poezi nga ALMA PAPAMIHALI

Shko poshtė

poezi nga ALMA PAPAMIHALI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 05, 2008 9:13 pm

Alma Papamihali u lind nė qershor tė vitit 1974 nė Tiranė.Aty kreu gjimnazin Ismail Qemajli mė pas studjoi Gjuhė dhe letėrsi.E rritur nė njė familje artdashėse mori nxitje dhe pėrkrahje.Bota letrare veqanarisht poezia ia rrėmbeu shpirtin nga fėmijėria.Almaka lexuar shumė libra nga fėmijėria,ajo kishte edhe shkrimtarėt dhe poetėt e vet tė preferuar si:Migjenin,Naimin;Mjedėn,Poradecin, Kadarenė,Agollin,Spahiun,Bardhyl London etj…..

Nga letėrsia e huaj Alma preferonte:Pushkinin,Heinrich Heine,Pablo Neruda etj…….

Alma nė vitet shkollore ,ka bashkėpunuar me gazetat dhe revistat e qytetit,si:”RINIA”;”INTERVISTA”;”PASQYRA”etj…

Aktualisht znj.Alma jeton me familje nė Gjermani,mallin e shuan pėr Atdheun me njė hallkė tė fortė lidhje,kjo ėshtė poezia.Alma kėtė vit ka botuar pėrmbledhjen poetike me 100 poezi-”NĖN TINGUJT E NATĖS” ,poezi mjaft me vlerė mes tė cilave pasqyron mallin,dashurinė dhe nostalgjinė. Shkrimet nė vijim do tė na njohin me rrugėtimin e saj poetik.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga ALMA PAPAMIHALI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 05, 2008 9:14 pm

MORALI

Mbeta njė njeri
i moralshėm nė jetė,
pėrderisa s“jetova,
ashtu siē desha vetė…
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga ALMA PAPAMIHALI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 05, 2008 9:15 pm

KOHA IME
Sė fundi kuptova,
qė s“ėshtė e thėnė
tė dashurosh sytė,
apo buzėqeshjen…

Ka dhe tė tillė
njerėz nė botė,
qė dashurojnė kohėn,
mė shumė se prekjen.
3. shaban cakolli thotė:
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga ALMA PAPAMIHALI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 05, 2008 9:15 pm

NĖNĖ

Ēdo tė thotė nėnė vallė?
Tė duash me zemėr jo me fjalė.

Ēdo tė thotė nėnė tė jesh?
Nė mbrėmje e fundit tė biesh tė flesh.

Ēdo tė thotė nėnė tė quhesh?
Asnjė lodhjeje mos i druhesh.

Ēdo tė thotė nėnė tė thėrrasin?

Lumturinė e botės ndėrduar tė zgjasin.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga ALMA PAPAMIHALI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 05, 2008 9:16 pm

MEGJITHATĖ…JETOJMĖ

Njė natė pa gjumė,
lind njė ditė tė vdekur…
megjithatė jetojmė
dhe ditėn pa e prekur…
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga ALMA PAPAMIHALI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 05, 2008 9:17 pm

VLERA E KOHĖS

Qameti bėhet nė sekondė,
thonė…
tė presish minutin,
ėshtė tepėr vonė…
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga ALMA PAPAMIHALI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 05, 2008 9:21 pm

Alma Papamihali

Nga jam...

Nga je o i huaj, qė botės vjen vėrdallė,
I vdekur me frymė, ballit shkruar mallė,
I vrenjtur fytyrės, me shpirt buzėndritur,
Pa ngrėnė ndėr vite, lirisė uritur,
Me krahėt shqiponjė, me kėmbė gjakosur,
Nga je o i huaj, pas malesh marrosur...

Gjer mbrėmjeve vonė, tė hekurtat duar,
Zbutur mbi fėmijėn, ditės i vetmuar,
Zgjuar natės akull, gjumi pa e zėnė,
Nga je o i huaj, cilin vend ke nėnė...

Jam nga atje larg, nga det i kulluar,
Ku burimet s“shterin, muzika rri zgjuar,
Ku s“kamja s“gjen vend, sofrėn ta pushtojė
Ku miku s“lajmėron, por vjen kur tė dojė,
Ku zemrat janė hapur dhe dyert ēelsa s“kanė
Nga Kosova bijė dhe Shqipėria nanė!
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga ALMA PAPAMIHALI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi