ESSE

Shko poshtė

ESSE

Mesazh  shaban cakolli prej Mon Oct 06, 2008 2:03 pm

Rrustem Geci: Ese letrar pėr librin „Guxim shqiptar“ tė shkrimtarit Flori Bruqi
LUFTA E OPINIONEVE

( Nevoja pėr tė fituar lirinė, na detyroi dorėn ta bėjmė grusht,dhe trosha e bukės barot )

Libri „Guxim shqiptar“ i shkrimtarit dhe studiusit Flori Bruqi ėshtė njė libėr i arrirė, njė libėr qė lexuesin e tėrheq ta lexoj.Temat, motivet, trajtimi, rrjedhshmėria, mesazhi e tė tjera kudo janė brenda librit.

Gjithė natėn era mbrėmė theu qelqe, porta, pullaze,.. e nata s“kishte tė sosur. Nė kėtė art poetik tė poetit Bruqi, libri shpalon shtresat e errėsirės,urrejtjen e “bujtėsve” kėtej, veprimet e tyre prej armiku.

Nuk ishte dėshirė e kėtij populli qė Kosova tė ngjyj fjalėn nė qypin e gjakut.Asnjė betejė nė Kosovė nuk ishte pa njė pike gjaku,pa njė tė rėnė nė rrėnjė tė fjalės.Alfabeti i lirisė ėshtė ai i moēmi,me pushkė, me dije, me guxim.

Pa pushkėn majekrahu tė trimave shprehet Bruqi, liria jonė do tė ishte vetėm njė dėshirė dhe asgjė mė shumė. Libri “Guxim shqiptar” ėshtė njė dėshmi esesh dhe polemikash se gjakderdhja e madhe, ikja e madhe, dhe kthimi i madh, detyruan bashkėsinė ndėrkombėtare ta njohin vullnetin e popullit tė Kosovės.

Nė kėtė libėr tė arrirė autori Bruqi, ka shtruar me kujdes rreth 73 ese dhe polemika e vėshtrime kritike nga gjuhėsia, historia, antropologjia,politika, spiunazhi, psikoanaliza, astrologjia dhe letersia.

Libri „Guxim shqiptar“ ka njė leksik tė pasur, tė rrjedhshėm e me figura tė kohės sonė.

Temat nė kėtė libėr janė nga „ish pėrditshmėria“ jonė e luftės dhe e opinioneve.
Lufta e Kosovės nė kėtė libėr ėshtė me plot guximtarė dhe kryengritės tė devotshėm.Asnjė fjalė e asaj kohe tregon Bruqi nuk ishte pa beteja, pa njė guxim nė vete.Nevoja pėr liri krijoka vullnetin pėr liri.

Nuk ishte i lehtė rebelimi nėn atė pushtues.Ēdo njeri qė nku pajtohej me gjenocidistėt serb, ai duhet tė ishte trim dhe trim shkuar trimave.Mirėpo,fuqia e popullit ėshtė fuqia e pareshtur e betejave tė tij.

Nė atė kohė tė „Guximit shqiptar“ ēdo njeri i etnikumit tonė ishte nė luftė, nė betejen e tij pėr tė mbijetuar.Pak janė ata qė janė fshehur hijeve.nė kėtė temė kujtoj se kam shkruar mjaft.

Ēlirimi i Kosovės nuk ishte i lehtė, pė kėtė dėshmojnė tė rėnėt. Flori Bruqi deri mė tash ka botuar 24 libra.Libri „Guxim shqiptar“ ėshtė libri i 25 me radhė. Krijimtaria e Floriut ėshtė e gjerė dhe e thellė.

Veprat e Floriut janė tė vlerėsuara nga kritika.Bruqi ėshtė njė figurė e madhe nė letėrsinė tonė, ai deri tani ka shkruar kėto vepra:


1.Zjarri i diellit, poezi, Prishtinė, 1995.
2.Ndėrgjegjja, roman, Prishtinė, 1995.
3.Vrasėsit e liridonėve, roman, Prishtinė, Tiranė, 1996.
4.Ringjallja, roman, Tiranė, Prishtinė, 1996.
5.Gjarpėrinjtė e pallatit, roman, Tiranė, Prishtinė, 1996.
6.Dorėzeza, roman, Tiranė, Prishtinė, 1997.
7.Tokė e djegur, roman, Shkodėr, Tiranė, Prishtinė, 1998.
8.Burri dhe gruaja, libėr shkencor, Tiranė, Prishtinė, 2000.
9.Pallati i akereonit, roman, Tiranė, Prishtinė, New York, 2000.
10.Vademecum DDD, libėr shkencor, Prishtinė, 2002.
11.Struktura faktoriale e dimensioneve antropometrike dhe fiziologjike, Prishtinė, 2004.
12.Ndikimi i sportit nė personalitetin e njeriut, libėr shkencor, Prishtinė,2004.
13.Delinkuenca e tė miturve dhe ushtrimet fizike, Prishtinė, 2004.
14.Vademecum pėr preparate higjenike tė “Schulke – Mayr”– it, libėr shkencor, Prishtinė, 2004.
15.Dallimet nė disa ndryshore fiziologjike ndėrmjet studentėve sportistė dhe jo sportistė para dhe pas vrapimit 400 metra (Punim magjistrature, Prishtinė 2005).
16.Antropometri-Jakov Milaj “Raca shqiptare”, recension i zgjėruar i botuar nė Floart, 2005.
17.Si ta njofim internetin, Flomed, tetor-2005.
18.Sėmundjet infektive seksuale, Floart, tetor-2005.
19.Udhėzues i shkurtėr i preparative dezinfektuese, Flomed, 2006.
20.Merruni me sport dhe ushtrime fizike pėr t’u relaksuar, Floart, janar 2006.
21.Kosova nuk ėshtė i berzė e zezė, Floart, dhjetor 2005.
22.Fshehtėsitė dhe tė vėrtetat pėr virusin avian’, Flomed, 2005.
23.THE ECONOMIC ASPECTS OF SPORTS RECREATION AND HEALTH, Sport ritmi-zemrės, janar 2006, etj.
24.DETERMINANTAT SOCIO-PSIKOLOGJIKE TĖ USHTRIMIT FIZIK (Hulumtim socio-psiko–kineziologjikė mė studentėt e Universitetit tė Prishtinės), Flomed, 2006.
25.Guxim shqiptar, Prishtinė, 2008.

Ka botuar 21 fejtone publicistiko-shkėncore nė gazetėn “Rilindja” tė Prishtinės, nė pėriudhėn 1974-1982., si dhe mija punime nė shumė web faqe interneti (2003-2008).

Kolana e veprave tė Flori Bruqit ėshtė mrekullisht me ngjyra.Pejsazheve tė kėtyre veprave nuk i hyhet pa i lexuar tė gjitha.Shqetėsimet e shkrimtarit,poetit dhe studiusit Flori Bruqi, nėgjitha veprat e tij ka njė gjė tė paemėr tė dhimbjes sė pazgjidhur qė ende vazhdon.Libri i Flori Bruqit, “Guxim shqiptar”ka 73 tituj, dhe 403 faqe.urime autorit pėr libėr, dhe Shėndet.

Rrustem Geci - Dortmund
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi