Ekskluzive: Intervistė me legjendėn e Rock-ut shqiptar Veli

Shko poshtė

Ekskluzive: Intervistė me legjendėn e Rock-ut shqiptar Veli

Mesazh  Nimfa prej Tue Oct 07, 2008 9:27 pm

Ekskluzive: Intervistė me legjendėn e Rock-ut shqiptar Veli Sahiti (Trix)
Intervistė me legjendėn e Rock-ut shqiptar Veli Sahiti (Trix)Nga Jeton Kelmendi -Jeni te pranishėm nė skenė qė nga vitin 1973. Keni njė grup tanimė tė famshėm, si lindi grupi ‘’Trix’’ dhe diēka mbi historikun e grupit deri nė ditėt e sotme?Historiku i grupit TRIXĖshte formuar nė pranverė tė vitit 1974 – nė fillim ishim tre anėtar – Veli Sahiti, Muhamet Bislimi, si dhe Nuredin Azemi, po nė kėtė vit u bėnė edhe ca ndryshime nė grup inkuadrohen edhe dy anėtarė Hil Prenk Palaj (Daullist) si dhe Gjergj Prenk Palaj (Harmonike goje).

Kėshtu cė anėtarėt e grupit ”TRIX” tė kompletuar si asnambėl apo si grup ishin:1. Veli Sahiti – inicues i grupit ”TRIX”, kompozitor, solo ritėm kitarė, si dhe solist vokal i grupit

2. Muhamet Bislimi – prim si dhe kllaviatur orgje.

3. Nuredin Azemi – Kitarė

4. Hil Prenk Palaj – Daulle

5. Gjergj Prenk Palaj – Harmonikė gojore


Nė kalimin e kohės si rezultat i punės sė palodhshme dhe aktiviteteve tė shumta gjatė viteve 70/80 – ta grupi ”TRIX” filloi tė bėn selekcionime tė shumė kengėve qė ne atė kohė ishin incizuar ne ish RTV Prishtina dhe bėri pergaditjen e 10-kėngėve mė tė ndegjuara apo TOP HIT gjatė viteve 70-80- ta.

Vlen tė pėrmendet se grupi ”TRIX” ėshtė ndėr grupet e para tė rock and rollit shqiptar qė u formua nė vitin 1974 dhe po nė kėtė vit u formuan edhe rock grupe:

Grupi ”MAK” nga Mitrovica, grupi ”TNT” nga Mitrovica, grupi ”LUNIAZĖT” nga Prizreni dhe lirisht mund tė themi se plejada e parė e grupeve tė rock and rollit shqiptar ishin kėto grupe tė cilat u cekėn lartė.Me rrėnimin e institucioneve tona gjatė viteve 90-ta nga okupatori shovenist serb ,shumica e anėtarve per arsye ekzistencionale u detyruan ta braktisin grupin dhe ta marrin rrugen e mergimit.

Ndėrsa unė edhe sot me xhelozi ruaj ombrellėn e grupit ”TRIX” reputacionin e tijė tė krijuar me mjaft punė dhe pėrkushtim, ruajtja e asaj fryme qė kshte filluar ne vitet e 70-ta kur u afirmuam ne opinionin kosovar. Me kėtė formacion kėngėt qė ishin inqizuar gjatė viteve 70 dhe 80 ne RTP ėshtė bėrė pėrzgjedhja e 10 kėngėve me tė ndegjuara dhe ne vitin 1989 realizuam albumin e parė tė titulluar ”KRUSHQIT E PAJTIMIT” kishte rėndėsi ngase i pėrket ngjarjeve qė zhvilloheshin nė atė etapė kohore. E gjithė kjo bėri qė albumi tė mirėpritet nga adhuruesit e grupit ”TRIX”.Nėr kėrkimin e kėtyre vlerave tė muzikės dhe avansimit tė tyre kan ndikuar edhe shumė personalitete tė muzikės ku dhanė kontribut pėr grupin”TRIX” siq janė:Ibrahim kėrnaja, Daullist,

Ilir Sahiti, Ba kitarist

Avdi Mehmeti, Kitarė

Idaver Xhemajli, Daullist

Isak Maloku,solo e ritėm kitarė

Bashkim Bislimi, kitärė

Ridvan Rexhepi, Daullist

Fadil Gjini, Baskitarė

Mujadin Nuhiu, Vokalist nė grupNjashtu rol tė rėndėsishėm nė kėngėt e grupit ”TRIX” pėrmbajn edhe shkruarja e teksteve nga autorėt e dėshmuar qė nergut i shkruajtėn pėr grup dhe njėherit qu u jemi shumė mirėnjohes:

Faruk Tasholli, Bardh Frangu, Rahmi Tuda, Kemajl Aliu, Agim Mehmeti, Xeni-Shkėlzen Behrami, Bashkim Gashi, Biser Mehmeti, Adelina Mamaqi, Emrush Shala, Afėrdita Veselaj, Milaim Mezini, Besim Jashari, Ismet Rashiti, Shemsedin Preteni, etj.Kėngėt e grupit ”TRIX” qysh nga vitet e 70-ta i kėndoi etapave kohore siq ishin kėngėt ”Krushqit e pajtimit”, ”Bukė kripė e zemėr”, ”Toka ime”, po njėherit shumė kėngė i u kėnduan luftėtarėt e UCK-sė qė flijuan vehten pėr tė shtrenjtėn liri q ene sot e gėzojme nė shtetin tonė tė pavarur.

Kėnga ”Baladė pėr mikun”, ”Epopeja e Jezercit”, ”Hapi sytė o trim” si dhe dhjetėra kėngė kushtuar luftėtarėve tanė.

Grupi ”TRIX” nga vitet 70-ta e gjerė mė 1988 merrė pjesė nė shumė festivale tė muzikės.

Festivali i parė i rock bendeve shqiptare tė pagėzuar me emėrtimin ”Rinia kėndon” 74, 74 ku TRIX u prezentua dy vite rradhazi me kengėn ”Pėr Ty” 1974, dhe ”Dashuria nė qershor” 1975.

Duhet pėrmendur se pikėrisht ky festival hapi dyert qė ne ti rrokemi punės edhe mė me seriozitet.

Producent ne ish RTP ishte kompozitori Reshat Randobrava, kitariada muzikore (Prizren) gjatė viteve 70 ta e gjerė BOM FEST qė organizohej nė Prishtinė ne vitin 1980 muarrėm pjesė 5 vite rradhazi ne kėtė bomfest.

Akordet dimėrore 1980 Doboj (te Bosnjės) ku u plasuam ne vendin e pare ne nje konkurrence te madhe nga ish republikat jugosllave qė i prezentojshin rock bandet e tyre, e shume shume te tjera.

Te shfaqura gjatė viteve 1970-1988 mėse 800 solo koncerte nė Kosovė dhe nė vende tė tjera.Albumet e realizuara 1989 - 2008”Krushqit e pajtimit” – 1989
”Buke krip e zemėr” – 1990
”Vala e re”-1991
”Toka ime” – 1992
”Vallja e rinisė” – 1993
”Si tė them” -1994
”Fati nuk ėshtė iluzion” – 1995
”Qohu more Rexho”- 1996
”Balada X” – 1997
”Kurora digjet ne zjarrė” – 1998
”Lamtumirė gjeneratė” – 2000
”Vallėzimi i yjeve” – 2001
”Moj e mira te pojata” -2002
”Engjėlli im” -2003
”Iluzion” -2004
”Imazhi ytė” – 2005
”Epopeja e Jezercit” – 2006
”Rinisė” 2007/2008
Gjatė viteve 2000 janė tė edituara 3 CD Live ne duo me shokun Osman Shehu nga grupi “Fontana” nga Kaqaniku.

Ndersa gjatė vitit 1990 u editua video i parė shqiptar muzikor ”Hite ne vite” tė titulluar ”20 vjet me ju”.Pjesėmarrja ime si kompozitor i dedikohet edhe te vegjelve, femijėve 1984-85 isha pjesemarrės si kompozitor i kėngėve pėr fėmijė ne festivalin ”Akordet e Kosovės” me kėngėt ”Tre shpirtat e nėnės” qė u plasua nė vendin e dytė tė shperblyer 1984, si dhe kėnga e dytė e titulluar ”Qke harruar moj Elonė” po tė njejtin festival.

Duhet permendur festivalin ”Fėmijėt e gėzuar” qė mbahej nė Ferizaj ku themelues dhe ideator isha unė, ku ndihmesė e pėrkrahje nė atė kohė kisha nga vėllezėrit ”Gjinis”, Muhamet Bislimi, si dhe Ramadan Ramadani.

Themelues i festivalit tė muzikės argėtuese “FERFEST” 2005

Themelues i shoqates sė kompozitorėve Ferizajas ne vitin 2004Pjesėmarrės si kompozitor ne festivalin e kėngės sė vjetėr qytetare “Zambaku i Prizrenit” tri vite rradhazi nga 2004, 2005, 2007, ku me 2005 vendi i dytė dhe mė 2007 vendin e pare.Nė solo karrierėn time kam prezentuar nė shumė vende tė botės si: Gjermani, Zvicėrr, Austri, Itali, Belgjikė, Holandė, Turqi.

Vitin 2003 prezentim ne Rock Fest Ballkaniada i cili ėshtė organizuar nėn patronatin e Dojce welles nė Keln tė Gjermanisė aty e prezentuam Kosovėn nė pėrberje:

Veli Sahiti – Kitarė, solist

Ferki Shala- Kitarė

Haki Krasniqi – Daulle

Istref Krasniqi

Pra nė kėtė pėrbėrje u prezentuam nė emėr tė grupit “TRIX”.Sot, jetojmė nė njė epoke komerciale, ku gjithēka ėshtė vizuale, sa e mendoni se ėshtė e rėndėsishme pėrformanca skenike e njė kėngėtari?Festivalet e mirėfillta do ishin ato qė e kalisin njė kėngėtar, kendim tė gjallė (LIVE) e kursesi prezentimet skenike tė bėhen nga CD (playback)Kėnga ‘’Zeshkania ime’’, ėshtė padyshim nė listėn e artė tė kėngėve shqiptare. Ėshtė njė hit qe s’do tė ketė vdekje ndonjėherė. Kur u realizua kjo kėnge, pak detaje?Kėnga ėshtė realizuar nė ish RTP nė vitin 1979 si student i asaj periode kohore.Ne vitin 2001 ju jeni prezantuar para publikut me disa koncerte humanitare me moton "JU NDIHMOJME INVALIDEVE TE LUFTES", a mendoni se ne te ardhme mund te mbani koncerte te tilla, te cilat te kenė si synim pėrsėri HUMANIZMIN?Aty ku do na ftonin ne nuk do tė mungojmė.Njė rol te rėndėsishėm nė suksesin e njė kėnge ka edhe teksti, cilat janė kriteret tuaja tė pėrzgjedhjes se teksteve, doni tė pėrcjellin edhe njė mesazh tek dėgjuesi dhe shikuesi juaj?Teksti i mirė bėn qė kėnga tė bėhet e mirė apo tė mbijetojė nė shumė gjenerata.Ne albumin tuaj te tetėmbėdhjete (XVIII) me titull "Rinise" keni 6 kėngė hite ne vite, te cilat i janė "nėnshtruar" njė pėrpunimi muzikor, a mund te na flisni pak pėr kėtė, cila ishte arsyeja e pėrzgjedhjes se kėtyre hiteve?Sepse kėngėt tė cilat ishin tė incizuara gjatė viteve tė 70/80, nga kualiteti ishin tė dobėta, nė studiot te cilat i kemi bėrė, prandaj jam detyruar qe sot pasi ekziston mundėsia nė studio tė kemi shumė kanale tė mira, nuk kam prituar pėr shkak tė adhuruesve tė mi tė i hy edhe njėherė asaj pune qė tė jenė mė kualitative kėngėt.Nėse nuk do te ishit kėngėtar, cili profesion tjetėr mendoni se do t'ju shkonte tė ushtronit?Arti figurativ “dega e grafikes”Padyshim se keni pasur sukses. A mendoni se suksesi juaj i arritur ka njė "recete" te veēante dhe nėse po cila ėshtė ajo?Le tė mbetet nė celėsin (qelėsin) magjikNėse do tė bėnit njė anadromi nė jetėn tuaj, cili do te ishte stacioni me i

preferuar?Vet jeta ėshtė njė stacion, ku njerėzit takohen dhe ndahen pėr cdo ditė.Nėse do tė pėrshkruanit vetėn tuaj me pesė shkronja, cilat do te ishin ato?T R I K S

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi