Ekskluzive: Interviste me publicistin dhe poetin Gjok Sokoli

Shko poshtė

Ekskluzive: Interviste me publicistin dhe poetin Gjok Sokoli

Mesazh  Nimfa prej Tue Oct 07, 2008 9:29 pm

''NE LUFTEN E FUNDIT NA VRANE PESE BURRA TE FAMILJES''

Gjok Sokoli nga fshati Meje i Gjakoves eshte autor i kater librave, tre me poezi dhe nje libri publicistik. Eksluzivisht per ''Zemra Shqiptare'' zhvilluam nje interviste.

Nga Albert Shala -

Kur keni filluar te merreni me shkrime?

Me shkrime kam filluar te merrem qe nga shkolla e mesme. Poezit e para i kam botuar ne ''Zerin e Rinise'' dhe ''Rilindja''.

Kur e keni botuar librin e pare?

Librin e pare me poezi ''KENGE SHPRESE'' e kam botuar ne vitin 2000.

C' tema trajtojne librat tuaj me poezi?

Vete titulli tregon per nje drite shprese per Kosoven. Librin e dyte me poezi ''FITORJA RRJEDHE NGA ZEMRA'' vehet ne pah guximi dhe vendosmeria per t'u ballafaquar me problemet e kohes. Libri i trete me poezi neper kohe dhe ngjarje shpalos realitetin e ngjarjeve kombtare ne periudha te ndryshme historike. Libri im i katert ''SHEKULLI I MARTIRIZIMIT'' eshte liber publicistik qe trajton zhvillimet historike te nje shekulli.

Kush eshte prej figurave kombtare i trajtuar ne kete liber?

Pashk Papleka pjesmarres ne konferencen e Bujanit, kusheri i familjes Sokoli, Sadik Gjoni perkrahes i Qeverise se Nolit dhe ushtar i Bajram Currit, Zef Sokoli me orientim ballist, pjesetar i Levizjes se Mithat Frasherit, pjesmarres i luftes se Drenices. Pervec ketyre figurave ne kete liber jane perfshire edhe deshmore dhe martire te familjes Sokoli, si Gjergj Sokoli veprimtar i hershem i Levizjes Kombtare, anetar i Kryesis se Shtabit te ''Rekes se Keqe'' dhe ''Lugut te Caragojes'', i cili u vra me 27 prill 1999 nga forcat serbe, se bashku me kusheririn Filip Sokoli, ushtari i UCK-se, Simon Sokoli inxhinjer, Kriste Sokoli dhe Kastriot Sokoli. Kufomat e vellezerve te mi u gjeten ne varrezat masive te Batajnices ne afersi te Beogradit. Nderkaq Pal Sokoli ka qene i burgosur politik dhe i perjetoi tmerret e burgjeve serbe dhe i cili per shkak te perndjekjes nga forcat serbe u detyrua te marre rrugen e azilit ne Gjermani ne vitin 1994. Me daljen ne skene te UCK-se Kujtim e Viktor Sokoli u rreshtuan ne rradhet e UCK-se si 18 vjecare qe ishin. Familja jone pervec qe pati humbje ne njerez ne dy luftera, pati edhe deme te medha materiale. Ne luften e fundit nga pushtuesit serb na jane djegur kater shtepi.

Cilat kane qene motivet e marrjes me krijimtari?

Deshira e madhe te vehem ne sherbim te Kombit e Kosoves duke marre parasysh periudhat e errta nen pushtimin serb, ku kemi qene brutalisht ta shtypur dhe te perndjekur.

Tani c' plane keni?

Ne doreshkrim e kam librin e katert me poezi dhe kam ambicje qe te merrem edhe me tutje me krijimtari duke dhene kontributin tim publicistiko letrar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi