"KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:12 pm

Pėrse mė ike


Mė ike
o mike,
me mėngjesin
e vjeshtės
mė le
me hirin e mallit
tė ruajė
atė gacė tė fshehur
tė dashurisėMbeta nė udhėkryq
tė dashurisė
me sy kah qielli
duke pritur
pikat e lotėve tė tu
qė do t’i sjellin
retė ė kėsaj vjeshte
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:12 pm

E vėrteta

Kur kreshnikėt tanė
i hapėn hartat
atyre nė duar
iu dogjėn kartat

Lartmadhėria
mbet lakuriq
para pasqyrės
u bė gaz i botės
karikaturė e gjallė
qė tė bėn mė lot
tė qeshėsh

Gomari qė shtihej ujk
mbeti pa lėkurė
dhe filloi tė pėlliste
deri nė kupė tė qiellit

Vetėm kur nė gjyq
e depozitoi mendjen
u pa sheshit
se burri i botės
pėr mburrje e kishte
trurin e gomarit
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:13 pm

Etiketa mirėsjelljeje

Atyre iu iu dridhej buza
e u kruhej zuza
tek flisnin me romuza
pėr luftėn e madheUrrenin njeri-tjetrin
tek i lanin faqet ndėrsjellė
me pėshtymėn e puthjeve


Biografitė plot akuza
kandidatė pėr biruca
qė kur lindėn nga lluca

Trima para pasqyrės
para kufomave
dhe dhomave
qė kundėrmonin ligėsi
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:13 pm

i


Lot Kosove

Sllav e shkja
dhe djalli i zi
na lakmuan edhe gjelbrimin
e fushave tona
nė sy


As me vetėveten s’ lanė
tė flisnim njerėzisht
pėr njerėzimin
se njerėz s’ishin


Shkilnin tokėn tonė tė bukės
me thundrrat e tyre
me brirė therrnin
qiellin e kaltėr
tė bebėzave tona


Zjarrin qė ka Kosova
pėr liri tund dheun
dhe shpėrthen
deri nė qiell
duke djegur e pjekur
mustakėt e miu
nė fytyrat satanike
Kur shiu i lotėve pushoi
rreze lėshoi liria
dhe me foshnje u mbush shtėpia.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:14 pm

Trimat

Zjarrin qė ka Kosova
s’e ka Etna
as vullkanet nė Tokėn e Zjarrtė


Aty ku shpėrthen zjarri
ngrohet shqiptari
me flakėn e lirisė


Mė bėnė trim dhe mua
ushtri e rritės
roje e Kosovės
dhe e shkėndijave tė gjakut
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:15 pm

gjakutKam njė hall

Kam njė hall
mė tė madh se lumi
me netė tė tėra .
s'mė zė gjumi
kėshtu dje
kėshtu sot
i pėrgjumur nėpėr glob
mbuluar prej luksi


Anonim
nė azil
pa mik e me myk
i mbyllur nė terr
endem nėpėr vetėvete
nė anonimitet rroj
e vdes ngapak
ēdo ditė
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:15 pm

Mad


Emėr i nemur

Udhėtarė tė territ
hyjnė dhe dalin
nga dera nė derė
ecin pėr teh tė thikės
duke u pėrpjekur
tė kėrcejnė nė humnerė
hapur nė anatemė
si fėmijė tė humbur
thellė nė pyll
lajkash e trishtimi

U lexohet nė dritėn e syve
mallkimi i territ
ngrysen e gdhihen
me njė vel mėrzie


Nuk kanė shteg as prag
s'dijnė kah nisen,
as ku ndalen
me kėtė rrugė muge
emėr tė nemur
gurbet
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:16 pm

Jetė pa shije

Kam etje
si nė dimėr
ashtu nė verė


Tablo e recetės sime
e pij qumėsht
mė bėhet vrerė
ha bukėn
mė bėhet gurė.


Para syve perde muge
kjo ėshtė panorama ime
nė muzgje gjumi

Menu e pashkruar
me njė pėrzgjedhje
pėr oreksin e humbur tė ditės
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:16 pm

Jetė e vaj

Rrodhi pėrrocka ujė loti
rrodhi kot sė koti
kur ndryshoi moti


Nė katėr anėt e globit
rri buzė trotuari
duke shikuar
ndėrrimin e ngjyrave nė semaforKėrcitėn kockat nga reuma
kur filloi riga e shiut
tė bjerė nga ai qiell kuq e zi

Nė gjysmė u ngrit flamuri.
flamuri i kuq
i larė me gjak
pėr kėtė jetė tė pafaj
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:17 pm

5. NĖN QIELLIN E HUAJMėrgimtari
Larg atdheut
larg shtėpie
tė shkuan vitet
sikur hije

Vetėm agimi i djalėrisė
hap portėn e kujtimeve
dhe nė fushat e bleruara
tė viteve
njė ēunak kėmbėzbathur
mbledh Lulenarēizi

E shkurtėr ėshtė jeta
si njė shirit celuloidi
qė fillon nė kujtime
dhe mbaron nė njė beze tė bardhė
nė murin e moshėsImazhe gri
si bryma e flokut tėnd
ngrin e shkrin nė lėvizje
tė pėrhershme
tė ėndrrės
.
Rini e thinjur
stacioneve
presin e pėrcjellin
vagonat me radhė
qė bredhin nga stina nė stinė
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:17 pm

E ndiej humbjen

Viti shkel vitin
pesha bie
pingul nė shpirtin tim
tretur nė mėrgim


Njė pjesė e diellit
m’ ėshtė shkėputur
nga qielli i bebėz
nga hija e lotit tim
derdhur
nė dhe tė huaj

Nėse unė s’ kthehem
hija ime do tė bredhė
trotuareve tė botės
pas mallit tim


Pėr ēdo natė
e bėj nga njė shtegėtim
nė mendje
pėr nė shtėpi
pėr amanetin e nėnės
para se tė japė lamtumirėn
pranverave
tė ikura pa kthim
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:18 pm

Nėn qiellin e huaj

Ky qiell mbi rrokaqiell
dhe jeta jonė drith e miell
brenda mureve tė betonit
vyshket e pafaj
nė kėtė nėnqiellDeri nė asht unė kam acar.
dhe duhet tė mbulohem
me njė re tė trashė tymi
ose tė pėlcas si tollumbace
nė duart e njė fėmije bonjak
e gjuajtur
nga njė shigjetė acari


Zemra ime e mėrdhirė
del gjysmėlakuriqn tė shėtisė
nėpėr kopshtin e mbuluar me vesė
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:18 pm

Rolling Eyes

Buzė lumit Rajna

Buzė lumit Rajna
mbi syprinėn e ujit
hijen mallit e ndeza
tani jam pa hije
i lehtė si avulli
si njė hije malli
qė ka rėnė mbi ujė
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:19 pm

Me shtegtarėt

Bashkė me dallėndyshet
u nisėm
pėr njė ditė shtegėtimi

Kaluam fusha
lumenj dhe detra
pėr ta gjetur folenė
e stėrgjyshėrve pellazg


Kur vinin pranverat
dhe bora shkrihej
nė diell shfaqej
strofulli i lashtė
nė njė dege tė tharė
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:20 pm

Kur dola prej shtėpisė

Kur dola prej shtėpisė
ia dhash flakėn rinisė

Si qen e tėrbuar
lehte uria
e skamnorit
nė dheun e huaj


Erdhi koha pėr t’ u nisė
dhe i thash nėnės
tė ma varė atė bazybe
nė qafė
qė tė mė ruaj
nga syri i keq i mėrgimit


Zemra e nėnės
u vyshk pėr njė minut
siē vyshket lulja nėn brymė
dhe zemra e mėrgimtarit nga malli


Njė vaj i padukshėm
ma dridhi buzėn
dhe s’ mund tė them
asnjė fjalė malli
pėr tokėn qė po e lė


Jetė e namur
sot pėr nesėr
me rininė e humbur viteve
tė njomura me lot


Vitet shėnohen
me hijeroglifet
pėr historinė fatkeqe
tė brezave qė po vijnė
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:20 pm

Malli pėr kroin e fshatit

Ngjiten vashat shpatit
shkojnė te kroi i fshatit
tė buta si delet
i zbukurojnė belet
kur ngjesin kordelet.

Qafat me rruzare
n’kostume shqiptare
qėndisur me rreze

Kroi i fshatit
ujė rrjedh teposhtė
nga fushat
pėr t’i ēmendur ēunat
pėr t’i joshur ēupat


Tani mė zgjon etjen
nė kėtė tokė mėrgimi
malli mė djeg shtatit
pėr kroin e fshatit.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:21 pm

Nėnė, moj, nėnė

Kur u ndava nga ti
o nėnė
qava natėn e tėrė
se kisha mall
pėr njė fjalė tėnden

Kur m’i kėndoje ninullat
o nėnė
nė gjoksin tėnd.
fluturoja nė qiellMė ty pėr dore
hapėroja nėpėr oborre
dhe sot
mė merr marrė malli
tė mė marrish pėrdore.
o nėnė


Rrudhat e pleqėrisė
sa tė hijshme i kishe
si vija tė dritės tė yjeve nė qiell
nė netėt plot hėnė


Sa mė ka marr malli
pėr njė bukė
nga dora jote.
o nėnė
pėr njė bukė misri
me shije fėmijėrie


Si zgavėr lisi
zemra mė ėshtė bėrė
ke era fsheh borėn
pėr flokėt e mia
Edhe zogjėt e malit
nėse mė thėrrasi
t’ i lot mos lėsho
qėndro dhe mė prit
se do tė kthehem njė ditė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:21 pm

Nė vizion

Nė njė kopsht nė Osnabrück
me njė me njė dallėndyshe u bėra mik


Zemra bėri benė
se do t’ia ruaj folenė
derisa tė kthehet nga shtegėtimi

Iku duke mė pėrshėndet
me krahun e lehtė.
zogu i shkretė


Kalon detėra edhe toka
tė sjell tė fala
nga Shiroka


N’ ma pashė nėnėn me lot nė sy
ajo qanė edhe pėr ty
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:22 pm

Kam njė hall

Kam njė hall
mė tė madh se lumi
me netė tė tėra .
s'mė zė gjumi
kėshtu dje
kėshtu sot
i pėrgjumur nėpėr glob
mbuluar prej luksi


Anonim
nė azil
pa mik e me myk
i mbyllur nė terr
endem nėpėr vetėvete
nė anonimitet rroj
e vdes ngapak
ēdo ditė
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:23 pm

6. NGA PEMA E JETĖSI zhdukur

Njė gotė verė
njė cigare
si nė odat
shqiptare
shuaj mallin e vendliondjes

Pa shtėpi e katandi
shterg i humbur
nė stinė vjeshteJam shumė larg
vetė syrgjyn
me njė gotė
dhe tym duhani
rendis ditėt
nė rruzaret e vitit
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:23 pm

Kush jemi

Kėshtu ishte
kur jetė
bėnim me dreqėrit


Brejtėsit na e grisnin
dokumentin e identitetit
tė mos e njohim
as shembėlltyrėn tonė
nė ujin e pusit


Na pyesnin: Kush jeni?
nga vini?
a ke dėshmi
pėr identitet


Ja kėtė kartė ndėrkombėtare
se kėtu kemi ardhur
nga ferri ynė
se jemi nė thelb
origjinal
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:24 pm

Vizionarit

I.Rugovės


Jeta
hije e vogėl
Pėr ėndrrėn tonė
tė madhe

Mbyll njė portė
hap njė portė
pėr tė dalė nė njė moshė tjetėr


Edhi dita
t’ mbledhim frutet
nė atė pemė tė jetės
nė mungesėn tėndeDita e dhimbje se madhe


N'shekuj morti
u rritėn brezat
duke pritur
tė vish ti
me njė fanar ardhmėrie nė dorėTani njė diell i kuq
rri varur
nė atė degė tė
tė bleruar
nė pemėn e jetės

Ai iku
po njė brerore lirie
ndriēon pėrjetėsisht
nė atė afresk
me portretin tėnd
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Oct 19, 2008 4:24 pm

tėnd


Antihistorike

Sa herė ia shikoj fytyrėn
mėsuesit tė historisė
mė bėhet se lexoj
njė pergamenė tė lashtė
tė zhubrosur nga vitet
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "KRISMA E FJALĖS";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi