Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:08 pm

28. UDHA E MBARĖ EVLATI I JEM
-Bijės sime, Margaritės-

Loēka e zemrės, sot po dhemb –
Udha e mbarė evlati i jem!
T’ pėrcjell baba , pėr n’ kurbet,
Paq jetė t’ gjatė e paq shėndet!

S’ diti nėna , ty kur t’ bani –
Se do t’ ēojė tej Oqeani !
S’ diti nėna, se do t’ rritė –
Tė ēojė nuse n’ Amerikė!

Kur t’ i shohėsh diell e hėnė –
Mos harro, ti, babė e nėnė!
Mos harro, ti, bukė e krip –
Ku t’ mėsoj nėna me fol shqip!

Kah t’ fluturosh me aeroplan –
Mendoi prindėrit ku i ke lanė!
Mendoi lapsat, mendoi librat,
Mendoi lodrat, gjithė tė mirat!

Kur t’ i fshish gjethet e mollės –
Mos harro bankat e shkollės!
Kur t’ i fshish gjethet e arrės –
Mos harro kėngėt e babės!

Kur tė bien rrudhat prej hallit –
Mos harro kėngėt e mallit!
Mos harro prindėrit pėr s’ gjallit,
Qė t’ kanė dashtė si sytė e ballit!


29. OH SA MIRĖ ME KURBETĒARĖ

Oh, sa mirė me kurbetēarė,
Bahen bashkė familjet mbarė!
Kėnga e vallja shkojnė vėrdallė,
Motra e vėllezėr rrinė ty u ēmallė!

Kur po vijnė nė aeroport –
Lahen pistat krejt me lot!
Kur po vijnė me vetura –
U dalin para gra e burra!

Kurbetēinjtė kur vijnė n’ pushime –
Njė muaj gėzime e pėrqafime.
Njė muaj dasma e lezete –
Hijeshi n’ fshatra e n’ qytete!

Por shumė shpejt kalojnė pushimet –
Prapė vijnė lotėt dhe pikėllimet.
Nė oborr e aeroport –
Prapė vėrshime plot me lot!

Pėr njė vjet e shuan mallin –
Njėri – tjetrit ia lypė hallallin!
Prindėrit vėzhgojnė me sy tė mekur –
A do t’ presin t’ gjallė, a t’ vdekur?!

30. SHPEJT KALOI EDHE KJO VERĖ

Shpejt kaloi edhe kjo verė,
Dhe prapė drynat na i vuri n’ derė!
Dhe prapė dyert na i la nėn dry,
Dhe prapė nėnat me lot nė sy!

Prapė oborri i zbrazėt mbet,
Fėmijėt tanė na shkuan n’ kurbet!
Vėzhgojnė prindėrit me lot nė shkallė –
S’ kanė me kėnd ma me u ēmallė!

Baba plak, vėzhgon drejt qiellit –
Aeroplanėt drejt Perėndimit!
Zjarr e prush i ka nė zemėr –
Nipa e mbesa s’ i ka nė prehėr!Shpejt kaloi stina verore,
S’ mbetėn lapsa, as fletore!...
S’ mbeten lodra, s’ mbeten kukulla,
N’ heshtje t’ gjumit ka rėnė kulla!

Vend – pikėniqet pėr freskime,
Mbetėn zbrazur, si jetime!
S’ ka ma gaz, as pėrqafime,
Buzėqeshjet u kthyen n’ pikėllime!

Zemra e babės – zemėr guri,
Paska qenė ma e fortė se guri!
Si nuk ēahet copa – copa,
Kur fėmijėt ia mori Evropa?!

Zemra e nėnės – zemėr kreshnike,
Paska qenė e fortė ēelike!
Si s’ u ēa, as nga tėrmeti,
Kur fėmijėt ia mori kurbeti?!

Sytė e nėnės – shkėndija motesh,
Si s’u shterėn kurrė prej lotėsh?!
Goja e nėnės – liqe qė s’ thahet,
Zemra e nėnės – planet qė s’ ndahet!
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:09 pm

31. RRUGA E MBARĖ FĖMIJĖT E MI

Pėrfunduan dasmat, kėngėt edhe sazet,
Fundi i Gushtit, na la nė vetmi.
Pėrfunduan lojėrat – oborri mbet zbrazėt,
Shtėpia pushon nė heshtje e qetėsi.

S’ ka ma kėngė, zhurma, as lodra,
S’ ka vallėzim, as argėtim,
S’ ka buzėqeshje , as shėtitje te Kodra,
S’ ka pėrqafim, as ledhatim!...

Sofra mbet e zbrazėt dhe lahet me vaj -
Me almiset tjera e palosur nė njė qoshe,
Sepse ma nuk ulet askush pėr rreth saj,
Lugėt dhe pjatat tė gjitha mbeten boshe!...

Papagajtė vėzhgojnė
Nė heshtje e nė maraz –
Nuk ka kush t’ ua trazoj
Gjumin nė kafaz!

Dhe qeni i vogėl
U sėmurė nga mėrzia
Se me te n’ oborr
Nuk lozin fėmija!

Dyert e oborrit –
Mbyllė me shula t’ hekurt,
Dhe tash e njė vjet
S’ ka kush pėr t’ i prekur!

Vetura ma nuk gumėzhin,
Sirena ma nuk alarmon,
S’ ka ma mysafirė qė del edhe hyn,
As telefoni mė nuk cingėron!

Lajthia nė heshtje
Rrinė me gjethe zverdhur,
Me fryte tė skuqura,
Nė gėzhvole vjerrur .

Lajthinė e molisur,
E kaploi vetmia,
Dhe pyet e habitur –
Nga na ikėn fėmija?!
Nga iku Flakėroni,
Nga iku Loreta,
Pse nėn hijen time
Nuk lozin me fleta?!

Pse nėn hije time,
Nuk lozin me mua?
Pse s’ mi volėn frytet –
Shkuan pa m’ shijua?!

Mezi rrita frytet –
Nė vapė e nė thatėsi,
Duke na djegė dielli,
Pa ujė e pa shi!

Mezi prita ditėt,
Pa lapsa e pa goma –
Qė t’ ua dhuroi frytet
Gojėve tė njoma!

Por, ju, nuk na volėt,
As nuk na shijuat;
Na latė varur n’ gėzhvole,
E nuk na kėrkuat!

Unė, ju desha shumė,
Por ju mė mashtruat;
Natėn, ikėt pa gjumė –
Larg nė kurbet shkuat!

Dardha me gemė kalaveshi,
E mėrzitur e hidhėruar –
Kush s’ mė preku, kush s’ mė deshi,
Mbet kah ju duke shikuar!

Pse s’ mė volėt, s’ mė kėrkuat,
Shijen time tė kėsaj toke,
Por ju ikėt edhe shkuat –
Mė latė n’ vaj me degė pėr toke?!

Baseni i shterur nga vapa,
I ka tharė lotėt duke pritur:
Flakėronin e Loretėn,
Drinin e Diardin,
Rinorin e Rinėn,
Arianėn e Anilėn!...

Dhe ēdo ditė, pyet me habi –
Vallė, a mos ju kam hidhėruar?
Ku na ikėn ata fėmijė,
Qė nuk vijnė pėr t’ u freskuar?!

Ku janė fėmijėt, nga na ikėn,
Qė nė mua nuk llapuqitėn?!
Tash kam mbet zbrazėt pa dush,
Nė mua ma s’ lahet askush!

Harmonikėn e kaploi pikėllimi ,
Mbet mbi raft pėr ta mbuluar pluhuri –
Pse s’ merr ma n’ duar Shkėlqimi,
Me ata gishta si biluri?!

Hije e rėndė i ra shtėpisė,
Heshtje e rėndė i ra oborrit,
Nuk dėgjohet zėri i Mrikės,
Me ato gjeste tė humorit?!

Dielli nxehė, por nuk ka drita,
Mbi shtėpi ka rėnė njė hije –
Pse nuk ėshtė kėtu Afėrdita,
Zonjė e rėndė, kjo bijė shtėpie?!

Kalojnė muaj e vjet nė prita,
Pėr t’ u ēmallė me njė takim;
Kur mungon kėtu Margarita –
Kėnga kthehet nė pikėllim!

I molisur gjėmon defi ,
Zjarr e mall gufojnė nga gjini ...
Mungon vallja, mungon qejfi –
Kur s’ mė merr n’ duar Shkumbini!

Rruga e mbarė, o, fėmijėt e mi,
Paēi jetė, paēi shėndet!
Ju pėrcjell baba me lot nė sy –
N’ rrugė tė largėta pėr n’ kurbet!
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:09 pm

V. TĖ TJERĖT PĖR DEMIRIN


Kadri OSMANI:

32. MBURRJA I TAKON RAPSODIT
- Rapsodit Demir Krasniqi, nė jubileun e
40 – Vjetorit tė punės dhe krijimtarisė-

O, Demir vėlla, o Hekuran,
Mburrja i takon rapsodit,
Prej kohėsh e n’ ditė tė sotit,
Pėrkushtimi ynė 40 minuta,
Nuk krahasohet dot pa ēare,
Me punėn tuaj 40 – vjeēare!

Sa koshere mjaltė na i dhurove,
Me qilima Krahinėn na e shtrove.
Na e hijeshove me bar e dushk,
Pėr turizėm dhe pėr ēdo krushk.

Kemi qenė tė mbikėqyrur nga mafia,
Me fat na qoftė tash Monografia!
Monografia me shumė faqe,
Qilima dhe ura me shumė harqe,
Mauzerėt mbėshtet pėr faqe!

Tek se i kemi dy fqinj tė zinj -
Serbinė nė veri e nė jug njė Greqi!!
Shejtanė katran e dreqėr tė zinj!

Pėrkrah pate bashkėshorten Xufe,
Si njė medaljon pas ēdo beteje – lufte!

Prishtinė, mė 01.06.2008.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:10 pm

Tefik SELIMI:

33. BILBIL DHE KRIJUES
-Demir Krasniqit-

Biri i Gollakut – gjaku i kėtij truallit,
Bilbil e krijues, qė i kėndoi popullit.
Nė kujtesėn tonė, ėshtė emėr i pėrveēėm,
Bukur qėndisė kėngėt dhe kėndon lezetshėm.

Ėshtė emėr i madh i veprave muzikore,
Jetėn ia kushtoi kėngės popullore.
Aty ku punon, aty ku jeton –
I madh e i vogėl, shumė e adhuron.

Aty ku krijon, aty ku kėndon –
Jo, nuk ka njeri qė nuk e dėgjon!
I afėrt, i dashur, njeri shembullor,
Kėngėtar e krijues i madh popullor.

Si gurėt nė kala, shumė vargje rimojė,
E bėnė kėngėn t’ fortė, nė qiell qė tė kumbojė!
Shpalosė historinė, thellė e ngulitė ndjenjėn,
I jep fuqi kėngės, qė t’ dridh trupin, mendjen.

N’ skena festivalesh, n’ dasmat popullore,
Kudo e mirėpresin n’ duartrokitje prore.
Mikpritje vėllazėrore me zemėr, bukė e krip –
Se ai, frymon shqip edhe kėndon shqip!

Ėshtė bilbil, krijues e kėngėtar i madh –
I kėndoi bariut e kosėtarit n’ livadh.
I kėndoi fshatarit, shkollarit, qytetarit,
I kėndoi heroit, dėshmorit, ēlirimtarit...

Bukuritė e atdheut i kėndoi me dėshirė,
Kudo i pėrqafuar me miq e dashamirė.
Pėrfitoi shumė artdashės tė kėngės popullore,
Malėsia e Gollakut, me te, mburret prore!

Ai, nuk pushoi dje, nuk pushon as sot,
Robėrisė dhe kurbetit i kėndoi me lot!
N’ ringjalljen e artit, nė jetėsim tė kėngės –
Kėngės i dha udhė, nė gjuhėn e nėnės!


I kėndoi betejat, trimat e Kosovės,
Bijve tė gjithė vendit dhe tė diasporės.
Nė skenat vendore edhe ndėrkombėtare –
Qe ambasador i kėngės shqiptare.

Pėrmbi mijėra kėngėve, ai ėshtė autor,
Pėrmbi mijėra notave, ėshtė kompozitor.
Mbledhės i folklorit dhe edukator,
Publicist, gazetar dhe moderator...

Kėnga e tij – ujėvarė qė buron nga bjeshkėt,
Gurrė e kthjellėt si loti, qė zbret nga kreshtat.
Tė gjallėve - ua rritė famėn, ua rrėqethė leshrat,
Tė vdekurve – iu thurė himne, ua lėkund eshtrat.

Kėnga e tij, kumbon me jone lezeti,
Dėgjohet me ėndje pėrtej mali e deti...
Kėnga e tij, buron prej xhanit tė zemrės,
Kėngė e shpirtit t’ popullit, kėngė e sė vėrtetės.

Kėnga e tij, ėshtė kėngė e frymėmarrjes sė popullit,
E ėmbėl, e pastėr si pika e lotit.
Kėnga e tij, jehonė e maleve krenare –
Vullkan qė nuk shuhet mbi trojet shqiptare!

Zėri i tij, i ngrohtė me plot ėmbėlsim,
Vokal i veēantė , mjeshtėr nė kėndim.
I jep shije kėngės, shpirt edhe ngjyrim,
Magji artistike, qė tė bėnė mė trim!

Gjilan, mė 24.08.2007.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:11 pm

Shaban CAKOLLI:

34. I PA EPUR
-Demir Krasniqit, nė 40-tė vjetorin e krijimtarisė-

Dyzet pranvera
ditėlindja ime
jeta me vdekjen
nė dy luftime
dhe nė mos e bėfsha
njė ditė mė shumė
qelbėsirės
s’ i them dot parfum!...

Gjermani , mė 19 Korrik 2008.

*****
Mendimi im ishte se ju nė krijimtarinė tuaj ishit kėmbėngulės, pėr tė i thėnė tė bardhės e bardhė, tė zezės e zezė; pavarėsisht pasojave qė do tė mund tė ju shoqėronin prapa, pra ishit i palėkundur pėr realen dhe kombėtaren rreth sė cilės nuk pranuat asnjė luhatje.
Shaban CAKOLLI
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:11 pm

35. ARSIMTARIT TĖ MUZIKĖS
-Demir Krasniqit-

Shkolla fillore “Abaz Ajeti”
Me Ty, ka krenarinė .
Arsimtar Demir Krasniqi -
Ti, je ylli ynė!

Ti, na bėnė qė tė mėsojmė
Tė gėzueshėm , plot hare.
Ti, na mėson si tė kėndojmė
Pėr tė shtrenjtin tonė Atdhe!

Ty, o arsimtar,
Aq shumė ne tė duam!
Fjalėt tua por si ar –
Tek ne janė filmuar.

Muzika dhe kėnga,
Shpirtin na e rrėmben -
Kur Demir Krasniqi,
Notat na i rrėfen!

Arsimtar i dashur,
Na jep dije - brumė ,
Thėnia e juaj e pasur –
Pėr ne, do tė thotė shumė!

Ty, tė duam sikur prind,
Si vėlla e sikur mik,
Se Ti, je Demir Krasniqi –
Njeri i ndershėm dhe besnik!

I dashur pėr nxėnės,
Bujar dhe krenar,
I sinqertė, shpresėdhėnės,
Sikur ēdo shqiptar.

Tė duamė me shpirt,
O, mėsuesi i jonė!
Nė zemrat tona – dritė,
Do tė jesh pėr gjithmonė!

Fiknete RUSHITI, nxėnėse e klasės VII/3,
Shkolla Fillore “Aabaz Ajeti” nė Gjilan.
Viti shkollor 2005/2006.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:12 pm

36. ARSIMTARIT DEMIR KRASNIQI
-Akrostik-

Duamė ta dėgjojmė njė kėngė tėnden,
E me e kujtua me thellėsinė e zemrės!
Mirė i kompozon, i kėndon, i boton ...
I vetėm, i paepur – askush nuk tė ndihmon!
Ritme kėngėsh madhėshtore – ēdo zemėr e pushton.

Kėngėt tua , me afsh kur i kėndon –
Ringjallė shumė njerėz – shpirtrat ua madhėron!
Askush ndėr bilbila, Ty, nuk ta kalon,
S’ ka njeri, as moshė, qė Ti, s’ e disponon!
Nė zemrėn tėnde bujare, ka vetėm kėngė,
I mirė dhe i dashur, i afėrt pėr ēdo kėnd,
Qė mendon gjithmonė vetėm mirė pėr ne,
I jep botės njė kėngė tė re, plotė dritė e hare!

Donika ZUKA, nxėnėse e klasės VII/3,
Shkolla Fillore “Abaz Ajeti” nė Gjilan.
Viti shkollor 2005/2006.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:12 pm

VI. DEMIRI PĖR TĖ TJERĖT

37. KALA QĖNDRESE
-Kadri Osmanit-

Sikur t’ ishe qengj –
Ujqit do tė pėrmbysnin!
Sikur t’ ishe engjėll –
Djajtė do tė gėlltisnin!

Sikur t’ ishe lis –
Pykat do tė shkatėrronin!
Sikur t’ ishe gur –
Me dinamit do tė copėtonin!

Sikur t’ ishe urė –
Demonėt do tė rrėnonin!
Sikur t’ ishe vullkan –
Llavat do tė pushonin!

Po ti, ma i fortė se gurė,
Po ti, s’ u bėre urė,
Po ti, qėndrove si burrė,
Po ti, s’ u gjunjėzove kurrė!

Ti,
Simbol i rezistencės,
Ti,
Kala e qėndresės,
Ti,
Shkėndijė e shpresės,
Ti,
Peng i ndėrgjegjes,
Ti,
Flakadan i besės,
Ti,
Vizionar i sė nesėrmes.

Gjilan, mė 14 Janar 2008.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:13 pm

38. FLET ME BRUSHĖ DEMIR BEHLULI
-Me rastin e 60- vjetorit tė lindjes dhe 40-vjetorit tė punės sė tij krijuese -

N’ Karadak, nė fshatin Binēė,
Njė ditė shkova me ca miqė,
Hymė nė Kishė, pėr mrekulli,
Me pa art dhe histori.
Flet Nexhmije Pagarusha:
“A po e sheh se ēka bėnė brusha?!”
Me sy t’ mprehtė e me punė dore –
Krijon vepra madhėshtore!
Me njė brushė e ngjyrė magjike –
Jetėson ngjarjet historike,
Ringjallė fytyrat patriotike
Dhe legjendat tona kreshnike!...

Tė gjithė trimat e Karadakut ,
Me njė gjuhė e ngjyrė t’ njė gjakut !
Thua se ngjallej Dedė Gjon Luli –
Flet me brushė Demir Behluli!
U mahnit Dardani e Nora –
Eu, Demir, Ty tė lumtė dora!
Tė lumtė dora, tė lumtė syri –
Arti yt, n’ histori hyri!
Eu, Demir, Ty tė lumtė dora –
S’ tė lagė shiu, s’ tė lagė bora,
S’ tė tremb murrlani, as stuhia,
Lum Kosova – lum Shqipėria!

N’ fshatin Binēė, n’ atė shtėpi t’ Zotit –
I pash trimat e Karadakut,
N’ luftė me turqit ballė pėr ballė,
S’ kishin vdekur, por ishin t’ gjallė!
Pashė tė gjithė trimat e shqiptarisė,
T’ Janinės, Krujės e gjithė Malėsisė!...
Bijė t’ Drenicės e t’ Karadakut,
Qė i vunė zjarrin anadollakut!
N’ Kishė tė Binēės – pashė njė Zot,
Pashė shumė trima e patriot...
Kisha e Binēės – tė gjithė ju dine:
Nuk flet mė n’ gjuhėn latine!
Ku hyn Dema, n’ shumė xhamia -
S’ ka “elife” nga Arabia!
T’ gjitha lutjet shkruhen shqip,
Pėr njė Zot e pėr njė dritė!
S’ ka mė “harfe” tė mejtepit,
Por ka shkronja tė alfabetit,
Predikues tė fakultetit,
Qė i sjellin dritė miletit!
Nga gėzimi – pikon loti,
Kur nė shqipe shkruhet:”Zoti!”
Shkruhet shqip: “Zoti ėshtė Njė” –
Ēdo gjuhė t’ botės, mirė e njeh!

Gjilan, mė 7 Shkurt 1998.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:13 pm

39. HOMERI I KOSOVĖS
-Selman Vokshit-

U linde nė Durrės,
O, fryti i Gollakut,
Nė rrėmujė t’ furtunės –
Biri i Lotė Vakut.

Si feniks shtegtove -
Shtigjeve tė vendit !
Diturinė kėrkove
Tek Konaku i Kuvendit...

Me krahėt e bilbilit –
Drejt vatrės sė babės !...
Pentagrami i parė -
I Anamoravės.

Sytė drejtuar Kitkės -
N’ Kosovėn lindore ;
Me Ēelėsin e Muzikės,
Me notat muzikore.

Bilbilat krahė lehtė,
Ligjėronin mbi pip –
Ē’ ėshtė kjo klarinetė,
Qė po kėnduaka shqip?!

Ėshtė kjo klarinetė –
Jehonė e kėsaj ane;
Ia thotė me lezet,
Kėngės “Gjylistane!”...

Flakė e dritė kandilash –
Nė Shkollėn Normale.
Kėngė e lojė bilbilash –
Gėzueshėm mbi kėto male...

Dridhen mandolinat ,
N’ sheshin e Gjilanit –
Vallėzuan gjeraqinat,
Pėr rreth shatėrvanit!...
Dritė pėr rreth Gjilani,
Dituri dhe ar ;
Pedagog Selmani –
Dirigjent i parė.

Guri themeltar –
N’ Shkollė tė Pentagramit;
Spiker, Redaktor
I Radio Gjilanit.

Gjenerata e breza ,
Nga Ti, morėn rritėn;
Shtrigat ogurzeza,
Seē ta vodhėn dritėn!

Terri nuk ta mposhti
Zemrėn titanike;
Shpirtin seē ta joshi
Poema rapsodike!

Prej sheshit nė shesh,
Prej lagjes nė lagje,
Erdhe nė mes nesh
Me mijėra vargje.

Tė dėgjova, tė lexova,
O, zogu i shqiponjės;
Dhe tė pagėzova:
“HOMERI I KOSOVĖS!”

Gjilan, mė 28. 11. 2006.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:14 pm

40. FANARĖ DRITĖSIE
-Shaban Cakollit-

Penda jote – vargje dashurie,
Goja jote – fjalė ėmbėlsie,
Sytė e tu – fanarė dritėsie,
Koka jote – hambar diturie.

Zemra jote – fole bujarie,
Shpirti yt – frymė pėqise,
Dora jote – ngrohtėsi besnikėrie,
Fytyra jote – pikturė Malėsie.

Vargjet tua – kurorė nostalgjie,
Fjalėt tua – jone melodie,
Kėngėt tua – lulėkuqe gjaku,
Shtati yt – bajrak Gollaku.

Gjilan, mė 15. 07. 2008.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:15 pm

KANĖ THĖNĖ PĖR DEMIR KRASNIQIN:

“Mė bukur se Demir Krasniqi, nuk mundet askush tė kėndojė kėngėn folklorike! Po, madhėshtia e Demir Krasniqit, qėndron aty, se ai vet i shkruan tekstet, vet ua kompozon melodinė dhe vet i kėndon pėr adhuruesit e muzikės shqipe!”...
Naime Azi – gazetare dhe moderatore e MTV-2,nė emisionin e drejtpėrdrejtė kulturor “SPEKTRI” nė Shkup, mė 27.12.2006.

“Demir Krasniqi ėshtė alfa dhe omega e kėngės dhe krijimtarisė muzikore shqiptare!”
Zenel L. Hajrizi, gazetar i RTK-sė.
“Dy Demira – dy shahira, janė dy lulet mė tė mira!” (Aludon tek piktori Demir Behluli dhe kėngėtari Demir Krasniqi).
Nazmi Musa, profesor nė Gjilan, mė 31.03.04.2007.
“Lum kombi qė e ka Demir Krasniqin!”
Mustafa Spahiu, gazetar dhe poet, nė MTV-2 tė Shkupit, mė 07.04.2007. nė Gjilan.
“Demir Krasniqi ėshtė bibliotekė e kėngės shqiptare!
Demir Krasniqi ėshtė arkiv i kėngės shqipe!”
Hysen Kėqiku, profesor, poet dhe shkrimtar, nė Gjilan, mė 09.06.2007.
“Demir Krasniqi ėshtė njeriu i parė nė Gjilan, qė ka brohoritur parullėn:”UĒK!UĒK”!
Xhymshit Osmani, nė Gjilan, mė 11.06.2007.
“Demir Krasniqi ėshtė Ismet Peja i Anamoravės!”
Fehmi Sylejmani, profesor,
nė Gjilan, mė 12.06.2007.
“Demir Krasniqi ėshtė kėngėtari mė produktiv nė trojet shqiptare!”
Agim Kadriu- Ēupaku, kėngėtar popullor nga Presheva, nė Gjilan, mė 26.12.2006.
“Demir Krasniqi ėshtė ylli i folklorit muzikor kosovar!”
Bilall Maliqi, gazetar, poet dhe grafik nga Presheva, mė 2006.
“Demir Krasniqi ėshtė rapsod i mrekullueshėm i kėngės popullore patriotike!”
Rajmonda Maleēka, shkrimtare dhe veprimtare e devotshme pėr ēėshtjet madhore kombėtare dhe atdhetare, nga Tirana.
Nė Gjilan, mė 07.07.2007.
“Demir Krasniqi ėshtė veteran i dalluar dhe i palodhshėm nė kontributin e kėngės, historisė dhe kulturės mbarėkombėtare, e nė veēanti asaj tė Gollakut!”
Muharrem Gashi, rapsod popullor dhe mbledhės i folklorit burimor shqiptar, nė Prishtinė, mė 23.07.2007.
“Unė i falėnderoi shumė kėta dy burra:Demir Krasniqin dhe Xhemajl Berishėn! Kur e kam dėgjuar kėngėn qė ua kanė kushtua dhe kėndua rapsodėve:Salih dhe Feriz Krasniqit – unė kam qa edhe ua kam ditė shumė pėr faleminderit qė i kanė kujtua dhe e kanė zbukurua aq mirė atė kėngė!”
Ali Krasniqi, rapsod popullor nga fshati Llashka Drenoc i Malishevės, mė 13.08.2007.
“Demir Krasniqi ėshtė muze i gjallė i kėngės dhe muzikės shqiptare. Ai i ka ruajtur dhe kultivuar me besnikėri vlerat e kėngės burimore dhe tė asaj qytetare. Ai ėshtė njė artist shumė i madh i muzikės sonė tradicionale dhe i vlerave mbarėkombėtare shqiptare!”
Dervish Imer Dervishi, bilbil i kėngės burimore kėrēovare, nga fshati Garanė – Kėrēovė, mė 17.08.2007.
“Demir Krasniqi ėshtė ekspert i kėngės dhe melosit tė bukur shqiptar!”
Vehbi Haziri, inxhinier ,krijues dhe kultivues i folklorit burimor kėrēovarė.
Nė Kėrēovė, mė 17.08.2007.
“Demir Krasniqi ėshtė legjenda e krijimtarisė dhe interpretimit tė kėngės kushtuar qytetit tė Manastirit!”
Habib Rushani, kėngėtar i shquar nga Manastiri, mė 13.10.2007, nė Manastir.
“Demir Krasniqi ėshtė enciklopedi e gjallė e folklorit tonė muzikor!”
Lorenc Antoni, kompozitor, etnomuzikolog,melograf dhe pedagog muzikor, nė Prishtinė, mė 1971.
“Demir Krasniqi ėshtė sinonim i kėngės dhe jetės sonė muzikore!”
Prof. Dr. Faik Shkodra, nė Gjilan, mė 2005.
“Demir Krasniqi i takon njė konfiguracioni dhe njė reliefi tė gjelbėr qė ashtu siē ėshtė, ka ditur t’ a krijojė vetėm natyra dhe nė atė bukuri gjen figura me tė cilat e stolisė bukurinė dhe tė bukurėn – dashurinė!...”
Hysen Kėqiku, profesor, poet dhe shkrimtar nė Gjilan, mė 2005.
“Demir Krasniqi ėshtė muze i kėngės popullore”.
Demir Behluli, piktor, dizajner dhe poet, nė Gjilan, mė 2005.
“Demir Krasniqi me kėngėt e tij, shpirtin na e shėron.Ai,sikur nusja nė vek rrinė duke e qėndisur kėngėn tė fortė si gur. Demir Krasniqi ėshtė bilbili i Gollakut”.
Avdi Lena, poet dhe gazetar nga Struga, mė 1982.
“Demir Krasniqi ėshtė kroi i kėngės popullore”.
Zenel L. Hajrizi, gazetar i RTK-sė, nė Prishtinė, mė 2006.
“Demir Krasniqi – ai kosovar, ėshtė mė i miri kėngėtar. Zė bilbil, rapsod shqiptar, veterani legjendar”!
Vahid Nasufi, mėrgimtar nė Zvicėrr dhe poet kėrēovar, mė 2006.
“Demir Krasniqi ėshtė Gjergj Fishta i Gollakut”!
Enver Gruda, profesor, nga Drenica, mė 1998.
“Demir Krasniqi ėshtė njė zemėrbardhė, por fjalėt e tij janė tė kuqe!”
Muharrem E. Ramabaja, gazetar, Kamenicė, mė 1972.“Zėri i Demir Krasniqit ėshtė ushqim i shpirtit tonė. Ai, i stolisė kėngėt me mjeshtri dhe ju jep shije e hijeshi. Kėngėt e tij, tė japin zemėr e fuqi”!
Hasan Sadiku, nėpunės, Prishtinė, mė 1978.
“Demir Krasniqi ėshtė mbret i kėngės shqiptare. Ai ėshtė njė hambar i kėngėve si flori!”
Lulėzim Krasniqi, kėngėtar popullor, nga Grashtica, nė Prishtinė, mė 1994.
“Demir Krasniqi ėshtė kopshti i kėngėve tona popullore!”
Shaip A. Berisha, rapsod nga Grashtica, nė Prishtinė, mė 2006.
“Demir Krasniqi ėshtė kėnga dhe shpirti i Malėsisė sė Gollakut!”
Gani A. Berisha, nėpunės, nga Grashtica, nė Prishtinė, mė 1978.
“Demir Krasniqi ėshtė vullkan qė nuk pushon. Ai ėshtė legjendė e kėngės sonė!”
Shkėlqim Krasniqi, mėrgimtar nė Francė. Gjilan, mė 1997.
“Dy Demira – si dy lira”!(Aludon tek piktori Demir Behluli dhe kėngėtari Demir Krasniqi).
Musa Ajvazi, nga Pograxha, pensionist nė Gjilan, mė 2002.
“Demir Krasniqi, pėrmes kėngės sė tij, ka nderuar dhe respektuar shumė kėngėtarė, rapsodė tė ndjerė, ndėr tė cilėt edhe babanė tim tė ndjerė, Marash Krasniqin!”
Mėhill M. Krasniqi, rapsod nga Dashinoci i Pejės, mė 2006.
“Demir Krasniqi, i ka ringjallur dhe pėrjetėsua veprat e krijuara nga babai ynė, Qamili i Vogėl – Muhaxhiri!”
Shqipe dhe Besim Q. Muhaxhiri, nė Gjakovė, mė 2006.
“Demir Krasniqi ėshtė emblema e muzikės shqiptare, jo vetėm nė Gjilan e Anamoravė, por nė mbarė trojet shqiptare!”...
Nazim Gagica, kėngėtar i shquar popullor, nė Gjilan, mė 2006.“Demir Krasniqi ėshtė minierė e kėngėve tona popullore!”
Bekim Rexhepi, klarinetist, nė Gjilan, mė 2006.
“Po kush nuk e njeh Demir Krasniqin – lulen e inteligjencės shqiptare?!”
Rahim Sherif Sherifi, jurist nga Cėrrnica e Gjilanit, mė 30 Janar 2008.
“Kėnga e Demir Krasniqit, me titull:”Flaka e Janarit”, ėshtė njė kėngė universale patriotike e cila i ka tė gjitha tiparet, elementet dhe bazamentin e folklorit dhe traditės muzikore nga tė gjitha trojet shqiptare. Ajo mund tė jetė njė himn i pėrjetshėm i kėtij Manifestimi, sepse i ka pėrfshi tė gjitha substancat e kėtij manifestimi!”
Agim Krajka, kompozitor, fiz-harmonikist dhe artist i popullit, nga Tirana, nė Gjilan, mė 31 Janar 2008.
“ E kam pritur autobusin te Bunari i Pėrlepnicės, sepse e kam ditur saktėsisht se nė cilin autobus dhe kur do tė kalojė aty pari, kėngėtari Demir Krasniqi! Pėr ta bėrė kėtė, mė ka nxitur dėshira dhe pasioni qė ta shoh pėr sė afėrmi se si luante aq bukur me violinė, kur ishte nxėnės i shkollės sė mesme tė muzikės nė Prishtinė?! Ai, ulej gjithmonė mbi haubėn e autobusit, nė mes tė shoferit dhe konduktorit, ku gjatė tėrė udhėtimit nuk pėrtonte qė t’ i binte violinės, tė kėndonte dhe t’ i argėtonte udhėtarėt!”
Skėnder Maliqi – Kosaēa, kėngėtar, nė Gjilan, mė 14.02.2008.
“Ju jeni njėri ndėr figurat mė tė merituara pėr urimin e Pavarėsisė sė Kosovės, nga se keni bėrė mund tė madh pėrmes letrave tė krijimtarisė suaj, pikėrisht pėr ta gėzuar kėtė festė dhe ditė tė madhe pėr gjithė popullin shqiptar! Gėzuar pėr jetė e mot Pavarėsia e Kosovės!”
Hasan Tahiri, avokat, nga Prishtina, mė 17.02.2008.
“Demir Krasniqi njihet si njėri nga melosėt e kėngės shqipe, njohės dhe mbledhės i folklorit, kėngėtar dhe rapsod popullor, pedagog i muzikės, kompozitor, si dhe autor i 14 veprave tė botuara, qė lidhen me muzikėn”.
Musa Sabedini, gazetar dhe Kryetar i K.G. “Beqir Musliu” nė Gjilan. Gazeta “Lajm”,mė 14.03.2008,faqe 14.
“Demir Krasniqi ėshtė bilbil dhe krijues i madh i popullit. Ėshtė njė emėr i pėrveēėm i artit tonė muzikor. Ėshtė njė emėr i madh nė jetėn tonė muzikore. Nuk ka njeri qė nuk e adhuron atė, si kėngėtar dhe krijues i mirėfilltė. Ėshtė i pa lodhshėm dhe i pa epur. Ka njė zė tė veēantė nė kėngėtim. Ai dhe vetėm ai e bėn kėngėn popullore tė kumbojė e tė thotė qė tė dridh trupin dhe mendjen. Kėnga e tij i lėkund eshtrat. Demir Krasniqin e njohin i madh e i vogėl nė Anamoravė, Gollak, po nė Preshevė, Prishtinė e mė larg...Kėnga e tij ėshtė bėrė jehonė mali e qyteti. Kėnga e tij dėgjohet pėrtej maleve, pėrtej Bjeshkėve tė Nemura e deri nė Kukės, Shkup, Dibėr, Kėrēovė e Manastir...Kėnga e tij ėshtė kėngė zemre e shpirti. Kėnga e tij ėshtė kėngė e popullit. Demir Krasniqi ėshtė nga ata krijues e kėngėtar qė ka fituar shumė miq, dashamirė, artdashės tė kėngės, i cili, si dje, por mė shumė sot, ėshtė duke dhėnė kontributin e tij nė ngjalljen e artit tė kėngės anė e kėnd vendit dhe diasporės. Demir Krasniqi ėshtė autor dhe ambasador i kėngės popullore shqiptare!”...
Tefik Selimi,profesor nė Gjilan dhe gazetar.”Bota sot”mė 24.08.2007.
“Demir Krasniqi ėshtė antologji pėr krijuesit tjerė, sepse ai nė shpirtin e tij krijues, nuk ka xhelozi ndaj tė tjerėve. Atė qė e krijon Demir Krasniqi, nuk mund ta krijojė tjetėr njeri, sepse kėtė dhunti ia ka falė vet Zoti!”
Zenel L. Hajrizi, gazetar i RTK-sė, nė Prishtinė, mė 15.04.2008.
“Jemi shumė tė gėzuar qė tė kemi Bilbil Krahine, Kosove dhe Shqipėrie! Nuk mund ta marrim me mend zbrazėsinė dhe varfėrinė tonė pa ty, sikur qė nuk mund tė jemi krejtėsisht tė vetėdijshėm, as tė aftė sa tė llogarisim se sa na ke frymėzuar e na ke pasuruar shpirtėrisht!?”
Kadri Osmani, gazetar, veprimtar i devotshėm pėr ēėshtje madhore kombėtare e atdhetare dhe poet, nė Prishtinė, mė 27 Maj 2008.
“Demir Krasniqi ėshtė shpirti i gjeniut popullor!”
Bilall Maliqi, gazetar, poet dhe grafik nga Presheva, mė 02. Qershor 2008.
“Demir Krasniqi ėshtė njė mbledhės i folklorit kombėtar, qė mė duket si Gjergj Fishta!”
Shaban Cakolli, gazetar nė mėrgim. Gjermani, mė 24.06.2008.
“Punėtor mė tė madh se Demir Krasniqin, unė nuk di qė ka rrethi i Gjilanit!”
Mefail Haziri, gazetar, nė Gjilan, mė 04.07.2008.
“Krejt livadhet e Vėrnezit, Vėrnakollės dhe tė Karadakut, dikur janė kositur duke i dėgjuar kėngėt e Demir Krasniqit!”
Daut Sherifi, nga Ēeliku i Karadakut, mėrgimtar nė Zvicėrr. Mė 13.08. 2008, nė Gjilan.
“Nuk dihet se sa gardhiqet dhe sa shkallėt janė thyer e rrėzuar nėpėr dasma e gazmende tė ndryshme popullore, nga ana e botės femėrore, duke vrapuar pas Demir Krasniqit, pėr ta dėgjuar atė, duke kėnduar dhe pėr ta pa pėr sė afėrmi?!”
Daut Sherifi, nga Ēeliku i Karadakut,mėrgimtar nė Zvicėrr. Mė 13.08.2008, nė Gjilan.
“I lumi ti, ēfarė babe ke! Po tė kisha pasur unė njė babė si ti, madje edhe shumė mė tė vogėl se ky – do tė isha njeriu mė i lumtur nė botė!”
Shaip Korrani, mjeshtėr, nga Pozhorani, nė Gjilan, mė 16.08.2008.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:15 pm

DEMIR KRASNIQI NĖ LIBRAT E AUTORĖVE TJERĖ

Deri mė tash, nga autorė tė ndryshėm, Demir Krasniqi ėshtė pėrfshirė nė kėto libra:

Lorenc Antoni:”Folklori muzikor shqiptar” – Bleni i IV,V,VI dhe VII.
Prof. Ismail Ismaili:”Monografi e Shkollės Fillore “Selami Hallaqi” nė Gjilan
Mr. Bislim Pireva: “Monografi e Shkollės Fillore tė Tugjecit”
Hasan Hasani:”Enciklopoedia e shkrimtarėve shqiptarė 1502-2002”
Prof.Dr. Faik Shkodra:”Gjurmime albanologjike”
Prof. Xhevat Ismaili:”Veprimtarėt shqiptarė tė muzikės artistike nė Anamoravė”
Prof. Hysen Kėqiku:”Pėshertimė pėr tokėn”
Shaban Baksi:”Ju kujtoj me kėngė”
Xhafer Leci:”Nė themelet e traditės kombėtare shqiptare” 2006.
Prof. Bahtir Sheholli:”Gjurmime albanologjike”- Prishtinė, 2007.
Mr. sc. Xhavit Kryeziu:”Pishtarėt e shkollave shqipe nė Kamenicė”II.- Gjilan,2007.
Tahir Foniqi:”Dueti legjendar Salih e Feriz Krasniqi”- Prishtinė,2007.
Esat Bicurri:”Ahengu gjakovar nė shekuj” – Gjakovė,2006.
Ismet Krasniqi: “Folklori art i pavdekshėm” – Klinė, 2006,
Vahit Nasufi: “Sylynjarėt e kėngės popullore”- Kėrēovė, 2006.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Oct 23, 2008 3:16 pm

DEMIR KRASNIQI

U lind mė datėn 10 Shkurt 1950, nė fshatin Tugjec tė Malėsisė sė Gollakut, komuna e Kamenicės.
Gjatė jetės sė tij, ka ushtruar kėto profesione:
Pedagog muzikor,
Kėngėtar dhe rapsod popullor,
Kompozitor i kėngės dhe valles nė frymėn e melosit popullor burimor,
Krijues poetik i vargjeve tė kėngės popullore dhe rapsodike,
Mbledhės i folklorit burimor muzikor shqiptar,
Publicist i shumė studimeve etnomuzikologjike,
Radio – gazetar dhe
Gazetar hulumtues.

Veprat e publikuara deri mė tani janė:

“Mallėngjime e oshtima” – Prishtinė, 1993.
“Qamili i Vogėl – zė qė nuk shuhet” ,( monografi) – Prishtinė, 1995,
“Gjakon Kosova” – Gjilan, 1998,
“Bejtė Pireva” – Gjilan, 2002,
“Zeqir Maroca” – Gjilan, 2002,
“Kėngė krismash lirie”I – Gjilan, 2003,
Kėngė krismash lirie” II – Prishtinė, 2003,
“Familja Kurti nga Tugjeci” (monografi) – Prishtinė, 2004,
“Shtojzovallet e Gollakut”, ETMMK – Prishtinė, 2005,
“Kushtrim lirie” – Gjilan, 2005,
“Liman Shahiqi – trimi i Gollakut” – Prishtinė, 2005,
“Kroi i kėngės” – Gjilan, 2006,
“Qamili i Vogėl – Kėngė pėrjetėsie” – Gjakovė, 2006,
“Krenaria e Gollakut” – Gjilan, 2008 dhe
“Diell lirie” – Gjilan, 2008.
Jeton, punon dhe krijon nė Gjilan.
Motoja e punės dhe krijimtarisė sė tij ėshtė:

“ Pėr emrin e Zotit,
Pėr nderin e kombit,
Pėr gjakun e dėshmorėve,
Pėr eshtrat e varreve”!
Pėrmbajtja:

Diell lirie
I falemi nderit Amerikės
Tė vallėzojmė pėr Pavarėsinė
Agim Ramadani
Pėllumbat e lirisė
Babit tim
Kurrė nuk shuhet Manastiri
Mustafė Salih Kelmendi
Sylė Zarbinca
Ramė Avdyl Pozhorani
Bejtullah Kėqiku
Bllaca e tmerrit – kamp i ferrit
Martirėt e Karadakut tė Gjilanit
Murimi i Kalasė sė Novobėrdės
Prizreni – djep i kulturės
Kullat tona
Koncertet e mia tė para
Gjethet e vjeshtės
Kthimi nė gjirin e nxėnėsve
Klasa e VII/3
Loti i nėnės
Vendi i huaj
Kosova po zbrazet
Kthehuni
Qofsh mallkua i ziu mėrgim
Foshnjat e kurbetit
Anila
Udha e mbarė evlati i jem
Oh sa mirė me kurbetēarė
Shpejt kaloi edhe kjo verė
Rruga e mbarė fėmijėt e mi
Mburrja i takon rapsodit
Bilbil dhe krijues
I pa epur
Arsimtarit tė muzikės
Arsimtarit Demir Krasniqi
Kala qėndrese
Flet me brushė Demir Behluli
Homeri i Kosovės
Fanarė dritėsie
Kanė thėnė pėr Demir Krasniqin
Demir Krasniqi nė librat e autorėve tjerė
Shėnime pėr autorin
Pėrmbajtja
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Demir Krasniqi-"DIELL LIRIE"

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi