poezi nga Dibran Demaku

Shko poshtė

poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:01 pm

1.
Ti nuk mund tė vijsh asnjėherė me ne
nuk je rreze drite veq njė e zezė re
nė qiellin e kaltėr asnjėherė pasqyrė
veq njė natė e errėt menjė tė zezė ngjyrė.

Ti nuk mund tė kalosh e lirė nėpėr shtigje
se tė mallkon zėri i nėnės pėr tė birin
askurrė nė jetė nuk mund tė matesh me brigje
se kėngė e lėngatės nuk ngjallė delirin.

Lule e sė keqes mos lulėzo nė zemėr
helmi yt mbyt fėminė nė bark tė nėnės
nėpėr shekuj do jeshė i urryeri emėr
pa rreze dielli e pa dritė tė hėnės.

Dante vendosur tė ka nė rrethin e nėntė
tė ferrit e nga aty nuk do te dalėsh kurrė
mallkimi do bjerė gjithnjė nė emrin tėnd
tradhėti nė stinė e mote:mallkuar.mallkuar.

2.
Ti pritė u zure trimave nė shtigje
kah marrėshonin me zemėr zjarr e dritė nė sy
dhe solle vajė e pikėllim nė brigje.

Sa herė zemrat e motrave i shndėrrove nė gur
e kėngėt i ke ngrirė pa dalė mirė nga buzėt
shpresat e ėndrrat nė njė gjysėm-shtizė flamur.

Kush tė polli i pari e tė solli nė kėtė mes
farėn e pėrqarjes mbolle edhe nė mes babes e birit
nė kėtė vend qė dikur kishte veq dashuri e besė.

3.
Lulet e sė keqės ti merri me vete
e zhduku bashkė me rrėnjė nga tokė e dete
e kurrė mė kurrė mos u dėgjoftė emri yt
as kėtu e askund nėpėr kontinente...
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:02 pm

KOSOVĖ-DRITĖ E KĖNGĖ KRENARE

1.
Veq nė ty rrezet e diellit
janė tė nxehta dhe pėrcėlluese
veq nė ty rrezet e hėnės
janė tė ėmbla dhe mikluese.

Veq nė ty kėngė e bariut
ėshtė mė e bukura melodi
veq nė ty sytė e vashave
janė tė bukur e plot magji.

Veq nė ty lisat e malit
rriten tė gjatė e gjithė kreni
Veq pėr ty edhe pse larg
n`zemėr ruaj njė dashuri.

Veq nė ty e veq me ty
mė lidhin ėndrra e kujtime
ti lule e bardhė e dritė nė sy
O,e shtrenjėta vendlindja ime.

2.
Sa herė vijė mė del pėrpara
e mė pret si nėna tė birin
mė uron:Tė priftė e mbara!

Unė ulem e ta puth tokėn
syri rrjedhė lot-xhevahirin
ėndrra zgjohet pėr Nėnė-Lokėn.

Larg shumė larg nga tuat male
larg shumė larg nga tuat fusha
dėshirė shprishur plot me halle.

Larg nga ti mė janė zbardhė flokėt
gjuha ngjyrėn ka ndėrruar
ku t`i gjej tash miqėt-shokėt?

Si ujė lumi vitet rrjedhin
koha ikėn e harruar
e diēka nga mua vjedhin.

Pse mė ike,pse tė ika
nė ca net tė errėta fare
nėse s“kthehem mė rėnt pika.

Nė tokėn tėnde veq shqiptare
n`shekuj mė s`na pėrcjell frika
Kosovė-dritė e kėngė krenare...

Dibran Demaku
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:03 pm

MOS


Mos u bėjė bisht pėr sopatėn
bėju trimit krah pėr shpatėn.

Mos i jep armikut besė
tė zė pritė e s`tė kėrkon ndjesė.

Mos i rri nė ballė tė keqes
mos u bėjė ujk i vetėvetės.

Kėngėn ruaje veē nė zemėr
prapa shpine mos bėjė emėr.

Mos ia vjedh diellit rrezet
do tė mbetesh mallkim pėr brezat.

Besė e nderė ruaji nė gji
mos u mburr kurrė pėr trimėri!...
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:03 pm

EU YMER ELSHANI

(Poetit Ymer Elshani i rėnė
pėr lirinė e Kosovės)


Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unı nipit
pėrė zogun e plagosur
nė majė tė pipit?!

Eu,Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė mbesės
pėr kėngėn e pakėnduar
dhe mitin e qėndresės?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė plakut
pėr plisin e shpuar
dhe pikat e gjakut?!

Eu,Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė nėnės
pėr rrezet e diellit
dhe dritėn e hėnės?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them Teutės
pėr lotin e syrit
pėr petkun e futės?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė mikut
pėr prakun e mbrojtutr
ballė pėr ballė armikut?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them Tregimit
strofės sė mbetur nė gjysmė
dhe vargut tė pikėllimit?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė gurit
pėr shqipen e qėndisur
nė palė tė flamurit?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them unė fisit
pėr yllin e ndritur
pėr rrėnjėn e Lisit?!

Eu, Ymer Elshani
ēfarė t`i them lirisė
pėr ėndrrat e tua
n`panteonin e pevdekėsisė?!...
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:04 pm

NE TĖ KEMI DRITĖ NĖ SY

(Babait Asllanit,bashkėluftėtarė
i ēetave tė Shaban Polluzhės)


Gjashtėdhjetı vjet tė ruajtėm nė gji
yll i ndritur pėr liri.

Gjashtėdhjetė vjet tė mbajtėm nė zemėr
pėr njė kėngė e pėr njė emėr.

Gjashtėdhjetė vjet e ca tė tjera
gjersa ēeli lule pranvera.

Gjashtėdhjetė vjet stinė pėr stinė
ne ėndėrronim,baba,lirinė.

Atė liri qė ti me gjak e skuqe
pėr ta bėrė Kosovėn nuse.

Ti baba me besa-besė
nuk e ndaje mendjen nė pjesė.

Me ca shokė me plisa tė bardhė
u bashkuat nė njė aradhė.

Njė aradhė pėr tė mbrojtur prakun
trimave tė rėnė pėr t`u marrė hakun.

Pėr Kosovėn u bėre krushk
dhe pėr te ndeze njė pushkė.

Pushka jote pėr atdhe
ēeli lule dhe pėr ne.

Ēeli lule dhe pėr ty
ne tė kemi dritė nė sy!...

Tash n`Kosovė erdhi liria
ty tė mori historia.

Ajo tė mbanė pėr trim e burrė
qė stuhitė s`tė trembėnė kurrė.

As s`tė tremben as s`tė trembin
n`lapidar ta ruajnė ty emrin!

Emri yt,o babai im
ndrinė si ylli nė agim.

Ndrinė si ylli nė agim
nėpėr shekuj ruan lirinė!...
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:05 pm

nėpėr shekuj ruan lirinė!...


HEJ,VĖLLAI IM

(Vėllait Behramit i rėnė nė luftėn
e fundit pėr lirinė e Kosovės)


Hej vėllai im i miri
me gjuhė e gjak e rrėnjė Iliri!

Hej vėllai im kapedani
me gjuhė e gjak e rrėnjė Dardani!

Hej vėllai im rreze lirie
me gjuhė e gjak e rrėnjė shqiptarie!

Hej vėllai im,o vėllai im
Kosova tė buzėqeshė nė ēdo agim!...
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:06 pm

Dibran Demaku


Dibran Demaku u lind me 18 Prill 1956 ne fshatin Abri e Epėrme te Drenasit. Shkollimin fillor e mbaroi ne fshatin e lindjes,ndėrkaq te mesmin dhe ate universitar ne Prishtine. Mbaroi studimet ne Degėn e letėrsisė dhe te gjuhės shqipe ne Fakultetin e Filolologjisė te Universitetit te Prishtinės. Pas studimeve shtate vite me radhe punoi gazetar ne Programin pėr fėmije te Radiotelevizionit te Prishtinės. Qe nga viti 1993 jeton ne Gjermani. Me shkrime filloi te merret qe nga bankat e shkollės se mesme. Shkruan poezi e proze pėr te rritur e pėr fėmije. Deri me tash i ka botuar dy pėrmbledhje me poezi pėr fėmije: 1. Vogėlushe dhe shtatore
2. Rrėfimet e kalasė se vjetėr
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:07 pm

PORTRET LUFTETARI
(Babait)


Gjate jetės se vet beri vetėm dy fotografi
njė pėr letėrnjoftim e nje kur shkoi n`ushtri

Gjate gjashtėdhjetė vjetėve te ti
kishte vetėm njė dashuri
pėr te gjithė:diell-liri.

Ne te dy luftėrat botėrore
ishte luftėtar i lirisė
mbronte gjeografinė e atdheut.

Hone:Si ai askush nuk e pėrdorte maliherin
ne jetėn e vet te vogėl
ne shpirt ujiste nderin.

Para se te vdiste fėmijėve u la porosinė
ne jete-mbi te gjitha te ēmoj
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:08 pm

EMRI YT-DRITE NE TEMPUJ
(Vėllait tim Behramit i rene
pėr liri ne luftėn e fundit)


Si babai ynė dikur
Ti u bere,vėlla,Flamur.

Me armikun dhemb per dhemb
vertikal,gjithmone ne kembe.

Vecse ca plumba te zi
te pershkuan bri per bri

Per kete vend,per kete Toke
ti e le,vella,nje koke.

Per kete Toke,per nje liri
Emei yt-ne perjetesi.

Neper vite,neper shekuj
Emri yt-drite ne Tempuj.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:09 pm

KOHĖ E LIGĖ LEHONE

Ne dhome zagushi
Emri yt-drite ne Tempuj.


poci ta djeg ballin
perjashta furtune
kohe e lige dhe lehone

Sonte mos del nkorzo
mos fol asnje fjale
fjalet i bart era
kohe e lige dhe lehone

Sa e gjate kjo nate
femija pyet prindin:
-Babi kur agon?!
kohe e lige dhe lehone
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:10 pm

PYLLI


Ne perralle
nje pyll i rralle

Ia prene deget
mugulloi

Ia prene trupin
prap buloi

Ia prene rrenjet
prap rrenje vuri

Pyll i dendur
me rrenje ne guri

Neper shekuj
Shtize flamuri.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:11 pm

RADISHEVES
(Vendlindjes se Shote Galices)

Radisheve
u shtange
apo u krenove
ate nate
kur e percolle Shoten
per ne cete
e duhej ta dregoje
nuse.

Ate nate
nuk u kupezua kenga e cikave
kur ne vend te duvakut te nuserise
ne koke i vure plisin e bardhe
kur ne vend te dhuratave per dasmoret
i dhurove pushken.

Radisheve,
a te dogji flaka e luftes
ty,qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve per liri
apo te ngrohu
zeri tingellues i Shotes
ne netet e gjata te dimrit.

Radisheve,
ku e ke varrin
e bijes tende kreshnike
vale u frikesove
apo nuk pate vend
nder varre?!

Radisheve,
Cili jemi me krenar
per kete Heroine
ti qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve
per liri
apo une qe rritem
me kengen e saj
ne gji.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:11 pm

DRENICĖ

Desha te te takoj ne enderr
e te takova ne legjende
Ahmet Delia mprehte
Sopaten
se armiq kishte shume
Azem Bejta
me Daden Shote
buzeqeshnin para shkolle
ne Prekaz
e flisnin
me Tahir Mehen
e me Shaban Polluzhen
Fehmi Lladrovci
bashke me Xheven
thrnin vargje
per ardhmerine
Legjenda me automatik
i rrezonte nje nga nje
ushtaret e armikut
e kendonte...
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:12 pm

KORBAT


Korbat nuk kendojne
kenge per Trimat
e nese kendojne
a vlejne kenget e tyre?
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:13 pm

KU TA GJEJ BLERIMIN


Syte nuk mbyllen e kapaket i rendon gjumi
endrrat kallen flake bregut te nje lumi

Shpresat mbeten peng ne fillim te nje pranvere
lulet ne bulim mos i keput Ylbere

Ku ta gjej blerimin qe ma vodhi vjeshta
si ta mund pikellimin vashe me keta rrjeshta.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:14 pm

KATER STINE PA TY


Koha perbirohet ngadale neper stine
agimet pranvarore lindin dashuri
Trendelina ime rritur ne kodrine
endrrat sec mi vodhe dhe ike me to
rendin tash kujtimet neper trotoare

sonte enderroj nje takim te ri
ti do te vijsh e lehte si lule flutur pranvere
ishull lumturie-zemer e gezuar
ne ditet e bardha qe do te vijne pasketaj
enderr mengjesi e gjakut te zgjuar

Prangat le te keputen ne nje dashuri
agimet le te kallen ne shikimin tend
trandu det i gjer per nje pabesi
yll mengjesi ne zemer do lind perseri.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:14 pm

MERGIMTAREVE


Varg,varg,varg
Larg,larg-larg
u niset rrugės se harrimit
atdheun e latė pas
valle a do ta gjeni
rrugėn e kthimit
pa ju atdheu
ėshtė jetim.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 01, 2008 8:15 pm

SERVILI


I thane se je i menēur
e ai beri urti
tha: Jam me i menēuri ne bote
e qeshi si fėmije.

I thane se je trim
e ai beri trimėri
vrau dy miza
e plagosi njė Mi.

I thane se je budalla
e quajtėn:Gomar
pėr dėshirėn tuaj tha:
mund te ha dhe bar.

Ter jetėn servil
tere jetėn kokulėt
i duruar si gomar
i urte si njė pule.

I thane cnuk i thane
ter jetėn e shanė
gjersa ndėrroi jete
servili i shkrete.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi nga Dibran Demaku

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi