NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 6:39 am

[b] Nezir Myrta / GJUHA E GURIT


GJUHA E GURIT
Gjuhė tė ēuditshme
ka guri im -

askush nuk mundi
t'ia mėsoj shkronjat

shkronjat e emrit tim
plasje rrufeshė

guri im
gojėgur!

(1987)


MOLLA E EVĖS


Gjysma Dashuri
gjysma Urrejtje
tok u mbollėn
nė Kopsht Zemre

Eva - Burim i Jetės
e Mkatnore mbete

unė ēka kam Faj...?

(1987)


NJĖ PYETJE


Jeta lumė me njė Breg

ku ėshtė Bregu tjetėr
gjith jetėn do tė pyes

(1987)


BJESHKĖT E NEMUNA


Nė vend tė Pagėzimit
mbeti emėr Mallkimi

Bjeshkėt e Nemuna
mbeti dashuria ime

Frynė Erė Mallkimi
deri nė Fjalėn pa Zė

Kush ju mallkoi kėshtu
me kėtė emėr tė rėndė
mė tregoni -

se u dogja nga Dashuria!

(1987)


I BININ MALET BORISĖ


I binin malet borisė
rrėxoheshin grykave shkėmbinj e
ngriteshin majave plisat e bardhė
e shkrepave shkreptima
binin plisa gjaku

Kohėrat vėnin nganjė vulė nė ballė
Muranė pesėqind myhyra dovletesh
murana rėnie e ngritje miletesh

erdhen e shkuan
nuk u kthyen kurrė me
e lan gjurmė e vrragė nė gjakun tim

erdhen e thanė se jemi miq
e mbi supe mbanin armė
mbi koka plisa tė hekurt
nė zemėr mbajnė shtypje masakra robėri

Guri im prore me armė nėnkrye
baballarėt me ta i ndrruan kapuēat

E kohėrat Kapuē me Mangė

I binin Malet Borisė
hynin kolonat e bardha grykave
e dilnin tė kuqe fushave djerrina

Lisat i digjshin rrufetė
plisat i dridhshin bubullimat
binin shkėmbinj mbi ujėra tė skuqura

Notonin nė Vorbulla Plisat
deheshin nėn hije Pisat -
dridheshin ne maja Lisat

I Binin Malet Borisė!

(2.mai,1986)


LULET E GURIT


Nė thelb tė Gurit
Fara e Drurit

brėnda Gurit
Rrėnja e Drurit

rritet Trungu
lart kah qielli

lėshon Degėt
Rreze Dielli

Zemra e Gurit
e shkrumbuar
Dega e Drurit
e lulėzuar

Syri i Gurit
mbushur Lot
Dega e Drurit
blerim plot

Qendron Druri
Me Lule Guri!

(1986)


THEATRI I KOHĖS SONĖ


Prova prova prova

Nė Theatėr
derisa tė ndahen Rolet...
Premiera duhet tė japet sėshpejti

Regjisori Sylejman Lokaj
ėshtė nė hall tė madh

as nė Qiell as nė Tokė

nuk e gjenė askund -
aktorin kryesor Nik Bardhin
Heroin e dramės "Ura e Shėnjtė"

as nė Tokė as nė Qiell

Roli Kryesor jam Unė
Kapedan i kapedanėve tė Rrafshit tė Dukagjinit
qysh para Epokės sė Re
mjellmat e bardha nga kaltria
korba tė zi mbi lisa tė varreve tona
paralajmėrojnė

Pėrsėritjen e Historisė

Ku gojohen mesveti
Urata e Mallkimi nė Kosovė
si rriēnat i hanė sorrat e larme

Historia e shtrirė Shtat'bojė njeri!

Nuk dua tė shtrihem
Dua tė Flijohem -
Mbi Urėn e Shėnjtė!

Vertikalisht!

Prova prova prova
Provohet Mbrėmja me Aktorėt
Nė Theatrin e Kohės Sonė -

Derisa tė shfaqet Premiera!

(1987)FITORJA ĖSHTĖ ZEMRA


- Bajram CurritLodhesh e lodhesh deri Buzė Vdekjes
sa ngreh Krye mbi Krahėt e Tu
Spartak - pa njeren Dorė!


Ngjitesh e ngjitesh deri afr Majės
sa pushon pak mbi Fjalė tė Urtė
Spartak - pa njeren Kėmbė!


Shikon e shikon Tej Bjeshkėve tė Jetės
sa mendon pak me Kokė nė Bjeshkė -
Spartak - pa njerin Sy!


Ece, deri nė Dragobi dragonj
Trupa Mbėrthyer nėpėr Hunj
E deri nė Dukagjin - Spartak
Bajram Trup i Gjallė Trimėrie!

Fitorja ėshtė Zemra!

(1983)

post sript: ky kapitull poezishė u botua ne "Shtigje"
nė Kosovė, poashtu u emitua nga RTirana mė 1992
recitoi Kastriot Ēaushi, redaktore Luiza Musta.


***

KUNORĖ SONETESHGJAMA E ORĖS SĖ MALEVE


- Luigj Gurakuqit -

akrostiku


Lot Thoni gjakpirės i Kuēedrės Dheun nėn thembėr ta rrėmihu,
U hap Syri i Zjarrtė i atdhedashėsit e shkrepi - gacė e Rrufesė!
Idhull i Vendlindjes bukuroshe - Atė Flokun me rreze ia krihu,
Gurakuq o Shpirt - Orė e Maleve, qė Fisit Tonė i dole nė Besė!

Jehon kujtimi o Jakin Shkodra sa e gjatė Qe Qendresa Jote!
Gllauki qė tė urrejti njė Dhėmb shtrige Ty o Shpirt Luftetari -
U kalle Kandil qė zdrite zemrėn e pėrgjakur tė kėtij Behari!
Roje Guri bilbil qė Larg Folesė derdhe Kangėn nėpėr Mote!

Athua nuk ndigjoi Vasha e Parnasit tej detit nė tėhuajin Dhee,
Kur Pushoi kangėn nė Mallengjim njė Shtegtar qė s'shtegėton!
Unė s'Qajė pra, se Ra Theror pėr Atdhe tė vetin ku ėshtė Lee!

Qėndro luftėtar me Pėndė nė Dorė vllau n'kėto Vargje t'kėndon,
I Gjallė N'Qiell tė Shqipes e nė Syrin tim sot meteor i zjarrtė Je!
Trofe Bilbil i Maleve i Ringjallur nė Shpresa tė zemrės m'ligjėron!

botoi revista letrare JETA E RE Nr.6 / Prishtinė (kur isha 16 vjeē).
(lexo Emrin e Tij vertikalisht, germat e para tė rreshtave, se nuk po e zėn kėtu krejt rreshtin, pas postimit)


VARGJE RINIE

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 6:44 am

[b] Nezir Myrta / POEMA PĖR POPULLIN

POEMA PĖR POPULLINPopuli ecė e nuk ngutet
Udhės me gropa zemre e kalldremeve historike
Nuk ngutet se ėshtė i Lodhur- i Kėputur nga Thikat
Varrėt Thika pas Shpinde ia kanė kėputur shpirtin

Pesha e hidhur e historisė sė tij -
Plot data lavra vitesh nė ballė e shekuj betejash
Pa Pre e pa Fre -

Historia e Huaj i rrinė Gerrbė Mbi Shpindė ende!?
E -
Shpindėn e ka plot gjak e trupin shoshė shpatash e plumbash

Plot plagė tė moēme mijavjeēe

Duket sikur ngjitet gujaz Pėrpjetėzes Epike
Kurrė i gjunjzuar numron Hapat e Epokave
Qė Ia lan veē njė Copė Trup e Shpirt -
E me shpirt ndėrdhėmb mundohet Pėr Tė Gjallė!

Plot plagė tė moēme mijavjeēe!

2.

Populli ecė ngadale e nuk ngutet -
Viteve tė Krrusura Ura historike tė Via Egnatias
Koha pa ujė nė Sy ia qet thiijat e pėrgjegjura
pėr 'i pikė xeher tambli nė Sy tė gjegjur e t'regjur

Tamblin e Nanės ia qet pėr hundėsh -
Deri ta qet njė fjalėgoje
tue qitė zjarr pėr sy e tym pėrgoje

thuase - i kemi lindė zotit me zor!

Populli ecė ngadalė e nuk ngutet -
Varg i Gjatė Thik'pėrpjetė zor ėshtė m'u ngjitė kėshtu
S'ka kohė me u ndalė as para varreve as para tė vdekurve
Tė plagosur nuk sheh askund tė shtrimė edhe ata ecin
Pėrpjetėzes sė Plumbtė

Nuk kemi Kohė as me vdekė!

E Koha bie mazunė pėrdhe, nuk qet za as fjalė pėrgoje
Buzėt - Shkrum i Gjallė - e luan kryet pėndueshėm -
Ka dro do ta shkelė Tjetra Kohė nė gjysėmrruge

Mbetet kush mbetet e del nė Breg Kohe - kush tė del!

Historia e Popullit -
Nuk Shkruhet me Shkrola e Shkokla
Kur ecet Thik'pėrpjetėzes Gjarpnushė Historike

Populli ecė ngadale e nuk ngutet...!


3.

Ecė ngadale e nuk ngutet -

Kuk ngjitet ngarkuar Gur Muzeshė e arkeologjishė tė thyeme antke -
Bjeshkėt e Namuna i Banė me Shpindė

E Bjeshkė Shtyen me Gjoks!

Skurruar ne Gjak Triumfal tė Fitoreve tė Huaja
E Dikush ne Gisht nė Gojė -
Dikund me Gisht nė Kokė e dikund ia merr kamba kambėn
me Zorrė nėpėr kambė -
Pret tė ia Jep Dorėn Bjeshka - ajo ende i rrokullisė gur!

Koha Breshkė Ende ia Qet Thijat e Pėrgjegjura...

Pėrditė i del Doresh nganjė Bjeshkė e nga njė Vrrijė
Me hekura nė duar - don tė dali hekurah - Moteve tė Nxime!
Ia Nxini Jetėn historia e veshur me Uniforma shtrigash

Me Bjeshkė e Vrriijė ndėr Sqetulla -

Historia i ndalet para kambėve -
keshe po ia fshinė djerėset e gjakun -
djerėset i vlojnė n'ballė e s'un ia gjenė kund Ēaren Vetit!

Pėrditė nė lojna tė reja - Shtrigash tė Vjetra!


4.

Populli ecė ngadale e nuk ngutet -
Epokave Qorre Historike me Hapa tė Randė - Bjeshkė!
Me Kokė Plumb - tė rėnduar mbi Kohė

Me Kohė Plumb nė Zemėr!

Me Shpindė tė Plumbtė te Dy Luftave Botnore
Me 'i Botė nė Shpindė -
me ndėrskamca historike tė pahistori
Pėrditė ia grryejnė Gjeografinė e vet ndėr kambė

Pėrditė ta Grryejnė Dheun Ndėr Kambė!

E ende Mizat e Trollit ardhse marrin Krahė Drangojsh pėr tu ngjitur nė Qiell -
E me i shtie nė Grusht Retė e Mendimit Bosh!

Ende - Mizat dojnė tė bahen drangoj e Drangojtė sikur po paraqiten si miza -

Me Sy Mize nėpėr Pluhurin e Mbetur nė Tribuna Tribunatorėsh!

Epokat e Lavdishe Hillire -
diegur e humbur pashėnjėpadokė Nėn-Tokė e Nėn-Ujėra!
Edhe vet Koha sot po e sheh Kthjelltė Rrėnjen e Gjallė
deri nė Fundbote tė Antikunit -

Gjaku Dardan vlon Ende illir ballkan!

Populli Ecė Ende Pėrpjetėzes Gjarpnushė Historike
Ngadale E Nuk Ngutet...!

(7. mars, 1996) Nga Vėllimi - POEMA PĖR POPULLIN

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 6:47 am

Nezir Myrta / SHQIPĖRIA E BASHKUAR

E bukur ėshtė Kosova
E Bukur ėshtė Shqipėria

Siē ėshtė E Dashur Nana!

Mė ēon peshė shtat'palė Qiell
Mė shtie nė Dhe shtat'palė Tokė!

Edhe deri atje ku bre miza hekur
Edhe deri atje ku bre hekuri gjakun tonė!

Shqipėria e Zhbime - Rrafsh me Tokė
Shqipėria e Mbime - Rrafsh me Qiell!

Shqipėria me Botė nė Sy -

si Farė nė tokat Mere nėpėr mahalla tė botės
e bota me Shqipėr nė zemėr

Shqipėria gjithmonė e pushtuar
Shqipėria - kurrė e nėnshtruar!

Shqipėria e Bashkuar!


2.

Ushtima -
Me shėnjen Viktoria
deri Te Molla e Kuqe
Filloi -

E Para
Nė europėn e Lindjes sė Madhe
U lind nė Prishtinė
E nė thellėsitė e Tokės sė Kosovės
E rreh tupani i Dardanisė!

Dardania kumbonare bashkimi
E mbahet krisma - e mbahet fjala - Shqipėri!

Me njeren dorė kafshaten e bukės
E, jemi gai -
Me tjetrėn kambėzėn e pushkės!
Me gojė - bukė e plumba
Me sy shkreptėtima rrufee shqiponjash
Me hap drejtė shoqishoit nė sy
Derisa tė bėhet njera Dyshė -

- O Varre o Djepa!

Derisa varret me shokė shqiptare tė linden nė Djepa
Derisa Djepat me Dhėmb Ujku nė Kaptyll djepi
Tė pėrkunden nė varre!

Me gjak e varrė lidhet Balli i Republikės!

Republika nuk lindet etiu si dielli
As nuk bie vetiu si shiu -

Republikėn e bashkojnė fije-fije
Burrat -
E lidhin Nyje rreshtash e rrashtash !

- Ku janė Burrat?
- Ku janė Varret?

Duri gurin nuk e sheh
Burri burrin nuk po njeh!

Kosova - prore e kositur
Kosova - kurrė e nėnshtruar!

Shqipėria e Bashkuar!

(Kalendor, 1992) nga vėllimi poetik POEMA PĖR POPULLIN

Kjo poezi u emitua pėrmes RTV shqiptar mė 1992, recitoi aktori i mirėnjohur Kastriot Ēaushi.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 6:53 am

Nezir Myrta / SHQIPONJA

Shqipėri.......................................... .......Kosova thrret
...O sot o kurrė!...............................Motrėn e Vet!
.......Tė Bashkohemi......................Shqipja Jonė!
...........Dy Kokė!......................Me njė Kokė!
...............Shqiptarė!...........Do tė Bashkohemi
.............................Nė Njė Tokė!.......................
Shqipėrisė t'i Prijė Shqiponja Zemėrzjarrta ma e Zonja
Nė Sy - ka Mprehtėsinė e Tehut tė Guximit e Guximin
E Tehut tė Mprehtėsisė - Mprehtėsinė dhe Tehun e Shikimit e ka tok G u x i m -
Sy Argusi! Nė Mendje ka - Maturinė e Shpatės tė Vėndosmėrisė dhe Atė
Vėndosmėrinė e Shpatės sė Maturisė -
Mendjen e Ka Shpatė! Nė Zemėr ka Vrullin e Orės sė Pamposhtėshmėrisė dhe Atė
Pathyeshmėrinė e Vrullit tė Orės -
Zemrėn e ka me Orė! Nė Flatra ka - Mjeshtrinė e Shpejtėsisė sė Rrufeshme dhe Atė
Rrufenė e Mjeshtrisė tė Shpejtėsisė! Flatrat i Ka Rrufee! Nė Kthetra ka -
Fshehtėsinė e Forcės tė Rrėmbimit -
dhe Atė - Forcėn e Rrėmbimit tė Fshehtėsisė! Kthetrat i ka Forcė!
- Nė Shpirt ka Mbretėrinė e Paskajshme tė Yllėsive, tė Paskajshmerisė Qiellore
dhe Ate - Pakapshmerinė e Universit Mbretėror!- Shpirtin e ka Mbretėri tė Qiellit -
Diell Hyjnor Hillir!...Nė Dashuri - Ka Fuqinė e Tėrheqjes sė Bukurisė dhe Ate -
Bukurinė e Fuqisė Magjike! - Dashurinė e Ka Magjii!
Nė Jetė ka - Pavdekshmerinė!
.............E Qendreses...........Jetė tė Yllėsisė!
........E Yllėsinė e Saj.................Tė Pavdekshmerisė!
...Nė Vdekje Ka - .........................Mbijetesėn Madhore!
..E Madhėshtinė............................. E Mbijetesės Tė Sajė!
Madhėshtia e Vdekjes........................Vdekja - Madhėshti!-
....................Bashkohu o Yllėsia e Shqiponjes!
.............................Dardhania - Arbėria!
......................................NJĖ
..................................Shqipėria!


ILLYRIA, 1994

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 7:00 am

Nezir Myrta / KĖNGA E POPULLIT


Kėnga e popullit -
kėndua nėn hundė kur nuk donte tė merr vesh mali
as te sheh fusha

kur vlon gjaku e gufon shpirti
i ka adhė deri nė fyt

kėngė e kėnduar nėpėr tymėra flakė e lotė

kėngė e kėnduar e gjithmonė e pashkruar
pa shkronja as orthografi pa lasp as shtypshkrojė
kėngė qė gufon nė zemėr e vlon pėrgoje shkrum i gjallė
e kėnduar nė hastra ēerga qilima e drrasa tė thata si fati
nė gryka maja e shkėmbinj malesh tė larta
gjithė natėnelume pa shtie gjumė nė sy
me vajė nė buzė -
e lotėt pikuan nė ēergė e lotėt pikuan nė shkėmb

e pika shpoi gurin tue rrehė nė njė pikė!

***

Kėnga e popullit u kėndua
deri iu bre fija lahutės e iu kėput teli qiftelisė
lahuta e qiftelia mbeten varė atėditesot
u pre kėna nė kulla - u pre kėnga mbi shkėmbinj

kėnga mbet vaji i burrit

edhe para djepave edhe para varreve
edhe kur Hana u pėrgjak mbi mal
edhe kur Dielli leu si gjaku nė agim

edhe kur Hana ishte nė tė sosur
edhe kur vaji ishte nė tė nisur

edhe kur Dielli u zu me kuēedėr
jehoi kėnga e populli e shpėrtheu vaji i burrit:
- O lum pėr ty o pėr tė lumin Zot
o ė kambė na u ēua Sokol e Halili!...

Doli Zana e Malit e
Mali ushtoi prej Djalit

kur kqyren nė varr
gjeten veē 'i grusht eshtra

e zana mori malin
e toka mori djalin

kėnga mbet Vaji i Burrit!

(1995) nga POEMA PĖR POPULLIN

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 7:01 am

Nezir Myrta / HISTORIA E POPULLIT
Historia shpesh -
ėshtė edhe lojė grabitēare
e fėmijve

fėmijėt luajnė nė zall -
me gur e bujashka me copa hekuri
edhe me zjarr
keshe po mbarojnė ura kulla tempuj e rrokaqiej

vijnė tjerėt e ua prishin mė kėmbė -
e mbi ato ndėrtojnė lodra tjera

vijnė tjerėt e luajnė lojėra tjera
dhe harrohet Loja e Fėmijve tė Parė

kėngėt zonat e mrekullueshme hyjnore
harrohen vallėzimet e Shqipeve e Gjuha e Parė

e fshihen gjurmat e gishtave tė pėrgjakur nėpėr zalle!

Kush mund ta luajė ma bukur Atė Lojėn e Parė
se sa Ata qė e luajtėn Tė Parėt ?
Kush mund tė nxierri Za ma tė bukur
se sa Ata qė kėnduan Tė Parėt?

Historia shpesh -
ėshtė Lojė grabitēare e fėmijve!(SHĖMBJA E NJĖ HISTORIE)


Erdhen -
e m'i rrėxuan krejt murana e mure Trojesh
statujat e Kangėve tė Diellit e Hyjnive
faltore hyjnore hyllire iu rrjedhė gjuha gjak ende
pllakat e gurėve tė datave tė mia tė mėdha
ma thyen zemrėn e kėngve tė gurta

e nuk i lanė kund dy gur bashkė

mbi muranat e rrėxuara -
ende shihet fuqia e duarve e mendjes tempuj kohėrash
e mbaruan tempuj tjerė e thurėn kėngė tjera
dhe e ēthuren historinė!

Erdhen tjerėt vargevijė -
u sollen rreth atllasėve madhorė akropole Ethanė
m'i rrėxuan amfitheatrot e gurta paa Heraklit tė Hershėm
qytete tė lashta qė i harroi historia nė parahistori
m'i thyen gurėt e varreve, m'i vodhen mbishkrimet
germat e mia tė Gjuhės sė Parė
e,
varret nuk flitshin as eshtrat nuk lėsonin zane
i fshinė emrat e trojeve tė mia emrat e gjyshave
ma shkyen hartėn time gjeografike emrat e lumejve e detrave
emrat e oqeaneve edhe vet emrat e Yjeve e Yllėsive

ma vodhen emrin e diellit tim hell i zjarrtė
tej Apollonisė Butrintit qė sot janė pa koka
vjedhur nga gjaku i hajnava varrtarve zjarrtarve tė hershėm
edhe sot nė epoken e re

erdhen tjerėt e mbjnė gozhduar nė ēengela gjeohistorinė time
nga e gjeten Egjeun, nga Ulkinia e Ulpiana e shėmbur
e,
deri tek Gyka e Dardhaneleve dardhane...

Erdhen e thuren historiė e tyre tė pahistori
dhe e ēthuren historinė e botės!...

Ballkani Hillirik - plaku europian
tė gjithve ua vizatoi nė zall me kunin - germat e para
tė gjithve iu dha dijeni diejsh e ata iu kthyen ne dijeni djajsh
tė gjithve iu dha dje dije tė shkruajnė emrat e tyre
zanore diftongje formema

krejt ēka sheh e s'sheh syri
krejt ēka ndien e s'ndien veshi
krejt ēka thotė e s'thotė gjuha

ua dha krejt ēka thot vet zoti Thoti
qė fliste Shqip!

Ėshtė Lėkundje linguistike botėrore
Lėkundje Lukunishė!

Linguistikės i dridhet gjuha nė gojė!

(1995) nga POEMA PĖR POPULLIN

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 7:05 am

Nezir Myrta / GJUHA SHQIPE


Gjuha shqipe -
ėshtė rrjedha e lumit e gurgullima e Kronit
ėshtė Zoni i Zotit -
currilat e pikllimeve tė shiut nė strehė zemre
rrjedha e konit tė pashterrshėm tė jetės shkrum i gjallė
burim ka zemrėn e gurit tė trollit nėpėr damarė tė gjakut tė shkėmbinjve

sa tė jetė toka - tokė
sa tė jetė dielli - diell e hana - hanė!

E thirrja - Nanė!

Gjuha shqipe -
ėshtė ushtima e ujėvareve kur bie mbi shkėmbinj
ėshtė shushurima e erės e dridhja e fuqishme e stuhive

ėshtė zani i zėmrės sė nanės nė majethike
ėshtė duhama e babait nė tranėt e kullės e nė shtrat tė vdekjes
ėshtė ushtima e ushtrisė grykave dhe jehona e britmave majave ne mbrojtje te atdheut -
ėshtė gjėmimi i kullave rrafsh me tokė - nga krismat rrafsh me qiell
ėshtė marrshi vigan i popullit mbi tokėn e vet tė lirė!

Gjuha shqipe -
ėshtė gufimi i shpirtit nga tė rrahurat e fuqishme tė zemrės
kur dojė tė shpėrthejnė zanoret e para tė emrit tė trollit tė lindjes
ku emrohet toka me emrin e vertetė tė gjakut tė derdhur

kur e sheh babain lidhur me zinxhirė e gjaku skurrė pėrfaqe
kur e sheh vllaun duke dhėne shpirt me grushta ne Dhe
kur e sheh motrėn me flakė nė krye duke vrapuar oborrit

kur digjet bukuria e shkrumohet bari e lulet e zemrės thahen
kur bie kulmi i fatit nė tokė e lukinitė edhe nė qiell robėrie!

Gjuha shqipe -
ėshtė rrezja e diellit nė agim nga kaltria e kuqrremtė
ėshtė cicėrrima e zogjve nėpėr degė me bulėza e ngjyrat e luleve nė kopshte shpirti

ėshtė frymėmarrja e thellė e gurit nė murana lotėsh
ėshtė ecja e vrullshme e tė rinjve rrugėve fatit tė dashurisė
ėshtė ecja ēapkene e vashave duke i valvitur flokėt nė erė
ėshtė balli i lavruar i pleqve prej umave tė kohėrave tė liga
ėshtė zani nėnhundė i plakave duke tjerrur tė kaluarėn nė furka
nė shllungat e bashkėve tė reve tė tymosura
duke i mbėshtjellur pejtė e viteve e kohėrat nė boshta.

Gjuha shqipe -
flet kudo e gjithkah nė dritė e terr
flet me krye, flet me sy, flet me gishta
e flet nėnhundė -
kur populli ėshtė duke pregatitur historinė e vet
kur nuk i pėlqen diēka as gjithēka dhe e din se ende nuk i ka ardhė dita -

njė ditė e ka edhe qeni - thot populli
e kur ėshtė dita e qenit, populli jeton qenēe nė kohė qeni
dikush e luan kryet nė shėnjė tė shkeljes sė lirive tė njerit
e dikush e luan kryet pėr ta kallė vet shtėpinė e tij

populli - flet e fle rrallė e pėrmallė

njeriu vdes duke buzėqeshur sikur me luajtė
kur ka pse tė vdesė!
Mate veten - pse u linde tė bėhesh hamall bote gjithmonė tė krrusesh
derisa tė mbetesh dikund nė ndonjė qoshe pa frymė!
Mate veten! E Mate Fjalėn!

Tė flasėsh gjuhėn shqipe -
duhet ta keshė fjalėn nė majegjuhe
ta njohėsh atė gjuhė mijavjeēe me rrėnjė nė gjak dhe eshtra
nga belbėzimet e foshnjes nė djep, nė postajė, nė shavar nė kashtė -
nėpėr buxhilla tė ujit nga vėrshimat e kobshme
t'i njohesh klithjet e fėmijve duke u rrėxuar nė hapat e parė tė ecjes kėmbadoras -
t'i njohesh ofshamat e pleqve kur nxėjnė nė t'thua nė prag dere
kur mezi luhen e ēohen duke u mbajtur pėr shkopin e viteve topalle -
t'i njohesh ofshamat e nanave para bijve tė vdekur duke u shkrirė si krypa nė ujė -
t'i njohesh ofshamat e baballarėve para varreve qė ua kėputin shpirtin!

Atėherė ke ēka folė e ke ēka shkruan -
kur ta dridhė fjala fjalėn nė buzė pa e qitė pėrgoje
atėherė vėrtet - ke ēka kallxon!

Tė flasėsh nė gjuhėn shqipe -
duhet ta shqipėrosh gjėmimin e motit e ta zbėrtheshė nė diftongje e zanore
bubullimėn e Motit tė Madh
tė emrit tė djalit tė vetėm tė Trollit Trim!

Kur emron foshnjen -
duhet parase ta keshė emruar djepin me kaptyll e emrat e lojėrave tė fėminisė -
emrat e gjymėtyrėve tė trupit e dyerve tė shtėpisė
pėrpara duhet tė ia keshė emruar: rrugėt, sheshet, shkollat, trollin, vendlindjen,
kathedralet, monumentet e muzetė historike e parahistorike -
me kėtė gjuhėn e bukur shqipe

pėrndryshe -
fėmia do tė gabojė nė emėrtimet e fėmijve tė vet
e ti do ta gaboshė rrugėn nė oborr e s'ke askėnd tė gjallė ta pyesesh -

e do tė mungojnė gjithmonė lodrat e fėmijve
e do tė mungojnė gjithmonė fjalėt e pleqve
e do tė mungojnė gjithmonė ushtarėt e vėrtetė e gjeneralet trima tė mėnēur -
do tė mungojnė rrugėt e jetės nė shkolla

e do tė mungojė historia!

Gjuha shqipe -
ėshtė bukuria e jetės mbi tokė
sa tė jetė toka - tokė, e dielli - diell, e hana - hanė

e sa tė jetė thirrja - Nanė!

(1995, duke pregatitur Lirinė e Kosovės)

nga POEMA PĖR POPULLIN

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 7:07 am

Nezir Myrta / POETI


mbaron lule prej zjarri

petale bojdhezta flakrojnė e t'i marrin sytė
aroma e zjarrtė gufon e t'i merr mendėt -
bebėzat mbesin hapur si nė agoni knaqėsie
thot - le tė bien edhe yje djerėse mbi faqet e mia
nuk mund t'ia marrin shkelqimin syve tė mij

vjen e para dhe i pushon shpirti nė fjalė
vjen e dyta dhe i zhgrehet fjala hark nė zgabim
vjen e treta dhe ēmendet egėrsisht nga xhelozia

mbaron lule prej zjarri

flakėt i bėn petale tė ndezura
me kokėrrza tė xixave mbaron polem dashurie
me gaca mbaron kunorėn e ndezur prush shikimi
flokėt e flakėta i derdhen vrushkuj malli


mbaron lule prej zjarri

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 7:16 am

Nezir Myrta / LULE PREJ ZJARRI
JUFALEMINDERIT


pėr tė gjitha fjalėt

nėse janė fjalė tė mira
do ta ndiej Njė Dro Tė Madhe, se duhet mbajtur fjalėn!

Nėse janė fjalė kritike
do tė mė bėjnė mė guximtar e tė pathyeshėm
se edhe si fėmij nuk jam mėsuar me pėrgdhelje
as me tė puthura nane, as me pėrqafime babe
nėpėr flake jete nuk kishin kohė, as nuk donin tė mė lazdronin
mbanin njė tog ushtarėsh tė ardhshėm
Qeshen kur iu pata thėnė: ju po shkoni
si shalė e shosh mesveti!

Me kujtohet gjyshja Azė, ma qitte njė copė thes tė shkyer
mbi kokė, kur flisja dhe ma ngrehte veshin prajtė e thoshte
Njė Uratė Tė Lashtė, Roje Nga Tė Ligat: 'Raftė Ujku kėsajde!'

Nana - Ndjesė Pastė, mė thoshte: "T'lidhėsha n'djep me Lulak Nyje dhe
sa ta kthejsha shpindėn pak, tė gjejsha tue luejtė jasht djepi
e Lulaku mbėshtjellės i thatė si njė lėkurė gjarpni"...
e kam urrejtė gjithmonė edhe Tė Lidhurit nė Djep!

Edhe pushtetarėt nė Kosovė derimė 1990 ma vuan
epitetin politik: 'Elementi mė i rrezikshėm pėr Qeverinė!'
Soteasajdite ėshtė nė arkivat politike tė kohės!

Edhe studjuesit e huaj habiten sot kur iu them se
Skenca Skipe ėshtė Filli i Fillozofisė Antikuite dhe
Ata qė Projektuan Piramida, lanė
pasardhėsit e Epirit e deritek Fara Jonė -
Faraon ishte Thoti Skipe Themeluesi i Hieroglifeve
- e
disa lexues tanė thonė u bėmė horė,
se nuk jemi na Ata Tė Fillit tė Fillozofisė...
(e dij, se jemi mėsuar prore tė Lidhur e tė Dridhur nė Kohėra)!

Edhe nė forume rikirrikat m'i mbyllin, m'i fshijne temat
me qėllim qė tė linden edhe mė tė zjarrta e tė

mbaroj lule prej zjarri

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 7:22 am

Nezir Myrta / MBI ATLANTIS

Atlantida -
gjithkush e din se -
nuk mund tė shkelet mbi ty
e askush nuk e din se -
ndoshta mund tė shkelet mbi ty

Atlantida ime
Dashuria ime ujore

as nė tokė as nė qiell
nuk shkelet dot me kėmbė
Atlantida ime ujore

Tokė e mashtruar nga Uji
Tokė e larguar nga Ajri

Etje tė pashuar paske pasė
Vashė e mashtruar tė Kroni i Shpatit tė Shėnjtė
dikund nė Dushkajė
e,
me burrele tė thatė
ende ecėn nėn ujė
ujoreve tė paskajshme tokėsore
Ende je nė ujė
nė pus tė pafund tė botės
keshe iu ėshtė dhėnė fund marrive tė moēme
e Ti ende nuk e gjete Shtėpinė e Lashtė
me dy-tri rrasa guritė mėdha mbi kulm

e kanė mbuluar myshqet ujore e mythi i kohėve tė liga
hidrat helmuese ende ia marrin shpirtin

nė Shtėpinė time ende banojnė peshkaqejt

Kohė peshkaqejsh ēuditėrisht ende mbretėron mbi ty
Atlantida ime -
Dashuria ime Ujore faqeskurruar me rrėke lotėsh
Dashuri e mbetur nėn ujė -
as e harruar
as permendesh kund pėr tė gjallė

ē'faj paske bėrė...?

Pse e bartė mbi supe gjithonė nė cep tė krahut
atė burrele tė thatė ėndrrash dimri
kur bora e acari i fortė vėjnė gjithēka nė gjumė
e,
fantazmat kriminale tė moēme
ende i shpallin luftė vetvetes
e,
askush nuk e din se -
Ti ende ecėn me gishta tė ngrirė pėrgjakur
plot kopuja tė mbledhur qelb perandorishė
Tėvona vrapon ēmendive nėpėr maja gjilpėrash

kahmot ta kanė zėnė priten
gjithkah nė ēdo anė e shteg
e nuk tė lanė kurrė me pa ditė tė bardhė

ende ecėn nėpėr copa xhamash tė gjamėve
tė gotave tė thyera ilire
nga etja emadhe i flaken pėr shkėmbinj
dhe copė-copa e bėnė Epikėn
duke pėrfunduar njė histori tė gjallė
njė histori tė ngrirė qė ende dridhet
si thupra nė ujė!

Atlantida ime -
Dashuria ime Ujore!

Dashguri e ngirė mbetur nėn ujė akull
vorbullė e padukshme -
tė tretė nėn Dhe deri nė Ka tė Zi
sytė nuk bėjnė dritė me tė parė
kėshtu si je mos qofsh mė tjetėr

Atlantida ime
O Toka e Im At -
Atvendi im ē'faj paske bėrė
e din apo s'e din?

Ky ėshtė Fillim i Fundit!

(31.08.1994)
Mi Atlantik

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 6:36 pm

Nezir Myrta / A ISHE NDONJĖ KRISMĖ E FJALĖS LIRI ?A ndieni n'shpirt njė zė tė largėt skypas
ju thrret me gėrrhamė shekujsh tė zhbiruar -
brejtė tejash barbare njė zė qė brenė ashtin nė palc
me amanetin gojėhapur therė thellė n'tru prore -
Yllbardhi Naissa Zharra Dardha Gurshumi Leskoviku e
Buajana valet e Marges futė e zezė ende rrjedhin kuq -
po zėrat brejtės nga Podguri Zenta e Moraēa e
tej Tivarit tė kobshem?

Gjaku i Tivarit qė nuk guxon tė harrohet -

po jehonat nė Albanik Luginė tė Presheves Medvegje e Bujanoc
nga Bujana e Bujanoci tej Sharrit Tanushė e
Haraēinė e n'Kala Tetove e
deri tej Ohrit me sy n'Arbaninė e lashtė -
qė pret ‘dy fjalė i ēova Devit e nuk e lanė retė’
e gjithmonė amaneti rrin gojėhapur

A vret amaneti gojėhapur a pret ?

A ishe ndonjė krismė e fjalės - Liri!

Janar, 16. 2005.
_________________
Dashuria ndaj atdheut ėshtė fuqi perėndie!


Edituar pėr herė tė fundit nga Orfe nė Sun Nov 30, 2008 6:44 pm, edituar 2 herė gjithsej (Reason for editing : teknike)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 11:24 am

Nezir Myrta / P O E T I
Mbaron lule prej zjarri

petale bojdhezta flakrojnė e t'i marrin sytė
aroma e zjarrtė gufon e t'i merr mendėt -
bebėzat mbesin hapur si nė agoni knaqėsie
thot - le tė bien edhe yje djerėse mbi faqet e mia
nuk mund t'ia marrin shkelqimin syve tė mij

vjen e para dhe i pushon shpirti nė fjalė
vjen e dyta dhe i zhgrehet fjala hark nė zgabim
vjen e treta dhe ēmendet egėrsisht nga xhelozia

mbaron lule prej zjarri

flakėt i bėn petale tė ndezura
me kokėrrza tė xixave mbaron polem dashurie
me gaca mbaron kunorėn e ndezur prush shikimi
flokėt e flakėta i derdhen vrushkuj malli


mbaron lule prej zjarri.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 12:30 pm

Orfe shkruajti:Nezir Myrta / P O E T I
Mbaron lule prej zjarri

petale bojdhezta flakrojnė e t'i marrin sytė
aroma e zjarrtė gufon e t'i merr mendėt -
bebėzat mbesin hapur si nė agoni knaqėsie
thot - le tė bien edhe yje djerėse mbi faqet e mia
nuk mund t'ia marrin shkelqimin syve tė mij

vjen e para dhe i pushon shpirti nė fjalė
vjen e dyta dhe i zhgrehet fjala hark nė zgabim
vjen e treta dhe ēmendet egėrsisht nga xhelozia

mbaron lule prej zjarri

flakėt i bėn petale tė ndezura
me kokėrrza tė xixave mbaron polem dashurie
me gaca mbaron kunorėn e ndezur prush shikimi
flokėt e flakėta i derdhen vrushkuj malli


mbaron lule prej zjarri.


Orfe, te lumte penda.I mrekullueshem si gjithmone.Nuk ngopem kurre duke te lexuar.Me shume respekte.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Dec 07, 2008 3:22 am

Nezir Myrta / KOHA NE ZGRIPCNuk ėshtė jetė
as i thonė kohė
ku nuk i thohet bukės - bukė
ku nuk i thohet ujit - ujė

tė huajt s'kanė ujė n'sy

shoh botėn nė fundpusi
shoh pusin pėrkrye bote

kohė nė zripc

grimcon miu kangaru
telat e lyres sė motshme illire

pip nė kėmbė -
ēohet varri
shtat i gjallė

drithmat e kohės
rrėnqethjet thupėr
dridhin buzėt e moteve
si thupra n'ujė
po -
kurrė nuk jemi me krye ulur

kujtimi kotet si kalė plak
ngarkuar gur brėngash tė huaja
potkoni i mbeti gurrė nė shkėmb

gurra e fatit nė zhleb

ulurima ujqish nė simfoni
ndjellin kob pėr klysht e vet
klyshi klyshin e lėpinė n'prag

tmerrohen -
kur shqipet bashkohen

vakt o vakt o Kolė Delia
derisa tė ēohet nga kllapia
Oso Kuka me flakė n'gojė

dridhet si thupra n'ujė
- koha nė zgripc.
__________________
Mbushe njė vrimė tė hojeve
tė mjaltit nė vojshtina
me nektar lulesh tė trojeve
nga Shkupi Tirana e Janina
Preveza Tivari e Prishtina!


www.radio.allgoo.net

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Sun Dec 07, 2008 3:24 am

Nezir Myrta / EDHE KĖTĖ NATĖ


...edhe kėtė natė
e hėngėrt ujku i bardhė i malit me borė,
se po e diegim tė gjallė terrin le tė ndeshet flakė
me dritėn e agut tė sotėm...edhe pa fustanella skordiste.
Vallja ėshtė e hapur dhe ti
me shaminė tėnde nė dorė
prij o perėndesha ime, se tė ka hije se je vet Afrodita.
Afroje diten sa tė duash se ajo vie vetiu, e ti rri
afėr diellit sa tė duash e plasma zemrėn,
mbase nuk mund tė tė arrij nė qiell...
Le tė kallet kjo natė flakė e tė zhduket terri pėrjetėsisht
tė ftova nė valle dhe ta japi flamurin e prijses,
se e kam pėr nder -
ta kemė Afroditen e zbritur nė Tokė nė kėtė ag tė bardhė!
Ti veē ndaju pakėz vėllait tim tė gjithmonshėm
- diellit, le tė na shohi tok nė valle diellore;
se kjo ditėafėr do tė mbetet Hyjnore!
U kalltė flakė kjo natė -
flakė shkreptėtima shqiponjash!

Raftė ujku kėsajde!

__________________
Mbushe njė vrimė tė hojeve
tė mjaltit nė vojshtina
me nektar lulesh tė trojeve
nga Shkupi Tirana e Janina
Preveza Tivari e Prishtina!

www.radio.allgoo.net

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Wed Dec 17, 2008 9:22 am

RRAHJET E ZEMRĖS I BĖRE FLATRA
TINGLLIMĖ PĖR V


Thua se rrahjet e zemrės i bėre flatra,
Qė drejtė meje nė flatrim agu u nisen -
Ato rrahjezemre ēdo sekond ndij katra,
Gjithnjė ma tė forta. Kurr nuk molisen!

Pse derdhen vargje lotėsh faqeve tua?
Duhet veē vargje gėzimi t'gėrshetohen,
E sheh ashku im pėr Ty gufon si krua -
Vargje tė bardha qė kurr s'shterrohen!

Kjo zemėr imja po rrahė vetėm pėr Ty!
Sytė e mij duan vetėm Ty me tė pa!
Asgjė tjetėr nuk dua tė shikoj me sy!

Pse fytyra jote mbi mua si dielli tue ra?
Kur je shkreptimė agu me fllad tue fry -
Ta teri lotin n'faqe me puthje pa pra!

( 15.12.08 )

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Thu Jan 22, 2009 6:30 pm

Nezir Myrta / GUXO E JETO
Jeta top i larėm -
fėmiu i mėshon me kėmbė,
e ndjekė nėpėr bar, nėpėr
therra, bregujit, breghumnere, breggremine, bregbote
herė i gėzuar,
herė sylot,
nuk din kah e gjuan, sa larg e gjuan,
ndodh mund ta gjuan
nė ujė, greminė, nė therra, a para qenve, e merr qeni i huaj...
ndodh edhe qeni yt luan me tė, herė duke luajtur, herė duke
u ngėrdhuzur
e fėmiu qanė e qeshet nė tė njejten kohė
- ndodh dikush
tjetėr luan me topin, e fėmiu shikon, ecėn, vrapon pas tij,
rrėxohu-ēohu, gaz e lot - e kujton se topi ėshtė i tij pėrherė,

mashtrohet fėmiu pas topit tė larėm.

E,
Njė ditė topi i larėm mbeten nė
njė qoshe oborri nė bar, nė therra,
kryesore mos tė mbetet nė rrugė...
e
tė luaj gjithkush me atė
top nėpėr kėmbė!

jeta ėshtė gjallėria, tė gjallit e qenies
jetoje gjallėroje ashtu si e ke, e ku gjindesh
mos lejo dikush ta merr parasyve
top nėpėr kėmbė! -
Ndryshoje po munde po dijte po guxove

guxo e jeto!

(16.01.09)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Orfe prej Thu Feb 12, 2009 8:49 pm

LIRIKA EROTIKE


orfe:
Ēdo sekond Ti je me mua
thellė thellė nė shpirtin tim -
mė flet ėmbėl fjalėn Tė Dua!
Veē Ti je Drita e Diellit tim!


H.
Ti je larg, eshte pak e trishtuar,
eshte nje boshllek i pashpjegueshem.
Por eshte dicka qe me ben te ec perpara,
e mos humbas brenda ndjenjave:
Eshte dashuria jote gjithmon me mua, kudo
qe une shkoj. Tani syte e mi dine ku te shikojne,
dhe mendimet e mia te jane drejtuar vetem ty!


orfe:
Nuk jam larg as ka trishtim
jam brėnda teje e tė shoh -
krejt kah shkon nė vegim
vet boshllekun e krijon n're
ēka don tjetėr spjegim?
Kur din kah shkon ku vė re
Eja drejtė e nė gjirin tim!

H.
Duke puthur kraharorin tėnd
ėshtė qiell, ėsht’ajėr, ėshtė tokė
buzėt mė prekin diell tė ėmbėl
mė shkreptijnė nė gjoks
rreze nga dashuria jote.KAHDO SHKOJ E KAH MARR FRYMĖ

- Tingllimė pėr V.M.

Zgjati duart t'i qes rrethqafe,
Ėmbėl me ashk tė shtėrngoj!
E mos tė bėjmė kurr mė gafe!
Gjithmonė Ty do tė pėrqafoj!
Mos mendo se na zbeh heshtja,
Shkėputje linjesh a ēka tjetėr -
Tė duhemi prore ėshtė ēėshtja,
Ėshtė Amaneti i Shqipes Vjetėr!
Kahdo shkoj e kah marr frymė,
Pėr mushkėritė tua lidh duhama;
Nuk ka borė as nuk ka brymė -
Qė e vyshkė dashurinė tonė
Kur tė merr lemza e ofshama
Kujto se je imja pėrgjithmonė!

(12.Fror, 2009)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NEZIR MYRTA - BUZĖQESHJET E LIRISĖ

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi