Fitore Bunjak

Shko posht

Fitore Bunjak

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 4:58 pm

Fitore Bunjaku
Fitore Beka Bunjaku sht e lindur m 02.10.1990, n Dardan (ish Kamenic) n kohn kur Kosovs (nga Serbia) iu muar do e drejt pr t ekzistuar n plngun e vet. Q nga dita kur Fitorja filloi t flas, pr fat t keq, dgjoi fjalt robri, vuajtje, skamje, vaje, lot e fjal tjera q fmijn e pengojn n rritn e vet t mbar e pa brenga. Prkundrazi Fitorja q kur ishte n klasn e par t fillores, tregoi zgjuarsi dhe shkathtsi t veanta nga ato q kishin shokt dhe shoqet e saja. Q nga kjo koh Fitorja e kuptoi se ajo koh duhej t ndryshonte. Pr t’i ndihmuar ksaj, me shokt dhe shoqet e veta prgatiti programe shkollore bashk me msuesin e vet, ku recitoi vjersha me prmbajtje patriotike, me t cilat e luftoi shpirtrisht gjendjen e padurueshme t robris. Prej ather Fitorja nuk i sht shmangur ksaj rruge. Ka marr pjes n t gjitha manifestimet kulturore komunale n t cilat ka aktruar edhe recituar.
Prve pjesmarrjes npr aktivitete, ka shkruar vjersha, t cilat iu kan shprblyer n konkurset letrare, me vende t para.
Libri “Ju flas me zemr” sht shpalimi i par artistik i prmbledhur n libr.
Jeton dhe vepron n Dardan.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fitore Bunjak

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 4:58 pm

LULE

Lule je e ngjashme
Me nnn time,
Se kur t shoh ty
Si nna me fal gzime.

Lule je e ngjashme
Edhe me time motr,
Si ajo m fal freski
N timen votr.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fitore Bunjak

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 4:59 pm

RINIA

E mbl sht jeta
Posarisht rinia
Do t ishte pa vler
Po t mos ishte liria.

Rinia duhet t punoj
M shum t msoj
T bhet drit n errsir
Prpara t na oj.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fitore Bunjak

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 4:59 pm

FUSTANI

Sa e bukur sht Natyra
Si shoqja ime Mrika,
T veshura si pranvera
Fustanin me pika.

- Fustanin me pika
Ku e ke bler moj Donik,
Ah Donik sa t dua
A ma gjen dhe nj mua?

Ma fali Donika
Fustanin livadh,
Desha q ta veshi
Po ishte shum i madh.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fitore Bunjak

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 4:59 pm

DJALI DHE ZOGU

N deg druri
Zogu qndron
Djalkeqi
Me gur qllon.

Zogu lotin s’e ndal dot
Disa fjal ia thot,
- Hodhe gur pr dritare
’t bra un
Q m vrave...

Me sjelljet tua
S’je i mir,
Prej teje un
Nuk j
am i lir.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fitore Bunjak

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 4:59 pm

NXNSIT

Ne nxns jemi
Si yjet n qiell,
Xixllonja natn
Ditn diell.

Ne nxns jemi
antat me gzim
Pesat npr fletore
Shprndajn shklqim.

Ne nxns jemi
Bukuri e jets,
Vul e gzimit
Formul e s vrtets.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fitore Bunjak

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:00 pm

SHKRIMTARI

Kur ti fle
Zgjuar sht ai njeri,
Frymzimet
Nj pas nj
-Shkruan poezi.

Nat e dit mbi libr rri
Ndalet pushon nganjher,
Frymzimi kur i vjen
Shkruan prsri.

Shkruan ai njeri
Kur hyn e kur del
Me figura
Krijon model.

Pr t nj dit
sht si nj or,
Gjithnj duke shkruar
Ve me laps n dor.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fitore Bunjak

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:00 pm

E KAM NJ MOTR

(Flora Brovins)

E kam nj motr
Nga Prishtina
I ngjan drenushs
-Flora Brovina
T pash nj nat
N televizor
T prqafova fort
Dhe t thash:
Poezi t shkruaj,
Kng t kndoj
Motra ime e dashur
Kurr nuk do t harroj.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Fitore Bunjak

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi