poezi nga Brahim Avdyli

Shko posht

poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:02 pm

Nga libri poetik

''N HIJEN E ALPEVE''

Rilindja,
Prishtin, 1983


OPINGAVE T MIA

Poett e mdhenj do t qeshin
me kto vargje pr ju

do t neveriten nga era e djerss
dhe era e balts.

S’ka gj,
ata kan tema t mdha-
fjalori i tyre s’na prmban,

le t na pranoj kjo tok
ku hapin e lshojm pa droj
me estetikn ton kryenee-

poett
le t krkojn npr libra
fjal t mdha!

*) Me kt poezi programatike fillon botimi
i poezive t fillimit t viteve ‘80. Ajo shpreh
programin e poetit pr ngjarjet e mdha.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:02 pm

TORZO E SHPIRTIT TIM

A mund t komunikoni gj me njerzit
un dhe koha ju gjymtojm nga pak-
pjest e coptuara ve un ua njoh.

Sa mkat
ju lindi dhe ju rris t gjymta
pr ta bartur tr jetn
brengn e fjals s pathn
peshn e fajit q m prvlon.

Kshtu si ju shoh
vetm mua m lndoni n shpirt
pse s’ua fala bukurin-
e vrteta sht e hidhur si vet ju!

Lindja juaj lindje e vshtir
vargje t mia-
torzo e shpirtit tim!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:02 pm

TORZO E SHPIRTIT TIM

A mund t komunikoni gj me njerzit
un dhe koha ju gjymtojm nga pak-
pjest e coptuara ve un ua njoh.

Sa mkat
ju lindi dhe ju rris t gjymta
pr ta bartur tr jetn
brengn e fjals s pathn
peshn e fajit q m prvlon.

Kshtu si ju shoh
vetm mua m lndoni n shpirt
pse s’ua fala bukurin-
e vrteta sht e hidhur si vet ju!

Lindja juaj lindje e vshtir
vargje t mia-
torzo e shpirtit tim!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:03 pm

E VETEN
E MADHRON ME FJAL

Kur shqetsimi i detit
prplasej idhshm brigjeve t kohs
dikush mbillte farn e dshtimit

deti prkundte
valt e mllefit

stuhit pillnin dika t re n koh
strkalat kaltrorin qiellin…

Kush i vodhi pra
pranverat e mia-

djalli n mes t njerzve
maskn e ngullit mban n fytyr,

morden e shkep me lule
e veten e madhron me fjal !

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:03 pm

PR AGUN
E NJ NDRRE

N ’breg do t prplasen
dallgt e ktij vrshimi

yllit tim sa rudha
do t’i shtohen n ball

shum her m ke thn
me zjarr mos luaj

e thonjt ke fshehur
pr agun e nj ndrre

nj dit do t mendem
me marrzin e sendeve

dhe s’do t jem tjetr
pos nj pikquditse e ngrir!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:03 pm

E VETEN
E MADHRON ME FJAL

Kur shqetsimi i detit
prplasej idhshm brigjeve t kohs
dikush mbillte farn e dshtimit

deti prkundte
valt e mllefit

stuhit pillnin dika t re n koh
strkalat kaltrorin qiellin…

Kush i vodhi pra
pranverat e mia-

djalli n mes t njerzve
maskn e ngullit mban n fytyr,

morden e shkep me lule
e veten e madhron me fjal !

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:04 pm

PJEST E EMRIT

1. (Te ishuli i sirenave)

Kah deti rrodha
me lumin e dshirave
dashurin si bark - ndrrat vela
grushtat plot rreze t’i sjell n Itak

Polifemi prtypte pogaen e diellit
te Ishulli i Sireneve kndonte vdekja!

E dallgt e dhembjes s prgjakur
rrmbyen lopt e diellit-
Popsekdoni e zgjoi detin n stuhi,

n syt e mi
ndrrash shterrur
Nimfa Kalipso mbolli mashtrimin-

pjest e emrit humbn npr rr.

2. (Bishti i cigares)

Krejt ka m ka mbetur
nuk mjafton pr vargjet,

nse rastsisht u desh t gjendem
n mes valve t turbullta
s’sht e thn t fundosem…

Sa keq
gjishtat duhet t’i djeg
pr ta kuptuar rndsin e gjrave t mia !

3. (Gota)

E shterre burimin tim
pr etjet e huaja
pjesa ime e mallkuar!

Tash ke pr t plcitur
prej zbraztsis

si buzt e mia do t bjezgohesh!

E shterre burimin tim
gjithmon n duar t huaja!

4. (Guri i mullirit)

Si su lodhe duke prtypur
rruzat e bardha t jets
mkatar i rnd,

kur s’do t kem asgj
do t hash vetveten pa tjetr!

5. (Gurra)

Hullive rrjedh
damar i kthjellt i trollit

rrjedhn tnde
nata s’e prgjum

freskin ta xhelosojn
djajt dhe hyjnit!

6. (Pasqyra)

Para teje
n maje t flokut
m lulzonte mendia

syt m ngjanin
n varreza t pa mbuluara !

E mbaj mend-
t goditja
si Moisiu ndrgjegjen
me shpat t zhveshur.

7. (Shporta e grisur)

N barkun tnd t plasur
hija e nats shkujdesur fle

damarve t nj filli t mundur jete
ylli fiket prvujatshm e ngadal
si dhembja e gjrave q s’jan m

e asgj n dorzn e brejtur harrese

asgj n boshllkun tnd
pos viteve
q rrodhn ndr plag !

8. (Krruta)

Thinjat e mia
i bart mbi supe

nganjher
dridhesh n ngashrim
pr rinin e ikur djerrinave

peshn e viteve
ma bart mbi supe,

hapat e fundit m’i numron.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:04 pm

FLET T SHKPUTIRA

N salln e ambullancs doganore
Rezultatet e shikimit mjeksor presim
Spanja un dhe Italia,

grupuar sipas valigjeve t dhembjes.

Sa t ngjar ka kjo sall
me fytyrat tona-
historira t shkruara ndr rrudha,

Syt-
flet t shkputura ndarjesh!

Rentgeni
nuk i lexon si un zemrat tuaja
as mushkrit e grisura
s’ua sheh dot rentgeni!

(Chiasso, 1980)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:05 pm

BREGUT T LIQENIT

Shtis bregut t liqenit
m i quditshmi un e vetmia,
dielli varet pas kodre
puhia fryen: vrdall ma sjell
prfytyrimin e vendlindjes.
Qe nj pllumb n qiell
qe nj korb-zi pas
qielli mbushet krrokam prgjakjesh
nj bark e zbrazt lkundet mbi val!
…N kt shtitje mbrmjeje buz liqenit
brigjet e ndrres dhembja ime i rrah!

(Locarno, 1980)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:05 pm

ZOGJT N IKJE
I PUSHTOJN LARGSIT

Zogjt n ikje pushtojn largsit

ndarja
jehon trishtimi
binarve t kujtimit
shprdan dhembje

zgjas duart t t mbrrij-
gishtave t mi
pikon vetmia

heshtja vret fjaln e pathn mbi buz-

zogjt n ikje pushtojn largsit…

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:05 pm

KUR DUA T FLAS,
MBETEM I PAGOJ

Sa her i ndez qirinjt n shpirt
filloj prvuajtshmrisht t digjem

vjen shtrgat e zez atbot
e piramidat e s vrtets m’i rrzon.

Sa her i zgjoj damart e gjakut n kng
e zjarre n zemr i ndez
pr ata q ngrihen n hije

vjen fantazm e mjer
e m lidhet n dor…

Dhe kur dua t flas
mbetem i pagoj.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:06 pm

SHTIGJEVE
KAH DO T VIJE TI

Pres
shtigjeve kah do t vije ti
shpesat elin
shikimet drejtohen si lutje
si prgdhelje

diku n male bien lodrat!

E pse t mos mendoj
se n do ast
mund ti dgjoj hapat e tu mbi bar

lules n dor aroma m’i zbehet ngadal!

…Shtigjeve kah do t vije ti
bor po bie, bor po bie-

Diku n male ulrijn ujqit!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:06 pm

T MERR E NUK T KTHEN

Nuk mund t pajtohesha
me vrimat e qiellit-
frymmarrjen e grisur

dhe kaptova male
prej humnere n humner.

Tash bulevardeve endem
n kt ferr neoni
e s’di cili shteg
lul-ndrrn e kuqe ma rrit.

Nj gj e di-
ka rrug n bot
q t merr e nuk t kthen

ka diell n bot
q ndrit e nuk t nxen…

(Sursee, 1982)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 02, 2008 5:06 pm

T MERR E NUK T KTHEN

Nuk mund t pajtohesha
me vrimat e qiellit-
frymmarrjen e grisur

dhe kaptova male
prej humnere n humner.

Tash bulevardeve endem
n kt ferr neoni
e s’di cili shteg
lul-ndrrn e kuqe ma rrit.

Nj gj e di-
ka rrug n bot
q t merr e nuk t kthen

ka diell n bot
q ndrit e nuk t nxen…

(Sursee, 1982)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: poezi nga Brahim Avdyli

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi