Besnik MUSTAFAJ

Shko posht

Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:26 am

Kthim n vendlindje


Besnik MUSTAFAJ

* * *
Gjej vjeshtn t shtrir qetsisht n ngjyrat e veta,
E gjithpushtetshme mbi drurt e mbi gurt si mbi mallin tim.
Po asnj metafor e ndritshme s’m ardhka
pr pyllin me gshtenja,
Asnj metafor pr Valbonn e fryr nga shirat,
Pr Shklzenin e palvizshm asnj,
Asnj metafor pr qiellin e ftohur q u rri prmbi.

Un e di, lehtsisht prej s largu do ta gjeja nj fjal t re
Pr prarimin e pyllit pa mplakje, q m rriti,
Pr Valbonn e kaltr si vshtrim i vjedhur i nj gruaje,
Pr Shklzenin me majn e mpreht,
T ngrir n akullin avullor t qiellit.

Un e di… por fjalt vezulluese m’u trembn t tra, m ikn,
Kur nj nga njerzit e mij,
nj nga ata prbuzsit e lavdis s prkohshme
Duke nnqeshur paksa, m pa drejt n sy e m pyeti:
- A pun quhet ende kjo q vazhdon t bsh ti?!...

1989

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:27 am

Kng dashurie ose humbjeje

Ajri digjet n buzt e mia. Me flakn e tij t blert
Vizatoj profilin tnd n hapsir. Je aty e pakapshme
Dhe krejt e pranishme. Oh, je femra shkatrrim apo lindje?
Je ankthi im gati pr t’u kthyer n vizion Hiroshime?

Sa shekuj jet iu deshn njeriut t zbulonte atomin,
Demokriti sht strnip mijravjear i njeriut t par,
Si jan strnipr mijvjear t Demokritit
Ata q shpikn armn atomike.

Pse, pse nj mundim njerzor kaq i madh,
Mundim pagjumsie, ndrrash t bukura dhe drite
Pr t gjetur pikrisht nj mjet kaq t tmerrshm
Q zhurit vet njeriun dhe folen e tij t vogl n natyr?
Si Don Kishoti tragjik nj ast shpresoj me dashurin time
N zemrn e njerzimit t zgjoj nj gzim t brisht.
M dgjon? S’m dgjon. Buzve padashur m prvidhet
Refreni i kngs s vjetr: “Ty ma mir mos t kisha njoft”.

Dhe s’e di mir, dhe n fund t fundit pse duhet ta di,
Grua mosprfillse ndaj kohs, sht br pr ty ajo kng
Nj qind e kusur vjet m par
Apo pr bombn atomike?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:27 am

Askujt nuk i ngjaj...

Kisha njohur burra t lodhur nga malli,
Rrinin mnjan, pa ngushllim,
Thoshin t bindur se jan prej kashte,
Jan prej shkume,
Jan prej brumit t ngjyrosur t muzgut.

I kisha dgjuar pohimet e tyre si nj metafor
Dhe di mrmrisja me vete
Pr koht moderne
Si koh pa heronj.

E para munges e jotja n Tiran
M ka msuar ’ndryshim i sjell trishtimi burrit.
Dhe kam thn me vete, qart e m qart
Nj fjal t mir pr koht moderne.

Un? Un jam i tri prej lnds s uditshme,
t pazbrthyeshme
q t prbn ty.

… ndaj nuk i ngjaj askujt kur jam i prmallur.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:27 am

Poem politike

Edhe
Dashurit
Vdesin.

Vdesin,
Vrtet,
Dihet prej shekujsh.
Japin shpirt m s shumti prej plagsh,
Por edhe vetvetiu vdesin, shuhen n heshtje.

Vdesin
Dashurit.
Dhe gjithnj vdesin dhimbshm.

Po
Ku
Varrosen?
Ku varrosen?

A mos vall ka lidhje me dashurit e pakallura,
Me kufomat e braktisura t dashurive
Gjith ky vrer i gjelbrem q derdhet prdit
Nga gojt e vogla, buzmavi si t kafshuara nga djalli
T njerzve?

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:27 am

Dhe prap ishte Fjala

N fillim ishte fjala. U tha e u besua.
Pastaj erdhn t tjert: diktatort, filozoft, klerikt,
Dhe t tjer, q s’ishin diktator, filozof, klerik,
Por q prap fjaln diku e prlyenin
Me gjuhn e tyre t lvizshme:
Demagogt, batakinjt, servilt, gnjeshtart,
Njhersh me t part ca t tjer, burra e gra,
t rinj e n mosh,
Ecnin mbi maj t gishtave, thua trembeshin, t gjort,
Mos elnin plag dhe mbi tokn e but
Por q prap fjaln e vrisnin sipas mnyrs s tyre,
duke i lidhur vetes gjuhn.
Ishin ata, raca qafulur, far q mbin n do koh:
Frikacakt.
S’do harruar llafazant e sotm, kodosht,
ca rrogtar gazetash, ca polic e kushrinj policsh.
T gjith kan br si kan br e shpesh ia kan dal
T’i marrin frymn asaj q ishte e para: Fjala.

Poetin e lodhur e shptoi nga dshprimi mortor
Nj pshprim e largt vajze, q filloi : I dashur…

E mblodhi veten poeti.
Zgjohu vazhdo prkthimin, i tha Shn Jeronimit.
Dhe prap ishte fjala.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:28 am

La belle epoque, dimr

Ka dika q i shkon zjarrit n vatr:
kjo grua prball bashk me izmet e saj
dhe nj fund t shtrir deri te gjunjt
m posht jo, po as dhe nj gisht m lart.

Zbuluar dy kupat rrethore t gjunjve
sa t’i lpij drita e flakve.
Dimri ndaj erdhi dhe nuk do t zgjas,
Ndryshe do mendej zjarri n vatr.

Me pak bujari, sa ’meriton i panjohuri
dhe n heshtje, mos prishet harmoni e kot,
ajo sillet nga un, m tregon gjunjt
pr t m shtyr n misterin e krijimit t bots;
Ose m zbulon dika krejt t kundrt,
domethn, bots s ndrrt i erdhi fundi.
Tek nj shuplak vend, ndrmjet izmes e veshjes
gruaja drejton a prthyen, sipas dshirs, trupin.

Dhe un gjunjt e saj marr nn vetulla
t shoh botn si zhytet ngadal n nj akuarium.
Apokalips nuk sht. Gjunjt e saj lvizin dhe ikin.
Fare nuk jan dhe shenja bjn. Pr t’i par kush?

Cognac, 30. 01. 2001

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:28 am

New York, shkurt 2002

T mendosh pr atdheun, thjesht t mendosh
Pa mall as krenari as turp as zemrim,
T mendosh n nj rrekje prtace t trurit
Kur befas sht fshir gjithka
Ve pyetjes: Ku sht, pra, fillimi?
Dhe pyetjes tjetr: Po fundi i tij ku sht?

Nj drit e fsheht e ardhur nga larg
Rshqet npr trurin prtac.
Pr t m kujtuar se pikrisht fillimi
E bashk me t edhe fundi
Dhe vij e lakuar nga fillimi n fund
E pastaj fund e fillim
sht kufiri, kupton, atdheu,
Tok e rrethuar ku kam lindur un;

Domethn, veriu lart e drejt nn t jugu
Me lindjen djathtas,
N t majt perndimin.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:28 am

Pse jo anasjelltas?

Mir, anasjelltas:
Tok n kryq. Jugu prpara,
pik midis syve
Dhe drejt nn t veriu.
Perndimi djathtas, me detin e ngroht,
Majtas lindja me malet e ftohta
Nn dritn e fsheht, ardhur nga larg,

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:28 am

Fluger i ngulur n trurin tim prtac.

Fluger i mendur sillet rreth vetes
Vorbull, vorbull, vorbull:
Nj cop tok n kryq.
Ky sht atdheu? m pyet me sy Dori,
kushriri im i vogl.
Ky, i them un, pa ditur ’t shtoj.
I’m from my mom, m prgjigjet
Dhe kthehet n lojn e vet elektronike.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Nimfa prej Mon Nov 03, 2008 1:29 am

Nat mesdhetare

Fle i gjalli.
Flen dhe i vdekuri.
Nn dritn e hns, kur edhe heshtja fle,
Nuk paska gjum vetm Mesdheu.

Nuk kam gjum as un.
As ti, sigurisht.
Perndi dot nuk lindm. Pshertijm dobt,
Sa pr vete,
T na kishte lindur, t paktn, Shn Pjetri.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Besnik MUSTAFAJ

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi