Presidentėt e ShBA

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 1:59 am

[b]Presidentėt e ShBA


George Washington | John Adams | Thomas Jefferson | James Madison | James Monroe | John Quincy Adams | Andrew Jackson | Martin van Buren | William H. Harrison | John Tyler | James K. Polk | Zachary Taylor | Millard Fillmore | Franklin Pierce | James Buchanan | Abraham Lincoln | Andrew Johnson | Ulysses S. Grant | Rutherford B. Hayes | James A. Garfield | Chester A. Arthur | Grover Cleveland | Benjamin Harrison | Grover Cleveland | William McKinley | Theodore Roosevelt | William H. Taft | Woodrow Wilson | Warren G. Harding | Calvin Coolidge | Herbert C. Hoover | Franklin D. Roosevelt | Harry S. Truman | Dwight D. Eisenhower | John F. Kennedy | Lyndon B. Johnson | Richard Nixon | Gerald Ford | Jimmy Carter | Ronald Reagan | George H. W. Bush | Bill Clinton | George W. Bush[/b]


Edituar pėr herė tė fundit nga Orfe nė Mon Nov 03, 2008 2:29 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:00 am

George WashingtonGeorge Washington (sqt.: Gjorgj Uashington) lindi mė 11 shkurt (sipas kalendarit Julian) e 22 shkurt (sipas kalendarit Gregorian) 1732 te Gutshof Wakefield (e quajtur edhe „Pope's Plantation“) e Westmoreland County nė Virginia; vdiq mė 14 dhjetor 1799 nė Gut Mount Vernon i tij nė Virginia, ishte politikan i ShBA dhe i pari President i ShBA prej 1789 deri 1797.
Ai nuk i takonte asnjė partie.

Jeta

Nga prejardhja ishte Washingtoni pjesė tė ekonomikės dhe elitės kulturore te pronarėve tė plantacioneve qė kanė mbajtur skellvėr nė shtetin Virginia. Prindėrit e tij Augustine Washington (1693 deri 1743) dhe Mary Ball (1708 deri 1789) ishin te dytė prejardhjen angleze. Me njėmbėdhjetė vjet i humbi George atin e tij dhe u rrit me gjysė-vellai i tij Lawrence.

Deri me 15 vjet e vizitoi Washington shkollėn nė Williamsburg, ku ai njė shkollim tė thjeshtė e pati, ku ai ishte shumė aktiv nė matematikė. Pas 1749 ishte ai sė pari si gjeometėr aktiv nė luginėn tė Shenandoah.Ai luajti njė rolė tė rėnėdsishme te beteja pėr pamvarėsien tė ShBA dhe vlen kėshtu si njė nga personaltitetėt mė tė rėndshishme nė historinė tė shtetit.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:01 am

John AdamsJohn Adams ka lindur mė 30 Tetor 1735 nė Braintree, Suffolk County, Massachusetts dhe ka vdekur mė 4 Korrik 1826 nė Quincy, ishte i pari (1789–1797) nėnkryetar tė ShBA dhe i dyti (1797–1801) Kryetar. John Quincy Adams, i gjashti President i ShBA ishte biri i John Adams.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:01 am

Thomas JeffersonThomas Jefferson ka birds mė 13 Prill 1743 (sipas kalendarit julian) nė Shadwell, Virginia dhe ka vdekur mė 4 Korrik 1826 nė Monticello, Virginia, ishte i 3. President i ShBA (1801-1809).
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:02 am

James MadisonJames Madison ka lindur ė 16 Mars 1751 nė Port Conway, Virginia dhe ka vdekur mė 28 Qershor 1836 nė Montpelier, Virginia, ishte i katėrti President tė ShBA (1809-1817).
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:03 am

James MonroeJames Monroe ka lindur mė 28 Prill 1758 nė Westmoreland County, Virginia dhe ka vdekur 4 Korrik 1831 nė New York, ishte i pesti President tė ShBA (1817-1825).
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:04 am

John Quincy AdamsJohn Quincy Adams ka lindur mė 11 Korrik 1767 nė Braintree (prej 1792: Quincy) in Massachusetts dhe ka vdekur 23 Shkurt 1848 nė Washington D. C., ishte Politikan i ShBA dhe i gjashti President i ShBA prej 4 Mars 1825 deri mė 4 Mars 1829 dhe i biri Presidentit John Adams.[
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:04 am

Andrew JacksonAndrew Jackson ka lindur mė 15 Mars 1767 in Waxhaw, South Carolina dhe ka vdekur mė 8 Qershor 1845 afėr Nashville, Tennessee, ishte prej 1829 deri 1837 i shtati President tė ShBA dhe ėshtė themeluesi i Partiės demokratike tė ShBA.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:05 am

Martin Van BurenMartin Van Buren ka lindur mė 5 Dhjetor 1782 nė Kinderhook New York City dhe ka vdekur mė 24 Korrik 1862 nė Kinderhook) ishte i 8-ti. President i ShBA, prej 4 Mars 1837 deri 4 Mars 1841.


Edituar pėr herė tė fundit nga Orfe nė Mon Nov 03, 2008 2:28 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:06 am

William Henry HarrisonWilliam Henry Harrison ka lindur mė 9 Shkurt 1773 nė Berkeley Plantation, Virginia dhe ka vdekur mė 4 Prill 1841 nė Washington D.C., ishte Gjeneral Amerikan dhe i 9-ti. President tė ShBA 1841.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:06 am

John TylerJohn Tyler ka lindur mė 29 Mars 1790 nė Charles City County, Virginia dhe ka vdekur mė 18 Janar 862 nė Richmond, ishte i 10-ti. President i ShBA, prej 6 Prill 1841 deri 4 Mars 1845.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:06 am

James K. PolkJames Knox Polk ka lindur mė 2 Nėntor 1795 nė Sugar Creek, North Carolina dhe ka vdekur mė 15 Qershor 1849 nė Nashville, Tennessee) ishte i 11-ti. President tė ShBA (1845-1849).
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:07 am

Zachary TaylorZachary Taylor ka lindur mė 24 Dhjetor 1784 nė Barboursville, Virginia dhe ka vdekur mė 9 Korrik 1850 nė Washington D.C., ishte njė Gjeneral Amerikan dhe i 12-ti. President tė ShBA, prej 5 Mars 1849 deri 9 Korrik 1850.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:08 am

Millard FillmoreMillard Fillmore (* 7 Janar 1800 nė Cayuga County, New York dhe ka vdekur mė 8 Mars 1874 nė Buffalo, N.Y.), ishte i 13-ti. President i ShBA-sė prej 10 Korrik 1850 deri 4 Mars 1853.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:09 am

Franklin PierceFranklin Pierce ka lindur mė 23 Nėntor 1804 nė Hillsboro, New Hampshire dhe ka vdekur mė 8 Tetor 1869 nė Concord, N. H., ishte i 14-ti. President tė ShBA prej 4 Mars 1853 deri 4 Mars 1857.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:10 am

James BuchananJames Buchanan ka lindur mė 23 Prill 1791 nė Mercersburg, Pennsylvania dhe ka vdekur mė 1 Qershor 1868 nė Lancaster, Pa., ishte i 15-ti. President tė ShBA (1857-1861).
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:11 am

]Abraham LincolnAbraham Lincoln lindi mė 12 shkurt 1809 nga Hodgenville, Hardin County [sot: LaRue County], Kentucky; vdiq [vrare] mė 15 Prill 1865 nė Washington (D.C.), u zgjedhur 1860 Presidenti 16. i ShBA dhe 1864 u ri-zgjedhur.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:11 am

Andrew JohnsonAndrew Johnson ka lindur mė 29 Dhjetor 1808 nė Raleigh, North Carolina dhe ka vdekur mė 31 Korrik 1875 nė Carter Station, Tennessee, ishte i 17-ti. President tė ShBA (1865-1869). Ai ishte anėtar i Partiės Demokratike.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:12 am

Ulysses S. GrantUlysses Simpson Grant ka lindur mė 27 Prill 1822 nė Point Pleasant, Ohio dhe ka vdekur mė 23 Korrik 1885 nė Mount McGregor, New York; lindur si Hyram Ulysses Grant, ishte i 18-ti. President tė ShBA.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:12 am

Rutherford B. HayesRutherford Birchard Hayes ka lindur mė 4 Tetor 1822 nė Delaware, Ohio dhe ka vdekur mė 17 Janar 1893 nė Fremont, Ohio. Ishte i 19-ti. President tė ShBA prej 4 Mars 1877 deri me 3 Mars 1881. Vizepresident ishte William A. Wheeler.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:13 am

James A. GarfieldJames Abram Garfield lindi mė 19 nėntor 1831 nė Orange, Ohio dhe u vrar mė 19 shtator 1881 nė Elberon, New Jersey. Garfield ishte politikan amerikan dhe Presidenti i 20 i ShBA-ve.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:13 am

Chester A. ArthurChester Alan Arthur ka lindur mė 5 Tetor 1830 nė Fairfield, Vermont dhe ka vdekur mė 18 Nėntor 1886 nė New York City, New York. Ishte Vizepresident prej 4 Mars deri me 20 Shtator 1881 dhe tani i 21-ti. President tė ShBA deri me 3 Mars 1885.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:14 am

Grover ClevelandStephen Grover Cleveland ka lindur mė 18 Mars 1837 nė Caldwell, New Jersey dhe ka vdekur mė 24 Qershor 1908 nė Princeton, N. J. ishte i 22-ti. dhe 24-ti. President tė ShBA 4 Mars 1885 - 3 Mars 1889 po ashtu edhe 4 Mars 1893 - 3 Mars 1897.
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:14 am

William McKinleyWilliam McKinley ka lindur mė 29 Janar 1843 nė Niles, Ohio dhe ka vdekur mė 14 Shtator 1901 nė Buffalo, New York. Ishte i 25-ti. President tė ShBA.

Ai ishte Republikan dhe prej 4 Mars 1897 deri 14 Shtator 1901 President
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:15 am

Theodore Roosevelt


Theodore Roosevelt ka lindur mė 27 Tetor 1858 nė New York City dhe ka vdekur mė 6 Janar 1919 nė Oyster Bay, New York, ishte prej 1900 nėnkryetar i William McKinley. Mas vrasjen e McKinley 1901 u bėrė Roosevelt mė 14 Shtator me 42 vjet i 26 President tė ShBA.


Edituar pėr herė tė fundit nga Orfe nė Mon Nov 03, 2008 2:27 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi