Presidentėt e ShBA

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:16 am

William H. TaftWilliam Howard Taft ka lindur mė 15 Shtator 1857 nė Cincinnati, Ohio dhe ka vdekur mė 8 Mars 1930 nė Washington D. C.. Ishte 27-ti. President tė ShBA prej 4 Mars 1909 deri 3 Mars 1913, Partia Republikane.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:16 am

Woodrow WilsonThomas Woodrow Wilson ka lindur mė 28 Dhjetor 1856 nė Staunton, Virginia, ShBA dhe ka vdekur mė 3 Shkurt 1924 nė Washington (D.C.). Ishte prej 1913 deri 1921 President tė ShBA.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:17 am

Warren G. HardingWarren Gamaliel Harding ka lindur mė 2 Nėntor 1865 nė Blooming Grove, Ohio dhe ka vdekur mė 2 Gusht 1923 nė San Francisco, Kalifornia. Ishte njė Politikan amerikės dhe i 29-ti. President tė ShBA, prej 1921 deri 1923. Ai ishte republikan nga ShBA tė Ohio.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:17 am

Calvin CoolidgeCalvin Coolidge ka lindur mė 4 Korrik 1872 nė Plymouth Notch, Vermont dhe ka vdekur mė 5 Janar 1933 nė Northhampton, Massachusetts. Ishte Vizepresident 4 Mars 1921 - 2 Gusht 1923 dhe i 30-ti. President tė ShBA 3 Gusht 1923 - 3 Mars 1929
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:18 am

Herbert C. HooverHerbert Clark Hoover ka lindur mė 10 Gusht 1874 nė Westbranch, Iowa dhe ka vdekur mė 20 Tetor 1964 nė New York City, New York. Ishte i 31-ti. President tė ShBA (1929-1933).
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:18 am

Franklin D. RooseveltFranklin Delano Roosevelt ka lindur mė 30 Janar 1882 nė Hyde Park, New York dhe ka vdekur mė 12 Prill 1945 nė Warm Springs, Georgia, ishte 1933 deri vdekjen e vet 1945 i 32. President i ShBA tė ShBA.[
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:19 am

Harry S. TrumanHarry S Truman ka lindur mė 8 Maj 1884 nė Lamar, Missouri, ShBA dhe ka vdekur mė 26 Dhjetor 1972 nė Kansas City. Ishte 33-ti. President tė ShBA 1945-1953.


Emri
S nė midis tė emrit nuk ėshtė shkurtesė, por ėshtė vetem njė shkronjė, u marrė prej gjyshėve tė tij ( Anderson Shippe dhe Solomon Young ), ishte njė traditė pėr kujtim e vdekurve.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:20 am

]Dwight D. EisenhowerDwight "Ike" David Eisenhower ka lindur 14 Tetor 1890 nė Denison, Texas dhe ka vdekur 28 Mars 1969 nė Washington D.C.. Ishte i 34-ti. President tė ShBA (1953–1961).


Edituar pėr herė tė fundit nga Orfe nė Mon Nov 03, 2008 2:26 am, edituar 1 herė gjithsej
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:21 am

John F. KennedyJohn Fitzgerald Kennedy ka lindur mė 29 Maj 1917 nė Brookline, Massachusetts dhe ka vdekur mė 22 Nėntor 1963 nė Dallas, Texas (mbas njė Atentati), ishte presidenti i 35-tė i ShBA-ve prej 1961 – 1963. Ai ishte biri i miljonerit Joseph P. Kennedy dhe Rose Fitzgerald Kennedy, bija e ish-kryebashkiakut tė Boston. Nė luftėn e dytė botrore JFK shėrbu nė Marinėn e ShBA-sė nė Pacifik si komandant nė barkė tė shpejtė PT 109. Mė 12 Shtator 1953 u martua me Jacqueline Lee Bouvier. Emri Kennedy vjen prej fjalės Galike cinneidigh, qė do tė thotė kokė e shėmtuar. Familja Kennedy ka nxejrrė shumė personalitete me ndikim nė politikėn e ShBA-ve.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:21 am

Lyndon B. JohnsonLyndon Baines Johnson ka lindur mė 27 Gusht 1908 nė Stonewall, Texas dhe ka vdekur mė 22 Janar 1973 nė San Antonio. Ishte i 36-ti. President tė ShBA.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:22 am

Richard NixonRichard Milhous Nixon lindi mė 9 janar 1913 nė Yorba Linda, Kalifornia; vdiq mė 22 prill 1994 nė New York City. Ishte njė politikan amerikan dhe i 37-ti. President i ShBA (1969 - 1974). Nixon ėshtė i vetmi Kryetar i ShBA qė ka dhanė dorėheqje gjatė legislatures presidenciale, shkaku ishte Skandali i Watergatit.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:22 am

Gerald Ford
Gerald Rudolph Ford, Jr. ka lindur mė 14 Korrik 1913 nė Omaha, Nebraska; (origjinal Leslie Lynch King, Jr., mas adoptimit riemėru). Ishte i 40-ti. Vizepresident (prej 1973 deri 1974) dhe i 38-ti. President tė ShBA (prej 1974 deri 1977).


Edituar pėr herė tė fundit nga Orfe nė Mon Nov 03, 2008 2:26 am, edituar 1 herė gjithsej
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:23 am

Jimmy CarterJames Earl "Jimmy" Carter Jr. ka lindur mė 1 Tetor 1924 nė Plains, Georgia. Ishte si kandidat tė Demokrat i 39-ti. President tė ShBA (1977 deri 1981).
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:24 am

Ronald ReaganRonald Wilson Reagan ka lindur mė 6 Shkurt 1911 nė Tampico, Illinois dhe ka vdekur mė 5 Qershor 2004 nė Bel Air, Kalifornia, ishte Artist i ShBA, prej 1967–1975 i 33. Guvaner tė Kaliforniės dhe prej 1981–1989 i 40. President tė ShBA.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:24 am

George H. W. Bush

George Herbert Walker Bush lindi mė 12 qershor 1924 nė Milton, Massachusetts, ishte prej 1989-1993 i 41. President tė ShBA. Ai ėshtė ati i George W. Bush, i 43. President tė ShBA.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:24 am

Bill KlintoniWilliam "Bill" Jefferson Clinton
Lindur mė 19 Gusht 1946

Bill Klinton ėshtė politikanė dhe ishte kryetar shteti nė ShBA nė vitet 1993-2001. U lind mė 19 Gusht 1946 nė Hope, Arkansas.

Bill Klintoni gjatė kohės sė mandatit tė tij si kryetar i shtetit mė tė fortė nė botė ndikojė nė aprovimin dhe realizimin e vendimeve tė OKB pėr intervenimin e NATO-s nė Luftėn e Kosovės nė vitin 1999

Pėr hirė tė kontributitt tė tij nė ēėshtjen kosovare sot (2005) nė kryeqytetin e Kosovės nė rrugėn me emrin e tij nė njė ndėrtesė ėshtė e varrur njė pllakatė e madhe me foton e tij.

Nje foto te Klinton ne Kosove.


[IMG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/b/b3/Klinton2.jpg
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:25 am

George W. Bush


George Walker Bush (sqt: Xhorxh Uokėr Bush) ka lindur mė 6 Korrik 1946 nė New Haven, Connecticut. Ai ėshtė njė politikan republikan i SHBA-sė dhe presidenti i 43-tė i vendit. I ati i tij George H. W. Bush ishte presidenti i 41-t i SHBA-sė.
Orfe
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Presidentėt e ShBA

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi