Net Isveizi

Faqja 1 e 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtė

Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:55 pm

SONETET E PESAVE


-5-

Brengonjėn shpirt’thinjur pyeta: ē’kuptim ka fjala vetmi?
Vėshtro kaq udhė qark-mė tha, mijra ėndrrash pa u shkelur,
Shoqėri bėji ujkonjės tek po ngordh urirė n’mjeri,
Prometetė shko ngushėllo mbėrthyer shekujsh nė hekur.

Pa ngjit e zbrit male akujsh pa ndeshur shenjtt e as njeri,
A tok shtrohu ndėr gosti mes njėqind fisnikėsh lavdvdekur,
Kėputu si yllth e fundkridhju oqeanit n’thellshkretti,
Zemėr zjarrit shpresėn shkrumb kur ende kryqzatash s’je kthetrur.

Guxo diellin urdhėro tė shteret venash nga drita,
Me flatra pėllumbash vrarė terrmo ēdo pjesėz qielli,
Bjeri hėnės ligsht me grusht mėshirpa t’a zbojė orbita.

Pėr varrnajėn e sė ardhmes nė ēdo bankė lypno kredi,
A qaj si bari pa dhen tek rrėfehesh trisht njė fyelli...
Mė fal profeteshė, falmė; tash di ēdo tė thotė-vetmi!


-15-

Njė pas njė shkėrrmoqen tempujt gjokse hyjnive,
Olimpesh besimi yjet mbetnė shkrumbuar,
Lignjarėt sy i ē’bėnė magjisht fatqysqive,
Dhérohen krejt legjendat ėndrrat tuj dhunuar.

S’guxon mė kush majmajash t’u ngjitet tundive,
Kur zotat pėrkushtore shau kaq ē’turpruar,
Njeri prostituon baltinash tė lumtive,
Tjetri shendtar predikon parajsat shthuruar.

Kėmbadoras arratij prej festash bujare,
Urrej ēdo mermeri deri shpirtrash ndėr varre,
Ky fisnikėrim kurrė mos m’a mbjellė lebrėn.

Por, nė gjallė mbėrritsha premtesash shurdhare,
Kuroruar nga engjėjt qė rish pėrbuzin jetėn,
Po ndjell’lashttit instikt do t’a ndėrsej zemrėn...


-25-

Tė ndėrtosh njė qiell ėshtė tepėr lojthjeshtė,
Mjaft tė fitosh nė lotto njė horizont anpaanė,
Prej gėzimit tejkah qeshjen lėsho flladlehtė,
Mijėrat sy shpirti bėji shqipe e zjarrmu krahė.

Pa duhet dėshpėrimit t’ia trembėsh retė,
E nuk mund tė harrosh hėnėn e njė ėndrre fatbardhė,
Hajno diejsh therur perėndimin gjakthellė,
Kaltėrija prej kroje shpresash ka pėr t’mirseardhė.

Bujarisht sa pėr shi koha tė dhuron plot lot,
Mjegullės do argjendesh-vėlla binjak i guximit,
Stuhitė s’tė arratijnė zemrės kurrė dot.

Hėm, hirmėtaren krijesė i blatoj pėrkushtimit,
Embėlth e bekoj pa drojė se ka veē njė Zot,
Dhe fort, fort do t’a dua, me krejt zellin e flijimit...


-35-

Nga qiejt e ėndrrave mijra vjet mė parė,
S’di: njė djall a engjėll-mė grabiti njė pjesė,
E mė thanė se ty ndėr sy t’a kanė parė,
Tash dua tė m’a kthesh, ėshtė imi, pėr besė!

Prej detesh gazmendi tej brigje kohėsh mbarė,
Eh ē’dallgė mė vodhėn, i mori pas njė velė,
Nė ishin sirena-s’di, a vallė kusarė,
Veē di qė syrit tėnd lodren ndaj kthemi vetė!

Veē njė ēast kridhmu pėrzjarrtarit ylber ndjenjash,
Joshkaltra ēuditėrisht a s’mungon dhe kėtu?
Jo! nuk dyshoj aspak: m’a fsheh thellsyve tė tu!

Por s’kam pse i mbyll dyer bujtjes ēerdhe shpresash,
Kur kozmositė fat’ardhma mė kaltren aty,
Thua dot qė s’janė tė mijtė-tė tutė sy?!


-45-

Akullshtatore mbeta nė portat e pritjes,
Shendsytė m’i vjedh lindja nga do bujtet drita,
Ende s’’ka bujari tė mė ē’tundojė grishjes,
Lotreve ndaj fshihet peizashesh vrapshirtta.

Tremben tė dėborės zogj mes ernaja nginjes,
Ndėr flakėt flokblerta fluturat verb rrezėllima,
Por tej shtegtina bosh-mes madhnimės sė hijes,
Mbi mėzth gėrdallė vjen zvarrimas perėndima.

E agu mė ngul si kryq-theror nė kryq udhe,
Jugut humb e veriut ku gjurmėt shkrumb kthimi,
Fat’ardhmnores nostalgji nis kobzan kujtimi.

Stinė ndėrrojnė vjersharėt, dheu gjakon lule,
Hyjnitė-heretiken, gjenitė? varen gjuhe,
Unė po bronzngrirė, koh’rish sokak lėngimi...


-55-

Atje ku as dhe fjala s’mbėrrinka pėr ngushėllim,
Palctharė do takosh limonin e vetmisė sime,
Hėnėza e zemrės sate bėrė krejt thėrrime,
Njė xixėllonjė loti do ndezė ndėr mugėtim.

Tė kujtesės pėrrenj do shkulmėzohen shungėllim,
Vazove tė shpirtit lulet mbetnė vespėrndrime,
Ani pse koha gjithkujt i dhuron veē pėrēmime,
Dhe nė harresa shpresėn e shtegprin nė humbėtim.

Tė lotit largėsi qė na ndajnė me jet’vdekje,
Lamtumirės mbartin direkė trishtesh nė vete,
E kullat e ankthpritjes rishmi dergjen nėnshtruar.

Ndaj le t’a ndjekim pas lundrimin mes velash ere,
Tej ku dielli ėndrrat i hallkka pėrqafuar,
Prej djajve tė errnajtirės-pa u kėrcėnuar...


-65-

Ah ti shtatmahnitėsja shtojzovalle,
Grishmagjishmja sythim’ėndėrrt-bukuri,
Princeshė gazkaltėruar pėrralle,
Dallėndyshzė qė stinėt humb ndėr stuhi,

Fllad qė mes krahė qejsh kurdis valle,
Sirenė lusp’perlė prehur breglumi,
Vetėtimė qė kohėsh mbjell veē zjarre,
Yllth mallpanxėnė prej asnjė shteg kurthi,

Pse s’bujtton vatrės sė kushtesės sime,
Pa kujto sa shekuj kam qė tė lutem,
Prush mė shpirtdenjė s’gjen qindrash agime,

Eja adhuri e mos thuaj: s’mundem!
Shndritomė kozmosirash pėrqafime,
E tė jem kaq billgate’jan-kurrė s’tutem...


-75-

Pas njė merimange e ēirak krejt ditėn,
Endim rrjeta fjalėsh qiejt pėr tė zėnė,
Djersijmė ar kallp, errmijmė tok me dritėn,
Dhe pse zjarr pa vatėr-fati s’na ka nxėnė.

Por shpesh arratin e s’ia gjej orbitėn,
Lumturon kur kthehet si tė ish nė hėnė,
I shdrin dėborshpirti, shqisat mė koritėn,
Vegon serenatash-syth mė syth tjerr zėnė.

Ia gjurma gazin njė mbrėmje yjvjedhur,
Lidhur qindra nyjesh mė habit fund skelės,
Dehur mes detarėsh vallzonte majvelės.

Nė ag, piskdjallim, tentakulash rish kredhur,
Si mos t’ish ojnmadhja-muza bishtpėrdredhur,
Ē’ferrparajse tė bujtt?! ngushllim lyp pas derės...


-85-

Mjaltueshėm shijonka misėrnikja krodhthatė,
Kur e urisė nėpėrk pėrpėlitet ndėr kėmbė,
Por vlerė kurrė s’do kish as fazani mbi pjatė,
Nė pas s’pret mijra puthje tė t’i dhurė njė hėnė.

Buza dhe vallzon drojes tok me njė ēokollatė,
Ndjellhelmtėn tortė e qėndis bile dhe me dhėmbė,
Por mjafton zier ēdo vakt qoftė dhe njė grusht baltė,
Nė tė pret miklonjėsja t’i blatohesh ndėr kėngė.

Veē, po qe se e lyp qiellhumbur nė ēdo derė,
Kur trishtit s’tė ka braktisur amshimi frymshenjtė,
A s’po xixėllin gabimisht tek ky dhé o turpgur?!

Flirtmallkueshėm shpirti t’u shndėrroftė nė pluhur,
U mjerofsh rrėnjmajė o fat sa s’ka mė genēthurrur,
O kamje e skamje-duel verbor krismpaprerė...


-95-

Para: hapen shtatė gojė thirrmpanjohurash,
Prapa: ndjekin shtatė pėrbindsha dhėmbkosore,
Majtas: ngėrdheshen shtatė pusi shtjekza cubash,
Djathtas: vallzojnė shtatė korbni dora’dore.

Lart: ndoshta burojnė ėndrra prej shtatė gurrash,
Poshtė: grishin pėrthellė prehrit shtatė hone,
Nė jetė: kthetrohesh tmerit prag shtatė urash,
Nė vdekje: kėndon meshave nė shtatė kore.

E shpirtin kurrė s’dita t’a shoh krejt zbuluar,
Zemrės kurrė s’i dallgem venės mė genpastėrt,
Fati lumti e gaz kurrė s’mė ka uruar.

Tash gjemni katakombesh ku kėputa gjurmėn,
Dritėn strukmash si sot s’e kam parė mė qashtėrt,
Kur trokthja verbimash-si mund t’a gjeja udhėn?!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:57 pm

ANALFABETIZMI
I RUTINES
ĒDODITESE

A
Dragonjtė para e pas apokaliptikė-princėr kauzės sė fé’moralit,
Arratirė na janė legjendave lavdungjillura mikeshėza ime,
Besomė pra shkulmagimė si dritėn mohuar fatit,
Tashmė mes unazės sė amfiteatrit tė kohės,
Ku fantazmat e sė ardhmes rikonstruktojnė historinė,
Njė lule ndjellpaemėr xhelozie lig po na i gjakėrin rrėnjazi sytė,
Dora qė do t’a presė ndoshta ėshtė herėt paracaktuar,
Dhe profetiket shėmbėllima tė gladiatorėve,
Kurrė s’do t’a mėsojnė shijen e tehputhjes klithnajfundme,
Pse ngjyrat a s’lindin veē pėr t’u ridegraduar cirkuidave tė erės,
Po dielli a s’vjen tė rimbytet prej thonj terrtirash,
Dhe idetė gėrmojnė ėndėrrenjash llogore,
Monumentet pėrkushtimtare nė varrnaja t’i shndėrrojnė,
Lotėt e velafjalėve pikėllenjash ngazėllyera,
Qark nesh rish i formojnė liqenin shteranik trishtimit pėrqafim’ri,
Ku rastėsisht do t’i gurqafim zotat ngushėllenjės,
Gjithsesi shiut aromkuq tė duartrokitjeve,
T’i shpėtojmė s’mund-dhe nė strukemi skuta heshtjesh,
Apo dhe brenda palcės sė mollės ev’adamike ende farpapjekur,
Oh, shenjtorė tė mėkateve tona pasmėpa jemi,
Predikues parajspėrjashtuar prej gjyqit suprem tė etėrve,
Qė nėn kazmėn sa zellbujare tė faljes,
Milingonazi himnizojnė shembjen e idhujtarive,
E krejt stepash kujtese mbjellim hije dafindjegura hakmarrinash,
Po ku jep shpirt tė rishpirtėrihet ngadhnja,
Ndonėse sot fort shpesh kthehemi ndėr kreni pėrrallash,
Pjalmin arpluhurt pėr t’ia shkundur ndėrgjegjes,
E me kostumet korbtare tė virtytit lodhur shpejt ballove ikjetėse,
Brejtur prej tenorimit tė molės sė hipokrizisė,
Mercenarazi ritmojmė marshimin orgjiadave flirtore,
Ku hyut tė egoizmės na pėlqen t’i adhurojmė millim origjin,
Dhe pse shpatėn rrufetirė-ia shitėm, po’po!
Fill sapo toku-dashurimėza ime-ia vetvramė dragonjimin moralit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:57 pm

B
Tek e fundit-fatin virgjėras po e rilindim nė perandorinė e parasė,
Ku egėrsisht prej leshrash ngėrthehen interesat,
Krejt si grarenja xheloze pėr perėnditė adhuripėrbuztare,
E-flirtguxuarazi japmarrim fajde me jetėn,
Dhe pse ky ritėm tundonjzi erėzvarrirmi na grisht veē humnerash,
Eh sa bukur e dallgėzon kėtu valleharenjėn Edeni,
Gjarpėrinjtė shtegyjėzuar tė arsyetimit pol’pa,
Mjaltėrisht helmojnė sho’shokun nė festėn vegimpacak,
Petalet e zjarrit nėnshtrimrebeluar e burguar dyshekėve orgjiakė,
Thundrisht rikthehen po ndėr sythe himenėrie,
-Energji qė lyp tė shohė ē’ka para fjalės,
Zallishtja e instiktit tė trimėrisė diamantėzohet frikėtirės,
Vjetranja dėborė flakbie akullnajash vesi-bardhri e kaltri e gjelbri,
Hm, trokth kahut tė errnajės edhe ca,
Sa t’ia kapėrcejmė alpet atlasit tė shpresės,
Pa kreno si po na ylberon tejmi fushėtira bujaripremtore,
Marshet qė gazit do na presin shurdhtunxheve-bėjnė ende prova,
Dhe boja e diellit s’iu ka tharė banderolave,
Qoftė edhe nėse atje kurrė kujt nuk i mbėrriti as mirazhi,
Bistakėt flladnervorė tė gishtėrinjve,
Lejomė tė t’i shtrydh pikėlotaz hėnshėm zhurbuzėve sa psallttare,
Kur dheun e frymėmarrjes dėshiroj tė t’a plug fort thellė,
E tė m’a ngulėsh deri nė antropologji eshtrash dua,
Qysqinė ndryshkjelashtė tė egoizmit,
Pse-kam nevojė tė bindem pėr tėrēka qė qenka e pa evitueshme,
Pėr kreshtėn e njė mali mungese qė s’mė rritet zemrės,
E pėr alpinizimin edhe kur syrit vėrtetė s’tė kam,
Bile edhe pėr euforizmin e pushtues’ujit,
Kur rastkush nuk mė rrėfen se ē’quhet mirenjė por ē’genon gabim,
Kur s’paska ardhmė nė s’di si t’ia klandestinėsh kufijtė,
Kur as tė shkuar s’ka pa adn amanetesh,
Kur gjithshka shembet-kur ende ngritur s’ėshtė,
Oh, karvanim gabimesh jemi zile memece qafmushkės verboshe,
Teksa dashurojmė zotat e padobishėm e njerėzit pa zota,
E ja si na vetprivon e drejta tė respektojmė qiejt,
Pse s’po dijmė si jetohet thjesht pėr vete,
E, tė dhurojmė veēse tė tashme-tani! e kurrgjė jo mė tepėr se kaq,
Nektar plazme e kryq bese e pishtar lutjeje,
Por, penduar paqja ngjiztė nė ty e mua-punėmadhja ime,
Sa herė na dėnon vetgjykueshmėrie t’a rilexojmė,
Kuran’in madhėrimurdhėrues qiellsisė dritnajvirgjine tė parasė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:57 pm

C
Nė dymbėdhjetė fiks-kulla hėnore e sahatit mjegullnajorientues,
Nga pesha flladimtare e kumurive tė pritjes,
Si njė ulli datlindjeharruar krejt do tė trishttet kėrrusur,
Palca i vajshteret nė kandil nostalgjie,
Bile dhe bredhat stoikė do t’ia shkulin flokėt rrėnjėve hareqiellta,
Harku i ylberit tė gazmendit-kurrė ndezur,
S’do tė dijė ku t’i shėnjojė kufij kaprollit tė emocionit,
Me shigjetėn plagėndėrrt tė padurimit,
Balerinuar nė sy ujqish ballsamosur vitrinash,
Gurėt, lashtėsisht do t’i arratisen valshkėndijave tė kalldrėmeve,
Pėr t’u shkelur-kudo ku trokthėrijnė-prej hapave tė tu,
Klithėrimėmbėlthta mbi kudhrėn e janarit,
Trumpetat ritėmshirokta tė shesheve,
Do tė zbrazen nga ēadrat lulezafiruar tė kėngėve,
Meqė as pėrqafimi ekstazngujuar i horizontit tash nuk e nxe mė,
Heshtjen e harmonisė qė ti fsheh stuhirazi,
Si tė ish njė lepurushth gėzofblertė strofkgjimallit,
Nėn pranveroren pulovėr tė dėborbuzqeshjes,
Ku ia mėkon me yje pangjizur cicėrnajat panjohtirave tej,
Ja dhe ravijzimet rruginahumbse tė kalasė,
Zhubravitur do kallen nė koshin e vegimave ngadhnjsarkofagura,
Tok me arkitekturėn e historisė rėndėsipluhurt arkivash,
Majat do tė zbresin malet-pėr tė tė adhuruar,
Detet do t’i kapėrcejnė brigjet-tė tė gjunjrohen nė lojra tajfunesh,
Engjėjt do tė zvarren ndėr korijet e vlagqerpikėve,
Kur prej portikėsh tė librave frymshenjttė,
Djajtė penduar do t’i kėputin zinxhirėt e vetmohimnive tė qenies,
Bile kitara kordshkrumbtė e Lorkės do gjakzhvarret,
E do shpėrvidhet Rembrandi prej autoportretit pleqėror,
Janis Joplin do t’a rihimenizojė lavdfatin,
E Kolombin s’do t’a perėndijnė fshehttirash-ameriknajat,
Oh, mbi gjilpėrat e takave tė dritės do tė bujtėsh,
E unė qėndismės merakartė tė syrit kurrsesi s’do tė jem mė unė,
Ndoshta dhe do hareshė me morrnica alurenjash,
Ndėr mishin pėrcėllor tė fjalėve ende eshtrapakrijuara,
Kur as me shenja epokėgurta pishtarėsh,
S’do mund tė arrij tė t’a shpėrfaq pėrkushtesėn,
Flamurin zjarrimtar tė nevojės pėr tė tė mbėshtjellė trupshpirtazi,
E jet’tej tė tė fsheh nė guvėzėn e pasthirrmės “tė dua”,
Teksa do mė erėzohesh vetėtimazi duarsh,
O fluturzė kundėrshtie-herė etervjollcė e herė flurkaltėrme,
Po-po, kur minareja kometvallzonjtare e orėbekimit,
Pa dyermbyllje pėr paradėn e qirinjve tė premtesave tortdhéruara,
Krejt tė m’i ngrejė trillesh-re Deep Purple’ore,
Murlangugatjet e dėnesave metaforike,
Oh, fiks kur sip mbi sip ligmi t’i dėnojė akrepat mėkati,
Nė jehonėn gjuhėshkulur tė kėmbanares dėshpėrenjdymbėdhjetė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:57 pm

Ē
Pėrgjėratė! mos tremb nėse pasqyrat e retinave mė shformohen,
Kur u kridhesh thellazi shpirtit zell’lakuriqthi,
Ja qė edhe vetė hėna qėllon qė shėndoshet verbėronjave,
Prej gostisė sė picave tė vet’adhurimit,
Dieta mė e kėshillueshme mbetet shtimi i flakės sė pėrqafimeve,
Ndėr magmėfurrat ritual’lashtta tė dashurisė,
Velat oqeanimtrazovaēe tė yndyrnave-mbyti pra,
Mes dallgėtira stuhishė-pėrkėdhelės luzmpaprapsshme,
Deri nė fildish eshtre duhet shijuar palcazi,
Duhma e fark’emocionit qė furie epshin na e oksigjenon ritmesh,
Sa herė i dhuron kuptim shpatės sė kėnaqėsisė,
Kur gabuarazi do tė ndodhė tė luftojmė ē’ka ndjejmė,
Pa u shpėrgjakur nga loti i pse’shpagive,
Dhe nė kulla e trishtit do na zvarrė qiejsh-fundi kafke perceptimi,
Ura’duart e tė gjithė marinarėve rremayjtė,
Tė betohem! do t’i thyej lisash rrėnjazi e pa pendimni,
Shkrepash do i burgos-zjarreardhmės,
Nėse vėrtet po guxojnė tė t’a mbėrrijnė ishullin,
Lakoret nishaneshkėndijues tė brigjeputhjeve grishtpėrmbytėse,
Me thonj ekstaze lermė tė t’i tatuazhoj,
Oh, mė bėj zogth rubinėtirės sė puhisė-veēse njė ēast,
E fort akulltisht mė ngroh nė ēerdhėz gjoksi,
Pse paskam kaq nevojė tė mė mbrosh-tek shtegtij teje panjohjes,
Prej uraganėve marranė tė vlagėtirės sė pėrdėllimit,
E prej ndjellės krokodiluar dėshirenjash,
Por edhe prej vetvetes ku mbytem ēisterna verėxhelozisė,
E-ca e ca dua tė t’i mpak tė ulėrenjave ujvara,
E, krejt tė t’a trokthėroj nė ēdo pore etjeje zhurimėn verbėrzuese,
E kur tė mė bujttėsh pa ia thyer qashtrinė iluzioneve,
Ndėr portat himerike tė mallprushtirės sė syrit,
Veso meteoritazi si njė fillth dritėze bari,
E balerino rrufenjėzimė-mes lėndinės shkrumbore tė agshtratit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:58 pm

D
Pylli harlisje’entuziazmur i dyshimave-qenkėrka sa kurthbukur,
Sepse shtigjeve me erėn vallėzon flak’gaz’lirė egėrsia,
Hierarkia parabiblikisht ja qė nis tek zogjtė,
E boll trishtohem ankthnajės kur mendoj qė mbaron me hienat,
Askundti s’i gjej gjurmėt e fatit qė duhet tė ndjek,
Kur s’di ku buroi-kushedi ku rikondensohet,
Ndaj ekzistencialisht kohės shthurantare i dej’urithem,
Herė gėrmoj ndėr kometzemra lamtumire nėn dėbornaja lotėsh,
Herė aorta vetėtimash sajoj nė shpirt dheu,
Ku tė furijė ngadhnjenjash drita sa kahmohimtare,
Pėr kauzėn qė po ndjek busullėn e shenjttit stoik tė vogėlsirave,
Por, nė arėn e idesė s’kam si ende plugėzoj riskvetėm,
Farė qėllimi pa i gjetur stinėzimit ritual,
Ngut toku do mbėrrijmė nė lėmin e mirėsive,
Ku hėna orbitpremtirė shin shpresėn si pelė dėnuar lumturenje,
Nė daē edhe mund tė mos m’a ndjekėsh viciozitetit,
Rrethlajthitmės sė haresė-thrash’in e kėngės,
Apo edhe tė m’i shembtishė mund-tunelet e besimit haluēinant,
Pėrvojash tė ardhmėtirės pa arkitektuar,
Ku e fshehėm lashtti-e tash di pse-drithin devotshmėtar,
Veēmas ama nderoma tempullin e instiktit yjor,
Bota ime rrufenjėzon errėrisė aq sa verb edhe pėrkėdhela jote,
Teksa droja akumulon energji rish bekimpanjohura,
Pėr t’i mbrujtur oaz’agut diellin paqmėri,
Sa bile dhe engjėjt pa genėzuar-bujtin gostisė sė fjalės qė pjek,
Po-po, kėtu ku dekompozon festtare pėrjetėsia,
Ku shpesh varret i bindim tė pėrqafojnė malli’mallin,
E ku thesaret profetike dhe na braktisin,
E pas-revankotthi pendohen pėr moskthimin nė brigje amshimi,
Nėse dikurė krye ngremė ē’nguruar lart sa perėnditė,
Kjo thjesht sa pėr tė kqyrur bashkndėshkorėt,
Si polzvarren ligjeve tė rėndesės kurrė pa e njohur njutonizmin,
E as predhėn e mollės kryeshėnjur pa leje,
Vetmohimit pėr tė na i mbėrritur tejmi jehonat,
Thellė kubesė kėmbanore tė hyjnive klanēpushtetuar,
Kur apostujt e zjarrnajave po mė rifarkėtojnė kthetra guximreja,
Vegim pėr tė princėruar vargparit pyll shtriganimi,
Ku luanėzimi i sė vėrtetės pagėzohet diktat,
Oh, mbase pėr ty shtojzovallkė-arratipėrrallash fort gjarpėroshe...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:58 pm

DH
Origjinarė dėnuar lindėm pikqendrės sė perimetrit mallkimfattar,
Si profetėr tė sė mirės iluzive udhnajpatjetėrsueshme,
Foleja klithparė e mėshirės na blatoi qiejt,
Duke na mohuar fort bujarisht tempullin e tokės,
Dhurijmė gjithshkatirėn e na shpagtijnė kurrharrimthi-asgjėtirėn,
Shpesh me ikonakė prej verbėrie na ngatėrrojnė,
E heras universi na shėmbėllen me njė velėzimė mirazhi,
Ngecur aisbergpolesh vjedhuar krejt drite,
Por, dikund na thėrret njė far triumfate prej majė ndjellshpresės,
Ku rishmi kahzhvendosja tė na e mbėrrijė realitetin,
Ndėr raportethyesat e matematikės natėzore,
Tek shumfishimi i vetvetes apo tek kloni i sa galaktikuar,
Ende endemi portave kohmbyllura tė shpirtėrimit marshfundėm,
Ku tej nėn veladonira feshė blasfemijnė arsyet,
Pas lenteve infektuar me sindrom arratije,
Pse lartive zenitpa duhet t’i artėrijmė monument besimit,
Teksa alpesh dėborpangjizura qark po badiguardėt e injorancės,
Korrupnajash morali hartgrisura blejnė miniera,
E metalet e hipokrizisė simbolpa reklamojnė ankandesh,
Thjesht pėr t’i stimuluar autobursizmit pikė,
Eh, epoka e falimentit hyjnor nuk kursen as idhujnitė e murgimit,
Pa shih: hajnat tokthi shtegut ministror po paradojnė,
Borbardhat orgjijnė me shtatmijė xhuxhėr,
Vdekja me uverturėn e ngadhnjes sa indiferente,
Hidhnajpaparashikueshme as trillive-po ringjallet vampiriadash,
Kur, durimcakur predikohen altarėsh ndėshkimi,
Me pamjen engjėllimore tė fajeve tė falura,
Normat kanunike tė premtonjėsve libra madhėrueshėm,
Oh, bashkjetesa parajsore propozuar fundpaqazi drerit dhe tigrit,
Kokainės e miliarderit, coca’colas e pepsi’colas,
Nga kryqi i sė keqes kurrė s’do na ē’gozhdė,
Pėrderisa si ne as u kurorgjemb kush nė trarė sakrifice,
Nė emėr tė njė orbitėzimi zot’hakėrror-oj shenjttshejtankza ime...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:59 pm

E
Rremat kanserogjene tė entuziaztėve krahė tė varfėrizmit,
Hipur vetė pari valės sė zhvendosjes nga aktualiteti,
Ku e shkuara s’harron tė kthehet nė tė ardhme,
S’mund tė na e shkulin dot prej kėnetės sė thėllim’ėndėrrenjave,
Barkėn patkonjndryshkur thėthiruar krejt baltnajė jetės,
E meqė debilka hėnė e fatit-vetshpirtmbytet,
Duke pėrgėnjeshtruar ligjet historike tė gravitetit,
Nė pasqyrėn trisht’thyer tė kallamishtes teji zvarranikur irisyjesh,
Ku kurrė nuk do mbėrrijnė t’ia pėrzenė etjen vlaguar,
Prej refrenit tė peshqve pa origjinė fluturimi,
Majthembrash e qafqafazi rish po zbarkemi brigjesh braktisqare,
Ku zjarret e psherėtimave tė ngushėllesės,
Do kenė harruar arrative ndonjė thėngjillth pėrshpirtjeje,
Sa pėr t’a rimbjellė mes kurthesh tė shkretėtizmit,
Ēmenduraken pemė egoizmi kacavjerrė horoskopit tė fantazisė,
Nė asnjė qiell ēasti pėr mos tė qenė kurrė mė ne-Ne,
Oh, as aq sa pėr t’i rindezur zemrėn e farkės,
Ushtave vetvrastare tė hakmarrimit qė ende kalitet instiktnajave,
Nė gjolin lotvalor tė sfidės kalvarēshenjttė,
Ku thellėsia caktohet me rrokdiejsinė matėse tė kafkave,
Hm, pėr mos t’i mbetur mė gladiatorė pėrgjėratash,
Perėndive tė pėrtacisė stoike qė prej epshtempujve psalltėrojnė,
Pjatanca bosh e realitetit na bind: qenkemi hyjpaafttė,
Zhgabonjishėm t’i kapėrcejmė mallkimnirat,
Ndaj s’po na hapen as vegimnajash dyert e dallgėtive tė besimit,
Kur, tė shpėrngulemi-guxojmė-prej rrėnjėsh ndyrnie,
Drejt njė tjetėr libri tė pa pėrgėnjeshtror prej ungjilltarėve,
Ku bile dhe vetė ngujesvarret refugjaten,
Nė valkundėrtitė e vėrshimit brishtėthor tė acarshpatullave tona,
Qė, penduaras i ledhatojnė busulltreguesen pol’re flirtit,
Sapo i shpalosim velshpresės kahun e frikstuhisė,
Pėr t’iu pėrgjigjur-Jo! aventurės sė dėshirės filozofike urithnjare,
Sa herė banderola e pasurimit na e ē’ngjyron krejt kobin,
Teksa na e mbėshtjell pėrqafimin trill’lakuriqthi,
Me fantazmat e uraganėve tė hakėrresės,
Qė s’paqtojnė kompromis arenkohės mes klithės e brohorimave,
Nė vėrtetė nuk do rekrutemi nė gardėn e shpagės,
Tok me flamujt thasėsh tė nejlonit ringjallor,
Pėr pamundėsitė e sirenėzimit tė ideve tona-sa fort drittore...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:59 pm

Ė
Atje ku verbuarazi flamurojnė kredhmhorizontesh shumė pemė,
Njė oqean pylli bėhet qė e lodh boll erėn,
Ninullėmbėlthas pėr t’ia pėrgjumur oshėtimėn tejkah,
Pse kur zanat gurrkaprollnjtare tė zbresin harlisjedritta nė lumė,
Pėr tė peshkuar me rrjeta symiklimash engjėjt,
A pėr tė krehur nė pasqyra flladesh leshrat e gazmit,
Asnjė grepth cicėrimėze mos t’ua trembė tė ėndėrrirave pikiada,
E as kur rrezėllimash t’i lajnė nė krelėtira qeshjesh,
Smeraldėt trillekuq tė sythethithave,
E fortzilitarėt rubinė mirazhkaltėruar tė irisėve karatpaēmushėm,
Zotat, turpur-tė kenė ku t’i fshihen tundonjės,
Pas zhbirenjash gjarpėrore kaēubash ndjellkureshtije,
Nga rrezatimi cakpa terrpushtues i kobskllavėrimės sė ndjenjės,
A ndoshta prej rebelimit ngurenjdrojtės,
Ndaj sot ende hedh hije vegimash rish trishtvetėm,
Ku as gonxhet potereyjėta tė orgjizmave frerkafshuara alienore,
Kund nuk i gjejnė mė pikė loti zhurimės sė etjes,
Bile as deve oguri-tė kapėrcejnė vetveten,
E kujdes bėj tradhėtirave asnjė mallkonjfarė zeusiane njerėzore,
Mos tė mbillet nė tokėn e parbetimit,
E mos shkabpėrdridhet meteoritazi gjelbėrenjnatės,
Derisa tė m’a ribindėsh nė ēdo metaforė tė indiferencės nevojė,
Qė, ti nuk je epshatriēe ndėrtuar prej argjili e zjarri,
Por kurth grishmhontė shtojzovallesh zelli,
E patjetėr fundmi tė duhet shtigjedėshirimash-aq sa tė mungon,
Pėrqafja orbitgalaktikore e njė lisnaje shpirti,
Pėr t’ia grisur trokthuar vullnet’tok stuhiflamurimin pra,
Puthėtirės pendimpambėrrirė qiejve instiktazi sterilizuar fatesh...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 2:59 pm

F
Shtegu hart’humbės pėr nė kroin ndjellmistertė tė kafesė,
Pėrrenjazi shkurt rrjedh po tė nxitojmė nėpėr monopat buzėgazi,
Nėn hije pjergullash ku kėng’egrat bletė dehin puhizat,
Ku zanat shvirgjėrojnė drerėt e fluturat ylberėt,
Kur qark zhurmon ritmi i rritjes sė blertirės,
Apo ē’harmonizohen filarmoniadat e psherėtimave,
Pėr mijėra insekte ditėsh qė ēerdhesh po i ngordhkan fatalizmit,
Por, ngushėlloret ēarqe s’duhet tė na friken,
Blegėrima e fjalės arave tė opiumit vrapon tė bėhet pre,
Pėr harlisjen e pasthirrmės fundngushėllonjėse,
Pėrderisa guxon e bujt nė rrethin zjarrimtar tė valles kunadhuar,
Ku festat e naivitetit purpurlojnė reshė,
Me fishekzjarre skaduar rrufeshė e manaferra qeshjesh,
Ndėrsa i pjekin zi’nė mallkonjre akordit kėnaqėsor,
Briri pėrgjakimstėrkalės i himnit sė ekspresit,
Slitėn ia shtyn kamarierit tej hendekut joshmėtar tė falenderimit,
E ky bar’jazz breg qepallės sė dyshimės,
A nuk pėrngjanka me njė shishe epok’arratirė Martini,
Gjunjuar po lutet t’ia thyejmė zvergun pritmė’ri,
Pėr t’i lexuar meridianėve tė letrės zhubruar tė shpirtit ngujimtar,
Mesazhin pse u thellkall qerthullirash harrese,
Pa imagjinuar tė takojė oqeanfatit delfin mrekullor,
Por jo-s’ka velėtira kahpenduara kthimi,
Drejt ishullit tė profecirės tapheqėse tė postaladinizmit,
Autosugjestioni i alkoolit ia ē’thurr mullirin energjisė sė magjisė,
Pra, pse t’ia humbim gjurmėt vetėtuese emocionit,
Kupėn arkallpe tė njė gjysmėhėnėze rrėfe,
E rrėfehu pėr shijen e keqtirės qė si vallė s’ka pėrsėritė,
Dhe nė vėrtet ndėr atlase brengash vjedhur prej konvencionesh,
Dritdėborėtijnė majlamtumirat yjnajsasythura,
Rish-oazi Illy Caffč do llavėzohet nė kėrthizė loti,
E mbi liqen filxhani prapė do na er’ren lejlekė cigaresh,
Pas dritareve ende qelqpapjekura tė syzeve,
Shiu do transkripttė epitafizmit kushedi ē’poemth kurrie shkruar,
Kur vlagtokthi ekstazėtirės, buzėt-krejt do t’i ē’ajsbergim...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:00 pm

G
Drithėrat e dritės, i mbollkorrėm krahėrorė pėrqafimesh sė toku,
Por zellvjeshtazi tash seicili e peshon tė ardhėrisė miell,
Me kandarin kozmik tė fatit tė vet shtegpatėdytė,
Gazimtar t’ia bukėvalė kalendarin besimit,
E shpejtas lehonat fushnaja, fargjakut-po bashku ia riplugojmė,
Pėr t’a rindarė-kurrsesi jo! jo barabar-premtimėn,
Ani pse anasjelltazi begata yte ėshtė dhe imja bekimni,
Pra, kėshtu qenka paracaktuar krijimisht,
Kanunimave vlerimēshenjttėruara absurdit limitpa tė drejtėsisė,
Kush ngujishė ka trashėgim genshthurjes veēse lumin,
Rremakundrazi i entuziazmet oqean’uraganit,
Kush shin kuajt-rimbars tokė’amshimin,
Kush krenishė ka malin-hyjnizon ėndrrashkėmbenjve shtatoret,
Kush pari rend busullės verbuar tė haluēinacionizmit,
Erashkspektrale ia hap gishtat pėrkėdhelmės,
Kush farkėton mėshirė-drapėron falje,
Kush dėshpėrenjash ka moēalin-pagėzohet dirigjent korbėzimi,
Kush heshtjes ka erėn-muzika e qiejve pushtet i bėhet,
Kush shkretmės ka lotėt-mozaikon koshiencėn,
Kush idhuj skalit irisėsh-varrmihėsohet,
E kush trishtdrojesh ka hiēin-djersės lyp t’ia dhurė gjithēkatirėn,
Zotshembjes e pagėzon-proletar-interevolucioni,
Pra, kurrtirave nuk paska nxermė tė flitet pėr humbtarė,
Tek kjo poemė ritmesh betejpafundme,
Bile as pėr kazma vetrrėhmihėse mallkimnaje fajpafajmėtare-jo,
As pėr tempuj ku bestytnori ar bėshtyn sytė,
Oh! gjilpėrzat e ekuilibreve i mprehim kaq majthjeshtazi,
Fundmi kur djerrnaja tė vėrshojė-qofshim njėsh,
Si tok tė ishim fatalizmės po vetėm-dhe nė duelin me dreqaninė,
E gjithsesi sot ēdostinazi lėmenjve tė harbimit,
Ku as sqepė kėngshprese s’mėkojmė dot,
Borxhlashttave qė ende na e bėjnė jetėn festė ēdokuji,
Sinqertazi t’u lutemi; brishtėrirė t’u falemi; naivisht t’u gėzohemi...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:00 pm

GJ
Rrezes marramendėse tė radarit fort pėrkushtimtar,
Ngazėllimoren zhurputhje ende guximit pa dhuruar dėshpėrenjash,
Mund tė m’ia bėsh pendimpa qendėr,
Me kompastin vjedhur Blake’t m’a rikufijzo adhurenjėn,
E me flatra joshmėdritta syshė tė m’a pushtosh,
Krejtazi horizontin ku mė everest’niagaret grafiku habimadh i jetės,
Reaktivi laps makthkuq i amplitudave,
Eksplorim amazonė bibliotekės qė kurrė s’ish pyll,
Ravijėzon monopatet ku nuk u dashka pse’ve tė erėzoj,
Thėngjijtė e simplitudave po mė telgjemben anrreth kėshtjellideve,
Por meteorisht ngjitem sepse pėrsėri do dua tė zbres,
E do plakem veē pėr t’u rifėmijėruar,
E nė varrthe diamantesh kridhem vetes thellė,
Pse mė duhet dhe pa terrimnaja qark ēadrės sė cirkfjalės tė yllėroj,
I lig’etur jam tė m’i rrezėllijnė me sa kurora bekimtirash,
Fushgrunjėrat e qėllimeve qė tash kahtėri mbjell,
Me farėn pėrzgjedhė nga djalli i tradhtimit,
Ndaj kaq shpesh s’po mė hėnėrin qiejsh vjedhėrirė tė dėshirenjave,
Oh jo! fantazmankthit tash mos ia ndiz patkonjtė,
Shtegut ku pishtaren harbimvetėtimazi brirpikėllimat,
Ndėr stacionet ndėrkozmosike tė kahmallit,
Ndoshta dhe mund tė jem brenda njė qelize qė ja-ri’ngjizon verbim,
Apo dhe nė njė pikiadė pėrplasjekryqėzore kumtimi,
Qė prapė harron pse arsyesh dikur nuk e nxorri prej millit,
Flijinė me engjėjt e mohimnive premtuar,
E kthehet ngadhnjenjzvarrė kujtimesh tė kurrė pa agimuara-tejtive,
Ku po ti hidhuras ia heretikėzon trillesh fatin,
E bile nė pentagon strategjie padytazi si e shpall viktimė,
Kėshtu pra, mė-tė lutem mos mė akuzo paranojash,
Pse qenkam bėrė kryebari i nxirmėtirės qė na ka uzurpuar nevojat,
E qė na tjetėrson nė bujq nėnshtrimi nė ara mallkonjash,
Por thjesht-ndizi njė qiri shpresri pėrqafimit,
Sapo t’ia kapėrcesh katakombin e trishtit dyshimės,
Atje do jem epshshėm trėndafiluar nė harengjyrėn e mungesėtirės,
Thyeja pra shkėmbin ajsbergian largėsive polhumbta,
E zjarrmėrisht tė tė rrėzohem prej fron’olimpit,
Si njė topth kometik shkrumbsuferinuar,
Nėpėr luginėn joshmekstazore tė lojėgolfit mbi gjirin dallgshfrimtar,
Ku di tė t’i bėhem veē pre-pėrgjėrimit pėrkujdesės...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:00 pm

H
Shpesh pikqendra e guvės sė mallėngjimit-na fsheh njė zemrekth,
Kalitur me ēelik durimi nga duar zellpanjohura,
Pėrēastazi pėr t’ia rikurdisur trishtas ritmin,
E ngut i duhen shpikur arsye meridianreja orientimit,
Guxuar tė kalėrojmė pėrmes zjarrėtirės sė ditėve largmi shtegtira,
Ku togjet e mbeturinave tė realitetit tymtojnė,
Me mijra pyje fjalėsh t’ia mėkojmė shpresnajės hidhmėn,
Hobit mos t’a konservojė hiri i kujtesės,
A mos nė furrat e pendimnive e pjekim picė lotin,
E kjo dėshmon domosdoshmėritė e njė limani rikthimi ndėr vegim,
Tė pasurit sa fort uri pėr frutet shijeshenjtta tė nevojės,
Pse jo-altarėzimin biologjik tė shtratit,
Bile dhe rrėnjėzimin e njė mesie bekimpazbritur,
Ku vallėzojnė fantazmat granitpaeshtrura dėshirenjash sa sythtira,
Mbi piedestal ēudie harruar pa u hėn’fat’eklipsuar,
Nė vjeshtėn serenatlashtė tė zemrės,
Dimėr ideshė letargjike a verė vreshtash hajnur,
E nė pranverė shpirti qė ende s’e ka gozhduar profecinė,
Pra-punishtja e instikteve a s’na farkėtoi filozofė qė nė paralindje,
Ndoshta pėr t’u ndjerė sa yjet pranė tej’jetėsirės,
Por, ne prapė nėn hije nderimi tė mollės hipnozbiblike,
Shpesh kėrpudhuar, gjarpėruar, arinjėzuar,
E pėr hire lavdshtatoresh histori’thyera tė ligjėsive pa gravitacion,
Qė s’dėnjojnė shkulim mauzoleshė iluzionizmi,
E pse mos t’i qėndrojmė veēse sipėr ėndrra/ėndrrės,
Pse mos jemi njėsh si tehu me panikun shpat’adhurimit,
Pse mos t’a riprodhojmė fajin dhe faljen,
Pse mos mėshirpredikojmė mes arena irisėsh: flirtin e flirtmėtarin,
E pse vallė mos jemi idhujzhgėnjeshtėrt po ne-Ne,
Litari herezik e pamundėsia e varjekėputjes,
Ritualazi tė tik’taket jehonė thellsyrit sahati agpangjizur,
Oh! engjėjt mėkatarttė na duhet tė imitojmė-nė ēdo presje epshi...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:00 pm

I
Brenda thesit tė erės ku burgosen krejt horizontet,
Rėnduar nė shpatullat e kohės sonė superman’as fort gėrmuqare,
Simfonitė e miliarda klithave ende pangjizur,
Fort bethovenianshėm po ēirren thonjve tė njera’tjetrės,
Si hiena qė iu imponojnė energjive territoret e zisė pa limit vullneti,
Teksa paqmas-katapulta e sė djeshmes,
E vėrtit gurin e dhembjes drejt pse’ve tė sė nesėrmes,
Larg, sa mė largu gjeometrisė teoremiluzive perceptimit zhdrejtar,
Duke thundruar ligsht mbi ne-korbėrimsotmit,
Eh, majė katedraleve tė krejt fajeve, lutjeve e faljeve,
Dyerve tė pyllit grishmakurthur tė botės kurrherė mos/mirėnjohėse,
T’i shpagzbutė-i pėrgjėrohem-tė egėrsirnajave hordhi,
Apo me predikatėn e gjelbėrisė-t’i helmojė,
A ėmbėlthim t’i vrasė me kamat tehdritta tė etjes sė zhurimkrojeve,
Apo me dėshpėrinė e romancbilbilimave t’i zinxhirė,
Apo t’i izolojė nė ēerdhėzat ngujore tė qiellit,
Varur lisharsshėm ndėr degėt palcthara shkreptimave trillparritura,
Por befas qenkemi fatdėnuar verbėrisht tė rizhbiremi,
Nėn breshkoret bunkeriada tė arsyes,
Prej shiut ngazėllestar tė trishtrrezatimit atomik-gjithmallkimnajash,
Pa urreji ca si hakėrresflakazi dejve dynden,
Fushėtirės sė besimit mbjellė me grunjėra psalltesh,
Sa as nipi i nipit tė nipit tonė nuk do t’i fshijė dot prej dhé’kujtesės,
As hijet kobrėrimkometzvarra tė barbarive,
Lakuriqėzuar nėn magmėn e dushit tė ideve harikiriste,
Oh, marangoz pėr tribuna alurimreja drejtėsie sa ngut do t’u bėhet,
E kryeposhtazi t’i gozhdė nė gjyq pėrjetėsizmi kryqur,
Shėrbestarėt kamzhikbindur tė satanės,
Hm, do t’a mėsojmė tė ekstazojė nė dashuri-njėqind herė ēdo ditė,
Vakt tė mos i gjejė hakmarrja t’i farkėtojė shpatė rish,
Tė mos na ia presė shatėrvanin e laringut,
Grykės sė thesit tė ulėrenjave vetėtimgjakyjėzuara-sa tejprofetike,
Qė, tash-po e kallim honit tė erėrave inekzistentte...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:01 pm

J
Dritshpejtė James Dean motorrikja fuqi e meditimit pa ndalesė,
Flutur imazhi vrapuar ritmit tė merimangmirazhit,
Thjesht tė t’a postojė falazi jetėn nė Eden,
Me zarfin e Porsch’it qė u pendua pse vallė u mbyll,
Nga duart mrekullisajuese tė konstruktorit tė hiēnajės tokėsore,
Tradhėtirė pa limit alternativash ky garim,
Me dhuratat pa kushte zbritur qiejsh pėrmbystarė,
Edhe pse karburanti kozmik i muzave s’pėrmban frikėri plumbi,
Edhe pse hėnazi limonėzohen meridianėt e gomave,
Pėr t’i blatuar shije gurrloti ngushėlltirės,
Dhe pse tė frenave thonjt ABC tė erės-stopuar nė puthje yjesh,
Regjistruar si korda kondrabasi festnajvirgjėr janė,
Nė rrokopujėn e rockshow’t tė qyqeve,
Pas ēdo kthese-njė kryq jehonpadukshėm psallton memecazi,
Qarkur shenjttucėsh ē’burrėruar fatparacaktimit,
Qiri e temjan gazpėrshpirtjeje bėjnė habinė,
Teksa lodron nė klavinēebalin ndryshkur tė hidhmės
Pa pyetur kurrė sa karat na artėrohet Mercedes’i dėshirenjuar,
Por, s’duhet tė ngur t’a legjendoj ēdo ēast,
Alfa Romeo’n e pasionit me 16 rafineri valvolash,
Gtv-ja aerodinamike m’i rėron syzet e ty t’i djeg dallgpėrqafjet,
E fort na vegėtin marria pas gjurmės kryevargtė,
Pa pranuar t’i jemi kurrė airbag ferrajsės,
Kur pari-u katapultuam kurth ekstazėtire me Lamborgin epshi,
E fundi-me Rolls Royce korbi do lavdėzojmė,
As me gjol erotikor Ferrari e as me kurorė Jaguar’i,
Bile, pa kortezhe Cadillac’u e-pa telenovela mediokre Lotus’i,
Pa teleferikim Maserati e jo-pa uzurpnaja Chrysler’i,
Pėrderisa veē njė ndėrplanetarik Bugati,
Nuk qerajmė dot nė duam e imitojmė skėterrėn,
Pėrjetės, tė jemi qoftė veē njė herė po Ne-ėndrra vetvrastare...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:01 pm

K
Mbi ēdo trėndafil arvesuar nga thėrrmijza ende lotpangjizura yjesh,
Ku atomet veē energjisė kurrgjė s’dijnė pėr perceptimat,
Kėrpudhza e hundės m’ia kėnaq dehmėtisė shijen,
E-rreth ēdo femre gėshtenjėzuar kurorė,
Vorbulloj miliona kopjesh gjithkahtej lugingazmit fort dihat’thėthirės,
Sėpata e vėshtrimit m’i skalit shtrat ekstazimit,
Spatullat e thonjve m’i japin formė pyllit tė epshnajtirave,
Teksa stinmarramendja rradhėn po m’i ngatėrron ritmikės dritėsore,
Dimri m’i ekzotikėzon pinguinėt e drojės,
Pranvera patinazh m’i bėn buzėve ndėr akullnaja gjinjsh,
Vjeshta me perla dielli m’a vesh zbathėtirėn tej,
Vera me dėborė trishtme krejt mė ngjethėrin vlagės,
Hyjnitė m’i akuzojnė gjakrat pėr plagjiaturė-shenjttirės sė ndjenjės,
Parzmoret e enumeracioneve mė fluturzohen,
Prej goditjes sė heshtės sė mendimit flijmėtirpėrlutės,
E pse tash mos t’a lėndėzoj duarsh mohimnije,
Mirazhin verbtar tė ofshit thirrmdherėzor flakgrunjėrash pambjellė,
Pse jo me kashtėn e neuroneve zhegskėrrmittare,
E me sqepė shpage-zhgabonjat ballsamosur flamurėsh,
Mos tė m’i thurin ēerdhe ėndėrrenjave shkrephumbura vesit,
Pėr ēdo dilemė gruaje brofur nė trajtėn cicėrnajore tė fatit dhuruar,
Pse kapronjtė e gishtave nuk po mė thyhen,
Ndėr bredha pėrqafimesh djegur qarkjetazi heshtur,
Kur kaq shpesh qėllonkėrka tė mos mė shkrumbin rrufetė,
Mos ndoshta kjo vegimnajė idhujsh bekimi dėshmon fetradhėtuari,
Pse ende vėrtet s’e kam gjetur qiellin premtuar,
Oh, bile dhe kur shtojzovallet m’a pėrēundnojnė muzėn,
Nuk jam as kufijve tė pėrrallės sė besimit,
Kaq lignjarė lugetėrit e heroizmit njė e pas njė m’i ē’virtyt aventura,
E thelli meje nuk violinon mė perėndeshza e dashurisė,
Nuk reciton mė stuhia ēmendurake e emocionit,
Brenda meje apokalipset i korigjojnė vizion,
Nė ēdo pus syri-adhuroj hėnėn tek korbtirave mbytet,
Majė ēdo honkrateri etjeje-llavnajėn qė mė pikėfundet puthjezhurit,
Pėrposhtė urės sė manizmit-ujėrat e kohės lakuriqmėzuar,
Oh, jam ku isha e ku do tė jem: rremė mėkati,
Lis i krasitur nga sėpata pleqėrie mprehur mllef’urisė hiendjeshme,
A s’po mė mėshir pra tek ritit ha insekte instiktesh,
Fshehur nėn hijen e lulimtirave dėshpėrenjash herbaruar,
Sepse ti-mė mungon, pse ti nė mua-nuk je,
Zemrės sime ti s’gjakėrin, ngujtshpirtit tim kurrė-si vallė s’mė vetėtin...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:01 pm

L
Nė vėrtėtė ngulmasi ende kultivohen mentaliteteve dhera acide,
Tė pa trajtuara nga botanika e idhujve kauzshpėtuar,
Bile as nga fizioterapistėt e shenjttimit paralitik,
Ku po me ritmin valsėruar tė menstruacioneve tė hėnės,
Fatalitetit qarkėzohet luledielli i gazmendit,
Me zjarrvjedhurat krye nėpėrkimkallinjėse-braktisur shtegyjesh,
Ndėr orbita pėrgėnjėshtrore kalendarėsh pa gravitacion,
Ku pelat e arsyes kanė frikė tė shtatzanen,
Me dragonjtė e qėllimit qė i farkėtojnė plore pritjes,
Aherė-s’ka si mos tė ketė dhe ngastra fytyrash,
Shpirtshterira nga plehu thinjimpėrzgjedhė i kujtesės e harresės,
Zbrazur nga humusi i mirėsisė qė bleron trillet,
Neveria thelli kredhėrin tek pasqyrat mplakur tė seicilės,
Ku, eja hetojmė rrėnjėt e kohėve shkulur,
Nė ēdo kandilth faruar syri-njė varr etjepambyllur,
Tek ēdo jargavan parvazi gjokspashvirgjėruar mermerputhjesh,
-Thėrrrmijėzat e pjalmit tė ėndrrės herazi arratirė,
Fėshfėrimat e obeliskėve tė krenarisė,
Qė sot kėrrkushi nuk dėnjonka t’i lavdė nekrologjizmės,
-Mbi papirusin gdhendmė’artė tė ēdo veshi,
Eh, mjerėzima ka mėsuar tė kėndojė veē himne baritonthjeshta,
Pėr qingjin dynėnėsh e pėr thikėn paqmėluftėse,
Pėr qiririn edenpėrzėnė e ferrzbuarat ditė,
Pėr jahtin timonlodhur tė seksit molhumbės stuhirash,
E risitė e dallgėzimave kontraceptive,
Pėr gjakpatradhtueshmėrinė dhe nė ogurlig ngujt zemre mėkati,
Pėr interbursat e satanizmit e bastet blasfemike,
Pėr opiumin ēmimpa tė flirtit e pėr flamujt e dezertimit,
E, kurrė lamtumiruar-pėr triumfin e gjunjjes,
Sa bile edhe kosa dhėmbmprehjelashtė e letėrsisė,
Sipėrfaqėsisht lėndinat medituese ua qeth oh sa e sa fort shkurt,
Hm, gozhdėt e ideve nuk do mund t’i ngulim lirisė dot,
Sado qofshin mprehur fėrkimgurėve irisadhurorė,
Ēekanuar dhe nga grushtet hienshendtare tė shpagave,
Granidit papėrpunuar tė krenzhgabnorizmit,
Ku, deri tej plazhit tė pendimtive baticet zbrazimnaja mendore...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:02 pm

LL
Pėllumbat e ideve, prush na e dėndin pjatancėn e argjendqiellit,
Plot flatrima buqetash grishmkaltėrema gugatjesh,
E me sallatira fishekzjarrkujėzore tundie,
Bile tej e tėhu shandanen dhe mumjezima at’apostujsh,
Pse amfiteatri i syrit na ėshtė hidhmash sa tepėr bujarimvocėrth,
Pėr arenėn hirhėntė tė kėnaqėsisė ku po mprehin shpatat,
Toradot e fėrshėllimave e ole’tė e rebelimit,
Ndaj fermerit tė demave qė u injekton gjak zotash egocentrizmit,
Por edhe ndaj supremit bari tė njerimės,
Qė decibel’ėt e entuziazmit i mat veē me fuqinė e vdekjes,
Qoftė vegimash dhe mė lart se oportunizma e yjeve,
Kur kėmbanaret heshtja i vishka me arin kallpėran tė lavdėzimit,
Teksa murgjit ritualharruar tė dhėmbėve mėkatorė,
Qelave tė korbėzisė agjėrojnė ligshtmi,
Shija dėshpėrore e vetmimit-herazi portfshehmė hijengadhnjjes,
Mė, s’do tė na i kthejė mbi varrkorijen e dashurisė,
Ku vjeshta e ka mbushur me kashtė blerore meteorėsh,
E me grimėza fantazmėperlėta nostalgjie,
Dyshekun e krojit ku jetfund kacafytemi tej pėrgjakjesh rilindėse,
Me sekrecionet ndjellmshenjtta tė gurrdritės etje’pa,
E me siluetat e ē’iluzionizmave terrnesėrme,
Buzėt e kohės nė kokainė mallbraktisjeje trishtas na pėrcėllohen,
Tuj u orbitur ekstazpazbuluarės rreze lumturenje,
E tympjalmi i mallit flurpenduar rivjen tek fjala,
Duke ia kthyer po nė origjinė krejt pasionet shkrumbit,
Nė fatparin zjarr qė urirė po ia mėkon rrėnjėt fluturimtare instiktit,
Po, po, flijttimit pėr mos me qenė mė as erė e as ciklon,
Por veēse njė ballonė kometike trėndafili,
Majė sqepit tė muzgut qė po e vyshk lamtumira shtegtihumbėse,
Oh, me pendėzime lotėsh tok po i stolijmė kobnizmit,
Pushtuesit e tempujpsherėtimave qė rrafshin mosbesimin,
E qė po na e ndajnė parajsėn mijėra ngastrash,
Kur, sa fort po ia kafshojmė mollėzėn profetikore-Lirisė sė rifituar...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:02 pm

M
Ti apo unė-pėrzėnė mijsavitesh e kemi nga teatri klasik i realitetit,
Regjisorin profesionhipermetrop tė konflikteve,
Mbrujtur me ide happyend’ėse hipokrizash pa shėrim,
E me buratinė hordhimoralesh butaforike,
Kuintave errore s’ka asgjė pėr tė cilėn dėnohemi ende tė jetojmė,
Lartmuret e kėshtjellės sė budallallėkut njerėzor,
Na i shtyn tej e mė tej kufijve tė vdekjes,
Prej joshmėfrikės kurrė absurde tė virusit kuptimzbuar,
Eh sa tepėr larg vetvetes na mbėrriti verbisė intriga evolucionare,
Sa vėrtet bindemi qė kemi kryesh pakica baroti,
Dhe nikel kauzpamjaftueshėm pėr larje gozhdkryqesh,
Dhe defiēiencė tė paparashikuar-sa e sa,
Uzinash ngushėllimore ku rish thuren nė mėndafsh qefinoret vela,
E mos tė pėrmendim pastaj hambarėt e konventave,
Ku miu i tė drejtave themelyjta ngordh urie,
Prej fosilimit eshtėror gurgremisur tė krenimligjit,
Urat e fjalėve ēelikėzuar nuk na i lidhkan dot mė as ėndėrrenjash,
Humnerat e mentaliteteve ku na dejgjallojnė instiktet,
Eh sa e sa rrallė po e mbrojmė ligmi fajin,
Nga sulmet e uraganėve shpresnaivė tė paqės,
E kjo sepse fshehtėrisht na bujtka kakohėsh mbi plate strategjishė,
Administratori libretvjedhės i dobėsive,
E ēdo ēast na i eklipson apo apokalips trisht shpirtrat,
Nėse shpatat baladike tė vullneteve pranglira,
Do guxojmė robinjazi t’ia dorėzojmė tredhtantarive tė klithakohės,
Qė ēelsin qėllimndryshkur tė portės mirbesimore,
Ēarė murit qiellor tė papėrgjegjshmėrisė,
Tė fat’arttur-humbur kanė konstelacionesh lamtumire,
Ku, unė vallė a ti-riskalisim guackėn e njė amfiteatri shenjttorėsh...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:02 pm

N
Po! nuk gabon kah kur trishttė thua jo veē ndėr stuhi dyshimash,
Qė poetėt mbeten karagjozė tė vetēensuruar,
Kllounė nė cirkun e seriozitetit steril,
Dordolecthė mes arave shterike tė histerizmit sė botės,
Ndaj e turpit perėndi fort shpesh zbret e mė mbron lavdmohimit,
Pėr t’i rrėnjur gurė meritave-minaresyrit,
Mes panteonit premtor adhuruar mallkimash,
Sa herė ligmėtirės murlanperceptore pa direk pendimi,
Mė duhet t’i ripohoj pse jam punishte metaforash fishekzjarriste,
Apo farkėtar qė mbledh shkėndija pėr zjarret premtore,
Gjithė ia kam robotėzuar qėllimet flirtare,
Shpikėsit arab tė konvencioneve krejt pa gjeografi,
Bile dhe kinezit letėrfarkėtues-po dhe gjermanit shkronjyjėzues,
Ndėr labirinthet e fatalitetit hijazi arratij,
Shpesh pendimkthyer nė shkrumblėmenj realiteti,
Duke mbjellė tėrkah dishepujt e errit tė shpresimtirės,
Pėr njė shenjtt mė ogurmirė e pėr njė bukė dielli jo kaq uripjekur,
Ritual’lashtė siziftoj zgribit tė idesė ortekpasme,
Ku ēdoēka aureolet himalajtirės egoizmore,
Pėr tė marrė trajtė asgjėtire qark arkivolit tė bigbengut,
Poligami zanoresh e kurora bashktingėlloresh-tok sfid’duelojnė,
Nė tė njėjtin altar shpėtimi harbuar trashėgimpa tokthi,
Sa kaq e kaq rilindjesh epsh zellri i lyp pėrbuzjes,
E-unazėn e shvirgjėrimit gisht’urrejtjes ngujt,
Koh’harruari kjo veē detyrė e kozmopolitizimit frikhiē pėrdhunor,
Sepse komedi qėnka pėrtallima gijotinare,
Edhe aherė kur ti mė braktis erėzimash hartmemecuar,
E shėnjim mė bėn rrethlapskuqazi-rrufenjėzore,
Pėr verbi kritikėsh qė zisht penelojnė papionėt lakur qafash agu...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:03 pm

NJ
Eh dashurima ime trajtēshquar nė ēdo lakim pasioni rasė trallitės,
Shpesh aleancė mė thonė se bėn paktesh besėfshehta,
Ndėr vagonė hitleriadash ku historia mumjezohet,
Me satanain bujtjepėrdhunės tė materializmit,
E ungjillin e tij rrezatimnxiror proverbisht m’a lexon predikatorazi,
Sa herė tokthi na i sulmojnė zemrat dyershkallmuari,
Kazmat e qėllimeve e vinēat e ideve,
Arkitektura ia ē’rrėnjon rrėnojat fantazisė prej shesheve tė kohės,
Ku vizoret e shkretnajtirės e kompastėt e horizontit,
Kurrė nuk gėrsheten nė trini me dorėn yjore,
E as nuk i ridimensionojnė zvogėluari tė vdekjes energji,
Por, t’i zbojmė gjithė prej kantieresh mirazhore-s’mundemi paqės,
Maketi vijathėthirės i projeksioneve tė sė nesėrmeve,
Hidhnakisht po na e ledhaton subkoshiencėn,
E kaēurrelat rehirma pėrrenjėzuar muzgjesh shpateve thikplatinta,
Me krehėra flakarttė ėndrrash pėrqafen,
Tash rrezėllimi premtor ende ngujėzuar nė vezė,
Ndoshta shpirtpaspermur pėrzgjedhmės prej shpagash,
Ngrohur do po nga ama patė e filozofisė qė i mėkon bibat pse’ve,
E pas, fundazi le tė na kėndojė majė minaresh shprese,
Iluzionisti profet qė ka harruar qiejt rish t’i zbresė,
Oh-aq vonuar as princėr s’na pagėzon lumtimi,
Kur gurrėzat perlaverbimta tė djersės qė marshojnė ndėr heshtje,
Shkėmbenjve tė dėshirave fatskllavuara na lumėzohen,
Ndoshta pėr t’i gjelbėruar thinjat kapitalit,
Hm; nga ēajniku i perėndimit nja’dy gllėnka dielli pijmė etjelodhur,
E i falemi namazshėm perėndisė braktisėse tė punės,
Kaq shekuj ka pa na sofėruar nė orbitė bujarie,
Nėpėr territoret valle’azmatike tė qenies,
Tempullin na urdhėron t’ia rilartojmė-ku ish e ku do tė jetė pėrsėri,
Pra, do t’a gjejmė nevojės tė na bėjė therror,
Sapo t’ia ēukitin thyershėm lėvoren hėnkaltėrt tė natės,
Ku engjėllthi i pasurizmit gaztrillesh bėn tejjetės gay’tisht striptizė,
Bile me pamjen tranvesticionale tė njė bariu politikanėsh,
E gishtat e guximnajės s’na gjejnė thikė basti,
E ende jo as kryqepitafmė pikpyetjeje: e vrasim a-nuk,
Nėse sensualitetit tonė hyjnizon vallė a jo-biseksualiteti i tij fetar...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:03 pm

O
Nė ende nuk t’u ka thonjuar syrit-nė bėrryl tė gjurmės sė rrufesė,
Shkretit ku kurrė s’u kanė riplazmuar mė qiej e zota,
Por veē kėrpudha farorgazmash pėrdhunse,
Jasht’tokėsoras dje u ngul njė pikpyetje guri-egėrimash arratirė,
Paralelopipet iluzie perfektisht faqe’drit’thėthirės,
E pse ėmbėlthazi mos t’a latonte zelldryshkura skarpello e erės,
Nėpėr kėmbė thyertare rrėnjyjesh-kryqth orientues,
Apo tempull edenpėrzėnish nga djallizmi,
Eh ē’bėn kazmėdėshira t’i vetshumėzosh protektorat hapėsirės,
Thelli themelit far terrmėtar tė dehjes sublime,
Qė nuk njeh pėrmasa ē’ekuilibrimit epitafor teorisė pushtimtare,
Kur kufijtė tejet tehen kuqėruari shqisash,
Mes minierave shembur nėn vargmale dėborlotėtire,
Ku pleqpoetėt tharmin **** metaforash pėr tė pshurruar alkool,
Tok me nallbanė epshi e hyjnesha ekstaze,
Pra kuptomė-sot u gozhdua nė katėr polet e qenies njė pijetore,
Etapa lavd’denj’parė e bumit cinik tė civilizimit,
Strategjiadės me liēencėn e utopizmit thjesht ilegale,
Tok gorgkanaleve tė normafitimit groteskėsisht do i patkonjemi,
Ku e para bujttėse flirtare krodhi kėrma-ideja,
Sa braktirė prej badiguardėve miopas tė dekompozizmit utopik,
Vreshtat qė rrjedhin pėrmes kohės pa shtrat,
Krenive mbeten shpikja e dhelpėrimit neoklasik tė saj,
Ani pse s’dėnjojnė t’i matin epokazi rezonancėn tėrmetsapranė,
Fuqisė rrėnuese tė heshtjes shpirtvrastare,
Me uturimėn e mushtit harruar qėllimparalitikisht genpambjellė,
Nė kovaēanat e varrezave ku ngjizen vetėtimat,
Sa herė i pėrgjėrojmė flijtim mik’mikut larg kishqashtrie,
Pse pas gjashtė ditėsh krijimbote ripassim-sa pėr njė dopio diell...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:03 pm

P
Nėn erashkėn rrėnjimullinjtė tė njė dore fort pėrkėdhelmkozmike,
Fshehur brenda njė guacke botpaparė mendimi,
Pikėrisht nė bregun ku valpėrkundazi ylberėzon erėzimin,
Vetė prehja harruar pa bujttė as nė epshpishtar ideje,
Fatpaēvirgjur ende presim ē’magjimin,
Teksa tinėzisht prej kruathellė shenjttisė arratirė tė dheut lotėzuar,
Ku zambaku i kujtimit pushtuar ka zezėtirėn,
Njė zė gurgullimėndėrrt na jehon maledhembjesh,
Prej lugut tė eshtrės gdhendur rrufeje,
Majė katedraleve tė nesėrmtisė qė kurrė s’do meteoren,
Paqja qoftė me Ju, Mirėsia qoftė pėr Ju, veē nė Ju Begatia qofttė,
Pastaj me dritdėbornaja yjesh e hėne,
Tejet mbulohen shtigjet vėrshuar ndėr luginat e habisė,
E nga ē’rrugėtirė shpėtimi s’po dijmė kurrsesie,
Tė mbėrrijmė shkurt nė tempullin e hyjnive bekimtarė tė nevojės,
Sapo tė na i rrezethyejnė heshtqėllimet e jetės,
Me pėrkrenaret krenpa tė kryeneēėsisė,
E iris pas irisi interesash tė na bredhė perla e shpirtit,
Oh-ekuilibėr duhet tė vemė nė okulistikėn dallgimtare tė gjasave,
Pse kauzmendelejevisht nė rendin filozofik tė vlerave,
Ku simbolet i pagėzuam me emrat tanė,
Saktė na pozicionohen koordinatat e armiqve,
Meqė mitra e karatit tė sė vėrtetės po pjell veē hienzat e zilepsjes,
E hardhitė e rekrutėve do ia helmijnė pasionit guximin,
Me stuhitė shijemallkuara tė verpendimit,
E, pambjellurazi ēdo xhungėl psikopolitike kaosi,
Qė na qark tropikėt e ekzistencės nga brohorima zjarri populluar,
Faret ngutazi do na shkretėtirė metamorfozash,
Nėse verbnajave shesim ishujt e zemrave nė tregun kohzi,
Rish pėr t’i riblerė luftanije tė ra cmirizmit,
Hipokrisht po ia minuam ndėrplanetarizmit varranjar,
Sondat e shpresave ngadhnjenjse tė ekzistencės pėrtej profecive,
Ende pa e eksploruar zotėtisht nė gen kthetrash vetveten,
Ngujuar bunkerit zvarrnor tė dyshimave,
Kur patkonjtė gulēimqiellt tė gjykimit pa kah orientimi,
Ēuditazi na i magnetizon negativisht njė UFO,
Nė formėn aerodinamike ngjethmėronjse-tė njė gjethi naiv ulliri...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:04 pm

Q
Projeksiondrejtėn kornizė tė bisedės jashtė zenitit perceptimor,
Lermė t’a ēekan me tė fundmen gozhdė fjalrrufenjėzore,
Burgosur kuptimit le tė ēlirvajjė ky peizash,
Mes agonisė sė kėndeve dehjebaletta tė iluzionizmit,
Teksa palmat e kėmbėve akropoliane tė adhuroj,
Si po mė trokthėrijnė ndėr kalldrėmin jehonlashtimtar tė duarve,
Bile dhe kur shkrumben mes shkrepėtira irisėsh,
Dhe kur iriqen ndėr lėndinkamoshtat pantallona reshė,
Dhe kur marrin trajta flladi apo fluidime,
Oh, magjisė do t’i lutem tė mė bėjė kullė ejfelante,
Nėn to tė gjarpėrij kaēubaheshtjes ku i fsheh urithėt miklimave,
E lumėzon mijėra stuhi qė as u krojėzuan kurrė,
Errin e qiejve portėhumbės tė grishmėrij,
Ku fund barkut tė kohės bira e ozonit klithėrin buēimas,
Sa herė zgrip honesh i rrėshkasin konstelacionet,
Apo kur vela nazike e hėnės nėpėr oqeanė hartpanjohur bujtet,
Buzėt vlagimthella tė shkėmbenjve tė habisė,
Etja ēdo ag m’i mbjell tejet me memecėri,
Me shi kometash pres tė m’a gjelbėrosh trishtin pyllhirtė,
E limonin e zemrės tė m’a luzmėrosh bletėtirshėm,
Ndėrsa tėrė do mė elektrizohet shtati lartiplatintar i pėrgjėratės,
E gjunjėt do mė krejt rėrėzohen kur tė ndėrrojnė fé stinėt,
Me trenin lodhimtar tė ekzotik’lamtumirės,
Eh sa ligmas do mė pėrplasė i penelit postbllok,
E nuk di nė m’i rijep fatit genkoprac listela fildishtare,
Nga kofshėt e tua-pėr t’i zdrukthtuar kornizėn ėndrrės pasion’re...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:05 pm

R
Me duajt e kallzave elbnore tė mėkateve panumrisht fajsavogėltha,
Eh sa fort etjeurirė m’u ka dėndur hambarthi i jetės,
Mokra e ndėrgjegjes mė himn klandestinshėm,
E mallkor jam aq sa vargonjtė vjellėtirės ende m’i zvarr fati,
Por, mrekullia konceptpa kurrė nuk ma shndėrron “krimin” nė birrė,
E as alurimėn e dhembjes nė krua predikate,
E as dy peshqthit bekimorė tė riprodhimit intelektual-jo,
Nuk m’i bind t’a ngopin tė vėrtetėn e turmės pse i josh lutmaepshur,
Pėr t’i shpikur ekzibicione tė ra dyshimit jetardhės perfekt,
Dhe kur kazmat e kuriozitetit tė dėshirimave,
Vullnetpenduar i shkatėrrojnė tė zemrave shtėpi zotave tė krenimit,
Fundi t’i pėrkasin krejt njera’tjetrės triumfata e gjunjima,
E sa mall kam tė mė pėrgjakin tė dehjes pranga,
Kur skllavazi u shėrbej me thesin e pse’ve pemuar shpinės,
E ligshtmisė habij si tė tjerėt herezisht ende e hipnotizojnė ujin-verė,
E gazopiumshėm e marrėzosin sa e sa mjerėzinė,
As nga djajtė bile pa u akuzuar pėr idhujtari pendimėnie,
Kur botzhapikurit passh ia lexojnė epigramet e ferrit urimtarit Dante,
E-pa iu ngulur asnjė gozhdė ligji altarkishave penalizuese,
Nėse guxojnė tė imitojnė virgjėrisht Krishtin,
Nga frymqiellori paralizim tej ndėshkimit gjashtkėndor,
Ndėrsa sqepi im brishtak qė pėr ty mijsavitesh mbledh ėndrrave yje,
Pėr ty dashuri mbetur pa as dheun e besimnisė,
Akuzohet dhunues furimshenjttė i pronės sė krijuesit,
Korbinjėt e spihunėve m’a kanė fotografuar ēipllak nuduari shpirtin,
Fantazmat e agjentėve mė gjurmlehin bile edhe zarfesh,
Celularin e ideve m’a pėrgjojnė fjalrrėnjasi,
E nė mė kristalen bindjesh dilemat-gjithi m’a ē’kodojnė ndėshkesėn,
Po-po, ndaj sot falmė pse dritzhbirem verbie,
Oh! si s’mė dhanė pas njė Sure tė mė udhėhiqte hi’diejt,
Paku tash nė qofsha poet, jo t’i luftoj-veē t’i shpėtoj,
Pėr festėn qė, si s’po na mbėrrin-?!-u rekruta nė trafik blasfemishė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi