Net Isveizi

Faqja 5 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:38 pm

KENGA E INFERMIERES

Kur zėrat e fėmijve ketren kopshtijesh
Dhe gazi mbulon krejt kodrėn,
Krahrorit zemra lumturisht mė ndal trillesh
E beft pezull e shoh botėn.

“Ja-grisht shtėpia ēapkėnrit e mij, vjen muzg
Zgjohet shpejt e natės brymė;
Lojėn ndalni e tok ngut tė shkojmė qeshur,
Agu qiejsh vrik ndez frymė.”

“Jo, jo, lerna tė harbojmė, drita feks ende
S’mund tė kridhemi dremitjesh;
Gjersa flatra zogjsh qiejt nuk gjejnė prehje,
Dhe kodra dehet blegėritjesh.”

“Mirė pra, lodroni shndrimash pa venitur
Pas nė shtrat ju pret pėrralla.”
Vegjėlthtarėt pėrzgjedhė harejnė shkreptitur,
E kodrat rreth jehonimpaqta.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:38 pm

GEZIM VOGELTHTAR

“Nė s’kam emėr:
Pse jam veē dy ditshe.”
Ēudi-si quheni ju?
“Lumturimverbėr,
Shend thirrmėni stinve.”
Gaz’ėmbėlth shndrij mbi ju!

Hir miklimse!
Gaztrillkė dyditshe,
Gazmjalttė quamni ju:
Buzqeshjesh breruar,
Tek kėndoj pa druar,
Gazdehse feks mbi ju!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:39 pm

ENDERR

Hijes dallget njė vegim
Krah nė shtrat me engjllin tim,
Milingona rrugėn humb
Kur nė bar prehem gjumshkrumb.

Shastimadh fatit mjerė,
Kredhterrit lodhjes shfrerė,
Prroskės tej dredhashkėmbtė,
Coprra zemrės del njė zė:

“Vallė korbni bijt e mi?
Atit - i gjegjni psherti?
Jashtė ē’shihi kur s’dua:
Ktheni tash qani pėr mua.”

Mes keqardhjes ndez njė lot;
Kur njė krimbth vetėtin fort,
Ndėrsa flet: “Ē’vaj njeriu
Rojen natės ja verbiu?

“Besė jap t’a shndrij botėn,
Rreth njė brumbull i mat kokėn:
Tash zukamėn ndiq pėrmbi;
Endacakth - vrap nė shtėpi.”

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:39 pm

DHEMBJES SE NJE TJETRI

Shihet tjetri nė mjerim,
Hon keqardhjes pa kredhrim?
Si kqyr tjetėr urrejtje,
E s’i ndjek gjurmėsh dhembje?

A shihet njė yll rrėzim,
Pa ndjerė ndarjes lėndim?
Mund e kqyr birin ati
Tek mbyt ndėr shtjella vaji?

Mund e gjegj nėna gjunjim
Birthin klithfrikės mundim?
Jo, jo! s’do ndodhė kurrė!
Kurrė s’do mundet kurrė!

E kush gaz fal pėr gjithkėnd
Dėgjon zėrin qė trisht dhėmb,
Zogthin breng ligjėrimit,
Hidhmėritė e kėrthirit,

Dhe nuk zbret ēerdhes flatra,
Gjoksit t’i ngujtt keqardhja;
E mos ulet krah djepi,
Kob vaji pinjollth shkreti;

Dhe tok s’luten natditė,
Lotėt larg zbohen ligshmė?
Oh jo! s’do ndodhė kurrė!
Kurrė s’do mundet, kurrė!

Tė gjithve u jep gazmend;
Pinjollth bėhet e fal shend;
Ky burrmadh i trishtimit;
Dhe na ndjen hidhmat trillit.

Nuk dhembon veē njė vetmi,
Njė Zot i mbron-jo njeri;
S’mund tė vajtohet njė lot,
Zoti pranė s’u shndrin sot.

Oh! blaton nesh ēdo hare,
Dėshpėrim shkatrron ndėr ne;
Tė flatret tej trishtlargmė,
Ulet nesh ngashėrimplagtė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:39 pm

PERGJIGJA E TOKES

Kokėn ngre toktrishta
Prej gjirit tė makthit frikzi.
Flatret drita,
Stuhimklithta!
Dhe drynat ia mbyll dėshpėrimit gri.

“Ngujur brigjesh vese,
Strofkyjshmes xhelozi panik:
Sqot’ thirr’hershme,
Lart lotngjethshme,
Jehonės gjegj atin e robit antik.

“I pjellbaltės baba!
Xheloz, frik’egoist, mizor!
Humb kėnaqja,
Ndėr terr pranga,
Pėr virgjinkat e rinimit agshdritor?

“A fsheh gaz pranvera
Kur shpėrthen gonxhja blerimit?
Mbjell farhedhsja
Natės thekra,
Po lavdmiri bujk a plugon errsimit?

Thyej zinxhirin mjerė,
Qė eshtrat akull m’i bėn qark,
Egoist! Vemjė!
Mohimpėrjetmė,
Qė krahlirėn dashuri fashon dritlarg.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:40 pm

UDHETUESI MENDOR

Udhtova tej tokash burri,
Nė dhé burri e gruaje,
Gjegj e shoh kaq tmerr gjithkundi
Sa s’u diti kurrkush trase.

Atje lind lumturor foshnja
Vjen mes sa tė tmerrmash dhemba,
Siē ne vjelim frutet tona
Mbjellė lotėsh hidhnimhershma.

Dhe kur pjella qenka djalė
Njė plake ja shpien pari,
Nėn njė shkėmb e gozhdon gjallė,
Ja mbledh britmat kupė ari.

Gjemba hekuri rreth kokės,
I shpon duar-bira kėmbėsh,
Ja shkul zemrėn gjoksit ofshės
Ngrohtsqotėn tė ndjejė dhėmbėsh.

Ēdo nerv ja numėron gishtash,
Si florinjt’ e tij kopraci;
Me tė qarat jeton britmash,
Dhe rinon tek plaket djali.

Kėrthi bėhet gjakėruar,
Zuska-shndritur virgjėreshė;
Por, zinxhirėt shkul lėnguar,
Shtrigthėn lidh gazmendit beftė.

Palcės thellė veten ja mbjell,
Si tė vetin myk ēdo burrė;
Djallka ēerdhėz i bėhet zell
Kopėsht frutash gardhpashkulė.

Zhduket shpejt vjetrankės hije,
Shtjellėzohet pėrqark tokės,
Me ar nginjet e zafire
Pėrftim progresit tė botės.

Rubin’ tė shpirtit njerėzor,
Sy perlash vrarė dashnimi,
Pashtermė ar zemrės theror,
Gulē martiri, mik pshertimi.

I tiji mish, e tija pije;
Ushqim lypsi dhe varfrani
Udhtar largshtigjesh ndėr grisha:
Portė hapur bujtjesh xhani.

Dhemba e tij-gaz pėrjete;
Ēati e mure jehonash;
Prej zjarrit nė vatėr shprese
Njė vashėz del mes miklonjash.

Prushit solid dejngjizur krejt,
Zafir e ar - dorės druar
Guxon t’a dhelė foshnjėn leht’,
Petkash e mbėshtjell flakruar.

Por, burrit qė do shkon shendka,
I ri a plak, kamtar-mjeran;
Tė moēmin mik braktis shpejtza,
Sa beh njė lypės dere pran’.

Ngut ē’prehet fort larg ndėr qarje,
Sa t’a joshė njė veg tjetėr;
Shpesh verban, vjetran, plot rrahje,
Tjetėr zonjze t’i hajnė zemėr.

E t’a mpakė acarmoshėn
Mes krahve e mbledh shkretani;
Kjo pamje e zhduk kasollėn,
Kopshtin adhurenjash sharmi.

Miqthtė qark shpėrhapur totės,
Tokgjithė i lidh si syri,
Frika sens turbullon brokės,
Sheshtej bota-njė topth ylli.

Shkrijnė krejt diell e hėnė,
Pa kufij djerr hapėsira,
Kurrgjė mbetur pėr tė ngrėnė,
Rreth heshttare veē terrira.

Mjalti buzėsh fėmijnore,
Embėlthdehmat buk’ e verė,
Sy egrisht lojza flirtore,
Pas e kthen eh sa vjet hershmė;

Sepse kur ngopet e ē’ettet
I ri e mė i ri ēdo ditė;
Ēapnjėsh tok shkretrimės ecjet
Nė terror shtjellen pėrēmimtė.

Xhanka flatret drenushegėr,
Frikrash tejkah mbjell ashpėrsi,
Ai ditnatė e ndjek verbėr,
Pasion artesh-ėndėrri.

Plot muza dashni’urrejtjesh,
Sa shterpa mbillet farė’re
Ē’harbonjim labirinth epshesh,
Derr, ujk, luan shėtit ndėr ne.

Sa kthehet nė foshnjėz ligur,
Shenjtka nė plakėz vajtojcė.
Dashnor tjetėr qark vjen trillur,
Yj’ e diell fort orbitmbrothtė.

Embėlth pemėsh zbret ekstaza
Pėr pjellat e shkretėtirės;
Njė qytet ndėrton vrik paqja,
Shtėpi e bar i fal hirės.

Por kur gjen vrenjtur beben xhindi,
Godet tmerri krejt krahinėn:
Qajnė “lindi foshnja, lindi!”
Dhe kahtej zbrazin ngjethimėn.

Nė guxon prek trajtėn ēmendur,
Thahen deri rrėnjėsh krahėt;
Hungėrojnė kafshėt tmerrur,
Pemishtja ē’frutet llahtarėt.

Formė kush s’i prek marrisė,
Veē nė del e moēmja plakė,
Nėn njė shkėmb e gozhdon mirė,
E rish ndodh gjithshka siē thashė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:40 pm

SONETET E NJESHAVE


611

Trishtnjėjtat shtufa fytyrash qė gėrvisht ag e mbrėmje,
Mė vizatojnė shpellsyve hartat e ardhmėrisė,
Fantazmėrim ėndrrash ravijėzuar plot argjėnde,
Flakfrika tė mendjes qerpikė trokth tė m’i pėrzhisė.

Qindra tritoljanė mėditjesh arkitektė zhgjėndre,
Estetė qė i shndėrrojnė nė kulte tė shėmtisė,
Shpirtrat deformuar mes tempujsh fati qė nė rrėnjje,
Eh ē’iluzionjtarė pėr t’i ringjallur zemrėn gjėmisė!

Botė shenjash pa domethėnie e pa kujtesė,
Ku gjithkush paska paqtuar kohėn me mallkonjadat,
Ciklisht tuj arratirė e urishtth thėthirė nga baltrat.

Vuaj krejt si hyjtė kėtu se kob dhe ti oj fatzezė,
Ku dashurisė m’i je mė grish’ėmbėltha ndėshkesė,
Dhe pse pre dinozaurėsh pres tė mė shndritėsh flatrat...


621

Befasuar fatit gjendem shpesh nė kushte lufte,
Sup mė sup me qindra djem mbroujmė tok s’di se ēfarė,
Hyjm’dalim bir’klithash nė tė fantazisė kurthe,
Njeri kafshon nujė bombė, tjetri lavd pa ofsharė.

Kur ne falim jetėn mos tė mbėrrijmė nė humbje,
Mendtė dhurojnė dhembjesh tė lashtėt pleq shpatarė,
Na mjafton njė zjarr urtizmash t’u biem ndėr gjunje,
Falenderueshėm pas tė nisemi rish frontparė.

Kur gjaku shpėrhap tej kėmbanat e armpushimit,
E jehonat shkreprijnė aromat e shkrumbimit,
Numėrojmė kreshnikėt qė s’u kthyen nga legjenda.

Zėvendėsuar duhet domosdo para fundprillit,
Shpresa tė na e ringjallin shpejt gratė brengshendta,
Dashurinė-thėrrasim tė na flijjė, zell’epshta...


631

Trėndafilėt e fatit e karafilėt e rastėsisė,
S’janė e njėjta gjė kur befas i ke ndėr duar,
Nė nuancėn e adhurimit a pikmentin e pėrēmisė,
Veē ti je pandryshueshėm ėndrrės petlėēmuar.

S’mund tė ketė perlė guackės sė kėrshėrisė,
Kur vezullimat nė zemėr mbetnė kohėsh shuar,
Nuk i ndez dot ndjenjat pishtari i pėshpėrisė,
Kur shpirti tufanet prej dallg’epshesh i ēmendzbuar.

Oguri zbret shpesh prej parashutash parajsore,
Por ngulm prej tė ndėrvarurve kėrkohet pėrjetės,
Dhembisht dhe pa u gjetur kurrė dherash tė sė vėrtetės.

Pse ēastit tė dhurimit je altaresh shtangore,
Nė kėmbim mirenjash shpėrblen kuptima shpagore,
Thjesht fati e rastizma mbetkan tehe pėrtherės...


641

Mė falni pse shpesh ju kalamend ligsht bezdive,
Kur guxim marr t’u flas pėr shpirtėroren hartė,
Ndjenja, arsyes, lyp tė m’i mbetet besnike,
Si perceptimi abstragimit pishtarbardhė.

Kaq tepėr bosh shtrihet neuronesh festive,
Hyjneshė grishvirgjėr qė pret dikush t’a mplakė,
Lavd ku yjet derdhen nė kurora merite,
Ē’mermerishtė pa duar pėr tė pėrjetshmen daltė!

Hapėsirė pa matematik’ e pa ligje,
Gravitet thėthirės t’i mbushim dimensione,
Ku poetėt s’gėlojnė si zotat ndėr hone.

Si tek ky glob ku zemrat na gardhin ēifligje,
Pa pyetur pėr koordinatat nė pasione,
Ku dhembat qenkan engjėj ende ndėr biberone...


651

Do a s’do ti tė tė kaloj nėpėr urė premtimi,
Do mė mėsosh si tė t’a kapėrcej tė fjalės lumė,
Dhe nė beson se kėshtjellshpirtit s’do tė tė hyj kurrė,
Drejt t’ėndrrės pushtim m’u ka nisur prej kohėsh krenimi.

Prej mijra shekujsh larg po mė thėrret ky sulm i fundmė,
Ndjenjat sa gazmohen aq ē’orientohen trembimi,
E papėrfillshmja humbje vajton nė njė qoshk mjerimi,
Pse s’mė poshtėron nė asnjė grackbetejė kundmė.

Meqė kėrkon dashurinė t’a trajtoj si njė luftė,
Ku nuk thyhen heshta e ku nuk shkreptin asnjė pushkė,
Me tė vetmen strategji-tė mė gjunjesh si ēdo femėr.

Tė mė puthėsh kėmbėt kur guxoj tė tė kafshoj gushė,
Pėrmes gjirit tė tė rend si njė kanoe epshvjetėr,
Rishm tuj t’u pėrbetuar qė si ti s’kam dashur tjetėr...


661

Si etja kam nevojė pėr njė kupė vallzim,
Thellsyrit tė mė rrjedhė e gazit shampanjė,
Pėr ēdoēka pa dėgjuar muret bėjnė kallzim,
Si satelit qorr kam humbur terresh paskajmė.

Jam vetėm e brenga klithkat dhembpapėrballim,
E ėndrrave ēerdhėz gjunjet t’a kėrkoj largmė,
Malli m’ia thyen barometrit ēdo shkallzim,
I lotit diamant vezullon kobit prajshmė.

Makthit pres tė ndizet zjarrthi i telefonit,
Litar shprese tė mė hedhė hėna fund honit,
Gjurmėsh pas tė mė joshė lum’ i njė kantate.

Por, adhurorja shenjtkė s’denj tė shkulet fronit,
Shpirtin m’a mban si mollė tejshkim majė shpate,
E tallet kur lyp tė mė huajė veē njė fllad flatre...


671

Gjithēkasinė duhet t’i kėrkojmė universit tėrė pėr t’i marrė diēkanė,
Prej kryqeve tė padukshėm tė kujtesės e deri nė tė ardhmėrisė varreza,
Mos t’i anashkalojmė stacionet e bujarimit duke sharė fatin trishtanė,
Premtesave tė bekimit tė pa pranuar i jemi po ne vetė: fara dhe shparesa.

Nė ndodh edhe me perėnditė tė duelojmė qoftė pėr njė ngastėr drite,
Kur na pėrket pse mos t’a mbrojmė duke mohuar ēdo sllogan tė tolerimit,
E drejta ėshtė veē rruga shenjtėrore qė na i ēon kėnaqėsitė orbite,
E kurrė jo rrezja e yjve prijtarė drejt paniknajash impotente tė ēnderimit.

Tė matemi lypet me mė tė fortin-jo pėr t’i qenė ekzistencės sfidues,
Tė sfilatojmė me mė tė bukurin-jo pėr t’i qenė ikona verbimi adhurimit,
Tė pokerojmė me mė tė florinjtin-jo pėr t’i qenė mosmirnjohės pasurimit.

Asnjėherė s’kemi pėr tė marrė mė tepėr se ē’ka kėrkojmė trimnues,
Aq mė pak kur depove misterioze tė dashurisė dyerthyerazi hyjmė kusarė,
Ndjenjės t’i ndėrrojmė pronėsi-ndryshe shpirti shpagim ka me na vrarė...


681

Goma e fshirjen pa asnjė shenjė tė gabimeve qė kemi bėrė deri mė tash,
Dergjet e lodhur nė shtratin e pendesės qė nuk pranon ngushėllim,
Azmatikshėm kollitet e gjak tė zi bėshtyn mbi tė mbulesave mėndafsh,
Teksa zėrat e shenjtve shkėmbenjshėm ndjen si i bien mbi shungėllim:

Kurrė jeta s’i ka mjaftuar kujt pėr tė ē’kryer katrahurėn lavdur fajesh,
Nuk ėshtė e meritueshme zgjidhja pėr t’u bardhėruar manuarėt kujtesės,
As ēiftėzimi i demonėve tė shpagės qė rish liganirat tė ciklohen haqesh,
Njė farkė vullneti duhet thjesht tė mirėsisė zemėr t’i kalisėsh shpresės,

Lypet frymshenjti filtėr i kthjellimit deri nė kristal faljeje tė mendjes virusale,
Ku sėmundjet hyjnore tė urrejtjeve pėrkėdhelin pacientin pa korrigjim,
Bėj paqė me tė krenarisė skllavėri tek kjo botė humbjesh triumfale.

Veē kaq dėborė fjalėsh ra flakėruar prej qiellit qė na pret flatrimėn njė ditė,
Pėrjetėsisė qė s’guxon pėr t’ua hapur portėn shpirtēvirgjėrurve trishtim,
Mė kot tonat dashuri po mundohen t’i nxjerrin arkivolesh perėnditė...


691

Ndoshta po shpaguaj pėr arsenalin e ligėsive pa pėrdorur kurrė,
Duke iu bėrė deleve budallaqe tė ndjenjave bari i shenjtė vetmimit,
Pėr mashtrimet e pakryera ndaj perėndeshave tė bukurisė e epshimit,
Pėr tė fshehtat asrast nxjerrė nga kapanxha e vetes-tė mbesja kohve burrė.

Durim po shlyej njė dėnim qė tek tė tjerėt ēudi vepron kundėrtisht,
Ani pse i kapėrcejnė ēdo mirazhimi dhe tė fundmėt kufij lirisė idilike,
Zhbirzuar ilegalisht mes saraje filozofėsh krekosen majė pelave cinike,
Sentimentalesh seriale duke i ndėrruar kur tok turp’pa qeshin hungėrisht.

Rish tuj e falenderuar fatin-po atė krijesė qė unė e mallkoj pa komplekse,
Sepse e di qė nuk ekziston as qiellit as tokės, as vdekjes e as pėrjetės,
Dhe kur me pamje bekim’madhi shfaqet mes terrnajave krejt feksje.

Kam qenė jashtė dorės sė tij nėse qark vazhdoka shpėrndan mirėsi,
Pa atė zė do mbetem nėse gjithkund mbjell zhgėnjim dritėn e sė vėrtetės,
Trisht harruar nė njė tokė dashurishė djegur nga shpres’tepėrta kripėri...


701

Pėrzėn zanafillazi prej parajsash bibėlhumbura iluziviteti,
Edhe nėse thirresh e tillė a tė njeh ndonjė profet pėr amėn Evė,
T’a bindėsh qė i je brinjė a e ke gjetur Adamin modern ndėr premti,
Shfajėsimpranuar qė nuk ishe ti mollkafshuesja por gjarpri helmshenjtė?

Mes magjepsjes sė fjalėve virgjėrore a ke mbetur himenike,
Apo pret tė mishėrohesh rish pėr t’a riciklur gabimin nga e para,
Sepse ēdo grua mbetet katedrale mėshirimi orgazmėtirash shterike,
Gabimtrisht duke pohuar qė ēdo fati ish ajo port’hapėsja e pas ēapi fjala?

Kur tė kohės mullinj i bėn krenare qė bluajnė drithėrat e tė tuave mrekulli,
Ndonėse sythi i ēdo gjaku qė mbin kudo pse trojėsisht ish mbjellė,
Kėlthet tuj akuzuar se dora mallkore qė e mėkoi me dhe mllefesh thellė,

Nė ēdo petal ka gjurmėt e gishtėrinjve tė magjistricės gazvajēudi,
Qė dje e tej’jetė pagėzon meshash engjėjt e territ tė pėrshndritshėm,
Ligsht sot frikoj tė dal prej kėshtjellė panikut ku po ti mė mbron flijtshėm...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:41 pm

POEMEZAT - PA TY


Fragmente

PARATHENIE
Karvani gamilor i pse’ve qiellnatpahėnshėm i humb lehoninė agut-kurth shkretėtirės,
Xixėllonjat e mendimit herė bėhen buqeta zėrash jehonlargta ndėr festa hyjnishė,
E herė zmeraldė lotėsh yjėzuar nė pėllėmbėn e njė fallxhoreje oazpėrzėnė fatit,
Dua e nuk dua, rikthehem mes njė varreznaje filozofėsh t’i ripyes kryq pas kryqi moskuptimi:
Nėn ē’piramidė pra mė qenka ngujuar perėndeshza e vetmisė sime ende eposit pa lavdur?!


-1-

Njė pikėz e drittė loti batictar kam qenė mes oqeanit shteranik tė dėshpėrimit,
Pa ditur kurrė prej ē’retine ylli krodha nė hartėn e thesareve fshehur inkoshiencės,
Graviteti i ndjenjės ende nuk e di nga ē’pol iluzie m’a thėrriste orientimin,
Sa tash-i pa grishė shtegtoj mosmirnjohjes me pamjen e njė ajsbergu,
Teksa ti veē majėn grishmdiamanttė tė adhurisė verbimtare i vėshtron-kah panjohjes...


-2-

Kur krejt tė perėndojė mbi mimozėn shkulur tė qarjes sime-diellthi i shpirtit,
Dua tė jeshė nė mua-me mua, bile edhe kur pjeshkėt e gazit tė mė kėputen,
E do tė jem loti yt hėnuar edhe aherė kur kujtimit tė jeshė veē njė minare qiparisi,
Bile do tė t’bėhem krua verbėror hareje dhe kur tė flatėrzohesh stuhive tė mosqenies,
Oh, dua tė jem tok me ty-nė ty, ēift kuajsh a shqipesh-deri tej rilindjes...


-3-

Do tė doja nė flurimin e njė vizatimi perspektive tė tė shoh ndėrsa tė ndjek pas,
Si telat nė shtyllat e elektrikut tė mė humbje ndėr kudhrat ku kaliten shkrepėtive retė,
Pėrmes muzikvetėtimave tė kalėroja drejt gjurmės sė diellthit qė thėrret,
Ndonėse kurrė ndoshta nuk tė mbėrrij fushnajash horizonti mbjellė me yjėsira loti,
Pse jam burrė si ēdo burrė qė s’ėshtė asgjė nė s’i shkon fundmi udhės sė tij...


-4-

Mes pyllit tė shandanėve tė neverisė fundpari i paskam humbur vetvetes,
Dhe pse pasqyruar miliarda copash nė hėnėn gazmendthyer tė fatit-s’jam mė unė,
Po ajo sėpatė zell’lashttė qė godiste pemėt e kohės-tė zbrisnin shtojzovallet,
Tash nėn hijet e kalave tė kujtesės iriqem i armatosur keq me instikte,
E rish i bind tė tjerėt qė flamurth sarkazme je kur i fshihesh ndjenjave dhembvėrteta...


-5-

Era nuk jeton dot pa dheun sepse nuk ka ku t’i mbėshtesė kėmbėt dritėtira,
Dhe as uji pa pasqyrėn e qiellit-e ku vallė t’ia krehė dallgėt kaēurrelave,
Bile as pylli pa zjarrin e terri pa syrin, as pagėzimi pa bekimin a, ti a unė-pa mua e ty,
Sepse e pamundur tė ēiftėzohen ilegalisht fatet stinės sė shumėzimit tė nėpėrkave,
Eh sa shpresvėshtirė t’a jetosh vegimtrisht pėrjetėsinė pa ty-as nė Eden ėndrre...


-12-

Xixėllonjat e ēasteve nostalgjike tash janė veē pulla postale zarfėruar pėr pakthim,
Florinjtėsisht na e paskan veshur hartave tė misterit vjeshtėrimin e jetės,
Thėllim kemi nisur tė ndjejmė pse perandoria e kohės dhembash na vogėlon,
E sa guximpamundur qenkemi mė dejthelli t’i rrėmihjmė mundėsive njeri’tjetrit,
Mos druaj pra-eshtrave gėlon aq dritė sa astronomisht ti bėjmė gjėrat tė pa harrimtta...


-13-

Tek mendoj tash vetėm pėr ty-thellė trurit tim lidhet njera kėpucė e sė ardhmes,
Ndėrkaq qė nė mendjen tėnde thua se tjetra kėmbė e fjongėzon lidhėsėn udhnaj’pa,
Njė copėz arratimė deri tej tej’jetėsisė jemi dėnuar fundmi t’a bėjmė tok,
Meqė pas nuk mund t’a kthejmė orėn e kohės nė grunjėtirat e sė djeshmes,
Kur vargmaleve tė sė nesėrmes sapo filluan tė ortekėzohen kondensimet e dhembės...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:42 pm

-14-

Perfekte do praroje njė tabloje rembrandiane e kurrė jo sa eterpėrqafimit tim,
Oh, thjesht je ndjellmagjishme si faji i fajit tė mėkatit tė pa ē’mėkatueshėm,
Mė kot po djersin pėr t’ia gdhendur koracėn frontare meritės sė mrekullimnajės,
Oj shndritėtirė terrnaje-lejomė nė pistėn e buzėve zhurtar si rrezėllimė tė bėj patinazh,
Por, tej humb nė njėmijė e njė netėt e fshehttimit pa mė lėnė ēastit tė jem bagdati yt...


-15-

Bile edhe vdekjen do t’a gėnjeja-tė mos mė priste disa miliarda vjet tė tjerė,
Oh, do bėja gjithshka pėr ty dhe nėse nuk mė lejon t’i shkrumb fluturat e buzėve,
Nė faret zjarrvirgjėr tė gjinjve ku premtishenjta harresė do mė rilindė biblikisht,
Por tash dua veē tė mė urdhėrosh tė bėhem flatra e dafinės qė tė freskon lakuriqėsinė,
Derisa nga eshtrat e shpirtit tė t’a shkul skeptrin e rishaz tė mė pagėzosh: vdekjan...


-16-

Nė sistemin njerėzor tė vlerave perfektėsisht do ri’jem pėrpjetash kalė,
Emėrvjedhur nė kaosin e kauzės ku me kamzhikėt e meritės vetfshikullohem,
Herė rrėgjuar nėn floririn e fjalės sime duke trokthuar pendimin pse linda,
E herė duke tėrhequr pajtonin zileargjendė tė dėshirės-shteghumburės udhė rilindėse,
Oh, ndihmomė tė lindim njė bir-pelėza ime, genin tė na e shpjerė tej fesė sė djallit...


-17-

Tej e tėhu nevojės blasfemisht m’ia kanė grisur fletėt abetares sė ndjenjave,
Analfabet mbeta kurrė pa mėsuar as emrin tim t’a skalis fund prroskash tė rapsodive,
Sa herė adhurenjash mė duhet ti rimoj vargje perėndeshės sė fatit jetim,
Teksa endet fantazshėm ndėr kopshtijet gjelbėribraktisura tė frymėzimit epikal,
Ku pėrmes lėmenjve lehontare tė shkronjave-mėzthdashurimi qarket dritnajshuar...


-24-

Nė kėtė ēast kur apostujt e heshtjes mė pėrgjėrohen t’ua prish tempullin,
Njė tjetėr mund t’i ketė grigjuar tok shenjtorėt muzikės nė baltorishten e zemrės,
Kubenė ia lartėson dashurisė me shkėmbenj cicėrenjash e jehonishta marramendjeje,
E mes vėrshuesit lumė tė dhuratave do mė hidhėroje nėse gjunjuar i pranoje,
Pėrderisa ende nuk e di ē’tė blaton mermeri i kurr’ tė tė parrėfyerave tė gjakut tim...


-25-

Elikat e flladit krejt janė thyer e atmosfera zhurmėrin nga grerėzat e vapės,
Erashkave tė lumenjve ua shkulėn bliret e hijeve tej tuj ua hajnėruar stoicizmin zabeli,
Kova derdhur e diellit i ka mbytur penelat e gishtave nė dhela klithash,
Ndėrsa ti ende s’e di qė thellazi mushkėrive veē pėr ty ruaj njė pyll ku tė fshihesh,
Mjafton tė bėhesh ketrushkė e tė lodrosh majbredhave qė po m’i djeg pasioni...


-26-

Hojet nė kosheren lodhur tė trurit mė kanė mbetur motmotit ėmbėlimzbrazuara,
Sa shpesh akuzoja lulet pse vallė nė kombinatet e shpresės s’mė prodhonin nektar,
E pas nė gijotinė vesi fajfajazi njė pas njė ekzekutoja klithat shpagpremtore tė bletėve,
Estetikisht pa kuptuar qė njė dorė fshehttare dirigjonte bindur dimrin tim,
Pushtuar nga stuhi hidhnajash tash; por, tė lutem-eja e ri’bėj mbretėreshėn...


-27-

Mos mė ler tė lodroj me fluturat rrėzuar tė yjeve nėpėr cektirėn e baticės sė ballit tėnd,
Ndėr thelltirnajat e mendjes mė detyro tė kridhem mes kozmosirave tė asgjėsė,
Dejve tė solemnitetit tė qetėsisė do kuptoj pse gjakzinjazi jam furirė tej,
Energji sa ligmi shpėrdoruar nė furrnaltat e egoizmit tė njerėzisė dinjitetshthurėse,
Mė jep pra tash njė mundėsi t’i thur njė pėlhurė me sythe ere-anijes e trurit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:42 pm

-28-

E sadalė nga furra e mallit ti m’i je urisė thėngjillore njė panine epshngrohtė,
Me avull kundėrmimtrėndafiltė-qiell e tokė, krejt m’i vesh brokat verė’etura tė syve,
Teksa mė pėrqaf me shushurimėn grunjbronztė tė fushave kujteslargėta,
Mė bind qė gishtėrinjve dridhmėtarė miell dielli do mė derdhėsh nė magjė edhe nesėr,
Kur hėna do tė bėhet pelė shtegbardhuar nė lėmenjtė e shpresės trashėgimtare...


-29-

Tė pėrgjėrohem! mos m’i rri cakpa larg kufijve astrologjikė tė dashurisė,
Pishtari i zemrės sate nė dorėn time ndriēon udhėn ku kurrė nuk kemi kėnduar toku,
Dhe kroi i shpirtit tim nė buzėt e tua gjelbėrin etjet qė as perėndeshat s’i shuan,
Thjesht po tė lutem t’a prishėsh tash mes nesh vijėn zinxhiruar tė heshtjes,
Qė-ēudi si ende na e ndanka kaq thikazi fatekundėrshtive gjeografinė nga mendimi...


-36-

Nė panteonin e harrimit, mes varreve tė idhujve-rrėzuar piedestalesh jam,
Dikur pėrgėnjeshtruari m’a yllėzonin antropologjikshėm horizontin nxirak tė jetės,
E sot, rishmi nė ar mė luten t’ua gdhend emrat galaktikash tė adhurive,
Ēapis krah kėrmijve tė ironisė pėrmes mauzoleve tė hirit tajfunuar poema lavdit ende,
Teksa ndjej njė tėrmet e hapat e njė mali shpirti qė niset meje: t’a monumentoj...


-37-

Urėn nga bregu i receptorit tim e deri nė tė fundmin parmak tė zėrit tėnd,
E shkuli prej rrėnjėsh lumi pėrmbyttar i kohės ngjizur majmalesh tė hidhėrenjave,
Mė kot po pres tė mė viciozėsh edhe njė herė nė aureolėn e jehonės sė fjalės,
Si njė piramidėz do mbetem mes saharasė sė blertmallit-tė mė ringjallet faraoni,
Pse gamilja e guximit do mė ngordhė pa e pėrēuar tej shteranen klithnajė tė vetvetes...


-38-

Lumturenjės sė kohės sate thelli gėrmoj tė gjej mineralin e jetės sė pajetuar,
E nė furrat e korbėrenjės sė pėrkohėsisė sime tė prodhoj koksin e shpresėrisė,
Ndoshta pėr t’i ushqyer urinė zotave qė dejve tė misterit gatuajnė ēelikun,
Shkallė pėr t’a bėrė pastaj, tė mbėrrij nė kreshta qiejsh nėndhesirave tė mendjes sate,
Ku ende unė predikoj qė jam kazmė zellmirė pėr botėn e vdekjes grishpėrtejme...


-39-

Nėse t’a mbėrthej portretin brenda kornizės sė pathyeshme tė njė pėrqafimi,
Nuk mund tė ringjallėsh kuēedrat supersticioze tė urrejtjeve prej pėrrallash etjeshtera,
E krejt tė m’a mohojnė syth pas sythi nė telajon e stėrrvjetėr tė dėshirės,
Astronomiken kėnaqėsi tė tė parit nė ty-ēdo ind pėrgjegjės tė subkoshiencės sime,
Pėrmatanė ngjyrave e penelave dekompozore tė besimit, ujanore je-krijesė drite...


-40-

Duke u harbuar mes shkrepėtimash nė kėrkimin e gjėrave tė pamundura,
Duke u harruar misteriadash nė gjurmime cakpacaka krijesash gen’jashtėzakonshme,
Duke u vetpranguar kurthmagjive nė ndjekje tė alieneve-fuqi kundėrligjshme,
Duke u ē’dheruar perandorisė vdekane ndėr katakombe blasfemishė rilindtarie,
Ty tė gjeta, stacionit tė rastėsisė thjeshttare, me biletėn e fatit tim prerė-ndėr duar...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:42 pm

-41-

Ti ecėn si hėna mbi ujrat e sipėrfaqes sė fenomeneve tė kurrkonceptueshme,
Duke u shurdhuar prej muzikės pentagramgrisur tė dallgnajave tė instiktit,
Kėshillėn pa m’a dėgjuar pse tė kridhesh tok me mua thellėsirave tė relativitetit-duhet,
Ku energjia e realitetit s’na e magnetizon qenien dypolarshėm nė perceptualitet,
Ndaj besomė: nuk dua tė tė shoh shformuar nė pasqyrėn kaltėreme tė iluzionizmit...


-48-

Ndoshta tash je llavė vullkanore mllefshterė me qiejt korbranė tė pėrjetės,
E, strukur kushedi ku valon kokalla energjireja shpagenjash pėr ardhnajat harrimtare,
Por aortės sė pusit tė fshehjes tash mė duhet tė t’gjej e t’tė zgjoj prej letargjie,
Gjarpėruar katakombesh errnaje thellnajtive qė as ti nuk ia ke eksploruar heshtjes,
E sapo tė prek-mbytem nga orgazma e zjarrit qė mė oqeanohet dallgė ėndrrash...


-49-

Unė jam ende njė burrė i lirė qė mes ujkonjash fati e ruaj pyllin paqpapjekur,
Flatraegėr si njė pėrrua shpesh mė duhet t’ia pėrmbyt pabesirave nimfat,
E kur breshkėrisht trokth gjurmė urtėsive-pėr t’ia shtyrė gjelbrave ca mė tej kufijtė,
Krejt frerėt qėndisur nė ar-i shqyej, kur guxon e mė quan mėzth bindtar politika,
Bile dhe nė po tė lyp tė mė lidhėsh kuēedėrza ime-po fllaklirė rimbetem brenda teje...


-50-

Ndėr tė treqind e gjashtėdhjetė gradėt e dhembjeve pa shtegēarje ngushėllimi,
Shumkėndėshi i fatkeqėsive rish gjarpėrimtazi bėhet perfektshėm po rreth,
Qoftė dhe nė dorėn e djallit kompasti kur-sa mallkuari-unė qenkam vėrtetė rrezja,
Do tė tė lutesha as me guximin e shpagesės t’i aviteshe vijės zjarrenjtare,
Nė do tė lumturoheshe strukur meje deri nė vulllkan tė palcės-rri tej korbinjimit tim...


-51-

Fjalėt e tua janė petktejdukshme e teksa shekujsh digjen nė mangall kuptimi,
Veē borėzimartti pluhur zėri mbetet pėr t’a shpėrndarė puhiza teji kopshtije ėndrrash,
Pjalm farėzimqiellt qenkan idetė qė shtegtojnė mallazi nė lulet e yjėzuara tė habisė,
Ndėrkohė qė thuren kurorė pėr t’ia praruar kryet shkabonjtare ngazėllimit,
Por, pėqafimit mė je bėrė transparente-ndaj pranoj tė mė puthė epshurirė hėna...


-52-

Jehonzbrazur si njė kėmbanėz oqeani prej oshėtimash shurdhėruar dallgnajave,
Ndėrsa lajmėrojnė nga maja nė majė male vetėtimash pabesoren mbėrritje tė uraganit,
Tash po gdhend gurit tė pėrshpirtjes kurthuar nė zemrėn mbyllur tė qiellit,
Emrin e perėndeshės sė dashurisė qė krejt m’a shemb tempullin e vet kryesh,
Kurrė tė mos dij se ku, nga ku e pėr kė-t’ia thur kakofoniadėn pashpallurave gjėma...


-53-

Pėrfund mikroskopit tė dėshtimit ende i studioj qelizat pse’ve tė hidhėrenjės,
Me deformime pakorigjore gjenetike si mė paska lindur shtatanikshėm e pa atė-muza,
Shenjttfrymazi ndoshta u mbars pėr t’a ndėshkuar turrdrushė po frymshenjttazi,
Ndihmomė t’i shemb pyllnajat e kujtimeve ku shpesh m’u shfaq zanėruar,
E shkretanisė qė tė mbetet mbjellim tok njė mollė-veēse pėr njė kokėrrz metafore...


-60-

Mbrojtur idesterilshėm brenda mureve ēelikėzore tė njė flluckėze iluzioni,
Hallkat besėndryshkura tė fjalėve i rimėzoj vargje pėr t’ia zgjatur dhe cazė zinxhirin,
Flatėrzimit utopik ndėr qiejtht globdjegur dėshirnajės-idoles dashuri fort pamundtare,
Pėrderisa ende frikon qė nė embrion nga gjembat e dritės e prej puthje shkrumbi,
Ngujim tek kjo qel’ e devotshme vetmimi nė rrėnorin manastir tė realitetit tim...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:43 pm

-61-

Nė shkretanira ndarjesh palmat e bisedave sigurisht duhet tė na e formojnė njė oaz,
Ku kuajt kohlodhur tė kuptimit t’ia shuajnė prushėtirėn e etjes polit tė shpresės,
Pėr tė mbėrrirė ndėr fjordet e zemrave respektive ku argumentet lusim tė imbarkohen,
Rishmi pėr tė na pėrshkuar kthimit nė ēdo ind tė idesė sė kurrė pendimit,
Pėrderisa premtira e fatit nuk do na e ndajė tė njėjtėn gjelbėri prej njeri’tjetrit...


-62-

Bravat e kasafortės sė brengave veē ēelėsi yt pasionartė do mund tė m’i hapė,
Pėr tė gjetur atlantės sė harrimės thesaret shvlerėsuar tė pranverės sė jetės pa rikthim,
Ndoshta do duash tė lozėsh me to nė bursėn e kallpnajteteve tė fatalitetit,
Ku si unė-mijėra homerė, na zbonte nga shpirti drita pėr t’u parė eh sa mė qashtėrt,
Teksa me limėn e errėsirės durim latoni kodet kontemporane-krejt tradhtenjave...


-63-

Nuk di si ende shqiponjėzohesh nė trinitetin e shenjtė tė njė bermude rrenjtare,
Lapsi majthyer i gjuhės njė ishull emėrpanjohur tė tatuazhon nė lėkurė dėshirenje,
Teksa befas nisesh tė verosh nė njė det kurrė krijuar planetit tė ėndėrrive,
Ndėrkohė qė nė antarktidė truri eskimezėt e instikteve po luten t’i ndjekėsh,
E si vall’ orientimhumburaz ditditėsh-tė tjera thua, diē tjetėr bėn e tjetėrēka mendon...


-64-

Duke u metamorfozuar nė strategjitė e shumė tė vėrtetave-unė mbetem veē njė,
Pėr tė hyrė portės kėshtjellore tė zemrės sate-trokas nė derė e frėngjive s’zhbirem erė,
Tash tė mė keshė ēati ėndėrrenjės sate-bėhem zjarr pyjesh e jo prush yjesh,
Tė krenoj si dheu i ardhėrenjės sate s’po tė ngjiz me kaltėri qielli por me farė dielli,
Pse jam rish po njė pra-luftėtar i lirisė sė vetvetes qė gjakut adhuror shkulmon...


-65-

Alkimia e tjetėrsimit shpesh ngulmim na privon tė drejtėn mė themelore,
E s’gjejmė kund shpatė tė sa gjakmprehur guximi flirtirazi t’i themi vetes: fajtorė,
Kur ja qė perandoreshza e sė vėrtetės na urdhėron tė shvendosemi pa pol perceptimi,
Pėrmes menstruacione stuhireja panjohjesh ndėr vizoret thyer tė koordinatave,
Ku duam edhe nė s’duam-kroi helmėtar i emocionit na u bėka lumė harbonjmbytės...


-72-

Nė trefaqėshin kėnd’drejtė projeksionuar fshehtshėm nė sqetull tė hapėsirės,
Ende je shenjė nė syrin e shenjėtarit ku dimensionet ia kapėrcejnė kufijtė imagjinatės,
A thjesht njė pikė nga ku nisen drejtėzat e thellėsisė, gjatėsisė e gjerėsisė,
Gozhduar vėshtrimit nė kornizė kozmosire pres tė mė rrėzohesh arave begatore,
Me dritė tė m’a plehėrosh entuziazmin-nėse s’gabon e bie thell’lumit tė trishtenjave...


-73-

Dashuritė qenkan si fjordet nė ishuj ėndrrash ku kontrabandohet marihuanė,
E nuk ke busull dėshire pėr t’u kthyer pėr sė dyti mes vorbullina ekstazėtirash,
Ku rish do tymosėsh tė njėjtat gjethe iluzioni qė tė thonė: ik, sa mė larg hėnėsive,
Gjeometrisė analitike tė shpresės do i kėrkosh njė far drit’ri-ribraktisjes sė vetvetes,
Por nė s’tė ka dashnor shtegtia veē nė mua do t’a gjeshė portin e premtuar shenjtisė...


-74-

Gjithkush nė lėkurėn e pemėtrishtit durim ulet tė shkruaj papėrsėritazi,
Ashtu si tė djeshmit edhe tė nesėrmit kapituj tė historisė sė vet paplotėsore,
Bibliotekat e epopeve banalitike masakruan pyjet e sakatuan eshtrash shtypshkronjat,
Por unė ndėr gjethe rrapesh po tė skalis homeriadėn sa zanafillore-etershpirtėrimit,
Ku pres tė mė shpallėsh Zeus sapo retorika rimatrembur tė m’a ē’prangė penėn...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:43 pm

-75-

Mundet qė edhe jam njė statujė e sa zhvarrosur prej rrėnojave tė harresės,
Qė ēudipanjohuraz nuk e kallzon identitetin e qėllimit pse mohimash e mermerizuan,
Nga asnjė shtegishtė s’do mbėrrish nė majėn e malit tė pse’ve epos’humbura,
Prej ku m’i thyen kreshtat e krahėrorit ku flakėrisht flokėt e tu puhive dafinėzohen,
Kurrė pa e gjegjur emrin e dorės skalitėse e as mbiemrin e vėrtetė tė krenizmit...


-76-

Do tė doja qė duke trokthėruar toku nėpėr metropolet e poezisė industriale,
Me terma teknikė tė tė flisja pėr konstruksionet e metrove tė koshiencės,
Pėr urat shekullore tė perceptimit qė lidhin botėt e kundėrtive dhe kur janė gjuhnjėjta,
Pa harruar tė tė rrėfej formulėn kimike qė i aureoleon oxhakėt krematoriumeve,
E t’a bindim pa tradhėtuar temė tonin pinjollth: tė ndėrrojė konceptualitet figurativ...


-77-

Po tė jeshė njė ngastėr toke joshjevirgjėr vėrtetė e hipotekuar nė emrin tim,
Mė duhet ogurit tė tė hap thellė e sa thellė t‘i jem minator fatit premtuar trillpabindtas,
Heshtja jote mund tė fshehė naftė, ndėrgjegja-platin dhe ēelik-besimi postfetar,
Kaq pak gjėra mė mjaftojnė tė vetshpallem perandor i shpirtit qė krejt mė pėrket,
Tash qė trenit tė etheve tė dashurisė m’i mbaruan shinat nė stacion tė zemrės sate...


-84-

Shpesh them qė ia vlen tė jem karficė pėrkėdheljeartė humbur mes flokėve tė tu,
Apo dhe qelq i syzeve ku liqeni i vėshtrimit mjegullohet nga mjelma shtegtipanjohura,
Por dhe maja e stilolapsit sa herė testamentit tė hėnės nėnshkruan “tė dua”,
Mė pėlqen dhe nėse mė bėn fije drite e qep me tė fustanin rrezator tė agmallit,
Bile do doja tė isha pasqyrza e ēantės sate e tė tė adhuroj ēdoheri deri nė shėmtim...


-85-

Tej kepit tė mendjes mė fshihet njė fshat ku peshqit dehen me shampanjė hėne,
E me rreze yjesh peshkatarėt beqarė rrjeta thurin t’i nxjerrin nga shpirti i detit sirenat,
Eja e arratijmė tok e brenda guackės sė plazhit epshvirgjėr tė perlėzohemi,
Kitara t’i bėjmė krahėrorėt e fat’fatit e tė mėsojmė t’u biem dalldi serenatash,
Tė betohem qė do shenjttemi meqė dekompozorit realitet jemi veē x’e statistikorė...


-86-

Ndėr qerthullnajat e dallgėve tė reve metamorfozike tė tundonjave qiejpanjohėse,
Perfekt ėshtė ekuilibri i direkut tė arsyes kur ėndrrat s’kanė vela tokėsore,
Aq sa shpesh mes kuintave tė aktualitetit po si engjėj zbresim nė amfiteatrin e gabuar,
Ndonėse ndodh tė ndihemi binjakė me djajtė nė vargje romancash hipokrizie,
Ku dhe tė duash nuk qėndron dot mes retinės sė Krijuesit si njė yllth instiktpafikur...


-87-

Njeri thotė qė arat e ndjenjave t’i mbjellim me elb e tjetri me marihuanė,
Rekrutojmė informacienė mos tė na humbė as e fundmja stėrlinė nė bursė fati,
E kurrsesive harrojmė t’i pyesim perėnditė lashtėtare tė tė korrave ardhnore,
Se ē’duhet pra tė bėjmė me vetveten, kur pa kushte na pushton energjia e instiktnajės,
Hm! fushat magnetike tė ekzistencės na i tėrheq 180’ pėrkundėrt kurthi i interesit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:44 pm

-88-

Qofsh timoni i njė gondole veneciane a kulmi i njė piramide nė egjypt,
Apo porcelan kinez nė buzėn braziliane tė kafesė sazier tė hidhėrimit sanksonist,
Me busullėn epileptike tė SMS’ė tė gjej mes rrjetės merimangtare tė mallit shthurantar,
E ndėr pllaka argjili drite tė dėrgoj epigrame tė papirusuara dashurishėm,
Dhe nėse kaq pėllumba mesazhesh kurrė mė s’u kthyen prej karaibeve tė tua...


-89-

Mbrėma, liqeni puhizaėmbėl i syrit tėnd tok me qerpikė patash u ngri akull,
E lisi lashtkėrrusur i koshiencės rrėnjmajė m’u dogj sa mė la qiellit veē njė njollė,
Fantazmuar prej fatalitetesh histerie nisa tė tė balerinoj ndėr pista ėndėrrenjash,
Ku njė muzg mė parė isha velė hėne e njė ag mė parė-ujėvarė dritėrenjash pa ngjizuar,
E ku tash mė duhet tė dal prej gėrmadhave tė zgjimit-irisit tėnd arratirė...


-96-

Shpesh ēmendem si njė kanoe pėrmes pjerrinave tė lumit tė jetės sate,
E kur nxitoj tė tė pres gjithkund pėrpara ndėr tė panjohurat shtegi tė rrjedhės,
Shoh si njė digė tė ka ndalur e deri nė re i ngre brirėt gjakėruar tė klithave,
Duke luftuar me kaq shpirtra kanun’egėr mashkullorė qė fund i djeg pėrēundnimit,
Pse unė jam ritmi i mallkimit tėnd, bile dhe muzika oqeanike e ekstazėtirės tejjetėse...


-97-

Kėnaqėsitė jetshkurtra janė pirg gurėsh mbledhur udh’ėndrrash nga njė ēdo ditė,
E tash qė s’na pėlqen t’i shohim shthurit piramidė-u japim trajta kėshtjellore,
T’i mbrojmė kroin identitetit-thonė disa, apo dhe pėr tė ngujė besueshėm dinjitetin,
Tuj vazhduar tė bėjmė tė njėjtėn gjė pse jemi mėsuar tė mos bėjmė dot ndryshe,
Veēse ritualit vdekjezbues nga territoret ku ende stuhirat po ngjisin rish maleve gurė...


-98-

Alo, jam njė kovaēanė qė farkėtoj hallka vargjesh pėr zinxhirin e emocioneve,
Thjeshtt t’a lidh sigurtė qenin e poezisė qė i leh hėnės pse e pasqyron syrit shtrembėr,
Ēekani mė godet nė ritėm kėmbane dhe kur zjarri s’e ka pėrskuqur fjalėn,
E fatfundi me gjakun e klithės m’ia shuan etjen alkoolike frymėzimit turppaēensurė,
Alo, alo, jepmė pak puhi buzėqeshjeje borxh, dhe pak qymyr entuziazmi-tė dua...


-99-

Bėn mirė tė kesh frikė nga liqeni i dashurisė sime pushtuar prej krokodilėsh,
Mes syve epshtarė nuk t’i ēmojnė dot sa karat tė vlejnė diamantėt e irisėve,
Bile tej veshėve aq tė vegjėlth kurrė s’do dėnjojnė tė dėgjojnė romancat qė u kushton,
Veē ama gojėn e kanė tė stėrmadhe nė dėshirojnė qė t’ua numėrosh kosadhėmbėt,
Por, bujt pra-nė di tė m’i qashtrosh dallgėt sa fat’helmuara tė meditimit...


-100-

Nė vend hojesh gumėzhore tė trurit ja qė fati mė dėnoi tė mė rėndtė njė bibliotekė,
Karuselin e gazmendit e rrėnova e po aty ndėrtova njė pishinė ėndrrash loti,
Nxitoj nė Bugatin e kėmbėve shiroktare e fle me flatrat e njė dallėndysheje drite,
Pa ringjallje e krishtėroj paranė, shenjtėroj vreshtat e i ze besė kokainės,
E tash nė mos jo nė trajtėn e sferės sime, ti-e si e pret vallė tė tė shpėrfaqet dashuria...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:45 pm

-101-

Ditnatė patrullon helikopteri i hamendėsimės mbi xhunglat e psikologjisė,
Mos ndoshta zbulon dikund shkaqet bindėse duke i rekrutuar bajoneta inteligjenciės,
Pse jupiteriane mė qėndron kaq larg kur marsianisht dua tė tė shfaqem lakuriqazi,
Kur ti e di tashmė ē’do: thjesht tė breshėrij si zafirėt e lotėve-ēatisė sė ėndrrės,
E gji vatrės sė mirbesimit tok t’i djegim statujėzat e luftėnxitėsve idhuj...


-108-

Sikur prej ēdo dhėmbi tė lėngonim 10 ditė do na bėhej njė karvan viti humbdhembės,
Po ashtu nja 100 ndėr shkretėtirat e stomakut e nja 1000 nė stuhi veshkash,
Por tė mos harrojmė mallkimat e vogla gripale e qoftė larg-kancerogjenet kroje,
Kur dihet sa e sa vagonė kalendari s’na i merr pas treni i ėndrrahajnėseve dashuri,
Analitikisht do lemė tė na dalė njė barazim pas tė cilit-lindur jemi zero’rė...


-109-

S’po tė them se thėngjijtė e nevojės mė kanė pėrzhitazi lypni-tė tė prekin,
As se oktopodi makthtar po nxiton valėsh ēmendurake-errėsirazi tė tė pėrqafė,
As se ēakalli i ndjenjės pabesirazi u ka ngjitė shkrepash si njė shgabė tė tė puthė,
Bile as nuk dua tė tė palloj ashtu si palloi pėrdhunon sytė ngjyravirgjėranttė,
Oh jo! thjesht po dhembem tė tė shoh kur s’mė sheh e tė mė shohėsh kur s’tė shoh...


-110-

Nė njė aleancė dragonjsh s’na hyjnė nė punė zjarrvėnėsit-bile as zjarrfikėsit,
Parimet universale nuk na e meritojnė prokuror njė luan realitetit arratirė,
Harta e paqes na i pėrze prej arkitekturės sė qiellit arlekinėt e trinive hipokritse,
Kur as drapėrinjtė e dashurisė s’i lejojmė tė bėjnė balet vjedhurazi nė grunjėtirat tona,
Eh, ripėrtypazi na mėsojnė tė dijmė ē’ka s’duam e kurrė s’dijmė ē’ka vėrtetė duam...


-111-

Me valė tė shkurtra apo tė gjata radiot e thashethemeve lehin pėr tonat lidhje,
Frekuencat akorduar keq rezonancė bėjnė me amplifikatorėt e jehonave gjuhprera,
Fuqia e elektroneve qė bombardon qiejt me tė pavėrteta bėhet stuhi impotence,
Teksa xhelozia pėr energjinė dhuruar tjetrės anė tė ekuilibrimit tė gjasave,
Na bind ti falenderojmė tellallėt e tė keqes pse e dijmė-japin veē ē’ka kurrė s’marrin...


-112-

Minerali i pėrkushtimit tim e ka emrin titan kur mė gėrmon thelli zemre,
E pyjet e pėrkujdesjes m’i pagėzon veē zjarr kur t’u dashka qė t’a diagramėzosh,
Mushkėritė e mirėrenjave m’i quan thjesht qiell sa herė tė farkėsh instiktet nis,
Kudhrės zanafillnaive tė dashurisė ku njė shpatė klithamprehttė pret ēekanėt e flijimit,
Kur fort po tė nevojitet tė m’i vrasėsh pakufijshmėrinė principatės sė muzės...


-113-

Me verė fati m’i ka mbushur ekstaza njėzetė joshmarttat kupa tė jetės sate,
Lum pas lumi i dėnuar jam tė pij nektarin e bujarisė vjeshtėruar vėrshuarazi,
Ani pse mė thua qė ende pjergulla nuk t’a di ē’shije ruajnė buzėt etnxira tė dashurisė,
Kurrė-si vallė nuk qenka rrėzuar engjėll qiejsh flatradjegur ndėr dallgėt e gjelbrave,
Si unė tash qė s’u nginjokam dot me dehjen e dėshpėresės sė tė qenit vetmitar...


-120-

Ujėrat lig kanė nevojė pėr rrėnjėt e ekualipteve krejt si unė pėrdėlluarazi pėr ty,
Por kur shiroku i etjes vėrshon tropikė gazmendit-fort e shkretanon fatin,
Kahnjėanshėm mbeti dhe pėrkushtimi i begatisė kur gjelbrat s’i duan krojet,
Kur era dhel retė-detet pėrzenė rrufetė, dhe kur flatrat puthin qiejt-kaltėrsitė arratisen,
Kaq dobipaarsyeshme edhe dashuritė kur fantazmat e mungesės na i tredh epshi...


-121-

Ne jemi si dy heshta tė ngjashėm pse kemi nevojė t’a mbrojmė njera-tjetrėn,
Sa heri i thėrret nė arenė mosqenieje dragoi i sakrificės deri nė altarė djegur flijimash,
Nė tash na kalit ēekani i armiqėsisė kjo ėshtė provė kurthi dashuronjės,
Pėr t’i matur shkallėn e fortėsisė metalit tė aleancės sė nesėrme zgribuar rrezikimit,
Kur misterlumnive tok t’i shijojmė mrekullitė botės pa derdhur pikė gjaku a loti...


-122-

Nė skaner vėshtrimesh karshi njeri’tjetrit lexojmė nė gjuhė adhurimash,
Mijėra shenja paradhiatariste qė mikrosoftianshėm do tė na e mbushin fatin,
Me simbole tė pa transkriptueshme premtesash kurrė realiteteve lėndėzuara dritėtirės,
Dhe nė na qoftė gengabuar lumturenja njė minare do t’i yjėzojmė dherandėrgjegjes,
Ku t’i falė tė pesė vaktet pendimi qė i bėrė sy vraponka mė shpejt se mendimi...


-123-

Hileqaret zota na mėsuan mos premtojmė kurrė kur nuk kemi ē’ka tė japim,
Por, nė tmerrėsinė e rritjes si qenie biokimike ndėr laboratorėt e realitetit,
Zbuluam metafizikisht tė adhurojmė me sytė e aventurierėve qė fundi i gjetėn thesaret,
Pse kryqazi e pluguam universin-gjithėsia punon nė ndihmė tė pėrpjekjeve tona,
Kundėrshtisht ligje engjėjsh s’falim asgjė ē’ka na intereson-veē ē’ka ėshtė fat’drejtė...


PASTHENIE
Jo! nuk qenkan jataganėt e largėsive muret frėngjilotgjakur qė i ndajnė njerėzit,
Por krateret e moskuptimit qė ia ndėrtojnė artificazi shpirtit-tė zevendėsojnė diellin,
Dhe aherė kur zotat e dashurisė meshojnė t’i japin vlera shenjttimi vetvetes,
Pėrderisa vallja e mėkatit e meriton t’i prijmė pa tradhėtim nė ritualin blasfemisht rilindės,
Ti qofsh muzika e unė ritmi, unė malli e ti flatėrzimi, shendtoku-ėndrra dhe zhgjėndrra...


PERMBAJTJA
Ju kam folur pėr pjergullėn qė s’e vola kur duhej e nuk mė dhuroi pikė mushti,
Pėr akacien qė nuk e mbolla nė dherishte tė zemrės e tash mė la nė prushėtirė pendimi,
Pėr palmėn qė s’mė lejon drittazi t’a flladtij vegimnajash ėndėrrenjėse,
E pėr dėborėn e lulekumbullės qė mė bie supesh nė pranverėn e kurrmbėrrirė,
Tash u lodha sė qeni limfė joshjediellt muze ndaj-dhembjes, si s’mė thotė: lamtumirė?!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:45 pm

SONETET E DYSHAVE


712

Ti je njė lumė ēmenduran benzine qė mė rrethon fort fshehtisht,
Sa herė shkėndijė vendos e mė bėn haluēinacionit fati,
Dallgpėrqafimesh mė pėrpėlitet shpirti tuj klithur mjerisht,
Krahėrorit pylli i dhembave hi mė behet tej shpati.

Mė shtjellėzohesh kishė zemrės sa ndjen qė ky ish veē vegim,
Sa tallesh aq dhe frikon prej kėmbanores sė fjalės,
Ndal e sapo tė mos mė shkrishė zjarrputhjes jep premtim,
Sulesh befas llahtarpėrkėdhelash si me qenė djallkėz.

Por dhe kjo ide ish mirazh batice dheut tė sė vėrtetės,
Passesh farkė mendimit pėr tė strateguar njė sulm tė tretė,
Prej qiejdėshirash zbret epshthėthirse me tė vetėtimave fletė.

Eh nė ē’perandori iluzionesh mė paske flakur oj kuēedėrz,
Duke mė pushtuar kroje’ėndrrat mė le pa njė pikė drite mushti,
Flakadan zhuronjvetmor mbetem mes akullnaje gushti...


722

Duke u lutur qindra stinė qė tė shndėrrohem veē njė ditė nė re,
Tash i bėrė shi bie blues’isht krejti skutash qytetit plakur,
Nė ēdo pikėl jam sy pėr tė tė parė fshehtėsirės kudo qė je,
Sa fort mall pėr tė t’i pėrqafuar kaēurrelėzat vetėtimshėm lagur.

Pa tė ardhur keq si mė sqotėzohet shpirti rruginash verbore,
Teksa me rrufetė emrin tėnd thėrras nė njė kėrkim dėshpėran,
E di qė mė kqyr pas njė qelqi dritareje ku bulon frymdritore,
Mjegulldyshimit t’i mungon puthja qė kaltėrsirė qiejve shpėrndan.

Por, ku i petalėzon qepallat e ku vėshtrimi tė merr pas flutur,
S’mė ngushėllon kurrė fakti qė dikund je shandankė flakflorinjtė,
S’mė mjafton i zemrės shenjttim kur nuk jam unė uji i pagėzimttė.

Do tė doja tė jetoje brenda meje po kaq mahnitėsisht e bukur,
Vallėzuese si zambak i bardhė ritėm erės fėrshėllyer sheshesh,
Kur, mė kot po i lėbyr retinat tuj tė gjurmuar askundit heshtjesh...


732

Ti, unė & ajo-ngjitemi skuadrilje avjonėsh qė e lėshojnė tymin ujvarshėm,
Pėr tė festėruar qiellit brohoripadukshėm tė ėndrrės njė flamur triniteti,
Zhurmat e motorrėve misteresh ndjenjsore s’na interesojnė jehonlargshėm,
Thjesht nė supet e reve tė njeri’tjetrit mbėshtesim flladtirat e mendimeve vėrteti.

Unė, ti & ajo-tretemi njėsh nė mrekullinė e mbrujtjes ndėr duar krijuesi,
Kur njeri ėshtė ajėr e tjetri dhe nė brumin e fatit kush mbetet bėhet dritė pėrkorė,
Por nė tė kohės magjė buka ardhmėore tradhtenjash na trembet sfiduesi,
Evolucionizmi helmohet si dhe profetėt nga kjo gomorriane epokė gjakēorbė.

S’na mjaftojnė porcionet e dashurisė a tė paplotė e kemi dhuratėn hyjnore,
Japmarrim qeshjeheshtjes e s’gjejmė kush ėshtė krua, kush luginė e kush lumė,
Epshvullkanisht kacafytemi ringut tė fjalėve deri nė krejtlakuriqėsi-ajo, ti & unė.

Pastaj penduar bėhemi: njė pentagram, njė penė e tjetri harmoni brymore,
Tejmi tė yjeve blegėrima zbresim grigjės sė tė tashmes hareshėm nė premti,
...fshehtėsisht, pa na gjegjur kush, mos doni tė jemi veē vagneriadė-ajo, unė & ti?


742

S’tė dashuroj sytė por lulet e shkrepėtirave fshehur thellė tyre,
As majmalet e zėrit por krojet qė gumėzhijnė nė gojėn e mendjes,
As flladnitė pėrqafore por krahėt e mallit qė do mė gjenin dhe nė yje,
As arqipelagun e seksit por tim bir qė kėndon thelli nė ty dallgheshtjes.

Mos mė dashuro markat e kėpucėve-kėmbėt qė ngjiten shkėmbinjgjirit,
As hartat e ėndėrrive-dixhitalizmin e ndjenjės qė tė fal koordinata,
As rimat metamorfozuese-tė fjalės thėngjill qė i jep kuptim hirit,
As besimin nė tė pambėrritshme-eshtrat e shpirtit mprehur nė shpata.

Vėrtetė s’tė dua nė pėrmasa pėllumbeshe nėse s’ke kafaz qiellin,
As tuj mė shpėrfaqur spektrin e dobėsive pa skeptrin e konseguencės,
As duke mė lavdur engjėjt mbrojtės pa i vrarė pari djallin mungesės.

Sigurisht e ēdo mė doje nė tė konsideroj llampė qė verb diellin,
As nėpėrkėz qė reciton edenit tė shtratit vargje shkruar nė prezervativė,
As si ēek pa shifėr firmosur nga fati pėr tė tė qenė skllav zellpashtirė...


752

Si unė tash qė hallkat e meditimeve i lidh tok nė pa limit,
Do dėshiroja tė ish njė grua qė bėhet gati tė mė dhurojė stinėt e fatit,
Brumė yjesh tuj mbrujtur e eshtra besimi tuj i hedhur zjarrit,
Pėr foshnjat e premtive palindur tė kėndojmė kohėsh nė infinit.

E sa herė tė kthej rilindjesh tė shtrojė tryezė gjoksit begatirat,
Orbitash urireja tė endem tuj ia ngrėnė ėndrrat pa nginje,
Nė tempuj shenjtėsh t’a kurorėzojmė lavdin pa dert e pa trishte,
Ag pas agu tuj parzmorur ndjenjat ku s’duhet tė shpatojnė tradhtirat.

E rrethi i sė vėrtetės asnjėherė s’e mbyll portėn siē dua iluzive,
Nga asnjė planet shprese s’mė kthehet pas radioval’ e nevojshmėrisė,
Koordinatash tė panjohura e kėrkoj dlirtaren atlase ēudive.

Si s’qenke kund universit oj femėr adhuruar fort dhertirshėm,
Ēdo ēast tė mendoje veē pėr mua si sot po tė hyjnoj mbrothtėsisė,
Do i braktisja olimp muzave tė tė doja vdekshėm e njerėzishėm...


762

Edhe kur ti s’mė do siē nuk duan harenjtarėt myshqe njė bredh palcthatė,
Pa m’a orientuar fatin shteg veriut tė shpirtit e jo drejt tė seksit jug,
Eshtra shpresės do gjej aq flakė sa tė tė them me tė zemrės bishtuk:
Tė dua oj aromė prilli dehmėdrittė dhe nėse mė je shpage veē sėpatė.

Edhe kur ti s’mė do siē nuk duan tokat e shenjta njė plug mėkatxhindur,
Pa pranuar t’ia ē’kopsitin bujar’ėmblin gji tehut tė mosmirnjohjes,
Do guxoj tė them duke zhbirė prej rrjetmerimangave tė ndryshdamkosjes:
Tė dua oj amė rilindjesh dhe nėse mė bėhesh veē varrth lotpanginjur.

Edhe kur ti s’mė do siē nuk duan legjendat zėrin e rapsodit mashtror,
Zanat duke i lavdur prostitutshėm e ēdo kreshnik e shpall tradhtor,
S’do nguroj tė tė them rish: tė dua oj rrėfenjė qė s’mė pėrket nė asnjė varg.

Edhe kur ti s’mė do siē nuk duan alienorėt njė perėndi prej argjile,
Thjesht pėr t’i shitur kauzave tė pėrjetėsizmit mekanizma virtytesh pa hile,
Ēdo humbja tė tė them: tė dua oj pėrkohėsi qė mė bozhuresh nė prag...


772

Me sa duket ty fati ende s’t’i paska matur kufijtė me njė orgazėm mendore,
Prej ē’bregu ėndėrrie e deri nė ē’majė ekstaze ia shtrin rrezen lumturimit,
Si vallė s’e di sa t’a ka kėmbana e zemrės hare’epshmin perimetėr kumbimit,
Edukuar keq nė inkubator arsyeje mėkatfajit i ke mbetur nė derė shenjtore.

Nuk ditke se nė ekuilibrin mes pasionin e logjikės duhet tė fitojė veē verbimi,
Mes pajtonit tė psiqikės e karros sė emocionit instikti del doemos finishparė,
Gjyqtarėt thua janė tė poshtėr, predikuesit moral’zvarrė, priftėrinjtė tinzarė,
Sa heri nė festa flirtesh t’i dėrgoj guxon e i djeg flatrat qė tė dhuron trembimi.

Rrahur t’a paskan lig trurin me shkopinjtė e mos’eve qė dirigjokan globin,
Sigurisht nė kahun e lirisė-ku duan duart qė e mbajnė rebelimin nėn bindje,
Tė pa pėrmasė brenda kornizės sė parasė qė mbrohet dhe e mbron zotin.

Jo atė Zot qė jam mėsuar t’a takoj gjithkund nga universi deri tej nė kėpucė,
Tuj t’u pėrgjėruar tė mė ndjekėsh ēdo hapi tek ky shteg dashurie pa shtirje,
Parajsdherėzuar nė e mrekullojmė do na mbulojė yjshėm me tė tijėn brucė.


782

Si s’po tė shkul dot nga dherat e mendjes,
Si gram i keq mė mban pushtuar ēdo ngastėr,
A hashash je farmak t’m’i bėhesh dhembjes,
Mos vreshtė hyjsh pėr dehmat mushtpashterjes?

Nuk mund t’a shemb dot idefiksen kreshtė,
Vargje tė thurr ballin shndrimalabastėr,
Tejmė zemrės emrin m’a ngul si heshtė,
Klithqeshma dėborė mė flokon ndėr bjeshkė.

Guximpamundur ligsht tė zboj prej ėndrrash,
Kot tė ngulm qė s’m’u dashka jotja gjelbėri,
Helm-si mund tė them qė mė je mes ėmblash?!

Lutem mos qofsha piramidė kurrė,
Faraoneshza ime ti nuk njeh shterpėsi,
Pushtetit ku mė mban as skllav as burrė...


792

Banderola grisur pa ty krejt ditėt,
Citatet e klaasikėve veē plehra,
Drita mė rrėmben harenjash ndjellpisėt,
Mendja mė humb rish kujtimesh fatvjetra.

Zanat e entuziazmeve fort dlirėt,
Trisht mė ngushėllojnė kurvėrimhershme,
E ē’rėndėsi ka nė s’mungon tė qirėt,
Kur nuk qi ē’ka do e ē’tė dashuron zemra?!

Nuk je e kjo rrėfen se endem zbimit,
Humbur kėrkimit tė gjithshkaje s’kthehet,
Pa i gjetur himnin e vetes himnit.

Mbi gjethe fėrshėllime shpirti prehet,
Era kėrrcet dhėmbėt pėrqafje dridhmit,
Nata si unė kroje ėndrrash shteret...


802

Boll hutuar botės sė dhuratave,
Pse nuk guxon tė mė ndjekėsh pas magjisht,
Mjafton tė tokrrėmihjmė ėndėrrhartave,
Krahdėshirash do pėrkundemi mahnisht.

Jo arkitekturės plot tė pjatave,
Jo tezgjahėsh ku shndrimat thuren marrisht,
Jo gurėsh ēmuar fshehur mes baltrave,
Jo gėzofėsh rrėmbyer pyllit plaēkisht.

Nė njė qytet qė e ndėrtojnė shpirtrat,
Nga i pari gurė kurban themelesh,
Deri tek e fundmja gjethzė jet’vdekjesh.

Tash adhurisht i kqyr vetėm gjithtrishtat,
Nga unaza e hėnės pa gisht bese,
Deri tek ti qė s’mė ndjek asnjė feste...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:46 pm

Autopsistėt dhe Kadavrat
e Kriptodemokracisė

ose
Mars 1997

apo thjesht
Made In Albania

-1-

Kur qiejt njė pas njė do tė rrėzohen ndėr hone kalendarėsh,
E buqetat e lotreve arqipelagėsh kujtese petalet t’i derdhin shi,
Rrufetė do kėrleshen me shpagonjat denjthurje litarėsh,
Ballė shpatės sė Zotit-polpenduar, shpirtlakuriqthi-lig gjunjėzuar: Ti!

Nė sitė stuhigrisur fati po stiset mielli grurmallkor tejkohės,
Buka urizmit fémohuar e si ende na ngop kaq fort helmueshėm,
Kallza’artė kurora qė hyjnisht tė zbriti hirėsi rreth kokės,
Por po e Zotit mbetet-ndaj Ti mllefzisht e bėshtyn pėrēmueshėm?!

Nė baltra ndėrgjegjesh i fundosen krejt idhujizmat krenimit,
Iriqėt e shpirtrave struken llahtaruar sqetull tė satanait ferrishte,
Instiktet makabrore i binden veē kamzhikut tė verbimit,
Gjithēka Zoti ka parė e rish brenggjithkundti ē’pakttar ideal-Ti ishe!

Hidhen nga piedestalet e vetvetes profetucthėt e dashurisė,
Flatra kurrė s’kanė bujaruar ernajash engjėjt e shpėtesės,
Thinjatat bleronjrtare ia shkulėn fildishtarėve flakadanė tė urtisė,
Arena kohės si i bėn karshillėk Zotit, Ti-o thyes i skeptrit tė besės?!

Eh sa uritur gojėt e dheut teksa gėlltiskan ritualisht kufomat,
Pėr arkivolė bekimrinj pyjesh na lartėrohen flijimės hijet,
Majė bedenash lavdimi krahrorėt e kryqeve flamurijnė vrromat,
Para dėshmisė tė Zotit, Ti-tempujshenjttve thelli zemėrsterre diejt!

Kur dritė tė qashtret gjykimi prej thundratash kėrcėnimtare,
E altarėsh ligji tė kryqėzohen ushta mbi ushtė mėkatarėt,
E gazqark himne funebėrtore tė ushtojnė ritmesh ndėshkimtare,
Veē Zoti do Madhėshtijė Atje! e Ti... rradhpari ndėr mėshirshkarėt!


-2-

E pushtetit gėrdallinė arkitekt gjenialucteti ka njė xhambaz,
Ndoshta s’vlen tre groshė por s’u blika as tre miliardė,
Kur flet-s’di tė thotė kurrgjė; e kur hesht-shurdhėron zellkontrabas,
Tej nė tehet e shkallimės rendet si nė mallkonjfundmen sfilatė.

Evo’revolucioni i tij kope na i priu idealet nė shpėtesė,
Kullbesės i ngujttėm banka tė na shnajperonte frėngjive gjakra,
Prej baze nė majė telat ndryshkur bukur ia akordon hilesė,
Nesėr arsyet-psiqiatrive, trimat kryqesh e mėshirtarėt-ndėr pranga!

Filozof harikiri nuk ka pse ka kauzės sė moralit tė pėrbuzur,
Gjuhēbrazuri mė klithpistė verbėrzohet shndrimdiamant nė kreshtė,
Flamuj hitleriadash-thonė ca, ushtė ardhmės ka thurur,
Ca-flirte leniniste i transkriptojnė skalitura mijvitesh nė rreshtė.

Ylberima hipokriste qenkėrsh ende njė film bardh & zi,
Pėrfundmi ngjyrat shendprushta e lartmi shpagonjpenelatat eterike,
Gjelbėrnaja nė njė shembull ngjason veē me njė murg nė mjeri,
Njė grusht arttirash vlerkallpe-krejt me ethe epsh’elektrike.

Por, Ai ishte e nuk ishte! do jetė vallė a nuk do jetė?!
Tash “tė jesh’ a tė mos jeshė”-kjo rish mė bajonetmprehtta ēeshtje,
Gurėt gremisur majbedenash e gjetkan themeleve vendin vetė,
Piramidė universale pra-yjtirshėm lartuar nėpėr klith’heshtje...


-3-

Dy plumba lotpėrzjarrtė gjak drite pikluan nga qerpikėt,
Pasthirrmat njė pas njė m’i shkreptinė thinjat me tė syrit krehėr,
Peizashit epileptist mėshir’pa m’i injektuan drogė demagogjishpifėt,
E si mund tė mė shėnjarin tejmi mallkonjės hakėrrimverbėr?!

Urithoreve llogore historie dallgshtjellzohen kreshnikėt,
Shqiponjat pendshkulmėtare m’u ēmendkan nė qiellth tjetėr,
Guxojnė e pendohen, trimnen e turpėrohen, tradhtarėt e besnikėt,
E si vallė e harruan qė janė gen i po tė njejtit lavd legjendvjetėr?!

Kobi nuk ka si m’i shter gurrat pėr riciklikun fat mallkuar,
Dezertor lėngatlindur si mund me qenė pėrbuznaje nė kujtesė,
Lig mė dėnon vajmadhja dhembė-veē frike kurrsesi s’kam tė druar!

Blackmetal kėndoj tash qė emri teh hakėrrime lypka tė mė mbesė,
Guxo e i ngėrdheshohu Ti ballė-qoftė shpagenje amshuar,
Njė krismė beft ta fal flijim rrufeja e shpirtit tim-pa le tė vdesė...


-4-

Gumenic e Dyrrah, Prizren e Prespė-ku bilbilėzohet shqip gjaku,
Ku varret na qiellen mė lart se Korab e Shkėlzen e Tomorr e Vermosh,
Tiranė-Janinė-Prishtinė-Tetovė ku loti dhembat veslulkuq pragu,
Njė Fe sundon: Arbnizmi! dhe Ti djallzan hy guxon t’ua ē’shenjttėrosh?

Kryeposhti kryq je kur shtatoret mitėrshpirtit s’druan t’ia ē’florinjėzosh!


-5-

Jam krijues i zjarrit-dhe pse me tė ngrohin ėndėrrenjat tė tjerė,
Jam farkėtar i dritės-me tė po i mėkonka korbat terrima,
Jam bujk i blertimnajės-me tė e shkretit gojė fort uriēshterė,
Jam skalitės i fjalės-tej me tė rigjallmėron mermerishtave mallkima!

Por: askush nuk mė dėgjon pse mbetem kohėsh skllav detyre?!
Pse po rend llogore fatit pėr tė qenė entuziast ekzistent?!
Pse kamzhiku mė fėrgėllon?! pse ndal! ulėras nėpėr stuhi mėnxyre?!
Pse buka e lumturimit mbi prushnajė dėshirenje s’mė piqet?!

Zotthit-njerkėr gjithnajtire, krye e kreni m’i mbajnė nėn grusht,
Thua si tė mos jem sfidash unė -At’denji mėkues i fuqisė,
S’mund tė breshkėzoj mė e nė mė thundron kush qofsha njė pusht,
Nėse nuk i rrėfej se ēdo agu rilind prej thelli gjoksit tė ēlirisė.

Parlament shprese kam veē rrugėn ku brohoras: shpėtesė!
Nė ēdo klithėz njė deputet i zgjedhur nga shpirtrat ogurit nxirė,
Hiēin qė mė ka pronė uzurponjėn dua t’a adhuroj nėn fshesė,
Plehran imoral ėshtė e t’ia mbathė qelash shpage-vetė kalit zinxhirė!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:46 pm

-6-

Ē’na prijnė udhfund syshtrembrit pėr nė premtesė varri,
Jo fatit dhuruar ungjijsh por antejmi prej satanejve pushtues,
Ndėr grishpėrkundėrtin kah drite tok u dyndėm pas mashtrimpari,
Oh, nėpėr shkretėtirat pol e anė i dhembohemi bile ēdo gjarpri.

Tash velat ia humbėm horizontit e kėrrkundaz shteg pendimēmues,
Shterkroje shpėtesės e si presim tė rikthehet zota tradhtues,
Vėrtet verbimtar paskėrsh qenė? si marshuam ndjellni yllmarri?!
Ehej-ktheni, kthehuni! rimbetet skllav i hyjve kėmbanues...


-7-

Njė flatėr dielli rrėzohet prej pajtonit ēmendurak tė erės,
Mbi shpinėn e kalldrėmit gjak’krojuar plagės sė kujtesės stoike,
Njė ēast mė pas flakėrisht i mbėrthen thonjtė majė tė syrit heshtėz,
Ndėr qiej shpirtrash e vėrtit zhgabimin pa idhuj frike.

Mijėra brohorima rish valviten yjesh po aq krenaritės,
Flamurė limfėzuar tė ēliresės-pėrtalltarė kauzash tė gjarpėrimit,
Teksa njė kthetrimė kėlthiste: lart! lart! e poshtė-si i tėrhiqte tinėz?!
Hon tej honi ze rrokullihej t’i arratinte mburravisht krimit.

Por, befas njė nat’herė trillvetėm mbetet stuhimit nė krye,
Divizione shpartallare nisi tė ndjellė gjurmhijes klithor,
Kuajt lajthitur tė paniktarit trimnim ua rrėmbyen satanejve e hyjve,
E marshuan bulevardeve tė errėsirės me vullnetin mė zellmizor.

Kur irisit vegimi u shporr, duarsh-u pishtarte veē penisi zhgėnjimor!


-8-

Ani pse e ngatėrron hirin me vesėn e gjurmės sė dritės,
Veē nė dialektin death metal di tė lehėsh Ti-moralzvarri im,
Perimetrit tė mendimit bleronjmirė i largohesh pėrngjethur orbitės,
E rish ngulmon qė tėrshtigjesh tė kalėrojė triumf pabestari krim.

Gjithė pėrbindshat si ia zgjon arsyes mes pėrflaktares gjėmė,
Eh sa mercenarė terrije hipnotisht ti binden jehonpaskajmave gulēe,
Me urrejtje genore i blindon, vampirisht i bujt nė lėmė,
Ku naivisht vėllazėria e paqės i mikpret bujarim shtruar lulėkuqe.

Fort habibatareshėm kris dyshima: po ku nguti o verbėranė?
Mes krahėrorė lehontare mėmash do rihapim varret lavdimreja!
Por shpejt pendima dezerton sapo trimėria ju bėn kafkėn kėmbanė,
Llogoret ndėr brinjė fati thellė ia skalit dhembės rrufeja.

Gjysma e trupit kancerante e tjetra-AIDS’iste e gangreniste,
Kur mallkonjmjekėt bukur e dijnė qė ende gėzon shėndet prej guri,
Rrembat ēmendur i gufmon po vlagnjėjti gjak vetėtime,
Ndaj nė ballėrim njera’tjetrės duhet t’u thyhet falėrueshėm gjuri.

Si guxon tok t’i kundėrshtishė? pse nuk var veten o fantazmė burri?


-9-

Ngujimi nuk njeh kuptima veē kahut tė sė drejtės maksimale,
Protesta e paqėsorit mbetka mė shpagrrezikshmja armė,
Uria mė urihumbur-ndėrgjegja lindur vrasmėmadhe,
Kur vėrtet e do vetveten s’ke pse do as bajonetė, as gjak e kazmė!

Kuvendtarėt qerthullohen pėr t’i dhėnė pėrroit tė fatit udhė,
Njėri tė bind ndėr hell t’a shkojnė guximin pameritė,
Tjetri kėmbėngul qė pabesisht ky krim do ndėshkuar urtė,
E oshėtimshurdha turmė i ndjek pas: na (e) rrofshin krejt perėnditė!

Ndėrkaq nė ujvara lotėsh ē’shkrumbėrohen shpirtrat tmerrur,
Frikės-alienėt dheranė, shpejt ia zbon vetes mbiqenia,
Sot sheshi i orės grishnajklithur akrepat festės ia ka djegur,
O tash-o kurrė! mbi poltron shprese mbretėrimit do fronet krenia!

Ngėrdheshet kėshilli ndrikullor: Medet! qenkėrkan fort naivė,
Nė bėjmė si urdhėrojnė-mė mirė tė vetvaremi ndėr rripa,
Nė luzmzjarrėsve ua hapim shteginė-do pėrfundemi po nė zinxhirė,
Ligur u kuqėrohet falkaltėrimi e u nxiroset burimdrita...

E ngujimi s’njeh kuptima veē maksimales tė drejtė hirur nga merita!


-10-

Kur kėmbanare tė sė vėrtetės t’ia kemi bėrė kafkėn kohės,
E krejt tė arratijnė prej olimpesh zeusėt e mashtrimit,
E gjelbėrtari gjak dielli s’do ngjethijė dollisė sė fundme krua brokės,
Ferrit biblik do mbretėrosh-Ti! o lavdim fort mllefdenjė i krimit.

Do jenė vesbulėzuar vjollcat mbi plugjet zellrinj shendtokės,
E flauti i ylberit do ēmendet pranveruari prej shfrimit,
E kurorat zhgabonjtare vallėzuari do tė na yjėzohen rreth kokės,
Ndėrsa rishmi po Fe mallkuar-Ti! o simbol i pa binjak i shkatėrrimit.

Nuk do tė struken mė foshnjat guackave thyer tė ardhnajės,
Fluturzat e ėndrrave do i braktisin tė larvave bunkerė,
Kurrė mos gabofsha nė guxoj them: Ti-rrezėllifsh turpi mė i ē’vlerė!

Baluket do krehė era teheve flakėrimprera tė shpagės,
Demonėt zvarrtarė do lypin mėshirenja ndėr kėmbė tė avangardės,
Por drejt gijotinkujtesės, Ti-vetė do marshosh sa e sa nderė!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:47 pm

-11-

Zemėrkredhura dallgėsh lotzeza robinjėzat e valles sė hidhnajės,
Trishtnajės-leshrat i shkulin hėnės e diellit ia ējerrin faqet,
Nė kor ligjvajen dhembnaje pėr kryqet mbirė tejanė lisnajės,
Rrėnjuar thelli shpirtdheut prej njė kame qė gjėmnajės rishmi baret:

Unė ua sosa djemtė-unė! si mjermedet hakmarrnajės shtojzovallet...


-12-

Thekur venė e vijnė mishrat tejmi tryezės shpin’eshtėrore,
Gjallė shpėtuar prej urivarresh zorrėt ngrehfos hiena,
Shėrbesa fort pėrgjunjtare qark besimit fatzvarrimaz po hiqet prore,
Limfėn tash shpresnajpalindurve ua thėthin at’etėrish ndėr vena.

Dhe sokėllin sa uritane pėr nder tė drobitarve pritės,
Nė ēdo qime dyshime nduk vesin horrorik tė qenies prej bir shkjau,
Herheri flak pas ndonjė llokmė sa shqyer prej genthellė mitrės,
Nga ku vetė pasi klithės u zhbir-pa pendimnajė amėn vrau.

E zagarėt alurenjės memecuar pėrtypen sa llahtaranė,
Kush njerkzėn tė kapėrdijė e kush mallit t’a dhjamsosė gjyshen,
Skalpe e luspdregėza, kafka e kokalla-mozaikuar tėrgjakanė,
Njeri inēeston me binjakun e tjetri ia pėrdhunon lirisė dallėndyshen.

Janė ata qė i ndanė siē i deshėn qimiteret e meritave,
Fundi ushtėtarė ēakalluar e adhurojnė fronit si hy gjeneralin,
Eh, baltėranė pa emėr turpgjithjetazi u dyndėn veē pas thėrrmijave,
Rish tuj ngatėrruar dėshmorin me flijtin e besprerjen me lavdin.

E sot si vallė t’i ndaj vetvetes? dhe djajtė mlleftok urrejtjet shpagin!


-13-

Liria Ime nis nė morg pėr tė mbėrrirė deri syth rrufeje,
Udhėti kufijpacak gjunjthyer-veē njė stralltheshkė xixėllime,
Qiparis me kryet nė zemėr dhéu e kėmbėt nėpėr flokė shpirti reje,
Balerinė fort trillzjarrmėruar ritėmverbimės muzikpėrshndrime.

Liria Jote nis nė njė vrimėz ideali ku ngadhnjehet friknajės miu,
E panikun shteron majė njė podiumi ku nė ekstazė ulėren shpėtesa,
Koracat demagoge pėrshpirttin kancelarive: si e pat riskziu!
Ngrehina modės ardhm’re kahtej tė harron nėn plehra.

Liria e Tij: prej horizont atlasėsh-shtėpimisterit ndėr yje,
Besim planetarėsh pa atdhe fatin mat me kompastėt e nginjjes,
Dhe pse nė xhep ruan guacka, fjalėve-erė e guvė syrit-pyje,
Ēdo ēast nė prehėr a varrth nėne kthen a i ripėrgjėrohet at’thirrjes.

Liria Jonė-tufė harbimtare kuajsh shtegimegėr e trokthimsertė,
Me livadhet e kėngėve polifonike deri tejmi himalajash,
Ndoshta paqenėsi por-aromė toke, eh ē’kakofoni shkėndijimblertė,
Po ē’prangimtare fund’fundi do t’i ndalė trumpetat pllajash.

Liria Juaj pushtimbethoveniane mbetet rrethi ndjellimnėntė,
E sa fort aligierėt ju thėthinė dejthelli kupolash tė ferrit,
O zgribtarė! faljuni pra mėshirės pasostare mes flaknajės dallgrėndė,
Lypni njė spermator kokaine e epshbuzė njomni zbimnajtmerrit.

Liria e Tyre qashtrimtare tash gjithkah qenkan veēse milingonat,
Mes lumenjve zhuretur ballit mbledhin thėrrmijėza dielli,
Shpejtthi mbėrriin llahtari dimraq e barkėzat do u thyejnė musonat,
Sa tė bujtė rishmi pranvera-ēerdhash gjiri duhet ruajtur qielli.

Por, kund nuk ka liri e vėrteta-nė i mohojmė klithdhembės jehonat!


-14-

Patkonjtė e fatit qė tė prinė-prej pelės ngordhur tė Kastriotit,
Fushbjerrat sterile tė dėshirimit-mbjellė me kadavra lavdi,
Dhembnajash kudo shndrimėruar-kqyri engjėlltaret flatra kahmortit,
Shpatndryshkura hakėrri-klithashpirtit nė palcė ashti.

Pse ja qė rebelizmash-s’i gjunjokemi dot perėndive ēmendane,
Pse jehonkuqit delirium kujtese-nuk prehemi nėn kamzhik,
Pse s’adhurohet njė pseudodiell mė terran se ēdo guvthėthirė nate,
Pse pėr qiri mėshire-Ti: je veē horr! bestherė! bandit!

Ti? gen zellpėrkryer mallkimi! zhapik qė ėndėrr fronin nė qiej pate!!


-15-

E si mund fjala tė lidhet kur as era nuk prangoset dot,
Rrufeja s’ka si kthehet rishmi ndėr re se-jo! as pėrroi nė burim,
Harresa s’mund tė ringjallė fosile se as ikja nuk ardhet kot,
Kėmbana kurrė s’memecon kur bile dhe loti u mbarska me ushtim.

S’ka si ende gjarpėron mendimi nėn e mbi rrogoz ligji,
Qielli i pa kushte-kopėshtplotė se: copėzuar e si mund tė falet,
Liria nuk njeh dogana, pėrkundėrti pse vallė universit lindi,
Tepėr thėthirmvocėrth ēdo hon qė dhemba palcė eshtre tė varret.

Apostujt e unizmit t’i gėlltisė iluzive s’u gjendka kurth,
Rock&rolli i gjithėsisė u vėrtitka veē ndėr boshtin e sė vėrtetės,
Kur pa dirigjend s’ka Vagner-dhe pa paqpyje kurrė bulkth,
Zgalemorėt patkonj e kush ia fut vjedhorit sy si hėnėn-frėngji qelės.

E kaq e kaq kuptima qė kohėve na dhurojnė pėrmasė,
Nė ēdo milimetėr na e rrokin jetėn tejkah pėrqafjesh flatėrzuar,
Zjarroren shuplakė tė gazetės a engjėllin qė flijuari do flasė,
Kryekulltari kanunor nuk t’i njeh e thundrimash t’i mban pėrēmuar.

Oh; male glaskorbash tė trashėgimisė Sate-ē’testament ke firmuar?!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:47 pm

-16-

Varfėrnjarė si granidishtja qė t’a lėmojė nuk gjen dorė,
Kreshtėza kemi mbetur jetpėrtejmė ndėr majė mali tė indiferencės,
Urithemi nėn hare blertėrimi, nudo ekzotikemi nė dėborė,
Krejt ē’kamtare sa mė s’paska dhe ėndrra nė vezė tė shpresės.

Fe duam t’i ndėrrojmė dhembės-jo muze, e as lotit sallone,
Tryezė dielli tė jemi ku tė ēukasin harabelat shkėndija,
Fundja qoftė dhe thjesht hauz ku kuajt pas betejash tė na pijnė hoje,
Prej bletėsh tė puhizave luzmdehura lignajtirash ndėr trėndelina.

Eh! do ish fort fisnike t’i shėrbenim ardhėrisht veē kujtesės,
Statuja larė me hėnė shndrimėruar mes tempujve tė adhurimit,
Por kurrė! kurrė! kurrė! e si fati nuk na i ze besė-besės,
Pa shlim trashėgojmė rish mallkimat deri pėrkushtesės altar linēimit.

Hm; a vlen mė verbueshėm ari pa limitimin mjerėzor tė lakmimit?!


-17-

Harku i Triumfit tė perceptimit nuk mundet tė latohet nė gur,
Ndryshe shigjetza e trurit s’guxon dot tė kėrcejė pafundmė ėndrre,
E aq mė liganisht t’i dhuret njė luftėtari ngadhnjnėmur,
Ē’ndėrgjegjtar pse krenaron shpagsigurtė kthetrash gjėme.

Harta e inteligjencės nuk dėnjoka tė na e bėjė kordė ēdo rrufe,
Ngjyravjedhat nėpėrka tė tingujve qiejt do na helmnin,
Dhe aq mė liganisht njė zbimtar t’i bjerė kah humbnajudhe,
Ku lumit tė harmonisė kafshimtarėt po i ējerrin shurdhėrisht veshin.

Pendza e idealizmit s’hajnet lėndinmuzės prej njė sorre,
Ogurit veē nxirmnėnshkrima do t’i fundej jet’tej dėshtimit,
Dhe aq mė liganisht t’i bindet gjunjuari njė ēmenduranije fort prore,
Majė dallgėve tė lotit cinizmėruar t’i blindtė digat arenlėngimit.

Altari i urtimtarit qėllon dhe tė jetė thjesht njė varr-premtimės,
Ku penteonisht hyjnė e dalin fatet: mallkuar e amshuar,
Dhe aq mė liganisht ti frikaēesh kur mėshirenjparė i je meshė sfidės,
Perėndi’mtari dhunisht tė larg besimit shenjttie hiē pa druar.

Flas e kėrrkush s’mė kupton, kur Ti-hakėrrimash po mprehon duar!


-18-

Fantazmorja lokomotivė e idealit pati shkarė herėt shinash,
E ish po lasht’avullorja qė kish tradhėtuar veēse ngjyrė,
Udhėtarėt qė pranveruar e braktisnė-dimrit nė kėmbė ecėn shirash,
Mashinistit mos t’ia gjegjnin predikatat pėr shendtirėn dritzgjyrė.

Ju lutem mauzole kujtesės kthejani-tė mbetet tej’jetės fatndryrė...


-19-

Kaq vite rėrė shkuan pėrthellė valėsh pėrroit tė brengės,
Kahkottimi fuqiēbrazur-mė naivi prijnar mendjekeq,
Pėllumba hareyjve poltejmi por ēdo porte kyēur kafaz’ i qiellės,
Pse verbrazi u pėrgjėruam pėr njė hy kėmbshtrembėrt e shtegdreq.

Hashashin e ligės thėthijmė teksa na shkurtohet kordhel’ i jetės,
Kujtimet arratinė varresh e foshnjat urtėrohen pleq,
Iso valojmė polifonisė sė vajit sa turpemi fort prej sedrės,
Pse engjėjt i flijuam qėllimit pėr njė ideal qė nxirmėtirės dorė s’heq.

Trishtmė motorrėt e zorrėve na mbetnė mėrgive pa benzinė,
Pabindtari timon i zemrės dijmė mirė qė ndjell kėrdinė,
Pse vallė mes vedi hienėzorin zhgabonjim pėrzgjodhėm pėr tribun?!

Tash, shpirtrat pėrdhuntarė ujkėrisht ndėrsejnė mėrinė,
E si t’i bėjmė bisht ndėrgjegjes-kamgjakur na ndiqka gjithkun’,
Pse duhet tė besojmė fisnikun e rish fajit kurrė! kurrė mė-barkligun!


-20-

T’a zemė se s’di t’a shoh kufirin ku mė trokthėron retina,
Dhe as kafazin e zjarrit prej ku tė arratij-kurrė s’duhet,
As dherasavesuarit varre qė ua argjendon gjithemrat mjerima,
Bile as shkėmbin nga do mė krrehej zgribit i fatit kryqth-tek shkulet;

T’a zemė se s’di t’i ndjej trupit sfurqet e dhembndjenjės qorre,
Dhe as heshtat e hakmarrirės vallėzuar ligmi nė gjoks tė vėllaut tim,
As dallgstuhirėt miq magmuar entuziazmit ndėr hone,
Bile as satanain kauz triumfal-mė guximpamposhturin trim;

T’a zemė se nuk di t’a dėgjoj alurenjėn qė universin mbytėzon,
Dhe as idhujt mėshirnajorė qė koha ze fund rrėnimash,
As harabelin e erės qė ēerdhe galaktikash pa harta kėrkon,
Bile as foshnjzėn e fantazmės sime genringjallur guvmitre rėnkimash;

Ballė Teje-ushtėtar: Shenjtti i indiferencės harrimzbuari mė shpagon!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:48 pm

-21-

Nė njė sqetull pylli gėshtenjash-ligur e murtajėzuar e palctharė,
Shpendthė, rojtarė e kafshė kishin mbetur pa shpėtim,
Ezopėt gjithė u kuvenduan prej galaktikave thirrur mbarė,
E njė ketrushi genbabaxhan fort gaz i falėn skeptėr, kandar e bekim.

Qė lėngonjtarja tokė mos t’i shtonte krahėrorit kobrinj xhepa,
Ku ndryshktaret eshtra kujtese tė ndillnin ardhmėrinė,
Karvanėt e yjeve me thėngjij entuziazmi ua bujari shpresa,
Uritanėt instikpėrjetshėm mbi ‘ta as iluzisht mos prijėsonin gjėminė.

Rrodhėn mote fatesh, deve dyshimash e-dhuresa humbi udhė,
Shkretia rish shkretėtiron tok me shpirtra kėmbzvarrė,
Shterė pasionesh miqthtė e armiqthtė bukės i dhanė gurė...
Ehehej, nuk tė blatuam fuqi shenjttimi tė na bėhesh ne besimshkalė!

Ē’dreminė ėndėrrenjat llahtarlashtta e kthyen nė shkėmbishte,
T’i merrnin qoftė gjakazi fron e tė gjenin mbret tjetėr,
E kur iu mburr qė s’epej-ligjpėrtallshėm skėrmisht i sfidte,
Harabela e luanėr e sėpatarė-ē’iu ndėrsyen me egėrsinė shpagvjetėr.

A ia vlen t’a mėshirni o fontenė? le t’i gjarpėrihet kohės nė kthetėr!


-22-

Kot s’thonė: mė mirė njė djep bosh se satanai kėrthi nė tė!
Tash qė mal iu bė shtati do t’i ngjisim pėrqafjen ndaluar,
Shkronja e fjalė kohės shkallinat na rrokėllihen tok ortek’kėngė,
Dhe njė ylber hapi e-pėrnjėmendt i hipim majė bekimtarit amshuar.

Por zhdridhet grusht tėrmetit e kamzhikmurlanit gjithtėrtej,
Nga zbret oj llavė ndėshkimnaje qė na zbon guximsizifė,
Ēmendkuajt nxit rishtazi pasioni thirrur lumnimit nėpėr lėmenj,
Shpinės sė hėnė besimit ku fatparit ogur gazi pas pak do mbėrrijmė.

Por sapo nėpėrkėtarinė nėpėrkėmbim mbi kaq lartima ferri,
Njė kėrthizė gremine na thėthin drejt flakės tundimtare,
0h, falmėni ju lutem-si s’e pashė? ironizon moralflijttar sė tejmi,
Se-jo! s’thanė kot: mė mirė djepi bosh se djalli nė gji ėndrrash ame!


-23-

Jo! nuk mund t’ia blatoj rubintaren unazė bese as dje e as pasnesėr,
Kujt nuk di tė betohet vėrtetė gjuhės patradhtore tė gengenit tim,
Kundi s’do gjejė hyj blasfemizmi krua vatrės tė m’i gjarprė shkesėr,
E as Bibėl fat’tjetėrme tė m’a flakė tė besimit kryq ndėr lotpendim.

Oh; nė mallkorin dialekt judaist mos m’u pėrgjėro-Antikrishtthi im!


-24-

Pėr pėrkushtorėt shenjtė qė puhizmallit iu arratinė pėrqafjet,
Pakthimtaresh internime tejmferrjetės ku i zbuan djajtė,
Faré shndriruar shkėmbmajė kthimpritjesh tuj i ējerrė fatit faqet,
Zhuritmėtare tash puthmė dhe pėr ‘ta-oj lotkripura ime etjemjaltė.

Pėr emrat trashėgimpa e dėshtoret foshnja qė ngjiznė barqet,
Pėr oxhakbombarduarat dėshirvatra tė kujtesės hizjarrtė,
Pėr drerthin e ardhmės qė vegimash humbur sot haresė shfaqet,
Epshmadhe puthmė tash dhe pėr ‘ta-oj kobliganja ime qiellthshkabė.

Pėr hyjt mbretėripėrbuzur qė e rigjetėn lashtimtarin tempull,
Edenianit prehėr paq’amshuar tė vdekjes sė pavdekur,
Pėrgjunjėsisht lermė tė tė puth blertstuhijshėm-oj shpirtplasura ime.

Pėr kurrshkelurit yje qė kafkė mendjes na u greminė buēime,
Nga kurorlavdi pameritar qė rish nxin krye thundrime,
Pėrgjėruarisht lermė tė tė puth vlagdiellshėm-oj zemėrz besė hekur!


-25-

Fatit vėrtetė na ngordhi kali! shkretėtimės ē’i ranė thonjtė,
Gremisqari donkishot mė kot psallt falmit pėr ringjallje,
Limfndryshkurės bajonetė lyp guxim t’ia krrejė prej syrit patkonjtė,
Fronmarrėzor do endesh zvarrkohėsh gjarpėrishtth nė pėrtallje.

Hije paniktare qiparisi, shtatorethyer braktisur ėndėrrnajės,
Shkurtantarve skllevėr qė pėrēmove bindu tash e u bėj nderim,
Pėrjetėsie mė kurrė ēakalltar fantazmė qarkėruar vathės,
Ulėri doktorata nė mundē pėr diktat e nxirim, imoralitet e mjerim.

Gjėmonjmadhja humbje pa mallėngjima hiēgjė para dobive,
Jatagani urirė i erozionit del ē’mprehttar prej shpirtpylli,
Nuk pendohet tė kthehet si lashtėheri ndaj-brirve sot e borive,
Horizontesh oshėtihet pash mė pash pėr Ty o zjarrth frikaē palcdylli.

Mes morg kujtimesh parajsėzimi marsho o shenjtuc mashtrues,
E kuvendo mes sodomistėsh qė tė falėn pushtet e flatra,
Mė ligami se kaq-nuk keni ē’bėni! shthurzemrave inēestni kutėrbues,
Perėndinė unikale si besuat qė do t’a skeptrinit ndėr baltra?!

0h! ligsh kuptoj pse hienshėm ikni-ndoshta vijnė tė tjerė,
Njėqind duelantė nė qofshin-kurrsesi nuk tutem Hygo’it pėrbri,
Shpagdhjeti do tė jem-nė rast se do tė mbeten bekimit veē dhjetė,
E veē njė mbėrrittė me kaloshinė kanuni-patjetėr jam unė ai.

Gjykimi qashtret detretinės tejkah pa thundra kėrcėnimtare,
Nė altar eshtraskalitur ligji fajfaji gjunjin lėmenjgjakut mėkatarėt,
Himne funebėrtore oshėtihen adhurifestės ndėshkimtare,
Ballė Zotit mbi piedestal madhėshtimi: Ti-klithparė ndėr gijotinarėt!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:48 pm

SONETET E TRESHAVE

-813-

Ndjenja m’u vler mė pak se njė Mercedez,
Dhe nė kund s’ka rrugaēe mė mediokre,
Debilkė bredhur kohėsh sa fort serbes,
Rrenjshėm bindur se gėzon hire zote.

Mund t’a adhurosh pa asnjė interes,
Pėr njė flirt ndoshta pėrmes trillesh sqote,
Dhe pse rrugėsh fati rend ēmendur krejt stres,
Pa gjetur kuptim ndėr gremisma sqote.

S’ka krahasim me tė miat opinga,
Kjo gėrdallė hekurishtesh shkon nė dreq,
Drejt ferrit pas dashurimėn m’a tėrheq.

Ja-tek njė kthesė ku kryqet epshqindra,
Mbjellė kanė bukuritradhtoret nimfa,
Vashzat qė, pėrplasėn shpirtin si njė qelq...


-823-

Ndėrmjet garipes njėzet e katėr karat,
E njė halabakeje morrkultivuar,
Kėrkoj gjithkah ndryshim e si s’gjej aspak,
As tė nesėrmesh e as nė tė shkuar.

Lavdpara shpalos trimonjat ēmendpacak,
Kėrthizat kohve turpdyta u ka kruar,
Fati pėr dy motrat-qivur pa kapak,
Pėrjetmė pėrvjedhė nga tė Zotit duar.

Sanduiē mė shtrydhin mes shtrat merakut,
E lutem veē tė heshtin zullumqaret,
Pa mė lypur trashgimtare epshgjakut.

Dyshoj: mund tė kenė njė atė qyqaret?
Kėnaqėsisht matufepsur gaz plakut,
Tredhin riciklimin tek lumtur baret...


-833-

Dhe pse fjalėt bredhin zhveshur ndėr gojė,
Artikulimash i mbroth veshur mirė,
Prej lakuriqsimit u kam fort drojė,
Nė shkėmbim zemra do mė kish mėrdhirė.

Por, ti mė kėrkon qė tė veshit hojė,
Me mjaltth zėri tė t’a mbush oshėtirė,
Embėlthsisht dehesh e mė fton nė shtrojė,
Mes ethe epshesh dėshirės shpėrbirė.

Por, mė pėrskuq krejt turpi nga kaq hare,
Do tė thoja qė ndjehem befasuar,
Kur tė shpirtit kopsa zbėrthen plot naze,

Por, si guxon e mė mbėshtjell ndėr duar,
Si shkėmb njė bregu mė dhel dhėmbėsh dallge,
Kur as “tė dua” s’tė them dot zjarrzbuar...


-843-

Mirėsia thonė qė ėshtė zanat,
Bile mė i vjetėr se dhe kurvllėku,
Ushtroje mirėnjohjesh sa ke takat,
Mos u frik pėrtallash budallallėku.

Nė do duart mos tė t’i puthin prangat,
A mendjen mos t’a pushtojė kapsllėku,
A shqisat krejt mos tė t’i lajnė gjakrat,
E shpirtin mos t’a florinjtėsh pisllėku.

Sa pėr vete t’a kapėrcej kam frikė,
Tė moralit prag skalitur nė eshtra,
Tė shkoj-portės i kėputet mentesha.

Mė ze nėn e mė ngordh fjala e sqimtė,
I urtisė diell mė shndrin pėrhimtė,
Ndaj fatfshihem dashuronjash ndėr rreshta...


-853-

Fall hedh mbi tė dhjetin filxhan kafeje,
Teksa shend erzon tej xhamash tė barit,
Eshkėrim dua tė tė fal njė prekje,
E, heshtur tė digjem si flak’ e farit.

Vrapoj tė tė ze e humb pas njė kthese,
Ngordhkaltari trokth s’ngopet nga tė sharit,
Sapo mbrrij pėrqafjen shalon tej njė rreze,
E, argjend m’a pikon lotin tė qarit.

Kthehem rish ndan tryezės meditore,
Kafkėn e shkrij dhe derdh tė reja shkronja,
Pėr pyllin qė tė grisht ndėr metafora.

Kredhur nė skalitje vargjesh brishtore,
Befas mė shfaqesh prej larg verbshndrimore,
Zezanėn kafe thėthij ndėr ngjethonja...


-863-

Kornizė syrit hyn e pa pėrmasė,
Shpesh m’u dashka t’i ngre mė lart qepallat,
T’i ē’gozhd qerpikėt bindem pa tjetėr gjasė,
Lartesh e shkurtesh nga dhelat e lajkat.

E kurrė s’mė lejon tė shndritoj frazė,
Ndjenja pėrēundnore m’i tradhton farkat,
Kur indiferente shkon shend pa prapsmė,
Tė zjarrit epshe m’i braktisin vatrat.

Gurė sofati mė mbeten retinat,
Ku ulen fantazmat dyer kujtesės,
Duke pritur rish tė shfaqesh mes heshtmės.

Sakaq kqyr cigaret vallzim me gishtat,
Engjėjt e tu mbrojtės mė thyejn’ pipzat,
Ndėr xhamat e syzeve tej pėrcjellmės...


-873-

S’druaj tė hyj guvės sė gojės sate,
Ku fjalėt rreth mė qarkin gjarpėrishėm,
Kjo terrnajė mė eksiton magjishėm,
Mes shatėrvane helmnajash ekstaze.

Mijrangjyrshe mė vallzojnė fort hirshėm,
Eh ē’mė shpėrdridhen laguntrupit hare,
Mė pėrcėllojnė prekjesh ledhmazjarre,
Sa nė ēdo prehėr u paqprehem flirtshėm.

Mbi krahror i kacafyten sho’shoqes,
Kush e kush tė mė pickojė mjaltpara,
Gjithtok na thėthin dehmė madhe vala.

Kur dhemba e gazmendit mė vdes joshjes,
E tė gjakut prroska ēmenden pangopjes,
Nxirrmė prej gjuhės por, fati s’ka gjasa...


-883-

Tė arratisej e ndihmova njė nimfė,
Prej ėndrrenjash ku ngujonte pėrralle,
Fort mirnjohshėm si shpėrblim nga kjo ndihmė,
Mė premtoi njė dashuri hovzjarre.

Ēudisht shpejt u pėrqetha nga njė thirrmė,
Dehur pasion e ēmendlozonjare,
Mahnirė trilltokėsore kjo hirmė,
Rend pas makinave adhuronjmadhe.

Pėrzgjedh epshur markat e shoferėve,
E finalin destinacion tė puthjes,
Pa druar u ndėrron targat brekėve.

Teksa trisht nga pas po e ruaj shthurjes,
Tuj e lutur tė kthehet rish mes drerėve,
Por, kurvickshėm, as m’i gjegjet hiē ngucjes...


-893-

Pėr t’a pėrgjakur e do njė kolonel ushtrinė,
Njė leitnand qė t’a ruajė tė virgjėr paqėn,
Unė-rekrut i jetės, luftoj pėr dashurinė,
Egoist zellpaēmim qė shpirtit i ndryshon hartėn.

Veē ėndrrės i nėnshtrohem kudo m’a ze pusinė,
Nė gjarpėr shndėrrohem krejt si imitoj dhe shkabėn,
Vetėm marshoj kohės ku pasionet shkrumbinė,
Kėrkim zemrės qė m’adhuron si drita natėn.

T’i vendos tė rinj kufij perceptimit tė fatit,
Ku tė tjerėt lėmenj me kryqe i shtojnė shpresės,
Apo dhe lumturohen hipnotisht prehėr vdekės.

Dhe pse sė gjalli duke mos qenė flakllahtarit,
Kurrė pa u hidhur ē’shije u ka dhemb’ e moralit,
Kur s’duan t’u jenė zotthėr e shėrbestarė ndjenjės...


-913-

Pėr t’a ndarė qoftė dhe me hile tortėn e qejfeve,
I gjen lehtė djajthit qė tė lėpihen thekė fustanit,
Tė gjysmosh tė shendit shampanjė dhe picėn e epsheve,
Kurrė s’tė mungojnė kazmat pėr t’i hapur varre xhanit.

Madje dhe kllounė qė t’i ē’kurdisin orėt streseve,
Rimashkathėt qė ritėm ėndrrash tė ndjekin pas avazit,
Religjonarė qė nudisht t’adhurojnė tejperēeve,
Alkimistė qė nė s’u bujt nė shtrat tė plasin marazit.

Gjith’herė qark i ke lutjesh t’i ftosh brenda perimetrit,
Ku misterisht njė botė pa adresė mė verbjosh instiktesh,
Pa ditur as vetė pse tė rithem “tė dua!” mijvitesh.

Si dhjetrat fattarė jam njė X e s’i jap vlerim emrit,
Veē tė betohem: gazmendesh s’do mė keshė direk prehrit,
Por, do vaj tok me ty kur tė dhemb shpirti e lotit rritesh...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:49 pm

1/2 e 666 = POEZI

Fragmente

-1-

Ndėr paradėn e premtonjkryqėzuarve,
Ndoshta pa kurthėri kurorgjembaēe shpagpendimash,
Hijetejmė pas Krishtit po frymēapiten,
Tokthi-vėllezėrit e mij tė fjalės shenjtėzuar,
Seicili me farin e velės sė fatit ernajhumbur origjinazi,
Gozhduar fluturimqiellshėm nė shpinė,
E Mėshirblatimtari-im Atė-e si vallė hesht,
E sa fort ligshtmasi i ka mėkuar me besimin nė fitore,
E rish fal, fal meqė s’po dijnė ē’bėjnė,
Betueshmėrisht e mjerit fort mallkimtrisht,
Pjellėt e gruas tjetėr ndėr triumftribuna vampiriadash,
Veē kaq korbvonė kuptoj pse gazlottij kėtu,
Kruamohuar kobnajės e oqeanvarruar,
Zjarrherezirė nga Ama harrimtirave vrarė,
Pse ende s’i bindem ligjeve kanunyjore tė hakmarrės,
E pse putha mijėra ėndėrrima etjeshekujsh,
Njė gjakpėrgėnjeshtruar flamur djegur,
Ndaj ēdo polkah bekimi mė paska ogurgjėmės ndihur,
Shtegverbikundėrta hingėllimė drit’arsyeje,
Foton i pa bėrė dot uraganiadė vegimi,
Qė rilind fé’vdekurazi po atje ku perėndon,
Por ja qė tanimė gjithlakuriqthi i njoh shpirt pėr shpirt,
Pėrjetėsizmės-zvarrenjtarėt krenaritės,
Portretkthetruar ndėr banderola nesėrmtie,
Blasfemizmi qė ua udhprin idhujt shkallmonumentesh,
Drejt rrėnorit tempull lavdprofetik-Parajsa,
Besim edenianshėm mohuar ungjillazi,
E skaj, deri risythimit jet’tjetėrt tė vetvetes,
Universi pa kushte prapė i flijohet gjunjuraz kundruall,
Ndėrsa naivja pėrzgjedhore genit fajngjizur,
Shpata ime kujtesndryshkur artmoralit,
Lashtėsie pret kėmbanazi t’a braktisė milli i virgjėrisė,
Tehrrufenjtė flatrimash dykrerzhgabonjizmi,
Ballthi tėrė dirigjentėve tė klithnajtirės,
Oh! po duhet t’i shpėtoj-ehehej-trarthyeras t’i shpėtoj,
Zemėrshkrumbur e krejt apostujpėrēundnur,
T’i shpėtoj pra prej thonjsh mėkatizmi,
Meqė kobfund Satanai idepandreqshėm i Ngadhnjeve,
Asgjė qenkėrsh-para Hyut tė Turpeve...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:49 pm

-11-

Uturimash tashmė-mullinjtė e trurit punėtar,
Me ritmin e njė drite pangjizore,
Motmotas duhet tė na e kishin pėrfunduar sė bluari,
Grurin dhe egjrėn e mendimeve,
Por ja qė vogėlthtare koha e tejkah udhnajhumbėse,
Pse-kozmosisht po bėjmė perceptimash: Fé,
Me boll pasionverbni flirtmėrimi,
Flatrimprerazi lisharsėt grishmėrenjhėnorė tė gjumit,
Me litarėt rrezeholluar ėndrrave,
S’na lidhkan pas mrekullirash premtivėrteta,
Sepse sot qiellpaktė kaltėrenjash i lejuari fat,
Pėrsėri rishmi e prapė bėjmė Fé,
Pėr tė dėshmuar skajit devotshmėrinė predikimtare,
Kullmajės yjore tė primitivizmit,
Shpejt jehon uringjirur e rriskngrėnies ēangė,
Nė shtatė notat degradore pangopshmėtirės,
Si harrokemi vallė mos bėjmė Fé,
Kur befas rimbėrrin ora mėshirshenjttėruar e faljes,
Gjithqark gjarpėrnitė e akrepave,
Dhembat hidhėrore na i pjalmojnė fyershėm,
Engjėjthi tė na masakrojnė tundinė shthur’ritualėse,
E mes dy shpėtesave kaq fajtare,
Zgjedhim lirisė mė njerėzoren thirrmė barkthartuar,
Nė fort verbėranen ngutje finale,
Pėr t’i lypnuar shteg revani veē dizanterimit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:50 pm

-22-

Nė banka m’i ka shndėrruar xhepat e premtesės,
Thundra e trysnisė yllėsindjellėse-dėshirės vetshvetėsuese,
Me kartiēka vlermarra shansesh dėndur;
Biletleje pėr t’u ngjitur nė humnerėn kometzvarre tė majės;
Biletė llotarie pa pikėz spermėzimi hileje,
Gjenetikės pėrkushtore tė fisnikėrimit zhgėnjimor,
Pėr mushkat qė pjellin evolucionit alienin mė religjionbukur;
Biletė biliardshe horoskopie totto’futbolli,
Pėr mitrat qė kohėve pėrtypin sa mė pak ofsajtte,
Biletė kryqkuqe pėr detet qė ilegalisht tė reja korale blejnė,
Biletė numragoglash qė hėnėzojnė qarkuar retine,
Pėr t’ia gjetur ēdo ėndėrrime shpjegimin,
Anuarėsh ku seleksionuar janė profecirat kauzpasuronjėse;
Bileta bingo me bekima hyjsh pa emra zbulesash,
Nėpėr katalogėt e modės ē’mendėruese,
Pėr t’ia shkundur harresės krejt pluhurin artėror tė moralit,
Prej mantelit qėndisur me lot klithėtirash;
E vetėm pse-mė ėshtė ndarė prej fatit kaq e sa kopracisht,
Kjo ēapgėrdallkė, kjo laneteshkė, eh kjo palo jetė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 5 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi