Net Isveizi

Faqja 6 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:50 pm

-33-

Pėr tė tė thurur tash njė pulovėr poezie,
Me zjarrofshin e diellit tė fatmuzgut tim brenda,
Prej polit tė panjohjes mėrguar,
E ē’mė lutesh koti o dėshirmėrdhihtare,
Shtizat e syve mund tė m’i lidhin nyjet e fjalėve,
Nė modelin e adhurisė mė trillbukur,
Por, tė jem sa edhe ti dėborsinqertė,
Oh se ē’po m’i mungon leshi zellit merimangtar,
Pra lermė tė tė qeth njė herė o elbėtirė,
E pas-frymshenjtthi tė premtoj,
Krejt tė t’a shkrij statujėzėn platintare tė drojės,
Moj shendnaivja e prushakulltirėsja ime...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:50 pm

-44-

Shkrettirėn e pėrkėdhelės sate lan tashmė,
Oqeani i pėllėmbėzės sime,
E lojtoku uraganshėm tej dallgėzuar,
Fatit ia zbardhėllijnė nė ēdo pore fytyrėn e universit,
Kėshtu paku yjefaresh shpresėronte dikur,
Kroi dritėruar i shpėtesės errnajore,
Kur sot shigjetimi i busullpremtesės flatrazvarrė,
Syrthin ia verbėrzon hyut tė besimit,
E mes pyjesh hareharlisura tė fantazmave,
Qė ēmendjegazmendur viciozen ndėr valle zjarrishė,
Kund mė kthinave si rigjejmė udhėt,
Ti tek shtegshterpėsira ime,
E unė tek e jotja fushnajė krejti gjelbėrtirė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:50 pm

-55-

Nė anglosaksonisht-jo! njė kapiten anijeje,
Mė majlartė s’ka si mund tė jetė se direkėzimi i fjalės;
Nė rusisht-kozakshja valle jet’tej s’koreografet,
Mbi dėborė petlavirgjėrore thinjash;
Nė hebraisht bleta luzmyjtė e zhurputhjes,
Nuk do guxonte tė prodhojė kosherezotash hoje helmi;
Nė frengjisht-krenaria ngrehosėse e gijotinizmit,
Kurrė s’pėrfytyrohet pa tehnajė pendese;
Nė indisht-gojėt mplakur tė varreve,
Prenė nuk do donin t’a vjellijnė po kahkundėrti krijimit;
Nė gjermanisht-si kundruallet kush udhės,
Muzika shkėndijzon patkonjtė ndėr tė gjakut kalldrėme;
Nė japonisht-nė pėrmend krenarimin harikirian,
Gjarpėrlotit s’besoj se saldon flatra;
Nė spanjisht-arena nuk blert limfė kuptimi,
Vėrtet po nuk u vadit nga oazsyri i naivit poetth demor;
E ti mik pėrtype kaq bukė fjalorėsh,
Ekstazuar festapanjohjes pjergullash verėhyjtta,
Tuj orgjirė me zanat e menēurores bukuri,
Por-a s’mė thua: di t’a mbjellėsh vallė genin e vetvetes,
Djerrinave qė t’i besoi bekorit fat-jot’amė…

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:51 pm

-66-

Eh si kushtėzohet fatesh feja ime,
Prej nimfės pulė e vezės qė zishttė mbrujt,
Pėrjetazi shto kėtu bujarisht edhe njė litėr zjarr,
E tejmi vdekėsirės-njė flakurimthė ujė,
Mos harro njė shpinėz shkėmbishte ferriti,
Zejesh t’i kalit tigan smogut nė sy,
Por, as lopėn e bekimit bareshpalindur,
Gjalpin pa skėrmuar tė aspirimit tė mė dhurojė,
E piksėpari veē njė kokėrrz grurė,
Ku t’ia skalit portretin shenjtorit tė trilltisė,
Lėmė hėnore na bėhet varrtirnaja,
E sė fundi vetė dhiatėn e urisė paskaj apokrife,
Murguar vėrtetirash pėrgėnjeshtrimta,
Plot tentakula epshi tė m’a lexojė,
Pasioni zileverbėror i yjgalopit analfabetik,
E kur tė krrakėrrojė agimazi nė pjellje,
Ėndrra sa lehonė e gruas sime liturgjitradhtuar,
Kalldrrėmin e bisedės rishmi e vazhdojmė,
Pėr bibliografinė kahpa tė besimit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:51 pm

-77-

Pėrēdoditses astronomi ku as rilind e as perėndoj,
Kahperfekt mbetet vetėm sahati lashttak i shkopthit tė diellit,
Perimetrisht kalėruar kufijve yjorė tė ekzistencės,
Ndaj pasionrrėnjshėm po t’a ngul nė kėrthizė,
E kurrsesi jo-duna shirokhovpandalshme e barkut,
Shformuar nga deve shfrerimtare ofshamash,
Dhe pse-nė gjysmėn hemisferė faraonet ende hija e instiktit,
E nė tjetrėn brokėzė dehur globthi-verbima e fatit,
Fiks nė orėn gjėmimēmendtare tė lamtumirės,
Oazi i buzės sė ikjes pasmėpa mbeti rish fort etur,
Sepse shenjttibesniku lavjerrės i sė nesėrmes,
Kohėsh s’ka dėnjuar tė jetė shtegpėrkryer pa kthimarratirėn,
Ndėr dallgėzimat krokodilėzore tė epshėrimit,
Cianurin e kripės sė retinqiellit ligshtmirės pėrtypi,
Pėrēasttur gjėmnajlajthitjes kolonelkapitulluar,
Pėr idevirgjėrin konseguent rregull rend’ushtarak,
Tė sė qenit deri nė skllavėrimė flirtti-rekrut xheloz i ndjenjės,
Kur profetirave asnjėherė ciku nė sip mbi sip,
Flatrat zjarrnajuar nuk ia theu kėmbania e lodhjes,
Meqė adhurie-gjithnajtira deformimdėshirore,
Prej lindjeve vdektare fe’pėrzėna vegimit tė lirisė,
Ritualin simfonik tė heshtjes-tik’takut tė sė papėrsėritshmes,
Nuk ua meriti kauzlavdi aq e aq pėrkushtueshėm...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:51 pm

-88-

Filldrejtfundta udhėtirnajė utopike e qėllimit,
Vėrtet akademisht analfabetshėm,
S’ka se si mund tė ketė asnjė lidhje me termin drejtėz,
Kundėrshtia mbetet veēse fjollimėz reaktivi,
Ndryshuar radarit jetēvdekazi kah,
Ndėr shtėpi ėndrrash ndoshta dritėrim zhbiret oxhakut,
E nė xhungėl bujarie-lignjare e hajniron era,
Shurdhemecka makinė burokratike shkrimi,
Ilegalisht e ligjėron zyrave flirtore,
E ky gazmendshkulmėzim oazit tė thellxhepit sondyjtė,
Me prokurimė trashėgimnaje fatklandestine,
Somnambulshėm e gjen kohės shtegun ndjellverbimtė,
Dhe pret sa t’i ridėbortijė ujvarloti,
Krejt perpendikularisht ritualit idepafajshmė,
Nė ēdo kurthbefasi kontrollzotash,
Bile dhe kur bujtet prej viseve bekimore tė ē’shenjtisė,
Nė altarin tundonjmasakruar tė dashurizmit,
E drejta-qoftė po guri i ēastit tonė,
Qė guximrish po na godet-eh sa e sa shenjėzimgabuari...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:51 pm

-99-

Tashmė, sapo gjunjthyer kam kthyer,
Po nė rrasgurin kilometrik tė kujtes’harrisė fronike,
Tė dhjetė seri apokalipsesh mė parė,
Ku pyes ende shenjttin e pse vallė mė braktisi,
Gjysma e qenies sė mosqenies sime-guximsizifiane,
Oh! sot jam me pjesėn tjetėr krejt nihiliste,
Tė mosqenies sė qenies genpangjizur fatit,
Ndonėse perėndishėm bukur e di qė sado shtegtuar,
Jeta s’mė ka hedhur senskundthi ēapngadhnjė,
Bile, as turpit s’gjej dert t’i lyp emėr,
E ja qė lotdrittė paskam gėzuar dhe unė-bekimtirės,
Njė vdeknajė pėrkorazi pėrkohtare...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:52 pm

-111-

Djallėtija sa fort pėrēundtare e jetės,
Shpirtin ēdoindshėm e si m’a ka krejt uzurpuar,
E si njė brokėzė m’a ka lėnė,
Pa diellspermėzorin gjak tė dhérimit,
Etjenginjurit villen prej dehmės kėllirėse tė lotit,
Sapo vlagdhunimin e buzėve petalin,
Tek ky rrethzjarr fatvjedhuar,
Pastaj mallkimnive mė mllefthyejnė si njė puhi,
Derės rrėnjshkulur ku bujttin,
Hm-sa dėnimkultorė bekimprapshtė,
Pse nuk do tė kthehen nė origjinė instikti kurrė,
As edhe kur engjėllthicka e vdekjes,
Adhurimtare trillkmiklonjėse,
Zemrėn prej pushtetit terrnar-fundi tė ma ēlirė,
Mėzth tė mė harbojė zabelesh drite...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:52 pm

-122-

Urbani ende lavdpakonstruktuar i historizmit,
Befas nė zgrip skėterrimi na ndal,
E poshtė-yje! lart-sa gremina po rrok retina,
Valixhet e mendimeve zvarratare,
Njė pas njė i shpinojmė dėnimit shtegprerės,
Galopin verbėronjtar tė akrepave,
Koha ia ka thyer profecirės premtorit sahat,
E planeti fort nderon impotencėn,
Ngjizur ideve sterilore tė internacionalizmės,
Nė zeron absolute antej universit,
Kahnajė lypnokan pėr njė yllėsi’re ardhmėti,
Sirenat e boritė gjarpėrirė pas fatit,
Por s’do tė ketė-thonė-shpresimnajės kurrė,
Tokė bekimi tej bujtje shkretėrisė,
Ku universitete shtrigash na studiojnė kobin,
Pėrballė-zjarre sa energjipenduar,
Hirtirė po duam tė kthehen nė kujtesė paku,
Por as qimiter djeshmėria nuk ka,
Kur veē ligonja perandorojnė mouzoleumesh,
E-e nesėrmja s’nguronka tė niset,
Veē nė shpejt nuk ringjallet motorri ritlashtė,
Etj. etj. e prapė etj. e rishi etj. etj,
Meqė s’paska udhė pa kthim e as lotė pa sy...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:52 pm

133-

Kokėrrzėn ē’thurmfundtė tė elbit tė hėnėdrojės,
Miklimash ia vodha fushnajės sė natės,
E toku me fantazmėn mijshekullore tė vėlla Bėrns’it,
Skocisht thirrėm tej marifetet kontemporane,
Me gjak e djersė e spermė e dritė e besim-etur i trazuam,
Mbi ēmendnajmadhin zjarr etherisė ngushėllirėse,
Derisa ē’tjetėrsuar e shndėrruam fatin fort premtor nė Whisky,
Gurrthartima lotėsh mallėngjese epshazi gėlltitėm,
Bregantej mbytur varrit paracaktor-ende pahapur-tė agut,
Ku pasgentarėt, mumjet, vozash do na i ē’ngujijnė,
E sapo u kthyem ballė velash erėdehma tė perėndimit mrekullor,
Pėr tė kėrkuar yje pendimit riardhjen e kujtimeve,
E deri sa rimbėrriti horizont’humburisht po vetėtirave-erri,
E entuziazmit i riflakėrimė kazanėt ekstazės,
Ngazėllimth-tjetėr kokėrrs virgjėrnajfundme elbhėne,
Pse trillie ish kredhtirė nė magmė turpi,
Guximrish ia hajnuam si lashttazi-hambarqiellit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:53 pm

-144-

Ngopja e dheut tė shpirtit me vetveten,
Kimikisht mineral gjaku ka prodhuar pakohėsh,
Grimgrimazi udhnajmalesh urtie,
Ku profetėt iu thėrrasin zotat dritėtirės,
Duke ia qashtruar krejt pastėrtinė arit tė fjalės,
Kur tej na pret falmė zgafellash,
Fabrikimi i ngucjes arratirėse fatalitetit,
Pa u habirė pse fundēfundmi kaq thjeshtėsisht,
Mbetėm veē njė birėzė etjeje thėthirse,
Nė blindin e trupit superpasional,
Prej monarkisė sė vesit s’di si shpuar flirtjetėve,
A fshehur prej akrepit tė hobit helmtar,
Pėr tė qenė dhe hiēnajie-ngopur,
Yjuar epshbraktisjes sa larg guvė gojėheshtjes:
Vagoni meritplot i instikticidit ē’burgor...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:53 pm

-155-

Meqė paskam ekzistuar qė ende pa lindur,
Thelli rrėnjėndrrės sythdemoniane tė kushedi kujt njerkuci,
E meqė kurrė vėrtetėtirės para se Uni tė ri’jem,
Kaluar nuk guximkisha nga udhėshkrumbishta e shenjttive,
E meqė helmnėpėrkė mė ish bėrė dėshira,
Dikushi tė ma falte bujarfundmasi tollumbacthin e pėrjetės,
Plumbi spermyjuar i njė ndryshkpushke befasie,
Qorrthi m’u ngul nė kryqin ku po nguj sot-as hy e as xhind,
E ju betohem pėr shpirt Dhéu e Prometeu,
Asgjėnaja s’mė pėlqen mė gjelbėrnive tė zjarrnisė shterore,
Hyrė kam nė portė tė grishės sa boll gabimtare,
Qėllimit ardhimtar tė fatit ēdoēast pendesankuar lėngatazi,
Pse qenka kaq premtindryshe-sa prapthor,
Dhe pse fort mirė mė bindėn qė: s’kam tė drejta pėrgojimi,
Pėr ē’ka, pa dashjen e Atit Krijor na u dhurua...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:53 pm

-166-

Humbja e ekuilibrit sa perfekt tė sė qeshurės arsyepa,
Mė pas thjeshtė ka tė bėjė me dhėmbėt,
Me ungjilltaren mbjellje bestytnipėrgėnjeshtėrt tė tyre,
Ndėr baltrat e pėrgjakjes sė vetfatit ndoshta,
Apo dhe me gjeninė plugbujkėzore tė njė dentisti,
Sido tė jetė-udha do tė kobtijė shembje,
Meqė urithisht shpate emocioneve paska erozion,
E fjala-lavdpara-mbetet greminė aq iristhellė,
Dhe nė memecėria guxuar pyet minierat e ēimēakizit,
Pse kurorputhjet vargmal s’i bleron mė,
E kurrsesive nuk ka si mė kafshon kurth ngėrēi ēudie...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:53 pm

-177-

Varrezat-eh sa lig katrahuruar tė rrethinave,
Fundmi nė ankand i nxorrėn shpėtuaras trashėgimtarėt,
Meqė mushkėrive fort kollplakura tė qytetit,
S’po u delka i krahėrorit kacekth,
Kėrmij ēapmermertė vilash do hėnargjendohen qarktirė,
Kėrrusqare shpinės lotbraktisėse,
E, ndėr orgjiadat e urimzenjave tė fatit,
Kupa kristalediamantta pishinash do tė thyhen,
Gjenitė vjedhur provincash do spostohen njė shekull tej,
Pse krimba sykuq Rolls Royce’ash do lėvrijnė,
Nėpėr kapilarėt zbrazuar prej kujtesės,
E do gjelbėrijė epshi i njė re’kohe,
Mbi zgjebėn e lėndinave ku tash veēse metri bredhėrin,
Portat t’i blejė mjerit treg ēmimzi,
Oh; sot mė lypet sa tepėr pėrkushtim borxh,
Ndėr harta rrokqiejsh yjet mos i ngatėrroj origjinės nesėr,
Kur mallmallkor tė rishhyj-po tek ty peizash...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:54 pm

-188-

Globi-rrotullohet jetshtjelltar boshtit tė fatit tė vet,
Jo sepse deshi trillit inkuizicioni,
Era trokthshkėndijon furimluginės sė qiellit tė vet,
Jo sepse deshi astrologjive liria,
Shpata kėrcen tejas millit tė vargmalgjakut tė vet,
Jo sepse deshi ritual hakmarrja,
Guri hidhet guxim nga flamuri i kėshtjellės sė vet,
Jo sepse deshi legjendės flijesa,
Verbimi kėrkon xixėllonjat nė dje’ardhmėri tė vet,
Jo sepse deshi terrtirnajės dielli,
Mėzthi i skllavėrohet frerėzimit tė zotėrisė sė vet,
Jo sepse deshi arratirė pendimi,
Dhe kjo grua kthen ku e braktisi ikona e kujtesės,
Jo sepse deshi shtermė pasioni,
Dhe unė, prangash po e ngujoj detin e ėndėrrimit,
Jo! jo se pa pse-dashka lajthitja...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:54 pm

-199-

Dikush-heshturas mė trumpeton ende qė statuja e lirisė,
Ish veē shpirti im herasi vjedhakur,
Sheshefestave pushtuar nga zotat e orgjive,
Pra, thjeshtė qenkam koordinata ėndėrrenjash-njė zogth,
Kurrė pranguar qiejve nga puhizat,
Dhe pse vallė i paskam po dritėrimēmatura,
Tejmėrisht-hemisferat shkretėtimpafundtare tė vetvetes,
Kufijtė pushtuar prej gamiles plakur tė syrit,
Janė veē jashtėri e brendshmėrisė,
Ku globthi po na i vuan dėnimet Pse’ve tė r/evolucionit,
Rrokullimgabuari kraterit perceptor tė jermit,
Pėrmbajtja e formės sė kaltėrimit-sa shpesh,
Filozofikisht mund qeniegabueshėm kronikash lahuttare,
Por ē’ka qelės nuk shteret kėnduari,
Na ėshtė embrioni i fjalės e Ai-jam veē unė,
Ngjiz farėn nė zjarr e rishmas e mbjell nė mitėr tymtaje,
Vetė e inkuizicionoj zellin e-riciklisht e rilind,
Ky i pa energjidytė pushtet-Krijimi,
Tok-unė e shenjtti, toku-asgjėja e pakoha, tokthi-lotlavdi,
E thomėni: si vallė, t’i dhuroj e blatoj jehona,
Tellallit qė iknaj klithash na fatshan,
Yjviseve tė sė vėrtėtės arratizvarruar-tash e sa pėrjetėsi...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:54 pm

-211-

Tejmė, pas kufirit gardhshkulaq tė fqinjit,
Kishte ditė qė syrit tundimadhe po mė livadhiste njė zebėrz,
Vithet brumdiellta m’a verbėrinin varr e qiej arsyen,
Kofshėt eh-kolonada granitore tempujsh,
Stėrgjyshnjerkėrve tė mij grekė ua kishte vjedhėruar,
Befas me njė kėrcim prej balerine puhije,
Shpinazi u kryq nėn gjunjėt e mėzthit tim tredhnishpėrthyes,
Fort herėt lavdshquar-ē’turpėruar pėr degjenerimin,
E kur guxim ia shqyen anėbreg pizhamat,
Rinjoha po pelshterptėn e pakttradhtuarit kaqkohas,
Punė satantare e sa mė s’ka meritakeqe,
Mė ndyrenjė-jo! Mė zezare-jo! Jo!-mė kobndjellėse!
Por, dhe s’ka mė fort mallkimligtė pse ende hidhmi e mbroj,
Instiktlajthiturin hamshor eh sa fajpafajės,
Hingėllirējerrė mbi piedestalin gropėzor tė shpagisė,
Ballė frėngjie yjekrryer tė hakėrrinderorit,
Teksa gazmendtie pushka s’di pse ndryshkur-hesht,
Ku flladkaltren ngėrdheshtaz tė blozbrendshmet e zonjėzės,
Qė, rishmėrish zjarrėron shtratin e pa zot...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:55 pm

-222-

Perlėzorja sferė e terrnajtirės sė kuriozitetit trilltar,
Nginjėruar kapilarėsh me verė verbėrie,
Rrokullohet shtegvjedhas mbi gjoksin e lehonės virtytmtare,
E buzėt nuk druajnė t’i kullotin shpatesh agmėruar,
Luledele aromndaluara qumėshti epshri,
Gjurmė frikshkrumbore le pas,
Tek mė fluturet thellsyri orbit’tekanjoze,
Nėpėr rėnien frerkėputur tė lirisė gjithkahi honuar,
Duke harruar pse me rrufetė e patjetėrsisė sa napalmėtare,
Dėnuarazi ndėr flatrat ėndėrrore duhet tė kthehet,
Etjebrishtė si vesa e prushėzuar-puthjes,
Ku sondat e retinave flirtėrisht,
Ngulen dherash perceptimi fort akulluar,
E veē me qiejt premtorė klandestinazi dashurohen,
E kurrė jo me lendinėn kaltėrimshterpnjė-tė Birit tė antiligjit,
As me pronėn testamentuar biblikazi krejt fallcisht,
As me palcėn dėshir’ilegalisht mbjelluar,
Nga Ati i Tij me emrin X’ėzuar,
Qė gjeneologjikes pemė s’i gjen rrėnjim,
Po tundonjėtira rishmė ngulmon guximpapėrsėritė,
Me ritmin harbor tė njė ofshėtire ndjellnidyshimtare ujvaret,
Deri mbi bateritė kundėrajrore tė ligvesit ē’thuran,
Eh sa tepėr poshtė zgribit tė arsyes-heu,
Ku breshka kėshtjellon egoizmi,
Pėrgjuar-ndėrsa festnajės misterin kurth,
Bile thirrjevetėtisht ia kapėrcen fatit kundratabelat,
Me kryqėzoret eshtra ngjethit tė pararendėsve vegiutopistė,
Tash mė tepėr se dhe hyu yjmbrojtės i rrezikonjės,
Pa ēati pėrkushtimi mbetur shi ē’bekimit,
Zotėron strategji jo mė sizifore,
E-Zjarr! urdhėron mitra besimit blinduar,
Shpirtin fekonduar risėrish me embrion shpagenje,
Nga perėndia pėrgjėrore e uni’t ekstremor tė ē’klerikcizmit,
E veē tungjatjetira pluhurtare nderen djerranės tej,
Nėpėr nervtelin tendosjekėputur udhėsie,
Prej xhelozizma zogjsh emėrpa,
Qė nė flokėt e sheqerit tė puhive tretijnė,
Mbi lahutėn e kohės vėrtet baladimave sa penduar,
Ku gremiset diellthėrrmuar irisi krejt xixėllishternar i perlės,
Aortzbrazur nga zmeraldi thinjėran i lotit,
Fundazi, pushuar sė mbiqeni mė kuriozitetit-Sferė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:55 pm

-233-

Kufij ruajtjedomosdoshėm qenkan muskujt,
Ilegalisht pėr t’i kapėrcyer pakohėsh klonin vetvetes,
E pėr tė qenė guximit ku nuk mundet-urtia,
Parzmore himnpaepme ēeliku pra, farkuar nė gjak ėndėrrishė,
Nė rrjedhjen e kėrkimit busullthyer,
Njėmijė milje yjepas besimit e pret gojza e detit,
Etur pėr shtjellirat e elikave tė fatit,
Tej ēdo shpėtimi tė lundrės dallgnajimverbėrt kurthirė stuhive,
Po aq ia largm ishullin thesaruar mbėrritjes,
E ndėr gjymtyrė vegimi rish vizatohen vrigfluturimthit,
Hartat qė, vėrtetė e si kurrė nuk na shkelėn...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:55 pm

-244-

Elektroshoti miklimtar i perceptimit,
Mė bėn hidhuri tė klith prej thirrnive kohpenduese,
Ndėr mjegullira shpėtese gurgulluar,
Me ritmin tymtar tė zjarrit vrapuar tokthi-eh nėnė,
Rrafshirat erozionuar prej dhembės,
Brenda njė ēasti i gjelbėron ky lakonizėm gjaknaiv,
Tek i lypnon fatalitetit njė urė kahre,
Pėr t’i riardhur nė mitėr mė me entuziazėm botės,
Nė njė ngjizje fé’mundtare mėshire,
Tė fantazmėfaljes mberthyer thonjėrive lamtumirė,
E lahutat e syrit perėndive eremitur,
Nėpėr tehun tendosjevetėtimuar tė fundvėshtrimit,
Kurora lindin me korbėrina tingujsh,
Ooo Atė! lebetiset krismathyeri kupa e gjithėsirės,
Dehur ligonje me helmėtira shpage,
Por ja qė shenjttorėt qenkan tėri krijuar veshbaltė,
Arsyeverb/gjunjzbuar/shpirtmohues,
Pėr t’i kuptuar veē njė grimė genshkakun tė qenit:
Pemė dashurie a rrėnjė tek prindėrit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:56 pm

-255-

Deri pas mohimit tė kushtetutės sė turmės,
Shpirttazi t’i pėrkasėsh vetvetes,
Nga kudhra e eshtrės e tej lamtumirit krua!
Veē kjo ide m’a dhuron parzmoren e guximit ēmendan,
Kurrė! tė mos prehem rish nė fron mėkati,
Mes lavdmadhes kėshtjellė bote,
Ku grackė ēdo shpinporte instiktbrendshme,
Njė pabesi pret bujtzemre mes altarsofre morali gjakur,
Por, ja qė jam sa larg trokitmės sė vdekjes,
Ngujuar urės sė iluzionit pėrjetor,
E sigurisht jo verbimbardhė nė kah armiku,
Ndoshta ky fundkurth mė qoftė i tejgjalljes-kryemisteri,
Pse, dhe nė jam pushkė-s’jam nė syrin tim,
E uvertura s’do violinė pa numėr,
Kur fatpashterive i thuroj kakofoni vetmimit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:56 pm

-266-

Perėndeshzės sa fort sovrane tė sė vėrtetės,
Nė gen tė besimit ia kam lartuar tej yjėtirash tempullin,
Pse mbetet zgjua pa zulmėri trashgimtarėsh,
E kurrė nuk guxova t’i shtroja udhėtirė,
Malit tė inisiativės pushtuese deri utopizmit ku dritėron,
Ama gjarpėranikėt profetė-fesė sė idealizmit,
Gjetur ia kanė kohkahera verbtirės shtegnajat-e s’di si,
Dhėmbė e thonj ngulur gėzofe stuhishė,
E veēse kujt ende nuk ia merit as vegimnaja,
Mėshirėn, Altarin, Skeptrimėn, Fatin, Miklimėn, Shtratin,
I falen trishtas ē’shenjtėrorit kryq tė vetvetes...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:56 pm

-277-

Veēse unė mund tė jem gjaku yt ndjellimkeq,
E radioaktivitetin e gjithkah errmisė,
Pėrēuar thellit t’a kem deri nė eshtra zemre,
Pa tė t’a tregur flamurimin piratesk,
Vizatuar tej nėpėr qiellti shpirti,
Pritja aortėn tė lutem fatit qė ende eterisht na lidh,
Pse kobi na lindi veē pėr njeri’tjetrin,
Po hemisferave hėnėkundėrta tė po njė ame ligme,
Mbyllma pra portėzėn e tunelit,
Ku hyj pėr tė t’a injektuar dhuratazi,
Ēdo ēast-heroinėn ndaluar tė mosmungesės,
Apo ti mė qenke imi gjak shpreskeq,
E, kurrė nuk po m’a nginj etjen dėshirimtare...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:56 pm

-288-

Ja-pėrsėri njė majskarpello nėpėrkėrivegimuar syri,
Shmprehur prej mosnėnshtrimit tė pėrkėdheljes rutinzvarre,
Diku tej gjakuar bistaku i njė qeshjeje vjeshtdjegur,
Pakėputur nga gėrshėrėt e etjes drojtjane,
Yjeruar-dhe njė akuarium vetmie,
Pakohazi-pritur fantazmėn e artėpeshkut braktisės,
Teksa kjo oshėtimshpellė panikjoshtė gėzhoje,
Penduar e paska guximherėt eremitin pasmė’pa tė plumbit,
Gjithtej harku i qiellit kordvetėtimash tendosur,
Kund si s’po e gjen olimpit shigjet’helmtėn e rrufesė,
Fshehur kroit shterzan tė kujtesės,
Bile as mitėr varri nuk paska nė tė ungjijve premtima,
Shtatėzania pambėrrirė e farngjizjes sė zjarrit,
Sidoqoftė, po na lypka shtratin flirtpashpėtueshėm tė faljes,
Perėndeshza heshturi e divorcuar me qėllimin,
E-fatfundthi biologjisė (r)evolucion’naive sė dritės,
Larvėza emėrpa e kėngėzės sime,
Qė s’po mund t’a kapėrcejė kurrė ylberin,
Klithtirės t’a rinxirosė uraganin impotent tė arsyes,
A ndoshta t’i bindė kurthimadhuritė e féve kauzgalaktikore,
Flladflur-orgjishenjtve dėshirazi puthjesh t’u flatret...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:57 pm

-299-

Fort bukurisht ardhmėtira profetikore yllpangjizur,
Njė molle farėdielli i pėrngjet,
Ushqyer tėrtej rrėnjėve tė errtirės-eh sa bujaruar,
Me duart njerkore tė nevojės,
Prej akullnajave xhunglore tė sė sotmes,
E dėborėn e tė djeshmės harruar pa shpirtshkrirė,
Majė pemės sė qiellit besimor,
Me kafshimpistėt thonjė tė trillinstikteve,
Ngulirė gjirtokės sė shpresės,
Nga brezni paflamuruar nacionalizmash,
Ku hiri i kujtesės ritualisht krejt po na ē’zjarrmon,
Thjeshtinė e tė qenit bij argjili,
E luftrat fatehumbura na bindin rishmas,
Pėr tė fituar shpejt do sajojmė beteja ngadhnjreja,
Ku agut do t’ia patinojė florirazi fytyrėn,
Kremi i gjaklimfės sė asgjėsė,
E ēuditrisht prushtimnajat e bronshitit emėrgabuar,
Do t’ia ngrohin penecilinshėm shėndetin,
Por, ndėr atlasėt nekrologjikė,
Pėrshpirtet qė e mpak njė kanser femėr,
Prej ditės sė pas gravitetizmit,
Kur nisėn tė shenjtėn zemėr t’ia brejnė ligshtirasi,
Nė ēdo atom tė mbiekzistencės surreale,
Krimbat hyjnorzuar politikanė,
Megjithatė, akademisht prapė gjunjimuari betohet,
Po nė fé’tejmen epokė lavdie,
Ku vetė do adhurohet ringjalljes-naivisht sa bukur...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 6 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi