Net Isveizi

Faqja 7 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:57 pm

-311-

Arkimedi, kur lignajtirės e deshi pėrdėlluaraz botėn,
Frikėsuar jashtė saj zbuloi njė pikėzė-idenė,
E shpirtfshehur saj: njė levė-njeriun,
Gongparit ēast klithor rendur ndėr brirė armiqėsimi,
Nė qėllim tė vet edhe mund t’a greminoste,
Thelli njė kat mė honuar tė parajsės,
Ku tash ē’mbytėtin lashtazi pa pasrrema shpresimi,
Por orbittarin bosht kushtėzor tė perėndisė,
E njihte yjive hiēthi-aq sa edhe fatin,
Duke qėnė kauzės sė mėshirės kuota zero,
E dy kahėve numerikė tė maratonave tė mbiqenies,
Nuk mund t’ia harroj pėrgjėratėn ndjejtarit,
Meqė ungjillėzimit po e kam ende nun shtegbekues,
E ca mė fort pse parimi i frymės shenjttore,
Ende keqth ia imiton teorinė nė krejt pėrmasrrėnim,
Pse, mė trond t’a flak nė falmė rruzullimin,
Mes tempullnajash bujarishpėtonjse,
Kur po me kėto mallkimlavdta duar e varra,
Bile, tok me tė dyja mundėsitė gjunjare tė rebelimit,
Oh jo! sa Ai s’do dij t’a adhuroj dot,
E pendimazi t’a ndėshkoj dot: Jo! po sa Ai,
Ndyrėsirnajėn verbpraruar ku jetoj dėnueshmėrisht,
E po mashtroj si krejti trilltjerėt troē,
Nė gjuhėn e genit fajezanafillazi ē’thurtuar:
Kjo karakatinė kreniturpi skalitur nė ar drite-s’tutet...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:57 pm

-322-

Kur ndėr amfiteatro lavdimi ngulmoj tė luaj viktimėn,
Kund kėshtjellės si vallė s’e gjej xhelatin,
Kur gjaku gurra retinash mė bėhet kaēurrel gjykonje,
Tej porte qerpikėsh arratisen spektatorėt,
E mirazhive kuqėlore anijemakthet thelli u plluskojnė,
Idesė-kur satėri ia vetpret duart flatėrzuar,
Nuk ka skenė, sufler e polic pėr ritmet entuziazmore,
Kur blej dramaturgun thuaj krejt badiava,
S’po dėnjon tė shitet as me platin hėne regjisor krimi,
Kur tragjedia ē’alibive gaztėri mė dhuret,
Tok me vajtojckore fantazmash kohėve shtegkthima,
S’paskam larvės pasioni mėkor nė shpirt,
E zellit kjo tregon qė qėllimesh ende nuk kam rilindur,
E jo! kurrė s’do vdes kalendarit fatēarttė,
Ku shqiponjizmi adhuron gjarpėrizmin e-anasjelltas...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:57 pm

-333-

Preferoj tė rimbetem i ftuari grishėmparė i nderit,
Pėr ēdo banket gjakshampanjtė llogoreje,
Organizuar pėrshpirtjesh prej shpaginesėrmeve kujtime,
Por si pėllumbth paqmėtar qė ē’mėkaton,
Nėse i arratisen fundmi prej shpirtit kauzvajtojcat,
Apo dhe po t’a braktisė festash def’qielli,
Tok me naivin ritėm entuziazmi,
Pas vetėtirflatra hienishė atdhepanjohura,
E kurrsesi jo si lajmėtarth dantesk i kthetrimferrit,
Qė terrie as vetakuzohet pėr herezitizėm,
E as guxon mė tė mbrohet prej blasfemitarėve vėllezėr,
Shndėrruar nė barinj engjėjsh religjionzinj,
Teksa psallttin nė emėr tė frymės amėshenjttėruar,
Thjesht pra sot po ju lypnoj edenianshėm,
Veē njė guackė saturni shtėpize,
Qoftė dhe dallgfundėm njė lumi dafinash,
Ku-rish t’i rimbledh apostujt e pėrzėnė nga grigja,
Me portėn nė krahėruar dielli plagklithtar,
E njė krua konstelacionesh mes eshtrave tė kreniparėve,
T’u drittė zambakuar ylberisht nė prehėr,
Im bir tė dijė ku helmas t’a mėkojė zhurimit etjen,
Me plazmėn genzjarrėruar tė fisnikėrimit,
E njė lishars rrapbesimit nyjzuar,
Ku tė pėrkundė puhishė muzgu ėndėrritė,
Rruaza varur nė pėrqafimin mallhonėtar tė hėnės,
E gjithkahkund kohės-veē pjergulla yjesh,
E trėndafilė shtojzovallesh ndėr pėrrallza dashurishė tė ra,
Pse universi pėr perėndi njeh po korbnitė,
Pėr t’a mbrujttirė me nektarin e arsyes dyshimėn,
Sepse pėr djallin nėmhyjnor tė sė vėrtetės,
Zot tash nė parajsėn e mizeries,
S’ka si t’iu harrohet thonjsh ē’ju shkrova,
E ē’ka ju thashė lashtti kur gjarpėr ende nuk kish,
Nėn primitivin gur parabiblik tė filozofisė,
Oh, patjetėr nėse iu verbthėrret lavdit profetesha vdekje,
Jet’tejmė, po si mua-ullinjėzuar t’ju gjejė,
Ninullash legjendnajardhme tė djep/altarit fat’tuaj...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:58 pm

SONETET E KATRAVE


-1024-

Gjithkush pėrtyp mes kopėshtit tė vet tė mendjes lakra,
Ē’ka mbolli ditėsh premtore pranverimit tė zotave,
Tash gjelbrur me palcė ėndrrash e tė kushtimit gjakra,
Pjekur e vjelė, shkelur e vjedhė djerranisht kohrave.

Grishballit i dritės plug vrapon begatash nė baltra,
Arsyeja thur flatra e fatfundmi u ngjan korbave,
Dėshtonjat sado varr mermeresh rish kadavėrvarfra,
Kur dhe shpresat ēerdhe sokolėsh u bien trisht lodrave.

Pėr njė premtim mė agresiv e njė falje mė sublime,
Emėr lumturonjash kurrė pa kryer kalendarėsh,
Kush pa i akuzuar pėr pasione shpagmarrėsh.

Thėngjijve po i fryj dhe unė dhe pse ngrirė tundive,
Teksa lepujt mė hanė ēdo gjeth tejdherash pėrēundnive,
Kur tokth me hijet e dashuriēkave vallzoj shandanėsh...


-1034-

E syrit kornizė nuk po m’a nxe tėndin portret,
Mahnitur lumturonjės shtoj dhe njė qiellth tjetėr,
Mė ravijzohesh ėndrra’ardhshėm si tė jem profet,
Pėr sė njėqindti rilind nė njė dashuri mallvjetėr.

I fjalės grafik mė ve nė dyshim nė jam poet,
Kur metaforės limonshėm m’i kaltėron prehėr,
Reale yjvezullon e s’u bėkam dot konkret,
Me mėndafsh pėrkėdhele tė thur fllade joshgjelbėr.

Penelat e kaēurrelave mbruhen si pjergull,
I llėrėve mermer si letėr pa rimėzuar,
Muzikėn e muzgut shpėrhap nga kroi nėn sqetull.

Pėllumbat e trishtonjave nga m’ishin mėrguar,
Kthehen shend e pena makthtare t’i ve mbi vetull,
Drithrim! sa nga ky mirazh ngel vetėm rishm lėnduar...


-1044-

Po na hajnin ēdo ditė imja mike, idetė dhe ritmet,
S’ėshtė poetikė kur thonė se na thėthijnė dhe shpirtin,
Duan bjerrėsisė ligsht e lotit mollė tė na vetkrimbet,
Vezullim shtigje krenisė gėzofshėm tė na shtrojnė ziftin.

Por, ku dijnė tė burojnė s’ka si tė shterin luzma himnet,
Hidhėronjat dhe kur biblisht ngjallen imitojnė keq ritin,
Vdekja ēdo pėrmase po vdekje mbet e kurrė s’i besniket,
Jeta grabitur-tjetėr jete, do t’a shpagojė shend trillin.

E ja qė tash duhen vuajtur gazmet qė ishin veē tonat,
Gjurmė trokthira arrative s’u ndjejmė dot as jehonat,
Duart e kohės dijnė dhe tė na i fshehkan begatirat.

Mos u panik kur shoqkat imitojnė nėpėr frone zotat,
Si unė qė s’habij kur mė dhurojnė shpatėn dhe tradhtirat,
A s’qenka lumturim tė qeshim nė njė kor me dhembat e klithat?!


-1054-

Pres fshehmshtegut dhe pse pėr tė mbėrrirė ka njėmbėdhjetė,
Nė grishmėvirgjrėn kupė tė trėndafilit puthjeēmendur,
Kėrcyell kohe kacavirrem gjemba ēastesh makthtmerrtė,
Ti je e nuk mė je limfė gjelbėrimjetės palcshterur.

Kur befas oqean syrit vetėtimat i thur velė,
Zeztaret fluturza vetullash drithrojnė ajrin heshtur,
Fjalėt m’i hedh kėmbėsh si njė ortekth energjimistertė,
Guxim s’ka tė tė kthejė shkėndijzė’zemra dhembash ndezur.

Ngėrēarja gjuhė m’a nxjerr gjarprin prej gurit ku rri strukur,
Nesėr them do t’i fal kore bletėsh q’adhurojnė bukur,
Patericat e dėshpėrimit mė rikthejnė nė ėndėrr.

Padurimin tė disiplinoj e kam fort tė pamundur,
Verbėrisht ndjenja nė kupė tė mendjes-verė epsh’shthurur,
Kur do mė pijė veē njė pikė trillave drerka zhgjėndėrr...


-1064-

Njė agu s’t’a gjeta ullirin majė tė mendjes tarracė,
Mė rrėfyen se kish zbritur tatėpjetė zallit tė humbjes,
Eh ē’gjelbėronja mė ka lėnė mes tė zemrės kanavacė,
Vėrtet ke mbėrritur nė ferr moj guximtare e pamundjes?!

Nėpėr gjurmė hapash malli pas tė ndjek ėndrrave pacakė,
E di qė kur tė tė mbėrrij ligmė do tė jem mplakur shkrumbjes,
Dhe ti thekrishtė thinjbraktisur do tė jeshė cakpamatė,
Si vallė do tė tė njoh mes thėngjijishtes shpirtshuar shthurjes?!

Nėse dy krahėsh tė sė njėjtit kryq do kėrkojmė tokth falje,
Pėr zambakėt e mirkuptimit kurrė mbjellė liqenj lotėsh,
Do ketė kohė pėr t’i korrigjuar stonjaturat ndėr qarje?!

Aq mrekulli do m’a zbresin profetėt qė rishmė parajse,
Tė tė bind tė kthehesh shtėpi makthit e si zot tė mė njohėsh,
Kur si sot dhe unė si Zoti do tė tė dua nė ringjallje...


-1074-

Ngulmim bėj sikur dua tė t’a blej sot me ēdo vlerė,
Nė ēdo negociatė rish i thur lavde kuletės,
E ti hiqesh sikur nuk shet as moral e as nderė,
Gazmirė tuj i thurė ode jo pjalmit por bletės.

Kur ti m’a ofron ndjenjėn sa pėr njėmijė tė tjerė,
Kundėrshtoj dhe pse ky kushtim mė lumturon pėrtherės,
S’tė bind dot pse ankandesh s’i kam nxjerrė ėndrrat mjerė,
Veē meritshėm po kėrkoj t’i dhuroj skllavnimė besės.

Kuptimat heshtin kur instiktet na flasin njė gjuhė,
Indiferentizmi vetėtin flatrat kur ndėr gjunjė,
Shpirt’shpirtit do i binim hir nevojash vullnetfshehta.

Ja qė veē hije kėnaqėsive u ndjekim gjurmė,
Dhe pse vullkanė epshesh zien kratereve zemra,
As ndėr lojra gjasmesh si joshja nuk na i shkėmbenka...


-1084-

Pėr tė na shpėtuar prej tė pėrditshmėrive kurthe,
Nga krejt tė territ rrjeta qė na hedh kėmbėsh kjo jetė,
Veē njė njeri di fatflij tė tė ndihmojė pa kushte,
Dhemb’barabarti qė na dashuron me tė vėrtetė.

Diku e kam tė fshehur e mė duhet t’a gjej ngutje,
Qė tė mė nxjerrė t’a bind prej shpirtėrores humnerė,
Dallgēelikun e tė vetit gjak deri nė pamundje,
Venash nga mė braktisi shpresa guxim tė m’a shtjerė.

Me besim se nė tė njėjtin ashensor sakrifice,
Marshim do t’a mbaja mbi shpinė tej kufij pavdekės,
Nėse pa mua-pėr mua, po i kėrkon Ejfel ndjenjės.

Jo pėr t’i mbėrrirė jehonkėmbanat lartėsive,
Kur dhe shenjtėt u qenkan braktisur prej iluzive,
Por, pėr tė ridėshmuar gjelbrat matanė ur’brengės...


-1094-

Kur dhembon shpirti-zemrės njėqind thika s’mė thonė asgjė,
Dialekt s’u kuptoj as lotėve tė trėndafilave,
Ritmesh muzikzeza veē minjtė mė vallzojnė nė magjė,
Performancat e dritės mė arratisen prej shqisave.

Kur dhembon shpirti-trumpetat e sfidės s’mė njohin paqė,
Hambar mendjes me zjarrin kacafytem klitha drithrave,
Druaj tė gozhdoj kryqe premtimi pėr shenjtėt hutaqė,
S’i ndjej dreqėrit si mė bėjnė ziqe thellni mishrave.

Kur dhembon shpirti-lumenjtė s’mė dallgin ėndrra por kobe,
Ferri mė shfaqoset aq rimabukur ndėr terr e joshje,
Pėrjetėsira mė ka vlerėn e letrės higjenike.

Kur dhembon shpirti-fati mė hidhet nga ēdo rrokqiell moshe,
Hipnozistet e shpresės ngjajnė me magjistrica mjerike,
Dashuria mbi njė rrafsh ē’magnetizuar-kahsferike...


-1104-

Pse s’mė ndjek pas tok tė gazmendim nė iluzion,
Nė njė kėshtjellėz shpirtėrore mbrujtur florinjtė,
Ku antiviruset nuk kanė asnjė funksion,
Si sot na ruajtkan tek ky realitet ndjellzinjtė.

Grish nė mua e tė premtoj tė hyjve fuzion,
Jo kallpen harmoni ku solisten krenisht minjtė,
N’emėr tė gjuhės sė vet liria na kufizon,
Kur s’e kuptojmė qė ekziston vetėm ndjellshndrimtė.

Nė njė Eden brenda nesh qė s’po e gjejmė ende,
Mė kot e kėrkojmė gjeografikisht gabuar,
Ndėr gradė universi as yjtė s’paqkan shende.

Si vallė ėndrra’ėndrrės s’bujtim strofkash paēmuar,
Tė zotave ritėm tuj humbur rock&rroll jete,
Guxo hyrmė portash vegimi, femėrz shenjtuar...


-1114-

Po bashkjetoj me njė dhembje kafshimhientė shpinore,
Trupi nė ēdo kat mė pėrmbytet nga rrufe alurenjash,
Por, mė pasionthiktė mbetka kjo dhembje shpirtėrore,
Energjia nė ēdo vertebėr loti mė ēmendet nervash.

Njėqindfish mė ligmther dhembja e dashurisė trishtore,
Kur tornadot e mungesės kridhen mes oqean heshtmash,
E pa matematikė veē e humbjes dhembje brishtore,
Pėr ritėmpakthyerat vallzime jupiterė qeshmash.

Ja qė filozofia ka ndot pėr mbeturinat dhembore,
Merret me fisnikėrimat nėpėrkur gorgash rrembore,
E me formulat abstragore lindur pa am’ e atė.

As menēuria s’denj tė bėjė pazar instiktmjerore,
Me epitafizma dhemburishė qė s’njohin kurrė mjaftė,
Tė arsyes biblioteka llohės ia veshin zjarrtė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:59 pm

NGA William BLAKE
TREMBEDHJETE TITUJ TE TJERE

ne shqip nga
Net ISVEIZI1 TIGRI

Tigėr! Tigėr! djegur shndrim
Pyllit tė natės shkrumbim,
Ē’dorė, ē’sy i pavdekshėm
Simetrisht tė ngjiz tmerrshėm?

Nė ē’thellėsi a ē’qiej
Po i shter tė syve diej?
Mbi ē’aspirantė krahė?
E kujt dorė kap zjarrė?

Ē’shpatull vallė, ē’art jetės,
T’i pėrdredh muskuj zemrės?
Dhe kur ēmendurisht nis rreh ,
Ē’panik’krah, ē’kėmbė frike?

Cili ēekiē e ē’zinxhir?
Ē’furrnalte mbrun trurit hir?
Ē’hallk’ fuqie, ē’ēelik pra,
Tenorin ze thonjsh klithma?

Kur yjet heshtat flakėn,
Njomėn lotėsh parajsėn,
Qeshi kur pa krijimin?
Tė bėri dhe ty si qingjin?

Tigėr! Tigėr! djegur shndrim
Pyllit tė natės shkrumbim,
Ē’dorė, ē’sy i pavdekshėm
Tė mbrujti simetrisht tmerrshėm?


2 ABSTRAKTABSURDI NJERĖZOR

Keqardhje nuk do kish mė
Nė s’bėnim tė varfėr dikė;
S’do kish mė as mėshirė
Nė lumnen sa ne tė gjithė.

Dypalve-paqė frika,
Kur egoistet dashnija:
E keqja pas thuret lak,
Tek karrema shpėrndan merak.

Ulet tė shenjttit panik,
Dherin rrebeshlotėsh lag vrik;
Nis mbin pas poshtėrsia
Poshtė kėmbėve tė tija.

Shpejt hap terrmadhen hije
Nga misteri krye trille;
Krimbin toku dhe mizėn
Me mister u mėkon sqimėn.

Dhe lind frutin Mashtrimi,
Mallkim’ėmbėlth goj’urizmi;
Dhe korbi thur folenė
Hijes sė tij ngujur thellė.

Zotrat e detratokės,
Gjurmin Pemėn gjenezbotės;
Por sa kot shkon kėrkimi:
Rritet nė tru njerėzimi.


3 LONDRA

Kottem rrugėsh qėkuri njohur,
Fam’madhi Tamiz rrjedh kaq pranė,
Kqyr fytyrash qė takoj-ftohur,
Shenja trishtesh, dhembje gjithanė.

Nė ēdo tė qarė tek ēdo burrė,
Nė ēdo lot fėmije panikur,
Nė ēdo zė e nė ēdo ēensurė,
Gjegj tė mendjes pranga kalitur,

Ja ējerronja e oxhakfshirsit,
Tmerron kishat nxirė marazi,
E ushtarit pasthirrmė fatligshtit,
Gjaksisht rend nėn mure pallati.

Por, ē’mė tepėr dėgjoj mesnatės,
Mallkim’ i tė resė kurvickė,
Sapo lind shkatrron lotin afshės,
Vyshk sėmundjesh shtratin martesligtė.


4 WILLIAM BOND

Si ēmendonja po mė duken vajzat,
Mendoj trisht sikur duan tė vrasin,
William Bond do vdesė i pa fat,
Vėrtet sėmundjes lėngon fort mallkim.

Nė kishė shkoi njė mėngjes maji,
Pritur prej Zanave, njė dy e tre,
Por Engjėjt Mbrojtės I zbuan pari,
Nė shtėpi kthen mė I varfėr se ē’qe.

Nuk doli mė livadhit a fushės,
Kurrė s’shkoi nė qytet a fshat mė,
Re’vrertė pis pragut kthen pėrhumbės,
Ngujet nė krevat plandosur paqmė.

Dhe Engjlli Mbrojtės tek kėmbėt e tij,
Dhe mbi krye me njė Engjėll Mbrojtės,
Dhe nė mes njė shkrumb’zezė re errmi,
Dhe mes sėmundjes njė burrė ofshės.

Dhe kish Mary Green tė djathtės dorė,
Dhe ish motra Jane dorės sė majtė,
Rridhnin lotėt sterr’resė nxironjė,
Dhembat burrit t’ia shpinin largmė.

“Oh William, nė dashuron tjetėr,
Njė tjetėr mė tepėr se Mari shkreta,
Shko merre pėr grua tjetrėn femėr,
Dhe Mary Green skllave i bėhet mjera.

“Po Mary, njė tjetėr ēmendur dua,
Dua njė tjetėr nga ti mė shumė,
Tjetra do gėzohet si imja grua,
Po ē’tė bėj pas me ty-medet unė!

Pasi je zbeht’hirmja Melankoli,
Ftoht’shkėlqim i hėnės jotja kokė,
Ajo freskėt kuqshkėlqen plot trondi,
Ndėr sy dielli i rrezon kurorė.

Drithron Mary, Mary shndrrohet akull,
Mary tej ra djathtas dyshemesė,
William Bond, motra Jane vagullt,
Zor t’I shpėtonin Mary’t flijesė.

Kur befas u ngrit gjendur papritur,
Tė dashurit William-krahdjathtė,
Tė djathtit krah tė krevatit ē’ligshtur,
Krejt i saji William Bond pranė.

William Bond’it Zanat kryesh flatrur,
Kėrcyer kokė saj shndrirė qarknin,
Joshbardhės nėnkresė tejm krah’hapur,
Dhe Engjėjt Mbrojtės e lanė shtratin.

Mendoja se diellit jeton ndjenja,
Por oh! gjallmon nė verdhmėn e hėnės,
T’a gjej dashurinė ditve palcnxehta,
Por, natės qenka mikpritse ėmbėlths..


5 ENGJĖLLI

Njė ėndėrr pashė! ē’tė jetė?
Trisht’ve isha mbretėreshė,
Mbrojtur nga njė engjėll mirė,
Fat pa tru-mashtrim’mjerimtė.

Ligsht qaja natė e ditė,
Ai mė fshin lotėt shndrirė,
Qaja ligsht ditė e natė,
Gazmet fshija zemrės bardhė.

E flatrat ndezi tej shtegtim;
Agu kthehet kuqpashterim;
Lotėt thava, frikrat urta
Me mijra parzmore e ushta.

Shpejt engjlli mė erdhi sėrish;
Armatosur isha mėrish;
Pse rinia m’a shteri kohėn,
Flokėt gri mė makthnin kokėn.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:59 pm

6 DHOMA PREJ KRISTALI

Virgjra mė ze pyllit thellė,
Ku kėrceja ngazėllenjės,
Kabinetit tė saj fshehtė,
Mė mbylli me t’artin ēelės.

Flori shndrinte Kabineti,
Rrezim perlash e kristalesh,
Brenda tij njė botė shendi,
Emblej nata hėn’livadhesh.

Pashė atje tjetėr Angli,
E re Londra tok me kullė,
Tė tjera: Kodrat & Tamizi,
Kopshti Surrey nursashumtė.

Si ajo-zonjushė tjetėr,
Akull, mjaltė, shkėlqimlargėt,
Trefish virtytet ngjizmvjetėr,
Oh ē’frikėmbėlth drithmėqashtėrt.

Oh ē’trefishe buzėqeshje,
Mė mbushi sa shkrumba flakė,
Pėrkulur t’a puth ndjenjdehse,
Njė trefishputhje marr prapshtė.

T’a ze Sekreten Formė-s’mund,
As egėrsisht duarzjarrmtė,
U thye Kabineti Kristalshkrumb,
Bėhem foshnj’ i qaramantė.

Mes pyllit voglush lotligmė,
Qarsja grua u shtri zbehtė,
Dhe jashtė nė ajėr rishmė,
Vajesh mbusha erėn krahlehtė…


7 * * *

“Le tė hapen bordellot nė Paris,
Kėrcimshkėlqyese, dritlarme,
Murtajėn zgjofshin qytetit ofshpis,”
Flet Mbretresh’hirma mes France.

Mbreti u ngrit mbi tė artin divan,
Vrig thotė sa gjegj kėtė lajm titan:
“Ēonju, ēapni-trumpeta, daulle,
T’uriturit ngrėnshin kore, krunde.”

Dhe pas dha njė tė madh solemn premtim,
“Njerėzit nuk dua t’i vras ē’nderim,
Por nė rebelen ferri i pret trisht,
Tė shkojn’ u duhet njė zile e prift.”

Ati i askujt aherė,
Kollet, gromsin, ze tė pjerdhė,
E tha, “Po vdes tė pres, tė qėndroj e pikturoj,
Aq tepėr sa dhe luft’ e kasaphan’ adhuroj,
Mė kot lutje dhe brenga,
Kur sjellin ndėr dhera,
Tė dhjetmijve gjak luftėtarėsh nėn shemba.

Sapo preku Globin-e Francės Madhni,
Nga petk i saj murtaja lėshohet marri;
Por e jona Lavdė zgjatet pėrmbi tokė,
Dhe krejt adhuronjsit e qarkin kurorė.

Fayett’i-mbretit Luis nė krah,
E sheh tek lėviz dorėn,
Uria shpejt shpėrhap nėma,
Frut’tokės sjell sqotėn.

Fayett’i sheh tė qeshė Mbretka,
E syrin ėmblak pulit,
Dhe ja-murtaj’ flatrimshpejta,
Rrug’rrugėsh fort ēudit.

Fayett’i kqyr Ēiftin Krenparė,
Zinxhirlotit lidhur mjerė,
Por heshtur qan ngashėrizjarrmė,
I ruan nga tė tjerė.

Fayett, Fayett-bler’ e shitur,
Shitur jotja ardhmė,
Tej flak tė keqen lot’hidhur,
Kėmbim dhembės paskajmė.

Kush ndėrron tė tijėn vatėr,
T’i rrijė tjetrit dere,
Kush shkėmben bukėn grurpastėr,
Me tė burgut dysheme?

Oh, kush buzgazet detveriut,
Ndjenjkeqardhje klithmstuhisė,
Ndėrrohet bebja salindur,
Me qenin pas portshtėpisė?


8 MURGU GRI

“Po vdes, foli nėna, vdes ndėr duar,
Mė vdesin fėmijėt buk’munguar,
Ē’do thosh mė tepėr Tirani ē’mėshirė?’’
Murgu u ul tė gurtit shtrat trishtė.

Gjaku kuq pikoi prej Murgut Gri,
Plagosur ish krah’kėmbė krejt burri,
Kėrrusur, kėrcinj e supe prore,
Posi rrėnjėt e pemėve tė moēme.

Syri thell’shteran, loti s’kish rrjedhė,
Flet njė gromsimė prej dhembjes nxjerrė.
Ligm u pėrqeth mbi krevat dridhėrim,
Pas tha trisht gjysmėzėri hidhėrim:

“Kur komandoi dorshkrimin Zoti
Or’studimesh zemėr mesnatsqoti,
Mė tha: ē’shkrova duhet tė provojė
Ndalimin e ē’ka desha mbi Tokė.

“Im vėlla mes dy muresh vdiq urie,
Lot I bijve shpirtin m’a bėn thėrrime,
Pengimash hedhur pėrqesh zinxhirin,
Pėrkulur ua shpėrfill torturimin.

“Ati yt nxorri shpatėn nė veri,
Me mijra tė fortė marshoi shkrepti,
Nė ēelik yti vėlla ngjeshmharbim,
Ligash qė ndjenė bijt’ e tu-shpagim.

Por mė kot shpata, harku fort mė kot,
Me to lufta s’mund tė kurrfundė dot,
I vejushės lot, Lutja e eremitit,
Mund t’a ēlirin botėn prej frikimit.

Pse mendimtar qenka lot’ i vjetėr,
Dhe psherėti shpat’ e Mbretit Engjėll,
E DhembjeMartirit HidhmGogėsimė,
Shigjetė nga Hark’ i Plotfuqishmė.

Krevarin gjen e Hakmarrjes dorė,
Ku Tiran’ i Purpurt prehron ngrohtė,
Hekurt i thėrrmon kokėn Tiranit,
Dhe vend tė tij u bė Tiran fatit.


9 E ARTA RRJETĖ

Tre virgjinka ditės fundmė:
“Pėr ku djalosh, po shkon kundmė?
Dhembjen vuaj, vuaj dhembėn”.
Qarja, lotėt-jet’tej s’shterėn.
Flatra zjarri njera veshur,
Pllakēeliktė tjetra ngjeshur,
Tjetra psherėtim e lotė
Shndrin syve tė mij petkftohtė.
Njė rrjetė lindėn thurm’artė,
Degėve t’a varin paqmė,
Pėr vuajtjen qaj keqardhur,
Tek shoh Nur e Ndjenjė flashkur.
Tė konsumohen gjuhflakės,
Dashuripėrēmore lajkės,
Lotėsh mbėshtjellė dit’natė,
Krejt shpirtin shkriva klithvrazhdtė.
Kur lot shohin, njė Buzqeshmė,
Qė shtang dhe Parajsėn vetė,
RrjetArtėn thur qiejsh ėndrrisht,
Si mbi Pinjon vėnė butėsisht.
Mbi mėngjes tė simes ditė.
Poshtė Rrjetės qėndroj frikmė,
Zjarr tuj lėēitur Djeguri,
Tuj ngrėnė coprra hekuri.
Tash pėrtyp Psherėti e Lot,
Oh ag! shpresės do ngrihesh sot?


10 MARY

Mjaltza Mary, herpari qė ish atje,
Hyri dhomės sė Ballos Festonjmadhe,
Rreth u hapėn Burra tė rinj e Zonja,
Prej ēdo gjuhe eh ē’fjalė nxirrte joshja:

“Njė Engjėll ka zbritur qiellores klimė,
Apo kthyen tė artat kohra rishmė;
Syēkat i refleksin rreze brilante,
Kur buzėt ēel - nis kėngėt Maji hare.

Mary harbon shendit mendor zjarrhirmė,
Buzqeshjesh shton tė Natės lumturimė.
Kurrė nuk skuqet ballgjithkujt pėr ēudi,
Kushtim vlen pėr Dashuri e Bukuri.

Nė Ag Fshatarėt u ngritėn kėnaqur,
Gazet e natės mendjesh duke prapsur,
Dhe Mary u ngrit mes Shokėsh fatlirė,
Por, s’duhej tė shih kėnd tutje kopshtisė.

Kurvė e quajtėn ca, ca-krenare,
Ca pėrplasnin derėn kur pranė ēapte,
Ftohma i ra mbi, skuqja ē’feksi gjitha,
Fishkur i ranė vjellc e trėndafila.

“Oh, pse linda me nje Fytyre ndryshe?
Pse vallė jo si kjo Rracė Cmirndyre?
Pse Parajsa dje mė dha duar begate,
E sot mė zbret tokės cmirzezare?

“E butė-pėllumbth, e dobėt si qingji,
Cmirpėrbuzse Kristianja Dashuri,
Por, nė ēmon Cmirėn, mbet faji Meritė,
Pse tek i but’dobti ligėn mbjell trishtė.

Do t’a venis nurin s’do vishem hirmė,
Larg Ballos do rri, s’do shndrij mė retinė,
Nė i dashuri tjetėr ka dashuruar,
Dorė s’i jap, Cmirės qoftsha ēliruar.

Pastėr, thjesht veshur, del Mėngjesit ēiltėrt,
“Qenkėrsh ēmendur Mary,” Rruga ējerr Fėmijėt,
Thjesht e pastėr del nė Mėngjes petkbardhė,
Mbrėmjesh nė shtėpi kthen mbuluar baltė.

Dridhej e qante ulur ndankrevatit,
Natėn harron krejt, qan e dridhet shtatit,
Harron Nat’harrim qė mbėrrin shpejt Agu,
Memorja Fytyrė Pėrēmimit vlagu.

Me Pėrēmore Fytyr’ e Sy mohore,
Rrėmujshpirtrash Mary trurin mbush prore,
Fytyra tė Bukura s’ka kujtim mė,
Veē tėndes Mary, krejt Fytyrat-Cmirė.

Jotja: Fytyrė trishtme dhe Dashurie,
Jotja: Fytyrė Kujdesi e Dhimbje,
Jotja: Fytyrė Frike dhe Terrori,
Kurrė s’gjen paqė deri shtėpi morti.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:00 pm

11 LETRA 2 PĖR THOMAS BUTTS’IN

Me lumturi hedhur kodrave pėmbi,
Nė njė re ku ftillet e vesta ėmbli,
Me njė qiell blu feksur tej mbi krahė,
Dhe tė butin diell ngjitur kėngvalė,
Me pemė e fusha plot Nimfa xhuxhe,
Dhe djajth qė luftojnė sho’shoqin tutje,
Duke kujtuar tė Hayley’it vargje,
Kur zemra mė trokiti gjuhės amtare,
Nė tendat Hawthorn me Engjėj mbjellė,
Ku madje dhe Zoti shend orėt vetė,
Me tė Argjendtė Engjėj simes rrugė,
Dhe Demon’ Ari qė kush s’ia del kurrė,
Me Atin tim qė qėndron pėrmbi erė,
Dhe Robertin Vėlla qė pas vjen lehtė,
Dhe Vėllai John i keqi pa ndjesė,
Zezim njė reje kėrkon parave pjesė,
Ani pse vdekur behin udhės time,
Se s’mė durojnė inatesh plot tėrbime,
Tok luten e hedhin tė tyret lotė,
Plot mbushur me shpresa e frikėplotė,
Me mijra Engjėj flatrur pėrmbi erė,
Tuj hedhur shpinės dėshpėrimin shterė,
Pėr t’i pėrzėnė jashtė rrugės yshtur,
Mė ndalon tė ec njė Gjembaē i ngrysur,
Ē’ka tė tjerve u duket ēikėrrimė,
Mė mbush plot me hare a vaj plot vlimė,
Pasi dy vizione mė shohin sytė,
Gjithnjė jam me njė vizion tė dytė,
Me syrin e brendshėm brenda burrit gri,
Njė gjembaē mes rruge me tė jashtmin rri,
“Nėse guxon kthen pas-foli gjembaēi,
Keq nė kobni do tė tradhtohesh pari,
Pasi kėtu ulet Theotormon’i vetė
Dhe Enitharmons’i pėrkulur ėshtė thellė,
Dhe i tmerrshmi Los kėshtu ka betuar,
Ai qė pas do tė kthehet penduar,
Varfėria, Cmira, Plak’koha, Frika,
Mbi qivur do t’a sjellin gruan e tija,
Dhe ē’ka dha Fuseli dhe Butts do tė japė,
Njė shkėmb tė zi dhe njė shpellė terranė,
E shtypa zemėrim gjembin me kėmbė,
Dhe u ndava lig prej tė tijės rrėnjė,
“Dhe nė tė jetės rrugė ndahen pa cak”
“Dhe ē do lumturi t’i bėhet pleh pas pak”
“I shtrenjti Butts pėrbuzjes ftohtė tė ndjehet”
“Pse Hayley’it i dhashė tė tijin respekt”
“Sikur dhe Flaxman tė mė kqyr marrimash”
“Dhe krejt miqtė tė gėnjehen dyshimash”
“Ime shoqe jetoft’ helm motrės sime”
“A ime motėrz me tė dashnisė dhimbje”
“Mallkimet e Los’it hijes sė tmerrshme,
“Dhe tė mė frikė terroresh makthngjethshme”
Kaq fola dhe shpraza inatin duftė,
Ndėr udhė plaku mė ngrinte rrėmujė,
Pas Los’i u shfaq me fuqitė prore,
Diellit tuj mė zbritur para plot hove,
Viziondyfish fytyra nė flakė,
Los’it ngujmendjes-diellit para: jashtė,
“Tė miat duar punojnė natditė”
“E shlodhja kurrė s’mė bujt paqehirmtė”
“Gruaja ime nuk kėnaqet trillesh”
“Pėrveē asaj ē’ka i mbėrrin prej qiejsh”
“Hamė fort pak; pijmė dhe mė pak-ēudi”
“Kjo tokė nuk e pjell tonėn lumturi”
“Tjetėr diell na mėkon rrėnjė jete”
“Ne nuk ngrohemi nga tė tuat rreze”
“Nuk matet Koha tek rend pėr tek unė”
“As hapėsirėn s’po e shoh dot kundmė”
“S’mė stoliset mendja nga jojta shndritė”
“As yti terror kurr’ s’do mė panikė”
Kur tejkah e volla mosbindjen time,
Dielli qiejsh pėrplitej nė dridhje,
Hėna qė tutje rrezėllinte poshtė,
U bė me lebėr-kurmbardha dėborė,
Dhe ēdo shpirt njeriu mbi tokė dhembe,
Shqetėsim ndjeu, sėmundje e vdekje,
Djegur humba udhe nėn diell vlimi,
Me tė mendjes harqe, shigjeta mendimi,
Harkun fort tendosa frymėmarrjesh flake,
Shigjeta mė shndriti mbi duajt ar’larme,
Vėllai e babai ēapnin pėrpara,
Me gjak njerėzor pikohej parajsa,
E tash po shoh njė vizion katėrfish,
Katėrsori vizion m’i shtjell sytė rish,
Pėr kėnaqjen katėrsim mė tė madhe,
E trefish Beulahs ndėr butėsi nate,
E tė dyfishtė gjithnjė na mbroftė Zoti,
Nga i vetmi vizion e ky gjumė Newton’i.


12 KĖNGĖ LUFTE
PĖR BURRAT ANGLEZĖ

Gatitni pėr luftė tė hekurtėn helmetė,
Sillni shortet hirur skeptėrmėdhave sfera,
I Fatit Engjėll i vėrtit dorės sė shenjtė,
E ndėr tokėn josh’errėt i hedh pėr ngadhnjenja!
DhembGati, FlijGati.

Zemrat pėrgatisni pėr tė fshehtprekjes Mortje,
Trupat pėr dhėmbė dheu, shpirtrat pėr fluturim!
Gatisni krahėt pėr tė lavdishmen fitore!
Gati sytė tė takoni Zotin hyjadhurim!
DhembGati, FlijGati.

Lajm i kujt ėshtė? Duhet tė jetė gjėm’imja!
Pse mė zhytet zemra, pse nė faj imja gjuhė?
T’i kisha tri jetė, pėr ty kauz do vdisja,
Me shpirtrat tė ngjis tokėn ku shpatova si burrė.
DhembGati, FlijGati.

Shigjetat e ZotMadhit janė lėshuar tėrbim,
Nė qiejt qė ulen presin Engjėj Vdekjeje,
Mijra shpirtra kėrkojnė tė dritės mbretėrim,
Mbi re qielli do marshen njėsh mes heshtjeje.
DhembGati, FlijGati.

Ushtarė gati! E qiellit kauz - jona,
Gati ushtarė! Tė vlefshėm pėr kauz trimash,
Etėrit do pėrqafim nė tė tej’jetshmit frona:
Gati, o trupa, qė do bini sot thirrmash!
DhembGati, FlijGati.

Alfredi do qeshet, bashkė me t’ėmblėn harpė,
William Normani dhe Klarku mendjezbardhur,
Dhe Zemėr Luani, dhe Eduardi mjekėrnatė,
Bes’tok me Mbretreshėn pėr tė na mirseardhur!
DhembGati, FlijGati.


13 PARASHIKIME PAFAJĖSIE

Thėrrmijrėrės tė shohėsh botėn,
Dhe Parajsėn-tė egrės lule,
Pafundėsia tė t’a rėndė dorėn,
Ormiklonjse Pėrjeta fatlume.

Njė gushkuq lig ndrydhur nė kafaz,
Parajsėn krejt ngatėrron maraz,
Ēerdhja plot pėllumba gugatės,
Shkund regjionesh Ferrin afshės,
Port’ tė Zotit qeni urivdekur,
I ndjell shkatrrimin shtetit shkrehur,
Keqtrajtuar rrugės kal’ziu,
Kupqiejsh klith pėr gjak njeriu,
Qarja e lepurit nė ndjekje,
Prej trurit shkul fibra paprerje,
Trumcaku plagosur krah’ėndėrrt,
Eh ē’ia ndal njė engjlli kėngėt,
Armatosur gjeli luftlojrash,
Diellin tremb tek ngrihet kodrash,
Ujku e luani hungėrimash,
Nxjerrin Ferrit njerėzit shpirtrash,
Hov’egri drer zabelesh moti,
Me kujdes ruan ēdo shpirt robi,
Konflikt publik lind qingji shkelmur,
E rish fal kasapin thikēmendur,
Lakuriqi pasdites krah’rėndė
Trurin qė s’beson ka lėnė,
Kėrthizė natės bufi ējerrė,
Frikmosbesuesit I jep vlerė,
Kush plagos harabelthin plumbtė,
Nga njeriu s’do duhet kurrė,
Kush zemėron demin ngacmonjshend,
Nga asnjė grua s’do dashurohet,
Tek vret mizėn mistrecthi djalė,
Bėn armike ēdo merimangė,
Cili guxon pėrndjek njė zanė,
Ngujtet cak’pa terresh ndėr natė,
Gjethes, i mėndafshit krimb-trembim,
Tė pėrsėrit tė nėnės shqetsim,
Mos vrit ag’muzgjesh fluturza kurrė,
Shpejtas afron gjykim’ i fundmė,
Kush kalin stėrvit pėr luftė zelltė,
Nuk e tejm tė veriut pengesė,
Tė lypsit qen, macen e tė vesė,
Ushqeni e shėndosheni vetė,
E verės mushkonjė kėng’urtė,
Helm merr nga e shpifėsit gjuhė,
I hardhucės helm e i gjarprit,
Djersė kėmbėsh tė cmirkatranit,
Helmi i mjaltonjmirės bletė,
Xhelozi e artistit shkretė,
I princit petk, rreck’ e lypsarit,
Kėrpudha helmur ēantkopracit,
E vėrteta thėnė qėllimkeqe,
Mė ligė se ēdo shpikmgėnjeshtre,
E thėnė qė kėshtu tė jetė,
Gaz e dhembim njeriu vetė,
Dhe kur kėtė e dijmė paqmė,
Botės ecim sigurilargmė,
Lumtonj’ e vuajtjė-njė gėrshet,
Pėr tė Shenjtin shpirt i ėndėrrt petk,
Nėn ēdo humbje e nė ēdo plagni,
Mėndafshqėndisur fshihet gazi,
Foshnja vlen-jo ē’rrėfen pelena,
Gjithkund kaq njerėzoresh dhera,
Bekimi lindi duarsh vegla,
Ēdo fermer I kupton plot qeshma,
Prej ēdo syri ēdo lot ligsht rėnė,
Bebe bėhet pėrjetės tėrė,
Kjo kapet nga Femrat shndrimėri,
Vetkthyer thjesht nė kėnaqėsi,
Blegėri, alurenja, pallje,
Dallgė pėrplasur bregparajse,
Bebja qė qan kamzhikur heshtjes,
Hakmarrjen firmos mbretrimvdekjes,
Ajrit flatrur tė lypsit rrecka,
Parajsėn ējerrin si me kthetra,
Pas pushke e shpate-ushtari,
Qėllon tė verės diell frikshkari,
Pen’ i tė varfrit vlen pa hile,
Sa krejt ari brigjesh afrike,
Pika shtrydhur duar punmadhit,
Blen e shet tokat e kopracit,
he nėse lart mbrohet prej Zoti,
Shet e blen tok i gjithė kombi,
Kush mashtron besimin vobektė,
Veē do pėrqeshet vdekje e jetė,
Foshnjėn kush meson tė dyshojė,
Prej varrit kalbur kund s’do shkojė,
Kush nderon tė tė voglit besim,
Mbi ferr e vdekje triumt bekim,
Urtat e plakut, loj’ e fėmijve,
Janė njėsh frutet e dy stinve,
Pyetsi qė mashtron tek shtiret,
Kurrė s’do dij’ si tė pėrgjigjet,
Kush bazohet fjalėsh dyshore,
Dritditurinė shuan prore,
M’I forti helm njohur ndėr botė,
Erdh’ nga e Ēezarit kurorė,
Hiēi e ē’formon rracėn tonė,
Si parzmoren e ēelikta morsė,
Kur Ar e Zmerald plugjet hirtin,
Gjunjim Artesh ke egoizmin,
Kllouni, gjinkalla kėlthitse,
S’e merr tė duhurėn pėrgjigje,
Inēmilingona, milja shkabndrimtė,
Bindin qeshmash filozofitė,
Ai qė dyshon nė sheh ēdoēka,
Kurrgjė s’do t’i besojė koka,
Nė dyshojnė hėnė e diell,
Menjėherė shuhen nė qiell,
Apasionit-mund bėn mirė,
Por mirė jo pasionmbrujttirė,
Kumarxhinj e kurva lart nė shtet,
Fatin e vendit ngrejn’ ligjmedet,
I prostitutės lot rrugrrugicė,
Ēarēaf i flladzon plakAnglisė,
Ngadhnj e mallkim i fitim’humbsit,
Anglis’ i vallzojn’ kortezhfundit,
Ēdo natė e ēdo ag plot pėrēmi,
Disa ligsht lindin nė varfėri,
Ēdo mėngjes e ēdo muzg ėndrrirash,
Disa lindin kėnaqėsirash,
Lindin ndjellėmblash kėnaqėsi,
E disa pafundtares errėsi,
Udh’hiqemi besim gėnjeshtrės,
Kur s’shohim sy’hapur thell’eshtrės,
Kush lind natėn perėndon nė natė,
Kur shpirti fle rrezesh drit’artė,
Shfaqet Zoti, Zoti dritprajshmė,
Pėr shkretshpirtrat endur ndėr natė,
Por vegon njė Formė Njerzore,
Pėr kė mbretriditės rri prore.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:00 pm

SONETET NUMRAHUMBUR


* * *

Petalet e reve tė muzgut nuk janė po ato tė trėndafilave tė agut,
Bjerrė mbetėn prej bletėve tė dritės qė zukasin brenda qiejsh tė ēdo krijese,
Ku nata nuk e tendos dot rrezehorizontiti rrjetėn e mistereve tejmi pragut,
Befasisht pėr tė zėnė tė ėndrrave engjėj qė flatrat po i thurin me qindra rreze.

Hijet njera’tjetrės entuziazshėm po i tatuazhojnė korbinja fundmė barkut,
Fantazmat me energji poetike pikiadojnė tejm oqeanėsh prej letre,
Strabistja shigjetė e rrufesė i arratin vullnetit panteonik prej harkut,
Skllevėrit e parajsėzimit t’epėrmet shpresa po i ēiftėzojnė epruvete.

Intensivisht po gjallokemi si gjelbėrimi njė ditza qė s’na ka mbėrritur ende,
Ashtu si fishkja po mortet brenda kopshtit tė sė djeshmes qė s’do kthehet rishmė kurrė,
Zemrėn e oqeanit plagjiaturon njeri e tjetri modestshėm kėndon si gurrė.

S’ka dyshim qė nuk dashurojmė si nė ringjallje kur jo takuar s’kemi kundmė vdekje,
Si s’na adhurojnė deri nė flijim meqė besnikėrisht qenkqmi xhelozė jete,
Nėse s’tė ha sot, nesėr-s’je epshvalėta bukė e as unė uripashuari burrė...


* * *

Tė piknikesh ndėr kujtime ėshtė njė lloj jete,
Venitoze, dekadente e asfiksuese,
Sepse na dėnon tė kapėrcejmė qindra dete
E nesėrmja; kohė s’kemi pėr udhėt pas’shkuese.

Gėrmimi ndėr tė vėrteta na fsheh fort sekrete,
Por mbeten gjoksdherash e pendimpapėrshkruese,
Kur veē fantazia josh entuziazmperfekte
Tė ardhmen; Koha s’mjafton pėr shtigje pėrēuese.

Mund t’ia zgjidhim nyjet mistereve tė zhdrejta,
Ku dje gabuam fati lakoi tanėt emra,
Kurrė pa mundur dot t’a ribėjmė historinė.

Dhe nė heroikemi arkivash mbytmėthella,
Legjendės sonė si do tė jetojmė moj shpirtkė,
Beson se nė zhvarrje do na gjejnė grishflorinjtė?!


* * *

E papėrballueshme e makthit peshė,
Drita rish shprespapėrfillė nė kaq terrim,
E kurrshmangshme “tė jeshė a tė mos jeshė”,
Zemra s’i pranon arsyes asnjė vendim.

Trishti nėpėr mjegull ujkėrisht ngre veshė,
Pėr prenė e rradhės humbur larg ndėr premtim,
Mė kot u lodh mes manuarė ideshė,
Duke guxuar dhe tė tjetėrsohet pendim.

Tė dyshimit milingona brejnė vitet,
Harruan festat t’i pėrsėrisin ritet,
Kur fat’liri shpirt s’po gjen tė tijnė planet.

Asnjė kuptim nuk kanė zinxhiruar flirtet,
Kur dashuria qė tė mungon bėn balet,
E mes pista puthjesh pajohur shend’baret...


* * *

Sot rish predikova pėr tė ndaluara territore,
Duke qenė lig kėrcėnuar joshjes kufijsh’ pa emra,
Gjithandej mė zbojnė sa mė larg prej gardheve trishtore,
E s’ka rėndėsi lartėsia kur s’guxon kaptim zemra.

Ndonse tejthyerje tabuve presin zotat flirtore,
Herė t’u jem kurorė-herė tė mė shkelin nėn thembra,
Ndjenja pa arsye mė bind: mbetet e keqe piktore,
Penela’re bėn autoportret telajosh epshvjetra.

Ndaj nuk po dua tė jem breg kur lumi vjen furizjarrtė,
Madje s’dėnjoj tė bėj as rrjedhėn kur dherat mbeten etur,
Si njė far qė adhuron dhembat errėsirės pres heshtur.

Kalitem durim si farkėtari godet kohpamatė,
Shpirtin e fisnikėrimit qė shkėndijzon tehmetaltė,
Pėr t’i ruajtur pavarėsinė lotit, botės pėrvjedhur...


* * *

Ē’thėthirm’ėmbėlth fushė magnetike yti emėr,
Prej shpejtėsirash era mė zhvesh krejt nė lėkurė,
Vorbullash turpi mė duket se s’qenkam mė unė,
Sa joshur dhe zbuar krojit energjik nė zemėr.

Gjithkahesh m’a qėllojnė pasionin me gurė,
Ca ėndrrapanjohur mė quajn’ vėlla dhembvjetėr,
Ca mė thonė ēmendurak si askush shpirttar tjetėr,
Pse deri hėnė adhurimit po ngre njė urė.

Konstruksione fjalėsh saldoj me lazer baladash,
Kavot e rimave i lidh dyzuar cakshpresės,
Njė portė tė re t’i hap piramidfati jetės.

Ku si faraoneshė mė fshihesh mister hartash,
Sa tash ē’mėshirshėm mė zvarr pas dashurie baltrash,
Me vullnet tė saj tuj mė gdhendur trishtonja eshtrės...


* * *

Flaka pėrzhit hijet nė mur duke e lyer nė tė kuq vegimin,
Ē’ka rish mė vėrteton se mes qiellit tė dhomės nuk jam frymvetėm,
Dhe pse i cigares thėngjill mė vizaton karton fjollash trembimin,
E makthi i akordon harpės sė dėshpėrimit gabimisht lemzėn.

Mallkėrrcitjes karriget pėr fantazma nisin dallgterrit peshkimin,
Fotografitė pėrvidhen nga kornizat tok tė festojnė kreshmėn,
Ndėr trutė e tė palindurve librat po ndėrsejnė penetrimin,
Kohvdekurisht valizhet orgjijnė putanėrisht me kujtimet hershėm.

Lėkura pa hekurosur rrėfen se kėmishve u lypet grua,
Kurrshkruara simfoni e puthjeve tregon se epshi s’mė ka krua,
Peshqirit tė abazhurit dritėrisht i mungojnė duart ledhėse.

Pantoflat alurasin pėr kėmbkat munguar qė boll fort i dua,
Pėr luzmat e bletėve t’avullit dushi ndjen makthe pėrngjethėse,
Tek mė ē’gjelbėron e purpurlta, kur agu mė gjen shtigjesh lot’heshtėse...


* * *

Skllav ndėr zinxhirė e rish skllav mbi tė ndjenjės flatra,
Por, jo skllav i shenjtkės qė m’a fal e jo dashurinė,
Pse as kryeneēja s’i pranon tė artat pranga,
Si paqton vasha me kryqthin qiellor e murgjinė.

Krejt nėnshtruar tė jeshė ndaj adhurimit pa maska,
S’do tė thotė se e mban tė robėruar lumtinė,
Ndaj zemrės qė dhuron kahpanjohurat pėrmasa,
Ku liria tė trokthet gazmendit si hutinė.

Jo njohja e parimit-i qėllimit ē’abstragim,
Bujarisht na pėrcjellin thjeshtėsisė sė emrit,
Ku fshehim premtimin pa blatim pėrsosje genit.

Ndoshta sepse dyshimi mbetka i vetmi prarim,
Pėr t’i vėrtetuar shpirtit pa asnjė pasmallkim,
Se i ngelėm njeri’tjetrit gjunjarė lavd epshit...


* * *

Zjarri si zjarri-dhe kur fle ėndrra’ėmbėlth t’a shkrumb zemrėn,
Zemra si zemra-dhe kur ka ēdo pushtet bėhet frikashe,
Frika si frika-dhe kur gjunj ēdoēka mban nė dyshim besėn,
Besa si besa-dhe kur tradhėtohet rishmaz trimashe.

Dhembja si dhembja-flijmash na e kursen me ēdo kusht jetėn,
Jeta si jeta-vuajtjesh prodhuar nė mijra tirazhe,
Kopjet si kopje-dėshtimesh ligmur e ringjallkan shpresėn,
Shpresa si shpresa-kohė kurr’mbėrrirė ndėr mirazhe.

Syri si syri-kornizė ku kryqzuar varim shpirtin,
Shpirti si shpirti-kalė shekujsh lodhur qė nuk gjen prehje,
Paqja si paqja-kudhėr ku lufta farkėton ardhmėrimin.

Drita si drira-engjėll endur Edenhumbur ndėr terre,
Nxirmat si nxirma-tej’anė fatit fshehin artėrimin,
Fati si fati-drerushth dashurisht shfaqur shteg kuēedre...


* * *

S’e kam mė portofolin ku ngujova puthjen e parė,
As kambalet e shtegtimit prej nga ku s’jam kthyer kurrė,
As engjėjt inspironjės e qė m’ishin thjesht mėkatarė,
As stilografin qė firmosa aktin e tė qenit burrė.

S’e kam mė helmetėn qė mė mbrojti nga plumbi ofshvrarė,
As unazėn qė shkretėtirė yjeve shpėrtheu gurrė,
As ēadrėn ku me zmeraldė mė godiste ēdo e qarė,
As tė ndjenjės ēakmak qė mė kall nė tė pendimit furrė.

S’e kam mė biēikletėn qė mė shpinte udhnajė rrufeshė,
As busullėn qė mė udhėhiqte fole djajsh mes reshė,
As sperancėn qė ligsht mė mbyt fund baltės sė njė puthjeje.

S’e kam mė draprin e mallit pse m’a vodhi njė hyjneshė,
As tė nostalgjisė kitarė pse lisi mbet’ shkrumbjeje,
As... mos lejo tė tė rradhis tek ky inventar humbjeje!!


* * *

Pederasti politike e kllounizėm kanunor,
Barinj fat’rinj dordolecėsh e gardistė fantazmorėsh,
Flamurtarė mjeranishė e kauzistė masturbor,
Bankierė satanirash e mitratredhur hamshorėsh.

Dyshekė plehrash orgjikore e psallttarė matufor,
Konservues rrėnojash e arkivolistė dasmorėsh,
Dirigjentė karbonirash e kroje loti pasuror,
Arkitektė shpirtrash vrarė e pjergulla gjakatorėsh.

Karrocjerė ndėr kometa e desantė blasfemishė,
Hoje pėr kore gjarpėrinjsh e engjėj pushtuar xhindėsh,
Varre septike ideshė e etėr qė pjellkan ēdo bishė.

Tezgjahistė ėndrrash shterpa e zbutės cirqe vampirėsh,
Helmėtistė spermsterilė e fallsifikues lavdishė,
Oh! ruaju dashuriza ime nga ky civilizimth ashikėsh...


* * *

Naivisht pyes shpesh ku ia ē’kodova misteret,
Tempullit tė muzėrive zbuar nga gjithė fetė,
Si guxova tė organizoj orgji me mistrecet,
Me priftėreshzat metafora qė mė kryqin fort sertė.

Njė panjohtar zė qė tjetėr realiteti mirenjet,
Mė pėrgjigjet se kurrgjė nuk mėsohet tek kjo jetė,
Ku vorbullash perfekte organizohen mizerjet,
Ndėr parapėrgatitjet pėr tė marshuar nė vdekė.

Ligsht vuan dhe fjala pėr t’i pasur planet lirisė,
Ku nuk mbillet eshtėr robi e as dogma shenjtorėsh,
Dashurinė pėr t’a pjalmur veē pėr vete tejkohėsh.

Atje mund t’a takosh gazmendur tuj bėrė striptizė,
Mitėr mendjes t’i njohėsh tė ardhmėrimit filizė,
Poezia gjendet-s’pėrvetsohet profesorėsh...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:02 pm

SONETET NUMRAHUMBUR


* * *

Petalet e reve tė muzgut nuk janė po ato tė trėndafilave tė agut,
Bjerrė mbetėn prej bletėve tė dritės qė zukasin brenda qiejsh tė ēdo krijese,
Ku nata nuk e tendos dot rrezehorizontiti rrjetėn e mistereve tejmi pragut,
Befasisht pėr tė zėnė tė ėndrrave engjėj qė flatrat po i thurin me qindra rreze.

Hijet njera’tjetrės entuziazshėm po i tatuazhojnė korbinja fundmė barkut,
Fantazmat me energji poetike pikiadojnė tejm oqeanėsh prej letre,
Strabistja shigjetė e rrufesė i arratin vullnetit panteonik prej harkut,
Skllevėrit e parajsėzimit t’epėrmet shpresa po i ēiftėzojnė epruvete.

Intensivisht po gjallokemi si gjelbėrimi njė ditza qė s’na ka mbėrritur ende,
Ashtu si fishkja po mortet brenda kopshtit tė sė djeshmes qė s’do kthehet rishmė kurrė,
Zemrėn e oqeanit plagjiaturon njeri e tjetri modestshėm kėndon si gurrė.

S’ka dyshim qė nuk dashurojmė si nė ringjallje kur jo takuar s’kemi kundmė vdekje,
Si s’na adhurojnė deri nė flijim meqė besnikėrisht qenkqmi xhelozė jete,
Nėse s’tė ha sot, nesėr-s’je epshvalėta bukė e as unė uripashuari burrė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:02 pm

* * *

Tė piknikesh ndėr kujtime ėshtė njė lloj jete,
Venitoze, dekadente e asfiksuese,
Sepse na dėnon tė kapėrcejmė qindra dete
E nesėrmja; kohė s’kemi pėr udhėt pas’shkuese.

Gėrmimi ndėr tė vėrteta na fsheh fort sekrete,
Por mbeten gjoksdherash e pendimpapėrshkruese,
Kur veē fantazia josh entuziazmperfekte
Tė ardhmen; Koha s’mjafton pėr shtigje pėrēuese.

Mund t’ia zgjidhim nyjet mistereve tė zhdrejta,
Ku dje gabuam fati lakoi tanėt emra,
Kurrė pa mundur dot t’a ribėjmė historinė.

Dhe nė heroikemi arkivash mbytmėthella,
Legjendės sonė si do tė jetojmė moj shpirtkė,
Beson se nė zhvarrje do na gjejnė grishflorinjtė?!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:02 pm

* * *

E papėrballueshme e makthit peshė,
Drita rish shprespapėrfillė nė kaq terrim,
E kurrshmangshme “tė jeshė a tė mos jeshė”,
Zemra s’i pranon arsyes asnjė vendim.

Trishti nėpėr mjegull ujkėrisht ngre veshė,
Pėr prenė e rradhės humbur larg ndėr premtim,
Mė kot u lodh mes manuarė ideshė,
Duke guxuar dhe tė tjetėrsohet pendim.

Tė dyshimit milingona brejnė vitet,
Harruan festat t’i pėrsėrisin ritet,
Kur fat’liri shpirt s’po gjen tė tijnė planet.

Asnjė kuptim nuk kanė zinxhiruar flirtet,
Kur dashuria qė tė mungon bėn balet,
E mes pista puthjesh pajohur shend’baret...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:03 pm

* * *

Sot rish predikova pėr tė ndaluara territore,
Duke qenė lig kėrcėnuar joshjes kufijsh’ pa emra,
Gjithandej mė zbojnė sa mė larg prej gardheve trishtore,
E s’ka rėndėsi lartėsia kur s’guxon kaptim zemra.

Ndonse tejthyerje tabuve presin zotat flirtore,
Herė t’u jem kurorė-herė tė mė shkelin nėn thembra,
Ndjenja pa arsye mė bind: mbetet e keqe piktore,
Penela’re bėn autoportret telajosh epshvjetra.

Ndaj nuk po dua tė jem breg kur lumi vjen furizjarrtė,
Madje s’dėnjoj tė bėj as rrjedhėn kur dherat mbeten etur,
Si njė far qė adhuron dhembat errėsirės pres heshtur.

Kalitem durim si farkėtari godet kohpamatė,
Shpirtin e fisnikėrimit qė shkėndijzon tehmetaltė,
Pėr t’i ruajtur pavarėsinė lotit, botės pėrvjedhur...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:03 pm

* * *

Ē’thėthirm’ėmbėlth fushė magnetike yti emėr,
Prej shpejtėsirash era mė zhvesh krejt nė lėkurė,
Vorbullash turpi mė duket se s’qenkam mė unė,
Sa joshur dhe zbuar krojit energjik nė zemėr.

Gjithkahesh m’a qėllojnė pasionin me gurė,
Ca ėndrrapanjohur mė quajn’ vėlla dhembvjetėr,
Ca mė thonė ēmendurak si askush shpirttar tjetėr,
Pse deri hėnė adhurimit po ngre njė urė.

Konstruksione fjalėsh saldoj me lazer baladash,
Kavot e rimave i lidh dyzuar cakshpresės,
Njė portė tė re t’i hap piramidfati jetės.

Ku si faraoneshė mė fshihesh mister hartash,
Sa tash ē’mėshirshėm mė zvarr pas dashurie baltrash,
Me vullnet tė saj tuj mė gdhendur trishtonja eshtrės...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:03 pm

* * *

Flaka pėrzhit hijet nė mur duke e lyer nė tė kuq vegimin,
Ē’ka rish mė vėrteton se mes qiellit tė dhomės nuk jam frymvetėm,
Dhe pse i cigares thėngjill mė vizaton karton fjollash trembimin,
E makthi i akordon harpės sė dėshpėrimit gabimisht lemzėn.

Mallkėrrcitjes karriget pėr fantazma nisin dallgterrit peshkimin,
Fotografitė pėrvidhen nga kornizat tok tė festojnė kreshmėn,
Ndėr trutė e tė palindurve librat po ndėrsejnė penetrimin,
Kohvdekurisht valizhet orgjijnė putanėrisht me kujtimet hershėm.

Lėkura pa hekurosur rrėfen se kėmishve u lypet grua,
Kurrshkruara simfoni e puthjeve tregon se epshi s’mė ka krua,
Peshqirit tė abazhurit dritėrisht i mungojnė duart ledhėse.

Pantoflat alurasin pėr kėmbkat munguar qė boll fort i dua,
Pėr luzmat e bletėve t’avullit dushi ndjen makthe pėrngjethėse,
Tek mė ē’gjelbėron e purpurlta, kur agu mė gjen shtigjesh lot’heshtėse...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:04 pm

* * *

Skllav ndėr zinxhirė e rish skllav mbi tė ndjenjės flatra,
Por, jo skllav i shenjtkės qė m’a fal e jo dashurinė,
Pse as kryeneēja s’i pranon tė artat pranga,
Si paqton vasha me kryqthin qiellor e murgjinė.

Krejt nėnshtruar tė jeshė ndaj adhurimit pa maska,
S’do tė thotė se e mban tė robėruar lumtinė,
Ndaj zemrės qė dhuron kahpanjohurat pėrmasa,
Ku liria tė trokthet gazmendit si hutinė.

Jo njohja e parimit-i qėllimit ē’abstragim,
Bujarisht na pėrcjellin thjeshtėsisė sė emrit,
Ku fshehim premtimin pa blatim pėrsosje genit.

Ndoshta sepse dyshimi mbetka i vetmi prarim,
Pėr t’i vėrtetuar shpirtit pa asnjė pasmallkim,
Se i ngelėm njeri’tjetrit gjunjarė lavd epshit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:04 pm

* * *

Zjarri si zjarri-dhe kur fle ėndrra’ėmbėlth t’a shkrumb zemrėn,
Zemra si zemra-dhe kur ka ēdo pushtet bėhet frikashe,
Frika si frika-dhe kur gjunj ēdoēka mban nė dyshim besėn,
Besa si besa-dhe kur tradhėtohet rishmaz trimashe.

Dhembja si dhembja-flijmash na e kursen me ēdo kusht jetėn,
Jeta si jeta-vuajtjesh prodhuar nė mijra tirazhe,
Kopjet si kopje-dėshtimesh ligmur e ringjallkan shpresėn,
Shpresa si shpresa-kohė kurr’mbėrrirė ndėr mirazhe.

Syri si syri-kornizė ku kryqzuar varim shpirtin,
Shpirti si shpirti-kalė shekujsh lodhur qė nuk gjen prehje,
Paqja si paqja-kudhėr ku lufta farkėton ardhmėrimin.

Drita si drira-engjėll endur Edenhumbur ndėr terre,
Nxirmat si nxirma-tej’anė fatit fshehin artėrimin,
Fati si fati-drerushth dashurisht shfaqur shteg kuēedre...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:04 pm

* * *

S’e kam mė portofolin ku ngujova puthjen e parė,
As kambalet e shtegtimit prej nga ku s’jam kthyer kurrė,
As engjėjt inspironjės e qė m’ishin thjesht mėkatarė,
As stilografin qė firmosa aktin e tė qenit burrė.

S’e kam mė helmetėn qė mė mbrojti nga plumbi ofshvrarė,
As unazėn qė shkretėtirė yjeve shpėrtheu gurrė,
As ēadrėn ku me zmeraldė mė godiste ēdo e qarė,
As tė ndjenjės ēakmak qė mė kall nė tė pendimit furrė.

S’e kam mė biēikletėn qė mė shpinte udhnajė rrufeshė,
As busullėn qė mė udhėhiqte fole djajsh mes reshė,
As sperancėn qė ligsht mė mbyt fund baltės sė njė puthjeje.

S’e kam mė draprin e mallit pse m’a vodhi njė hyjneshė,
As tė nostalgjisė kitarė pse lisi mbet’ shkrumbjeje,
As... mos lejo tė tė rradhis tek ky inventar humbjeje!!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:04 pm

* * *

Pederasti politike e kllounizėm kanunor,
Barinj fat’rinj dordolecėsh e gardistė fantazmorėsh,
Flamurtarė mjeranishė e kauzistė masturbor,
Bankierė satanirash e mitratredhur hamshorėsh.

Dyshekė plehrash orgjikore e psallttarė matufor,
Konservues rrėnojash e arkivolistė dasmorėsh,
Dirigjentė karbonirash e kroje loti pasuror,
Arkitektė shpirtrash vrarė e pjergulla gjakatorėsh.

Karrocjerė ndėr kometa e desantė blasfemishė,
Hoje pėr kore gjarpėrinjsh e engjėj pushtuar xhindėsh,
Varre septike ideshė e etėr qė pjellkan ēdo bishė.

Tezgjahistė ėndrrash shterpa e zbutės cirqe vampirėsh,
Helmėtistė spermsterilė e fallsifikues lavdishė,
Oh! ruaju dashuriza ime nga ky civilizimth ashikėsh...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:05 pm

* * *

Naivisht pyes shpesh ku ia ē’kodova misteret,
Tempullit tė muzėrive zbuar nga gjithė fetė,
Si guxova tė organizoj orgji me mistrecet,
Me priftėreshzat metafora qė mė kryqin fort sertė.

Njė panjohtar zė qė tjetėr realiteti mirenjet,
Mė pėrgjigjet se kurrgjė nuk mėsohet tek kjo jetė,
Ku vorbullash perfekte organizohen mizerjet,
Ndėr parapėrgatitjet pėr tė marshuar nė vdekė.

Ligsht vuan dhe fjala pėr t’i pasur planet lirisė,
Ku nuk mbillet eshtėr robi e as dogma shenjtorėsh,
Dashurinė pėr t’a pjalmur veē pėr vete tejkohėsh.

Atje mund t’a takosh gazmendur tuj bėrė striptizė,
Mitėr mendjes t’i njohėsh tė ardhmėrimit filizė,
Poezia gjendet-s’pėrvetsohet profesorėsh...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:05 pm

VARGJE pa ARKITEKTURE

-1-

Me yllin pa ngjizmėruar tė njė dėshire tej horizont gojės,
Tashmė thjesht thėngjill zėrit strukthuar erės,
Brenda kornizės sė njė pėrqafimi ende fatpamundur,
Gishtėrinj naivė harenjazi vizatuar kanė,
Njė peizash ngjyrakapėrtherur shkretėtimegėrth,
Ekualipte shkėmbenjsh kacavirren buburrecazi vetėtirash,
Hartės sė arsyes ku mungon zanafillazi njė lumė,
Gjurmė deveshė harrese hijazi bėlbėzojnė,
Endrrash ku s’guxon tė sythojė qielli,
Shtigje qė i ngjiten me katapulta asteroidėsh kalaerrėsirės,
Ku daullja e himenit tė verbimit nuk di ku mbrujtet,
E herherazi s’druaj t’urithem betejabraktisjesh,
Palcpėrdhuntareve troje tė keqardhjes,
Ku ti kalendarhumbjesh pelėron paniktare vijkufijsh syrit,
Duke i ngatėrruar frakun stinės parakohėse,
Si stuhi valleblertė antipagėzim bekimave vėrshon,
Heroinisht tuj i injektuar jetė trishtit,
Rrokullisesh shpatsterilitetit tė besimit si njė ortek mushti,
Teksa ligur deh diabetikash overdoze dhe perėnditė,
Pas, arenė njė urimi si shirok ofshdiellt,
E embrionon deri rrėnjė gazit me ar elbnajėn,
Pėr shatėrvanet krojeilegalė tė birrės sė njė feste,
Qė, koordinatash utopike tė habizmit kurrė me emrin tėnd,
Pėrkushtim meje s’do denjė tė fishekzjarret,
Gjithsesi shpaghidhmėria krahmurtajazi mė kthen,
Nė sheshin e kryqeve monumentuar nėn korbat e realitetit,
Ku somnambulshėm njė dorė hirmisterazi panjohur,
Vazhdon e thuron kurora kangjellash,
Nga s’duhet tė mė kapėrcejnė mėzthat e irisėve,
Ndėrsa valėzimqark, dheu, rish epshzhurtė,
Prej kurrmbėrritėsisė sė dritės nevojė pashkeljes sė hėnės,
Pse adoleshentet kaprollka puthjesh,
I tremb ligjminorenshėm hiena e dėshpėrimit,
Qė ruan kuadratin ku ti beft vjen e bliron mirazhet,
E me kroje aromėzirash flakėruar delireve,
Mė elektrizon me pėrdėllim alienor krejt pyjet e qerpikve,
Mahnirė kur t’adhuroj nga tjetri breg,
Vetmor lavjerrė majė lentes sė perceptimit,
O shi qė si s’mė lag me bletė ekstaze deri eshtės,
Qoftė veē njė ēast kur i vėrteti bari i peizashit vlaganjor,
Prej shtjellės sė hirit tė ritit xheloztar,
T’i jetė mbaruar zhgarraviteti i ekzistencialitetit,
E tė hyjė piramidfjalės pa mė lehur nga pas,
Gjithkund Edenit ku erashkė emocionesh vesėdiamanten,
Petalekometikėt tulipanė grishmė turpit purpurluar,
Nė pranverės mohore tė frympėrjetisė sate,
Qė, si vallė i pendimit hy s’i pyet tempullhabie:
Ē’shpresojnė e ē’lypnijnė e ē’kėrkojnė,
Plazmuar me zmeraldė pasthirrmash dritmėrim akullnaje?!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:05 pm

-2-

Me zėrin e ēdo agu mprehur limash ere nė tonalitet blerimi,
Recitoj nė teatrin e ullinjve ē’rrėnjuar,
Ujėvara shekspiriadash pa emra monologėsh,
Qė kundmi s’ua kam gjetur kėngėzimat e tragjedisė,
Fluturat ē’ngjyrtare tė rrokjeve m’i pėrart vesa terrlehonė,
Me yjet vjedhė vyshkjes sė gjethnajės,
Tash djajtthė qė mė ruajnė kullave tė ngurenjės,
Tok dua t’i shkoj njė pas njė ndėr heshtėn e depresivitetit,
E krejt si ujėrat tė flas e si trėndafilat,
Si kuajt e si kometat e si lejlekėt e si luleshtrydhet,
Kur rish s’kuptoj pse hesht si ikonat e si gurėt,
Si dėbora e si gjaku e si yjėsitė e si gjarpėrinjtė e si ketrat,
E shpesh kam kaq frikė t’a pij gurrenjza dritės,
Edhe kaltėremin qumėsht tė zėrit tėnd,
Sa herė nė thithėn e shkėmbit tė gjirit tė dėshirimės,
Mohuarazi mė zvarritet agonisė puthėrima,
Por, zhapikėt lodhur tė buzėve eh sa mė zhurijnė,
Pse s’druajnė tė t’ia pushtojnė tejshkretanirat paqėrimit,
Asgjė nuk bulkthėrin veē kaloshinės sė kthimit,
Kahpenduari pėr nė portat e origjinės,
Ku arkitektvrari qytetth imagjinar i ardhmėtirės sė fatit,
Sapo i ka rimbaruar sė lartuari muret,
Meqė kush i shembi qiejsh dje minaretė e fantazisė,
Di dhe tė thurrė flamuj pėr ezane kobnesėrme,
Kėshtu si unė gjith’heri i besoj fesė orientimpatradhtore,
Tė murgeshave iluzione tė mia shpirtprostituore,
Tė murgeshave iluzione tė mia shpirtprostituore,
Pėrzgjedhurtar qenkam tek kjo detyrė,
Tė ilustroj shembullin e patjetėrshmėrisė lirisė skllavtare,
Mbetet veē dėnimi im poetist t’i besoj,
Korit tė fantazmave tė vegimnajės pasjetėse,
Ku m’i mbushin braktisqaret lėndina ringjalljetėra,
Me drerthit e ngazėllesave e plot kaprollkėza entuziazmi,
Tuj m’a pėrjashtuar hyun e koshiencės,
Nga parajsa plehurnajore e kurthit tė realitetit,
Ku prangave tė politikės u humbin ēelėsin,
Ku altarėt e drejtėsisė janė kauzash zota zhvirgjėronjės,
Ku tė rutinės dragonj as qė kanė dėgjuar kurrė,
Pėr gayprofetė e apostuj biseksualistė,
Ku hienat e dėshpėresės lahuta gdhendin nė eshtra,
Pėr biblėn qe ende s’denj planetit tė zbresė,
Ku sot koorporatat e alurenjėsve as me ettimė shpatash,
S’mundkan t’a shijojnė mollėn ev’adamiste,
Ndaj ndėr hojet e kuptimit zulmėroj miliona bletėsh,
Thėllė mė ndjeni lutjesh pėr tė mė zhblasfemuar,
Jo-pėr asnjė lloj ofrimi shpagshpėrblor,
S’hezitoj t’i tradhėtoj haluēinacionet e mia,
E as palo penėn shkulur prej spektrit qė rish urithėzohet,
Nėn krahun kurrė shflatruar tė njė sonate korbi,
E as pellglot kryqit mermeror tė syrit,
Ku ti pasqyrohesh emėrngjethtirazi-dashurimza ime,
Sa herė fort mall ke pėr pėrmasat universale,
Tė njė pėrqafimi qė sapo nis uraganon prej nėndheut tim...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:06 pm

-3-

Me re xixėllimzash gjelbėrore mė mbushet,
Qiellthi polēekuilibruar i pėrqafimit trishtesh pamundur,
E shiu qė pres trumpetisht tė gjerbojė,
Prej thėthirhon ēatisė nxirimargjendtė tė syve tė tu,
Lot embriondrittė s’do guxojė mendjes tė jetė,
Nė mos musht i njė stine qė s’m’a ka mbėrrirė ekzistencėn,
Pik’pikė ninullėzimash kjo magmėtirė,
M’a mbush liqenin bregperėndueshėm tė plakzemrės,
Ku flatrimegra po lodrojnė patat e dėshirave,
Me pendėt sa vlagpurpurluar ujrahėnės,
Teksa kuajt e ėndrrave bardhėruar imitokan luzmonjash,
Tė iluzioneve pėrrenj qė si s’i gjetkan kund det fjalės,
Shkallėt e hidhėrimave mė zbret tri e nga tri,
Shenjti frik’kurrė pagėzuar i errėsirės,
Ujqėrit blegėronjės tė dyshimave tash i lėshoj nga vatha,
Tė kullotin yje mbytur varrthelli kupolės panteonike,
Derisa rish tė mė mbėrrijė bariu i agut,
E delja kėmbharlisur e lirisė vallesh tė ribėjė kėrdi nė mua,
Prej pasionpushtuarave lėndina muzash mohuar,
Tė m’i zbojė ēdongjyrazi shtojzovallet,
Gjeografisė gjenezike krejt si dje fatvetėm tė perandoroj,
Mes tempujsh shkretantarė tė shpirtit,
Ku dėshmisht veēse ti qėllon qė nė trajtėn e njė flladi,
Mbi thėrrmija kaltėrsire m’a thurr mjegull rėrėn,
Dyermbuluarazi duke e humbur shtjellėn tej,
Ndėr kurthėri kohėsh kurrė realitetuar,
Pikiadshpalosje engjėllzorėve krahė tė muzgut pa harruar,
Tė pėllumbėzohesh mijėra metaforash,
Me qindra oktavė rrebeshesh gugatjeve dėnestare,
Zemrėn tė ritmosh mbi tjegullat e makthit tim,
Pse as shtrembrakeve udhėtira gjunjlodhura tė sė sotmes,
S’mė blerėzoi okė duarsh kurmi i flakėtirės sate,
Kushedi nė ē’pikturė do tė tė kenė ngujuar ankandesh,
Gazlashtėt djaj emėrbekuar tė herezive,
Apo ndoshta bronzin sterilor tė sė qeshurės,
Po t’a gdhendin nė lėkurėn e kėmbanareve tė sė nesėrmes,
Pėr tė m’i zgjuar thellndjellakobit lebetirazi,
Perėnditė qė rish m’a mbrojnė mėkatin,
Eja e ktheji nga arratirat nė mundsh pastaj lejlekėt,
Po mes sofrės bujarisht shtruar nėpėr stinė blasfemirash,
Paparashikuar gjithshka ndodh pse ti,
Dhe kur m’i ikonėzohesh shėnmėrirazi pėrgjėratave,
Papėrkulshmi ngulmon qė lindja e shpresės,
Nuk dritburonka majkreshta luginputhjes sate,
Ku fort disiplinuar janė mijėra vjetėsh,
Varrezat pa ruajtur tė poezive qė tejvdekazi tė pėrkushtoj,
Por, turrės sė druve tė besimit palcėrisht tharė,
Ku herezia ēmenduri e vetdjeg fantazmėn e ndjenjės,
Ngurenja mos t’a bindė tė bėhesh rish,
Re vorbulluar horizontesh mikllimverbimtė mallėngjenje,
Gjithjettej pėr t’i blerirė shtigjet mallit,
Ku ti prapė pa kult arsyeje-ē’trisht-do mė mungosh,
Pėr tė balerinuar akrepsahatit bekor si njė rrufe e zbutur,
Ndėr pellgjet e lotthit tim pasbreshėror...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:06 pm

-4-

Zjarrmėtirė hap’padukshme na bujtti beft era,
Shpėrthyeri ndėr portat e qytetit as kėshtjellė e as kolibe,
Udhėve merimangangordhura tė natės,
Me thonj fėrshėllimash ia pėrgjaku ballin zbrazėsirės,
Vitrinash i skaliti emrin perėndisė sė sarkazmės,
Qė qenka aq e aq paqverbėr indiferentizmit,
Ndėr mure vizatoi me penela furtune varrezėn e mėngjesit,
Ku habitem kryqthpasqyruar hėnė pellgjesh,
Mbėrthyer panikgripor kthetra njė shalli mallvjetėr,
Qė doja kohėsh tė bymehej ėmbėl lakqafės sate,
Kredhė uturithellė anijesh tė kėpucėve,
Tek u ngecin gozhdėt ndryshkur arkash noeane tė akujve,
Kur fort do doja tė t’a ndieja nėn ēdo plis poreje,
Dehjevirgjėrėn aromė ēaji tė frymėmarrjes,
Shpalosur ēdo kthese vale tė kėrkoj velėn e siluetės,
Qė do mė prijnte ėndėrrt nė liman gjiri,
Ndonėse kufijdykahsisht zjarret e vegjėlth tė mendimeve,
Mė fiken ungjijshė shprese njė pas njė,
E mbi zhurngastrėn e tė krahėrorit mangall,
Mbet prej petale yjve veē hiri i lotėve tė nostalgjisė,
Mbase do tė tė gjej kėrpudhuar nėn blirė trishti,
Pse u dashka makthėrimit mes kaq thėllimi tė tė mungoj,
Apo edhe ti mė kėrkon vivaldianshėm,
Nė labirinthe tingujsh palctharė nėn zhupa stuhimi,
Kur ende nuk i ka mbėrrirė afshi i mistereve,
Rish pėr t’i bėrė nė magjėn e qiellzės sė memecėrimit poezi,
Sidoqoftė kėmbėthyerat pelėza tė syve,
M’i kamzhikonte ligvetėtirazi hyu i dėshpėrisė,
Sepse nė asnjė kėnd tė mauzoleut tė hipnozės reale,
S’vegon shpėtimėri ēdo hon pėr shtegtarin,
E me epshgjuhėzat e flakpishtarėve tė gishtėrinjve tė mij,
Kafshoje filtrat e cigareve kurrpirė tė qerpikve,
Kur gjunjur do tė tė lypja tė mė ē’dehje,
Me verėn e buzėqeshjes qė ēudi si s’m’a ke borėruar,
Mbi pushtimtaret pyje tė dyshimave pse sot,
Pėrkundėrti ujvarash s’po mė kaprollon luginash makthi,
Sado telat e tė ftohtit i dimrit violinēel,
Ilegalisht strukturuar nė tė menēurimit filarmoniadė,
Ia ka akorduar harmonisė boll hidhmėruari,
Na pret diku stacione shkulur humbėtirash njė strofkullz,
Ku mund t’i bija me harkun e ekstazės,
Por gurronjash tė orėve u janė ngrirė aortat,
Stakuar gjeneratorė vesit s’u pulsojnė kund dritėtirė,
E pėrderisa ende s’ditka tė t’a gurėzoje shpirtin,
Mosprania kapilarmeteorite e kokainės sė fjalėzės sime,
Ndėr anasjelltėsinė e dhėmbėve tė krahėve,
Mallkuar qoftė ai dikush qė helmatisht tė shtėrngon,
E gjarpėrinj pėrvėlorė miklimputhjesh tė dhuron,
Ndėrsa krejt nuk sheh si po aisbergem...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:06 pm

-5-

Autostradė kahpanjohtare qenka jotja gojė,
Ku fjala tė gjarpėritet pėrmes shkretėtirė heshtjesh,
Pa ditur as vetė orientimave tė instiktit pėr ku,
Mos vėrtet do t’a pėrfundtė shtegtirėn,
Fort e lodhur stinėsh makthtare nėn njė qershizė puthjeje,
Ku do tė jem patjetėr flakgjelbėruari bar ku prehron,
Apo e dritės currilėz epshpashuese lot’etjes,
Pothuaj gati po i bėhem besimit rrėnjė,
Me gishtėrinjtė e pėrkėdhelave palchuara dheut,
Nėse i gjat’trishtit jerm do tė t’vonohej madje dhe njė jetė,
Pėr tė m’i gjetur pa m’i vjedhė vjeshta,
Korijet shqiponjpurpurluar tė dėshirpashkrepurve sy,
Ku elbin e ėndėrrirave kam frikuar t’a birrėzoj,
Nė tavernėn braktisur shekujsh tė njė kthese rish pa sens,
Nga ku do na duhet tė rinisemi bekimit,
Mbėrritmės ku tash me limonatėn e ag’portokalleve,
Shterpnajtirės sė pritjes ligur ngushėllohem,
Pse nė mos sot oj autopsiste e kryqzimit ndjenjor,
E thirrur nga zėrthi i misterit pėr tė takuar njė tė ri profet,
Nesėr sigurisht do verėzohesh thellkupė qėllimit,
Dehje’jehonės sė njė kėmbane qė ende s’i njoh tingull,
E ēaji monologvakur i tė miave psherėtima,
Do jetė plevituar-por kurrė ē’ėmbėluar,
Apo rrėfenjėn e njė korbi kafeje do dėgjosh gramafon ere,
Pa as mė folur pėr gėrvishtmat ardhmėtare,
E pa e vėnė re qė shndėrrohem pentagram lutjesh-hije,
Qė mos tė tė shohin tė hidhnirave zogj,
Pra zhavori mėrgimtar pėrruazhuritje kohpapėrcaktimės,
T’a dashka mallit njė pickamė whisky,
E me rrebeshin flutura’akullt tė njė dushi kujtimesh,
Tė t’i ē’mėkatojė zotapenduar arratisėset ide,
Eh sa kamasutėrshėm po i pėrgjėrohem krijimit mirfilltar,
Tė mė kthejė zanafillė tė tjetrės premtore vdekė,
Veē unė tė kėngėzoj si zi’ujė pagėzimi,
Teksa shenjtėt nga majtrampolinat gjuhzjarravitėse,
Tė kridhen mollėsh harruar vjelė tė gjinjve,
Kur ēmendurisht mė avullonin nėn trumpetė duhmaepshi,
Nėpėr kofshėt trėndafiluar prej turpit,
T’i tatuazhoja emėr dhembjes qė fshihet revetmimit,
Nė tė qafės bistakth pa formėzuar rruzuj vegimi,
Njė syth vlag’ri kafshimi tė ndizja pishtar,
Kur mbi karuselė hutimi pėllumbat e parfumit tė flokėve,
Tė t’i zėvendėsoja me dallėndyshe rrėfyese yjėsirash,
Sepse hartdėshpėruaras e di qė vijėzima kobit,
Ende kahlindja pa ia hapur velėn hėnės,
Trillharruarazi do tė ikėsh tej parcelash tė opium agonisė,
Ku po i zgjatet njė pranverė e re fatpulsimit,
Ndoshta duke m’a lėnė gėrshėrė buzėve,
Pa prerė e qepur supengushtėn kėmishė tė pėrqafimit,
Lėkurpėrcėllim ngatėrruarazi ke hedhur shtatit,
Veē puhizėn fantazmėruar tė ekstazės sime mirazhgabore,
Si vallė eterisht ndjell’lakuriqtė do vrapėzosh,
Mes kapronjve trembur tė kėnaqėsisė,
Ndėr stepat thėthirmpakufijme t’iluziveve metafora,
Ku kalendarisht dinastijnė tigrat e hareve,
E unė do duhet tė hetoj pas vizores e kompasit leonardian,
Nė atlasin e orgazmės sė aurorės sė mbrėmshme,
Pėr nė busullėn e cilit qytet fest’hyjtė,
Para begbengut tė janė nisur dishepujt e frymėzimit,
Fatit pėr tė mė ribėrė krua shteranak poeti,
Qė m’i farkon shpatė zėri xhelozia me tehet rrufenjėzuar,
Nga irealja krenari e humbjebetejės me shpresėn,
Sprintuar egoizėm lumturimit krahmeje,
Meqė veē mur rrethimi arkitektuar sa drejti tradhėtirash,
Qenka ngastėr nacionalizmit puthėtira jote...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:06 pm

-6-

Nėpėr tunelet e hijeve tejet pyllit tė panjave,
Ku ende nuk po e harmonizojnė vivaldishėm ardhmėrinė,
Gjithė bletėt e ėndėrrimave pasionesh burrėrore,
-Instrumenta dėshirpagdhendur drojės,
S’do doja pentagramstinėsh tė dirigjohesha nga yti trill,
Qė m’ia shthurr nė ēdo syth kėmishe muzikėn shpirtit,
Por kjo s’do tė thotė qė s’tringėllij siē do ti,
Nėse akustikėn pa pėrmasė zemrės m’i pėrkėdhel,
Kur duke e braktisur valėsh ēdo bregu,
Simfoninė arrogante tė miklimave qė s’njeh asnjė rregull,
Nga djajtė kurrė blasfemuar instiktit,
Vėrtet e ē’e ndjell pas qeshmės korin e langonjėtirės,
Nė ēdo festė fshehtėrake tė hyut tė menēurizmit,
Arratisu prej varrezės sė realitetit tė lutem,
E gazmendur eja klandestinazi nė eden tė rrethit tė arsyes,
Kam prenotuar muzash kaq himne ritėmthjeshta,
Padurimit tė presin veē ty t’i kėndosh,
Pėr rrėkezat e dritės qė tė shkasin nėpėr petla gjinjsh,
Pa shpresuar kurrė tė ribėhen kaēurrelave re,
Pėr prushin qė mė ka mbetur epshvirgjėr mes pėllėmbėve,
Sa herė yjisht etesh poreve tė trishtisė,
Pėr argjendverbuesen mjegull t’aromave dheruar,
Ku ligsht fsheh tė trėndafilave zogj qė si s’po m’i dhuron,
Pra po kėrkoj qiellisht tė t’a orientoj flladtimin,
Drejt njė pėrqafimi gjelbėrnajpanjohur,
Ku polkotthi shenjtėt japmarrin zdrukthtari kohėsh,
Me dalta e ēekanė tė mė bėjnė syrit kitarė,
Ndėrkaq qė ende pa mė prekur i lulėzimit teh majgishtash,
Do tė tė pishtaren e s’do keshė me ē’t’i fikėsh,
Teksa ē’akordancat e rivalėve toredosh grishmėruar,
Psalltin sfidash vargje plagjiaturiste,
Nė njė dialekt jupiterian pa shpikur nevojave shpirtėruar,
Qė, unė e ti dijmė t’a flasim qoftė makthit heshturazi,
Dhe pse askurrherė s’kemi shkėmbyer altarfajit,
Ndonjė unazė diamantirisnxjerrė premtese,
Pėr tė lartur supesh tempuj dashurishė,
Qė rrėnjėsh bese s’do t’i mbėrrijė uragani i asnjė tėrmeti,
Apo pėr rrezėllima nxirake ujėvarash nesėrmtire,
Ku nėn-tok do t’a spektrojmė ndjenjėn,
Veē si njė grusht dhe parajsor vėshtromė pėrthellgjoksit,
Habit si po t’a adhuron zhurimuriturazi farėn,
Tej milingonat e erozionit tė harrimit,
Mos tė m’a shndėrrojnė nė shkretėtirė tė lutjes luginė,
Por, me mijėra kometa ogurmira tė mė mbillesh eshtrash,
Nė ugarė tė vegimave lehontare mallit,
Mė fal nėse po tė predikoj me zėrin e njė ē’ekzistenti,
Me tė njėjtėn gjuhė si krejt hidhnajvuajtėsit,
Qofsh e falur dhe nėse nuk m’a dėgjon recitimin e zjarrit,
Kur dikund bukurisht je nėn vello tymi,
Sidoqoftė nėse do tė tė duhet lotzemėrisht dikuri,
Ndonjė instrument nostalgjie t’i shpikėsh orkestėrdhembės,
Eja droj’pa e sharromė harenjash mespyllit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 7 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi