Net Isveizi

Faqja 8 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:07 pm

-7-

Nisur kam t’a shoh shtrembėrisht prej sa tepėr larg,
Gjithshka qė kurrė intuitivisht betohet: nė do,
Ndonėse ngujim trajtpalėndėzor jam bėrthamės atomike,
Kudo ku ligjesh ekzistence vėrtetė dua,
Herė nė tyrbet zhdukur nga hartat e syve tė iknajės,
Bėhem pendimtari karvan harrimės pa kthim,
E herė prej trampolina thyer majqerpikėsh tė ardhmėtirės,
Kridhem honit tė mosqenies gjakėruar,
Ende tė pa kolauduarat shqisa instiktore perceptimi,
Varkshpėtuari mė prijnė shteg veē nė terrmė,
Ku pakundėrshtori funksion algjebrik arsyetimit tė dritės,
Mė bind pse liria ėshtė vetvetes e plotė,
Vetėm atje ku tė zemrės paformėsi i mohohet shfaqja,
Nė tė tre pėrmasat jetvdekrilindse virtyt paprekshmėrisė,
Ku yjorja moshė uni gėzon pakohazi mosngjizimėn,
Nė shpirtėrinė ku farkohen shpresė a ngjyrė,
Thjesht dhembja tė mos oqeanet ideve,
Patjetėr do na i murlanė enciklopeditė trashėgoreve dijeni,
Zjarri shpagshpėtues tė mos rishpiket,
Pse do i shndėrrohemi n’energji motorrit tė misterit,
Bardhėtira e asgjėsė mos pėrcaktojė ere kufij,
Oh-do na e krejt ē’palcėrojė vertikalitetin e nevojflatrimit,
Nėpėr gjokse gurrash meditimave gjelbėronjlypėse,
Mos po i pėrgjėroj jet’tjetėrsisė tė bėhem ujė,
T’i ē’et patkonjtė kalit qė humbi zotnė,
Nė legjendėn rapsodifundit ku trimėria ish kurrfekonduar,
Shpatė t’i fark dorės kur frika s’i ka dhurur pushtet,
Kur ende s’iu ka bėrė hi festa e hakmarronjės,
Perlshėm t’ia mbjell lotėt e rėnkimeve,
Ballė tė plaguarve pa pjellė prej nėna gabimtare zilonjash,
Kaq porcione bujarimi besoj u mjafton hyjve,
Mos m’a mohojnė mjaltin e mirėsisė tė mė bletėrojė,
Kėshtu gjinjtė dunaēaguara tė virgjėreshave pyje ėndrre,
Si shpėrblim t’i mbuloj shkėmbyeshėm me ngjethmė,
Gishtakaltėrorėve trėndafila tė epshit,
T’u hyj ndėr dejtė e aromave qeshvjedhurazi,
Tutje-gllėnkė harbimi tė jem dasmės sė zogut me rrufenė,
Pėr velat e ekstazės fort urtisht ēmendurake,
Pra peizashe jo aq patriotikshėm flamujsh poetikė,
Por me verboren dendėsi tė dėshirimės,
Thika tingujsh ngjeshur sup mė sup lartėsi kėmbanaresh,
Pėr kėdo qė i mungon pėrditazi muzika e maktheve,
Epitafė skalitur gjuhė luleshtrydhesh,
Qė s’do kemi nevojė tė na transkriptin hidhma,
Kur i ndjenjave tren na e ndezi udhėtimin trasesė sė lotit,
Prej klithės sė argjilit nė syth tė irisit,
Pėr tė na i sosur hije fantazisė po n’atė peron malli,
Sirena e paqės botėtjetėr alarmiane realitetit,
Ku makiavelshėm dashuria s’do na paradojė manekinazi,
Me hapa interesash teh urės sė sfilatimit tė falmės,
Por, gjithsesi pėr kaq pak pėrkohmėri,
Duhet pranglirisė tė jetojmė si tė pėrjetshėm...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:07 pm

-8-

Sa herė verbėria somnanbulshėm bėn parabolėn est-west,
Nėpėr qytetin e dėshpėrimit tim varur nė njė re loti,
E paksa mė vėshtron tek hajn shtėpi engjėjsh,
Aq sa veē tė fustanit kindza flakėrime,
Lagen nga tė errėsirės ujra arratisur prej krojeve tė frikės,
Dallgėzuar lig dalė ē’thellė liqenit tė mendjes,
Mė duket se njė copėz tė mėndafshtė dielli mė hedh,
Nė qiellin grish’artėruar tė dėshirimės,
Duke krejt m’a ē’ylberuar guximin pėr tė kapėrcyer lotin,
Syrit qė tash m’ia hap gjithė portat e ndaluara gazit,
Ngadalė tė trishtit stalaktide ē’monumentuar,
Thonjisht e zhveshin gėzofin e akullit,
Madje dhe stalakmitet e hidhėrimave ende buburrecuara,
Kotten nudisht nė njė plazh tė ndaluar,
Ndėr flatrat e shėtitoreve rruar prej hije leshterikėsh,
Harabelat pranverharruar rish nisin gjelbėrijnė,
Teksa bliret vrapojnė me sandalet rripakėputura tė erės,
Nėpėr rrjedhat e trotuareve kah’hutuar,
Neonet po arratijnė shtigjesh katakombėse natėtirės,
Sepse kėtu s’do pllakosė pushtetisht kurrė mė,
Dėgjimpanikėsja simfoni pa shkruar e alurimės sė natės,
Bile dhe hienat qė mbrėma mė loznin okej ngricballit,
Me topin zjarror tė pikėllimi ngjizur avujsh loti,
Kund sot nuk po gjejnė barkė shpėtonje,
Pėr t’i kapėrcyer murin kinez duhmės sė detit tė pėrēmimit,
Hartash vėrtiten larg limane qerpikėsh,
Ku si mbėrrijnė dot shenjėrisht stekat e shpagėtimit,
Ēastet fluturisht duken si njė libėr faqekaltėrt,
Ēudi’eturi po e lexon njė pėrrallzė fėmijėsh pa embrionuar,
Shpejtazi gjithėsia u sajua ashtu si e adhurova,
Kur isha para bigbeng fatit pakorrigjor ende engjėll,
Kur nuk kisha kuptuar ē’janė minierat,
Ngujuar mijėra mijle xeherorisht nė shpirtrat e interesave,
Dhe as oxhakėt mjegullnajflorinjtė tė smogut,
Qė t’i nxirmėrijnė flamuj dhe shqiponja pėrqafimeve,
Po, po, bottha mitėrsisht krejt si aherė,
Kur nuk ia kisha zbuluar thelli nė rreshtnė krojin palc’artė,
Etjen i mėkon baltės sė klithtirave shėruarazi,
Mes plagėve gulēngjethura me emrin kobtar: dashuri,
Kupat e njerėzve deh me verėn e dritės,
Shpesh helmėrisht tuj i uruar mirėsi njera’tjetrės mjaltazi,
Ndėrsa perėnditė kalėrojnė pėrmes lugina zemrash,
Indiferentshėm pa u rikthyer nė Olimp,
Ngjyrēthuri me mantele tė sathekur elbi hedhur,
Ndėr supet qė ajrin ndyrojnė aromė mollėsh shejtanėzore,
Eh ē’realitete qė veē nė hijet e celuloidit tė ėndrrave,
Mund t’i stamtojė fytyrpadytėsisht mahnitja,
Dhe pse me asgjė tokėsore s’mė lidhin,
Kur duhet t’i vuaj vetmallkimin ēdo kryqi zbuar realitetit,
Ku orė e pa kohė bekim jam dėnuar tė predikoj,
Ja ē’pėrfaqėsojnė trėndafilat e zjarrit,
Ku kudhra ciklonet e metaforave ndėrron stinstinėsh,
Pa riciklim natyror impotencės sė farkėtarėve tė vetėtive,
Ku-sapo t’i fsheh tej kodrės sė entuziazmit tim,
Xixat e syve vallėzuar nė kurorė agimi,
Pasionrish aizbergon rreth ishull trurit pashprestira,
Rrėmetngrehinash tė blasfemizmit brenda gjakgjakut tim,
Teksa kurthmakth pres tė shkosh si ēdo ditazi,
Kėsaj rradhe pa mė hedhur retine as dhe njė pishtar,
Paku sa nervat t’i ndez qirinjve tė lotit,
Spektrim ngushėllimit tim pėr aq shekuj nė shenjė mėshire,
Sa tė kujtohesh veē pėr njė qindarkė veshtrimi...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:07 pm

-9-

Energjidyshimtė, rrėnjazi, pema sythekaltėruar e thirrjes,
Ershėm m’a pushtoi krejt qiellin: tė dua!
Ti je paperceptueshėm e bukur si njė liqen puthjeje,
Valgjelbėruar nga zambakė rosash epsh’egra,
Si njė urė pėrqafimi ku dy majat konstruksion fantazisė,
Kanė mijra vjet mall pa u kapėrcyer as vegimash,
Si njė pėrrua humbur vrapimesh flake,
Qė gjarpret ndėr shkėmbenj akulli drejt tė jetės kėrthizė,
Si njė amfiteatėr i lashtė pjergullash dehjeje,
Ku qark perėnditė adhurojnė krijimin,
Si njė ajsbegr diamanti qė thelli plluskon mendimit,
Ruajtur turpvlerės nė gjakun e dritės stuhirash gazmendi,
Si njė manastir ku hyu i vetmisė kottet nudo,
Mes murgeshash fantazmuar pendimi,
Si njė shkrepė mermeri ku tajfunet me tehe rruferash,
Skalitur i kanė shtatore skllavit ē’nėnshtror tė pėrgjėrisė,
Si njė thinjgjethkė ekstazsambrujtur marihuane,
Bjerrje’etur tek lut t’i dhurohet trishtit,
Si njė pjano kėshtjellthyer nga harmoni prefekte barbarėsh,
Ndėrsa i riarkitekturojnė ylberazi flamuj krenarimit,
Si njė libėr frymshenjtė qė ende s’ka zbritur,
Mes paqės sa e sa sodomiste njerėzore,
Si njė oqean psherėtim’muzgtė mbi pėllėmbė shkretėtire,
Ku dallgėsh argjendi velflladen ishuj ag’ėndėrrirash,
Si njė kasollkė lulkuqesh mes pyllit tė yjeve,
Ku po ninullohen pėrrallat kurr’rrėfyer,
Si njė fallxhorkė qė bėn shtrigėrisyrit ilegalisht striptizė,
Nė arenėn e njė defi ndėshkuar prej shkreptirave,
Si njė sirenė multiplikative homeriane,
Qė s’gjen thellnajė zemre tė kthehet nė realitetin premtor,
Si njė tortė barke qė rremat e njė feste pa emėr,
E prijnė nė portin grishėror tė armikut,
Si njė kope pishtarkuajsh qė tėrheqin pas trokthit natėn,
T’a degdisin lodhmės kotthi nė kahet e moskthimit,
Si njė karusel ujėvare ku mė ngjethron dėshira,
Tė m’a pikiadėsh njėqind shekuj fatin,
Si njė violė qė mė lidh me telat e tingujve direk trilltirash,
Para se tė t’i kafshoj hirmazi gjinjtė mbjellė reve,
Si njė kurorė trėndafilash vesuar flakė,
Me zmeraldėt e tė mijve irisė-pluhur rrezėllimtar adhurie,
Si njė dėborė joshdrittė ekzibicioniste,
Ku lodėrtojnė foshnjat e profecive pa zbritur zotash,
Si njė korale bethoveniane ku i zėrave uragan,
M’a gris partiturėn e shpirtit ku fshehuroj pendė engjėjsh,
Si njė maratoniste qė mes ritmit tė vlagmallit,
Mė rokullin nėpėr venat e shterlutjes,
Mė duaj!-plot shpata shkrepėtirluftrash kjo klithzė,
Zogjdegėsh e hyjolimpisht m’a rrėzon krejt tė qiellit pemė,
Nė prehrin e njė kryqi ku i falem ende vetmimit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:08 pm

-10-

Rreth kafazit mureqelqtė tė natės uzurponjė,
Pa pėrmasa gjeoshqisore iluzivitetesh perceptimi,
Re xixėllonjash vallėzojnė mitėrtrurit,
E me njė shi ėmbėlthak flakėrijnė horizontin ē’busulluar,
Teksa unė pėrplasem nga njeri nė tjetrin breg fjale,
Pėr tė kapėrcyer sėrfisht dallgarsyen,
Pse si njė peshk steril duhet tė krajlem ende,
Tek ky real akuarium i jashtligjshėm pa ajrim ndalesash,
Me ēizmet e frikaēėrisė kurrė alarmveshura,
Tė alpinėzohem majė honirash instikti,
Trashėguar kam njė kanun morali qė pėrgjėruar lutet,
T’ia gris ēdonenshėm njė e njėqind e njėmijė fletė,
Dhe herbariume epitafesh qė trisht mė kujtojnė ardh’pas,
Se antologjisht jam mortazi lule balte,
Antenat satelitore nė batiskafėt e vetmimit,
Nga asnjė galaktikė nuk mė sjellin sinjale ndjenjash,
Fizikės sigurore monitorėsh thyer tė mollėzave,
Ku m’u shpėrfaqkan veē karvane kometash velloverbimta,
Tej shtigje yjesh kushedi ē’rrėnori tempull zemre,
Ē’dashurie do i prushėrijnė mangall buzėsh,
Ndėrsa gishtėrinjtė e mi as kaēurrelave tė shkul’erės,
S’ia pėrkėdhelin dot kurthėtirės kryet,
Brenda tė drojės gjashtfaqėsh ngujuar jam tok me lirinė,
E ende s’di pse prej hyut tė hakmarrjes,
Ndoshta dhe pse dikurė nuk bujta nga porta festore,
Nė orgjinė frerpa kuēedrive panjohura tė dritės,
Apo pse njė engjėllthze pafajtare pafajėsisht ē’virtytimit,
S’ia shkrova poemėn e shvirgjėrimė shpirtit,
Kushedi dhe pse nuk e tejbrega pėrroin e diamanteve,
Ku ende mė priste princesha e varfėrisė,
Gjithsesi varrezės sė tė sotmes me thonj klithash,
Vizatoj ndėr gjinjtė e qiejve puthjepapushtimtė kanavacės,
Portretin e gjysmės sė ėndėrrirės sime,
Qė po si unė vuan dėnimin e vullnetit ē’lirė,
Ndoshta brenda njė sfere loti orbitet universit,
Kund futbollit a lottove tė rastėsisė kurrė pa mė ndeshur,
Qoftė aq sa pėr tė mė qėlluar ballfatin,
Me njė ortek rrėnjshkulur miklimash sa trallisės,
Edhe nėse s’do tė mbėrrija t’i dhuroja mirtar,
Mantelin e platintė tė njė magmėpėrqafimi merimangtar,
Pra vegtarja shkoi nesėrmes pa ardhur,
Duke mė lėnė rishmi po nė fjordin e eremitpendorit,
Kurora mediokre vargjesh tė thur fron korbash,
Pėr monumentet databronzta tė nostalgjisė,
Kur dikurė vėrtet s’isha as shenjtori, as mėkati e as falja,
Ndonse shpatė e parė pagėzuar stuhira epshit,
Por ky ungjill u gris pa ikur gojė hyut,
Kurrsesi pėr mos t’u rilexuar nga apostujt e pendimės,
Qė kahtej ndarė e kanė ngastrash ruajtjeikonazi errėtirėn,
Ku zotthazi ja qė s’mė bėjnė dot pjesė,
Fillikatthi veē me skeptrin e braktismės mė lanė,
sho’shoqin tė masturbojmė nėn ritmin e dėshpėresės,
Meqė alkimisht asnjė Shėn Mari perversiteti,
Nuk mund tė m’i zhbirė gurdobėsive frėngjitė e ekstazės,
Sepse me gjeninė e idjotit ogurfundmi kuptova,
Qė gjithė femrat lindkan ēlirisht kurva,
Ndaj ky apostulat nė trajtė mirazhi kokainmpiksur,
Do mė zulmėrojė rreth fatshpėtisht ē’tunduar...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:08 pm

-11-

Thellė liripraruarit pallat dinastik tė fjalės,
Klandestinazi hyra vegut tė jem realitet qoftė dhe memec,
Pėrzhbirur embrionit tė jehonave gjėmazi ardhane,
Mes mushkėrive tuberkulare tė qiejheshtjes,
Herė zhapikem nėpėr skuta dėshirash,
E herė skifterem majė shkrepash hidhėrimi sygjarpėrimit,
Shpesh qėllon qė piramida gen shpirtit mė keopset,
Duke mos i gjetur kund arkitektit laps,
Kur ndonjėrast krejt pėrmasima horizontit,
Ku jam fatrrethuar muresh tė drittė dėshpėrimi,
S’druaj polhipzbritazi tė lodėrtoj ndėr shkallinat e arsyes,
Ku i ngjiz e thėrmoj idhuj iluzionizmit,
Sepse hierarkisht nuk di ende ē’ka lind tė shenjtet,
E ē’ka vdes tė arratijė kalendrave tė lavdisė,
Kohpėrjashtuar nga gjithė rremat e mundėsive detshtera,
Pėr tė kapėrcyer dallgdrojėn epshuar,
Peshkėrisht monologoj pėr koordinatat e mrekullisė,
Prej nga kurrė ēerdhe dijenive s’do erėzohem,
Pėr t’u bėrė ndoshta oshėtimė njėmiliardė decibel,
Dhe legjendat pa krijuar ende t’i tremb nė mitra lahutash,
Por ja qė paracaktimash qenkam veēse kėmbanė letre,
E sado t’i biesh gjeth zėri si blerėzon buzėve,
Jo se nuk dua t’a mbush plot flutura shkėndijash,
Mimozėn palctharė tė universit arttar,
E madje jo se nuk lypem tė m’a mbjellin me farė rebelimi,
Shkretaninė e pa tė dytė tė fatit bujar nė ēdo farė loti,
Thjesht do adhuroja tė m’a elektrizonte eshtrisht,
Njė dorė malli panjohur ujėvarėn e flokėve,
Njė kurm kometik flaktire tė mė prehej,
Veē njė ēast nė prehrin hibraktisur dragonjėzash kujtimi,
Ku kanė mbetur veē gjurmė hartash lėnė shkujdesive,
Ende pa u ngrėnė bletėsh harethara nostalgjisė,
Tash me lule emraēpagėzore ēiftėzuar,
Vjedhuri ikur nga kafazi i ideve lumturiste qė noton yjesh,
E tė njėjtat plagė nė zemra paqeniesh ogurndryshme,
Ja qė s’na dhembkan klithtirash njėlloj,
Pėrderisa nė stinė perversitetesh perzervative,
S’ka shenjt qė s’ofshėroi njė herė prej thikės sė vetvetes,
Nga mllefkafshuarit gishtėrinj tė pėrkėdheljes,
Mė ndjenjmjaltė shtėrnguar rrėnimkulm ekstazėtire,
Ndaj si tė striptiztoj ligshtar timit tru,
Arenave mbushur me hije statujorėsh hiruar prej korbash,
Kam bėrė be tė gjalloj kryqmurgėrisht,
Nė bėrthamė tė mollės sė pse’sė virgjėrore kafshimit,
Nė diamant shndėrruar pėr dhėmbėt urithyes,
Qė dogmėzojnė tė m’i falin rish ulėrenjat partiturash ere,
E tė m’a grirėzojnė neurotiken edeniadė,
Me marihuanėn e paqės kurrngushėllore arash frike,
Kur fundi nuk ē’ngujohem mė prej idesė dherore,
As nga sythi i qelės sė ē’dekonspirimit tė kuptimit suprem,
As vreshtat e qeshjeve s’do t’i vjel mė,
E as pėr birrė s’do t’a ziej mė elbin e qarjes,
As ushtėtar s’do mė kenė mė kufijtė e filozofisė,
E as minare mėshire kleritikėt-aksionere ineteresash,
As direk preludimi karvanet e shprestisė duna epigramesh,
E as yll orientimi-hyjnitė e zodiatikės,
Uraganin e stuhisė po e kthej nė krua dhembe,
Deri nė gjėmė gjumi premtuar pėr tempullin mirazhik,
Kur do mė duhet betimpėrgėnjeshtrazi nė gjithė tė lotit fe,
Flladtisht kanibalazi tė tė them vaginal-tė dua...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:08 pm

-12-

Sipas kauzės sė metereologėve krejt stuhimat breshėrore,
Reshė do m’ia fshehin shtegtimit yjet,
Shpejt jahti i entuziazmit ndėrtuar me materie vegu,
Pėr tė t’u ankoruar fjordesh tė syve ekzotikėzorė,
Paparashikueshėm mallit do m’a kurthėrojė,
Njė ciklon fort lukunor peshkaqenėsh sa dalė mitra valėve,
Kur vetėtirat guxim do m’a shėnjojnė fatit orientimin,
Me metafora tė zhubravitura shuk goditjesh,
Velapėrgjakur e gati shpirtshkrumbur,
Mbytit do t’i shpėtoj prej detit vetfundur gotverė ėndrrės,
Nė njė cektirė prushėruar me peshkėrira dėshire,
Pėr tė dalė tej njė ishulli dėborėtirash habie,
Ish bariu i ogurit vetmar paq do mė rrahė arratirash,
Me kėrrabėn qė ruaj keqtirėn kuptimpa,
Ku rish prej grigjė shenjtirave trillzbimtar paskam mbetur,
Madje dhe aherė kur mė pėrzenė trishtnajtirės Hyjtė,
Pse kaluan kaq karvane verbore ditėsh,
E mbi asnjė gamile s’tė kam parė shkretėtirės,
Pse kapėrcyer kanė kaq vargmale etjeje gjelbėruar dritazi,
E kund s’po mė endezhurit pėrronja yte,
Pse qindrajetazi gdhendur t’a kam krahėrorit lahutėn,
E si vallė s’po m’i oshėtin qiejtitė jotja baladimė,
Pse gurėt lodhur tė fjalėve fort miklimtare,
Nuk m’i rilind pėr t’i bėrė kėshtjella por veē rėrė eshtrore,
Pse pema jote emėrpanjohur ngulmisht i mugon erės,
Nė pyllin epshdjegur tė pėrqafimit tim,
Kėshtu ca e nga ca mė rriten ara sokėllimės,
Mėzthat ekstazisht dėshiruar e kobnie tė pagojė,
Meqė savanė lotit cigarja e shpirtit ku shkrova “tė dua”,
Hi ngel sa herė e ligthėthij zjarrndezjes,
Tė dua dhe kur ēafēafėsh shkreptimtarė pėrkėdhelės,
Retinqorruarazi ndjenjash mbėshtjell njė tjetėr,
Tė dua dhe nėse bistakėt flladkaltėrt tė vjeshtakeve buzė,
T’u rrėnjėzokan nė tjetėr tokė pasioni,
Tė dua dhe sikur argjendluspat e klithakėnaqėsirės,
I veshin halat tjetėr notari thellėsira ekstazire,
Tė dua dhe aherė kur paragrafėve tė besimit pa krijuar fe,
Nė ungjillin e njė tjetėr Zoti po i lexon,
Tė dua dhe pse me arin e stėrkalirave tė qeshmės,
Aromėzon brigjet njė tjetėr oqeanthi ndjenje,
Sidoqoftė gjerdanit irisxixėllor tė ekuatorit tėnd mirazhik,
Patkonjtė e perlave i trokthin pėrmes planetit tim,
Kur zemra do rritet dimensionesh tė njė molle,
Qė s’e dije pse kurrė s’duhej kafshuar,
Pėrderisa sipas premtimtirės ende s’kish mbėrrirė edenit,
E shenjta thikė t’a qėronte epshit pa konvertim,
Unė pra qė sot thjesht kam dalė tė adhuroj,
Si direku yt gjarpėron pėrmes blirėsh,
Oh, unė pra qė pėrgjėratėn lutem tė t’a bėj velė flladi,
Qoftė utopisė veē edhe nė njė atlas shqisanxjerrė vegimi,
Ku sizmografėt jetės m’i parandjellin,
Njė trėndafilishtė konseguencash duar tradhtire...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:08 pm

-13-

Nėpėr elektrikun kabėll tė vėshtrimit,
M’a tejshkon ekzistencės si njė rrymė njė milion kilovat,
Gati mė ndizen pishtarnxjerrazi brumbujt e syve,
Nga energjia qė: ku buron e shkarkon,
Mbase thjesht pėr tė mė feksuar kafke tunelet e nervave,
Prej nga mė arratin rishmi perceptimi,
Apo me njė lumė flakėrenje tė re huajtur prej terrnie,
Pėr tė mė vėrshuar venazhdrejt e nė plug zemre,
Krej mė dhembon gjithė metafizika e trupit,
Nga ky pėrēim ngjethak thika tundonjmėrie mė fal dorezė,
Pyjet e ėndrrave qė mbolla pėrmes kodrina natės,
Rrokulli ere m’i shkrumb puhizfluturim,
Zogjtė gjithfarėsh tė fjalėve qė i vodha baule qiejsh,
E i mbolla plisa kafazit florinjėzuar tė gojės,
Posaēėrisht pėr tė tė bindur tė jetonim tok brenda njė reje,
Thellė erashkės sė pendapėrkėdhelave,
Qė nė pikėlima shiu lotėrisht mė shndėrrohen,
Ritmuar ligsht nėpėr luginėn braktistare tė heshtjes,
Fantazmat e poetėve ende pa lindur qė do mė ndihmonin,
Metamorfozash ty tė tė bėhesha altar,
Qark meje ringjallur kauzash tė ē’virtytimit,
Njė marsh funebėr pėrtalljeje pėrjetėsirash po luajnė,
Nė nderim dordoleci grunajtrembur tė trillit tim,
Teksa para mė ecėn thuajse si njė ujėvarė perversitetesh,
Qė ngjitet shkėmbenjve tė kuriozitetit shterpanik,
Ndoshta tė gjejė ku vallė ia mbolli dora e mrekullisė,
Aq premtoren farė tė dritėrimshpresės,
Ligsht lodhem ndėr kronikanėt e alpinistikės,
Hyun e mungesės pyes se kur do tė kthehesh stacion yjve,
Risėrishmi tė m’a pėrmbytėsh breganė,
Me dallgėt gjelbėrore tė qeshjes-lugajat e trishtit,
Ku pas rosave tė egra tė pasionit gjahtarak,
Mė lehin ende zagarėt e kėrkimit tė ē’ka kam humbur,
Remat e barkave tė ditėve kalbur i kam palcė lisa ideshė,
Dhe velat e erės tė kafshuara nga hije korbash,
Madje ēafkat e lindjes s’di si ngatėrrojnė kah busulle,
Me pelikanė perėndimi e humbin yjve,
Pėrderisa t’i mė tretesh mėndafsh horizontit tė adhurisė,
Si njė hėnė e fikur orientimash retrospektive,
E prapė do mė duhet nesėrtire tė ulem,
Stolbetonit ku cimėn e qerpikut s’do tė t’a lidh dot,
Sepse do mė morrnicen keq gishtėrinjtė nga lloha e pritjes,
Nga merimangat e emocioneve pėrēuar nėnlėkurės,
I arsyes direk tehagut do mė humbė ekuilibrin,
Prej fuqisė magnetike tė irisėve tė tu,
Sa herė me duar nė bibėl faji betohem se po mė thėthijnė,
Nė zulmin e protoneve tė ekstazėrimit naiv,
Aq herė mė godasin mes ciklonesh tė indiferentizmit,
Qė na e rrėnojnė krejt themele e oxhakė pasioni,
Qytetthin gjenezpėrrallor tė fantazisė,
Ku gamilet e territ polar i lenė vend deveve tė diellnajės,
Ku kazma dhėmbthyer e klithzės sime,
Po mundohet t’i shkulė rrėnjė kryqit tė mallkimit,
Pse linda e pse psalltoj skllavisht pėrgjėruar,
Para shenjtit qė s’ka si na do barabar as nė gjyq premtimi,
Pse mė duhet tė gėrmoj thelli mushkėrive tė verbisė,
Pėr tė parė ėshtė vizatuar vertėtė a jo,
Ndonse panikem t’a shoh portretin tim ējerrator,
Mes retinės sate ku ēudi-s’ka gjeth energjie...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:09 pm

-14-

Nė kopėshtin e pėrmendoreve lavdpashlyera tė gabimeve,
Katėrpolesh e shtrirė krejt shpirtėrima,
Veshur me verbėrim’artėt mantelė tė pendimave,
Pushtuar i paskan nė ēdo gur qėllimi tempujt iluzorė,
Ku endem mijėra jetėsh antologji vetmimit,
Pėr t’i gjetur njė piedestalth bosh premtirės sė fantazmės,
Ndonse qenka fort shpejt shpagive tė mė paradojnė,
Kangurėt veteranė t’entuziamit ndjellprimitiv,
Nė gjyqin e kurrshmangtė tė mirėsive,
Ku kurrė s’ua fala tė drejtėn panteonike tė granitėzohen,
Me sqepet e rrufenjta t’i gdhendin pak e pak,
Shkabonjat pasion’egra tė qiejkohės,
Por ja qė dėshtim dėshpėrenjės vazhdoj t’i kompozoj,
Rish-tė njėqindenjėmbėdhjetėn rapsodi gjelbėrisė,
Pėr tė krijuar ekuilibėr ndėrmjet veprimeve e mendimeve,
Mes gazmimesh qė si s’i gėzova kurrė,
Gjithshkajės qė ende deri nė farė gjaku kobim e vuaj,
Duke psalltuar ēdo ēast dhiatėn kujtimeardhme,
Fron hierarkisė sė fisnikėrizmit pa origjinė,
E si vallė besoja qė nuk u ndryshkka i lumturimit drapėr,
Ndėr fushatat e korrjeshirjeve tė zhgjakėrenjave,
E si s’mė bindi asnjė shenjt qė bekoret ara t’ekstazės,
Krojet ia shterkan mitre dritėtirėfatit,
E si mė ndihet misterbarabartė sot energjia,
Pėr tė ndryshuar ēdokahėsisht botėn me zellin e krijuesit,
Me ē’ka kam-kam qenė bariu suprem i pashqisėrimit,
Mbytur nė qumėshtin e blegėrimave tė mėshirės,
Me ē’ka kam-jam bariu kozmosik tash,
Veshur nė lėkurė ujku qė ngjeth vetbesimin,
Me ē’ka kam-do tė jem bariu qė s’do tė mėsojė kurrėsirės,
Se ē’kullota po i humbet zebra e fjalės,
Nėpėr fshehtaret harta t’universalizimit tė intuitės,
Ku parajson nevojat demoni pagabor i arsyes,
Vėrtet s’po mė qashtret mjegullnaja e shndrirės sė diellit,
Nga tėrēka mė ofron rrjeta e errėtirės,
I meritės jaguar dhe pse me shpejtėsi vegimi,
Benzinė mė pi krojesh palckallpta varresh pa tokė,
Ndaj mos i kurdisni protezat e dhėmbgajasjes po u them,
Pse mbetur kam shpėtimash-eskalibur,
Vringėllirė mes reve tė pėllumbave bardhorė,
Hidhėrimit-nė dorėn rrėnjėprerė tė rastėsisė fjalzote,
Madje dhe nė paqė tė asnjė lufte s’kam ngadhnjyer trurit,
Me magjinė qė ligmi mė blaton virtyte,
Jo sepse mes arenash tė skakierės sė strategjive,
Flamujqiejta mė mungojnė pozicionuar tej,
Qoftė edhe keq armiqtė qė mė nderin luftėn e jo paqėn,
Jo pse oborrit ilegal trashėgimnajės ende s’mė ka lindur,
Shpiksi i mekanizmit perfekt tė hiperbolizimit,
Jo sepse nė akuariumin shterė tė lotit,
Tė klithave peshq s’duan tė m’i ndėrrojnė shije gjėmės,
Ja qė ngaheri kam ditur saktėsisht nė ē’tonalitet lavdimi,
Himnin t’ia kėndoj si fronit edhe altarėzimit,
Mjeran’ekstazori unė qė rish ia pėrbuz,
Tė ēeliktat pėrkrenare turpit dhe helmetat panikut,
Respektit tė heshtės pėrkundruall i shpalos besnikėrimin,
Shėnjimpakorigjueshėm destinim kam mbetur,
Pėr gozhdėt posaēėrisht farkėtuara pėr kryqtrarė,
Qė populluar kanė krenarishėm edenin,
Ku po mė duhet tė bredhėrij me zemrėn e lotit krejt nudo,
Zotthat e dashurisė t’i bind se statuetat qė zbresin,
Pėr tė m’iu falur epshit-s’mė pėrkasin,
Pėr aq pėrjetsi sa kurrė s’mund t’a quaj gabim,
Triumfiadėn e njė ndjenje astrologjisht ende tė pa lindur...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:09 pm

-15-

Nėpėr hipodrome ilegale kėnaqėsirash,
Kali i harbimit nuk do mė gjejė kund pistė,
Krifa e turfullimės si njė pemė rrėnjmajazi shkulur,
Ndėr re u pishtaron dėshpėruar rrugėt engjėjve,
Kapaku i kalendarit tė fitoreve shpreszhgėnjim u dyllos,
Garimi do jetė ardhme veē konvencion,
Flamur ekstazpangjyrė qė do tė mė rrėfejė yllgabor,
Pse dikur vėrtet mė kish kah e krah orientimi,
Drejt nėnshtrimit pa kushte gjaku ndaj idesė pakorigjore,
Se ekzistoj vetėm pse duhet me qenė i pari,
Eh ē’cinizėm horizontesh flatrandrydhura kafke,
Tash qė dhe i mėsova tė vizatojė shpirtit koordinata,
Arratimė genesh lig kuptova: tė jetosh,
Do tė thotė tė ndodhesh jo veē si zogth kthetrash fantazie,
Atje ku je i bindur si terri mes rrjetė dritėtirės,
Se nuk ke qenė frymazi realitetit kurrė,
E kurrė s’do tė ndodhesh kaltėruar ėndrramohimės,
E jeshė gjelbėran kurrė kurrasnjėhernajash kurrmbėrritse,
Meqė kam monologuar kaq kohpafund,
Me dialektin parakrijues tė vetė Shekspirit,
E si vallė veē njė herė nuk pėrgjėrova nė falje ideshė,
Me tė papėrsėritėn muzė tė tij qė mė josh fajesh,
Ujin t’a quaja shkatėrrim e ajrin-shpresė e tokėn-ēerdhėz,
Zjarrin-entuziazėm dhe qiellin-embrion,
Mos pse s’dita o hyj t’a shqipėroj gjuhėn e dashurisė,
Po me flakpapėrsėrittėn gjuhė tė dashurisė,
Astronautshėm dėnim ia humba yjet perceptimit,
Pėr tė mbetur qėllimverbirė strategjisė miope finishizmit,
Ku mė ndjellkan ē’konseguencash ole’tė e kurorave,
Qė ende kutėrbokan aromė fatkalbėzimash,
Pse ēdo ditė bekimit do lindė njė ngadhnjės i ri,
Tė shndėrrohet mekanizėm vetbesimi,
Vdekazi pėr tė merituar si ēdo muze aureolat e blatimeve,
Qė guxim paturpit rish do tė tė vjedhurijnė,
Meqė ēisterna e verės thartuar tė qiellit pa shenjtėri,
Duhet tė ritmohet shi pėr tė dehur gjithė qiellzat,
Apo portat e kėrrusjes lypen tej hapur,
Qė tė ēlirohet ndėshkimave perėndia e triumfive mohuar,
Por, sot gjendem fort nėnshtrimlodhur,
Jo se s’kam numėr amze kamzhikut tė filozofisė,
Por pse heq dorė nga frerėt harbuar tė lirisė sė pa liri,
Dhe kėmbėt i praps prej yzengjijve tė erės,
Ē’delir qenka kllounisht tė mos imitosh zellmrekullie mė,
Vullnetet e uraganit qė u pėrket veē shkatėrritjerėve,
Nė shtėpi tė kthesh ku po tė presin t’i shartosh,
E puthjes shegė dhe i pėrkėdhelės portokall,
Ku zambaku i njė etjeje eh sa panginjse,
Ēdo ėndrre prodhon fabrikagut diamatė vezullimrinj vese,
Pėr t’u ndjerė lavdbarabartė meritash,
Me njė sulltan njėmijenjėnetėsh krejt ē’pėrrallėzuar,
Eh! kthej nė pusin dhembator tė kujtimave,
Kur luaja me njė patkua pėrroi rėnė trokrrufeve,
Kur sokėllija nėpėr brirė jehonash deri shpella panikimit,
Mes pyllit qė mė thėthin e egėrsisė sė rritjes,
Pa m’ia treguar kurrė kroin bekor jetės,
Ku shtojzovallja i shuante qirinjtė tortės sė epsheve,
Duke mė pritur mijėra vjetėsh tė mbaroj arsyesh,
Udhkotėsirėn e garimit nė mosqenien pėrkohtare tė vlerės,
Ku fundi mallkoj pse kėmborazi mė harxhoi shenjtinė,
Pėr tė gostirė djajtė ulogė tė pendimit,
Qė, qark pėrkushtimit tim shpėtim’mohuar,
Mprehin penisėt e hakmarrjes trisht mosbindėse...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:09 pm

-16-

Shpesh pėrkundrejt erėra syve shkėmbehemi,
Si re me ngarkesa lumturisht kahnegative-e shi s’bie,
Ndėr dherat e meditimit vlaga gėnjen,
Kur thotė se s’ka nevojė pėr florinjtaret sekrecione tonat,
Sa bukur po ruhemi pėr tė mos i pėrplasur as ėndrre,
Ēisternat e ideve dehur me nitroglicerinė yjesh,
Ndėr fate paralele drejtėzat e pėrkushtimit,
Ēudi si s’na thirrkan tek e njėjta stuhi,
Ndoshta sepse pėr ēdo mister magjizuar pa lejen e njeriut,
Pyesin kėshillin e perėndive tė arsyes perfekte,
Dhe askurrherė s’po guxojnė tė lypin vendime qiejsh,
Nga endacakėt e instiktit mėmėdhedashuror,
Me thesin e lirisė ngarkuar nė shpinė,
Shpėrndajnė nėpėr botė reshjet premtore nė formė lotėsh,
Duke imituar barsjen e lumenjve-na bėjnė mė bujarė,
E tuj gufmuar oqeanazi-ē’koordinatemi,
I dhembave margaritar sa ngjizur i universit,
Mbi dorėn e njė puthjeje ēastpaduruar verbrari diellsohet,
Sapo tej ndėrgjegjes largim hijet e pyllit tė trishtisė,
Nga qepallat harruar pa hapur mirazhimash,
Ēmendurakja magmė e gurrgjakut tash,
Shpėrthyer prej zemrash qė si s’besonim se na bindeshin,
Veē me ciklone dėnesash ekstaze mund tė fiket,
Pėr t’i falur shpresė ogur’re gjelbėrisė,
Timpanėt e ligjeve tė frymėdhėniemarrjes sė argjilit,
Zanafillazi tė bien shurdhonjtare fest’rilindjes sė zotave,
Meqė pas shtatė vdekmave tona adhuruar,
Vegimimi i epsheve kaq brutalisht do tė kondensohet,
Ndėr termometrat thyer tė dyshimave,
Me shkop bambuje do i kapėrcejmė zerot besimit,
Pėrmes hartave profetike tė metereologėve tė tjetėr jete,
Do tė trokthim si shkretėtira mes orgjirash,
Madje dhe parandjellat fallxhore tė sizmografėve,
S’do na bindin kurrė pse mbetėm humnera impotence,
As para e as pas biblikėt kozmologjistė,
As shtėpi asteroidėsh s’do na i dhurojnė ndjenjave zbimur,
Sepse s’e dinim qė jemi kaq dėshirimthjeshtė,
Si kashta e pėrqafimit mallin sakorrur,
Si mjegullnaja shtegblerore e sokėllimės sė drerėve,
Kur sulen ulėrenjash tė gjahtarėve ndėr kurthe ekstazash,
Si thėngjijtė qė tatuazhin thellė lėkurės sė klithave,
Hyun e moskokēarjes pėr pėsimet e rebelimit,
Si dallga harenjmadhe e shampanjės,
Qė i rreh shkrepat grishegėr vaginės sė etjes kruavirgjėr,
Apo si dhe dėbora qė ka mbuluar krejt,
Thesarin e njė penisthi qė pret lutjesh rikrishtėrimin,
Falmė pse lig e kapėrceva murin e blasfemizmit,
Pėr tė qenė shpirtsyferinuar si dhe ti lirisė,
Dhe unė tė fal pse i djeg ungjijtė apokrifė tė flirtit pa zot,
Mbi altar zemre tė jeshė rrahjesh unė,
Thėthimėrisht t’a ndjej mungesėn oj saharė,
Ashtu si dhe ti eskimezimin tim tė humbur akullkafke,
E mė qarken kaq tepėr kojota frike me trajtat gaznimfura,
Vetrrethon aq shumė tigra strategjishė nevoje,
Sa pendim u lutemi satanisht shenjtve:
Mos na dashurohen kurrė retė e gjėmorit pėrkushtim...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:10 pm

-17-

Karvanet e gamileve udhnajhumbura tė kėnaqėsisė,
Zezisht do na qarkin me re fluturzash habie,
Nėse gjunjur bindemi qė ende shenjtėt,
Tė na shtegprijnė guximin pėrmes dunash tė dėshpėresės,
Nė kėrkim tė kushedi ē’oazi ngushėllonjnaiv besimi,
Qė kėndon zvarrim shkretėtirash ėndėrrore,
Ndoshta shterė nga shpreszhgėnjimtarė tė tjerė,
Pa ia gjetur brigjet velės sė pendesės,
Apo edhe pushtuar prej zotash tė iluzioneve pararendėse,
Ende pa krijuar me thėrrmijat e dritės qė s’duhet parė,
Por ja qė prej larg na mbėrrijnė dikund,
Rryma lejlekėsh penduar prej yjesira arratimės,
Aromė buke tė sapovalė toke u vjen ndjenja,
Ndėr frymėmarrjen e shqetėsimit mallpritmash pa kohėsi,
Sepse atdheu dhembvėrtet i dashurisė ėshtė veē atje,
Ku percepsioni pa arsye di tė jetojė mė mirė,
Ku harta e flakėve tė pėrqafimit idilik,
Nuk i vizaton dot kufij harbimit tė konvencioneve,
Ku ndėr tarracat e ujvarave tė ekstazės bėrė orizore hėne,
Njė dorė misteri ka mbjellė tash agrume pėrkėdhelash,
Po, po-vetėn thikat e gishtėrinjve tanė,
Duhet t’i ē’veshin fatet e t’i bindin tė striptizojnė,
Mbi platenė grishmėnajplatintė tė puthjes,
Ku po ritmon njė muzikė harruar pa krijuar nga The Cure,
Ndoshta pse mė mallkimfundi kemi arritur t’i ndajmė,
Zotat qė na duan mėshirazi me ato qė na qijnė,
Dhe po aq profetikazi tė veēojmė syrit,
Njeriun qė na shtatzan legalisht perėndeshėn e mungesės,
Me fantazmėn e atij qė klandestinazi,
Riciklisht s’druan tė na klonohet nė celuloit trishti,
Pra kemi mbėrritur epokėn kur fekundėrtazi,
Dishepujt e ideve tė na e kuptojnė njeri’tjetrin me heshtje,
E jo pėr zotėrimin e territoreve pa mineralet e gjakut,
Qė i pėrkasin rish energjisė pėrgjunjse,
T’ia luftojnė krenimohimtazi veten ēdo gjame,
Gjithsesi kurrė s’qenka pabesueshmėrisht qeshjesh vonė,
T’ia vetshkulim dhėmbėt uri’artėzuar,
Mosnėnshtrimit rebelor tė ligatisė sė mirenjave,
E njė kėmbanė jehon’re tė skalisin sa i qiellit shpirt,
Shkėndijrė krejt nga zogjthtė e paqės,
Vetėm pėr t’i kujtuar bariut tė subkoshiencės sė pa grigjė,
Qė duhet tė ketė kujdes nga blegėritė ē’ka dėshiron,
A alurenjat e lirive qė s’tė takojnė t’i kopjosh,
Ē’blatim guximpaprekshėm blasfemor,
Kur shpesh maratona e njė nate mushkėrisė sė njė femre,
Mbaron lodhjeēngushėlluarazi nė mėngjes,
Por i AIDS’it pishtar shembullazi i kall ngjethėrimėn,
Gazoilit tė universit kurthgjithė jetės,
Dhe dueti sopranor me njė mashkull pa hierarki,
Nė skenėn e ekstazės pandalė tenoron bukur nėntė muaj,
Por sharrat elektrike tė birit ankestar,
Pse s’je prindi i pėrzgjedhur mes djajve tė lumtimit,
Stėrnipin do tė t’a dėnojė shpatazi t’i premtojė,
Pinjollthėve tė lotit tė vet qė po i sėrfojnė nė ndėrgjegje,
Tė mos pėrgozhden kryqzimash tė indiferencės,
Ku princėrojnė perėnditė e shpresimit si unė dhe ti,
Si qiriri kobit-kushtimflijazi iris’irisit,
Si luanesha nėnshtrimit e si ortekėzimi-faljes pakohsisht,
Ligzotėrohemi deri ndėr zenitet e mendimit,
Kur nuk qashtrojmė dot kush jam unė e cila je ti,
Duke ngujuar zemra’zemrės bindem qė jo-kurrsesi jo,
Mos ia them kujt atė qė thelli mendoj,
Ndoshta pse uji i fjalės mė ka fort emergjentshėm nevojė,
Pėr gojėn etur falenderimit tė shijes qė mė fshihke,
Kur gjarpėradat adhurojmė karshi prushsyve,
Si flatėrzohen pusirash tė ekstazėtirės,
Ani pse tė shkretėtirės hyj na udhfrymėzojnė dhe gabuari,
Pėr t’i mbėrrirė padytėsim anijen xhungėlperceptimit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:10 pm

-18-

Gurėt shpejt do arratijnė nga ku i mbajnė ngujuar,
E do bujtin nė murin e paracaktuar veē pėr ta,
Ndoshta mund tė bėhen rojė tej’jetazi,
Ndėr kullat e kėshtjellės ku ende princėron zana e muzave,
Apo dhe tė recitojnė bregut tė njė lumi,
Sonete pėr gjinjtė sa shpagėzuar tė virgjėrive,
Ndonėse tash dėnuar qenkan kazma analfabetizmit,
Papirusė epitafėsh tė deshifrojnė nėpėr krahėrorė trishti,
Por barometri i fatit po ndjell stuhi kahpanjohura,
Qė do i ridisiplinojnė orbitė realitetit,
Kėshtu pra shpejt do na mbėrrijė e Noes barkė,
Profetikeve aforizma emigruar nė padijenitė e shpėtimit,
Mjafton bėji njė autostop tė thjeshtė,
E do gjej guxim tė jem timonieri qė do tė tė shpjerė,
Nė qiejt e nėntė tė premtesės pasapokaliptike,
Ndėr manuarė iluzionesh ende ē’konkretizuar fantazirash,
Do i zgjedhėsh arkitekturė dėshirenjės,
Kur tė rikthehesh nė republikėn e ndjenjharmonisė,
Rend rish vendosur prej hyut tė pėrsosmėrisė,
Pėrzgjedhėrisht heshturazi tė dishė ku tė vendosėsh iris,
Konvencionesh nė atlasin e filozofisė,
Kapakun pritmėflorinjtė tė sarkofagut tė stoicizmit,
Zemrės t’ia heqėsh e t’a bėshė shkabonjė drojėn,
Deri dje pranguar nga badiguardėt e injorancės shndritore,
Qė, ndėrrojnė Zot-jo kohė e ritrebelim,
Nė fletėt ungjillzvjerdhėlluara tė dhembsotmes pra,
Ku liria mbetet ende kometė e burgosur nė ide,
Pari gabimisht kaluar nė rrethonjėn e moralmoēalishtes,
Populluar lig veē prej krokodilėsh fe’papenduar,
Sa pėr tė pirė njė gllėnkė hėnė vegimnaje nė mbytje,
Si njė krua ku gurgullojnė sirenat e paqės,
Por ja-t’a rizgjon perandoria e prehjes,
Tigreshėn e ndėrgjegjes skllavtare tė besprerjes klasike,
Sa herė rend pėr t’u bėrė pjesė e lavdit,
Tė njė tempulli yjėzuar pėr nder luftėtarėsh terrtire,
Zhgjėndrrazi e si pėrfundon rrėnjė e njė varri,
Emėrvethajnur nga satanarėt e turpit pasarelur idhujisht,
Sidoqoftė po nė stacionin e durimit do kalojė,
Odiseu qė po kthehet gjurmė homeriadash premtimi,
Ndėr trojet e penelopėzimit tė shpirtit,
E karvan kaltėrimit hapgrishpadytė do tė tė passė hijesh,
Meqė ēdo hienė dashurimi ja qė edhe vdiska,
Kur kut’hartėzuar shpėrfaqet horizontesh tė ardhmės,
Njė qytet pa ngjizur qė pret kombėzim,
Nga dy gene me dymijė kokė e katėrmijė kėmbė pasigurie,
Qė shpikin gjeometrinė sa e sa progresioniste,
Dy milion shtėpi pėr dymiliardė ushta,
Qė do t’u duhesh pėr tė mbėshtetur shpine flamurin,
Sepse ē’arsyefundmi t’armikut mamuthė janė miq tė mirė,
Kur janė formėzuar qark krijimit lumturak,
Gjersa nuk gjejnė dot ujė shterpirės sė origjinės,
E do t’u duhet t’ua grabisin vėrshenjave gjakėrimėn,
Kėshtu do mė nevojitet njė poemė e re,
Ku do mund tė bėhesh varg i gdhendur nė palcė legjende,
Pėrderisa mbetet krenimbarabartė me kalanė,
Ku e shkuara do t’ia rithyej parzmoret shpat’ardhės,
Qė shpejt qėllimpatjetėrzuari mė bindi,
Pse ti duhet tė bėhesh i pragut gur-vdekjes sime rilindėse...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:10 pm

-19-

Mos m’u fshih shpellė mėrisė nėse fshikullima e adhurisė,
Nga tė mijtė sy prej thellė qielli buruar,
Me njė dėborė enigmatike ndjesipurpurt tė praronka,
Ani kur askush s’e sheh si tė rubinėzohet qerpikut,
Nėpėr rrugė dėgjoj si heshturaz gazshurdhon,
I pranverės himn me ritmin e trishtit tė sytheve pa flakur,
Teksa si hija palmėn tė ndjek kohėsh,
Ndėrsa kulpėrohesh nė pėrqafimin e muzgut,
Ndoshta tash e di qė shtegtimit pas s’tė ndahet,
Njė barkė qė e lotshkrumb flladi i vetmimit tė mallit,
Elikat e hidhurisė qė tė trazojnė fjetarin liqen tė lumtirės,
Kullė vetullash tė hedhin stėrkala argjendyjesh,
Eh sa shpesh kundėrmon kobshkrumb,
Ngastrima ku tok duhet tė mbillnim gėmusha fjalėsh,
Por kurrnjė rrėfenjėz s’po pipėtinka gjelbėri,
Brazdave ku fatit ka mbaruar sė foluri farėza e mendimit,
Madje as rrėmbyeras me gjuhėn e tė mbrėmshmit shi,
Si nuk t’u gjunja kėmbė pasthirrme: tė dua!
Si as me dialektin e emocionit tė tash,
S’tė ndez dot asnjė flutur metafore kaēurrelave,
Ku harlisazi kuajt e gishtėrinjve tė njė pėrkėdhelpanjohuri,
Po mė trokthijnė sa sfidueshėm luadhe irisit,
Ndėrsa pėrrenjėzat e kėnaqėsisė i zjarrmėrojnė krejt,
Nga lulėkuqe puthjesh vesėdritėzuara,
Xhelozisht e mbyll erashkėn e spektrit tė agimit,
E terrtira mė vėrshon zemrės dallgė mė tė larta se vdekja,
Njė grilė idepadepėrtueshme ligatore,
Vrig mė ndan me kėshillin e hyjnive tė arsyes,
Perfektja simetri e perceptimit deri mė sot pėrēmuar,
M’a degradon shpagesėn deri nė ē’ekuilibėr t’ekzistencės,
Sa nuk po di ē’armė besimit t’i zgjedh,
Idesė pėr mos me qenė mes meje e dashurisė,
Asnjė piramidė ku tė mė fshihet faraonimi i vuajtjes,
Psherėtimat shndėrrohen nė barut gulēofshėror,
Ngėrēet nė predha e mllefet nė topa e mallkimet nė tanke,
Por s’qėlloj derisa brenda murepaqės sė armikut tim,
Jeton pushtetlotit virgjėrisht edhe ėndėrrza ime,
E kushedi mund dhe tė arratiset ndonjėherė,
Nga kub i atij kaltėrimi pa dritare lirie,
Pra tepėrt thjesht kam pėr detyrė veē t’i mėsoj pėrmasash,
Ē’janė flatrat e vjedhurisė prej robinjėzimit,
Meqė ende si s’e di zoēka qė duhet vetėtirazi tė rritet,
E tė vetpagėzohet me emrin shqiponjė,
Nė kreshtė supi tė mė ulet me kėmbkat e diellit,
Sa herė t’ia thėrras zemrėn nė ishujt e fshehtė tė nevojės,
Tė m’ia tjetėrsojė ngjyrat trėndafilave thuajse tharė,
Kopshtijesh cakpafund tė dėshpėresės,
Me meritat e stinės qė mbrujt nė sqep pasioni,
Nėn pulovrin zellrubintar tė njė ledhatime skllavėrim’re,
Teksa pikėlluari as kapronjtė e vėshtrimit,
Nuk po i vallėzojnė dot rreth erė blirit,
Pse pendimkthyerit djaj t’indiferencės e ruajnė,
Ēudi si i falin paqė kauzės sė shpirtit qė s’mė pėrket,
Qullur mes diamantmėrmėritėsit monolog tė breshėrlotit,
Qė s’di kur ka nisur magmėzimit t’akullzohet,
Pėrgjėruari i lutem zotėtuesit tė mungores dhembni,
Duaje pra energjilumturi-edhe pėr mua...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:11 pm

-20-

Perėndia ja qė u ligkujtuaka pse u vetshfaq gėnjeshtrazi,
Kur beft iu iluzionove dashurishpėrfillse kundruall,
Por kurrė kėnga e kroit tė sė vėrtetės,
S’do tė gurrkalėrojė deri liqenj syshė tė tu,
Brigjesh shkrepazhegur tė qerpikėve shilarues,
Pikėllueshėm shoh si me hije stinėsh kurrnjohura luajnė,
Patat naive tė trishtive qė herė dritten si entuziami,
E herė muzgėrijnė kahtej si pashpresa,
Kur kalorėsit e ėndrrave furisht u zjarren pranė,
Duke iu stėrkalur shkėndija fatesh ndaluar,
E si zogj emėrpagjetur humbin nė mauzoletė e qiejtirave,
Panteonėsh krenimpadukshėm tė lavdpambėrritėsve,
Ē’ngėrē mė kaplonka pėr aureolėn e lumturimit,
Si i falet pa meritė njė uzurpuesi rastėsor,
Eh, ende pa pagėzuar tė paska mbetur,
Si njė shenjt qė s’e gjen kundi bujaren shtėpi tė krijuesit,
Pra kaltėrsia e shpirtit t’a ka kaltėruar ē’kaltėruari,
Nė ēdo dallgė robinjėzimi thellin e koshiencės,
Pse ti s’mė pėrket pėr aq e kaq shekuj,
Sado kėmbėngulazi tė pjergullohesh pėr t’u bėrė rish vesė,
Pėr kauzėn e mbėrritjes majhimalajash ekstaze,
Tė njė alpinisti qė s’di tė tė vlerė shije,
Pa kushte tė dėshiron veē sa t’i ngjizojė gjizėn ideve,
Jo pėr tė strategjizuar vetmimės qėllimet e ngadhnjtarisė,
Gabimzhbėrėse je litari qė shthur’utopisht e ndihmon,
T’u ngjitet tundive pa sens tė yjėzimit,
Pėr aq kohė sa s’do tė tė bind kėmbfundmi lutjes,
Si flaka qė e pjek e si skllavi qė e adhuron,
Krejt flirtnatyrshėm tė uroj pendim njė agu pa re hienash,
Tė bėhesh orteku i passjes nė arenė realiteti,
Ku unė pres tė tė dua si argjilin qė bėhet shtatore,
Si uji qė e kthen stuhibrenga vlagtisė,
Nė formė shiu bletėsh tė m’a qarkosh blirthin e mendimit,
Se yti lot m’i shpik ylberėzima zemrės,
Tash qė pasionit u shpėrvodh prej qelash tė errėsirės,
Ku ndrynte pa tė tė qashtruar shtjellvegimit,
U krye mrekullia ringjalluese e kurrndodhur pra,
Meqė profetisht s’i besoj ende gozhdėve shpirtkryqėzore,
Dėshirplotazi m’u shpaloska spektrimi i miklimave,
Krahfort er’mbėshtjellė me tė diellit pėrqafim,
Magjisht ashtu si edeniani kundėrmim,
Gjemb e syth ndjell trėndafilit sa shpatarė ē’mėkatenjash,
E jo-asnjėrast ngjyra pėr aq pavdekėsi,
Sa ēdo mantel morali mbetet pjellė e bardhėrizmit,
Prej ku guxojnė tė embrionohen mitėr bekimit,
Si zi’tingujt kėmbanorė ashtu edhe lulkuqet e gazmendit,
Mbase apokalipstika ka paracaktuar,
Fate ardhmės t’i ngjizim njė gen himn’ri fisnikėrimit,
Jo verbguxim pėr t’a rindarė premtirėn dhiatare,
Sipas pėrkatėsisė sė ē’evolucionit zhdrejtor,
Por pėr t’i engjėllizuar domosdoshmėrie ēdo plisi parajse,
Trashėgimtarėt tanė me gjak magmuar,
Ndaj cakfund pres tė mė duash si flamuri kėshtjellėn,
Si dora qė e lart e si furtuna qė i jep horizont,
Arkeologjikisht pa mė zhvarrosur shkrimesh shenjtrreme,
Nga art’galeritė ilegale labirinthesh tė habisė,
Firmuar fallco prej tė vetzotturit burrė,
Qė t’a uzurponka jard mė jard perandorinė e lėkurės,
A nuk po kqyr konit magjepsės qė je krejt e lėnė pas dore,
Si arė qė vdekur i ka uri shekujsh plugtari,
Dhe nė mos lejomė tė betohem tė t’a vras perėndinė,
Qė na i pohon ferrėzim hyjve detyrues,
Qė na i mohon parajsim djajve tė pėrzgjedhmės...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:11 pm

-21-

Hap’pari spektri ia lartngjit shkallėt egoizmit,
Prej zezėtirės thėthirėse tė mosqenies,
Drejt tė bardhės sė drittė shumfishazi duke imituar,
Verbitė e stėrrgjysh diellit sa herė tajfunon gjuhshkulazi,
Brenda kėmbanės jehonkalbėzuar tė kujtesės,
Kjo pse evolucionarisht ėshtė ende herėt tė shpiken,
Ngjyrenjat e manipulimit tė emocionit,
Nė tė gjelbrėn ē’ekuilibėrtare apo tė kuqen e perceptimit,
S’ka si guxon tė veprojė i daltonizmit acid,
Madje tė kaltrėn e meditimit a tė verdhėn pendestare,
Ngjizur nuk i paska ende i nevojės hy,
Tash kauzdėnimit ofsejti ritėmklasik i realitetit,
Na e klonon fatin pagabueshėm profecisė veē bardh’ e zi,
Ēdokush qė ia lexon traktet ilegalisht makthėrimit,
Testamenton nė vetvete kurrė tjetėrsueshėm,
Ndėshkimthjeshtėn idiomė surrealizmi:
Lindim t’i kėndojmė gjithēkaje qė premtenjės nuk e kemi,
Pra u lypka tė emigrojmė nė universin e mungesave,
Pas naives cilėsi tė skllavizmit lavdur nga hijet,
E pas njėqind riciklime shekujbrezash,
Turpit t’a rifitojmė tė drejtėn e ideqiellzimit,
Qė sot na e kanė grabitur me leje prej tė ėndrrės panteon,
Apo na e kanė uzurpuar idhujt e injorancės,
Pse kasketa e mentaliteteve qarkėrore,
Eshtė fortifikatė burgonjash pa tradhtira arratisme,
Por furrnaltė kafke trurit nuk u ka palcur perėndi,
Tė na e ngujojė nė qelat e nėnshtrimit barometrin e lirisė,
Veē bulkthė e gjinkalla nė tė dashurisė pyll,
Mund tė na i bindin gjoks blertėrimit,
A tė bilbilemi kafazėsh hekurashė zemra njeri’tjetrit,
Ndoshta dhe tė jem pėrqafimi mallthellė i tokės,
Nėse ti bėhesh hongazmendit ujėvarė dėshirash pa mbėrri,
Apo ti do tė jeshė ballonė tejatlantike,
Nėse mua do mė duhet tė bėhem erėzim busullhumbur,
Veē kėshtu do t’ia rivendosim rendin analfabetik,
Elektroneve qė do na e pėrbėjnė ylberėzimin,
Meqė mentalitetesh retinat ende s’na e dallojnė qashtrur,
Se ē’farė ėshtė krenarimit e shėmtuar,
Pėrderisa formėzimit alienor tė idilit tė sė bukurės,
S’ia kemi gjetur pasqyrėn ku tė vetpagėzohet,
Po me tė njėjtin ardhor emėr qė profeti i kish paracaktuar,
Para se tė shpikte penela shpage zjarri,
Bile para se tė mbruhej brumi qė do ndante kurvėria,
Pėr zotthat mashtronjėse tė fron kryqėzimit,
Bile dhe para se xhelozia tė shkrettonte ēdo guri Troja’t,
Pėr hir tė njė perėndeshe ligsajuar prej baltės,
Bile shumė mė pari se Homerėt tė mbrunin me virtyte,
Odisetė dhe akilėt hakmarrash harruar,
Qė gjthsesi qirishpirtin e ruanin virgjėripafikur mill irisit,
E sapo pela e dinakėrisė ngadhenjėse,
Tė shkelte mbi pluhur gjaku drejtėsie-tė shigjetonin,
Shenjim prej hapjes sė plotė harkut tė ngjyrave,
Genėzuar rastėsive pa kompromis ndėr fajet e djenesėrme,
Pagabueshėm shėnjestra tė qenka vetkafshuar,
Pėr ēdo idhull ekstaz’zbuar pėrkushtimi,
Ku korifenjtė e pasionit ende djersijnė kromozonesh,
Tė na dhurojnė pamje biblike evė’adamisht sodomiadave,
Shtrirė nga thonjtė deri ndėr flokė tė lirive tona,
Robinjėzuar zell’artazi mirazhmohimit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:11 pm

-22-

Ndėr katakombet e bibliotekės djegur tė sė shkuarės,
S’ka pse mė duhet shpagazi tė gjurmoj,
Tė dėrguarin e pėrzgjedhjes sė pėrgėnjeshtėrt,
Qė na shkroi shenjtazi e fshehtazi tė blasfemizmit ungjill,
Kalendrat e sė djeshmes mė duhen sot,
Aq sa pėr t’u pagėzuar rrėnjė lartnive tė sė nesėrmes,
Pėr arkitekturėn e qiejve qė do tė na blatojė fati,
Pa mė duhet t’i shpik penė guximnėnshtrimit,
Pėr tė sanskrishtuar mbase papirusėve tė shpirtthit tėnd,
Premtonjėn e pa transrkipt tė nevojės,
Eshtrat e harrimnive lypet tė na shėrbejnė besnikazi,
Veē pėr vizore hartave tė pėrjetėsizmit,
Ku lindjepaduruari ėndėrrirat po rradhijmė,
Pėr tė paraduar sheshit tė kuq tė lavdimit amerikanizuar,
Milingonat e ideve e transoqeanikėt e qėllimeve,
Bile krematoriumet e besimit dhe kudhrat e panikut,
Pėrderisa tė gjitha stuhirat e bekimit,
Do t’i kalojnė ujėrat nė digat e mohimit tė konseguencave,
Ndėr shkretėtirat e hirit florinjtar tė shpirtrave tanė,
Do na velėtijė e shpreparajsimit yllėsi,
Sepse tash a s’po jetojmė si krejt galaktika,
Nė tė varfėrizmit kthetra qė zemrat pushtuar ka,
Meqė si gjithė fatpasurit tė zbuar papendim klikvetvetes,
Tej mureve tė dėshpėrenjės sė kamjes kuptim’pa,
Nevoja ē’imagjinare kemi tė ndjehemi si shkėmbenjtė,
Me mitra shenjtimi kurrēhimenizuara,
Njė energji udhgjatė pėrgjėrim tė na mbėrrijė,
Pėr tė na i tjetėrsuar nė tė betueshme fe’tė e zotave pa zot,
Pra rish sakrifikimit edhe njė herė duhet t’a vuajmė,
Mallkimin subliminal tė satanejve kobmospatjes,
Zvarrimit deri ndėr fluturima alurenje,
Gjarpėrpėllumbazi t’a riciklim borgjezizmin,
Por si ēdo skllav qė tigėrsohet nga liria e fituar pa dhunė,
Nostalgjive mos harrojmė ē’kemi qenė,
Edhe pse apokalipsi do na ndodhė qindra herė,
Nė perandorinė e egoizmit papėrsėritshėm pervers,
Pėr tė na bindur biokimikisht qė po kjo pemėz evolucioni,
Nis shendverbore nga i mėshirės syth,
Kjo vetėm pse tash lypet t’i shndėrrohemi nė perėndi,
Gabimeve fatalitare tė faljeve karshi njeri’tjetrit,
E jo si absolutitetit t’i fshihemi orgazmasi,
Si minaretė pėrvjedhė ndėr greminosje hyjnive tė trishtit,
Nėse idhulli imponim’adhuror i kuptimnive,
Tė ndihmon t’i mirshqipėrosh idiomat realitetit,
Sot si njė shtegtar ndėr akullnaja zjarresh pambjellė,
S’tė vuaj ligmungesėn e frymėdhėnies,
Por thjesht mospasjen rreth kėshillit tė urtėsive pa falur,
Tė zotave tė paqes luftnxitse me hijevetveten,
Pėr gjithė pėrmendoret e pse’ve tė absurdmosqenies,
Pa bronzim arsyeje e pa ar justifikimi,
E kjo pėrderisa ende mė duhet tė gdhend shpirt kometash,
Se tė dua terrdėshirazi e pa kushte nihilizmi,
Ndaj panikem tė tė shoh drejt e nė humnerė syri,
Kur orbitat na pėrballen si shpata tė sa tehfarkuara,
Ku njeri shkrepėtin e tjetri shkėndijon,
Ku ti vetėtimesh sa herė mė duhet tė rrufenjem altar lotit,
E kjo edhe pse ndėr tė harrimave ardhmėri,
Edhe nėse dhera nesh s’mbjell dashuri e vėrteta...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:13 pm

Net ISVEIZI

“VERTEBERTHYERAT SONETE”


- PROLOG -

Tash-mėsuar si ndahet e gjelbra nga e kaltra nė gjakun e hakmarrive
e si t’i shquajmė vagneriadash ngjyrat e tė padukshmes
e tė shenjtisė shije si zbohen orgji vdekanėsh saqelizuar,
Kamikazisht i pėrvetėsuam dhe misterin shndėrrimit tė dhéut nė para
por jo aq denjėsisht sa lotit t’i japim atributet e ujpaqėrimit
e as eterin t’ia kthejmė mishėruar ankimamshimės,
Modestisht ndėr kokalla apostulatesh skalisim armė si lashtėsisht
nė mbrojtje tė paudhėsirės qoftlargėse qė fatet na kahka
drejt mokrė lavdimit ku ingranazhet e harresės na miellzojnė,
O pėr t’i gatuar byrekė hyjve qė s’na rrėfekan ē’ekzistencė
o pėr t’u mpiksur vetėtimat genit tė ngadhnjardhėrive pa tė shkuar
o pėr tė neutralizuar ēmendurinat e urisė sė realiteteve,

Trinisht zhgėnjimzave pa i mohuar asnjė hije qiellore fjalės
e as epje zemrave modifikuar eksperimentesh prej vetmohimi
e as akreporet tehe shpatave triumfale kryq mbi sahat gjėme,
Nga bodrumet e ēdo dite vizualisht po i zhvarrojmė nostalgjirat
pėr t’i falur territ sigurinė e virgjėrisė pa limitim dritėsie
madje dhe kur skadon afati i pėrdorimit tė viagritetit rutinal,
I gjenive atėzim s’na i lyp domosdoshmėri mitėrzimit epokal tė palcės
sepse as relativiteti i rilindjes s’ka mėmėsi pa krena flijie
nė do duam qė nė edenet e idhujirave tė jemi katedrale,
Qentė e pasioneve tok do na lehin nė zellnjėjtat tonalitete
pavarėsisht rracės sė buēes sė adhurimit apo vegjetarizmit kristian
tė kohės luanėzore deri nė kopilėzima kobtrashėgonjash,

Shteg’gabuar mbėrrijmė po nė polin e poshtėm tė sferės sė pushtetit
blatuar si parahistorikisht skllevėrve qė s’meritkan t’a pėrligjin
nė tė kauzave modernitet ku vertebrohen ulėrimat,
Kosat e sensibilizimeve s’na lenė tė ngrihemi nė kėmbė si malet
e as t’ėndėrrive foshnja qė entuziazmohen prej himne milingonash
e as monumentet e pleqve shpėrdoruar riheroimit,
Kur tė epėrmit pol energjia s’duhet t’i mbrojė petksaj skeptrimrrezuar
tė frymargjilasve zezėri qė s’dijnė t’a ē’alibijnė devotshmėrinė
e as lehonirat qė s’farkojnė gjunjė kuajsh prijsėrimi,

Pse dhe engjėjve ua dyshojmė busullėn e shėrbesės ndaj mbikrijestarit
fortllastuar ndjerė privilegjantė nė tė apokalipsive matematikė
rima falenderie i thurim e vela faljesh bindpanikut,
Ja qė pėrbuzisht s’na i virtyt fara mbjellmendjet e dhembtjerėve
pa gėzuar as tė drejta t’i privojmė nga kėnaqėsitė autokrematorėse
dhe pse na i shtytkan varkatymrat mbytthellirisėsh,
Pėrmbajtja mbrun thelb e jo forma tuj bukurshkruar ē’ka u rispermua
e jo filozofimi t’ia latojė hirazi tė kurrthyesuarat ogurėsi
jetpėrbashkėtit emėrues tė psikofuqisė inspirim heshtjes...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:13 pm

- 117 -

Gjithskajeve rrezeperimetrim vigjėlencės ku baraspresim tre kryqe
konfiguruar prej tri drejtėzash ku sfera e qendėrzimit material ne qenkemi
strukturohet atomi perfekt nė universin e konsolidimit tė familjes,
Fshehtėsia e ruajtjes sė forcave gravitacionale nė qenien mosqenėse
perpendikular me rrasat e autoktonisė sa na zbriti edhe na ngre gjyshėrimit
nė tė njėjtėn masė si na ngul e shngul prej vaginės sė krenarimės,
Pazbatimit kurrė harruar asnjė nen kanunie detyrave tė trashėgimisė
pse amaneteve u koleksionojmė pikmentet e aromdjersės sė ēdo farmjellėsi
por dhe hartat gjenetike ekspozuar sybindjeve pėr tė na dashuruar,
Gjaku troket ndėr dritare qiejsh qė lypa t’i yjėzojė tė territ mistere
gazmirash virgjėrante gati pėr t’a bigbenguar shtatzanuarėn ėndėrrirė
nė trurin e shpresės bekore ku dhe vetė krijuesi pranonka t’a imitojmė,

Nė natyrėn mėshirore tė ridimensionim pushtetit qė na dhuroi mbi habirat
ndaj dekompozimit tė lavdirave dhe ringjizėrimit tė turpėrimit
meqė nė emėr tė virtytit sa shpesh vuajtja na shpalli prijės tė armiqve,
Pėrjashtues tentimi i kėshillimit qė mirėsia duhet tė jetonka sa do ligania
edhe pse ndėr bursat e mbrojtjes armėt blihen mė shtrenjtė se ngushėllimi
po nga trafikantėt qė me moralin striptizin yshtrejat luftėra,
Nė tė panjohura kala fatesh tė shpallin tė vetmin zot flamurėzimi qėndresimin
mitėrpaprekshme t’i ruajė si qilarėt e verės ku farkohen shpatat
dhe tė varreve mangall ku sa e ndezi pishtarin amshimsangjizuri ag,
Ritualisht ndėr stacionet e ndaljes qė ngadhnjimi kėrkon t’i ngrejmė riaftėsimit
erėn t’a pastrojmė prej kėrmthirrėsve qė nė kore po i yshtkan sorrat
krejt si filtrojmė pyllin e frymės nga tė xhindėve temjanira,

Paqe do tė na gjenin vetėm tej dyerve tė ferrit jetėt qė si nuk vdiskan pėr jetėt
meqė burrat qė rilindkan nė tė tjerė burra janė hakmarri flijimi
ashtu si gratė qė pagėzojnė gra vetdeklamohen motra shenjtorėsh,
A s’mė besoni tash qė kemi kaq tepėr punė kurrkryer shėrbesimave
nė provė t’ia vemė ēelikun devotshmėror ēdo kati parafytyrimi tė premtisė
pse shpejt i mbėrrijnė kuajt e s’kemi kohė as pėr t’a lamtumiruar,
Ndaj artizanatshėm po ngutemi t’i formėzojmė katedralitė e karaktereve
nėse ndonjėherė do duhet tė na rivegimojnė altarėzim kujtesės
apelit mos gjejnė reciprokciteteve tė na harrojnė si prindėrit as tanėt bij,

Megallomanor quamėni nėse predikoj pėr autostradat gjenealogjike
por ja qė treni shpagor na e bėri udhrrėfimin fort mė komod shina dritėsirės
kur vėrshimi i adrenalisės sė pėrbashkėt krojon nga e njėjta zemėr,
Jo pėr t’i skalirė vargje autokrishtėrimave pasi po ashtu tė jenė peng
katastrofisht tuj i mohuar mallin dishepujve qė pėrbuzkan njeri’tjetrin
gjėmisht blasfemirash druar kuqvizim ndjenjės hiperbole tė hipokritėve,
Mes tė rrėzuarve dhe supeve ende nė vezore kur u lypka tė ndryshojmė botėn
e meqė fugė utopizmit gjendemi mes lojėra ideve stėrmadhore
dhembės tė nisim nga m’e vogla gjė: t’ia florinjim bėrthamėn fisit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:14 pm

- 106 -

Duke mos u kurrpajtuar me panjohurirat e fateve trillpėrbashkėta
premtori ekuacion na ka veē njė shifrim dymetėrsh
dhéruar vlagim kakofoni shurdhėrimit,
Ardhur nga kahndryshme udhėsi logaritmira pėrvojash individuale
tejshkimit pėrgėnjeshtrojmė urat e aforizmave
hapgabimta pėrcjellė unizimit pėrfundonjtar,
Asnjė epike s’i qenkemi denjoze pasqyra shpirt’shpirtit
ndonėse po nė tė lashtėt kanale na rrjedh argjendi i gjakut
rikthyer guxim nga na ē’feks kauzeshtėrzimi,
Pse as i diellit mangall tash nuk na i ngroh barabar spermatozoidėt
dhe as vezoret e lotėve s’u piqkan njėstartisht
e as e shenjta frymė s’na ngjiz njė kujdesimi,

Kjo ndodhtė rastėsisht dominim urrejtėsira mrekullisė
kur tė pajtohemi me tė qenit ēelikisht hallkėsi pėrkohėtare
nė zinxhirin e relativitetit prerė tė dritėsimit,
Cinisht thėnė mė thjeshti nė tė civilizimit historiografi
kur mos tė na kenė nevojė pėr melhemėrat e jashtėqitjeve
akumulatorėt e energjitizimit sė politizimave,
Kur mos gėlojmė as ndėr inventaret e recetave djalli e mori
e kur mos pijmė mė shurupe tė moxartėzuara
e kur mos vet’trafikohemi ogurit skalitmermerisht,
Besoj se ua zhvidhosa makinėn imagjinare tė kuptimit
meqė po keni mirnisur i pėrēmoni tė marangozive kategori
pse kot sė gjalli s’na gjatėsonkan portofolesh,

Reaksioni i kundėrshtisė do ndjellonte rebelore efekte
ku nė shishet e fyerjes vera do na piqet dehjekeqare
pėr tė na i thyer qelqet e syve kur s’do i kemi mė,
Kur nuk do jemi as karpentierė majskelave tė mbėrriengjėjve
e as ngjyrues tė mėndafshit tė puhipurpurit ag
e as alkimistė qė nga jehonat zhvarrin kėmbanaret,
Ama si ende dėgjojmė zėrat vdekanorė ngashėnjimlotazi adhuruar
falmirash t’a lemė pas flurudhėn e njė malli ndjell’ri
pėr t’i shenjėzuar virgjėrimėn moralit,

Nė veshėt e gjetheve do i brumbullzojmė vargjet pėr rrėnjėt
e nė t’ujkonjive veshė do i kecėrojmė pėrrallat
e prehjet do i pėllumbėzojmė nė tė kryqeve veshė,
Pėrderisa dhe fortesim shqisave ndjejmė pranitė e profetėve
nė frekuenca qė flitet se nuk funksionojnė mė
edhe pse gjoksesh na i ngulkan hamėsat kompaste,
Pėr tė na i ridimensionuar sferėzim mikrouniversit pra
pse shpejt do tė shėrbejmė nė galaktikat e rrasa nostalgjisė
si gjyshėrit tanė orientima tonit stėrrgjyshim...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:14 pm

- 95 -

I shpirtit uragan m’iu ē’ngujua krahėrorit shpėrthyeshėm
prej kratershpellėzės nostalgjike tė asketizimit
ku prej lashtire i rimonte vetes brengore ballada,
E ende krenonin mbetur sa pak pėrvjetorė ėndėrrishė
ekspozuar mauzoleve qė m’i shembte nėn kube korbash
guximtari antropolog i vullnetit tė rikrijesės,
Ndoshta shtegkundrazi me kurrpranimin e profecizmit
filluar kisha tė besoj se s’do mė lindte gjene e fatit amė
dhéut ku ēudi si s’e kam mbaruar dėnimin,
A brigjesh ekzotike trishtdėshirash s’do i ngjethėroja mė
me akullnajoren velėzimė agadhuronjėse frymė flirti
palmat yjėzuar ndjellonja misteresh pusiepshore,

Ndėr aq batica shekujsh mbi stėrlinėn paqmėartė tė hėnės
me mua vallzuan si leopardi me drenushat njė virgjėrie
nė pelikula filmash me kartona imoralė,
Por ja qė nė fletore harabelash hutimtaret flatra tė horizonteve
nuk m’ia patėn braktisur timonpuhisė magjinė
endur irisė busullash larg kurthe marinarėsh,
Sfurqet pėrdėllestare tė klithave u ē’ndryshkėn dremie
mullarit djegonjnatėzor pėr t’ia hedhė sa mė majazi
tė zemrės verbvėshtrima trajtė faresh mbyttare,
Barishtet haluēinantive thaj pėr t’i shitur si ēajra pikėllimi
pse lubrifikimi i veshkave tė ideve transplatore
s’funksionon biokimizmit tė organizmit absurd,

Me dyzina po i paketoj importueshėm medicinalėt e kėshillave
pėr tė garantuar jetė mė dinjitoze se tė hijeve
e i ripostoj burimeve nga u kontrabanduan,
Gjithė dallgėt e savanave ku mė fshiheshin gji heshtjes
mijėrat gjarpėreshėza binjakėzore tė ndjenjės eviste
sot frikuara dyndur flak’kaltrazi brigje krahėrorit,
Kėshtu boll ekstazasi helmuar prej tundim lumturimit
po nė gjurmėt e rrufeve tė vjetra vendosa t’ia ve piketat
thirrmėrejave pasione mbėrrirė nga errania,

Nė krejt pėrmasat e energjisė argjendshkrumbonjura kafke
tash qė qorrėroj nė re dyshimash engjėjt e fatit
mes njė gjelbėrie rishmė himenike shpirt e mish,
Pa nguruar tė shtroj gostira me tė pėrbrendshme filozofėsh
kur mungeskohės si dje edhe nesėr mė bindin pendimit
pėr tė interesave paqenėsi pėrjetėzore,
Ku trakon orbitėndrrash i mpreh alienoren penė vetėtimės
universalit kaos tė shkruaj emrin e njė dashurie tė madhe
pėr pėrkushtimin eh sa fort milingonjtar...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:14 pm

- 84 -

Gjarpėrnjar shpėtesės sapo ia tejzhbira shpirtin njė tuneli
ende pa u kapilaruar prej thelli zemrės sė malit tė dritės
pasionit tė njė puthnaje trejetėshe,
Helmėsi gjurmėsh pasmė kaprollisht dhe ēakallisht dyzim
mė shpagndjekin asteroidet e tė pėrkėdhelirave ortekima
prej prushi gjakfarkur ngricėtirash,
S’di ku mund t’i fshihem zgjojit grusht’thėrrmuar tė dėshirimave
tash qė ia hajna mjaltėrimin premtorit fat
pse m’i internoi bletėt ndėr tė yjta kullota,
Kanoet e ėndrrave m’ia braktisėn dallgėt realitetit
vetmim tuj mė lėnė tallazesh thėthirėsie tė aluronjdimrit
uriujėrave hakmarronjta luginės ekzaltore,

Jeta s’pranon t’a jetoj si tė jetė nėn lak tė sė fundtės ditė
nė krejt dhurimin qė mė bėnė zotat profecimgėnjeshtėrt
prej para se tė mė lindnin hiēėtire,
Mė marramend karuselit pėrvėlonjtar tė kalendarim kismetit era
rish ē’ditur nė ē’ishull qielli tė mė gremisė
meqė largut ngulmgrish patkonjtė parajsa,
Drojguximi elitarin pajton mosvarėsimi nuk m’a lejon tė afrohet
krah tė paemrės liri zbatharake qė hyn gjithkund
ku s’i hapka dyert as si hije paraja,
Kacavirrem nėpėr leshterikėt e kometave tė shtjellgjėmės
ngado pa i ndeshur far syrit miklimvirgjėr
ilegalisht ndezur ngujėsi mitėrklithės pėr ndihmė,

Kuptimin trishtpyes pse dy ligonja sado lashtazi shpallur armiqėsi
gjithrast bėhen aleate kur gjak ndizet fjala
pėr tė tokinauguruar njė keqani lavdonjre,
Shkapėrderdhem gjelbėrisht durimit gamilor mbėrritmi shenjtive
pėrmes korbonja zemrash sahara arratirės
nga ku shpresėmira e oazeve do rikthehet,
Me thonj macesh meteorite ējerrė gravurimnatės
majė pemės tisēuditshme tė kaēurrelave tė hėnės
gazvjel mollėt qė mėkati kurrsdenjoi tė m’i pjekė,

Ndėrsa direkėt e kumteve passen penduari nė pyjet ku i shkulėn
e kohėthyerjes kėmishėt e velave tė pasthirrmive
shndėrrohen po krimba mėndafshi,
Tjetėrsohet sarkofagu ku m’a paskan burguar eshtrash terrnajsinė
nė arenė ku fildishtari entuziazėm lotit i striptizka
linjat e blasfemisė pėllėmbė epshit,
Oh ju pėrgjėrohem rrėfemėni njė shkėmb ku nėn t’i zellstrukem
pa si brumbull tė mė shtrydhė rituali pėrdhuntar
aritmi hapave tė ēliresės nga vetja...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:15 pm

- 73 -

Nė argjilin sapjekur tė kupės grishlashtė tė gojės
fort trazuar skifterėsh e kryqesh ligshm sa hidhur
ende avullvegimash vajit tė valon kafeja e natės,
Lukuni fallxheshat lidhur duaryjesh harejnė alurimqark
tuj u kolovitur lisharse prerė bubullimash
fatin tė t’a lexojnė mes njė valleje shtrigėrishte,
Tejtėhu terrthėthirėses unazė sė liqen mendimit
boll ka copėza asteroidėsh sheqeri rrėzuar nėndhesirash
uripabluara mirė nga tė dėshirimit kafka,
Diku ca epitafė gabimesh tė sapodala prej palcė pemėsh
pambjellazi e di qė janė nisur drejt meje
liturgjisht t’i shkėmbejmė pa drojė tė gjithfalurat,

Kur s’po mėsoj si besimin t’a kapėrcej tjetrit breg
honit tė pritjes kaq vlagpenduese hirmrekullimit
kėmbėnguljes pėr tė t’u falur prushėrim prehrit,
Nė mjegullėn gazmendēverbirė tė qiellpanjohjes
ku mbase mė presin dhe armiqtė qė luftėn e mjaltojnė
shtjellėzim thellpėrkėdhelave tė kridhem,
Ani pse i paqės lakror llupsazi po si dikuri lypnonka gjalp gjaku
e fasule eshtrash e miell tė ri dėshpėrime
shije tė m’i blatojė zorrzbrazjes zemėrore,
Boll m’u end busullēmagnetizuar hėna e vetmimit
mes stuhirave amėfshehur tė varfėrisė sė ndjenjės
tej rrezes frikėzuese prej tė nevojės gravitacion,

Oh! kaptimjetazi sa larg mirazhuese velahumbur e flamurzhurur
relievet thinjėruar krahvalėzima puthjesh
e anijet plakėrimzbuar tė epshpėrqafimit,
E ē’dreq kėrkojnė sybjerrės majshkėmbnajė faret e mallit
mos pendimshtegtores plangprishėse adhuri
pėr t’ia orientuar kthimin po prej drejtėzė ikjes,
Kur as shishesh imagjinate nuk m’a gjen testamentuar pėrgjėrimėn
e me ē’guxim i puhizonka kėrkimit hyu i heshtjes
kaq direkė krenimturpur instiktesh,

Djerranishtave ekstazore tė kėmbanareve djepore
kobshėm lotėzijnė prej ėndėrrenjave miklimsterila
e tok galilejtė si s’i gjejnė fjord premtor realitetit,
Mollėzat e buzėve zgjat drejt njė krijese vetėtimuar lotit
gurgullimash prroskparajsore tė pagėzimit
pa ia pėrkėdhelė ujėrat mungore pėr nė amshim,
Teksa nė kurthin e iluzivitetit tė agut shpėtonj’pa
s’di ē’batice ia sirenėzon lumturonjat ndjellrish dyshuar:
deri xixėllirfundi etjeje do mė pijshė a jo...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:15 pm

- 62 -

Pėrgjimrastėsisht mbrėma njoha njė perėndeshzė tė keqgdhendur
guximēdruar i pati hajnė prenotimvetin fat
vigjėlencshiturit rojė tė njė guroreje gjaku,
Orbitej nėpėr galaktikat e legjendave pa njė qendėr kthimreferimi
pėr t’i kėrkuar truall arene ndėrtimit tė flirtmėrisė
qarkuar prej duartrokitėsive ireale,
Pallate vegimash qiellzonte e shembte nėpėr tė panjohurat parajsi
ku ia miklonte ėnda t’i mbėrrinte krenimit
epėrtari tradhėtim kurrė deklaror i rradhės,
Mė pas kontinentgjoksit shkulte pyje e digjte anije
pėr shtegtimėn e preferuar qė ende shpagmarrjet
rrėfyer s’ia kishin se ku thirrej t’ia ngrinin skelėn,

Kur beft pėrgjegjshmėria rish i kujtonte pse detyra
tė farkte bij e detyronte e t’i bėnte nikoqirllėk njė ngastre
ku epshēkodueshėm i lyp trashėgonjė geni,
Sarkofag shpirtrave tė astrologjisė ngujė skutėzash
si mund t’i dreminte mė utopistikja ide lėndėzore
pas darvinianeve menstruacione tė rit humusimit,
Horizonteve mirazh’hėnta tė jetvdekjes premtizbuar zbriti
ku yjet e asgjėsė i brohorinin shpresalavdin
dhe pse mėmėsipangjizmė nė analet e ekzistencės,
Endacakėt pėrrenjė ėndrrash i derdhi piklafundmi
liqenit tė zemrės sė mė grishbukurit gladiator zelli
lakuriqthi armatosur kundruall seksualeve sfidėsi,

Striptizisht i pėrdridhej ēdo fjalė kur magjikes kuti ardhnajėses orė
grinuiēazi i kurdiste zemrekun e njė valleje
kėrcyer veēse prej hije meridianistėsh zero,
Honet e subkoshiencės i bregbarazoheshin kreshta himalajesh truri
me nivelin e detit tė orgazmave tė palchakmarrjes
n’emėr tė njė zoti pa nostradamus,
Tatuazhėt e dyshimive tė pėrjetėsisė herė i akrepėzoheshin qiellze
e heri i gjarpėroheshin nėn zhguall kėrthize
duke u ē’ngjyruar kalorsiaket kostume lotit,

Tė prushėdlirtat lakore pėrqafimash mbillte mes etje shendmuzgut
si shkretėtirės sythėron jehonirat krahu pėllumbtar
kur me engjėjt e garoka lamtumira,
Prapė ē’kuptuar qė i mermerit ogur i njėjti na qenka me tė njeriut
pse u fshehka sa mė thellė mitrės sė kohės
gjithrast nė mosbindjet ndaj parathėnėsive,
Ligjpakthyeshėm dėnimash pėr kauzat e unizuara tokvlefshmėrore
me mė frymshenjtėt libra qė kur s’dashkan lexuar
arsyetisht virtytit e ē’i duhet pritur...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:15 pm

- 51 -

Pas ende po na ndjek fantazshėm gremina e sė djeshmes
ndaj kujdes mos u rrėshkasin takat fjalėve
e sofra korbash na pėrfundet mallkimori ciklim,
Le tė himalajėzohet ėndrrathepisur thirrnesėrmja
kur spostimin nė kohė ē’gabuar e matkan hapat e dritės
si ēdo vonesė i pėrjetėsizmės kronometėr,
Ani pse e vėrteta absolute e nguranit ritėm mbiqenėsimi
nė askėnd nga ne nuk ka plagėzuar burim
sot i dijmė lotit ēdoēka duhet patjetėr kurrditur,
E perceptimit saktėsi mbetet klonirazi sarkazmike
naivit univers gjenialisht fatvazhdimėsie féndryshueshėm
nga zota edhe njerėz virgjėrisht frikėzuar,

Ndaj tė vallzuarit altar instiktit s’do tė thotė rrėzimnajė
por t’i shendndjekėsh gjarpėrinjtė muzikės
teksa krenimash na shpinka tė kullotim parajsisė,
Zvarrverbimtazi tė ngjitemi majė tehesh tė shkrepėtirave
ku zeusianėt rrėfejnė se ngjizkan tej’jetėn
me tė gjenezės argjil dhe fotonet e kibernetikės,
Mos u kthe pra t’i rioksigjenosh astrologjikėt arkmortalė
e fajparė t’u studiosh eshtrani nostalgjive
kur analfabetisht u hajnin rol menēurozeve ama,
Punėramėdhenj kohpanjohur rikrishtėrueshėm premtimit
kovaēazi i ngjeshin ziftin asfaltit tė protestės ardhmohuar
kallur panik nga e vetvetes energji,

Skllavėrim kur t’ia ndezim shpresorin kandil agut
vetėm hijet e topkmakėve do t’a brohorasin toku me ne
emrin e askushitetit qė na i prin vegimat,
Njė vdekje mė tutje po na pret hareve muzėruar
pėr t’iu zhvendosur guximrish lumit ndėr shpinė
ku engjėjt po i lajnė flatrirat pėrgjakjes hyjnore,
Ēdoherazi pėrrallisht mes pyllit tė qesh’shthurive
sa largmi do i ngatėrrojmė kuisjet e rruginės sė shtėpisė
me blegėrizėn e ujkut qė ndjell bareshėn,

Ashtu si nė zmeraldėt e lotėve s’do t’ia gjejmė dot irisin
kurrė teleskopit tė thithės sė mohimepshit
kushedi ē’pornogejstarėsh adhuruar kancelarive,
Dhuroma pra liqenin vullkanor tė njė ore kozmike
tė tė notoj akullimės sė gojės ku mė ka mbytuar shpirti
pa ia njohur misterin puthjeve ndėrprerė,
Dhe nėse besonke qė as thelli neuroneve hieroglifike tė intuitės
s’i shuan pėrroskdejtė ky trėndafilth zjarri
mėsomė tė trokth mė fort braktismė lirisė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 4:15 pm

- 40 -

Qė prej ideparit njeri qė formėzoi perfektshėm pėrjetėn
e deri nė tė fundmin rob qė do t’a marrė pas pendimash
kur mos jetė mė as fletė ungjillimi,
Neuronisht e dijmė qė gjithrast nė njė ekzistencė paralele
tė mbiqenėsisė energji gjetur kanė amėsi tė vetprodhojnė
krijesa fort mė inspirimforta se ne,
Pėr tė na neutralizuar jo veē tė poleve gravitacione emocionimi
por dhe tė zezėn e tė bardhėn kufijruajtėsi dritės
kurrshquar dypeshorim shpirtėrive,
Pra na janė rreth pushtetmisterta si nėn e mbi altare fajit
emėrsi ringjallėrimit kalendaruar riciklisht
ēdo etape tė ngritjes e rrėnisė kambialesh morali,

Aq e aq e shume kjo gjeneraliadė qė tė drejtėn e pavdekėsimės
dėnimisht ia kėrkon nė tė kundėrtin kah qėllimit
ndėrsyer barbarie adresngatėrrim,
Sa luftrat zbresin ngadhnjvaterlove me pseudonime hyjsh
kapilaruar kėshtjellė ēdo gėrme nga lutja pakundėrshtore
pėr t’i ē’pranuar kushte mbrojtjes,
Kėshtu ndėr kovaēanat e lashta tė instikteve inferioritare
ende ritualisht po i farkėtojmė humbjeve tė njėjtat armė
si mijnipėrit palcėrive kursyer fatit,
Pėr mos sakrifikuar nagasakianėt e joshjeve tė reja
ku u gjallmėruan si vesa nė hoje bolesh trėndafili
frymkuqet stėrmbesa tė mallgjyshėrive adamiane,

Rish pėr tė zbritur prej qiejpasionesh ligshtzeusuar
mes vargreve tė safekonduara mitrave tė pėrditshmėrisė
patjetroret shenjti t’i vigjėlojmė dashurive,
Si jet’tejizmit pa kursim t’i pėrdorim bukur tehet
e me efiēiencėn e kryengritjes sė kryqeve mohuar
vetėm pėr tė fituar ndaj monarkirash miklimore,
Skenisht tragjedianėsh zelli realizojmė qindra shekspiriada
dendur mes biblioteka gazfshehta krimesh
veē qė koshienca tė mos na tradhėtonka kokallat,

Pasi sekush do i kėrkonte ndėr gėrmadha filozofisė
relikhumburat t’i gjente e ėndėrrire t’ia ringejė po siē qe
florinjtarin tempull ndjenjės dėshtimadhe,
Pėrkundruallje premtorit shteg tė vozitje mendjes
krah’hapur do ngutej parajsa rrėfyerjes pse betejat
pasoja ekzaltimash inkuizicionuara gabim na janė,
E meqė vėrteti shpallen sterilitetit tė arsyes eterim epshik
i falet dhe globaliku gjakėrizėm qė nga virgjėrori i fundit
e deri nė tė parin mėkator tė lotit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 8 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi