Net Isveizi

Faqja 2 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:05 pm

RR
Ndoca gjėra vetėtijnė e i kqyr kur miqthtė nxjerras i qepenosin sytė,
E nė ēastin kur frikflorinjtė habiten si vallė flakadanen,
Nėpėr tavan intuite ku zeusen veē merimangat,
E si qiparisazi urithqiellshėm i hijezohen gjakshpirtazi tokės,
Rrėnjisht i shkul nga tė mendjes shpelltira,
E prej ngujimash tė kanunėve pashkruar tė realitetit-ia tejkrrej zellit,
Tė mijtė pėr t’i zjarrmėruar gazvajmė nė pėrroin e flladtirės,
Ketėrzuar stinės qė ende s’m’a ka mbėrrirė zemrėn,
Ndėr dherishtat prej gjallmėrimit harruara,
Pa u petkuar me frak stuhishė e papion rrufeje,
E i mbjell si hajmalitė farėzojnė besimtarėt genthellmi mishit tė fesė,
Blasfemizmin pėr t’ia bindur arsyes sė krijimit,
E s’vonojnė lulebajamet e marrinave t’a bardhin tej luginėn,
E as t’i bėjnė pyll duarpėrqafimat e zjarrmėtarėve,
Po ashtu-kobshueset pompa tė shpėtonjklithjoshėsve,
Pse zvarrjes do jem ē’ka kurrė arenave ngadhnjėnjėse s’kam qenė,
As nė lirinė e verbisė e as prangash drite,
Dhe bari dhe gjarpėrinjtė dhe tigrat-fyerjepa leje tė lyptijnė,
Duhet-druvarėve t’u pėrgjėrohen deri varresh,
Meqė s’ua pyesin qė nė lindje shenjttin e pėrtacisė,
Kėshtu orientimi e ri’hiperbolizon dėshirėn pėr t’u arratirė-ku digjet,
A ku kultivohet geni i njė ahishtkauzre napoleoniane,
Hidhmės ē’gjunjore pra ku nuk shkelkan dot as ėndėrrenjat,
E as aleatėt e mij me retinat guximqirinjtta,
E me pajtonėt e qėllimeve gjithpėrjetazi shtegnipakuaj,
Teksa, mė shohin e u fryjnė lotėve e struken nėn gėzofiriqin e territ,
E prej shkretanie vetmimin m’a bėjnė-ku&pse-tė fatmėrgojė,
E mes hiēit shkrumbėtirės tė tė ri’rizbuloj ty,
Po aq tė kaltėrt sa trishtia e aq gjelbėrtirė sa brenga,
Purpurlimtare sa malli e okėrrickė sa lamtumira,
Pse s’mė prushėrin irisėsh, s’mė yjėzon profecive-dje a sot a nesėr...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:05 pm

S
Rreth serave avulldiellta tė nderit po patrullojmė tok-jet e vdekje,
Me fenerėt mplakur tė drojės i zbojmė hijet frikės,
Tė passen nė territoret zhvirgjėrnare tė mėkatasve barinj,
E mos flatret mė perandoria gri e hajnizimit,
Dhe mes tonit pakt ku kodet e instikteve shtatyjten shpejt ēudisė,
Nėpėr poret e gėmushave tė reve ē’metamorfozike,
Ngutie tė eksportohen ndėrgjegjesh kohpanjohta e mallpaditura,
Por ja qė rishmi dherashpirtrave na grabisin,
Gjunjimuari pa na i pyetur kurrė ikonat e dhembjeve,
E as hyjnitė qė i mbrojnė: e ē’na ėshtė paku fitimi i ēdo humbjeje,
Trangujt e krenarisė e domatet e egoizmit,
Piperkat e inferioritetit, fasulet e herezisė e qepujkat ngushėllore,
Ndėr tryeza festpameritta bujtin pa na pyetur,
Gishtat e trumpetave himnsatantare-nesh i volėn agut,
Ende pa u lėndėzuar prej puhive duart e engjėjthve tė mbarėsisė,
Qė i japin shije ngjyrave e energjisė dritpashtermė,
Pėr tė na bindur qė t’ia riakordojmė rreptė kėmbanat moralizimit,
E as rast’herė tė mos gjarpren gardhit tė armėve tona,
As fėshfėrimat e fantazmave plagjiaturiste,
Kur lėmenjve urirė tė realitetit vallzojnė tok me tė instikteve minj,
Qė kurrė zjarri i asnjė ligji s’na i shfarosi makthit,
Por ja-prapė na pėlqen krojimi po nė prehėr tė kuēedrės sė etjes,
Tė na vjedhunojnė ēdodatas kalendarėsh memecėrie,
Ku nudo ekspozojmė zotėn e falenderimit,
Teksa telgjėmbaēi gjak’klithor i sė vėrtetės paēbėrėse ngjethive,
Rrėfen-po ne ua gėrshėrėm shtegun e zell’errmimit,
Punmėdhenjve fe’betuar tė antidjersės-genimsterileve kėnaqėsi,
Agonjisė skeptruar shpėrblyeras fronit tė dilemės sonė:
Pishtarė akuzues apo karbonizatė vetdjegieje?!
Eh, mekanizmin fajbujarimtė e kemi tė grasatuar fort kėnaqshėm,
Dhe heshtjen sublime tė tolerancės-paq’mirkuptuese,
O shenjtza ime-pse e si vallė t’a shterim tėrfatin kufijngujimit pra,
Duke falur-pa qenė ne mėshira-blasfemizmin,
Teksa ezopisht po na i thurka fabula pėrtallie lirishkeljes,
Eh sa nxitimtar kėmbshkurtėr ky qivur qelqpa relaksi,
Mbi altarin biznesilegal tė gjyqit gongpafund-idhujsh tė vetvetes...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:06 pm

SH
Eja rishmas kridhemi tok nė pishinėn e brengėtirės sė njė kafeje,
Ndoshta ia ē’argjendim shvirgjėrimėn hėnore trishtit,
Me buzėt etur tė zezėtirės qė po na thėthin,
Ēdo ēasti ja qė s’i mjaftonka vėrtet ėmbėlthia e hidhėrimės sė vet,
Baticuar nė gjirin e njė pėrqafimi dallgqefinuar,
Pse qė tė eksplorosh nė ēdo grimvyshkje krenigjallėt,
Duhet mėsuar tė kuptosh stoiksolemnen heshtje tė turpvdekurve,
Qė koordinata tė ra pėrcaktojnė shpagės pasringjalltare,
E kohpakohė nuk duhen vizituar perėndi’qenėt,
Deri atje sa t’ua pėrēmosh frekuentimin-kazinove tė qiejarratirėve,
Teksa pėrkundruall lavdisė pa flosh ardhme pokerojnė,
Kur s’qenka fort e vėshtirė tė jetosh si mėkat,
Pse dihet-anatomia e fatit pėrbėhet ēdo indi prej vargzero parash,
E gjithshkaja qoftė genmirė si ‘to-veē bordellit tė tyre,
Ku armiqtė nderen eh sa mė pranė se miqtė,
Oh! ndėr epokat e tė tjera makthesh po i ngulijnė kthetrat akrepat,
Mes astronomisė sė fajeve pa yje faljeje,
Kurthreve ku psherėtimash i mbytka zambakėt dhembja,
Thellnajtirės pėrvėlore fjalėve pa njė bulimė oksigjeni ngushėllie,
Njėsh me fantazmat e kujtimeve bakterizuar,
Qė-kushedi ē’armė shfarosjeje tash po u shpik balada,
Qė, vargjet neoklasike tė ē’harrenj tragjikomedie rimash-ritmojnė,
Pėrfund shpirtrave ku paqėzon hyjisht djalli,
Skeptėr nė dorėn vringėllimprerė tė vetė krijestarit,
Qė rishmi s’po dijmė: mbretėron a jo majė shpate besthyer dileme,
Ndėr ne-ku me zgalemė mėkohen kėrmat,
Ku peshku nė pjatsupė ndėshkimi i proteston urizmit,
E ndėr festa bujten brigadat zellkuqnjare tė orgjiadave dehur drite,
Pa shih, oqeanverbia erazi ia pėrpin gjurmėt mallkonjės,
Ujkonjėrisht sulur nė stanet e mendjeve tona,
Ndėrsa brazilianēe po i ziejmė shqeto kafenė-ende pambėrririt lot...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:06 pm

T
Platinėzuar tej paska virtyti fasadat modvjetėruara tė sensibilizimit,
Digat e territ makthtar i thyejnė vargonjtė qetėsisė,
Pse ujėrat duhet t’i lajnė vigjėlencės sė vet retinat iluzive,
Arsyen rend’dritėse pėr t’a filtruar kohėsh,
Teksa ne harbimash vėrtet s’po dijmė ē’t’a bėjmė habiturisht jetėn,
I qerthullojnė thrashciklonim-kėrthizės pa na mbytur,
E tej na zbarkon kontinente ngadhnjenjash-pa ditur pse,
Pse mushttore kupetjes s’dėnjoka t’a pijmė,
Dhe sot sikur s’na e dhuruan tok me kozmikun kalendar mrekullimi,
Por dhunuarazi na e ngjeshėn nė brumatriēe duarsh,
E kjo bukė pjekjezezė s’do nginjojė askėnd,
Pėr sa vdekje s’ndryshon fat magjia e tokės por e besimit,
Uritė u hiperbolizokan vesit aq sa diejtė nuk i mjaftokan festėkobit,
E as hordhivarrezat emravjedhėruara tė librave,
As fluturangjyrat qė arratinė verbitė e realitetit ngėrēar,
As ar’reliket qė i lidhin hallka brezapendesės,
Bile as e triumfit alkimi qė ende s’ia ka mermeruar fatit argjiliadėn,
Krejt shpronėsuar qenkemi nga energjitė e vullneteve,
Nga gjeometria e administrimpersonalitetit,
Kur sot veēse trupin zjarreshtėrt kemi gjithi tonin,
E ligshtthmi e keqpėrdorim deri skutash mė ekstazfshehta nevoje,
T’i bėjmė tash mbarimisht njė dafinė vend tutje shpirtit,
Nė panteonin e shenjttive fort tė paqiellta,
Ku rojat kultivojnė kanabis qark shtatoresh turpi,
Hėm-ē’po na ngordhin e rilindin thellazi galerave tė pėrkushtesės,
Qelizat delirore tė epsheve ē’kodimtare-genēdotitazi,
Cikli ėndėrrtar shpesh trisht na shtatzanet,
Hija e pemėzės sė abortimit na kacavirret irisėsh,
Ndėrsa denjlavdėt pjella agdėshtuar tė iniciativave ngushėllonjse,
Me furēa gjakėrimi ia lyejnė ndalesave muret,
Duke mbuluar legjendat palcgravuruara aty bėshtyrisht,
Prej rapsodėve qė riorganizojnė pabesi nesėrmie,
Eh sa bekim’mashtruar vezullimi i metalit ku na hajnizohet morali,
Etnokultura nis gjakmarrjes e fundet vėllavrasjes,
Ndaj ruajmė pra prej dragonjve tė hiēnajės,
Kur farkėtojnė me lotin tonė tė hakmarrenjave proverba,
Yjeperėndishėm do tė ruaj shpirtkė-nga hienat e virtytit lukunjar...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:06 pm

TH
Carlo Santana tej na pushton udhkryqnajat ritėmhirta tė muzgut,
Me mijėrat kitara ekzotizmi semaforėsh thyer,
Molla e qytetit e fort lodhur prej mushtvlagave frute,
As sot-ja qė s’i gjeti etjeshenjttėruarat duar tė vjelėseve tė ėndrrave,
Kushedi ē’pėrqafimesh nostalgjie kredhur sirenėzuara,
A pėrkėdhelave tė argjilit ende pa amforuar,
Yjet njė pas njė po ia ngrenė qepenėt pėrgjėrenjave rrėfenjfshehta,
E shpirtrat komunikojnė-s’dijmė si-jetvdekjesh,
Me pishtarima alfabeti flakpadeshifrueshėm jupiterian,
Ndoshta pėr akullnaja jargavanėsh flasin a epshmagmim fluturash,
Apo pėr ngurtėsimin qymyror tė zjarrdėshirave,
Vegut ēudi si se kanė shkrirė ajsbergun e argjendqiellit,
Ndėr tė syve qirinj qė ende po bredhėrijnė ēerdhesh tė satanarėve,
Shandanė paqpanjohur tė bėhen pėr nxirmendjen,
Gazvocėrthi bota mbyt nė alurenja terrtire,
Teksa qark valėviten hijet honore tė valles sė bishėzimit,
Satėrin e drejtėsisė shtėrngojnė nė dhėmbė faljeje,
Flamujt e qetėsisė tremben muzgjesh vetėtimējerrur zbimperiferisė,
E monologėt e hidhėrimave kėshtjellėzohen,
Kur saturni kapėrcen temėn e seminarit pse na mblodhi,
“Tė dishė ku je s’do tė thotė tė jeshė ku di e ku do”,
Universalizimi i fjalės kurrė s’ka kuptim ku s’po na syth as rastėsija,
Bile as poetizimi i nuditetit joshės tė asgjėsė,
As pėrmbysreflektimi i lavdit nė legjendambledhės kohe,
Ku i torbullojmė ujėramentalitetet-rish t’i qashtrijmė,
Shpejtthi tė kthehemi po duhet nė portin e lajthitjeve harenjthjeshta,
Ndoshta ka mbėrritur me farin mėrgifundėm,
Shtriganėtira e llahtarisė sė bukurisė nė trajtėsirė delfinėse,
E para se tė mbytim iluzionit shpirt e kujtes’harresė,
Prej orgazmės sė dritės joshmėtirazi baticzbaticuar muresh verbimi,
E qė penduari do-tė na e tjetėrsojė shėmtirėn origjine,
E krejt tė na e gėlqerėzojė gjithanė realitetin,
Para se uraganėt black-metalarė mungesave kahpa nxitimzvarrma,
Tė na thėthirojnė ndėr oqeanira agu nevojash mohimtare,
Ku ēizmet fatndryshkura tė lirisė thelli na notojnė,
Nėpėr festasheshet e dehjes inferioritare direkimash pa pol adrese,
Eja pra ngut ndezim gjeneratorėt e entuziazmit,
Eja e zemra’zemrėn ndihim t’i prodhojnė eter ndjenjės,
Eja! gjak hidrogjeni tok t’i dhurojmė tash ndėrplanetarit Megadeth...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:07 pm

U
Gurskalitazi rish po ngulmojmė euforizmit nėnshtrimin e vizioneve,
Bindjen e erės t’i braktisė retė e zogjve tė lignajės,
Rrėzimin prej pajtonit nėntkuajsh tė qiejve,
Tok me kulla ezanpėrgėnjeshtėrta predikatash,
Ku majash-si kėmbanare fyerjeje shpeshazi krrakėrrijmė,
Sa herė qė fati na ridėnon tė besojmė lavdbarabartėsinė me zotat,
Bujtjes ndėr galaktikat e mallkimave krejt tokėsore,
Teksa origjinėn e pse’ve tė krijimit gjurmojmė,
Jo herbariumeve ē’burgosur tė apokrifave firomshenjtta,
Bile as tarracash varrezore tė fisnikėrizmit,
Por, nė tė drejtėn legjitime tė kėrcunjturmės pėr tė zgjedhė 1’shat,
Hėm! absurdi ende i quajtur filozofikisht popull,
Eshtrat ndėr piedestale marshesh kortezhore ēimenton,
E me eskaliburin e votės ja qė bėn harikiri,
Meqė kaq pranė qenkėrsh yjorit ishull tė parajsės,
Oh, dhembave s’duam t’a shohim detin e hiēnajės fort pėrqafuese,
As humnerat e fjalėve ku brohorasin korbat,
Bile as pendėt e kalave tek ia shkul flatrimash tradhėtia,
Baletin e fallxhoreve tė apokalipthsisė,
Apo dhe uraganin e psalltit hyjnor tė shpėtuesit,
Nėpėr kanalet kulluese tė shpirtrave bujkėrisht po zhysim kėmbėt,
Ku thėthirasi dynden reshjet e tepricave tė halleve,
Ndonėse pa cak mbretėria e zhegut tej thėllimės natėtin,
E dritazi merimangemi ėndrrabraktisjesh,
Kur klithat ende pa sythur tė nesėrmtive gjegjim,
Ku dėshpėria do tė gjelbrė plot deklamacione mirazhenjzhbėrėse,
Pėr minierat e pasionit qė kurrė s’do dejzohen yjesh,
Pėr gurrdėshirat qė kurrė s’do na i pėrmbytin kėnaqėsitė,
Pėr gorillat darviniane-kurrė roje inkuizicionizmi,
Pėr tė zjarrit thonj qė kurrė s’do u krrejnė sy,
Orakujve aluziontarė-shtegtonjrrėfyes velabusullthyer verbėrizmit,
Ku morrat-mjekrrash platonizmi festojnė,
Pėr tre dimensionalitetin e paplotėsisė hyjnore,
E revolucionin blasfemimtar ide paaktivizuar tė energjisė,
Qė fle, fle postiqesh kohe tok me krimba shprese,
E presim, lutim, pėrgjėrojmė: si jo-mjerima do bėhet mė meritmirė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:07 pm

V
Po tė mos ish vėrtetė njė film premiervirgjėr-vdekja,
Sado ligshtmi kuadratuar dėshirės pakundėrshtuese pėr t’a riparė,
Nė rradhė s’do shpirtshuanim me hėnėn para sportelit,
Tuj fantazuar veē si do donim-happyend’in paraprofetizuar,
Ekstazisht pėr t’iu ngazėllyer hidhmi shpėtuaras,
Testamentit tė njė bilete zvjerdhuar mallit pėr shterimat e etersyve,
Numri i rradhės sė ekzaltimit s’ka si tė na ketė rėndėsi,
Veēse orientimi pėr tė gjetur karrigen biblikisht paracaktore,
Tė jetė kah lindja, gjithyjesh nga lindja, po!-lindja,
Ku hapen krejt portat kujtesgurta tė shenjttisė pa diejsi perėndimi,
Artėkapakėve tė amfiteatrit qė sarkofagasi do na thėthirojė,
Ditditėsh thjesht pėr t’a metamorfozuar nė perlė,
Fatin tonė pas mijėra vjetėsh lymerianė perversitetesh,
Trashėgimnajasit t’a shesin nė motet ndjellnėma pushtime egrisė,
Pėr t’ua riblerė vegimave magjinė ekranpremtore,
Sepse ēdokohėsh nuk do tė mungojnė sfidat Oskar’izuese,
Me tė njėjtit skenarė mallkimlashtė kurthengadhnjesh,
Po me ato kamera verbore e po ata regjisorė pa inferioritet talenti,
Pėrderisa ende tė drejtėn civile pėr tė qenė celuloid,
Fort lamtumirur trokthlavdit e duartrokitazi paqės horroriste,
Hyjnizisht e kemi vetėm ne-geni perfekt porno’r,
Ne-mitrat hollivudiane qė thelli po e mbrujmė hipokrizinė zemrash,
Ne qė, qoftė kthetramortazi: ditkemi pse duhet jetuar...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:07 pm

X
Eh sa shpesh mė duhet t’a gris e rishkruaj strukur guvash tė epokės,
Poemėn xhelozishekspiriane tė masturbimit kolektiv,
Ndaj falmė tash pse nuk po tė t’i blatoj obeliskut tė shpirtit,
Dafinoret kurora tė pėrjetėsizmit dashuror,
Sa heri qė honesh thėthirmkozmike tė trishtenjave,
Festat-urinėn e fishekzjarreve shatėrvanojnė ciklonimpėrrenjėzuar,
Pėrmes qiejsh tė bastardėzimit tė pse’ve tė ekzistencės,
Dinamitit zemėrndalur tė orgjisė harenjmadhe,
Fitilin rrėkebindur fatit rrėnimparacaktuar pa kushte,
Guxuari mes dhėmbė shpagie patjetėrsuar ia mban veē injoranca,
Turma qė jahtlumtur kapėrcen detmenstruacionin e vet,
Kur apokalipsnajash ēdo ndodhė mė pas,
E di-as drita hyjpaembrionuar ende e ngushėllimit,
Kur verbėronjės do vrapė zjarrmėtirash alarmi me njė fllad pjalmri,
Degve vallzonjtare mes kopshtit tė llahtarės,
Teksa shampanja dehjelashtė e fjalimeve premtiardhme,
Prapė qindra trajtash epshi stuhirė do spermėzohet,
Buzėsh zhurtare grusht’hematomura brohorimnajave kozmetikuar,
E karvanėt shtegnajhumbės tė puthjeve,
Do nisin yjeshterazi t’a pėrzhbirin shkretėtirėn,
Pėrfundur nė njė tė djeshme po pa asnjė krelė lumėzimi,
Pėr tė gjuajtur dy peshqthit e ditėve biblikisht pėr t’i bėrė rish dymijė,
Hėm; dorė mė dorė po pishtaron penisi i shpresės,
Stafetė breznishė ankthpafinishuar kurrė,
Ndėr shtjellkarnavalet ritėmllastuara ekzibicionit mjeror,
A si kqyrni pra tek ēdo klithėz gjethet e fytyrave,
Sa bukurisht instiktazi ua humusojnė genet kanceroze stina’stinės,
Ani pse seicili bredh alurime me kryet shpata krenimash,
Ligmi i vuan sikletet heretikėzore tė rrufesė-pėr vete,
E tinzisht tok betohen si dishepuj kryqėzimi,
Pse jeta qenka fort hijegjatė dielltirave tej trokthit tė shkrumbėtirės,
E pa cak brir’oshėti’bujare-ngjethim papendimit,
Pėr gjithkėnd qė po i qeth mendimet sa e sa e sa shkurt,
Kur me flokė virtytesh hajnur-sixhadekohėn
Flamurijnė-harruar pa pėrskuqur fjalėve karbonizuar tredhm’ideve,
Para se t’a riciklin nėntvdekėshen dhembė,
Me njollėn ndjellkaltėrt hėnore tė shvirgjėrimit gjak’klasik,
Stampuar thelli nė flatrėn nesėrmdjegur tė ekstazės,
Krokodiluar pėrkėdhelive nė cektina pishinash tė retorikės politike,
Teksa ndėr vitrinat greminuar kuintave tė pėrvjetorėve,
Ngjyrenjat ndėrrojnė reklamat e brisqeve,
E rruspat e hallateve shembin kėmbanare lejepa,
Ritualit pėr t’a pasur mė koblehtė shkruarjegrisjen eposvargėzuar,
Edhe nėse unė e ti vendosim t’ia tjetrim kahun origjinės,
Pse qindrashekujsh pushtuesit skalisin ende emrat,
Mbi limanin pritpėrcjellės tė vaginėndrrės,
Qė gjithsesi jo! nuk harron pa e ngjizur me heshta populli-detyrėn...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:08 pm

XH
Pėr t’ia vjedhurirė enigmatiket thesare-principatės sė sėmundjeve,
Gripi krenarohet pse qenka dyersh kyēi misterparė,
Memecėrinė e dobėsive tė shpirtėtirave zhbiron aortash thelli,
Epokepikazi pėr tė na i rrėfyer radioskopitė,
Ku kodėrzirat tuberkulore nėn zhgunė tėshtimash tej dėborėzohen,
E liqenet pneumonare-mbyten kadavrash pickamllahtari,
E sperancat e kancerit lotkridhen eshtra lamtumire,
E bletėzat e tumoreve ende eksperimentojnė shijen pasjetėse,
E pushtuesit malarikė i bombardojnė kozmosi pol’ra frymėmarrjes,
E topthi i migrenės ia djek ēdogoditjesh tenistirės rraketat,
E hija e trompozės ia kapėrcen kufijtė kobrimit,
E milingonat e reumatizmės kėshtjella brenda qenies palcligbrejnė,
E trumpetimi i pakinsonit regjje’re lėkurė i lyp mėshirės,
E drerėt e skicofrenisė ia blejnė pyjnajat flakėruar hartdiellit,
E fantazmat e sifilisit kėrkojnė universit komedianė,
E tash dreqi e di ē’geni keqnjar ngujuar virtytngadhnjen,
Blinduar me ē’roje xhelozie ndaj shiringave verbore tė shpagenjės,
Ode-kushedi ē’uragani epidemie harpash u thurin,
E ne, ndėr thonj kolle na pėrpėliten ankesat,
Thjeshti pėr t’ia veshur thėllimėn jetės me njė prush mė zelltrashė,
Sondat e stetoskopėve t’ua dhėmbshkulim mushkėrive,
Boll naftė dhembash magmirėse thėthinė epshit,
Galopnajash tė garojnė ēmendur gazit makinat farmaceotike,
Pa trajnerėt e mjekėve qė ua disiplinojnė trishtritmin,
Oh-pilotė guximrinj virusesh hidhur prodhon pėr qiejt pasdanteskė,
Industria e funebritetit gjak’krejt ē’imunizues,
Ku ende na fekondohet po si lashttazi “in vitro” fati,
E si t’i shpėtojmė pra gjurmimit kryqshkrumbėzuar kohėsh tejmtare,
Rrėnjėve kėrleshjerrufenjėtira tė lavdpemės besēbesshenjttė,
Ndoshta po na thėrret rish bakterizimi i entuziazmit,
Portash eposale tė pasurizmit ilegal tė ideve plagjiatore,
Por edhe heshta e penecilinės-bile edhe bomba nukleare e HIV’it,
Aq sa dhe B-52’shi i viagrės e batiskafii i aspirinės,
E sa fort frikaēemi t’a shtatzanijmė ardhėtirėn,
Stinės qė tash shpresarti ēelės-kalendarėsh arratirė na ka,
Prej kasafortash ere ku toku po ia mumjezojmė profecirat shpėtimit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:08 pm

Y
Selvia fort shtat’harbuar e komet’akullimttė e nazikėtirės sė dorės,
Herė bėrė drapėr herė pishtar pėr pasionin,
Humnerthėthirėset bregore tė ijeve lakorisht zjarrmėruara,
Dehmekstazasi ia pėrkėdhel shtojzovalles erė,
Teksa lodhur haremit klandestin tė zotave mė lyp paqe,
E pastaj vjedhurisht dardhėt verboshe tė sisėve qumėshtgjelbėrta,
Ku male legjendash me etje pinė muzgjeve panginjtare,
E me zheg yjor rish pijnė shenjtti-perėnditė,
E ca mė tej krateret dėborvirgjėra tė pasthirrmave,
Pėrfund reve qerthull’lotėruar tė hėnorit kurbėzim trembur,
Ndezjelashta llavnajime dėshirimash vegore ligshtisė bėlbėzojnė,
Ndoshta nė dialektin harruar-?!-pa transkriptuar,
Tė djajve betimpėrzėnė tė pėrkushtesės,
Qė nė fron pendimnie rish ruajnė mbretėrinė e pabindjes,
Sa bota shumfishuar shėmbėlltyrės sė atij mallkimi,
Vallepapendueshėm ferrmania po kohparajsėzohet ritėmviciozur,
Paragrafė kurrė botuar kronikash epshndjellėse,
Nė gjuhė hyjsh qė s’dijmė t’i pėrkthejmė,
Gdhendur janė mureve salartuar tė rrėfimit lutjefalės,
Qė na ndajnė paktpapajtuarazi me oazet e dritės sė botės,
Ku devetė e tė vėrtetave e zgjasin karvanin pėrtejmi shkretėtirimit,
Ndėr tendat ngjyrimēlira tė mėshirės origjine,
Mbushur me qysqitė e thirrjes sė ndėrgjegjėsoreve zemra,
Qė gėrmojnė rrėnojash konstelacioniste tė vetvetes,
Nė kėrkim tė thesareve krejt pa gjeografi,
Gjithė ē’ka tashmė grabijmė prej hambarėve tė mohimnive idilike:
Tė mėkojmė shumēka instiktesh ende na gjallmon,
E pastaj tjetėrēka tė rifilozofojmė nė shtigjet e pasurizmin,
Pėr mbėrrinė e pasjetėsorit ishull premtimi,
Alkimia ngjethėruar ledhave rrjedh sa ngadalė,
Si ari flakėriēverbues i ēdo hadithi prej kruashpirtit tė Pejgamerit,
Tej, ndėr oshėtimat Islame tė kanunit tė dashurizmit,
Ja qė dhe llastimtarja puhizė qiellit striptiztuar,
Fillikatthas e ditka qė nuk u jetuaka fati bujar veē pėr vete,
Ndaj degėza gishtėrinjve tė mij rrufefrikshkrumbur,
Vjeshtazi m’ia harevyshk gjethnajat-dhe pse pasythuar puthjeve...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:08 pm

Z
Ekuatorėt e mentaliteteve xhungėlhirta na i braktis dielli i arsyes,
Pajtonestinėt s’po dijmė si t’i kamzhikojmė,
Katėr rrotat aks’eksentrike tė dėshirenjave udh’heshttare,
Njėherazi na nisen patkonjimverbėruara kahfatesh,
Ndjellshtigjeve polpenduese ku na presin grigjpėrzėnat perėndi,
Eh, krijimi ogurshenjttė vetpagėzohet shkatėrrim,
Dimri sa ėmbėlzimthatė-si njė pjepėr faraoni balsamosur,
Vera etjeyndyrshme-si dėborė mallpangjizur,
Pranvera gazngujttė-si njė murlan qė s’gjen ku tė ē’kondensohet,
Vjeshta grishmdritėrore-si ajsberg ende zjarrpabrumuar,
Jugu thėthirmhumnershėm-si njė tradhėtim,
Lindja zemėrplazmartė-si agimtirė llavsambarsur,
Perėndimi shpirtinfektuar-si ēdo sindrom inferioriteti para Islamit,
Veriu i lartrrėpirshėm sizifiadės-oh, si njė lamtumirė,
E grafiku s’po na i gjen paqė lapsit tė zėrave,
Partitura i rebelohet nė ēdo tingull kryehyut tė harmonisė,
Pra, sėrisht duhet tė diskutojmė pėr forcat magnetike tė ekuilibrit,
Pėr denjneveritėsen shpatė gabrieliane drejtėsie,
Para e pas-gravitacioni do tė na e rėrėzojė krejt kreninė,
Lart e poshtė-do na rimbėrrijnė vampiriadat,
Majtas e djathtas-thirrma e lavdvdekurve ngutit do tė na ri’rilindė,
Planetit fajvirgjėr tė njė mendėsie fort e boll kohė’re,
Ku mėkatet po ruhen kėshtjellash e qielltarėt mauzoleve,
Ku s’do t’ia pėrdorim as yzengjijtė e as frerėt,
E as besnikėrinė-mėzthit tė diellit bujartar rreth lėmit tė argumentit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:09 pm

ZH
Teksa orbitnisem me fanatikėt dragonj apokalipsnajės sė moralit,
Itakė drobitur tė rikthej prej sa jetė larg-nė ishullin tėnd,
Mes unazės vjedhare arenbetejės sė kohės,
Endrra ime qė po aq ngjethtirpari mė rubinon syve,
Si njė trėndafilth puthjegjelbėr qiellzomu mes duarsh elektrizuese,
Jo nė homazh tė gjėmshkuarės ciklisht kėmbanuar,
Jo! ēastprerjes mos aromėzo trillesh xhelozi,
Pėr shtatoret fantazmuar tė gladiatorėve panteonpluhurt,
Eh! zilepstarin teh si nuk e shijuan kurrė fundmėrisė aq premtore,
Sepse bekimorigjinazi e ringjizin tejvdekėsen dritė,
Ylbernajat thyer orgazmėtaresh pasqyrima,
Idetė lavdshenjttėruara keopsianshėm krejt shpirtėrohen,
Ushtoret vetėtima muzės lotvlagur tė rapsodėve harenjkorbėzorė,
Gurrgazmendesh ia velojnė lahutat dashurive tė ra,
Ku nisin sirenėzimin zotat e ngushėllenjės,
Gjithsesi klithnajpaparashikuarat reshje tė duartrokitjeve,
Nėpėr energjitė yjore tė vullneteve ofshthellirazi po na pėrmbytin,
Ndaj lumturimnjėsh murgojmė qelave tė heshtjes,
E ne vetė jemi trungu fajgenor i mollės mėkatolimpiane,
Dhe djaj rojtarė shpag’eden’etėrish qofshim,
Oh! orakuj satanizmi mbetėm qė nėn kazmat e falmės fort bujare,
Republika idhujtarie ē’himnizojmė ritmilingonazi,
E flakė ikonake mbjellim mes oqeanėve tė pėrkushtimit,
Pa kallur kurrė mall pėr jehoni pėrrallėtirash,
Antidehėsin pjalm pėr t’i sekretuar harresave ndjellartit krenarim,
Koshera e mallkimit mos uzurpohet skeptėrthyeri,
Me kostume epshekzotike skalpkarnavalesh,
Shekujshkrumbazi ende flamujt marshojnė festash virtyti,
Nga sopranimi i molės cinizėmkozmike tė hipokrizisė lakuriqzuar,
E eposit sa ligmi po ia urrejmė varrin e millit-hy’egoizmit,
Ani pse denjisht jemi testament i njė kryqzate,
Ndonse rish sot i blemė tjetėr shpatė krejt fatvirgjėr,
Fill sapo toku ia rilindėm moralit dragonjimin-o dashurimėza ime...


netisveizi@yahoo.com

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:09 pm

SONETET E GJASHTAVE

-106-

Kėndoj nėmtares botė-shurdhėroj nė tjetrėn,
Mė rreh gjithkah drita e mbytem errėtirė,
Flladi mė hap portat, por fati mė fal kthetrėn,
Gazmi harlis ėndrrat e unė-brengpazhbirė.

Kalėroj murlanesh a gjarpėrim zvarr sedrėn,
Urith friknaje jam a shkėmbth nėn shkrepėtirė,
Shpatėtar ardhmėtar a rojtar pėr botvjetrėn,
Gjelbran thinjimlavd a shkretti ndėr ngjethėtirė?

Krejt zotat m’i pėrtypin tė mokrave fjalė,
Ligem e s’di ē’kėrkoj mes pyjesh tė hiēnisė,
Ē’ka mė mungon s’po gjej kah t’i ndryshoj trishtisė.

Ndoshta kroje yjesh njė shenjtkė lus me kaltrė,
A prej zgjojesh agu-flur qoftė a vegbardhė...
Ngushėllenj pashpresė zellfort pėrgjėroj flirtnisė!


-116-

Me krahun prej pulbardhe mė ledhon brishtaz ndėr sup,
Por prej zambakut vrikthprerė tė puthjes-ka frikė,
Ē’mė tundon lakuriqshėm e rish purpurlon ėnd’turp,
Loz e shend pa fund e fundmė ngėrē: ē’lojė ndjell’ligė.

Shkujdesmadh gishtėrinjsh i kreh flokėt leshterikė,
Kėmishėn oqeanike ėmbėlth m’a flak nė trup,
Rrezėllima kometash i hirnoj mbi qerpikė,
Fėmijrores pėrqafje mė drithron dehshėm nėn muzg.

Mes shirokė lotėsh eh ē’mėshirė kall, eh ē’trishtė,
Teksa shpirtin beson se ia ngujttij nė brengburg,
Pas re pendimash e fsheh dėshirėn fort ndjenjdlirtė.

Eja guxo e shterja prroskat e vajit nė mund,
Plagmėkatin ze adhuron kėsulkuqja makthtrilltė,
E prehrit rish lyp’paqse ligsht mė vjollcet-t’a pėrkund...


-126-

Vejushzė na mbet princesha si dardha nė shkrumbishtė,
Juga i ējerr qyqimin, gazmimi e mbyt ndėr lotė,
Tash mbet tė dhelė kujtimin zambakėsh aromtrishtė,
Kėshtjella e saraji kurrvlerė si ka nė botė.

Tej adhuron ciganėt sa i ngjethėrin keq mishtė,
Tek dyzohen shtegtimash tė pa lavd e krejt pa sqotė,
Nė ēdo baladė, klarina-ardhnimės sa gjethbrishtė,
Pėr varr-pa pėllėmbė dhé e me qiell sa hirplotė.

Nis ėndėrrenjat reshė-gushkuqė krahshkulur dimri,
Mė kotthi pret pranverėn t’i kthehet tok me ringjalljen,
Lamtumirza e thėthin ndėrsa gjithkund sheh pėrtalljen.

Pse ende po ngujohesh nė verbtarin sy qiriri,
Shpejt braktis tėrēka e rend shtegut nga tė thėrret briri:
“Nuk duhet tė tė lerė, por pas t’a leshė ti kamjen!”...


-136-

Lotpalarit iris nata uzurpon ēdo pushtet,
Qerpikėsh plumb rėndojnė qyqet e pikėllimit,
Shpirti mes dallgė udhkryqesh eh sa dhembshėm humbet,
Terri fort varrthellė, ē’verbonjė-shpres’ e ngushllimit.

Tej, shkretit ku fati kahprapthtė me kobin puthet,
Ku gjithkush altarėsh i beson paq vetflijimit,
Njė shkėndijės shoh si mbi kėmbana shndrimash buēet,
Palindtarin gaz kuptoj pse i pėrket agimit.

Petkash brenge le tė hiret ky ēast nervtrazuar,
Krejt le t’a shterė gjoksin zėri hidhnor nė heshtje,
Ky karvan shendpėrmortshėm le mos tė gjejė prehje.

Le tė pėrflaken faret kujtimesh mallharruar,
Por, ē’ka pėr tė ikur-shpejt shkon, pa mua e pa ty,
Ndaj boll pra: trembi korbat, pėllumba argjend ndėr sy...


-146-

Nė letėr higjenike t’i shtypėsh ungjill dashurisė,
Destinimin pėrkushtimor do e s’do e flak nė plehra;
Njė ēek dhe e harron nė xhep kur i fal rrobat modvjetra,
Mbase lig tuj ia ē’mardhur nė njė skaj djallthin urtisė.

Pse nuk guxon t’i gozhdėsh qivur i varesh trisht nė kthetra,
S’harron harresa e si rob lufte tė trajton humbtisė;
Mes shpagmadhes drejtėsi as vetja s’i shpėton furisė,
Kur tash s’e ndjen me ē’fuqi pendese rish psallt hyjnim jeta.

T’i bėhesh kėngėtar nam’mirė instiktesh papagalli,
Rrėfen qė mbete pa diagnostikuar nga mėshira,
Ēastesh kur shend’helmor ritualisht t’i shkul pendėt halli.

Ndodh qė dhe i lyp qielltarėve ndėr pėrshpirtmėrira,
Me pėrrallrrufenjtin kalė flatrues ngjizur nga fati...
Kujt, ty qė ende plluskon mes liqenj ideshė thellpazhbira?!


-156-

Qė tash jap tre ėndrra dhe gatuar libra-dy plepa,
Drerusha tė mė dojė si tė jem Adami vetė,
Por, bujarim njė mikthi im fal liqenin tok me grepa,
E kjo sirenė qorre do t’a dojė me fort shkretė.

Yje e errnaja si nė ēdo bursė qenkan vlera,
Sa kohė na murgon identiteti nė kuletė,
I pėrkasim gjithkushje qė shpėrblenka pa hilera,
Adhurenjtaret tona sa gjarpėrushka dhe bletė.

Qark na veshin si drita me sa gaz e plot pėrkorė,
Si zeusėsh na gjunjen shėrbėtorkat flijimtare,
Maskat pėrkushtore nxijnė thinjė e skuqin borė.

Ankandi mbetet hapur me pa dyer e dritare,
Dalin e hyjnė nesh sheikėr e princėr rastėsorė,
Si mos betohemi ēdo ēast pėr shenjtoret tradhtare?!


-166-

Pėrshndrit pėrmbi ēarēafė ky planet orbitpanjohur,
Mister dheri shenjtor ku mė sython ėndrrat rinia,
Fort kam dėshiruar tė jem endacakth shtegpalodhur,
Tė kalėroj e humb pėrmes visesh fatpaarrira.

Krua buzės t’a pij akullin etjes trisht pėrlotur,
Blirnajshkrumbtė tė mė bėhet shpirti nga kėrshėria,
Veē njė ēast tė prehem liqengjirin puhisht brofur,
E pas gjatputhjesh tė trembnim si zogjthtė ndėr lėndina.

Mė lejo pra t’i zgjas gishtat krejt tė t’a gris dėborėn,
Tė mahnij lumturisht me gjelbėritė e hovit tėnd,
Shtjellaromash tė serenatem mbetur dehmės pa mėnd.

Rish tė gjunjem: lermė e mos guxo tė m’a kthesh dorėn,
Lulet a s’rilinden tė kėputen pėr bukurinė,
Po vashat a nuk nimfen t’u dhurojmė dashurinė?!


-176-

Mimozat po ēelin bisqe kohreja,
Por njė ditėz a s’do tė fishken dhe ‘to?
Ja qė pėr gjithkėnd fsheh njė cak pranvera,
Dhe nėse bleronja fat’tej’jetshme do.

Jeta dhuron ylberima ndjellēveshma,
Por vjen ēasti shuhen-kjo mbetka kredo,
Mallkuar a bekuar shter shpirt jeta,
Ē’ka dėshmon qė sa tė ēmon fort pra e ēmo.

Dallėndyshja rrit flatrues dritdenjė,
Por ja qė dhe zogjth korbi mėkon ėmbėl,
Po pse? Sepse jeta qenka ritshenjtė!

Ndaj ē’e tremb vegnajė fundparėn ėndėrr,
Nė zemrat klithin: jemi bij mėkati,
Kjo, pse jona rini, aq gjatė, s’do zgjati...


-186-

Po shter e shndrimės gurrė e syri fshihet errit,
Vegut qashtron misteresh nė lėndėzon kund shpirti,
Frymzvarra rish thelltirat kurthinave tė tmerrit,
Ku mrekullimtari flok valzohet duarsh trishti.

Nė vėrtet kaq lojnare qenkan shpagonjat ferrit,
Mes zjarrni dėshirimash veē hi mbetsha prej ligshtti,
Pse ndėr dreqėr e shenjtė hyj si mollė e sherrit,
Dashuri t’u grabij-le tė kryqem allakrishtthi.

Ē’ka i fal ėndėrrimės krijonjsi i thėllimės,
Pėrkushtim e bukuri, epsh, ē’mėkatim e lumtim,
Shpejt t’i kthejnė u lutem sa mė ngut prej mėrgimės.

Jo zhindkė, verb’adhurenjash nuk tė ndjell nė tundim,
Kur murgeshtarja ndjenjė s’tė flijonka tėrbimės,
Pra: na qofshin krahrorėt kėmbanare nė kumbim...


-196-

Ajo u tret tej si dallėndyshkė fundvjeshte ndėr re,
Ajo u fishk krejt-gonxhe dritprerė pa lulėzuar,
Ajo u bė shtrat lumi qė nuk iu bind asnjė rrjedhe,
Ajo u fik tok me zjarrin-as hi s’mė la nė duar.

Shpresligmazi zemrės m’ia kėputi ēdo tel harpe,
Gazit m’ia shoi yjet e ndjenjės ogurēmuar,
Irisdetesh ra e humbi si perla nėn trokth vale,
E sot ēdo flutur ngjethėrin klith’erės kobngujuar.

Ē’hyjni guxon tė m’a rrėfejė udhėn fatit humbur,
Shteginė e mėrgimave drejt kthimave pa kufij,
Drejt ardhjesh harraqare gremiskohės mallkonjlumtur,

Tė ēastit kur mė dehej korbėtirash djalėria,
Aromash mall’lashtta qė rish mė ndjellin tharmēudi...
Nesėr, do m’i bien harpės siē di veē dashuria?

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:11 pm

...EH KJO EDENIANE !


Tundonja hesht mbi mua e i lėshon pickamė gjarpėrzėrit nė tetėdhjetė goditje,
Pėrngjethma mė puth ēdo pore mallpėrgjakshėm e dhembjes i falem si mos tė jem nė gjumė,
Gjith’heri po paguaj me dėshirė pėr blerjen e fitimin e lumturenjave qoftė dhe me hile,
Dhe ca mė ēmendurisht i hedh shifrat nė bursat e ndaluara me ligj tė fatkeqėsive,
Rrotullohem nė shdredhat e kamzhikut fėrgėllues e epshit-nuk di, nė jam a s’jam mė unė.

Pavarėsisht mohimit tė lirisė pėrzgjedhėse si mund tė rreshtim vallė sė jetuari,
Thėllimit mos tė trokas nė portė dėshire e mos mė bėhet limfė drite prushėruar rrembash,
Kur gjithkrejtqark gjykatėsit e moralit s’po lenė meshė inēestesh sė festuari,
Ndėrtojnė e shembin idhuj baltėrimi pa ditur ku t’ia gjejnė varret shpirtit sė penduari,
Eja e arratisemi nga kjo valle zjarrkalbur e paqėn kėrkojmė njeri’tjetrit thelli shkrepash.

Ku nuk mund tė mbrohemi virgjėrisht nga vetvetja as ndjesa ime e as lutja jote,
Kratereve tė gojės ku prroskat e magmvės na thekin bukėn e pashterė tė mishrave,
Pas pak palmat e gishtave qiejt e gjinjve pėrkėdhelin ku shenjttėt gjejnė hoje,
Pėr tė bletėruar vullnetin ėmbėlthak nė zemrat qė nuk kanė prej turpėrimvėrtetės droje,
Eja fshihemi tok nė bunkerin e njė kokėrrze lajthie, largu temperuesve xhelozistė tė thikave.

Ndoshta nėn fiere dhelimash ēerdhen do na e falė kėtė natė njė yll kėrmilluar,
Bekimfundmi tė largohemi nga natyra shpres’hirnosur e njerėzve rutinrrezikshėm,
Tok tė masim koordinatat e kėngėve pa ngjizur nė ėndėrrenjat sapo pėrzhbiruar,
Pa u kthyer nė ngastrat hashashiste tė humbtarėve qė thėthijnė ajrin e fatit lėngimuar,
Pra brenda amfiteatrit tė njė loti vese nga e jona dashuri ti zbojmė shekspirėt pameritshėm.

Sepse nė saksofonin e sė tashmes buqeta jehonash derdhim dhertirave tė qeshmave,
Asgjė s’do pėrfitojmė nėse korigjojmė gabimet tona nė jetėt e tė tjerėve-ardhmės,
Ky ngushėllim parapėrcaktor s’ka pse na rradhit nė nekrologjitė e balsamosura djeshmave,
Si engjėj tė paemėrt askush s’do na kujtojė nesėr ndėr panairėt e kreshmave,
Ndaj shtyllės kurrizore tė muzės po i lutem sot tė jeshė lugina pėrmbytmėtare e palcės.

E ti mos m’u llasto thjesht veē pėr tė ndėrruar petkat si stinė kalendarngatėrruara,
Kur zemrat boll mirė e dijmė qė i veshim me tė njėjtat nostalgjike vjetėrsira,
Rish padeshifrueshėm pėr t’u fshehur nė edenet e adhuronjave shtegpėrēmuara,
Nga ku kthehemi pėr t’u ngujuar vetmohimės nė vajin e kandilėve ndanė udhfateve lėnguara,
Pėrderisa nuk gjejmė dot njė amplifikator guxime ku ndjenja tė furtunet nė miliarda klitha.

Por ja qė ti ende pranon tė mė pėrhapesh krahėrorit veē si njė parfum nėndhesor,
T’i ndjej ēdo ēast qelizat si mė hyjnė rrėnjėsh trėndafili sagonxhuar imungesės,
Ngjitesh deri nė shkėndijat e epsheve qė mė yjėzohen nė tavanet e qerpikut fort mjeror,
Pastaj rrėpiresh dėborė pėrngjethmave lakuriqėsisė pėr tė mė bėrė theror,
Teksa dua tė tė ndal pėr tė t’i dhėnė ngjyra miklimse marrėzisė e dy-tri metafora zbulesės.

Sakaq humbas mes stuhisė sė hirit tė trishtimit qė mė pėrqafon kurthėruar,
Duke m’u lutur tė bėj njė magji e t’ia kthej rish fatin nė parbuisjen e pemės sė zjarrqershisė,
Ku dikurė mijra zogj zbrisnin tė kėndonin prelude dashurimit e tash largmėrguar,
As shkronjat e emrit nuk ia skalisin mermer’puhisė nė fluturimat e gazmendit pėrēmuar,
E mė bekon dorėn ngushėllore qė uritur durim ia vjel frutet thėllimit tė stinpshertisė.

Ngulmova tė gris gjashtė mijė perde vetėtimash qė t’a adhuroj kaq gjelbėrore,
Ndėr luspa petlazambakėsh mė rrėshkiste gishtash gjarpėrushėza ndjelledeniane,
Herė pėrfund thellėsirave tė dėshirimit zhgėnjor humbte koralesh shndritmėrisht perlėzore,
Herė mė trembej lėndinave tė errėsirės sė mendimit si bijzė keqtrajtuar njerkėzore,
Si tash qė prej majės sė piramidmėkatit mė zbret vrap’penduar brinjėve ndėr meridiane.

Qenve tė slitfjalėve ua shpejton ndėrsimin pėr tė mbėrrirė lėndinėzave tė heshtjes,
Ku hijet e zogjve ē’vetėtimėzuar zbresin nė pėllėmbėn e akullt tė nostalgjisė,
Thėrrmijzat e petaleve tė komplimenteve ēukasin pėr t’i falur trajtėn e dikurttė qeshjes,
Pa e parė peliēen e mėrdhimės si e ka mbėshtjellė zemrėn najlon ngėrdheshjes,
Ku ende pyet tė hidhet apo jo pėrfundti grishash ku unė e pres mes rrathflakėve tė magjisė.
Vijon.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:11 pm

Nė pandeh qė jam fyt ferri-ēdokush qė e ka frikė do dijė si tė ruhet-mos shkojė ferrit,
Ka qindra shtigje pėr tė ngjitzbritur qiejt e mjafton injekto hapash entuziazėm,
Sado tė duelen era e retė vela e guximit s’do t’a pėrmbysė flatrimin-kaltėrimi kurrė s’djerr,
Bile, shpėrdredha e intelektit me tė mungesės domosdoshmėri shpėtimkotaz bėjnė sherr,
Sado tė jeshė amshim-jam flijima, e sado tė mos dua tė jem kufomė-je veē kazėm.

Pse nė evoluimin e rastėsive perfektėsisht gjen kohėn e fundit tė vet gjithshka,
Ndoshta mė thjesht se sa kur nisi t’a konvertojė sipėrfaqen e ndjenjės nė hektarė,
Ē’shėmbėllimi i dashurisė tė kthen origjinės ku ishe rruazė tek gjaku mblidhte mijėra grimza
E kjo kėngėz lamtumire po qe se t’a kurdis gramafonin do jetė veē kor mjeran plot klitha,
Nėse jetuam nė pajetė-kushedi ėndrrash vdekojmė pavdekės tok me yjet shkreptarė.

Shpejt u pėrballėm me tė keqen ndaj fituam pse duhej tė rriteshim si stuhitė shpejt,
Mes djerranishtash tė rinisė humbur ditėm t’ia ndėrtojmė kantieret pėrvojės,
Aty’kėtu hodhėn shtat dhe pyjet e urtėsisė qė ballė sėpate i mėsuam tė marshojnė veē drejt
Dhe pse s’rreshtin rrėnjėsh sė na vjedhuri-toka e bujarisė kurrė s’na u mvrenjt,
Por s’po kultivojmė baltėn e lotit tonė, kjo keqė e pakrahasimttė-thua na bėhet shtrojėz?

E teksa rrėzohem nė portat e poreve tė tua zhbiroj ligsht trupin qė e adhuron dhe terri,
Dritė bėhem pėrthellė kapilarėve qė thėthijnė njė energji ēudi tė pa koncepttė,
Dhe pse i kufizuar prej kangjellave tė lėkurės ku pranga dėnimreja mė kalitka tmerri,
Liria mė mbetet njė pelikan me sqepin nė thithat e diejgjinjve verbėruar prej epshi,
Teksa kėshtjellza e horizontit ku skllavem mė dhemb pse u lartua rreth njė kroi lotshterptė.

Kjo do tė thotė qė tentakulat e dashurisė tė tė shtrihen deri nė oqeanė dėshpėrimi,
Pėr tė gjetur kontinentet e kėnaqėsisė fshehur nėn ēarēafė murlanesh shtratit tė kohės,
Majė kepthirrjes pėr ndihmė ciklonet e kėmbanareve tė ngjiren prej pėshpėrimi,
Kur unė e ti njė fjord ndėr fluturim dallėndyshesh ndėrtojmė mes engjėjsh kėrshėrimi,
Dhe pse na u dashka t’i veshim nė tė zeza zanat e mushtit qė na i japi shijen etjes e brokės.

Ēudi si shekujsh s’e ngatėrrojmė kujdesin me frikėn e jemi ogurė pambrojtur ende,
Zambakė qė nuk na i hap ēadrat muzgu mos tė na drittė deri nė kėrthizė shiu i agimit,
Ndonėse shtjellėzohemi karusel gazmendit temjani i smogut na tharton mendje,
Shkall’lumturimit hipim e zbresim mirazhesh e rish arratirave mbetemi origjinazi nė rendje,
Jemi mėndafsh nxire qė i thurėn petk bekimin, bile dhe pishtarė zjarrvėnėsie tė prarimit.

Tej shkrumbanisė pa remė loti pėrmes hirit kėrkojmė puset e epshit zbathurirė,
Nga dhjetė qė gjejmė mbuluar korbash, kovės time prej mashkulli do i mjaftonte veē njė,
Kur shkabisht ti sokėllim mbi nėntė tė tjerėt pėr peshkun e vesit mbytur-e sa urirė,
Kridhesh thellėsirash qelburintare gjaku pa e njohur veten ritualit shthurirė,
E s’di-tė bėhem litar tė tė nxjerr prej hėne a tė tė le fundi tok me kurortarin djallth shterpė?

E ja qė t’i shmangem mundėsisė sė jetės do tė thotė tė bashkėjetoj nė njė akt me vdekjen,
Portat e dheut t’i hap me ēelėsin qė ruan nė kafkė thesari vetmia e pa ngushėllim,
Mes autostradash brejtur krimbash pėrjetėsimi t’a mamuzoj ēmenduri veten,
Qytete paqenies llamburirė nga fosfori i eshtrave qė me palcė virgjėrtare mėkojnė heshtjen,
Kur fare thjeshtė mund tė mė tiganisėsh prehrit si kermillth a mėzth shfrimhungėrim.

Shpesh mė duhet tė pėrdor metrin e fantazisė mbi letrėn ku veēse mbjell e shkul vargje,
Pakufijmėrisht tė mendoj pėr qiellin e kėshtjellės ku dua tė tė fsheh trillesh guxuar,
Lypen mijėra kubikė me mure pėr bedenat yje mbi yjė e pėr ura ėndrrash-sa harqe,
E ja qė pa argjil s’ka si piqet tullė nė furrat e zemrave tona mbetur pa pragje,
Ja qė argjili i orgazmės sate mbeti padėshirimit nė testament tė tjetėr kujt robrisht ngujuar.
Vijon

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:12 pm

Pra, domosdodhmėrisht duhet luftuar mirė nė arenėn e qėllimeve idepėrzėna,
Jo pėr tė fituar tehun e shpatės mė falenderimthellė por pėr t’i hapur pėrkushtimit rrugė,
Do bindur shenjtti i besimit tė na prijė droj’pa pėr tė ecur mė tej turptaresh bėma,
Ushtarėt e harrimit tė urdhėrojmė t’a zbojnė prej shtegut gjithkėnd na ndalon gazit nė nėma,
Drejt betejės sė re pa kompromis ku na pret rilindja jo ngadhnjes por riciklimit-kurrė!

Ndaj jam zeppelinė kėnaqėsie kur mė dhuron puhiza “njėmbėdhjetė minutėshe” nga jotja jetė,
Ani pse mė thua qė krejt zymbylishtat e fatit veē t’u shkelshin nga hapi im blatimnaje,
Kur dheu i frymėmarrjes gadishull pėrkėdhele mbeten pronė e tjetėrkujt vėrtetė,
E veē jeta e tij nuk ėdhtė mė e tij por e shenjttve qė e mbrojnė prej liganive tona ngjethtė,
Megjithatė i vetmi ngushėllim-fakti qė ati i hyjve ėshtė dhe yni atė-nė ēdo falje.

Prej fjordit tė syrit e zgjidh barkėn e vela muzgore m’a shtyn nė passje instiktin,
Haluēinacionazi me gjeometrinė primitive i mat miljet dhembjeve dėshirpapėrshkuara,
Herė majė direk papėrgjegjshmėrie hipi vetė e heri klandestinaz flamur flirtin,
Bashi i rastėsisė mė lyp t’a gdhend lahutė kur heretikisht duhet tė lyp turra pėr trishtin,
Ku, njė pas njė do tė pėrfunden gjithė pishtarėt qė vegimuan tė na pėrpijnė pasionflakėruara.

Pėrmasash dhurimi askush ende s’na beson si ia vemė dashurisė kufijtė intuitivė,
E merimangat e xhelozisė na ndėrsejnė tė na e shthurin syth pas sythi hartėn e mendimit,
Rapsodive thirrjelashtta kthehen t’i zbulojnė ndjenjės sė vet krojet aq e aq primitivė,
Ku etja pėrdhunisht ua fiton kėnaqėsitė tuj ia robėruar emocionit dherat plazmimzhivė,
Turpėruar luftė pas luftė vijnė tė na adhurojnė si qiej grishmėrinj i falim ritualisht spermimit.

Nė mokrat e tė kuptuarit kund s’e gjejnė grurin e domosdoshmėrisė ricikluese tė lirisė,
Dhe pse klithfushatash kryqėzore nuk i lanė meridian pa i pushtuar idesė gjelbėrore,
Por shihini tash nė platetė e zemrave ē’fantazma karikaturiste u bėjnė striptizė,
E qark mijėrat ngastrina haluēinacionesh mbjellė baltrash dėshpėrimi hashashisht me sifilizė,
Vetėm pse nuk ia gjejnė varrit tė shpirtit rrėnjėt e pyjeve tė parajsėzimave shterpėrore.

Pėrkundėrshtisht me fatin duan tė nxjerrin mjaltin prej gjakut tė lumturimit mohuar,
Kur dhe gurėt e dijnė qė hėna nuk milet sado qeshjebardhė t’na e shtjellėzojė blegėrimėn,
Kjo gjini duhet tė t’a pjellė palcėn qė tė mburresh pse genin nė gen i ke ē’koduar,
Kur dihet qė eshtrave tė amės sė saj imi gjysh miljona shekujsh ciklisht mua mė ka klonuar,
Pse s’i noteroi thjesht sarajet e vaginės por nė ēdo pore ia testamentoi ngjethėrimėn.

Pra qenkan veē tė miat portat e kohės ku i hyjnė e dalin dėshmitarėt pėrkushtimit,
Me pishtarė flak’argjendtė gazmendi stafetuar nė bij jetpambėrrirė maratonash,
E tej nė bregun pazjarrmėruar tė jehonės dhėmbėt po mprehin peshkaqenėt e pėrēundnimit,
Rreth ishullit tė syrit duke stuhiuar direkėt e lavdisė qė u mbytnė po thesarshkrumbimit,
Kur teorema dinakėrive askush nuk orvatet tė na vėrtetojė kahun polzhvendosmash.

Pse mbetmė atlasė tė hapur orientimi pėr ēdo rrymė qė shfleton pathėntaret fjalė,
Mjafton ndėr ugaret e analfabetizmit tė shenjave t’i gjeshė dej plugut tė shndritmėnisė,
Mollėn t’a bindėsh pėr atėsinė edeniane e krahėror’elbit tė derdhesh puthjevalė,
Luginash terri tė derdhesh dallgflakėrues e pėrrallisht majmajė yjesh tė bėhesh rishmi kalė,
Patkoi shteg’ri me ēelikun e patkoit krenimvjetėr shkėndijon pėrmbi kudhrat e flijtmėnisė.

Boll shpikėm mekanizma horoskopiste pėr tė zbuluar tė ardhmen tonė tė pa emėr,
Boll u pėrpoqėm tė paracaktojmė rrezen e radarit nė kozmosirėn e ndjenjėsive,
Boll i pyetėm milingonat paraplegjikale tė fjalėve si ia rrėzuan fortesat zellit krenarimvjetėr,
Boll cirqeve hipnotike na pėrdorėn pėr tė trembur spektatorėt ende adhurimit verbėr,
“Tash e tashmja-gjithshka kemi”! pse mos t’i bėhemi mėkim pa trokitur porta ėndėrrive?!
vijon.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:12 pm

Sado qė rishmi nuk po ia transkriptojmė njeri’tjetrit gjuhėn bekimfalėse tė intuitės,
Enciklopedi shqisave arkeologjikisht rrėmojmė t’i gjejmė relikat koh’humbura besimit,
Veēse nė sistemet e tė menduarit nuk zhbirojmė dot e sonda na thyhet frikės,
T’i ekuilibrojmė biodiversitetet tė kuptuarit-ndėr shkenca tė panjohura s’bėhemi dot shpikės,
Thjesht pra tė marrim e tė japim dopingun e epshit pa i kėrkuar tė njėjtin kah trembimit.

A s’sheh si na e ledhaton lėndinėn e veshit harmonia e kėtij shiu gjelbėror tė arsyetuari,
E jo koret shthurantare tė impulsivitetit gjinkalltar pa dirigjent disiplinimi ideor,
Dhe pse kalendarėsh s’po gjej mė se ku pranverat tona nisin e mbarojnė se pllenuari,
Dhe kur nė krateret e gojės veē hiri i dueteve vallzon trishtimit sa fort mjeruari,
Pėrderisa nė teatro fshehmash po lutemi tė na pėrgjojė njė gjeni’ri-mbase moxarti premtor.

Apo njė shekspir gati pėr tė na rrėfyer se liria pa koordinata e tonit gjarpėrim,
E mbaron sė enduri pėlhurėn e qiellit tė vet ku fillon liria e maces ndėr tjegulla hėne,
Kurse nė manualet e hipokrizisė standartisht pėr lirinė e njeriut-tepėr vonė,
T’a vazhdojmė thurjen e fijeve tė erės dheut ku veē liria e shenjttve e ka tashmi pronė,
Prej andej tė pėrjashtuar jemi e tė pameritė pėr tė hyrė as klandestinazi nė oborre ėndrre.

Nėse kurthi i manisė drejt mrekullisė femėrore mė grisht nė teh flirti me ēdo ēmim,
Nėse trilli kuēedror drejt hyjnimit mashkullor tė ndjell nė flakė ferii pa mėdyshje,
Aherė drenushėza ime pėrralltarin rrezėllim nėse s’ia vleroj, do ia dhurojė-e kujt trim,
Po legjendari yt lahutės jehonėzuese nė s’i bėhesh muzė-cilės kuēedre a delėze t’i falė himn,
Ndryshe-tė kam thėnė dikurė, gjithshka nuk ėshtė ndryshe po qe se qashtremi ndryshe.

Drapėrinj do t’i mprihnim hakmarrjes pėr t’ia mbrojtur nė ēdo kallėz arėn bekimit,
Kur ja qė destinimin gabojmė pėr tė vėrshuar ndėr fushnaja me tjetėr pronėsi,
Sa tepėr qenkemi larguar prej etjes sė zjarrvėrtetės dashuri me krojimin drejt shterimit,
Sa kaptimpabesimazi karvanėt e deveve tė kujtimeve pėrmes dunash treten shtegtimit,
Ku e harruam mangallin plak tė pėrqafimit nevojparė-unė e ti-mbetur sot krejt pa ngrohtėsi.

A mos ndoshta toka qė mėrzitet nga pėrkėdhelzat e lumit duhet t’a ndėrrojė lumin,
Po lumi qė ndodh tė mėrzitet sė pėrkėdheluri si vallė t’a ndėrrojė dhe ai tokėn,
Dreq o punė! argjil’dritės e uj’amshimit, nė kėtė dhe tjetrės botė-toku ia thartuam brumin,
Me trenat e karuseleve tė ekstazės mbėrrimė nė diell e ia thėthimė deri nė gen palce rumin,
A mos thjesht ia shndėrruam nė prrooskė orgazme e thellie si struci fshehim kokėn?!

Nė leqet e ē’natyralizimit tė vet mblidhka njeriu nevojshmėrisė ngarkesa emocionale,
Gabimisht tuj i konvertuar ēentralit tė trupit nė shkarkesa pasionshpejta elektrike,
Periskopėt e nėndetėseve tė shqetėsimit gjithkah paniken nga ky duf shkatėrrimtar vale,
Ku tornadot seksėruar oqeanin rrokadojnė me kontinentin skakierash mbytfjale,
Ku qeniet pėrbuzisht superiore brirėt thyejnė pėr tė vendosur ekuilibėr qoftė bile e me hile.

Marshi i katastrofės qė tash mbledh mbeturinat e lumturimit ogur’zi-s’varej nga ne,
Palmat e pėrqafimeve shkulur rrėnjėsh tregojnė se kėtu s’ka pasur kurrė ekzotizėm,
Buburrecat e puthjeve ēiftėzojnė rima pa kah nė rėrė pėrngjethi e rish fshihen nė varre,
Prej nga ku do kishim dėshirė t’u arratinim metaforave ngjizur zgavrash kafke,
Veē sa pėr tė korigjuar nė kohė barometrin e realitetit qė nuk tregon presion pėr erotizėm.

Sa mė tepėr e sa mė nė palcė ia studiojmė shtresat mineralmbajtėse psikologjisė,
Aq mė pak ia ē’konfigurojmė mbiqenėsinė njėqelizorėsisė diabolike tė kuptimit,
Dhe kur ua hapim portat maleve tė krahėrorėve tė njeri’tjetrit e llavė hirit kėrkojmė sfinksė
Arenave tė befasisė ngėrētarė mbetemi kur po ne fantazmėruari rish bėjmė striptizė,
Nė tė djeshme pa tė nesėrme e nė tė ardhme pa tė shkuar-kroje denjėtorė shkrumbimit.

Akuariumin e vakuumit mbushim me elementė kimipakonceptualė dėshpėrimi,
Dhe pse nė poemat e nekrologjizmave e dijmė qė muzat nuk mbjellin rishmazi jetė,
Veē vdekja e mbretėron asgjėnė dhe nėse na fsheh nėn mjegull polemlagėsht pėshpėrimi,
Ngecim si peshq flatra’artė nė gėmushat e reve ku rrufe e gjarpėrinj ēifton kėrcėnimi,
Pėr t’u kthyer dheut shenjttor tė faljes ku na pret amė mėshira nga kjo zgjimė pėrngjethimi

Kėshtu qenka e s’mund tė ndėrhyjmė pėr t’u drejtuar gardhet e mendimeve tė tjerėve,
Sė paku hapėsirash kėndpapėrgėnjeshtėrta t’i paracaktojmė caqet sensualitetit tonė,
Liganėt e vegimave t’u gjejmė e forma barkore t’u japim vallesh ere shtretėrve,
A mbase mes hartash loti tė zbulojmė ishuj e puthjet t’ia gjelbėrojmė ēdorrėnjėsh pjeshkėve,
Paēka se do tė thonė rish qė jemi devijacione instiktesh e veē djalli na fal pėrtalljes pronė.

Ngushėlluari mbi brezaret e letrės ku tash trishti mė shkronjėrohet koshiencės,
Konstelacionet e epsheve do na venė emra alienizmi e epitafet do na meritojmė nė ēdo varg
Nėpėr skeleri aforizmash kacavjerrė do ia rrėzojmė katet qiejnxirmėtare brengės,
Me fibra karboni nga hėna thyer e pėrēmimit njė sondė guximnaive do i sajojmė shpresės,
Tė na shpjerė ku veē kėnaqėsia utopike e imagjinatės na i ēon kėmbėt parajsorit prag.
vijon

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:13 pm

Para kujtdo qė tė na mirseardhė qoftė nė ēezmat e tempullit tė profetizimit tė xhehnetit,
Qoftė nė biletarinė e kinemasė tė retrospektivės ku padyshim do mbesim celuloidė njė ditė,
Nė vitrinat e harresės mos ngurojmė pėr tė reklamuar ē’pėrfaqėsuam jetshterit,
Cilėt jemi pra-tė jemi vetvetja qoftė dhe sikur zvarrė tė na gjarpėrijnė flakėve tė xhehnemit,
Nėse drejtėsi do tė thotė tė mos duash dhembjen e dashurisė qė tė ringjall perėnditė.

Tash ē’tė deklamojnė s’kanė dy fenerėt tanė bėmirtarė endur muzgjeve tė njera’tjetrės,
Dhe pse ka kush tė na prijė drejt ujvarash drite mbetemi rish tė braktisur prej agut,
Eh sa larg metrikės sė pėrgjėrimit e shtėpisė metaforike tė surrealitetit tė letrės,
Kur, tė rrėfesh e tė rrėfehesh kush je-tė tjerėt lejon t’a thonė tehndryshkjes sė tė vėrtetės,
Nėse gjuhtredhazi heshtin kjo tregon se po na gatisin njė aureolė hiri shpagut.

Krijesa tė pa meritueshme amshimės pėr misionin e ēuarjes sė shpirtit pėrpara,
Si kurrė s’do ta dijnė sa koncentrat arsyeje mbartin vetvetes pėr ta shndėrruar nė energji
Keqtinė jashtqitazi konservojnė pa kuptuar qė pėrkundėrt i ndryshojnė botės pėrmasa,
Gjithėsimit ia ridimensionojnė portat e kėshtjellės sė parajsės ku sot janė veē rrasa,
Me emrat e mallkonjave vulosur para e pas nesh nga po e njėjta dorė lavdimi plot neveri.

Vetėm pse vetė na urdhėroi tė duhemi ligjepėrshkelshėm ballė moralit ndėr herezi krimbur,
Ndoshta pse po mediokrin ritual kryejnė gjithkrijesat e pa plotėsuara fort gabuari,
I japmarrim orgazma platinėzuar mbiqenies e vjedhfalim ndjenjė-kurrė shtirur,
Si engjėjt flatėrzuar nė besimin ilegal e si apostuj tė rremė rremba dėshirash zhbirur,
Ne jemi ne-s’e adhurojmė njeri’tjetrin si do na pėrēmonin tė tjerėt pseudolirisė pranguari.

Sidoqoftė, kurrheri nuk keni parė njė ftua qė qesh si njė stuhi duke rendur drejt meje,
Mė shkel me putra dallgėsh e mė fundos mes oqeanisė padhuruar tė pėrqafimit,
Shėtitores sė yjeve largohet e nga pas rremat e emocioneve nuk mė gjejnė baticash prehje
Muzgėruar teksa petkahėnore vishet si murgeshėz muze e e mbėrrij ē’tehur epshrrufeje,
Duhej t’a kisha kafshuar para se t’m’a kapėrcente bregun makthtar tė pėrmallimit.

Kotthi thonė qė e njėjta nėpėrkė nuk tė pickon dy herė kur arratisesh nė pyllin e zellit,
Kur sqotta mė ka zhbirur shpirtin e bile thellvenėzuar ėshtė pa mė pyetur nė mua,
Prej humusit tė inkoshiencės nuk di nė mė pėrēon helm a limfė pėrpjetė kėrcellit,
Blertėrenjash dhelatore tash jam pushtuar nga kėrmijtė argjendtarė tė vesės sė pėrngjethit
Nėpėr korbat e kaēurrelave tė natės flatrohet dhe pse indiferencės tė mė braktisė s’dua.

Jam a nuk jam kullė e sė vėrtetės tek e pėrgjoj nė pasqyrė shpirtkristare mirazhi,
Eshtė dhe nuk ėshtė kaprrollka e instiktit qė kėrcen tejkufijsh tė bashkshortėsisė,
Herė kam dėshirė t’i bėhem rėrė frymjanarttė ku shtriganka tė pėrcėllohet thėngjijsh plazhi,
Herė dua tė mė uraganohet pėrqafimit e tė mė thyej flamurėt e tė mė mbytet nė tė bashi,
Por, fort ligmi e shoh veten si grurė i djegur mes lėmenjve vlagonjtarė tė shpagėrisė.

Pjergullat sapjekura tė fjalės ndėr tarracat e gojės t’i vjelin duar fort meritpanjohura,
Ndonėse s’duhej, ndėr hipotekat e arsyes-pa arsye tė konsideriojnė krejt lashtėsisht pronė,
Hyjneshat qė tė mbronin lirinė e ē’tė duhen mė tash pasionit tė tij magjingordhura,
Veē engjėllthkat e ēmendurisė ndiq shkretėtir nudėtirash ndėr kuaj epshi tok mbrothura,
Ku uritur e etur ujkonjėrisht endem rish nė kėrkimin tėnd oj humbtare jehonė.

Ja qė veē atyre qė kurrė nuk e paskan hak u troket po kėmbėngulazi fati nė derė,
Dreqi e hapka e njė frymė e pėrgėnjeshtėrt shenjttėrimi shpėrhapet kėshtjellės,
Kur perla varur nė njė qafė shtrembėrane as dje e as nesėr virtytit nuk ka hiēthi vlerė,
As njė buzė e virgjėr qė drojes nuk e tundonka sofrės sė orgjisė nga njė brokėz verė,
Puthmė pra oj kthetrafantazmore qė s’dėnjonke tė m’i arratishė labirinthesh fshehttare jetės

A s’po ndjen si po shurdhėrohet patkoi shkrepėtimor i njė kėmbane gjėmflorinjtė,
Nėpėr dritaret hapur tė reve nė shtėpinė mortēbujttare tė sė ardhmes sonė,
Pėr tė na shkatėrruar ēatinė e diellit djajtė po farkėtojnė nė kudhrat e moralizmit shkopinjtė,
Vatrėn tė na hajnnė ilegalisht njeri e tjetri oxhakun-mlleftok po ndėrsehen komshinjtė,
Nga badiguardėt e kurorėzimit tė mbrohemi tek kjo kauz shtrigtie s’qenkėsh aspak vonė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:13 pm

Me mjegull zambakėsh petalemeteoritshėm m’a pushton krojmira zezarin ishull haluēinacioni,
Ku mbretėresha e dyshimnive mjaltė tharmėtirash ngjizon pėr entuziazmin,
Dhe pse nė radiot e plejadave tė lumturenjės marshit zulmėtar iu ka djegur stacioni,
Dhe pse e pa peshė mbetet qiejsh makthėtire dhembnajtira nė ekuator e pole gravitacioni,
Rish nė shtratin e pekuleve tė trishttirės e le tė m’a pjalmėzojė ēdosythi gazmin.

Sipas pėrzgjedhmės inferioritare strategjisė sė vullnetit tė natyrave paracaktore,
Mė ndihmo tash pėr t’u kthyer po nė trajtėn primitive tė asgjėsė mbrujtjedritė,
Mos mė ler tė strukem ferra iluzionit por jepmė engjėllkėn e kaltrisė t’i bėhem erė shkabore
Tė mos jem grerėz shurdhane mes rrjetės merimangtare tė mentaliteteve fort prangore,
Pot thjesht njė biologjist ēiftėzimi qė mes arenash nevoje e kryen aktin bekor pa frikė.

Statujat akulltare tė budallallėqeve ende mė hirėsojnė kopshtet nėmur tė nostalgjisė,
Ku mijra ushtri fantazmash po orvaten tė rrėzojnė vetveten e t’i kalėrojnė rishazi podet,
Nėse nuk dashka tė kthehem e pse duhet tė jem perandori i globthit tė zbrazisė,
Hijet e madhėrenjave djeshmore mos m’i ndėrse-perl’ e zėrit guackzemrėn tė m’a braktisė,
Nė kartėn e lėkurės sate me ē’shkėlqim pastaj t’i rrokjezoj rimrimash skaj’jetazi odet?!

Meqė je veēse ti eterpatradhėtirės-detyra ime ėshtė heshta e artit tė sė vėrtetės,
Tė mbėrrijė lartnitė zeusiane tė pishtarėve olimpikė ku sot paskan fort nevojė pėr tė,
Ndoshta shpesh t’i direkohet nė mes krahėrori busullės gabimtare tė shpresės,
E kur i mungon vetvetja-tė mbėrrijė dhe atje ku s’ka buitur asgjė dhernajtirave tė besės,
Tejet fėrshėllyer pėrmes mitrės sė qeshjes sate shndėrruar qiellzės sime thjesht nė kėngė.

Blegėrimat e kopeve qingjthikmprehura tė dijes ēdoditazi arratisen paniktare nga unė,
Nėn tendat e ēdo nate ende s’di ē’ujk m’i vjedh kur mė dremit currlja e fantazisė,
Kullotash tė ndaluara i shpura por qė tė mos ikin rish u bie pėrgjėruari ndėr gjunjė,
Nė kaq territore egrisht grishmėtare ku ulėret rreziku korbat emrin tim kujave po mbrujnė
Vėrterė dėshiron tė mė adhurosh lapidar mes ledhit klithenjashkrirė zjarrit tė llahtarisė?!

Nė tjetrėn botė tė perversiteteve do mė kėrkosh ku Helena guximit dėrgoi sė pari Homerin,
Po nėse nuk ėshtė rrėfenjzanafillazi vendbanimi bekimtar i parajsės fort premtore,
Sa pa na thėthirė ettazi honzhgėnjima lermė me thonj tė t’a tatuazhoj majpenisit portretin,
A brenda mureve tė amfiteatėrgjirit ku kacafytma e afshit s’e ndalka koncertin,
Sepse altarėve tė mėshirenjės s’jam Jezusi e as ti ndėr ligjet e faljes-ama shenjttore.

Gjenia jonė prej skamėsish na i shtyn gardhet shkultrembėse tė manjakėrizmit mė tej,
Nė atlaset memecore tė mishrave tė njeri’tjetrit tuj mos lėnė kundmi asnjė gjurmė,
Foshnja e padukshme e keqardhjes qė s’do vdesim tok qan dritazi fatpanjohės ndėr shpėrgej
Vetėm pse para premtimit s’dėnjon t’a lindė ky flijim pa cak-vargonjtė na lidh ndėr kėrcej,
Ligash kacafytur si molla me degėn jemi, si vlaga e dheut me lotpashterin lumė.

Megjithatė tash e dijmė qė kush e fsheh mėkatin e tjetrit e bėn flakdėshirash dhe vetė,
Ky libėr shkruar njė herė qindepokash do kėrkojė arena verbimit sy kureshtarė,
Pėrrallza e xhelozisė sqimhajnse nė pranverėn e buzėve shtrydhet si njė limon shijedhertė,
E ja qė kama ē’dremitur e dilemės na grisht e na tremb zezanėrisht tehblertė,
Na i stolis gishtėrinjtė e adhurenjės qė t’a ngulim e tė na ngulet nėpėr klithza pa tė sharė.

Kreshnik apo mi-unė jam legjendarės pafajtare tradhtenjė po ai-as ēiflig e as pronėsi,
Ndonėse nė bixhozin e ēastit pas fitimit tė dashurisė ngulmi mė do dhe pėrjetėsinė,
Jam thjesht njė partner lojshpatash a njė ēek vlerfallctar e mos mė mbaj mėri,
Ndėr oqeanitė polshtjellėzuara tė benzinės akulluar lutjes mė pėrdor veē njė heri si shkėndij
E me kthetrat shkulmtare tė tajfuneve nė mllefit pa shlim ndaj varkėzės sime bėj kėrdinė.

Brenda ciklit riciklor tė jetės jetojmė shumė herė nė shumė forma nė shumė jetė tė tjera,
Duke ndjekur panjohjes shpesh dy rrugė kur Zoti na ka dhėnė veēse njė zemėr,
Harruar pse aq gjatė u endėm mes pyjesh tribunale filozofėsh nėpėr mėsonjėtoret zellvjetra
Veēse kur na pėrball krokodilizmi rendim ritualisht tej moēalishteve pendimshtera,
Satanizmi idealitik kurrė pa ditur rastėsisė se nė ē’gjini na dhurohet: mashkull a femėr.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:14 pm

E rish tallemi qerthullive tundimtare se birat e martesės tė shpėtojnė prej urithvetvetes,
Arash qė nuk na pėrkasin s’druajmė tė mbjellim karrotat tona, spinaqtė e lakrat,
Ekuilibri i gjasave grurin do na spėrkasė me sekrecionet xixėllimyjta orbitperfektes,
E nė vezoret e breznive do ngjizim denjėsisht trashėgimtarėt epopeve fshehmėliga heshtjes,
Pse fundpari kuptuam: gjole ē’besnikėrimi zanafill na janė labirinthet ku luzmen gjakrat.

Por, ti duajmė oj grabitqare nėse do tė t’ia zjarrėroj krejt hartat tradhėtenjave,
Herė me tė kuqen e turpit t’i ngjyros e herė me okėrritė e vjeshtrive shtatzanuar,
Rish krenimpaemėr kur do tė doja tė klithja “tė dua” nė patranskriptėrinė e shenjave,
Ku mė dhunon tė ul kryet si njė luledielli tejpjekur me dritėrim fati vėrshuar tundimit venave
Teksa lumturohesh tuj e vjelė kokėrr pas kokrre nėpėr terr tė memecimit epshpraruar.

Tufat e kometave s’blegėrijnė mė e bile veē ndėr autokamera mediokre poetėsh bėhet luftė,
Sepse njeriu mbetet ujku qė miliona kopjesh shumėzon vetveten pullit tė anatomisė,
Qumėsht vetėtime i derdhin kryesh sa pėr t’i kujtuar ėmbėlthsirėn nė prehėr e gushė,
Kur s’mundin as fijėz bari nga bleria mirenjlargėt t’i pėrqafin hyjnishtores fushė,
Ku kullotin dėshirat arratirė qė tash nė trajtė hijesh na pėrqarkin prushin e mbrothėsisė.

Kėnaqėsia e ritit tė tė rrotulluarit na i humb qendėr perpendikularitetit tė qeshjes,
Ritėmshthurazi djepėzojmė embrionet saformėzuar tė ėndrrave shkrep mė shkrep terri,
Kot ambalazhohen transportier kohės mirenjat kur njė pas njė kridhen mekanizėm heshtjes,
Ku i gjejnė but gjakut ardhimtar, kurbanishte-dritės e argjil zanafillor-prehjes,
Polpolit t’i hallkė hemisferat e sperancės cikėljetse rilindmortesh hareje krojesh mjeri.

Pa atdhe tuj ecur pas karvanit tė aforizmave bindemi qė veē dheu di tė na mbyllė gojė,
Asgjė tjetėr s’druan tė na ndalė baticėn e menēurisė qė pėrmbytje ngjiz kudo ku i bie fara,
Mbetėm konglomerant tejnatyror qė cinizmin kemi jorgan e cmirizmin shtrojė,
Bletėt e bujarizmit i pėrzumė prej gjoksit e me grethėr i qytetėrojmė fatit ēdo hojė,
Aq sa dhe dashurinė na e pagėzon blasfemi kjo gjuhė ēensurisht e pa transkripttė nė gjakra.

Penistarėve idhujtarucė po t’u stolisėsh kryet ndėr shtatore qoftė edhe me kurorė gjembaēi
Hijet do u zgjaten aq pacaku nė perėndim sa vetet do u duken si kėshill shenjtėsh,
Ngrejnė e ulin kollona pėr olimpin e moralit sipas lartėsisė qė u lyp ngrurisht kėrrbaēi,
Skllevėrit duhet t’ua derdhin bazorelievesh portretet-veē pėrjetėsim t’u bronzė llaēi,
Si njerkėr profecishė na pėrjashtojnė hierarki asgjėsė ku Zoti i kryka krahėsh e veshėsh.

Po nėse ky stacion kozmosie nuk do t’i kish veshur kozmosirėn ēdo busulle me tė zeza,
Kush do tė na e besonte krifėn mijvitėshe tė kalėrimit pse rrezaton veē nė tė bardha,
Nė sot na shpallim dishepuj verbie e me fenė tonė do trembin pasardhėsisht breza,
Teorritė pėrkundėrtie, ekzistencės, shndrimės sė vet lartin piramidisht pengesa,
Faret e sė vėrtetės sado larg do na adhurojnė veē ne tek shkėndijojmė mes dallgnajsh hata.

Fundmi u lodhėm sė na brejturi ferrolidhjet e zemrve urithėt e dyshimnajave tė frikės,
Deri nė ēastin kur i njohėm gen pėr gen strategjitė e tendencave tė sė panjohurės,
Paracaktuar pėr tė na qenė pjesė e jetės e thundrimi tė na mbajė lidhur orbitės,
Ku vėrtiten naivshėm ligjet pėrtalltare tė moralit qė ia hapin mbyllazi hapėsirat idilike etikės,
Ndėrsa skenat e sė vėrtetės tragjedizojnė duke na ia kthyer nė gijotinare guximin gjuhės.

Mbetmė roje hambarėve tė durimit duke e kuptuar qashtrisht arabishten e predikatės,
Shpėtimi nė mbėrriftė-do t’a dhurojmė pėr tė tjerėt drithin e shpėrblimit pa kufizuar,
E nė sot na vizatojnė nė kartonin e qiellit djegur me majėn ndryshkur tė shpatės,
Pa nguruar tė na bėjnė shėnjestri e tė na mbulojnė sharjet e hipokritėve me floririn e baltės,
Thjesht pse po duhemi jo si ta-fshehur-meritojmė tė jemi personazhe melodramash flijuar.

Nėse ndonjėherė kanė dashur t’na e rijapin-lirinė po s’e kėrkove s’tė jep kush asgjė,
Me mercenarė kanunimash u lypka luftuar deri tej tė fundmes aortė dhembave klithore,
Mėnyra mė e paqme pėr tė ngadhėnjyer ēakallores kauz-t’i lidhėsh vetes prangė,
Lakuriqėzuar prej flokėsh nė thonj tė protestosh mes dhėmbė lukunjarėsh shprespėrgjakmė
Panikur tė t’adhurojė mjerėzia nė dashurisht i jep pėrmasa drite ndjenjės ekstaztrishtore.

Ky s’qenka ekzibicion ndėshkimi por shpallje fluturimi e gjithshkaje mungesės zvarritej dje,
Tretje e ēdo koncepti pa komplekse njėsh me fotonet e rrezimit tė diellit brenda shpirtit,
Thyerje e zhguallit tė breshkėrinjve qė prijnė pa hapur udhė karvanėt e kohės ende,
Nga putrat e xhirafės sė tė vėrtetės me kryet qė puth hėnėn nė buzė pėrtej reve,
Ku entuziazmi na ėshtė ngjitur aq mahnitazi sa kur mos tė ketė gravitacion-do gremisė hirit

E mjafton veē t’i trazosh thėngjijtė e pėrgjumur tė opinioneve nė mangallin e muzgut,
Ku sklerozisht mirpresin pensionet pėrzgjedhore tė tė qenit zagarė hyjnizimit tė virgjinitetit,
Kur vetė nė ēarēafėt e himenit projektojnė montazhe horroriste pėr gjykatėsit e vulgut,
Nė sallatėn e mbeturinave tė fundjetės pėrziejnė keqnajat me pasionin lashtėtar tė sfurkut,
Dehur pse vullkanizatorve tė origjinės sė vet ia fshehin botės vezėt e sterilitetit.

Si ende s’e kanė mėsuar qė kushtet e pjellshmėrisė sė kėnaqėsisė s’varen nga ky avull,
Kjo mushkėri nikotiniane-si vallė s’e dijnė qė nuk mund t’i bėhet serė fruteve tona,
Aspiratorve tė frymėmarrjes sė fatit ani pse na lėshojnė insekte thonjinstiktesh djallur,
Ani pse portretet e idhujtucėve vendosin tė na i tatuazhojnė thellazi nė shpatull,
Risėrish mbetemi rrjedhė dėlirmėrie qė nė liqenet e shendit mėkojmė midhjet shijepazakonta

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:14 pm

Ne jemi po ne-gjallesa emancipisht tė ndryshme e shpirtėrisht po aq tė ndryshueshme,
Kur ju emocionalisht nė pirunin e dashurisė nguloni bėrxolla mishėrisht tė njėjta,
Veēse pse struken mbėshtjellė nė vitrinat e nuditetit me peliēet sa e sa testamentēmueshme
A pse nė kushtetutat e pėrvjedhtareve kauza mbeten neni 1: breēka ndjellparezistueshme,
Kuti stolive pėr diamantet qė ofroni s’do gjeni vend sado erozionisht t’ua ketė ėnda.

Trokisni po nuk hapet porta prej nga arratitė nė gjurmim tė njė humbtar kismeti,
Kthimi s’ju pranon mbretėri pendimit sepse rrėnojat qė latė janė njujorkėzuar,
Asnjė ēezėm s’ju njeh mė-asnjė gurore s’ua kujton emrat-asnjė dryn nuk ē’ndryshket sikleti
Nė hermeticitetin e sistemit tė ideve keni mbetur sėndukė ku i thesar pajėn vdekjes mileti,
Kur ne jemi kasaforta hapur qytetrimi, ndonėse pėr engjėjt qė na mbrojnė-pėrēmuar.

Nėn valle kamzhiku ritėm i muzikės urrejttare u jemi pa u privuar nga ankesat,
Dhe pse dikurė po ata na predikonin qė ligjet e tė rrahurės mbeten fyerja numėr 1 e shpirtit,
Por daullja e goditjeve nuk na dhemb kurrė aq na vret fjala kur i hiperbolizon sajesat,
Gjuha poshtėron aq sa alfabetit tė alurimave prind zellmirė i je pėr krejt shartesat,
Shpesh do tė donim mos tė ishim ninullarėt e njė ėndėrrenje mbi djepin listhyer tė trishtit.

E sot duhet t’ia mbrojmė krijesės embrionin e konceptualitetit nė mitėr tė ndėrgjegjes,
Nė lypet t’i thurim njė himn ritėmri betejės shpejt t’i zgjedhim fitores shesh dhe kėsaj rradhe
Me armėt e prehistorizmit tė ndjenjės ngulm tė luftojmė se kėto kemi-bindėtare vetvetes,
Strategjizmat nuk na hyjnė nė punė plate aktualitetit ku i dhurojmė jetė vdekjes,
Ndonėse vdekja mbeti formė jete adhuruar pa kufizime njerėzore botės kalimtare.

Nė partiturat e pėrditshmėrimit llampadarėt u ndezim komplikacioneve tė harmonisė,
Qashtėrtisht tė vėshtrojmė ku hapa do tė hedhim jetėsisė se jeta qenka fort e dobishme,
Udhėve tė vdekjes do vdesim kur vdekja pėr ne do jetė mė e vlefshme se jeta gjysmėshtizė
Kur nė ballancėn e gjykimshmėtarit anojmė kah rėndet hareja mungore-nė krizė,
Pse dhe pse pranojmė tė jemi trompė funebriteti kompozicionizma ideore boll zellfrikshme.

Konstruksionizmat fatkeqėsore si i varėm ēengelėsh qielltive ndryshkur ar’thėthirmash,
Ashtu dhe mund t’i rrėnojmė si dominotė e kryqeve rrėnon vargan stuhia peizashesh lotimi,
Kjo mbetet sprovė dashurie pėr mėshirtarinė qė i bindet vullnetit tonė dridhmash,
Interpretim i hartės gjenetike tė fakteve kur duhet doemos tė marshim klithash,
Kur dhe pse mund tė na bėhen eshtrat shtresa mermeri jemi rish bėrthama klonimi.

Spiritualitet kottimi lodhja pėr t’i bindur vuajtjeqarkimtarėt pėr besėreja aleanca,
Meqė imagjinari armik s’pranon tė jetė mė eter por i pėrbashkėt nė kauzėn ndėshkore,
E ē’na duhet t’i iventarizojmė dobėsitė kur fare mirė na i ve vetmėkimit nė pjatanca,
Ballballazi nė ēdo tryezė mirkuptimi jemi e kur kjo nuk funkdionon-teh’argjendtė ndėr shpata
Fajėsitė nė duele kanė emra tė pėrveēėm, po ato emra gjykimit, si dhe lavdesh kėrmore.

Sepse para se tė ngujjmė nė thonjėza pėrkufizimesh hektarėt e lirive tė krijesave si ne,
Si nuk pėrpiqemi tė kuptojmė qoftė dhe petalin ku krahu i njė fluturze ndalon erėn,
Bile as peshėn e vorbulacioneve tė meditimit s’e masim dot, as ngjyrimat e konceptimeve,
Magji lidh nė fjongon e gėrshetit tėnd e bile veē pėr tė bėhem hap ushttėtari himneve,
Mrekullia s’vjen me sasitė e dritareve tė njohjes por me kroin e oxhakut qė bujtt pranverėn

Temperatura e shpirtit nė dhembje-e njėjtė me atė tė zemrės nė hare kur ti je po ti,
Jo vetėm nė mysėtinė e pasqyrave tė frikės por, dhe lugėtisė sė karikaturimave adhurore,
Sado tė ndryshojė kėndi nga na shnajperon e vėrteta syri ballė i ndjen fort trondi,
Rrjedhave gjakėruar tė lakuriqėsisė ku mjelmat e dyshimės shtohen me sa e sa shpoti,
Pėr tė na rrėfyer qė i pėrkasim ngrohtėsisht njeri’tjetrit e jo thellit tė pėrgojive akullnore.

Elikat sekondėshe tė elikopterėve tė lumturimit qė aq shpesh na fshehin murlanedritės,
Veē pėr brezat mineralizues tė qiejve tanė i kemi a pėr t’u verbuar radarėt cmirtjerėve,
Dėgjomė nėpėrkėyjtė: duhet tė zhvendosemi tej heshtjes, t’i humbim gjurmė orbitės,
Ndėr ishujt kozmozikė tė engjėjve mos tė na ndjekė frymėz njeriu dhenjtėrisht mllefit kollitės
Pse jemi klandestinė tek kjo ngastėr konceptuale-provė parajsimi e lavdmjerėve.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:14 pm

Pa miq kemi mbetur si vaterlonjė braktisur harruar pa u minuar nga kalendarėt,
Ku na e lyp ėnda tė vallzojmė mbi monedhė hėne varrosur nėn ballkonė koprracimi,
Arratisemi burgut tė reve tė ndėrgjegjes-trumpeta e shkopinj bėhemi njė me festėtarėt,
Qė rish na lenė vetėm teksa na lexojnė gdhendur bebėzash qė ia shthurėm shpirtit thesarėt,
Asnjė kube herezie nuk mund tė na i bėhet ēerdhe ėndrrave ē’dremitur frėngjie prangimi.

Ndonėse nė misėrnishte mendimesh na pėrplasen mijra ton breshėr thashethemnaje,
Dėgjojmė sa tepėr stuhi me laraska grabitqare e veē heshtim nė dordolecianen detyrė,
Tė fjalėve thėngjij mbledhim pėr t’i vizatuar qiellmallkimės portat e shpėtimit prej mjernaje,
Prej nga duhet tė arratijmė shpesh nga tashmėtira qė na kall nė napalm e zjarre,
Pse ende ngurojmė t’i hapim-mjafton veē t’i hapim-e tė themi: s’je e jona oj botė shendzgjyrė

Mos duke imituar profetėt luturazi duhet t’i falim meqė nuk di ē’bėn kjo dhelpėrinė,
A mund tė ngrejė kulte mėshire njera palė pa ringjallje shenjtėsh pendimi tė palės tjetėr,
Me gozhdėt e moralit pa moral na rikryqin po tek i njėjti tra ku hajni shau perėndinė,
Trojet e tė drejtave themeltare na pushtojnė e bile na e qėndisin me flakė vegimtire shtėpinė
Ku do donim me njeri’tjetrin tė rrinim si vera me kupėn e si flladi me perden pluhurvjetėr.

Metamorfozės gjenetike me njė lumė thėllimi na ndanė sa ndėr degėn tej tė tij jemi dy anė,
Urė nuk ndėrtojmė dot se s’ka brigje ku t’i mbėshtesė parmakėt vullneti hyjnor,
Si kurrė s’mėsuam dot qė shtigje jehonash jemi ari dhe ēeliku i gaznjėjtės kėmbanė,
Oksigjeni dhe hidrogjeni i po atij uji qė i pagėzon e kur nisin i besojnė qiellimit-e lenė mėnjanė,
Pse jeta qenka njė pėrrallėz biblikisht e tjetėrsueshme siē ia do dėshira sekujt frymor.

Nga psallmet e gjithcilit ishim tė pėrjashtuar ndaj e testamentuam librin tonė fshehmaz,
Me kopertina blasfemizmi pa i sajuar manastire mėkatit qė u pagėzoka fron hipokrizmash,
Paralitike dora bekore qė shenjttshtrigon njerėzinė si t’ish Zoti vetė-sa ngjethmaz,
Ruajna prej jargėrimit pėrvėlues qė prehrit na ujėvaret gjakėrim fort rrenjtaz,
Nė njė papėrsosuri tė pa principttė qė na e shpall dashurinė denjėtare veē pėr lot krismash

Ti ende qenke molla e njė tjetėr kopshtari e unė urdhėruar pėr t’a ngrėnė-ndaluar,
Ti-supa kėrpudhngrohtė e ėndjes nė kafkėn time e unė kreshmėruari nė tė pėrjetshmen uri,
Ti-delja ndjellzezė dėborė ulėrisė e unė ujk qė vesit virgjėrinė ia ruaj praruar,
Ti-diamant pėrtherės majė piramidės adhurore e unė faraon pas urithnajave harbuar,
Ti-haxhilere deve bindur pėr nė mekėn e zemrės sime e unė s’duhet me qenė aty-ē’ēudi!

Pėrzėmė dhe nė dua tė kėndoj ende humbur pyllit tė pishave brenda kokės tėnde,
Si gjithė kumuritė duhet tė gjej kafazin tim tė lirisė nė puhiza shtegngatėrruara hareje,
Sferat e tingujve s’di si rish mė detyron t’i lidh nė harmoni puthjesh zjarrėndje,
Brenda bombolės sė heshtjes shndėrrohem nė metan e si njė shkėndijėz tė fsheh nė mėndje,
Ruajna o hirėsi nga ky pentagram kėnaqėsie, zbomė pra nga ky pakt ē’paqtimi pa prehje.

Shpejt do tė jemi epopeve-e kaluar, e thembrat e kėtij kujtimi do na ndjekin pas si hije,
Nėpėr fljolla malli ndjellargjendta do harrohemi si millet e vetėtimave pa shpata,
Mbi oazin e njė pikėze loti do mė kenė rėnė gjethet e ullirit tė rinisė rrėnjtharė e pa shije,
Teksa ti do tė jeshė njė biēikletė petalendryshkur zhvidhosur e flakur tej nė korije,
Nėse arenės sė kėtij ēasti nuk plas kalldrėmi e gazmendur s’shpėrthen shatėrvan orgazma

Ndal! mos rend pas stėrkalave tė fjalės sa ende nuk ka kurdisur zemrekun stuhia,
Pėrpas pasqyrės avulluar tė pasthirrmave vėshtro kodrėn ku tempull i je majė,
Spatullat zafirthyera tek ky peizash s’i ka ēmuar prej thonjgėrvishtmash tė mia ēudia,
Nėse venat nuk guxon t’i rrymėzosh ē’t’iu bėj kaq viseve dėborisht shkelur nga thundria,
Kthehu oj fije bari rishmi librit tė Uitmanit qė tė shfleton e blertinė s’do fatliganisė tė t’a vajjė.

Mijėra vjet shpėrdoron nė sfilata pėr t’u veshur me petka hėne e tė mė gjesh hambarėve,
Nė tre sekonda pėr t’u shveshur-pėr tė m’u mbytur mahnisyrit krejt veglakuriqthi,
Nuk ka asgjė mė tė bukur se kurmi i njė zane a hiene mes pėrkėdhelash tė duarflakėve,
S’ka asgjė mė tė ėmbėlth se lėkura e femrės nėn xhamadanin grisur tė dallgėve,
Por tash kur e di qė mė je veē njė xixėllimė-shpellė eremitiane mė mbetet festėtirash shpirti

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:15 pm

Klithėrisht tehdhemba pėrshkon pėrgjakjen e gishtit guxim’madh qė rrėshket akullimės,
Mes shtjella valkaēurrelash nate habitet si e gjen piedestalin pa pėruruar tė klitorit,
Kahut ndjellkundėrt ndėr akrepat e sahatit tė fatit i vjen qarku si hiena viktimės,
Shatėrvanit tė kėnaqėsisė i prek majėn e kur kthen-lyp njė parashutė pėrflaktare rėnkimės,
Kur thoi i lapsit i ējerr lėkurėn virgjine letrės ku epshvegimės duhet t’ia elektrizoj sinorin.

Thėrrmija rėre mbledh mbi kėpucėt qė mė lodhėn sė enduri bregut braktisur tė nevojės,
E pas-brumin e ijeve mė duket se gatuaj krua temperaturės qė m’a tradhton frymėmarrjen,
Si ballonė fryhet e mė merr mbi pėr tė gjetur mrekullimin fshehur ankėndi botės,
Kur papritur ve koracėn e njė llampe qė i drithėron perdet e territ mendimit panjohės,
Sa tash thithės mė duhet tė bėhem fitil pėr t’ia djegur duhmėheshtjes gazin e qarjen.

Ky lumė mė rrjedh tjetrės anė murit tė qetėsisė qė mė ndan me gravitetet e yjėsive,
Krahėt i hap vetėtimshėm pėr t’a pushtuar nė ēdo stėrkalė pėrqafimash dehur marrimit,
Por kalldrėmet e orbitave luspėzohen teksa tinėz mė gjarpėrohet nė shkėmbishtat e gjinjve,
Me naxhaken e rrufesė qindra herė e godas e s’fiket ani pse copa bėhet qirinjve,
Si jeton ende kjo dritė pėrfund thellėsive tė iluzionit malltar shkulmuar agharbimit?!

Nata, dhėmbėsh i mban tehet e zvarritet nėn muret e kalasa sė ditės qė ēohet edhe mė lart,
Parzmorja e dritės godet klithat e territ qė zbohen nga kurora e dafinave pėrflaktare,
Drejt tė njėjtės luftė shkoj pa u kthyer ende po nga e njėjta luftė tuj recituar pėrēart,
Vargje prej maratonomakut memec qė tė hyn nė portat e qytetit tė kėrthizės-plagpėrart,
Me pishtarin ndezur betejė fitores ku, po ne do t’a ndėrtojmė trojesh pėrgjaktare.

Zallamahija i mbledh gurrat duhmpandalshme dėgjimit pas digave marsiane tė heshtjes,
Na bėn tė plluskojmė jard mbi jardė thelli i menēurisė si busulla pėrzėnė direkėsh,
Mumjet e parardhėsve bardhėrijnė divanet e koralfjalėve gdhendmėflorinjtta prehjes,
Ku mbase dhe ne mund tė bėhemi jastėkė ėndrrash pėr tė nesėrmet murlantare tė qeshjes,
Qė-paqenies sot na shohim si mbytemi sėrfisht ndėr sy albatrosėsh e keqardhje lejlekėsh.

Mos mė detyro tė fshihem nė fitil llampe kur vaji mė ka kaq nevojė pėr terrinat e tua,
Ē’mė mbėshtjell me frak fshehjeje tuj m’a bėrė burg qelqin qė po kapėrcej tash,
Nėse s’ta pushtoj dot gjethgjethit amazonėn e pėrkėdhelave-jo se fotosintezshėm s’po dua,
Por veē pse guxon tė mė vidhesh brenda bėrthamės sė embrionit e kurrgjė si nuk mė thua,
Herė bėhem alfabet i njė gjuhe pa shpikur, herė nė njė gjuhė vdekur tė nis mesazh.

Nė akuariumin e gishtave je trofta e munguar e mė tej ja dhe maēoku i shfytyruar xhelozive
Nė vreshta flokėsh jam klorofili qė s’ke pse e ngjiz-verėn etfund s’ta pij kurrė,
Nė pasqyrėn e mendjes prej ku dua tė tė nxjerr s’ke lėnė puthmash as gjurmė zhive,
Nė ēajnik perėndimi sheqershėm tretem nata tė mė rrufijė filxhanėt e kėnaqėsive,
Kur ti je femėr si ēdo femėr: kurvantare e unė devotshme-sa kurvė! burrė si ēdo burrė.

Po na skadon afati paracaktor i bekimit duke u numėruar kėmbėt prerė gjarpėrinjve,
Nė ēdo rrėnjė hurme bėjnė roje e nė ēdo burim kėngėdehės tė oazit tonė shkretie njerėzimi,
Kur harruar tela lahutash ende nuk e kemi mbaruar balladėn fshehur shkėmbinjve,
Ku majave shqipeklithat na ruajnė po nga ‘ta tuj na adhuruar si kapėrthehemi ndėr lėpirje,
E gjurmėt na i fshijnė vitrina agut mos na gjejnė foletė tej lakmirash shterpėrimi.

Nėse pela e ekstazės tė hingėllin nė delirnajat e sė nesėrmeve humbur bregore vetėtimash,
Kthehu e mos iu mburr patkonjve pėr tėrshėrėn e padijenive nė venat ku zjarron opiumi,
Dhe mėzthit e vegimave tė mia nėse passen nė tė djeshme mes varreznaja rimash,
Do desha tė m’i pėrzije prej mauzole paditurive ku jonxha e mallit deh kėrmimat,
Nėse ritual ndjellneveritės duket e tashmja-zgjattė sa mė tepėr metastazash shkrumbi.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:15 pm

Por si ēdo vuajtės nė marrėdhėniet me shtojzovallet pas lentes sė ēastit s’i shoh disa gjėra,
Kur pasion’egrat femėri ngut i evidentojnė tallurazi me tė tyret lavdimtarė naivistė,
Raportesh zhdrejtare i lidhin dhe burrat e botės qė pėrfund ua mban litar kuisash ėndrra,
Dhe pse s’dua tė besoj se po pėrdorem si katapultė munguar gazi, rish mė josh kėnda,
Majė t’ia ēoj dhelprat epshit e nė vend qė t’i ortekėzoj-u jam rrush trillstriptiztė.

S’di se si toku bėhemi duet ligtarizmi e meqė tė mirat s’u mėsuakan kur ke lindur nga ‘to,
Qindra dialektet e tė kėqijave pėrvetėsojmė t’i pėrdorim pėr t’u mbrojtur alibive,
Shpesh synojmė tė kėrkojmė origjinėn e vetvetes perandorive zhdukimtare ngado,
Mes impulse dridhėrimash nė emra grarishė shtrigonjtare tringėllojnė e nė daē mos iu blato,
Falė dashurorit perversitet mashkullor dijnė rish t’ia kėndojnė botės preludet e trinive.

Paēka se nuk besojnė nė trekėndorėt e adhurimit tė ēdoēkaje prej shpagash fati dhuruar,
Ekzaltimit balerinor tė tundive u pėlqen tė mbėshteten mijra jetė po ndėr dy supe,
Bile dhe miljona vdekje t’u vinin rresht dora e kompastit do tė ish fort lumtuar,
Qė urisht gllabėron universet e dėshirave nė mendjet tona shpėrgenjtare hiē pa u munduar,
E ky pushtim gjysmak i rrethit tė sė qenit-na mėson t’i shohim ndryshe pėrfundi lupe.

Thjesht si zhapiktare qė synojnė tė na zhbirin ēdo shpellė nė hojet e dobėsive,
Apo si arusha qė krejt liqenet e ėmbėlsive u duket se i kanė trashėgim nga fuqitė,
Jo si deve bujarizmi qė janė vetdėnuar fatsakrifikueshėm tė na shpien tjetrės anė pėrēmive
Ku as pilivesat e as shenjttėt s’na njohin-ku s’njohim as emrat e zotave e as tė kėrmijve,
Ndėrsa ne-ngut i ngremė rrėnjve kubike kur duhej t’i flaknim detesh si pijanikėt fuēitė.

Na dhemben strateget e trojėzimit tė ndjenjėsive nė infinitin e marshpėrtherjes,
Ēdoherė mbartim kafazėsh krahėrori zhgabonjza kobrėzuar nė trajtėza dashurimi,
Se nuk kemi zemra se po tė kishim s’do i ruanim dyer e dritare shpartallimtta honmizerjes,
Njė lumė qelbėran ky turr i gjakut qė na ushqen dreqnitė fund kraterit tė xhehnembrerjes,
Ngutuni pra tė dalim nga kurthi mishpėrvėlor para se t’na hienojė shopirtpėrēundnimi.

Si?! edhe unė qenkam partiturė nxirmėrimi ndėr filarmonitė kakofonike tė lukunizmit,
Flamur i pa falje pse ngrihet kuqėluar mes lėndinės dėborėzuar tė besimit shoq pa shok,
Laps fluturimthyer qė urithrohet nėn letrėn e sa prodhuar fabrikave tė futurizmit,
Shinė palcshkrirė shikimi qė shpejtėsisė ainshtajnore tė dritės i ri’jep ritmet e brumbullizmit,
Korbem kitarash bluesi e trishtohesh nė kllapi black metali e-tok vajtohemi nė hard rrock!

Jam klandestin me kryet nė altar ndėshkimi e s’dėnjon asnjė teh tė mė japė tė drejtė,
Je perėndeshė e pėrzėnė prej olimpi e pėr t’u hakmarrė si stolisesh me kostum kamikazeje
Ndonėse qilimi i njė mijė e njė netėve arabike pabesueshmėrive na shpie lumturonjlehtė,
Pėr t’u kthyer kalldrėm realitetit-pėrralle lypet t’i shkulėsh mendimet krahshpejtė,
E nė vazot e kujtesės tė mbjellėsh vjollcat e lotėve, karafilat e yjeve e bozhurėt e halleve.

Oj grua kahershėm destinuar pėr tė thurur velėn time me fijet e zėrit tė stuhisė,
Nga ishulli i paqes me vetveten largomė teksa s’dua tė tė pranoj rish tempull dhuratė,
Jo! s’do tė thotė se s’dij tė t’a vleroj bujarinė, as se s’dua tė t’i klasifikoj shpėrblesa bukurisė
Kur urdhrin e mirenjave dikush tjetėr m’a jep veē qė t’i jap kah e kuptim lumturisė,
Ati i profetėve mėshirmėdhenj nė shkėmbim tė mėkatit me faljen di e m’i bėn fatit rrokadė.

Boll tė ndėrtova rreth mure kinezė fundi tė mbroj egoizmin nga ndėrgjegja vorbulltrishtė,
Si krejt poetėt mbetem veē stilist i mendjes me gėrshėrė e metėr gishtash prerė emocionit,
Njė tru i shveshur qenkam sa e sa fort mė i shėmtuar se njė trup ndjell’lakuriqtė,
Ndaj petka tė ra qep e syth pas sythi i fsheh syrit tė botės shpirtrat e shkrumbimtė,
E dherat e zemrės qė, ashtu si dhe ti-mė thinjen ndėr ndėshkimet e viteve tė erozionit...
JUSTIFIKIME
Je apo nuk je-ti je tek tė gjitha krijesat qė u gjunjem teksa mė gjunjen pėr njė grimėz paqė,
Mbi a nėn shtratin e metaforave ekzaltore ē’rėndėsi ka kush ėshtė kroi e kush etja e shenjtė
Nėse jetojmė si aisbergėt na mjafton njė pinguin tė na gugasė me zėrin e diellit majė,
Apo dhe nė vdekurishėm adhurojmė mbi altarin e njė hėne vjeshtore-na flijofshin pa fjalė,
Tė dashurosh qenka akti mė i turptė i paturpėsisė qė e fosilizon ndjenjėn fort fshehtė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:16 pm

SONETET E SHTATAVE


-207-

Qiellthi i fatit tim qenkėrsh piramidė,
Me lartni e bazė plazmuar nė shpirt fjale,
Tė ndjenjės yllnaja nė i karshijnė sfidė,
Majsyrit pse dua i le tė zjarrin valle.

S’ka mister kurrfarė pse faqesh ngjizin dritė,
Gaz e kob pėrēojnė prej dhembės mė thellmadhe,
Nga ku e ngadhnjes terrė ē’nguroset ēdo ditė,
E duke humbur shteg rish mbetet shtat fantazme.

Hyjnorit labirinth s’i gjej kund shteg shpėtimi,
Ende keopsian nuk qenkam lavdvėrtetė,
Mes varrit grishmbujar lutem nė mall e shkretė.

Nxirrmė pėrdhunses mitėr moj fuqi tėrbimi,
Tė gjej pse s’mė ndjek pas lotskllavkėn tej lėndimi,
Le tė rrėnohet pasmė skeletima vetė...


-217-

Ndjej qė arsyeja mediton veē pėr asgjėnė,
Universi kėmbve mė rėshkitka padashur,
Trurin rremba njė broke duket se kam shtėnė,
E prej andej thellkafkės alkool do kem mbarsur.

Majė lishars talljeje nė mė shkundėn mbrėmė,
Fort hipnotizuar besoj u mjerėn shtangur,
Kur brengės nisa korbshėm t’i thrash’oj njė kėngė,
Qė sa kish sythuar shpirtnajės gazvetvarur.

Krejt fillth mė lanė me kitarė shelgu nė duar,
Degzave gjethrėna akorduar ngushėllim,
Thonjbraktisja zemrėn ende s’m’a pat lėshuar.

Tash nė ag tek bujtin tė m’a helmin kafenė,
Paq m’a shprishin mallkim’ėmbėlthin flur’ėndėrrim,
Mbi vozės ngėrdheshtare shtatore mė ngrenė...


-227-

Shpirtin t’a mundon dėshira frympagojė,
Pse pas ndjek gjithkah njė idhtar flladpaemėr,
Kurth pas kurthi grishe dhe nė s’do dėnjojė,
Dikur padyshim do t’a ngujėsh nė kthetėr.

Me ngulm kėrko tash ē’guxon tė tė mungojė,
Binde hirm pse je mė gazėndėrrtta femėr,
Dhuratė hyjsh fati dhe nė s’do tė dojė,
Kėngthurėsit zogth kafaz bėji nė zemėr.

Nė ėshtė dhertar e pjellzė perėndie,
E nė s’ka djall tjetėr trishtit t’a kėmbesh sot,
Trillpazonja s’je: qoftė yti-mos shkreh lot.

Dashuria mbetet kult i ēdo shenjtie,
Ndaj pėrkushtim ji, siē je thellni ndjenjsie,
Beso: engjėllthtar tė pėrket veē ty-jet e mort...


-237-

Mbi trėndafilthin e ēdo feste,
Instiktet po ndezin vezore,
Insekte pa asnjė lloj ftese,
Dehur buzqeshmave brerore.

Benzinė qė lyp drojės shkrepse,
Djallti krejt pandehur shenjtore,
Ē’ofshamė pa pika e presje,
Herezim plot e fort therore.

Nė hone brokash-psherėtima,
Nė aromė flirtesh-sarkazėm,
Nė ardhmat lamtumira-plazėm.

Larva tė ra derdhur nė shfrima,
Ku petlat akullten ndėr vlima,
Pse shpirti fark pendimės kazėm...


-247-

Tėrmet njėmijė ballė ėshtė gruaja trillzemėruar,
Shpagimtaren ushtė ia ngjesh tokės sa krojon gjak vlagzi,
Nė tigreshė shndėrrohet nėm’mira e bėn mbi botė kėrdi,
Nėse kob i ndjell prej larg tė kthetret gjoksit shtjellzonjtėrbuar.

Kjo krijesė kaq nazike me shpirtin shend e ligsht lėnduar,
Qė krejt perėnditė bujarshėm qė foshnjėza mėkon ndėr gji,
Qė pishtarė fatesh pandezur gatuan mitrės plot pėrtėri,
Shkretėtirėn mund tė mbjellė e ēastin kurrė dėshiruar.

Me thonjtė aq trillbukur do rrėmihė guximshėm fort thellė,
Ndyritė qė premtove shenjtisht shtratit varrfundmė tė t’vjellė,
E do paqqet shpirtlehtuar: shpėtova nga yti hiē o djall!

Oh, mos e detyroni gjene tė ngujjet si hershmi nė shpellė,
Do lypen pa cak shekuj rish jetėn dhuratė tė na sjellė,
Gruaja e zemėruar?! mbetet ciklon njėmilion’ ball...


-257-

Haleluja! Ti, Lavdmadhėrishmi ynė-o Zot,
Lejomė flijtshėm pėrgjunjim pse jam fort mėkatar,
Dikur braktisa njė ėndėrr e tė mė vrasė do sot,
S’dija ē’bėja por, ndėshkomė! veē mos mė ler pa varr.

Haleluja! O Falmėshenjti ynė fuqiplot,
Zemėrza krejt m’u ēmend e mė ndjek e mė shpall tradhtar,
Hakmarrtares armė si s’mund t’ia ndal vrullin dot,
Nuk di ē’bėn ndaj, mėshire! mos e digj me gjeth’ e far’.

Haleluja! O Krijues i shpirtit e arsyes,
Mbi altar himenfjale ulna shpagonjtej kryebindur,
Si dikur pajtona kur na kurore bes’shndritur.

Haleluja! O Gjunjimlartė gjyko pėr fatin,
Nesėr gjėmon festė, ē’mantel mbi shpina tė mbartim,
Si zjarri a hiri? bekomė pse plangprishtar pyes...


-267-

Dhéu qenkėrsh shpėtimi-ndaj mos dert tė jeshė dhé,
Fara? mrekullia! ndaj nuk druaj tė jem farė,
Si pėr bujqėr nam’mirė jeta ndan pjesė pėr ne,
Zjarrmnisht pra t’a dirsim me bujarizmin nė garė.

T’i gjelbrim dej habishė brymperltat ara ėndrre,
Diell e shpirt tė mbrujmė si kurrė dje s’ka ngjarė,
Plis pas plisi tė ngjizet, tė artė gėrma’gėrme,
Ardhnori testament premtorit bir pishtarparė.

Kohėsh mbėrrimė kaq herėt tė lypim hyjsh bekim,
Enigma begatore fshihet veē mundit tonė,
Puna kryqnajash lumnimi s’na njeh fatit pendim.

Njė gjak lajm’ri brazdputhjesh po na harbonka plorė,
Udhbardhit kalė rrufeje-ndėshkim pėr ēdo mjerim:
Vullneti at’am’or?! detyrė kurrė thirrmvonė...


-277-

Zogth kurth oqeani, shtegtar shirok shkretėtire,
Dhe prej djallnive tė ėndrrės nė mbetsha braktisur,
Pėr dėshirėn pa mbėrritje cakskaj mallzilisur,
Me shpirtshpresėn zvarrnore flakur tej ndėr pėrzhitje,

Ti je rish nė mua pjesė e ofshmagmtės dhimbje,
Vajtim ėmbėlthtar zemre pamundėsimit krisur,
Trishtim qė i deh kujtimit verėn e fort hidhur,
Pėr foshnjėn ndjellbukur tė ndjenjės qė vdiq nė lindje.

Por dhe kur tė mbetesh eshtėr tė shoh gaztrillit larg,
Besimit nė kthim do t’i shkel nė gurēmuarin prag,
Krahkrahu tok vallzojmė nė sambo lumturime.

Ndaj e reve pafundėsi s’mė tremb qiellit tim,
Dhe pakohshmėria e syrthit tėnd mbrun veē kaltrim,
Eja slitemi njėsh dėborhumbnajash dashurime...


-287-

Nė dukem fjalegėr a syashpėr, zjarrnajė a gur,
Nė vėrtet ngjaj karikaturė shėmtake e botės,
Nė pandeh se ndjell kobni e na ndan cakcaku me mur,
Veē dritė jam-besomė, qofsha dhe gjifundmė gropės.

Nė amėmadhja natyrė s’tė ish bujare kurrė,
E ngjyrat nuk t’i fal pse i serviloset njė zonjėz,
Nė rish e nderon fat’trillesh pa prishur asnjė urė,
Shndritore je kur e di: spektri zemrėn t’a ka motėrz.

Nė padyshim qenkam veē djall-kėrkoj njė zanė mali,
Toku tė jetojmė-do ribėhemi thjesht dy njerėz,
Mos mė thuaj se tė mbetem borxh-lig mė shkrin prej gazi.

Nė s’je ti Afėrdita-kėrko njė hy zbritur lavdi,
Tė jetoni sė toku-s’mund tė mbeteni dy njerėz,
S’tė them se hua mė ngelesh-do akullosh marazi...


-297-

Ti je kaq shpirtėmbėlth-stuhi nė errėsi,
Ngjethrin e mė rrėnqeth-zjarr fort akulluar,
Bar ē’gjelbruar ndjenjash stolisur plot kėrmij,
Pasqyrė hėne thyer puthjesh purpurluar.

Ti je hark triumfi ku nėn shkoj perėndi,
Endėrr gijotine kurrė pėrēundnuar,
Joshje e ēdo turpi pse tash s’ka rėndėsi,
Nė mė je a tė jam skllav epshesh ē’thuruar.

Flaki tej parzmoret, zbulo ligmė ē’dua,
Teh armėsh nudtare pėrthermė ēdo venė,
O musht vlage gjakhidhur nga flokėt nė thua.

Mė thirr tash Odise-rish t’a gjeta dhenė,
Detrat e dėshirės mė mbysin nė krua,
Flijmėtar betohem veē tek ti tė pij lashtvenė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi