Net Isveizi

Faqja 3 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:16 pm

T R I N I Ē S H E N J T E R U A R I T

1 VARGJE PER ASGJE DHE PER GJITHSHKA

Ndėr duart e erės ka hi reshė e mbi tė thėngjij vetėtirash e fole engjėjsh,
Por, tash mė duhet qielli: hapmini kah’anė dyert kohndryshkura,
Nė manastiret e subkoshiencės tė mbėrrij ngujuar tok me profetėt,
Ku fryma e njeriut asnjė pelė shkrepėtime mos tė gjejė tė mė passet,
E pėr vithet rrezimtare tė sukseseve tė rracės sė qytetėrimit-tė mė flasė,
Para liqenit tė qiellzės duhet devijuar kjo gurrė vere fort thartuqe,
Sepse ende nuk kam shpikur njė gradpėrcaktues pėr luzmat e moralit,
E kur s’po gjendet kundit etalon-si vallė do t’ia matim ballėt imoralitetit,
I frikėsuar jam si krejt mashkujt lutur t’i thundrė thembra e ēdo femre,
I frikėsuar si hartat e ėndrrive ku etur vjedhin gjene brigje baticat,
I frikėsuar si stani pėrbashkėtar qė kuptoi pse bujtet prej hyjsh turpėrimi,
I frikėsuar si begata qė i fal rėndėsi aktzotėrimit e jo ritit tė rindarjes,
I frikėsuar si ndėshkimi kur Zoti m’a jep padrejtėsisht atė ēka dua,
I frikėsuar si flijimi, ēdo ēast guxoj t’a dhuroj dhe pse njė-jetėn,
I frikėsuar si padituria dhe lumturimi qė kurrė s’rrezikojnė pėr t’u takuar,
E ja qė ikonat e kujtimeve si s’i shkulkemi dot nga kishza e trurit,
Veēse i fshehim nė muret e mendjes nėn fallc’himenėzima gėlqereje,
Kur kot i mbyllim ndėr shpella parrėfimi-pse origjinės arratijnė,
Ndėr tė nesėrme i zhdukin reflektimat tuj i gjurmuar rishmas pavetėdijes,
Gjithherė pendimit t’i adhurojmė nė dhomėzėn braktisur tė rrėfimit,
Tash qė lufta ia varrėzoi dhe tė fundmet shpata dherapabindjes,
Me simbolin qė ia projektuam vetes pari-e vėshtirė tė nėnshkruash paqe,
Bile e rrezikshme tė kthesh nė pyllin ku emrat e eposit lisėzohen,
T’u japin humblegjendave heshta flamujsh tė rinj pėr mlleftjera kobni,
Qofttė edhe me coha kaltėrenjgristare rrėmbyer nga yjni demagogianėsh,
Sarkazmarėt ciklisht vazhdojnė fe’shtrembėri tė premtojnė ardhmė,
Kur finalurdhrit tė sė vėrtetės nga ku i betohen vetpėrjashtimit,
Direktivisht prej nostalgjikuqėsisė sė banderolave ia mohokan tė sotmen,
Ku dragonjtė e urisė ē’tjetėr do bėnin pėrveēse tė farkonin qysqi,
E tė nxjerrin qymyr rebelimi thelli gjimalit tė kokallave para’ardhėse,
Ndėrkaq, duke mėsuar t’ia mbrojnė ngastrinė mjerimit-sa qenkan lodhur,
Direkėt e energjive e bashi vetmohor udhė u heq drejt tė drejtės,
Tė drejtės pėr tė sulmuar hambarėt kur banketeve minjtė nderohen,
Tė drejtės sė akordimit tė lahutaujit pėr tė muzikuar tonalitetesh stuhitė,
Tė drejtės leshpunuese-t’i japė taksė mos’shterjes sė kruablegėrisė,
Tė drejtės kuptimpa tė analfabetit tė mos mbetet sosjes emėrpa,
Tė drejtės hipotekore tė patkoit qė t’a pėrdorin po ritmit tė rracės sė vet,\
Tė drejtės ritualisht fėmijėruar tė shenjtve-tė jenė gjykatės pleqsh,
Tė drejtės sė shpirtit pistar pėr t’u arratirė nga mishi shndrimtar,
Kur era kristalore e njė zemre s’mund t’ia japė porcionin meritar gjoksit,
Njė buze etjezhurtė trėndafiluar rrėnjės sė njė trupi zgjyrnor,
Po si mėshtekna sasythur e gruas qė s’duhet pėrqafė nga epshsmogu,
E ēdoēka vizatoj me pendė syri e kallamar sa mbushur vetėtimash,
Vetėm pėr t’u rrėfyer se mushkėria s’u krijua tė jetė burg klithe,
Bile, qė t’u bind pse kapronjtė ngulmi pėrfundojnė sė qeni lirisė vetvetja,
Kur skaliten ballsamosjes, sepse sa dhe ne-harenjės u mungon pylli,
Ja qė mos frerėzimi i qelizėn udhzinxhiruar eksitimit kalendarik,
Nė pishtarin e shtegtimit spermatozoid tė etėrve tanė qė zjarrijnė botėn,
Fundmi s’do formonte ushtri strategjie jetėn pėr tė kontrolluar,
As do dijmė si rishpėrndahet barabar kur padyshim s’e prodhuam ne,
Hyjdhuratėn qė kurrė s’e besoi qė babagjyshi i vitit tė ri s’ekziston,
Ēdokushtesh dherat e riciklimit na detyrojnė t’i mbjellim mollė energjisė,
Ndėrkaq qė na duhet tė kėrkojmė kazma tjetrės anė hėnėdhembjes,
Pse karvanit tė qerrestinėve drejt tė djeshmes i duhej njė prijės,
Qė fort u mėrzit duke vėnė rregull rock & rroll’it tė haluēinacioneve tona,
Apo e humbėm tuj i predikuar pėr ē’kushtetutėzimin e disiplinės,
E, harruar tė na kėshillė mos t’a vėshtrojmė pas lumin e arsyes-iku,
Kur vetė magma e di pse shpinza e kraterit qė e mbante peng ish vdekja,
Vdekja qė me kėmbėt e besimit ecėn veē para shkretėtirės rijetėsore,
Vdekja e vlerave pa shkėmbyer nė sistemin njerėzor tė mirėsisė,
Vdekja e bariut tė delfinėve qė eksperimenton paqė pishinash nagasaki,
Vdekja e merimanghistorisė qė i thur himne politikės e jo lavdit,
Vdekja e krimbit tė mėndafshit vullnetarisht t’i veshė shėmtinė globit,
Vdekja e shkėlqimpoetėve qė edhe Edenit ndėr hije do t’i harrojnė,
Vdekja infarkte e kėnaqėsisė kur gjaku s’e njeh mė trurin qė ushqen,
E kėshtu kemi tė bėjmė me fushėn e golfit tė njė tė kaluare qė vjen rish,
Po ato kodėrza epshesh vjedhur virgjėreshash qė kurrė nuk i njohėm,
I njėjti rit heshtjeje pse fjala e ndot barin qė s’i pėrket kėmbėve,
Thellitė e gropėzave tė standartizuara deri nė orgazma ēmendjefalmash,
Pa harruar qė stekat pėrmbajnė devotshmėrisė karakter shumfishor,
Jo veē t’i spostojnė nė rreze kazinoshė topthat shenjimit fatdelir,
Por, edhe aksidentin e vetgoditjes qė t’i japin xhelozisė pak javė pushim,
Eh! llampė mirazhi qofsh gjetur plazhit ku satani na jep ē’ka i morėm,
Sa mė shpejt t’i vrapojmė pas pėr t’a bindur tė kthehet mrekullisė,
Aq mė tej prej shtratit tė realitetit do na largohet gruaja qė e poseidon,
Sepse kur nuk vuan e lodhet plugu i kokės-vuan e lodhet kurmi’plug,
Tash qė dhe Krijori u lodh sė ndihmuari atė qė s’do tė shpėtohet,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:17 pm

Kur i mbyll kasafortė irisit s’do tė thotė qė dielli s’xeh mbi ty,
Thesari i ngjyrave qė zotėrojmė dhe misteri i bujarisė sė blatimimit,
Na grishin drejt portės sashembtare tė njė faltoreje ku gurrėzohet lutja,
Lutja e harabelit azilant pėr t’a bėrė ēerdhe varrin e stėrgjyshimit,
Lutja e direkut pėr t’u kthyer rish nė pyll t’i jetė hije eremitit,
Lutja e sirenave pėr t’u ēlirur nga akuariumet toksike tė librave,
Lutja e unazės pėr tė humbur pse iu dashka dhėnė tjetėr pėrmasim arit,
Lutja e bletės pėr mos tė punuar mėditėsisht nė mbretėri bursistėsh,
Lutja e ēekanit mos kalitė ēekan’ e gozhd’ e klithje krishtėrimi,
Lutja e farės sė trėndafilit sythimegėr qė po vdes deri nė rrėnjė dėshire,
Pėr t’u mbjellė qoftė dhe veē njė stinė zvarrimtare dheragjirit tėnd,
Nė i bėn vend gjembėmbėlthit terrenisht veē aroma mbet jotja,
Xhindėt e sė keqes nė trajtė nėpėrkash flatrat do lidhin liganave ėndrra,
Xhindėt e sė mirės formė shkabash do adhurosh karrigesh paralitike,
Sepse ti sa unė s’ditėm ku t’ia kėrkojmė qėllimet pa tjetėrsi jetės,
Pėrzgjedhės jo veē pėr kryet e idhujnive mbrojtur ēdokushtesh,
Nga ushtritė aureolike tė Fe’ve qė ende s’po dijnė qė toku kanė njė Atė,
Por, dhe spektrin e petkave festive tė shpirtpadukshmėve roje qiejsh,
Ceremonialisht krenuar dritėngjizėsit pse na mbajnė aq pranė,
Ani pse mua vorbulla e stuhisė sė nxirnive mė rrėmbeu busull saj,
E veē kur t’a kryej tė plotė ciklin e faljes do tė mė kthejė fjordmendimit,
Dhe pse ty t’a hajni zafirin e syrit hipnotik kryqėzata karat’iste,
Rish pėr tė tė sjellė penduar lashtėtarit mozaik altarmuzeut tė emrit,
Kaq thėnka e vėrteta meqė amshimi i robit lidhet me ē’ka vetes i mbron,
Emrin e postierit tė zėrit tė perėndisė nė ne qė, kurrė s’duhet imituar,
Emrin e femrės ku merr ē’ka do, tok me ē’ka do tė japė e marrė,
Emrin e gjarprit qė s’na ndahet e hijes i fshin gjurmėt me gomė mėshire,
Emrin e nevojės mos me qenė vetmarė kur tė pagėzohemi parajsorė,
Emrin e qenit qė fal familja e mirė kur do tė formojmė njė komb,
Emrin e fqinjit kovaē qė i kalit heshta armikut por edhe parzmore besės,
Emrin e frutit qė peizashesh ngjizon ekzotikės sė vaginės sate,
Adhuruar pėr t’u mbjellė prej kazmės sė penisit tim instiktesh verbėruar,
Kur mė e rėndėsishmja ide mbet tė dishė si ecet gjurmėsh sigurie,
Shkrepani ekstazės ku subkoshiencshėm t’i mbrujėsh diej evolucionit,
E jo cila markė t’i ka regjur shtigjet e kėpucėve ēmimkrokodilore,
Ani pse si krijesa amplitudiane qė jemi tej parashikim mospapėrkryerjes,
Daullet e kėnaqėsisė na i japin ritėm zemrės vetėm pėr atė qė bėjmė,
Se sa-lumenj adrenaline perceptimit ndjenjėsor pėr ē’ka bėjmė,
E meqė ju ende nuk e dini ē’jeni: miza, fluturza, bletza a xixėllonjza,
Frikėsuar pas rrjetės endur me platintaret thinja skalpit hyjnor tė arsyes,
Nga merimanga e kotėsisė qė ēuditet si s’ra niveli i kaltėrsisė,
Nė tė ēarat e qiellit tė inteligjencies suaj qė i paqmė s’mund tė quhet,
Mes brohorive jepmėni drejtėsi t’u emėroj guvernatorė injorance,
Nė republikat e egoizmit ku papėrgjegjshėm guxojmė alternativisht,
Oh falmėni! s’po dua tė flas kurrė mė pėr masturbimin turmėzor tė votės,
Bile as pėr disiplinimin e duelit kėndezor qė pruri demokracizmin,
Por as pėr hobe sharjesh qė godasin meritės minaret pėrgėnjeshtrore,
Ndihmuari tash mėsuam si kodohen dukuritė saktė klasifikuar,
E, s’mund tė m’a quani sfurk fyerjeje fjalėn ndaj shtatores qė e mallpret,
Kur primitivisht nė sistemin tim tė vlerave kurrė pa ē’hyjnizuara,
Tė pa ekzistueshėm e kam shpallur fenomenin piramidor pa faraon,
Shkretitė e mentaliteteve tė tjera gjykofshin si t’ua kenė devetė mbroth,
Veē, tė fisnikemi dua t’u kujtoj se kemi lypmė pėr vdekjet pėrkohtare,
Pėr t’u kthyer dhembjes, lavd t’i blatojmė asaj qė rend para-kohės,
Kohės pėr t’u panikur nga bėmėsitė-po aq sa nga ajo ē’shikojmė,
Kohės pėr tė dėgjuar nė 360 gradė e pėr tė folur veē prej 90ŗ’shit tė gojės,
Kohės pėr t’i pohuar ėndrrės pa shvirgjuar: dua pleqėrim nė ty,
Kohės pėr t’i thyer pasqyrat irisit ku thelli hėna u mėrzit sė jetuari,
Kohės pėr t’ia djegur tarracat e agrumeve vuajtjes ku zgjoje shendt bota,
Kohės pėr t’i ndėrtuar hekurudhė dashurisė me parėstacion vetveten,
Kohės pėr t’i rėnė sirenave paniktare jo nga ardhma por e kaluara,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:17 pm

Lėre pra doriun e trimrisė tė kullotė barin e varrezave harruar kujtimeve,
Posaēėrisht do niset aq larg tė kthejė kokėn pas lumturisht shpėtuar,
Saraje hingėllenjėsve pėrrallparė tė kqyrė ē’festa zinjarėsh humbi,
Kur ti tej qėllimit tė lirisė sė tij po hap gurore t’i japėsh puls njė qytetthi,
Tash do shpik njė raport tė ri shqisash ndėrmjet shpinės dhe ballit,
Jo mė kot na adhurojnė konceptet qė nuk kemi mundur ndjellės,
Tė sapo ē’brymuara t’i pėrjetojmė si buzėt e agut klitorin e luleshtrydhes,
Tok gjithė nė ofiēinėn e ėndrrės eja t’i pėrsosim flatrima ėndrrės,
Pa tentuar tė gjykojmė rrėzimet qė nuk do ngurojnė pėr tė na ndodhur,
Thjesht pra: po arkitektoj pa leje bekimin hiēnirės sė mendjes sime,
Si njė shkrepėtimė tė jetoj nė tė pa mė urdhėruar kush ku tė pėrplasem,
Ku kufijtė tė jenė si bojėrat e penelat nė paletė-t’i shėrbejnė njė dore,
Pa bisturi kontrollorėsh-tė mė bėjnė synet himnin sa pentegramur,
Me pasaportė garėzimi, me humusė e me kamikaziste striptiste,
Meqė tash gjithkund m’a mohuan hipodromin e tė drejtės njė’jetėse,
Ti shkėndijzoj patkonjtė e sarkazmės ndėr hartat e mistereve materiale,
Bravo! mbrojini muret por dhe lutuni mos jem sternip odiseanist,
Kur do duhet tė mosoni tė shihni nė dritė-hingėllij mes shtėpisė suaj,
Nė sot mė paketuat tė mė shisni nė botėn e shpirtit si njė armikth,
Por jam thjesht lejepėrkėdheli qė dyerpendimit ju fut fam’madhen paqe,
Paqėn e thėrrmijave tė legjendės qė ushqen pėllumbin er’pabardhė,
Paqėn e kabasė sė raki’shelgjeve kredhur vallzuar gėrrmazlumit,
Paqėn e tradhtimit primitiv tė njė nimfe pėr emrin fshehttan tė njė zane,
Paqėn e hidhėrimit qė s’e provoi vetveten pėr tė ēmuar ėmbėlthsinė,
Paqėn e kapitenėve pa anije e tė direkut me dhjetėra timonierė,
Paqėn e dijes sė tė ngujimuarit gjithjetazi nė mbretėrinė e tė humburve,
Paqėn e desantimit ardhmtar pa perfektligjet e tė sotmit gravitet,
As shampanjėn e nesėrmtisė s’do t’a dehnim pa gazet e sė shkuarės,
E pse shpesh na e rrethon garda e krimbaneverimit fronin e sė tashmes,
Ndaj mikroēipėt e iluzivitetit ndihin mos tė ritualim tek ky realitet,
Nė llavė saftohur urrejtjeje i krijojmė luksin e njė kopėshti tė ri vetes,
Pėr tė jetuar nė njė tjetėr vizualitet ku nuk i dyfishon rrėnjėt mjerėzima,
Ku na e ka ėnda vullnetazi t’i jemi lumturimit kavie parapremtore,
E tė na pėrkasin veē ne projeksionet gjeometrike ēdo cak burimdrite,
Por ja qė hambarėt e syve flasin mė tepėr se kontabiliteti i gojės,
Kur dihet hemisfera pėrqafur vėshtrimit shprehet mė epshėm se klithat,
Se na u nevojitka ende zgjatja e tė pėrpjetės nga na thėrret fataliteti,
Pėr t’u ndjerė majbarabarė parnas’arsyes me mitėzimet e respektit,
Mbase pėr tė treguar se jemi shpėrgenjtė e djepblirit e duhet tė rritemi,
Rish t’i bindim satanejtė se lufta ėshtė armė nė duart e dobėtarit,
Pėr tė testuar miqėsie nė mbėrriti a jo pajtoni i princeshės sė meritės,
Nė vlen tė dishė tė flijosh jetė ēdo ēast-kur dijmė t’a dhurojmė ēdo ēast,
Pse po s’e nxorre kufomveten nga valėt e harrimit brejtndėrgjegjtar,
S’di si t’i mbrosh brigjet nesėrmtare e mbetesh pa hapa ardhnie,
Hapat instiktorė tė tė rėnit nė dashuri mijraheri po me tė njėjtin engjėll,
Hapat e mendjes-bedenandjenjės dhe tė ndjenjės-themelemendjes,
Hapat e pakundtė tė zilisė qė dhe ia vret badiguardėt rrethanave,
Hapat e fantazmdėshirės qė si do na gėnjejė qė nuk qenka ajo-kur puth,
Hapat e njė pilivese zanoreje jehonuar furtunshėm rrezes sė haresė,
Hapat e ē’keqardhjes ndaj gjėmpanjohurve shembje kish’shpirtit,
Hapat e virtytit qė i vjedh para nė portofol moralit e cilit vallė do ia jepė,
Ndaj besimvullnetazi plumbth hyj nė mishin helmėtar tė keqtisė,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:18 pm

Po aq flur sa maja e gėrshėrsyrit qė m’a zhvarr nga vullkani i plagės,
Prej nga ku mė lutej t’i jap flurudhė kuptimi kahut tė sė domosdoshmes,
Ndaj sot pas meje ndėr flautin e llahtarės tmerrėzohet kėnga e majit,
Njė nga njė i thyen nė krahėror ere shtyllat e tensionit tė rrufeve,
Teksa digjem nga valėt e kordave akorduar keq mallit tė dashurisė,
E kopetė e alurimave tė tymit m’i pėrzenė e s’di se ku lėndinzat e qiellit,
Kėmbana e mushkėrive mė thyhet prej ēekanit artėtar tė njė puthjeje,
Pilivesat qė m’a shpien velajehonėn tej shpellave tė legjendės,
Mė mbetnė mes stuhisė sė smogut tė lulekumbullės pa kundragaz,
Kėshtu qė polemi i bletėzave akull ze nė fyt tė ujėvarės sė etjes djegėse,
Ani pse gishtat qė kėrcet heshtja trumpet’trishtit tejmi bubullijnė,
E ky mister s’do ish mister nė ze e flas pėr ēelėsin qė fsheh energjia,
Energjia pallogaritmike e atomit pėr t’iu arratirė pushtetit tė bėrthamės,
Energjia kundpambledhė pėr ringjalli keopsianėsh-lashttarit Egjypt,
Energjia e kthimit kroje turpėrimkrenimit tė thirrjegjakut mijrastėrnipor,
Energjia e elektronzjarrit-tė passė trajtės fillestare faljes penduar,
Energjia qė e shndėrron mendimin nė tingull, harmoninė nė kauz,
Energjia e plehut pėr t’u pėrdiellsuar nė mitrėn e karafilit pa dhurues,
Energjia e reaksionit primitiv tė myshkut qė muzgu harroi? t’i verė emėr,
Pėr t’i kundėrshtuar atėsinė ilegale ujit e mėmėsinė budallaqe hijes,
E jo gjithė shtigjet e tejnjohjes shpien nė kryeqytetin e dogmave,
Ku koloseumit tė ideologjizmave po vazhdojnė gladiatorinė entuziazmet,
Me urrejtjenjėjtat shpata nė dorėzat e tė cilave po duart e genit janė,
Kur dihet: sperma e vjetranve humbės s’ka alternativė ringjizjeje,
Pėr ushtarė fitoresh tė reja nė sfidat parapėrzgjedhur tė sė vėrtetės,
Ndonse kamp’ideve dikush i kujdesoka padukshmi mėzthat e dezertimit,
Tash prej betejės nuk dijnė tė tėrhiqen tė mundurit por-tė menēurit,
Aftėsia alienore pėr mos t’ia dueluar brirbrirazi demat interesave,
Tė ēon tortė ngadhnjes duke ia dhėnė thikėn e rastit edhe kundėrshtarit,
Fundmi njė pjesėz gjėme pa mbėrrirė hojazi t’ia zbukurojė pjatėn,
Meqė instikteve nuk ia bindėm rrethanat rish le tė notojnė gjak fajfaji,
Veē shpagnxituarit vazhdojnė ende tė ushqehen nėn pemė hidhnare,
Amazona kėnaqėsishė ku qindra leqe kanė ngrehosur shtrigat e mėrive,
Bareshat impotente tė xhelozive, kėrpudhmbledhėsit e ujkonjrive,
Ani pse fshihemi pas mijra syshė ėnda fort na e ka vrapimin kurthesh,
Po ē’u dashka me i qenė njeri’tjetrin po ne ushqim rrėnjėsh urie,
E pse tė vetvilemi para gongut tė kohės kur veē koha i pjek frute arsyes,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:18 pm

Arsyes pse ēdo burrė blen dhjetė Helena kur Homeri kish njė zemėr,
Arsyes pse tuj qenė gjithsisht kalimtarucė-jetės i miklojmė lavd,
Arsyes pse gijotin’rėndėsisė i vemė krye asaj ē’ka dijmė e jo ē’ka bėjmė,
Arsyes pse nostalgjia s’ruhet nė portofol e as paratė nė arkivol,
Arsyes pse skllavi lind me nė byzylykė duarsh horoskopin premtor,
Arsyes pse klani i injorancės i ofron e i shet injorancės rish injorancė,
Arsyes pse duhet tė jem gėnjeshtėr pėr t’i zbuluar ligje pakundėrshtimit,
Ndaj ejani tash t’a gjejmė minėn nė tru sa pa na gjetur lozonjarja ne,
Sot kur shpesh do doja t’a konsideroj veten kamp dimėror poetėsh,
Strukje alpethinjash ku zien argjend dėbora qė aureol mėshirėn,
Ku hienat shndėrruar nė muza tė bėnin ski majė ortekve tė honurrejtjes,
Shpėtuari pėr t’u prehur ameniadash ku epitafet rimojnė mallkonjitė,
Besomėni: ende s’kam mėsuar tė jem Zot i vėrtetė-fjalės pathėnė,
Si gjithė ju jam rob i gjuhės qė na nxit rendje shpenguar si drita,
Sėrfist qė si s’u bindka pse e fatalitetit dallgė ėshtė zar grusht Krijuesit,
Por, atlasesh na ēmendin erėrat e stresit e na mbytin vallet e garimit,
Nevoja pėr presion gjithkahtar na ia helikėzon grafikėt idealizmit,
Fajdexhesha e vesit na lyp kohė tė na zhvendosė heshturive aktualitetit,
E ē’ka shitėm kurrė s’pati tė njejtėn vlerė nė u dashka t’a riblejmė,
Ja qė i djeshmi paralel e meridiani i nesėrm saktė priten nė ne,
Pikės ku duam tė drejtohet i dirigjentit shkop qė harmonin universin,
Ani pse thuajse pandryshueshmi historia na e pėrcakton rish identitetin,
Identitetin e thikės vetngulur zemrės pėr t’i kuptuar hyun dhembės,
Identitetin e mėkatit qė kur lumturon sulltanin-jeniēerin e virtyt,
Identitetin e rrezikut qė si nuk m’a keni dhuruar tė rrėfej ē’trimth jam,
Identitetin e fjaldhėnies mbetur kroi i parfumit tė ēdo burri qė atėrohet,
Identitetin e fėmijės qė mbetet shpresima ndėrtuar pa e jetuar,
Identitetin e arit tundonjtar qė ia zbut deri nė tradhėti shpirtin gruas,
Identitetin e tė vdekurit qė s’duhen zgjuar pa e thirrur kryegjyqtari,
E kupola e oshėtisė do elektrizohet nga njė padrejtėsim i pa imagjinatė,
Nė vlerėn e barabartė tė drejtėsisė qė i ligthyen kėrcinjtė guximit,
Ē’ka thotė qė shpaga e vjetėr qenka njerkė e hakmarrjes sė re,
E meqė fort rrallė qėllon tė na ē’ngujojė paqja varreve tė njeri’tjetrit,
Sėrish po i mbjellim lule luftės pėr tė pėrcaktuar mė tė fortėn zhdrejtėsi,
Eh sa ligmi jam lodhur duke i lejuar vetes alternativa tehgabuara,
Kur ēdo rast mė ish premtuar se diku ka dalje prej guvės sė hallit tim,
Me ikonostase shenjtėsh pishtarin i mėkoj durimit tė vazhdojė kėrkimin,
Nė kah tė guximtarit pėr t’a gjetur fundmi e t’a birėzoj jetimin fat,
E nė vullneti i mrekullimadhit vulosur ėshtė mbi dyllin e kėtij urdhėri,
Bindjeverbėrisht duhet t’i gjunjem si nata pushtetit lakuriqėsor,
Thjesht pse shkulma e shndrisė beson veē brigjeve qė njeh dhe zbaticet,
Kur etja errsimtare mė betohet pėr thellėsitė ku ende s’ka mbytur,
Nė murlane fenomenesh shpjegimpa qė mpiksin brenda palce lėndėt,
Mbaruar sė materializuari qenien e vet nė subkoshiencėn time,
Dhe pse shpesh e mė shpesh pėr paekzistencėn mė predikonka shkenca,
Shkenca e larjefytyrės se s’dihet kush ka dert e ē’zhuret t’a puthė,
Shkenca e apostulatit tė ngadhnjenjtarit qė flijtėzoka shpatės sė vet,
Shkenca e kėrkimit tė dashurisė nė tokė e kohė grishgabonjttė,
Shkenca e ri’gjahtimit tė luanit meqė i shpėtove njė herė kthetrapusirės,
Shkenca e bukurisė nė pasgjithshkah shoh unė e jo ē’ka i adhuron ti,
Shkenca e ndryshimdijenive thelli vetes-jo astronomi tjetrarėsh,
Shkenca ēudipateori e ēdo pse’je ndėr humbnajėn e bijve devotshmėtarė,
Thjesht ende po mėsojmė qė beli i mendimit ka nevojė pėr dhera jete,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:19 pm

E nė ndodh t’i ndėrrojmė shtėpi ideve-kafkė kurrė jo perceptimit,
Mund t’a shkėmbejmė bile edhe fe’nė-por jo konfigurimet apokalipsore,
Qėllon qė e shesim a e riblejmė nėnshtetėsinė nė bursat e mjerimave,
Por kurrė s’do ndodhė-pėr kryet shqiponjėtare tė nacionalizmės,
As pėr pecet e flamurit kur na i lypin kambalet sakrificės llogore’re,
E si mund t’i bėjmė tė evolucionueshme zellpandryshueshmet detyrimni,
S’do ishim dot grigjtarė blasfemimi nėse larushisė sė zėrave rreth,
Blegėrinė e alurinė do quanim gen’njėjtė-ēka s’lajthit tė jetė njėhsuar,
As folklorizmash entuziazmuese shėmbėllima urtėsishė sterile,
Gjeologjikisht nėn shtresa mineralizuara virtytesh ruajtur krenore,
Ujėrat rrezatimflorinjta tė pafundėsisė sė gjelbėrimit ėmbėl gurgullojnė,
E nė kroin e pashterėsisė sė syrit pijnė diell besimi engjėjt e fatit,
Asnjėherė nuk na kanė paracaktuar tė udhemi mė tepėr se ē’mundim,
E na mėshirin kur u pėrgjėrohemi tė lindim rishazi nė sythin e dashurisė,
Prej fillimit bujaror t’a jetonim jetėn pa i ribėrė pashlyertaret fajėsi,
Fajėsitė e mentaliteteve tė reja qė duan tė frutėzojnė rrėnjėsh tė vjetra,
Fajėsitė e gurskalitėsit hakmarror qė s’i shemb piedestal mitėzimit,
Fajėsitė e mosprovimit tė virgjėrisė nė tė vėrtetat kallmėfrikse,
Fajėsitė e emigrimit perandorisė sė tė pėrkohshmes-prej farės tej’jetse,
Fajėsitė e tė mirave qė u bėmė tė kėqinjve e qė s’na i falka as Faltari,
Fajėsitė e vėnies nė punė tė mokra’urrejtjeve me gjak ngushėllie,
Fajėsitė e portave lėnė hapur armiqve e mėsimin e trokitmės veē miqve,
Thomėni si t’i shpėtojmė breshėrndėshkimnive pėrvojash pa mbėrrirė,
I duhen kėputur frerėt lumdashurisė ku lypej herėt tė ishim dallgė,
Ky vėrshimor trokthim tė ndalte bregut ku tok mėshiraz gjunjim,
Korijes ku kėmbėt plasarirė po lajnė lisat djersaromėzuar tė kėnaqėsive,
Sa kthyer prej qafa malesh tė dėshirimave seksuar me rrufetė,
Shndrimkaltrės dėborė ekstazuar me karafilė yjesh qė ende bien,
Me njė muzikė llahtardehmė na pėrcjellin nė ėndrrėn e pa plotėsuar,
Nė sheshe interesash mediokre boll ia adhuruam ēudibėrėsitė statujave,
Si vallė ugarėt e dijes i harruam pa mbjellė me farėn qė fal njeriu,
Shihini si puhitė e manaferrave tė qeshjeve u pushtojnė luginat syrit,
Rrymat e barit vallzojnė patkonjtirės zmeraldthyer muzgut ndjellniepshtė,
Kjo ditė ish veē njė sekment shumkėndėshit lumturor tė qenies,
Stafeta e shakahidhrimės vazhdon tė na tregojė se nesėrtia do etėr,
Okulistika e natyrės na bėn tė kuptojmė: ia kapėrcyem ylberin fėmijrisė,
Nė s’i zgjidhim enigmė ekzistencės dhuruesi do na mohojė vetveten,
E po t’i gjejmė mit disfatės luft’humbėse-kurrė s’do bajonetemi,
Bile dhe kur vdekja qenka e pashmangshme eja tok e i kėndojmė lindjes,
Lindjes sė tė vėrtetės si drita burimterrisė pėr retinėn qė di tė shohė,
Lindjes sė sistemit klasor tė ndjenjave ku bėhesh skllav kauzflijie,
Lindjes sė tė keqes matur kur e mira antologjive nuk paska dimensione,
Lindjes sė tragjizmit kur mė fort trembesh nga aleati se prej armikut,
Lindjes sė agshpresės nga midhja e horizontit kapakėsh detqielltė,
Lindjes sė velatrimėrisė kur rastis ndeshesh me stuhimosqenien,
Lindjes sė foshnjės gonxhezjarruar pėr t’a pushtuar me ngrohtėsi globin,
Kur dihet: veē fatkeqėsia lind e madhe-brez’harrimit tė zvogėlohet,
E kur bie shi lotėsh dhe nėpėrka nėn ēadėr ēap ritit hapmortore,
Statujat e idhujnive qė na prijnė kanė uri pėr sy njerėzish kurrė merituar,
Ashtu si ikonat i etten djersės sė piktorėve qė qelburi i prunė nė jetė,
Pėrderisa ahishtes sė flokėve fluturat kultivojnė qindra rraca ere,
Falmėni nė them pse faji biblik duhet ē’shenjtur paprekshmėri simbolesh,
Gjithshka ri’ndodh herezisht pse flirt vera e bekuar me ujė pagėzimi...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:21 pm

SONETET E TETAVE

-308-

Ankoruar shekujsh nė cektirė,
Trokthmemeci jaht i ndjenjės sime,
Kurrė si s’shpalosi velė klithme,
Ani pse ujrash-fati shkrettirė.

Batickoprracja i dhuron shfrime,
E hėnės mrekulli veē mjertirė,
Shtigjenxira busull fort ngjethtirė,
Tek ky fjord mplaket rimė pas rime.

Nuk hedhin mė hije as flatrakėt,
Trishtkryqit qė gdhend fjala munguar,
I shpirtit murlan po thinj nga flakėt.

Faresh tej dėshirenjash cunguar,
S’i kthen flladshpresa ishujt mallpakėt,
Mėrgoret ode-jehonshurdhuar...


-318-

Nervshterėt gishtėrinj rreshkur, ndyrė, fyer,
Vjolėn e kurmit tėnd pėrkėdhelin hidhtas,
Po trėndafilishtėn ku vėrshova drittas,
Tash dherakafshuar pa shenjt e pa dyer.

Apokalipsi yt ē’mė thua u ka kryer,
Beso dhe tė ringjall nė mė do sot rishtaz,
Gjunjzim e flirtni adhuro pėrgjėrimtas,
Nė s’tė kthej magjisė qofsha hyjsh urryer.

Nga i ėndrrės liqen tingujt parajsorė,
Plot mjelma flatrojnė qiejsh tej kaptuar,
Ku kurrė nuk bujtte premtimash mallkuar.

Lermė tė shpirtkridhem ngjethtirės pėrkorė,
Harmoni e paqė tė na dhurė kjo orė,
Por, ē’pengu ēlironjė djallit ngujpranguar...


-328-

Mendimet zajesh balli qėndisen mozaikė,
Me kazmat e shpresave hapin porta udhreja,
Dhe nė pafund shendnajės qiejt duken grishnxirė,
Bile dhe nė grushtverbėr gazmendet shkrumb rrufeja.

Mjafton njė psherėtimė dhe shėmbėllen me thikė,
Njė lot rubinėzuar dhe thuaj vdes pranvera,
Njė mallkim klithmbytės krejtshuan paturp ēdo shndritė,
Por, pa dyshimin hontar do kish kahkuptim jeta?

Hedh hir njė dallgė rrudhe mbi lagunėn e moshės,
Dhe valblerti vals trishti bregnajės sė vetmisė,
Eh sa-dhe i humbjes mall qė s’gjendet farkund botės.

Lindėm flatrim brengash tė kaltėrojmė ēdo stinė,
Ndėr zjarr e acar tok-mirjanė miq tė rinisė,
Instiktesh ritualthjesht tuj farkėtuar dashurinė...


338

Njė fllad aromzmeraldtė shpėrhap agu praruar,
Ndėr brigjet e syrit tim ku gaz sythen bliret,
Thėrrmija shndrimash mbledh hėna-nata ē’la harbuar,
Se ku ia fsheh-s’mė rrėfen, krejt ėndrrave hiret.

Ē’thelltirė prej dėshirash, pėrgjėrat ē’amshuar,
Nuk dua t’a le dritėn thellshpirtit tė mė zhbiret,
Fort shendlumtur isha mes territ grishmpadruar,
Eh ē’trisht tash kjo vetmi qė kurth zemrės mė kridhet.

T’a ruaj paku vegimash mjelmzėn dashurore,
Mbi gjoksin frymdrithruar t’i var kurora yjesh,
Mes liqenit tė puthjes tė kridhet vezullim.

I gjelbėrti pėrqafim rreth qafės epsh’shkrumbore,
Plot pasion tė ēliret si ulėrenja pyjesh,
Por, jam thjesht njė hije endur hareve hutim...


348

S’do doja tė ishe pinguin ishullpėrqafimit tim,
Ku qark flakėt e dallgėve tė thėrrasin makthueshėm,
E as kafazshpirtit tėnd-tigėr i nėnshtruar trishtim,
Ku rreth tė lirisė shtojzovalle pėrqeshin ndėshkueshėm.

S’do doja tė jem galeri ari qė tė verbon miklim,
Ku me kthetra ligatimi sulesh ndjenjash paēmueshėm,
E as kreshtė lavdmermertė-lartohesh timit shikim,
Ku mijravitesh adhurie tė mė kqyrėsh pėrēmueshėm.

S’do doja me qenė krater mallit e ti llav’ e kurrpirė,
As bardhėrim i njė reje fatsjellėse korbash nxirė,
As ajzberg kujtimesh prej dritdashurisė krejt pazhbirė.

As mos lypno tė bėhesh mbretėreshė kėshtjellė shpirtit,
As direk pulbardhash qė tej ia syrgjyn velat ligshtit,
Heretikisht thjesht mė bėj shkrumb oj turrė altari-flirtit...


358

Kohėsh tė tjera e panjohtarėsh planete,
Trajtash pa perceptim e ē’rrėfimtaresh ndjesi,
Shpirtrat tanė binjakė lindin mbrujtur premti,
Njeri’tjetrin t’a bujtin kėsaj e asaj jete.

E fati, tė lotėve re, na i mbush shkrepti,
Ndėr qiej dėshirash kund s’flatret ėndrra shenjte,
Kryqe bėhemi e rilindim e rish - ē’heshtje,
Tė pasionit hyj veē kokalla e mjeri.

Por, krijuesi jo rastėsisht mallkorit dhé,
Njė fjale e njė bekimi na zbret sot bashkė,
Frym’mrekullitė t’i shkėmbejmė ofsh e vlime.

Kam mijra shekuj dashuruar me ty vashė,
Si guxim thua s’tė intereson zemra ime,
Krejt pėrjeta do tė t’duhet tė mė gjesh’ prapė...


368

Nėse kaēurrelat prerė i thurim litarė,
Njė pas njė pedana t’i rradhisim vargjet gjithė,
Marramendshėm do bėnim njė aq tė gjatė shkallė,
Sa deri ndėr hėnė do na pėrcillte kjo trillė.

E ja qė tash dashuria mė gjarpėron zvarrė,
Makthi kurrė gėrshėrėt s’m’i pėrdor nė kaq frikė,
Rimat dyzohen e grisen e kridhen ndėr zjarrė,
Nė vend tė njė romance jehon qark veē njė klithė.

Jo e imja, as e jotja-ėshtė fati nguran,
As i keq e as i mirė na adhuron prej largu,
Shigjetat bekore tek ne s’ia mbėrrin dot harku.

Oh! tė lutem mos rrėfe pse jam bėrė krejt shkrumban,
Duke shkruar pėr ty kaq strofa mbeta jetshkurtan,
Dhe unė s’do tregoj qė mė ishe veg lot’pragu...


378

Mė thuaj mos duhet tė ndėrtoj ndonjė piramidė,
Apo t’a shkrumb Romėn e t’a ngre mallkimit pėrsėri,
Ndoshta ndonjė mur kinez do t’a vesh kėmbėsh kėrshėri,
Fol e t’a fal sa t’a vjedh Akropolin nė Athinė.

Nė tė duhet Kulla Ejfel buzėt mos i mėrmėri,
Ia shemb Statujėn e hip ti t’a pėrfaqsosh Lirinė,
Orėn e Grinuiēit t’a shtroj ndėr gjunjė plot drithnjė,
Firencen le pa David e le tė kobė dėshpėri.

E ē’trillni tė kryej tjetėr tė t’a meritoj zemrėn,
Po i ngul kazmėn mbi e po i kryq vetes krejt jetėn,
Veē tė bindesh pa kundėrshti qė vetflijimshėm tė dua.

Kur do m’a shndritėrosh qoftė veē njė ēast tė vėrtetėn,
Endėrr realizuar tė stolisesh thellė nė mua,
Ē’lypet tė bėj tė tė kem vetėm timen a s’mė thua...


388

Pa inspirimin qė rrezatohet prej sates heshtje,
Pa besimin qė mė fal teksa ēelesh gėzueshėm,
Pa mbrojtjen qė pėrfitoj nė ēdo tė amshuar prekje,
Pa energjinė qė mė kall shpirtit fort gėlueshėm,

Pa pėrvojėn e udhės qė ndjenjės s’m’i gjenka prehje,
Pa entuziazmin femėror shfaqur paēmueshėm,
Pa lutjen pėr ekzistencė qė puthjes nuk rrok shterje,
Pa frymėzimin qė rrjedh verė drite harbueshėm,

Pa pėrkulje kėmbkash puhiztare - s’mė gjelbret fati,
Teksa mė prezanton njė botė ēudirash panjohur,
Dhe pse jetėvdekjesh pėrjetėsisht portat mė hapi.

Reaksionesh dashurie flakazi mė mban lodhur,
Qel’epruvetash t’ia ē’murgoj misteret prej ari,
Dhe pse magjirash negative panikur tej kam brofur...


398

Unė lexoj e ti dėgjon edhe pse nuk je kėtu,
Ti flet nė gjumė e unė trisht befasohem trembur,
Hedh fjalėt pa kuptim ndėr vargje shthurtare pėrqethur,
Mendimet mė flatren prej penės e s’di: vallė pėr ku?

Po jetoj krejt si i pajetė makthit sfidtar fshehur,
Dhe pse shpirti dehur mes hyjve shendet tej’tėhu,
Mė gazmon zemra fort mjerė e pse tė ndodhė kėshtu,
Pse dashuria mė arratin kurth yjve kaq heshtur?

Lutja e loti penduar s’mė shteren nė pėrgjunje,
Eteri e drita rish tė marrin tė sajėn formė,
Po a ia vlen t’a pres tė kthehet nga ēdo pamundje?

Nė bronz gjaku ngrirė rima tė reja gdhend kaq vonė,
Kur perėndia vetė ėndrrave ikur pėrhumbje,
Ligsht gėrhet: ky fat s’do tė tė ketė kurrė lehonė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:21 pm

T R I N I Ē S H E N J T E R U A R I T

2 AĒENSORE PER NE MOSQENIEJE E NE MBIQENIEJENė 180 gradė fat unė jam njera pikė e pashpjegimshmėrisė sė universit,
Kur misticizmit tė panikut ti je veē tjetri kėnd i adhurisė skepticizmit mohuar,
Teksa diku sipėrfaqe papėrcaktimėrisė pėrballė sekmentit eterik qė tash na lidh,
Ndodhet nė hartėn e legjendės i treti far qė toku na sajonka trekėndėsh,
E ky ėshtė ylli mėngjesor i besimit qė shpreskozmosisė riagon kaltėrenjpjekur,
Pėr tė guxuar verbrisht tė trokasim nė portėn bermudiane tė vesit panik’pa,
Horroriste kjo shtėpizė ku vjollcat e ndjenjave t’i rrėmbenka meditiumesh pakoha,
Ku energjitė e shpirtrave tė humbin ndėr duele gravitacionale ideshė,
Duele qė tash e ēdo ēast na bindin t’ia kritikojmė ngadhnjimtarinė tė nesėrmes,
Duele ku admirojmė vetveten dhe kur pasqyrohemi lig ndėr sy tjetrarėsh,
Duele mirkuptimi ku pasi kanė mbaruar punė duart ri’thirren nė tryezė fjalėt,
Duele aktesh mizore mėshire qė s’i eklipsojnė dot jetėt mbushur krime pafaljesh,
Duele qė s’vlerojnė rėndėsinė e asaj ē’ka ndahet por tė gjithshkasė ke,
Duele pa guxim pėr t’a shpėrndarė pėrgjegjėsinė pse humb delegim e drejta,
Duele ku sipėrfaqja e arsyes e fshihka thellėsirėn kur kurrė jo: shkaqet-qėllimin,
Ku motorrėt qindracilindėrsh pėrkushtimorė i djegin valvolat durimsosura,
E duke klithur heshturazi batiskafėve prishur tė SOS’it mbyten veē qiejsh syri,
Kėshtu herė unė bėhem destrojeri diletant qė ia thyen timonin busullės,
Herė ti murlanimi naiv i pasionit qė thėthin tėrēka dėshirimit plluskėzohet,
E herė ai krateri qė pret shterjet e vullkanit tė zemėrimit me zotat ende palindur,
Pėrmes reve tė hirit tė iluzionit do tė kridhem shtjellfund misterit tė dilemės,
Irealisht tė mbėrrij brenda atomit riciklues tė bigbengimit tė dashurisė,
Fjalėt tė bėhen planete, shkronjat-yllėsi, qeshmat-orbita, lotėt-asteroidė,
E vizoren e shekujve shpejt t’i thyejmė rish pėr t’u gjetur ujėrat orbitkondensimit,
Tredimensionalizėm qenies qė na bėn tė ndihemi indiferentizmit fajtorė,
Pse duhet t’i pėrzhbiremi kuptimit tė botės gen pėr gen aorta ēdo dhembjeje,
Ndėrkaq qė e dijmė qė veē primitivizmi shkencor i fal bujarimit lumturenja,
Fal gėzofin e pėrkėdhelės kur grerėzat e acarit tė shkarravisin fytyrėn,
Fal klarinetėn e pėrroit kur buzėt e pyllit pranverėn po vivaldizojnė memecėrisht,
Fal vallen e kėrpudhave kur purpurlazi mollėt pushtojnė premtirės edenianėt,
Fal verėn e vetėtimave kur rrufetė ia shpojnė kadet kantinave tė erės,
Fal lepujt e ortekėve kur mushkėritė e zjarrit duan tė na i shtrojnė nderimit gosti,
Fal pelerinėn e lakuriqėsisė kur breshėri i epsheve ia prish tė korrat hėnės,
Fal liqenin e lulkuqeve kur flamujt e virgjėrisė ngrihen kėshtjellė lavdit,
Ndonėse turpi qenka mbretėreshė e gjithshkasė qė kurrė s’u ndaloka ilegalitetit,
E mbreti ėshtė pėrzėnė sepse prej farės sė tij shekspirėzuar lind rrėzimi,
Klandestin endet ndėr ruralitete anektodash ku e vėrteta frikonka tė shkelė,
Ndėrsa shėrbėtorėt sfurqarė me urdhrin e tij mbledhin tejanė kashtėn e emrit,
Bile dhe heshttėtarėt besnikėzuar me krahun e tij e gjejnė territ armikun,
Por ja qė ne ngutjegabimazi po ia mjelim vjedhurisht lopėt filozofisė,
Me qumėsht helmėtirash pėr t’ia gatuar ēekollatat ditlindjeve tė ardhmės kahpa,
Kur bile nuk ka as rrėnoja tė sė shkuarės nė antropologjinė e arsyetimit,
E vetėm koloseumi i sė sotmes vazhdon tė uturijė nga hijetirat e historizmit,
Kthyer disfatirash qė na presin e arratirė nga katastrofat harrimėzuar,
Tashmėtira ėshtė njė kombinat kimik qė fuqinė na e nxjerr nga depot e ėndrrave,
Nė serat vegimzhgėnjore na i mėkon zarzavatet e gjakut me limfė dheu,
Duke na i pėrjashtuar nga perandoria e baktereve tė rendit mbivlerės,
Pra rish u ngatėrruam nė labirinthin perceptual pa i gjetur as hyrjen kuptimit,
Pėr tė na dalė fundi pendpashkulur bilbili i lirisė nga kafazi i faraonėzimit,
E me shtatė penelatat e harmonisė t’ia ngjyrosė ajrin mbiekzistencės strehdjegur,
Ajrin e mushkėrive tė perspektivės sė njė shprestire qė s’shfaqet kund,
Ajrin ringjallės tė qelizave tė dhembės kur i ndjen mungesė kujt nuk ėshtė mė,
Ajrin pa vlerim tė pasionit qė veē alpinisti ēmendri ia vjedh flamujve-majės,
Ajrin palcndyror tė aparatēikėve qė ende u shėrbejnė kompjuterave e jo njerėzve,
Ajrin qė na mbron nė sytė e tė tjerėve kur s’duam t’u paraqitemi shtrembrarė,
Ajrin e ndarjes sė urtėsisė me miqtė kur problemet pjestohen si pėrfitimet,
Ajrin e tė rejave kontribute qė investohen po pėr tė vjetrat konsekuenca,
Sepse shenjttėsia e frymės sonė ka nevojė tė pėrzihet nė karburatorin e tejecjes,
Me benzolin e kėngės qė shpėrthimtar bėhet kur nuk ia njeh tonalitetin,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:21 pm

Pastaj t’ia akordosh kitarėn rock&rollit tė instiktit qė tejkalon shpejtėsinė,
Duke mos qenė as dinastia Megadeth’iane e saturnimit varrnajor tė egoizmit,
As hierarki kalimtare Metallica’re neptunėzuar orbitkryqthyer cinizmit,
Por veē ritėm ufor Cred of Fill’ėse e kalorėsi patkonjyjėzore Kremator’ėse,
Sa pėr t’u bindur qė, lufta pashpallur e klasave nė kauzėn e injorancės muzikore,
Kufijtė po ia vendos rruzullimit jo nė hemisferat qė ia besoi besimit Zoti,
Njeriut qė kryengritazi shpik sistemet e traktateve tė paqės nėnshkrimfallce,
Pėr tė ekuilibruar ballėt e dufit tė oqeanit me velat hapur tė hipokrizisė,
Eh! skllavtarit qė fort rebeluar i vėrtetoi teoremėn utopike revolucionizmit,
Thjesht pėr tė pėrftuar prangat sinfoniplatinta pėr shkabat e trurit kurrė rrokqiejsh,
Gjithsesi falmėni nuk doja t’u ngjitem fshehtazi majė pemės sė intelektit,
Ndaj rrėzohem nė shpatin e shkrepanive tė arsyes pa dėborė konsekuencash,
Duke u rrokullisur lugina para’ardhėsish deri ndėr kroin ngrirė tė dritės,
Me vertebrat e krenarisė fort frakturuara e me brinjėt krejt shvidhosur prej trurit,
Me shkallėt e kėrcinjve tė mosnėnshtrimit shqyer hallkė mė hallkė betimnie,
E me llampadarė duarsh shkėrrmoqur rish nė diamantė rėre plazhevjedhjes,
Diamantėt kallp tė meteorėve pakėnaqsorė pėrdorur pėr skllavje fajesh,
Diamantėt virgjtarė qė mund ia blen faraoneshės kur shpirtit-s’ia blen dot fuqinė,
Diamantėt e kurajos vullnetarike mė karatarė se energjia e krejt ushtrisė,
Diamantėt pa zė tė poetėve qė s’i bren merakvdekja por ėndrra tejpėrjetėse,
Diamantėt falur armikut tė menēur kur tė godet kėshtjellave paprekshmėtare,
Diamantėt qė e fshehin gjenialitetin jo nė evitim lufte por nė fitimin e saj,
Diamantėt eshtėrorė qė pasi i trofen nis kronikanėsh hyjnorin akt rishpėrndarjeje,
Por, ja qė kahun e drejtė na u dashka t’a masim pėrmasash fatzhbėrėsie,
Sa mė saktėsisht pėr t’a parashikuar zhvendosjen llokacionit tė sedrės,
Ndoshta thjesht pėr t’ia asgjėsuar kaprollin devijor pėrbuzėsimit tė honizmit,
Sė paku brirėt do na hyjnė nė punė masturbonjava ritualplakėruqe tė karnavaleve,
Rrasat e mishit do t’i thajmė e do t’i bluajmė miell e gatuajmė veē petulla,
Kur dhe shkarpat e kokallave do i mbledhim pėr tė numėruar langonjtė,
Ndėrsa vetė regjur nėn lėkurėn kriptharmur prej thonj blasfemirash lejimtare,
Himne do kėndojmė pėr mrekullinė e sizifiadave qė s’i ndoqėm rrokullimnaje pas,
Sepse... pse kaiket e virtyteve nuk na janė ende salmonė niagariadnajash,
Dhe gardhet e domosdoshmėrive s’na lejojnė t’ia kapėrcejmė kopshtijet frikės,
Ja qė qenkemi pjatanca argjendi tamburuar veē pėr divizionin e familjes,
Nuk mund tė shitemi pėr t’i garantuar supėn e pėrditshmėrisė barbonizmit,
As pėr t’i siguruar ethet e verės brokshterė ekstazėtirės pijanecore gjuhtredhlirė,
As testikujt e qirinjve tė meshės sė tė dielės koorpormatave tė fajit invalidtar,
Tash jemi veē hangarė drithi pėr cirqet e lypsave qė ditkan tė falenderojnė,
Bile dhe gurra mushti pėr parlamentet e hajnistėve me damka imuniteti,
Pa guxuar tė pėrmendim qė mbetėm partitura mėshire pėr vetė priftėrinjtė,
Priftėrinjtė qė ende s’dijnė ē’humb Zoti kur njeriu fiton liganirat mbytur gojė tyre,
Priftėrinjtė qė s’e rrėfejnė shpėrblimin pėr kė bėn detyrėn e korrierit keqator,
Priftėrinjtė qė mė presin duart kur guxoj tregoj ku rrėnjet koliti i egoizmit,
Priftėrinjtė qė e quajnė qiell kafkėn e besimit ku i jetokan fluturimit gjarpėrinjtė,
Priftėrinjtė qė kimikisht s’i ndajnė miqtė O² tė sė vėrtetės nga H gėnjeshtran,
Priftėrinjtė qė portat e vuajtjes s’t’i hapin kur arratirė vetes humb ēelės,
Priftėrinjtė qė zanafilli vėshtirė kanė tė predikokan tė thjeshtat profesione,
E rishmi ziejnė ēorbėn ftohur tė pendesės pėr t’a mėkuar tri herė krijorin,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:22 pm

Kur kudhėrbindjes ēekani kupton qė tė apostujve bij kurrė nuk farkėtohen si etėrit,
Kur mes shandanėve tė paperceptueshmėrisė shenjttore shpirt s’feks kund,
Kur furrnaltat ethtare tė moralit kanė nevojė pėr shtatore idhujtarizme,
Qė ēeliku i dėlirėsisė paq tė shkrihet pėr t’ia derdhur seri parzmoret intolerancės,
Kur s’do dijmė mė blasfemisht tė falim se ja qė falja u quaka direk dobėsie,
E na e shpie kauzėn politiko’piratiste deri nė kafshim flamuri pavarėsor,
Pėrderisa krejtas mbarohen art’thėrrmijat e apostujizmit sė plaēkituri,
Kundi nė pushimet mes taifuneve pa ia ndeshur karvanet kahgabore kolombiane,
Sepse dhe tyre ja qė iu arratinė yjet prej strategjive grabitqare tė idealizmit,
Kuturu shtjellėzuar nėpėr antologjitė e sklerozės historiadės adoleshente,
Qė ēudi si ende trėndafilthėt e menstruacioneve s’ua kanė bėrė shurup,
Ndoshta miliardafishohet epidemia panikėse e ndėrgjegjeve antikonservatoriste,
Ku etaloni i modernitetit tė nekrologjitikės mendeleviane s’paska shpallje,
Pse qenka thjesht nė koshere virtyti njė hoje pushtuar nga krimbėritė,
Pasi mjaltin e moralit e vuadhnė barinjtė qė ngutt i rindanin delet drejtėsisė,
Delet qė s’tėrhoqėn pas hapa guximtjerė adhurie pėr mos t’a bėrė shteginėn udhė,
Delet qė sa mirė rastis e kuptojnė qė, ē’ka kanė-e kanė pėr t’a ndarė me ne,
Delet qė ndodh shpesh tė kujdesen pėr pasurimin e zabeleve jashtqitse,
Delet qė s’e gjegjkan acarin e shpirtit tek i lyp dru djallit mos t’i fiket zjarri,
Delet qė fundazi e mėsuan tė pėrdorin PC pėr mbarsjen kontemporane tė intuitės,
Delet qė sy ujkonjash s’e qashtrin ngjyrėn e aureolės qė i mbron rrezikut,
Delet qė klonohen si njerėzit-t’u thonė se mbėrriti shpresartkoha kurbanore,
Ē’ka mbeti ish koha biologjike e pasnevojės tejetej llogoresh tė dekompozizmave,
Teksa tash smogu i ndotit na e shtyn-ku?-breshkėn sa lodhur tė bisedės,
Bregut tė arqipelagut ku nė kthjelltėsirėn e flakėve ndezur prej tė mbyturve,
Vallzojnė peshqit e ideve qė grishpari ishin qelizat e dijenive pa kushte,
E shpejti do tė jenė sajesa kimiko’psiqike majė dhėmbėsh peshkaqenizmi human,
Sepse bastfundmi fituam mbi zeusianėt e u bėmė adam’ėr pra-ehehehej,
Me wc portofolesh shtatzana e cv gjenializmash e me balzakishte dinastishė,
Me kryqėzata barbarėzore civilizimi e bile-me klericizma analfabetike,
Me orėn grinuiēiane tė sfilattirės sekondmbushur donkishotizma tranvestitė,
Kjo na qenka era e re qė frynka nga bulēitė neverivjetra tė krijuesit fort ligthnjar,
Pse ne ishim vetė pėrzgjedhja-diēka as mollė e as evė, as gjarpėr e as helm,
Sajeza prej indesh qelbėzore pėrzėnė nga trupi i sė vėrtetės pa dyshimni,
Qė mallkimat realitetojmė skenės aktortrembur tė ferrit dantesk rilindur parajse,
Nga zanafilli kryqėzim merit’pa i mitrės sė indiferentizmit tėnd steril,
Ndaj baticave tė urrejtjes e zbaticave idilike skakierės sė irealndėshkimit,
Deri davinēianizmin penis tė dufit tim qė dėshpėria kurrė s’e bėri dot pushkė,
Pėr t’ia portretizuar plumb pas plumbi zotat pėrgėnjeshtarė shpėtimės,
Shpėtimit qė-ende beson se pellgu i lotit ėshtė mė i vėllimshėm se burimi i gazit,
Shpėtimit qė biseda panteonidėsh i dėgjon vyer stonjaturat botēkuptimore,
Shpėtimit qė pakorigjueshėm predikon nė ne rrugėn nga e cila nuk rikthen,
Shpėtimit qė qėllon tė mė bindė mos tė gjej arsye t’i lyp ligtarizmit falje,
Shpėtimit qė ēdoēast shenjtorve tė kanunizmės mos gjej mundėsi si t’u mėshirem,
Shpėtimit qė s’druan tė ushtrojė nė tė tjerė lėndimat e dikurta bėrė mbi tė,
Shpėtimit qė nė e sheh rrjedhshumgojshe tė vėrtetėn-e shijon dhe mė hidhur,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:22 pm

Bardhė&zi kemi mbetur e njėjta tablo ku e florinjtta kornizė dėshpėrimi,
Murgėrishėm na ka mbėrthyer nė morsėn e synimeve tė pa ē’konvencionarizuara,
Edhe pse kurorat mbretėrifituese tė dijenive ē’stolisur na i kanė margaritarėsh,
Edhe pse zotėrojmė kodet e krejt dyerve tė pse’ve ciklesh kondensuese,
Edhe pse kibernetikisht mėsuam ē’ofezė qenka tė jeshė realitetit-pa pėrdhunuar,
Por, fakti qė s’i kemi dhuruar kujt thėrrmija nderi nga misėrnikja e bujarisė,
S’do tė thotė qė as i lypim kujt pikėlza drite prej diellit tė kurrnacėrimit,
Bile duhet tė arratiremi alibie duke pohuar qė veē kur protektoriati i fshatunarėve,
Mėvetėsuar ngadhnjfundmi prej njė flamuri ngjyrosur nė acidin e injorancės,
Nuk do tė ndyjė mė me opingat pėrbajgtare tė mentalitetit genkryqnaror,
Kroin e mendjes sonė shpėrthyer me aq e aq gjakėsira kuranishteve tė dhembjes,
Aheri kur tė hipim tek kjo zeppelinė ndėrgjegjeje pa shend kompleksesh,
Kur nė prokurorinė e civilizimit t’ia heqim prangat e heshtjes prej trurit vetes,
Nė kor tė brohorasim toku pse kazma e besimit na mbijetoi kthetravdekjes,
Kori i marihuanės proletare qė mbjell e shkul universalet tė drejta qė s’i pėrkasin,
Kori i kėpucarėve gjenetikė qė i arnojnė zbathurimėn maratonistit tė antifatit,
Kori i sirenave tė entuziazmit qė po vetkultivohet ndėr akuariume lotėsh,
Kori i kaubojsave zellrinj qė s’po e dijnė ēdo tė thotė tė lindėsh ciklisht i pa baba,
Kori i merimangave tė politikės ku ngecur i kanė krejt fluturat folklorizmave,
Kori i drapėrinjve pa tė lashta, i ēekanėve pa kudhra, i armiqve pa armiq,
Kori i rojeve tė terrnajizmave qė qesh me pakėsinė papėrfille tė burimedritės,
E unė nuk do bėj mė poetin por do zgjedh artizanatin e sigurt-predikatorin,
E ti s’do tė aktrosh mė heroinėn por do tė ndjekėsh detyrimin zanafill-mėmėsinė,
Kur sa ende larg qenkemi zbuarjes nga ajo pikė pa gravitacion mbėrritjeje,
Hm, pararendsit ēudi si e paskan ndėrtuar pa akt rikthimi himentarin tempull,
Sa e sa devijore lakorja e trokthėtirės miklonjtare nė atlasė perėndishė,
Ku ėshtė pra t’ia rrėmbejmė duarsh pishtarin e pyetjes retorizmale: ku vemi?!
Oh, gjitha rrugėt i shpien nė Olimp granidtaret shtatore tė krenarive tona lypsore,
Ani pse s’kanė ku t’i mbėshtesin kėmbėt tek ky soj dialektike materializmi,
Njė rubin verbrremė asteroidi na e shfarosi atlantėn e pėrgjegjshmėrisė,
Ndaj nuk po guxojmė tė shkelim mbi bretkosat e klithave shurdhore tė njeri’tjetrit,
Pėrmes kalldrėmit kafkor tė ideve qė ndoshta lavdit rishmi do na homerizonin,
E nėpėr mozaikun e irisėve ku idhujnaria na ka mbjellė hijet adhuronjtare,
Nėse shpatat e akrepave tė ēastit nuk po na rrufenjėzohen tash trumpetaprapsht,
Braktisur mbase ujėzohemi nga kompozicioni i aktualitetit domosdoshmėritės,
Shigjeta e yllit tėnd s’ėshtė e drejtė nė harkun e pretendimit tim kozmik,
Sikundėr milingona e flakės sime e padenjė qenka nė furrėn e drithraepshit tėnd,
Furrėn e brumrave tė qeshmės qė pa sheqer kobi nuk ngjizkan kurrė torta,
Furrėn e stuhisė ku tjegullat e mendimit na ndajnė me mamuthėt e friktirave,
Furrėn e egoizmit primitiv ndėrtuar me tulla ē’qytetėrimi e llaē paaftėsie,
Furrėn e picave tė thashethemeve falas shpėrndarė nė adresat e vdekmagjallėve,
Furrėn e floririt vjedhėror tė fjalės e argjendit dhuruar prej kurrė tė zotėrve,
Furrėn e ferriteve filozofike qė s’i shėrbekan njeriziut por monopoliadave,
Furrėn e eshtrave pėrkushtore ndanudhės ku guximi hapat nuk t’i ēoi fundmė,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:23 pm

Por ja-ēengelit tė nevojės paskam ngushėlli tė varem duke tė tė thėnė rish mė fal!
Mes teje e ēdo zane pėrzgjedh miken besėmirė e jo bambolinėn robotikare,
E nėse njė bombė mė ka rėnė nė zemėr-s’thua dot se s’tė preku cifėl tundimi,
E kur bėhesh njė lėmsh enumeracionesh veēse mua mė ke fije ē’pleksėse,
Ja qė hipnotisht mė ke bindur qė u fshihkan dikund dhe djallushkėza ogurbekore,
Aq sa dhe unė kur s’mė mjafton rinia e gjeografia jote-tė dua thjesht shpirtin,
Jepmė njė altar alternative e nė atė karrige do mė unjet ndjenja gjykimit,
Pra, mos qofsh mė anija ime odiseiane qė mė end haluēinacionit dinakėrihumbur,
Oqeanive tė lotit pėrmalltar ku patjetėr duhet tė ketė helenizuar njė trojė,
Njė parajsė e pa premtim ku pasi nuk ngelėn kurrsesi as akilėt e as menelatė,
E ku gangrena sklerotike ia brejti gjymrtyrėt e kthimpritjes penelopėzimave,
Ku veē-veē unė e ti lypet t’i japim rrėnjė jetėsie kushedi sa e sa kėmbėve,
Ku thinjat e pamundėsisė rilindėse shkulim prej skalpeve tė entuziazmit reciprok,
Entuziazmit pubertitetian tė zhirafėndrrave qė-si s’puthėn as syzet e yjeve,
Entuziazmit tė reve turistike qė do i gjenin-pėr t’i ē’etur-orizore trishtisė,
Entuziazmit vangogian ku kamje do tė thotė tė urresh ē’ka adhuron njerėzima,
Entuziazmit astronautik tė milingonave sė keqtirės sulur tė pushtojnė edhe zotin,
Entuziazmit difiēitar mes thesareve uritur e thesareve ende pa ē’varruara,
Entuziazmit nė subkoshiencė ku litri i verės e i naftės ruajnė ēmimin e gjakut,
Entuziazmit tė rimfoljorve pėr t’i eklipsuar diejshpirtrat fermerėve tė metaforave,
Po ku pleqėrisht jehonat e elektroneve avullore tė rrushit zjarr’reve valuar,
Sapo foshnjėruar pėrplasen nė tė katėr polet e dhomėzės izolore tė meditimės,
Bulėzat e ēafkave tė diturisė pėrrenjėzohen shterisht aortave tė iluzionizmit,
Jemi a s’jemi rish ne shkrepėtima e elektrizimit tė furtunės sė kėngėtirės,
Por, ndėrkaq sythet e kujtesės na bindin qė kjo pėlhurėz kurrė nuk qenkėr thurur,
Vonuari nuk i kemi merimangėzuar dunave epshėrindjellėse thėthirmgojės,
Pjergullat e fjalėve qė mė ndjellfundi do na rijapin kuptimin e gjelbėrisė,
Qoftė dhe nė trajtėn dehėse tė humbjes dikundit mes pėrgėnjeshtrive njutoniane,
Nė bėrthamė tė murlaneve tė floridėve a leninizmit lebroz fidelkastroian,
Por, oh shenjtt ē’vuajtje! tė vuash nga kompleksi i mosvlerėsimit nga tė tjerėt,
Nga mosfitimi kurrė i njė kati nė lartėsinė e bankės sė rėndėsisė shoqėrore,
Nga grafiku pa boshte treguese ndėr radarė kozmosie tė inferioritetit intelektual,
Nga mekanizmat harruar pa shpikur pėr mos tė mbetur pre i askushitetit,
E kėshtu pėrskajmi tek kėnaqėsia e tė pirit qė s’u varka prej ēmimit tė uiskit,
As nga katalogu i kategorisė sė lokalit e aq mė pak bakshishlypave tė kamerierit,
As nga sasia e etiketave koleksionuar markafallcėrisht ndėr vitrina retine,
Por, nga sasia e tė ekstazės medikamente prodhuar dialektesh farmaceotike,
Po aq sa nga trafiku i jashtligjshėm i bankave tė adrenalinės atlantikėve tė trurit,
Veē ēastit tė zgjimharabelit nė ēerdhe toke-uji mbetka etjes pija mė e ēmuar,
Uji i kėshillave qė kapėrcen kufijtė e gjuhėve tej ciklimash rikondensuese,
Uji i emra’adhurisė qė gjene lutet mos t’i falemi tyre por alkimistit krijestar,
Uji i dyshimnive qė murlanohet fort shpesh tė na e vėrė nė provė fjordin e zemrės,
Uji i puthjeve qė duke pėrēuar pemėt e instikteve merr shije hurme e kajsie,
Uji i thirrjeve harenjtare qė i bėn tė dridhen prej dėshpėrimit kėmbanaret,
Uji i heshtjes qė me pe vetėtimash e shtiza rrufeshė i thur balada kobi trishtit,
Uji i ardhmėrisė qė ende nuk ia kemi ē’virgjėruar krojet e shpresės-kahfatit,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:23 pm

Por gjithsesi ky konfigurim mundėsie pėr t’a shfletuar realitetit veten dhiatarisht,
Pėr t’u shprehur tejmi poleve tė besimit nė ēdo fe pėrgėnjeshtrore tė uni’t,
Nė ēdo shpejtėsi tė elektroneve tė idealizmit mbetet risėrishmi mohim i lirisė,
Pse, ēdo derivati kėnaqėsie duhet sopranuar nė pėrmasat e skenės qė tė ofrohet,
E jo nė abstragueset dimensione ku ti a unė duam t’a ēojmė trilltoku jehonėn,
E s’po ka fort rėndėsi se nė ēfarė tonaliteti ia zgjedhim zinxhirin pickamės,
Bile as ambalazhimi i bėlbėzimės amė ku i flejnė konservat krenarisė kombėtare,
As testamentet e vjershėtarėve rimnonjimpotentė qė na prezantohen etėr,
As megavatėt e energjisė sė fonisė qė-do e s’do-harrimtirash e derdh gjoksin,
As krematoriumet e entuziazmit idilik e as karuselet e premtirės rrezeamatoriale,
Jo ē’ka themi e ē’ka do themi-mbetet piedestal pėr tė hipur syrin patjetėr,
E pėr tė hedhė farė mendimesh qarkas ku qytetėrimi ugarėt sapo i ka pluguar,
Ani pse shpesh avulli i frymėmarrjes akullore fort trashė na vesh pas xhama qiellit,
Ndoshta pėr mos t’a thyesuar vogėlirėn tonė nė raportet me yjėsirat e njohjes,
Apo flladet e panjohjes ku habia e kuriozitetit tinguj ngazėllire zambakon,
Sa heri mes korijeve astronomike tė errėsirės qihet me prroskat e krejt dritėsirės,
Qihet supa hidhaqe e minatorit me buēimat e kėmbanės qė sjell rigjėmitė,
Qihet zemrekkėputuri sahat frymėzimi me muzėn ngujuar sarkofag formaline,
Qihet mprehėsi i bajonetės sė patriotizmit me hienėn e parasė qė blen gjithshka,
Qihet timonieri i mbytjes paralajmėruar me rojat e ėndėrrdetit majhimalajash,
Qihet elika e ekzaltimit tė mendimit me karrigen paralitike tė mundėsisė,
Qihet fishekjarri i kitarės qiejtrembur me gishtat sheriatuar tė kėnghajnsve,
Qihet depua veshkėkalbur e tė lashtave me fantazmat e urisė pjatash publicitare,
E nė papirusėt e kujtesės pambėrrirė skalis edhe njė varg me biēak qerpiku,
Prostitutat janė himen’imunizuara pėrballė orgjisė trinore uzurpimqarktė,
Persekucionisht perversiteti modern ka filluar t’i pėrhapet nėpėr kapilarė erės,
Virusi i injorancės lumturake po i eksperimenton sėmundjen mė famėre shekullit,
Shija e keqe! do t’a quajnė mbase historianėt e kataklizmnajave alienore,
Jashtė kapakėve tė guackės sė hemisferave ku fshihet perlzeza e sė vėrtetės,
Ky smog i rafirenisė reklamore qė prodhon benzol pėr eskavatorėt e parasė,
Fyerje mbetet pėr bibliotekat e gjenialitikės tash krejt si kishat-vyerjebraktisura,
Shkallėve tė amfiteatrit rastėsor mjerėzima i kalit pėllėmbėt duartrokitjeve,
Teksa farkė syrit ē’ettijnė hipnozėn banalitetet thjeshtisht tė konsumueshme,
Thua se kemi shumė jetė e le t’a pėrcjellim njė tuj konsumuar plehnajtira,
Hiphoptisht vjelim nė ferma ndjesie panxhar muzike lemerisht helmpashlimtė,
Nė stane muzeshė panikemi tek shohim ekzibicionizmat e lezbikarėve bejtexhinj,
Mes makete varrezash arkitektėt dirigjojnė llahtarim fantazma kamikazėsh,
Kur dhe pode tavllash gaytistet cigare striptizė i bėjnė kokainistėve dėshtakarė,
Oh! s’paska realitet mė famėkeq se bashkjetesa me kompromiset gabore,
Kompromisi i poseidimit tė skeletit jo me faktin se me ē’jetė di dhe e mbush atė,
Kompromisi i pėrshtatjes me gjithkė pa i eksploruar kund koordinata vetes,
Kompromisi i mashkullizmit frikazi femėrzuar me grarizmin trimazi burrėzuar,
Kompromisi i filarmonipushtetit me shkėrdhatpartitura masash fatēpėrgjegjshme,
Kompromisi i punpabėrjes shpėrblimit pameritor e i tė djegurit me zjarrvėnės,
Kompromisi i bluesit tė varfėrisė fisnikore me rap’erėt e pasurisė memecuar,
Kompromisi i mineraleve tė nevojės me qysqinė e mosguximit tė kėrkimit,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:24 pm

E si hiqemi sikur ēdoēka qė i duhet barkės sė noeizmit tonė ende nuk ekzistonka,
Kur s’paska asgjė tė mbrujttirė hiēit tė enciklopedive po nga duart e hiēit,
Pse as energjia poetike s’vdes me vdekje poetėsh por i pėcillet ēmendjetjerve,
Na mbetet tė dijmė tė ndėrtojmė strategji t’ia grabitim kėnaqėsitė kujt s’i pėrdor,
Apo dhe gjithkuji poseidues qė i ruan si pėrrallash bodrume kala egoizmit,
Jo pėr hir tė apostujeshave tė zilisė-pse s’qenkan tonat kaq domosdoshmėri,
Por, pėr hir tė profetikės sė tė vėrtetės qė mungesėritė e gjendshme duhen fituar,
Ndaj dhe shpesh na prijnė perėndeshzat e instiktit udhve ndjellishtrembra,
Na prijnė drejt amfiteatrit tė yjeve dyshimtarė astrologė qė s’i njohin euripidėt,
Na prijnė drejt napoloniadash jo gjeneralėt meritagraduar para togės dėshtimore,
Na prijnė drejt oazeve tė dijes shkretėtirtarėt roje zjarrndezės tė aleksandrive,
Na prijnė drejt atlasė thesaresh nostalgjike piratė tė konvertuar filantropė,
Na prijnė drejt qirinjsh identiteti patriotistė qė drejtojnė banka gjaku tradhėtor,
Na prijnė drejt laboratorė ėndrrash eksperiment’pa elektrokimistė steriliteti,
Na prijnė drejt ejfele dashurimi konstruktorė flatrimi vuajtės sėmundje lartėsishė,
Por meqė kopshti i bajameve tė lumturimizmit s’mund tė blihet nė ankand,
Duhet mėsuar si tė na blatimohet dhurata qė na e pret shpėrblesėn po barabar,
Oh jo mė! mjaft e vlerėsuam mirėsinė prej nivelit tė sė keqes nė gjithshka bėjmė,
Sa mė e vogėlth currila e lėndimit tė ndjenjės aq mė lavdėrorė do jemi-Jo!
Pse kurrė s’po qėllon qė mullinjve tė riciklimit tė shendit tė bluajmė bekimnitė,
Kur dishepujt e shėrbesės dlirėtare janė pakur aq sa na arratijnė dhe prej librash,
Pas urės sė vdekjes do vetvleren sepse ujėra pėrjetės pa busullim orientimi,
Jahtet e haditheve tė pagėzorit respektiv s’i hyjkan kujt asnjė dallge nė punė,
E, kur lejohet ēdoēka qė nuk ndalohet sistemit inkoshient tė udhėheqjes sė ideve,
E meqė gjithshka bėjmė ekziston harmonie faji pavarėsisht gjykime tjetranėsh,
Ē’orgazėm gjysmėdita kur u shpinon mallkimat mijnjerėzve qė u fal lėngonjė,
Lėngojnė argatėt e deliriumeve pėr farėn e pambirė nė marihuanishte goje,
Lėngojnė bojaxhinjtė e turpit pėr gėlqeren shterė gropash klandestiniteti pa treg,
Lėngojnė oficerėt perandorivdekur pėr kufijtė gjeografipagrisur kuqėlizmit,
Lėngojnė argjendarėt gishtsharruar tė pakteve pėr kurorat maskrye ē’meritės,
Lėngojnė stallierėt e hienave pėr pistat minuar garim kobesh paralajmėruar,
Lėngojnė kamerierėt e dinastive pa kohė e ashensoristėt e ideve streh’pa,
Lėngojnė berberėt pasqyrathyer, kadeistėt vreshtadjegur, gjakistėt ē’vampirėzuar,
E ja qė anemizmi qenka kauza e bashkdhembasve tė mij velur kėnaqėsive,
Shpesh mė mirė mos t’ua dėgjosh trajtidiotėsin monologim “to be or non to be”,
Por thjesht veē t’i duash pa vullnet paragjykimash-jo pėr tė qenė vigjilentė,
Ndoshta pėr t’ua riaktivizuar radarin e trurit e pėr t’i armatosur rishazi me dije,
Kur dhe viēat mėsuan trokitmė dyer kasapit konseguencisht nga malli mosētehės,
E tė fatit engjėj kurrė s’na ngarkuan shpinės barrė ulėrenje qė nuk mbahet dot,
Ani pse pushtetmarrėt strategė na thirrkan kratere betejash ngadhnjim’ra,
Mė thelli kredhė mendjes-s’ka kor vajtojcash tė na i pushtojė gazpambėrritė,
Toku eja t’i pėrzėmė prej grigjė Atit profetucthėt e slloganeve tė komercializmave,
Pse kaq joshlėbyrazi po na e rrethojnė telgjėmbuari retinėn e ekzistencės,
Me kaq aureola ferrparajsore qė na e ikonėzojnė sa fort zhgėnjeshtrisht lirinė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:24 pm

SONETET E NENTAVE


409

Dhe njė bekore ditė pa ty-njė tjetėr jetė pa veten,
Njė pėrjetėsi pa fill e pa fund virgjėrisht epshpluhurtė,
Eh ē’fat absurd i barasvlefshėm misteresh veē me vdekjen,
Ku unė nuk jam ti e ti nė asnjė neuron-unė!

E arta kornizė malli na e ruan ngastruar heshtjen,
Ku i nostalgjisė qiell s’ka gjurmė kaltėrenjash kundmė,
Yje e zogj zbuar janė, madje dhe engjėjt s’dihet ku prehen,
Ē’manastir trishti ky ēast ku s’duhej tė ngujoja kurrė.

I vetėm si njė krua ndėr tė egra kreshta dėshpėrimi,
Diellshėm gurgullon mes dėborės e purpurlon gazshend,
Kur askush s’ia njeh etjen adhurenjash pėrēmimi.

I vetėm si njė thėngjill qė s’ka ku tė shkruaj ndėr natė,
Dalldisur mes mijrash metaforza e mbetur krejt pa mend,
Kur drita ende s’di tė lexojė e frikuar rri fort largmė...


419

S’druaj tė t’a besoj njė guackė amaneti,
Ndaj tė dua-do jetosh njė shekull mė tepėr,
Meqė do shndėrrohem perla eshtrash sė shpejti,
Pa mė fshehur gjirit, pa m’u gjelbrur nė prehėr,

Kur mos tė jem mė djallnajės as hije shenjti,
Ēliruar fundi thonjve tė botės gaz’egėr,
Tė lutem paketomė me shije esteti,
Pėr udhnaj kohgjatė mė gatit me pa tjetėr,

Se s’pranoj kurrė tė kem as kėshtjellė varri,
Tek ky qytet ku kėndon guri e hesht bilbili,
Ku akademisht shpallet profet mė psalltmarri,

Tė pėrgjėrohem nismė dallgė lotėsh trishti,
Dikund ku mė ka jetuar mendėrisht mes zjarri,
Shpirti-nė solfexh yjesh a rrasė njė libri...


429

Si ēerdhe skifterėsh vrarė do mbesim vetėm,
Degės sė njė date ku kobi rish furtunet,
T’i ruajmė kujtimet ndėr kafka nuk mundet,
Simbole do mbesim qė dritė kurrė s’shterėm,

Nė asgjė mbase a ndėr pėrjetėsi thuhet,
Ku pėr tė lumturimit fat kėngėt s’i heshtėm,
Dhe pse nėn qiellza himne korbankash ngjethėm,
Arqipelag keqardhjesh shpėrndarė kur s’duhet,

Nė tė gjallė tash ku kemi lypmash nevojė,
Pėr prroska mirenjash falur nė formė ndjenjash,
Flakė emocionesh tė na trokthen venash,

Kur ne dashurisė s’ndodh t’i besojmė hojė,
Shpejt ky mbretėrim prej bleronjash do na zbojė,
Pėr kohėn do jemi bira loti bark ēisternash...


439

Magjishmėrisht sensbukur kjo njohje e aspakė,
Tė flasėsh pėr tė ē’mbyturit prej detit tė asgjėsė,
Pėr malet ku njė mendjehumbur ndėrton njė barkė,
Pėr hijet e nostalgjirave qė kėndojnė nėn zė.

Tė mburrėsh biftekėt me mish hienash plot plagė,
Verėn me gjak minjsh qė po orgjijnė nė njė rrėzė,
Prekjet shndėrruar nė njė fabrikė epshesh nė markė,
Puthjen kromuar me diejt ku fati po na pėrzė.

Pas pak tė kuvendojmė me striptiztaret bizhu,
Heshtur t’i ndezim aspiratorėt inspirimit,
Zemra t’i shtojė pa panik rrahjet e miklimit.

Befas tabutė urdhėr t’i japin instiktit: zhvishu!!
Morali del fjalorėsh e s’njeh veten trishtimit,
Ē’seks! sa shumė seks urirė tej urės sė privimit...


449

Pema lehtė mbėshtetur nė bėrrylin e hijes,
Sheh si agu nxitim ka nisur drejt saj vjeltarėt,
Ndoshta shpėrveshin mėngė bekimi prej padijes,
Eshtė ende larg stina pėr t’u ēurirė thasėt.

I le gaz t’a qarkojnė nėn tė hidhurėn shije,
Buzėt t’u trishten prej zilepsjes zhgėnjim e tharėt,
Frutet diellthsisht s’paskan mėkuar shpirtit ngjizje,
Tė presin duhet dhe ca kohė makthllahtarėt.

Nė brinjė kthehet e adhuron tejmi luginėn,
Mollėshfarosėsit rrokullisen po nga erdhėn,
“Qenkan qytetėruar pse nuk mė hėngrėn rrėnjėsh.”

Kur befas njė ulėrenjė i pėrgjakon shpinėn:
Toka vėrtet t’a jep por qielli t’a merr jetėn,
Sekrecione shenjtimi nė s’u dallgon kėmbėsh...


459

Ende s’mėsuam asgjė nga ligjet e vetėdijes,
Hyjmė e dalim dyersh tė blasfemive tė jetės,
Me kėrrabėn e bariut Zot duarsh prerė shpresės,
Krenarimit mbetur dishepuj egoizmi hijes.

E ardhmja e harrimi nuk na bėhen njė teh besės,
Qirinjtė e fatit tė na frikėsojnė pafikjes,
Kur tė sotmen druajm t’a zhvirgjėrojmė strofkull klithjes,
Duke harbuar paqshėm tok me ujqit e ndėshkesės.

Huajmė e vjedhim ide, shesim e blejmė palcė,
Ngrejmė e shembim sisteme, kryqe e mallkimnaja,
Duhemi dashurisht e na urren urrejtshėm ndarja.

Veē t’i kuptojmė zemrat nė gjak kurrė s’paska gjasė,
Dhembat e tė tjerėve pa ndjerė na bėnė shtazė,
Krejt si tė na kish lindur njerkshėm botza - flatronjzvarra...


469

Shterpanjozėt i duartrokasin vetes lindshmėrinė,
Kur sondash kozmike tė mikrofonėve masturbonjės,
Shpresfalėsit i ē’prangin zemrave entuziazmėrinė,
Pėr t’u ēliruar fundmė prej thonjmakthesh uzurponjės.

Sepse luspat e trishteve dallgqiejsh humbin pėrshndrinė,
Sepse gjunjim varronjash dhe engjėjt mbeten fort hutonjės,
Sepse heronjtė mė kot e ruajnė virgjine flijshmėrinė,
Sepse i qytetėrimit kodik krenarin shkrumbonjės.

Nė njė botzė ndėrlikuar me rraca tė ra frymorėsh,
Me sekte parazitėsh qė fantazojnė frone zotash,
Kur as dashuri s’dijnė tė shkėmbejnė me tokė lehonash.

Nė njė kohė dembelėsh qė klithin si bori vaporėsh,
Pėr mos funksionimin e spermės hedhur kuti votash,
Ku parangjizet mendėrisht fati pėrzgjedhė prej horrash...


479

Duke jetuar nė dritė mes krijesash mėshiruar,
Kurrė s’ke pėr t’ia shquar kufijtė errėsirės,
Rrethuar tė ruan sigurtė qė s’guxon pėr t’a zhbiruar,
Sado brirė revolte t’i rrisėsh mbi krye tėrbimės.

Tash nevojė ke t’i mbushėsh me yje qiejt dėshiruar,
Nė planetet e fshehtė tė mendjes larg dherit tė cmirės,
Sa mė larg nga ky ajėr e ky ujė pėrvėlimshuar,
Ku sot na duhet tė fshihemi prej frekuenca pėrshndrimės.

Harrohu mes shkėndijash ku menēurimi tė lyp strehė,
Bashkbisedo me dishepujt e arsyes qirinjėzuar,
Skutash misteri gjej kush gabimisht tė ka princėruar.

Atje ku e vėrteta tė kėrkon ende paprerė,
Tė mė adhurosh si njė zotth, tė mė falėsh fron fatvlerė,
Sepse do tė tė largoj nga ky terr ku peng mė mban shpirtėruar...


489

Fund akuariumit tė egoizmit tėnd fort primitiv,
Xhelozisht fshehur nė njė nga odat e territ tė mendjes,
Mė mban tė ngujuar si njė peshk qė ulėret mes heshtjes,
Uritur pėr njė thėrrmijzė drite lutur shprespashterjes.

Harruar dhe qė duhet ndėrruar uji fatit fiktiv,
Pse ndoshta i arom’qelben xhevahiret nostalgjisė,
Rrjet’syri qė mė zuri i humbet fuqinė magjisė,
Kur kėnaqėsitė vet’helmohen shtjellash tė shpagisė.

Jetpadobishėm mos mė ruaj pėr nė njė botė tjetėr,
Ku bukur s’do dijmė ē’t’a bėjmė mes orgjizmash lirinė,
Nga ku do ngelen veē halat vizatuar tek kjo letėr.

S’po t’a nxe truri se po i harxhojmė vitet ē’pėrgjegjshėm,
Nxirrmė prej thell’ėndrrash e si mackė sulmu epshpashtirmė,
Bėj siē bėn ēdo padrone me dashurorit skllav koh’hershėm...


499

Luani rish e rish dashurohet me zebrėn pėr hir tė luaneshės,
Dhe pse kjo pakuptimash bėhet xheloze tek e sodit makthtare,
Kurrė s’ka lodruar me tė ashtu, t’i qaset tinėz, t’a trembė pėrqethės,
Pas t’a ndjekė zabelesh epshur sa fryma vėrtet t’i shterė fare.

Tė dhembės busull i korrigjon gabimit nė magjikun ēast ngjethės,
Kur me penelat e dhėmbėve ngjyer kuqėsisht flaktare,
Emrin e saj sheh si e shkruan nė qafė tė viktimės fort pėrtherės,
Pendim hirmadhe i avitet tuj shkundur dritzash vithet lozonjare.

Mendon qė vrig njė supė tė ē’urishme tė gatuaj me klithtaren,
Kofshėt adhuruar t’ia bėjė biftek e kukurectha tė brendshmet,
Mė pas ējerra dshurizmit pasioni t’u zgjojė shendet.

Thellė dremitur nė ty e mua qė s’e deshifrojmė ndjenjė trishtaren,
E ēdo flijmėrie emėr mbiqenies nė mendje ia mbyllim dritaren,
Dhe pse mirė e dijmė qė drerka prej bukurisė sė ēdo ujku ēmendet...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:25 pm

T R I N I Ē S H E N J T E R U A R I T

3 SHKALLE PER ASKUND DHE PER GJITHKUND


Salmon jam shtjella pėrpėlitash mes njė akuariumi me vaj loti valuar,
Por, librit tė vegimit shkronjat tremben e zgjimit sundon bardhėria,
Me plugjet dhėmbkalbur tė kujtimit s’dua tė kthehem dhera mendimeve,
Ku varresh pa zota duhet tė kridhem-t’u dhuroj frymė ringjallimi,
Mijra hareve shtojzovallore qė tash kadavrash m’i mburren atėsisė,
Krejt fėrshėllimvetėm kam mbetur si njė bredh nė buzėt e suferinave,
Kur lumi sapo e ka ndalur kosėn e pėrmbytjes nėpėr luginė syri,
Pikrrotullohem rrezes sė horizontit duke i pėrzenė ēdo shenjė jete qiellit,
Qiellit tė fatit paracaktor buruar nė emrin ku i lidhi syth pagėzimi,
Qiellit tė tryezės sė keqkuptimeve ku ballė s’ulet kush pėr tė biseduar,
Qiellit tė shndritimit mirenjor ku albatrosėt e reve rish hajnin kaltėri,
Qiellit tė miteve ku jo ēdo rast s’ke tė drejtė nėse bota adhuron ndryshe,
Qiellit tė parajsimit ku jo dy herė gabon rėnia nė dashuri me rilindjen,
Qiellit tė ardhmėrimit ku kurrė rritja s’ka si ėshtė e parashikimtė,
Qiellit tė brendėsisė sė qenies ku ē’ekuilibri i interesave ndjell stuhim,
Gjarpėreshat e zbrazėtirės lyp tė rekruten valltarka nė hareme kobi,
Kostume metaforash po djeg, kėmishė hiperbolash e kollare antitezash,
Bile opingat enumeracionale shkėmbej me njė palė ēizme varrmihėsi,
Deri kur mos tė mbesė asnjė blegėri engjėlli ndėr zabelet e trurit,
Pėr sė pari t’ia nis vargėzimit shkallareve ndėr amfiteatrin e tej’jetės,
Ku ngutt rikonturohet njė qytet me dėshtakė-plagjiaturave shekspiriane,
Banka e genit shtrembėran s’do mungojė e as burgu i bekimtive,
Por-po atje ku arkitekti i rrafshi kubenė tempullit qė do na falte deliret,
Me vota klithash i pėrzgjedhim kryebashkiak kopesė sė mėkatenjave,
Pa kėrrabė mbetur qėkuri bariut iu sos liria kufijve ligjorė tė dritės,
Ia shterėn bėlbėzikrojet e dashurisė dhe vetėtimat e lumturenjave ireale,
Sa sot ky jam unė akullnajuar nga pragu i fjalės deri oxhak shungėllie,
Me qefinin e nostalgjisė veshur nė njė epokė tė pa mbėrritshme,
Ku gjurmėt e rrufeve mė portretizojnė ndėr telajon e mjegullimnajės,
Mjegullnajės sė konceptualitetit tė botės ku durimi s’transformon kurrgjė,
Mjegullnajės sė frymdjallit qė posaēėrisht ngjiz gra pėr burra engjėj,
Mjegullnajės sė kohės qė i merr bijtė atit t’i mbetet plakja pa mbrojtje,
Mjegullnajės sė shpejtėsisė ku po e duam mė fort aeronautikėn se zanat,
Mjegullnajės sė tigrave lignorė ku zbutėsi lyp vėmendje paniktarėsh,
Mjegullnajės sė mosdijes ku fenomenet mistike na e bindin ē’ekzistencėn,
Mjegullnajės sė bashkimit qė prodhon forcė kur veē vetmia tė fal guxim,
Teksa mbi turrat e druve tė meritės arttarin mantel tė filozofimit u dhuroj,
Lakuriqtarėve apostuj qė mė ndjekin hon pas honi blasfemizmit,
Kur ja qė kthehem befas tė gjej pikėn zero nė perimetėr gravitacioni,
Duke pritur dorėn vjedhurake si dardhė hėne pemės sė kozmosisė,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:25 pm

Por sot tej gardhit tė sė dielės dhe lypsat tok me alienė qenkan pushim,
Sikurse trashėgimtarėt kozmopolitė dhe hyjtė rebelorė gangsterizuar,
Dua e s’dua bėhem thika e njė zdrukthi qė i dhelon arkivolin ēastit,
E pas pak sėpatė qė sulet rish pyllgazit pas njė bredhi mustak’ri,
Teksa mė pret shtegun shenjtka e menēurisė fundmi bėrė amė kopilash,
Meqė pas e ndjekin mijra derrkucė qė i dirigjojnė filarmonitė politikės,
Njė pikė qumesht blertėremė i lyp tė pijė sisės sė etjes brimzezė,
Sakaq ndjehem pėrjashtuar nga batalioni i gjakut adhuruar nėmash,
Duke mprehur thundrat nėpėr zallishtet e shterdallgėve panikbraktisjes,
Dėgjoj tė mė ngushėllojnė qė shpella e shpresės s’u gjendka kollaj,
Ani pse u jam lutur mos flasin pėr diēka pėr tė cilėn s’dij kurrgjė,
Pse ende s’kanė paguar asnjė taksė kėshillit tė perėndive tė vėrtetisė,
Pa shpėtim tė binden qė: e kuqja nuk ėshtė ndjellkuqe dhe kur kuqėlon,
Kuqėlon muzgut tė shpėrdorimit tė rinisė qė vlerė i jep veē plakėrimi,
Kuqėlon prapsh’ecjes-kujtimit ku luleshtrydhe jetėsh kullot vdekja,
Kuqėlon tek i urtti dėgjim i gruas kur i jep kundėrtitė e ēdoēkaje kėrkon,
Kuqėlon aktin e bujtjemikut keqan pėr t’u ndjerė shtėpisė si stuhisė,
Kuqėlon ide’ikjes nga vatra kur seicilit i ka paracaktuar zjarr Zoti,
Kuqėlon llotarinė e dėbimit prej jete kur zemra kurrė s’i zbon dhembitė,
Kuqėlon festės sė gjetjes sė dashurisė qė pėrgjėron vallzim pėrjetės,
Bile satėri i frikėtirės s’i ka sakrifikuar as dhe njė sheqerkė ideje,
Nė mėnyrė qė tė marrė vendim pėr arrati prej edenit qė mban pushtuar,
E thyesash ardhmėrie tė vendosė raporte plotpjestuese me vetveten,
Tash u lodha sė enduri si urithi nėn mullarė tė bykut tė dijenive,
Duhet fort nxituar pėr tė gjetur mes ara yjėsirash studion e krijuesit,
Qofttė flijuar hajnisht t’a shoh skemėn qė duhet tė m’a ndryshojė jetėn,
Drejt polit tė sė mirės tė mė prijė tė kthej fundimshėm tek vetvetja,
Edhe mijėra jet’tjera tė mos marramendem me frymėt sterilo’eterike,
Kur ē’makthshėm e di qė kopeja buallicore e idhujnarive nuk ka dėshira,
E kur ndonjėherė ndoshta qė kushtet atmosferike tė nevojshmėrisė,
Prej reve lutjesh e deri teji himalaijanes dėborė domosdoshmėrie,
Bėjnė krenari t’i ndjejmė hashashit tė farės sonė dhe dheut tė fatit tonė,
Dheut qė kur do tė na mbyllė gojėn-na jep tė hamė-ndaj jemi uritur,
Dheut qė na blaton bukuri kur duam zotėrime situatash pasigurie,
Dheut qė na e nxjerr shkėncėn gjirit veē t’na shėrbejė e jo t’i shėrbejmė,
Dheut qė shpesh bėhet pasqyrė valkeqe ku fėmijėt kqyrin veten pleq,
Dheut qė letargjie ligat i ruan thelli qė, sapo t’i zgjosh-tė jeshė faj,
Dheut qė tė ruan nga miklimat e ēdo shtrige-jo nga kurthet e ēdo femre,
Dheut qė ritualit tė shpėton nga malli i melankolisė me pacakun e vet,
Dhe aherė kur dy nga ne vėshtirė t’i puqėsh nė njė rrėnjė mendjeje,
Nė kėrcyellin e besimit tė na limfėzohet i njėjti gjak ekstazėtirės,
Kurrė si s’i mėsuam kuptimit qė duhet tė dijė ē’po bėjmė e jo si e bėjmė,
Edhe pse ekzistojmė nė shumė dijeni tė mosdijenive tona teorike,
Krejt pėr mos me qenė nė dijenitė e mosdijenive tona praktike,
Ēudi si rishmi nuk po e gjejmė dot fosilesh tė revolucioneve darviniane,
Globit tė konceptualitetit-cilat kafshė na shėrbejnė pėr t’u ushqyer,
E cilave pėrkushtimisht u shėrbekemi bindur pėr t’u ushqyer ende me ne,
Hm; nė dajre naiviteti duar panjohtare na i pėrziejnė thėngjijtė ritmit,
Teksa pėrmbajtja folklorike e tė arsyetuarit s’qenkėrka muzikė,
Por, pėrshesh me bukė misri paganizmash e qumėsht harrimnajash,
Ku lugėt e tė uriturve pėr pak lavd kaosojnė nė tas tė kafkės sė epokės,
Zogjtė tremben parkut tė heshtjes, bile dhe rinoceronėt albumesh,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:26 pm

Oh-dhe kėrmijtė majė flokėve aguar kaltėruari tė qirjanes sime,
Por dhe balenat brenda akuariumit tė qepallės sė birit tonė ėndėrror,
Ndonėse rend i thjeshtė mbetet hierarkia piramidėzore e shenjtisė,
Hierarkia pėr mos thėnė mė: bėjmė tė lumtur! por: do t’tė bėj tė lumtur!
Hierarkia e dobishmėrisė sė tė parit tej fasadės sė gjithshkaje duket,
Hierarkia e shkeljes sė haresė bekorit vend ku pari tė ēoi mendja,
Hierarkia e fajit tė kandilit kur s’ndiēon pėr mungesė terrnije a vaji,
Hierarkia e frikės kur po ndjen qė u avite kaq pranė asaj ē’ka ėndėrrove,
Hierarkia e palmės sė familjes qė blert pasi shkretėtiret dashuria,
Hierarkia e mos ndryshimit nga askush tė vullnetit vul’artė tė Krijuesit,
Shpesh na mjafton t’i tritolizojmė malin e verbėrimit lirisė eremitore,
Shkėmbejtė e klithave duke ia vjedhur pėr t’a vezuar kėshtjellėzėn tonė,
Ku tjetrės anė tė shkopit tė realitetit po gishtėrinjtė kasparovianė,
Nė skakierėn e interesave kozmike na vendosin sėrish si ua do stuhija,
E si parzmore na keqpėrdorin rreth fortesės sė tyre nė zemėr fati,
Teksa ēezmave tė demagogjizmit nuk na lėshojnė mė ujra pėrbuzmėnije,
Por birrė tharmdehme himnesh pėr flamuj qė s’na i thurėn etėrit,
Sepse pėr sa kohė do kėndojmė himne urie-do ndėrtojmė arena lufte,
Ja qė kur mblidhemi si qingjat tok fantazojmė si tė mbesim pa bari,
E analitikės sė persekucionit qindpalėsh pse t’a shpjegojmė tendencėn,
Njė pėr njė e themel’themeli-i lutemi pesė vakte minaresė sė paqės,
Por ja qė si njė pyll bėhemi bashkė kundėr erozionit tė realitetit,
Ndikuar nga ujkėreshzat dogmėtare frymėzojmė zanat e pakėnaqėsive,
E ngadhnjim mė mirė tė mbesim heronj nė kalendarė-se epsh ditėsh,
Kur skadon dorėzimi i armėve pendimit kėmbana mbet shurdhuar,
Si vallė ngrejmė ministri lufte kur paqja qenka sa e sa mė e vėshtirė,
Vėllezėrit e mij tė mendimit jepni nga njė krah t’i lartijmė kubenė paqės,
Por ja: helenat e tradhtimit seksual, penelopat e dashurizmit hipokrit,
Kur ne rutinaz i kėndojmė tė njėjtės kėrpudhė nimfe gjetur zabelit,
Tė njėjtin shtrat trėndafilash ndajmė me jataganėt e ekstazės,
Tė njėjtin ēaj vullkanuar prej limonit tė diellit kalbur-shterim etjesh,
Tė njėjtin vals i pėrsėrisim varkės sė pėrqafimeve nė liqene dhembjesh,
Tė njėjtin mulli marramendim pėr tė bluajtur grunjėrat pėrkohėsore,
Tė njėjtin altar i vemė nėn krye adresės sė internetit tė konservatorizmit,
Tė njėjtin pėrrua yzengjijmė trokthkundėrti t’i mbėrrijmė krojet blerisė,
Tė njėjtin brumė ēeliku e gatuajmė klerikisht rrėfenjash eskalibur,
E jo-kurrė pėr t’i mbrojtur monumentin prej zjarri moralit tonė,
Por gostitė e hardhucave artificialisht fisnikėruar orbitave nderservilante,
Asnjėherė o mėshirtar mos na dėno tė marshojmė shterbave territore,
Ku xhirafa e intelektit ende paniket nga kali i pabesisė neoklasike,
Ku bursmenėt e injorancės ia blejnshesin aksionet ēudibėrėse po virtytit,
Ku termoēentraleve minuar tė burokracisė nuk u lyp kush energji,
Ku superstradave idealitike krimbat e xhelozisė ia gangrenin furimin,
Mbi suprinėn e liqenit tė kobit s’duam tė na njohė pasqyrimi i irisit,
Dhe pse vegimzhbėrazi koncentrigon veē atė qė nė tė vėrtetė po ne jemi,
E cila anatomisė demoniano’sociale do jetė diē fare tjetėr nga ne,
Veē ja qė ia kemi salduar perlėn vetes brenda guackės sė mendimit,
Flatrapranguar tuj i ruajtur pavarėsinė alternative pashpėtimėrisė sė vet,
Palloin e oratorisė pa origjinė reklamojmė nė katedra kuvendesh,
Duke qenė kurora karafilash tė zinj lumnimi qark ēdoēkaje uzurpojmė,
Pa ditur ē’po humbim prej galerisė gojpahapur tė urisė sė universit,
Qė herė na e afron harta e fatit e herė na i tremb qysqinė duarve tė fatit,
Duarve qė, si rish u besojnė muskujve pėr tė vėnė kryesh kurorė,
Duarve qė, i pyesin gjatėsinė rrjetės jo epshin e krapit pėr peshkatarin,
Duarve qė, shtrihen miqėsisė t’i rrėfejnė qė s’kemi dert asgjėje tjetėr,
Duarve qė, thellė gjinj qiejsh kėrkojnė yjet e dashurive adhuronjhumbura,
Duarve qė, zbėrthejnė komēa paditurie bluzės sė stinės sa vajzėruar,
Duarve qė, bashkė s’bėjnė pleksur njė pėrqafimi e as veē s’rrijnė,
Duarve qė, e ndajnė zemrėn mij’copa me thikėn e pameritės sė ndjenjės,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:26 pm

Megjithatė pas malit tė makthit tė sė panjohurės dėborėlashtė,
Formėzohen nė gėrvishmat e pasigurisė rrjedhat e ēliresės sė rrufeve,
Rrathėt hiperbolikė tė frikės nga misteri rish fshihen nė kornizė agu,
Teksa tuj bėrė gėrshet prrooskat e qėllimeve tė gjithė galop’ideve,
Nė gishta na mbeti steka e banderolės: mos e humbni hapdrejtėn udhė!
Por, qenka tepėr terrmi pėr tė zhbiruar muzikėn e shpirtrave erėzuar,
Kur kujt s’ia bėjmė tė ditur ideologjinė qė trurit na masturbohet,
Bile as thurim biznes me pije alkoolike tė vėrtetash mbetur pa etiketė,
Thjesht ketri i fjalės ngjit pishėn e punės e sekush mpreh sėpatėn e vet,
Ndėrkaq qė gjetkė tjetrės anė tė ekuilibrimit ekzistencės oportuniste,
Shoqatat monopoliste tė sigurimeve pyllėzojnė djerrat e garancive,
Me rrėnjė pemreja taksash, vlera tritoliane e mbivlera tredhtire,
E rish na mungon ajo qė duam kur me shumicė po kemi ē’ka s’na lypet,
Lypet iriqi i menēurisė gjak t’na bėjė shtatin nė duam t’a zbojmė shpirtit,
Lypet principata e heshtjes pėr gjithshka di kur guxon skalit syrit fron,
Lypet ishulli i sekreteve tė rrėfehet botėrisht pse edenizoi dy dijeni,
Lypet mos zvarrimi pas mallit si aroma e blirit-farės pa mbjellė,
Lypet denjisht t’i vemė emrin ēlirim e kuptim t’i japim vegimit sa lindur,
Lypet duke bėrė ski pyllishtja e haresė mos tė na honė gosti ortekėsh,
Lypet korijes sė ekstaznjohjes t’i konstatojmė ngushėllim vogėlisė,
Mbi kudhrėn e vuajtjes ende shpėtimit po ia kalisim ēelėsin e durimit,
Edhe kur s’do tė hedhim shkujdesive asnjė penelatė joshbukur tablojetės,
Negativazi duke ia prishur me kazmat e mllefit mozaikėt mendjes,
Eh, ngrehinės klerikale s’qe kismet ēatia e premtesės zanafille pėr ne,
Ani pse parashuta pahapur e fatit varet nga ajo ē’ka i dijmė gravitacionit,
Dhe pse s’shkėputet asrast nga ajo qė bėjmė ē’egėrsimit tė rėnies,
Por ja qė s’na ndynka asgjė qė pa lejen tonė na futet nė shqisa,
Ndėr turbina syri e prroskash tė gojės, nė pus veshi e ujėvarėza hunde,
Hartės padeshifruar tė trurit ēdo gjė ka gjetur tejpėrkohėsinė e vet,
Kur ja qė ligmie po fyhemi nga jashtqitjet e ngopjes sė shqisave amorale,
Nga fonderi syri e baktere goje e kadavra hunde e gjėma veshi,
Kaq strategji efektesh negativizmi ia shtrembėrojnė oxhakėt mendjes,
Duke na deformuar dhe objeksionet mbi strukturimin e aktualitetit,
Ndaj kėndngushtisht horizontit po i gėzohem njė gruaje qė thjesht veē di,
Di tė na i ndėrtojė gardh haluēinacioneve e manastirė deliriumit,
Di tė na i japė formė shtatėzanie dėshirave qė mbanim burgėzuara,
Di tė na i bėhet pasqyrė nostalgjisė ku t’i korrigjonim gen gabimnevojės,
Di tė na i bindė haretė: nė i gjunjen fatit-tjetra dorė e zotit na i merr,
Di tė na i imponojė fantazisė qė ėndrrat janė mė rreziktare se realiteti,
Di tė na i mbushė trungjet e dėshpėrive me myshkun e pėrqafimit,
Di tė na i algėzojė tė qeshurat pluhuruar e di tė na bėhet shtrojė yjėsire,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:27 pm

E pas teleskopė mungesės pėrēast shohim tej vdekjes po atė fytyrė,
Qė bajonetisht ėshtė, ka qenė e do tė mbetet detyra e ēdo burri,
Ani pse ligjet e pabarazisė natyrale e konceptuan pėr poshtė meje,
Edhe aherė kur kanunit tė nėnshtrimit mė adhuron po nga lart,
Ushunjėzat e sė keqes ende duan tė mė bindin qė mbeē robinjar gabimi,
Pse hidhmash e kam kuptuar qė s’ia vlen t’i dhurosh tulipanė lajkash,
E fort idiotėsi qenka t’a hipėsh nė karusel argėtimi-seksin tjetėr,
Por lajmsjellėsit e mirnajave i mėkuan ardhmitė fshehur kozmosive,
Me qumėsht ndjellgjelbėrt grashė burrnesha qė-si ditėn t’i shenjtėronin,
Kurrė pa thėnė: e ē’na duhet ky pjalm qė flladėzon murtajshėm,
Embėlthsirat tharmtare ngulmėn t’i qėndisin qefinėt vetmallkimit,
Ashtu siē dhe guxojnė t’i thurin kurora ninullash me luledėbora drite,
Pėr brilantet e vezoreve ende pa stolisur brenda tė arttės kuti sperme,
Spermės pėrkohtare qė yjelargmė thyhet nesh e pasm pagjykueshmėrie,
Spermės qė i magjeps maminė agut t’i hajnė byzylykfatin tė salindurit,
Spermės rrėshkittare si shkėmb qė veē honit kupton: ulur ishe majė,
Spermės sė parasė qė tradhtimpas pret tė ribjerė nė sevda me ne,
Spermės sė gabimit pashlyes pėr t’u strukur gėzof’fajit tė sė tjerėve,
Spermės proverbore tė thėnies: kush derdh gjak ati paguan nė gjak biri,
Spermės qė kqyr brendėsie prizmin e njeriut-t’i njohė dobishmėritė,
Qoftė nė nuse shterpa kreshnikėsh apo vjehėrra xheloze mari’kyrijėse,
Krushka orgjiztare nobelistėsh apo kunata lezbiste kancelarėsh,
Motra babatradhėtuara ekstazėrie apo kushėrira epshesh murgeshėzore,
Mbeskėza llastimtare inēestesh a dashnore presidenciale sadizmash,
Gjithė velat e jahtit tė lajthitjes na shpien veē valėve tė vetvetes,
Por s’jemi ne kuzhinierė tė kėqinj kur gjellėn a lėbyrtė e hanė tė tjerėt,
E as tė tjerėt s’janė gjole neverie kur pulbardhat duan t’ua hamė ne,
Thjesht po lodrojmė nė njė teatėr ku dialogėt instiktivisht po pėrsėriten,
Sepse sofoklinjtė veē lindin e rilindin nga vullneti llahtaran i arenės,
Fundazi ju thashė qė nuk qenka turp tė pėrjetėsohesh i pa nder,
Si dhe s’ėshtė monumentim jeta tė poetėzohesh mes plehėrimnajash,
Ēdo rast qė qėllimisht shkėmbehem me muzėn orbitare tė astronautikės,
Prej xixėllimave shuar tej qelqit tė dritares sė mallit metamorfozik,
Gjarpėrinjtė e pėrshtypjeve pėshpėrijnė se jemi takuar diku helmėtire,
Helmėtirės ku shpesh u kapėrthyem rastėsisht rruginave sahapura trurit,
Helmėtirės qė nevojitet mė rėndėsishėm se dhe kujdesia pėr tė tjerėt,
Helmėtirės sė mungesmikut qė ēdoēast jeton nė ne-si ne shpirt tij,
Helmėtirės pėrgjėrikuisėse tė qenit pėr zotnė dhe kur e kafshon,
Helmėtirės ku buza tė mė ketė ē’shkėmb gjiri ti thyej malit tė njė zemre,
Helmėtirės shpatballėpėrballėse nė bindjen qė dhe armiku adhurohet,
Helmėtirės bujarore qė veē aktit marr’dhėnės lyp blatim pa interes,
Patjetėr qė tok kemi shkėmbyer stuhirazi pelerinat e orgazmave,
Kur akullnajia e shpirtit na ish mbushur ujqėr vesesh e kojota instiktesh,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:27 pm

Dikur pra nė cirkun e sė djeshmes apo nė koloseumin e sė nesėrmes,
Si tashmė sot do tė jemi takuar arratirė-ikona murgėrimi nė ferr,
Por me njė zjarr tė florinjtė kompromentimi e binda hyun rish tė dal,
E ti e paske dehur aromdafinash kurvėrimi qė, ngulmim mė ndoqe pas,
Hiri i takimit tonė ish teh i njė vetėtime idiote e njė lisi fort pėrdėllimtar,
Majė njė kodėrze lumnimi lartur kokalla fjalėsh: as fildish-as gėlqere,
Kurrė pa u mbushur me mishrat e premtimit e gjakrat bekimorė,
Megjithatė skelė pas skele predikimash ngjitemi shagallizmit tė smogut,
Pas tymvjellėsit tė krematoriumit ku po i pjekim kafenė ngushėllenjės,
Bashkė i mbjellim bliret e vuajtjes e limonėt e dhembjes nė parajsė,
Apo s’ka pse t’a llustrojmė me dritė pajtonin e gatitjes pėr atje,
Mirė pra, vazhdojmė rendjen ndėr bregdetin e trishtit sqetull perėndimit,
Unė njė kalė i sa mbytur anijeje e ti pela e dallgės qė i loton mbi,
Pela e dashurisė sė re qė si t’a plotėsojė zbrazmėn qė la para’ardhsja,
Pela e dlirėsisė dėshirore qė duhet pėrdorur tė kėnaqė dhe tė tjerė,
Pela e ēmendurisė sė hidhėrimit tė sotėm qė u menēurua veē dje,
Pela e historizmit kėmbngulazi tė na harrojė thjesht tė guxojė pėrsėritje,
Pela e arratisjes nga realiteti ku hyu do tė na ruajė nga vetvetja,
Pela e fundmit tė botės qė ende nuk besoj se ndodh kur tė vdes unė,
Pela e kėnaqėsisė rastėsore qė, kur s’t’a fal-ia vjedh ēdo njeriu-nė e ka,
Por nė tash mė vjen t’i gatuaj njė bukė urimadhe lotit-me miell dheri,
Pėr pacėnueshmėritė e kufijve tė paplotėsisė aureolisht shpirtėrore,
S’ka pse ftoj sofrės dhe tė tjerėt tė bėhen festėtarė fatkeqėsimi,
Ari i qarjes sė tyre ėshtė pėrjashtuar nga unė kur lutem tė mortoj a rilind,
E qerrja e budallallėkut s’ka pse tė m’i tėrheqė aksrrotakėt e kohės,
Banderolat e imitimit u zenė sytė e as i gjegjin krateroret klitha,
Mos farėzohen qindrash nėma tė tjera qė instiktit i shpien panjohjes,
Ēerdhtirash pa adresa tė aleancave ku lidhin kufij orgjiadat e lirisė,
Parzmoret e tė menduarit e heshtat e tė vepruarit na pėrzenė prej vetes,
Alkimisht krijojnė kushte hyjore tė pėrshtatshme kultivim kompromisi,
Kaq ēekanė na ngulin gozhdė detyruese mbi gjymtyrėt konceptuale,
Edhe kur jemi mbi kryq rikrishtėrimi-deklamojmė cėnueshmėri,
Pa tė drejtėn pėr tė pasur varr personaliteti nė ushtrimin e inteligjenciės,
Lutjefundmė pėr tė kuptuar qė konsensualiteti mbet huazim dobėsie,
Degza fjalėsh kėsaj peme as ngjitemi e as zbresim tek thjeshtėsia,
Thjeshtia e leximit tė mendjeve keqtare-tė jemi hapit para fort mbrojtur,
Thjeshtia e trajtimit tė bashkarmtarit si kriminel-pėr t’u bėrė i tillė,
Thjeshtia e plotėsimit tė paktepaqės t’i pėrshtatemi vendit ku lindėm,
Thjeshtia e bindjes sė zanės qė unė jam udha qė e ēon lumturimit,
Thjeshtia e egoizmit kur djallkėza ėshtė mundėsia e vetme drejt familjes,
Thjeshtia e sakrificės pėr t’i falė emėr pjellės-qoftė gjarpėr lindur,
Thjeshtia e rritjes sė bijve ėndrrash skifterore dhe nė qiejsh s’ke fole,
Padevijueshmėrinė e kohės dhe kur s’e krijoi zoti para nesh-e bėri pas,
Jo veē me atribut tė kujt ndėrton gjithshka por edhe qė di e ri’shkatėrron,
Duke i lėnė ujrat e jetės tė vijnė e tė ikin prehrit tė vet duke filtruar,
Pishtari i ogurit astrologjikisht t’i puthė dhe pangjiztarėt yje panjohjes,
Pėrmjet mbrujtjemisterit tonė-t’i mbetemi roja e hajna thesari,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:28 pm

Hallka tė po hapnjėjtit zinzhir eshtėror ėndrrash qė kurrė s’do t’a kėputė,
As kur e tėrheqin dinozaurėt e harresės nga njera anė e njohjeunit,
Kur prej tjetre anė me fuqi tė pameritta njeriu tėrheq mjerėzimin,
Pra, ne zbulojmė veē ditėn kur na troket nė nevojė njė zgjidhje finale,
Dy pemė i bėjmė njė rrėnjė e frutet kaq bujarie ia ndajmė toku,
Kur krejt gjithėsia ka pranuar pa lutje t’a barabarė bekimninė rish me ne,
Pse beson qė fundkah do t’a rikėrkojmė dijen qė na humbi udhėsh,
Ndėrkaq qė pas shkopit verbor tė sė vėrtetės jemi lodhur eksplorimit,
Tuj respektuar njeri’tjetrin mentaliteteve mendeleviane trafikinfluencash,
Nga pozita politike qė ka vjedhuar seicili nė tabelėn e qytetėrimit,
Kush s’i mbjell njė ulli pyetjes: E ē’mirėsi i prodhuam shenjttėrizmit?
Por, jemi ushtri e tė dobėtve, s’luftojmė-veē i pabesėrojmė emėr triumfit,
Triumfit qė dhe nė paraqitet me njė dorė e njė sy-rish e pranojmė,
Triumfit qė dhe me palcė qenieje paralitike-i jetojmė qark vertebrave,
Triumfit qė dhe pse s’i pėlqen kundėrshtarizmi-ka etje tradhtimi,
Triumfit qė dhe pse hyjnon ka nevojė pėr aleatė si vetja-kurrie perfektė,
Triumfit qė dhe mes altarit tė vėshtrimit tė tė mbajė-s’di tė tė shikojė,
Triumfit qė dhe ndodhtė tė kthehet kujtimesh-s’e njeh veten nesh,
Triumfit qė e shpik jetėn tej vdekjes pse nuk guxoi t’a pranojė vdekja,
Kur ende askush s’na e thotė qė shpesh ėshtė bekimi premtuar,
Pėrgjegjėsisht para gijotine tė bėsh njė krim nė betim drejtėsie ndaluar,
Hershmi do tė thotė t’i veshė njė kurorė lavdie mbi krye tė vėrtetės,
Mos do m’a quani tjetėr krim dhe vetflijimin nė pacėnueshmėri olimpi,
Zeusi di tė na justifikojė pse tė prodhosh vdekje rish mbetet dobishmėri,
Kur lindim jetė provokojmė oktopodė paniku e peshkaqenė poshtėrimi,
Teksa i kėrkojmė kauzės sė krijuesit ndonjė difekt pėrkryerjes,
Vogėlsisht pa vėnė re se ē’mirėsie pa inventar na e vezullonka fatin,
Por s’e zgjedh ky bujar skllavin, ky robth-mėshirtarin, bile dhe e ndėrron,
Tash e mėkatit frymė s’qark, veē na futet trupdritshėm errėsirės,
E porta ogurvetme e shpėtimit duhet gjetur pėr t’iu arratirė vetbesimit,
Duhet dalė me ēdo kusht nga ndjellarttėt kafaze tė egoizmit e zilisė,
Pėr t’u fshehur duhet gjetur njė tjetėr jetė virgjėrante nė dyzimin plottar,
E kur tė tė gjejė fantazma-sekrecionesh ardhmie t’a hėnėzosh botėn,
Botėn kredhur nė zjarre uiski pasionesh tė miklimave pa logjikė,
Botėn ndėshkimdrejtė qė s’pranon e as i jep drejtėsi tė tjerave botė,
Botėn pa modesti qė e di pse do shkelet nga tjetėr fuqi me putrat sa ajo,
Botėn qė s’e quan zeje zgjedhjen e miqve heshttarė-jo memecė,
Botėn ku uria i ngre qeli epos’reja sociales makutėri rishpėrndarjeje,
Botėn e kupolave puthjepėrdiellta zhytur nė varret e gjalla-besimit tė zi,
Botėn populluar plantacione dogmash qė ēudi si s’i ka paniku trafik,
Anatomia e shpirtit.com-hapur i mban dritaret kisha dhembave,
Pa hyrė rrėnojklithės pėr t’i parė mospėrsėritmė operės sė gabimeve,
Ku ēekanėt e kronikanve ortekėt e eshtraengjėjve i quajnė harmoni,
E, gozhdėt e papėrdorura nė bankat e fajit i pagėzojnė me nofka faljesh,
Kryqet pėrdorin si simbol ringjalljeje kur as jetojnė tek ky relativitet,
Ku po vet’torturojmė gjenezėn pėr tė vrapuar mė shpejt se drita,
Teksa unė ende nė vitrinė eremitėzimi po i adhuroj sandalet e pa kėmbė,
Pas pak u thyej dhėmbėt kutive qė s’arratijnė raftesh konformiste,
Drejt njė shtegu pa gjurmė, a njė lumi me luginė veē mes kafkės sime,
Ndoshta diku gjejmė profetėt tuj mbjellė njė varg dherishta zemrash:
Tė mėsosh-virtyt fėmijėsh! tė kuptosh-filozofėsh! tė analizosh?-poetėsh...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:29 pm

SONETET E ZEROVE

510

Ndėr kėpucėt e grisura hyn pa leje,
Drita e pėrditshmėrisė,
Ku fshihen e gjenden tė botės mistere,
Prin fjalpakė papėrtisė.

Vrojtues i mirė pa kah shtigjesh ere,
Tė jem fatit grishpėrēmisė,
Tek vallzon i zhveshur dehur mllef e qejfe,
Mbi fronin e shpirtshėmtisė.

Njoh miq e armiq nė tė njėjtin fron nderi,
Pagėzuar nga besprerja,
Veē ndėr qiej zotash t’u mbėrrijė emri.

Mė dhemb deri eshtrash ndjenja,
Kur zbuloj pse ligjet ku na thėrret nderi,
Thesarshėm s’zhvarren nga zemra...


520

Nuk e ndjen si bėjnė seks nė raftet e bibliotekės,
Personazhet dalė librazh orgjijnė tok me autorė,
Tė mirė a kėqinj i shkundi gjethesh ky fund i vjeshtės,
Turraēmenden pas njeri’tjetrit, hargalisen plot therorė.

Po druaj tė pėrmend emra nga ky peizash shthurpėrngjethės,
Kur shtjell’epshesh janė kredhur dhe poetėt mė masturborė,
Madje dhe e turpit shenjtkė vaginėn e paska krejt eshkėz,
Kryekėmbėsh penisėzohen dhe filozofėt matuforė.

E tash qė e kam kapėrcyer pragun e kaq lėngate,
Dua e s’dua thėrras tė prezervativėve perėndeshė,
Syrit, mendjes e penės tė m’i dhurojė nga njė helmetė.

Sepse vėrtet mund tė ndodhė tė shėnjoj jetės pa gajle,
E kushedi flurudhimi i ndonjė plumbi tė spermtė,
Baba tė mė shpallė vjedhmė njė kopertine bir’rremė...


530

Njė meso burrė qenka epshi-si dhe unė,
Madje dhe nė rini mė ish thjesht njė murlanim,
Nė fėmijri qe turp mė thonin e jo dhunė,
Siē sot kėmbėngul ēdo plak prej humbjes nė tradhtim.

Sa bukur do tė ish t’a shndėrroja nė punė,
Pėr ēdo gurrė ofshi tė shpėrblehesha prarim,
Por ja qė dashuria ėshtė tjetėr furtunė,
Fillon e mbaron nė mendje ndryshe bėn shpagim.

Dhe pse shpesh e mė shpesh mbroni tjetėr tė drejtė,
Madje qėllon tė mė bindni qė kjo e vėrtetė,
Kurrgjė s’ka tė pėrbashkėt me tė qenit e shenjtė.

Gjithsesi duhet t’u kujtoj rish o t’uruar,
Tė panikeni prej seksit tuaj tunduar,
Lumturisht u prin veē shteg parajsės shthuruar...


540

Shpejt do mėsosh ē’tundore t’a vuash fort mirė tė keqen,
Oj zemėrz qė tash po mė di t’a zgjedhėsh boll keq tė mirėn,
Piedestal mjerimit s’do gjeshė vinē t’a ngreshė veten,
Shpirtkėrmimi do tė t’a zbojė ‘qind jetė hapėsirėn,

Ku sot je rreze lodrimpacaktė zhgabe e qiejt ngjethen,
Ku je hyjeshė qė fatin bind t’i nėmė kohės mitrėn,
Ku je shtjellė jehonare qė ia sterilėn sperme heshtjen,
Ku je burim terri qė s’lejon as tė xhelozet dritėn,

Pėr ē’orientimin e busullės qė pėrbuz magnetizmat,
Pėr tė profecisė penė qė skalit syrit kataklizmat,
Pėr bukėn padhuruar tė shpirtit, pėr gjakun pa ē’etjezuar.

Veē, tash lutem qė mos tė tė thėrrasin mėmė barbarizmat,
E mos tė t’i prekė zotat e ndjenjės selvi shtrembzuar,
Mėso dashuro si palc’ e rrufesė natėn makthshkretzuar...


550

Brenda lėkurės e nė eshtrat e tė njėjtin njeri,
Rrallė qėllon tė treten me njė hyjnore energji,
Ai qė plot atribute tė dashuron si gjeni,
Dhe ai tjertri qė mizorisht tė pallon lavd’mjeri.

Nuk tė ofroj tė zgjedhėsh mes tė dyve se jam veē njė,
Pa kompromis m’a nėnshtron vullnetin si skllav kjo ndjenjė,
Pėrkushtoren vello hiri t’a thuee me tė dritta penjė,
Pėr dhuratė tė tė pranoj qiejt mė dhanė shenjė.

Sė pari mė kthyen nė jetė prej ėndrrash djallnore,
Sė dyti mė zbuan prej flakėsh tė epsheve kafshore,
Sė treti mė lidhėn me ty pėrqafimash prangore.

Tash tė lutem adhuromė pse mė bėre fron fati,
Mbi emrin tim ulu e gėzo gjithshka tė jep lavdi,
Por nėn egoizmin tim mos lejo tė tė gjarpret shtati...


560

Mjerimi mund tė kish njė tjetėr e kurrsesi timin emėr,
As duhej tė mė gozhdej nė kryqin e syve me kryet,
Pse dashka tė mė shtrihet leonardianit perimetėr,
Kėshtjellės sė shpresės tradhtore pse m’ia kyē krejt dyert?!

Dua t’i dal jashtė kanserozit trup qė mė ndryn nė eshtėr,
Ujkonjshėm tė kullos gjarprinj e shqipe ku mė thėrrasin pyjet,
Tė pij dritėn qė krojon nga varret e kreshnikėve gjysh’etėr,
Zinxhirores merimangė fati t’ia kėpus nė mitėr nyjet.

Nė arkitekturėn e pamundjeve t’i bleroj shkretanitė,
T’i rindėrtoj katedralet e t’i ringjalloj aleksandritė,
Tė lyp nė prag ēdo tempulli mėshirimin e dijeve.

E ēudisht ndjej metropole brinjėsh si shtohen shkatrritė,
Periferive kovaēana lotėsh farkohen bisturitė e trishteve,
Pa kusht tė m’a shkėpusin zemrėn prej dashurisė ikur hijeve...


570

Nėse arsyetojmė pse s’jemi tė pėrjetshėm,
Prej kanune konjukturash duhet t;’a pėrjashtojmė faktorin kohė,
Nuk ekziston kur pėrkushtohemi fatesh zellshėm,
Kundrejt ēdo sakrifikimi dashurinė pėr tė fituar tek kjo botė.

Do gazmendim ē’na ka lėnė premtonja prej hershėm,
Do thurim rapsodi gjėmash sa kurorė lotėsh do vemė mbi kokė,
Tė vetmet thesare nė shpirt na fshihen pashtershėm,
Materien do e lemė ku e gjetėm e do ikim si erdhėm-pa shokė.

Tė vetmen lumturenja mbetkan tė zemrės dalldi,
Pishat e puthjeve qė i pret sėpata e muzgut majmale ndjenjash,
E mallit hidhtirė qė shijon ėndėrrt si mjalti.

Fort e kotė tė pyesim sa vite gjak na dritėruan verbėrisht venat,
Kur urė e sė djeshmes me tė nesėrmen ėshtė shtati,
Por, fruti qė mbjellim biblisht do na edenė pėrzgjedhmash..


580

Sy ndėr sy shėnjojmė me tė vėshtrimeve silurė,
Alarmisht depėrtojmė fund arsyes e pendimit,
Kur sipėrfaqe lotit aq fort na lodh veē njė urė,
Si vallė thellėsirshpirtrash s’i dhembemi hiē hiēit?!

Pėrfytyroj ngordhur delfinė fjalėsh ardhur shpurė,
Shkėmbenjsh malli pėrplasen dhe cironkat e kujtimit,
Brigjet korben mbyttarėsh direkė kalbur ndėr gurė,
Hėna nėn fshesė dritrash pastron dallgėt prej trishtimit.

Por, na ka mbetur ende aq ar menēurie vlerēbjerrė,
T’a blejmė llahtaronjėn para se tė ndezė jelet,
Me suita kukuvajkash mos t’i mbushė qiejqejfet.

Ēastit kur shkėmbehemi paqheshtazi tuj u ējerrė,
Shpejt shndėrrohemi unė nė dem e ti nė mėshqerrė,
Pėr aromėn e njeri’tjetrit na kanė lypmė epshet...


590

Tuneli i tė gjelbrės sė mishit ardhmėrisht konservuar,
Gjėmon pėrtej ndjenjės qė ka marrė formė kėmbanareje,
Kur puthja rrjedh kanalesh tė menopauzave helmuar,
Shterpėsirės sė krej botėve ēmendur mes himnesh hareje.

Dalta e moralit tė kreshnikrimit mermer gdhend zvetnuar,
Penduar braktismė malit pse qytetėrim kish ndėr deje,
Sytė do i hanė korbat sheshe hipokrizave premtuar,
Dhe engjėjt glasat do t’i hedhin mbi krye vend ēdo rrufeje.

Ahishtja ku do huanin trarėt pėr tjetėr skelė lartėsimi,
Vet’epshesh ngel hi pa e lėnė tė ndezė fjalė masturbonjės,
E shpresės perėndi qingjėron e si thuhet mė: mė fal zonjėz.

Ēdoēka ruanim kujtesės prej brezash lavdi qelb kėrmimi,
Dashuria s’riprodhon as hormonet ku atėron pėrēmimi,
Jo t’i falė jetė shendit si brenga mė fal jetė nė ēdo shkronjėz...


600

Delfinėt mė kot shtegtojnė ndėr mijra porte,
Dentistin premtor t’u gjejnė dhėmbėve krimbur,
E tė ngrėnit kėnaqėsi u prin ndėr mortje,
Nė konservė deti do pėrfundojnė kripur.

Dallgėt do ua fshehin halat pėrthellė shporte,
Kur cironkat do u dynden lukunisht hidhur,
Luspat tutje brigjesh do tė shkaktojnė ndotje,
S’ka peizash mė rrėnqethės e mė tė trishtur.

Tė tė hanė kur fuqitė tė zbojnė kufijve,
Tregon se ke ngrėnė pameritshėm pa masė,
Pse mjerisht mironja duhej tė tė kish rritje.

Sado butėsisht nevoja tė bėnka shtazė,
Madje diabeti fal dhe njė tė re nxitje,
Proteza tė blesh tjetėrjetėsisht pa gjasė...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:30 pm

MUZAVE

Nėse qerpikhijesh tė Idės,
Apo flatrash ku rish bujt lindja,
Ndėr dhomat e diellit shndritės
Ku melodi po plazmon lashttija;

Nėse habin qiejsh kryqdrejtė,
A cepreve gjelbrur tė botės,
A ajrit ngastra kaltėremė,
Ku er’ra kėngėsh lindin epokės;

Nėse kristalet ngjizin shkėmbenj,
Detit fund nė mitėr nxirie
Mahnitur shtėpi koralesh tej,
Nėnta krejt hi-shpėtim poezie;

Si e braktis ndjellhershmėn dashuri
Rimtarėt shende kohėsh pa cak!
Spangofrikės ēap mall e shkrumbi!
Tingulli gjėmon e vargje-sa pak!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:30 pm

DREJT YLLIT TE MBREMJES

Pėrgjatė flakflokėsh tė engjllit muzgėruar,
Kur dielli preh flatrat malesh purpurlorė
Dritpishtar i ndjenjės re’kurorshėm rrezuar
Shtratit tė mbrėmjes gazlum rend e fort pėrkorė!
Buzqeshi dashurive kur qark ravijzohen
Qiejsh, perdet blu-serm’ujrave ndajnė brokat
Bebzash tė tij lulet thėthirm’ėmbėlth prarohen
Kohzėgjumit le tė prehen ca er’perėndonjat.
Liqeni flet paqtisht syshkreptirė qetimit,
Errėsirėn lan beft me argjend verbimplotė,
Paktit shkon larg dhe ujqit shtjellen egėrsimit,
Dhe luani pėrqėndrohet pėrmes pyllmakthit:
Kriftufa jonė stolisur frikės hyjftohtė
Ogurshenjtti i mbron influencash tė fatit...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi