Net Isveizi

Faqja 4 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:30 pm

MENGJESIT

Oj virgjine shenjtk’! Krejt ajkbardhė veshur,
Tej hapėsirkohės hap qiejsh art’dyet;
Skutza gjumit zgjomė vegut rrezimqeshur
Qelthesaresh ikur-lindjes sill lėbyer
Nektarin fort vesdehės ndėr vrapim dite.
O ag ngjizperltė diellit rish t’i falem,
Si njeri petkengjėllt rend sandalesh drite
Kodrat na pushton puhiz’ėndėrrt krahzgalem.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:31 pm

KENGE

Brodha fushat sa hareshėm,
Dehur shijesh aromvere,
Princ dashnishė tej kqyr hershėm,
Kush buzgazit shket si rreze!

Mė ndez flokėsh jargavanė,
Trėndafil mė skuq ndėr vetull;
Mė prin kopshtijesh pa anė,
Shndrin lumtira ėndrrash pezull.

Vesmajit mė lagen flatrat,
Dielli mėrisė m’i zbon pezm;
Rrjetmėndafshit m’i ze harpat,
Fat’artit kafaz mė mbyll jerm.

Shpirt jep tė m’i ndijė kėngėt,
Pas-qesh, vrap, harejmė flirtshėm;
Krahėt jashtė m’i shtrin ėndėrrt,
Humbjelirisė mė tall trillshėm.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:31 pm

KENGE

Univers harmoni sa pėrkryer,
Buzgazi im dhe ajri pa fuqi,
Pasionesh trokthėn pa u kthyer;
Ligshtit trishtimi tė kall veē shkrumbi
Vrig mė shpie mbi rrasė tė varrit tim:
Sa fundvėrtetė kjo dashuri miklim.

Fytyr’ e tij qiellisht hyjnore,
Kur miqtė tej shpėrndan befasia;
Pėrse nė tė nuk ka vend pėr frone,
Zemra rreh ftohm’acartė nga dhimba?
Gjoksi-dashuri gjithvarresh adhurim,
Ku pelegrinėt rish vijnė ndjenj’gjunjim.

Sėpatė mė jepni-dhe njė shpatė,
Sillmėni njė pėlhurė valvitse;
Kur unė shtėpifundmen kam hapė,
Er’sqota tė mė godasė klithse:
Poshtė do shtrihem i ftohtė si baltė.
E vėrteta dashuri mė ēon largmė!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:31 pm

KENGE

Dashuria tok me harmoni,
Thellqark ndėrhyjnė shpirtrash flori,
Degėt na kėrleshen me mbrothsi,
Dhe rrėnjėt thuren njėsh teh plori.

Gazmendet ulen dejve tanė,
Embėlth xixėllijnė zėlartė;
Si pėrrenj prej kėmbė nesh ardhė
Pafajėsi dhe virtyt bashkė.

Ti prodhon dehjeartat frute,
Unė vesh panairesh lule;
Ajrit prej bisqesh parfum shkunde,
Ku breshka ngre fole fatlume.

Ulet e bijtė mėkon qeshur,
Shendtar kėngėn ja dėgjoj heshtur;
Dhe tė tuat gjethe drithmfshehur,
Tek dashuria-gjuhpaepur.

Atje miklon e saja fole,
Natės fundskaj atje ajo fle;
Sport atje bėn ditės hare,
Mes kurorash na lodron prore.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:31 pm

KENGE

E dua vallzimin gaznjar,
Kėngėn qė frymon fllad’anės,
Ku shndriton syri pafajtar,
E turp ndjen gjuh’ e shenjtvashės.

E dua lugajėn qeshse,
Jehonėn pasqyrim kodrės,
Ku shendi kurrė s’gjen prehje,
E bariu nginjet blert’tokės.

E dua tė kėndshmin ahur,
Dhe tė dlirtėn pėrshėndetje,
Larushen kope gėrxhvrapur,
Si-frutat mesditash vere.

E dua ndenjsen palclistė,
Gji’listtės tryezė fshehur,
Ku tok pleqfshatarėt gjithė,
Sportesh na shohin harenjur.

I dua fqinjėt nė vorua,
Por, mė tepėr kotelkė-ty,
Dua dhe ata qė rrallė dua,
Veē: ti mė je gjithshka nė sy.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:32 pm

KENGE

Makthi shtjellzon kujtimet,
Me gazin akord notat;
Shpirt’erės tok me trillet
Muzika nis lodrat,
Trisht meditoj mbi krua,
Kur vajj ėndrra qė dua,
Mendjen pėrshkon vegshkrumbė,
Thell’ gotės me ujė.

Burimit do pij kthjellmė,
Tek i gjegj zėrthin zogtar;
Shtrirė tij ėndrrandezmė
Krejt ditės trillhoktar:
Tej tė largem vjen nata
Trojesh ku shend fatligma,
Luginvetmimit ndėr hapa
Hesht melankolia.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:32 pm

KENGA LAJTHITESE

Era qan klithegėr,
Mesnatės kallkan;
Eja fli shkulmverbėr,
Shpalosmi brengtirat pa an’:
Por kujdes! kur zbardhon agu,
Pėrmbi stepat tej kah lindja,
Nė deh zogjtė rrezesh pragu,
Toka pėrēmon gjithshka.

Kujdes! nga krrokqiejt,
Shtruar blu shtegtirat,
Keqardhjesh terr diejt,
Nga tash mė mėrgojnė rimat:
Tringėllojnė nė vesh nxirme,
Dukės syri i pjek lotė,
Era xhindoset prej ēirrme,
Tek luhet me sqotė.

Si demon mbi njė re,
Me gulē fatmjerimi,
Pas natės bėj flijte,
Tok me makthin shkon trembimi;
Shpinėn pra do t’i kthej endjes,
Ngjizur prej hyjsh rehatije,
Drita t’mė derdhet trurit pres,
Me dhembje ēmendije.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:32 pm

PRANVERES

Oj leshra vesuar, teksa sheh poshtė,
Pėrmes dritaresh tė mėngjesit qashtror,
Sytė engjėllorė kthen perėndimit,
Ishullit tonė qė nė kor tė pėrshėndet.

Kodrat i rrėfejnė tej njera’tjetrės,
Lėndinat gjegjin sytė dashuruar,
Lart kthyer ngastrave tė tua shndrirė,
Me kėmbė shenjttėsh na viziton klimėn.

Muzgjesh kalo gėrxhet, lerna puhizat,
Petkat parfumosura tė tė puthin,
Ag’mbrėmje na deh fryma qė ndez perlat,
Tokė dashurisė-sėmurė pėr ty.

Gjelbrat stolis me gishtat ledhimdrejtė,
Tė ėmblat epshe derdhja butė gjoksit,
Kurorėn mbi kokėn vuajtur-artja,
Modestet gėrsheta lidhim veē pėr ty...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:33 pm

VERES

O hy harbuar ndėr lėndinat tona
Fuqia, frerėt e tu, zbusin vapėn
Flakur nga flegrat e mėdha oj verė,
Shpesh hedhur mbi tendėn tėnde tė artė
Ndodh lisash tanė fle ndėrsa vemė re
Krahėt gaz’zjarrmur e flokėt valzues.

Tej hijesh tona sa shpesh t’a dėgjojmė
Zėrin, kur mesdita makinvlimin nget
Tuj ngutur thellqiejsh ndanė pranverės
Ulu, e lėndinash tona mbushur myshk
Prej brigje lumenjve qashtrur, flaki ti,
Tė mėndafshtat petka dhe nxito pėrrenjsh:
Korijet t’a duan krenimin oj verė.

Poetėt zbulojnė telin kord’artė,
Tė rinjtė krejt kokzbathur si bujq jugu,
Zonjat tona bjonde nė valle gazmesh,
S’na mungon asnjė instrument hareje,
As tė ėmblat jehona, as ujrat-qiej,
As kurordafinat qė mbytin vlagėn.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:33 pm

VJESHTES

O hir ngarkuar me fruta e vyshkje,
Me gjak pjergulle qė s’kalon por ulet,
Pėrtej times ēati ku veē ti pushon,
Gazmorin zė akordo fyellit freskor;
Tėrė vashat bėn rastit tė vallzojnė!
Himne nė refren pėr frutat dhe lulet.

“Sythet ēelin bukurinė pėr diellin,
Dashuria vrapon venash drithruese;
Gonxhet varen qerpikėsh tė mėngjesit,
Lulzojnė faqes shndritur muzgut modest,
Ende mbledh palmat vera-tė kėndojnė,
Retė si pupla i hedhin petla kryesh.

Shpirti i ajrit jeton aromfrutash,
Me rrėkeza drite bredhin kopshtet qark,
Tok zbresin tė bėhen kor nė pemė.”
Gazmur stina bekon kėngėsh sa u ul;
Pastaj u ngrit qetė, vrapon mbi acar,
Kodrat flatron syrit tek artėrim le pas ...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:33 pm

KENGE PAFAJESIE

HYRJE

Rrjedh njė fyell ndėr zabele,
Isosh qark jehojnė kėngėt,
Njė fėmijė feks mes reve,
Qesh e lot e thot’ fjalėndėrrt:

“Qingjit tim thuri ca nota!”
Goja mė gurret dehur gaz.
“Rish o fyelltar kėndona;”
Shkrep e qan t’a ndijė rishtaz.

“Bjeri fyellit lumturor,
Zjarre kėngėn gazmendshfrerė.”
Sėrish kėndoj me zė kumbor,
Qan t’a gjegjė dhe njė herė.

“Fyelltar, ulu e shkruaj,
Librin t’a lexojnė shtangur.”
Syrit - zhduket flatrimhuaj,
Trisht e pres fyellin zbrazur.

Dhe e bėra gishtash penė,
Ngut e ngjeva ujit dritė,
Stinėsh kėnga tė shend dhenė
Do kėnaqė ēdo fėmijė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:34 pm

HYU I STANIT

Ē’prehje’ėmbėlth e ēobanit grigjė,
Dhe pse gėrxhesh humbet ag e mbrėmje,
Ndjek blegėroshet gurrash ēdo ditė,
Kėnga prin shteg lavdėrimash ėndrre.

Kur i dėgjon qingjit thirrjet pafajshėm,
E gurrflladtėn gjegjmė delzės amė,
Sy’yjtėn paqė u adhuron prajshėm,
Pse - tok, e dijnė: tej rish bredh natė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:34 pm

GJELBERIMI I JEHONES

Lart dielli ngrihet,
Tung! i thonė qiejt,
Zilet tringllen lumtur,
Pėr pranverėn bujtur,
Trumcaku dhe mjelma,

Zogjtė gėmushfshehta,
Kėndojnė rreth dehur,
Mes tingujsh harenjur,
Zjarrmen lojrat tona,
Mbi t’gjelbrat jehona.

Plaku Xhon flokbortė,
Qesh shkujdesjengrohtė,
Nėn tė lisit mjekėr,
Krah mes miqsh tė vjetėr,
Gazmen sonės lojė,
Ēiltėr fjalthumbojnė:
Po kaq hovbegata,
Gjithė djem e vajza,
Qemė largtės rini,
Mbi t’gjelbrėn jehoni.

U lodhėn trillvegjlit,
Shterėn gurrat shendit,
Dielli zbret malesh,
Vrapi resht luadhesh,
Nėnash-tok nė prehėr,
Motra dhe vėllezėr,
Si zogjthtė foleve,
Fundmi gjejnė prehje,
Humb loja ēdo shndritim,
Mbi t’errtin gjelbėrim...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:34 pm

QINGJI

Qingjth, kush tė ngjizi ty?
Di kush tė krijoi ty?
Tė dha jetė dhe vrapim,
Nga krojet tej nė mjalttim;
Tė dha frym’ėmblėn veshje,
Leshbutėn bardhonjndezme;
Tė dha dehmagjishmin zė,
Zabelet t’i gazmėsh hirmė?
Qingjth, kush tė lindi ty?
E di kush tė dritti ty?

Qingjth, unė t’a tregoj ty,
Lermė tė t’a rrėfej ty:
Ai thirret emėr Tij,
Shkak pse quhet qingj dhe Ai.
Brishtpaqės besimdiellt;
Foshnjė u bė shendqiellt;
Fėmij pėrēim shpirtqingjthi,
Thirrur jemi emėr tij;
Qingjth, Zoti tė bekon ty!
Qingjth, amshim derdhtė mbi ty!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:35 pm

I VOGLI DJALE I ZI

Jugut tė egėr mė lindi ime mė,
I zi jam, por oh! zbardhėllon imi shpirt,
Si njė engjėll feks anglezi fėmijė,
Kur unė dritprivuar jam sa trishtnxirt’.

Mėma mė mėsonte nėn hije peme,
Ulur tok ndėr zagushirėn e ditės,
Mbi prehėr dhelimash mes puthjesh jete,
Lindjen tek tregonte zu kah rrėfimės:

Diellin tej vėshtro ku banon Zoti,
Si shpėrhap pėrreth shndrima e nxehtėsi,
Pemė, lule, bisha, njerėz-qėmoti,
Paqė marrin agut-muzgut kėnaqėsi.

Dhe hapin tokės njė tė vogėlth zgavėr,
Ku t’i ruajmė rrezet dashurisė,
Nxirakėt trupa, fytyra joshbllangėt,
Eshtė veē njė re si pyll hijesishė.

Kur shpirtrat tė mėsohen me kaq zjarrė,
Reja zhduket e do i gjegjim zėnė,
Dashuri jashtpyllit dil sa mė parė,
Tendėn ngazėllema me ar drit’hėntė.

Kaq fjalė thuri nėna e mė puthi;
Po kėshtu i thashė anglezthit djalė:
Kur tok bardhnxirash tė shpėtojmė fundi,
Qingjshėm do gazmim tendė Zotit bashkė,

Derisa do duhet, hije i bėj zhurit,
Gjunjė baballarėsh shtrirė hareshėm;
Val’argjendtit flokė leht i shpupurit,
Do bėhem ai-tė mė dojė zellshėm.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:35 pm

SYTH’LUZMIMI

Trumcak, trumcak gazmbar’!
Ndėr gjethet flladblerta,
Prillnajės lumtur,
Krahrrufenjtė shigjetar,
Ē’djep kėrkon o fatshkar,
Gjoksit tim shkrumbur?!

Gushkuq, gushkuq nurvyer,
Ndėr gjethet flladblerta,
Prillnajės lumtur,
Kėndo ngashėryer,
Nurvyer, gushkuq nurvyer,
Gjoksit tim shkrumbur.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:35 pm

OXHAKPASTRUESI

Kur mė vdiq nėnoka isha fort kėrthi,
Ati mė shiti kur gjuha plot trishti,
Mezi guxon pėshpėrit: “qaj! qaj! qaj! qaj!”
Tash mes blozės fle, oxhakėt zhbllokoj vaj.

Eh ē’lot! kur kryet e djalthit Tom Dakri,
Kaēurrelat rruan si shpinėzė dashi,
“Hesht Tom! mos ligno kur kryet nxjerr nė shesh,
Tė argjendtin flok s’t’a djeg tymi-veē hesht.”

Krejt hidhmės zbutur e shpirtin boll qetė,
Tomi tek flinte pa njė vegim beftė!
Dick, Joe, Ned & Jack-mijra fshesaxhinj,
Mbyllur ishin tok arkivolėsh ndjellzinj.

Mbi ‘ta zbret engjlli me njė ēelės shndrirė,
Gjithė qark i ē’kyē e i le tė lirė;
Tej vrapen qeshur zgripesh jeshiluar,
Lumit kridhen thellė nė diell rrezuar.

Lakuriq zbardhur qefinėt lenė pas,
Ngrihen lart ndėr re, sport erės lozin gaz;
Engjlli i flet Tomit: nė qofsh bir i mirė,
Baba Zotin paē, dashuri, mėshirė.

Dhe Tomi zgjohet; larg zbon ēdo terrhumbje,
Ēantat merr vrig e fuqi tė ra pune.
Dhe pse agu ngrin, Tomi shendet ngrohtė;
Kush detyrėn bėn-s’ka keq, frikė, ftohtė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:36 pm

DJALTHI I HUMBUR

Baba! Baba! Ku po shkon kaq shkreptar?
Pse kaq shpejt-s’tė ndjek dot pas.
Fol, baba, fol me drerthin tėnd trembtar,
Ndryshe mund tė humbas.

Kurthpanikja natė s’ka kundmi atė,
Birziu shndrin nga vesa;
Dejthelli baltės shkrehet nė tė qarė,
Aromlot larget shpresa.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:36 pm

KERTHIGJETURI

Ketrushi humbur tej shtegvetmimit,
Ndjellmahnitur dritash largmė,
Qan; Zoti i shfaqet natvegimit,
Si t’ish ati petkabardhė.

E puth zogthin tek e merr prej dore,
Shpejt e kthen tek ama,
Brengosur lėndinės dhembvetmore,
Rrjedh ar loti kur birin rish pa.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:36 pm

KENGE HARENJTARE

Kur me zė blertar gajasen pemėt,
E valė gropzash rendin gazshfrerėt;
Kur ajri shendet me mendjet tona,
E mbroth zhurmėmadh shtigjet ndėr kodra;

Kur gjelbrat zabelesh zjarrin dhenė,
E karkaleci vallzon tek kjo skenė,
Kur Meri, Suzana dhe Emili
Gojmjalttare kėndojnė “Ha, Hi, Hi!”

Kur qeshin tablosh zogjtė hijedritė,
Si tryezės arrat e qershitė,
Eja jetojmė tok gėzimhata,
Himne kor’ėmbėltha ndezim “Hi, Ha, Ha!’

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:36 pm

KENGE DJEPI

Gjum’ėndėrrt, formo njė hije
Mbi krye birthi dashurie;
Gjum’ėndėrrt rrymash tė ėmbla
Nėn t’qetat rreze hir’hėnta.

Gjum’mjaltė, pėrfundmi dorės,
Pėrkund vetull njė kurorėz.
Gjum’mjaltė engjėll harpbukur,
Rri mbi nurvoglin tim lumtur.

Buz’gaz’ėmbėlth, natės pisė,
Qėndro lart kėnaqėsisė;
Buz’gaz’ėmbėlth e nėnės prari,
Mrekullon tė natės magji.

Pshertishend klithkat pėllumbi,
Mos shkund syrit petla gjumi.
Pshertidehmė buz’gaz’mjaltit,
Mrekullohet pshertimflladit.

Fli, fli bir lumtimit prehur,
Krejt krijesa dremit qeshur,
Fli, fli gjumlumtur pa gjama;
Tash mbi ty vajgazmet ama.

Pinjollpaqmė, mbi fytyrė
Gjej imazhe shenjttisht ndryrė.
Pinjollthpaqmė, si ti-moti,
Dhe pėr mua qau krijori,

Pėr mua, ty, pėr tė gjithė,
Kur ish i vogėlth i brishtė
Dhe pse kund s’ju pa vegimi,
Tė buzqesh prej parajsimi.

Buz’haren mbi ne tė gjithė;
Tek pėr fare rish kėrthijmė.
Buzshend i foshnjės-veē i tij;
Paqparajsim dhé mrekullimi.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:37 pm

VEGIM HYJNOR

Falmės, Keqardhjes, Paqės, Dashurisė
Kush nga ne nuk iu lut nė ankth;
Hir virtytesh shtatore adhurisė
Falenderim u kthejmė e Lavd.

Pėr Keqardhje, Falmė, Dashuri, Paqė
Himn Zotit - Atit shpirtqiellor,
Dhe Keqardhje, Falmė, Dashuri, Paqė
Njeriu - bir i kujdesit shenjttor.

Pse Falma - gjak i zemrės njerėzore,
Keqardhja - veē portret pendimi,
Dashuria - formė robi hyjnore,
Paqja - fustanellė festimi.

E ēdo frymė fajtari, nė ēdo klimė,
Dėshpėrisht lutur pėr fatzbardhje,
Engjėllit njerėzor i lypnon Ndihmė,
Dashuri, Falmė, Keqardhje, Paqe.

Gjithė t’a duam krijesėn dheruar,
Qoftė islam, ēifut a pa fe,
Falmė, Dashuri, Keqardhje - Bekuar
Qark Zotit jetojnė nė Paqe.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:37 pm

E ENJTJA E SHENJTTE

Tek njė e enjte e shenjttė fytyrat rrezojnė pafajshėm,
Dy nga dy-kuq, blu e gjelbėr tok fėmijėt ēapen prajshėm,
Grija praron ritin kishtar pas skeptrit borbardhė prirė,
Kupolės sė hirmadhit Pal shpėrhap Tamizi ujrat shndrirė.

Oh ē’shumėsi pa skaj bėjnė kaq lule tė Londrės sonė!
Ulur nė poltron kujdesi krejt qytetin vezullojnė.
Kjo zhaurimė plot hare, si livadhesh-prroska, qingja,
Qindra djem e vasha ngrejnė ndėr lutje duart paqbrishta.

Tash si re plot lavd pėrkorė ky zė kėnge ngjit qiejt prore,
Harmoni bubullimtė jehon pėrgjatė tė hyjve frone.
Poshtė ulen ndėr tė varfėr menēurisht me mijra roja;
Dashurisht t’a mbash keqardhjen-si t’i zbosh engjėjt nga dora.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:37 pm

NATE

Dielli zbret nė perėndim,
Lart shndrit i muzgut yll;
Zogjtė ēerdhesh gjejnė paqtim,
Ē’ka tash kėrkoj nė pyll.
Hėna si njė lule,
Parajsisht nė gjunje,
Heshtjes sė ekstazės
Ulur qesh udhnatės.

Tung! pyje gjelbrur e fusha,
Ku kėnaqen tufat.
Ku qingjat lodren ndėr zhuga
Engjėjt shndrijnė puplat.
Tinėz derdhin bekim
Lumturi pa shterim,
Nė ēdo sythim ndezur,
Dhe gjoksesh drojfjetur.

Shohin ēdo fole paqtije,
Ku ngroh zogjtė dimri;
Vizitojnė shpella bishe,
T’i mbrojnė dėmtimi.
Nė qan kush pėrpjekur
Kur tash do kish fjetur,
Kryesh derdhin gjumė,
Ulur shtratit prushmė.

Kur ndajnė ujq’tigra prenė,
Qajnė trisht keqdhimbash,
Nxit shuajn’ etjen lotshterė,
Larg i mbajnė grigjash;
Por nė sulen frikshėm,
Engjėjt kujdesflijtshėm,
Ēdo shpirt marrin nė re,
I falin botė tė re.

Nė vrazhdtarėsh sy luani
Do rrjedhė ar lotėsh,
Lig thirr’ėmblat si tufani,
Rendin rreth fushgropės,
Tuj thėnė: “egėrsi,
Bindur pėrulje tij
Tej flaku lėngore
Ditės pavdekore.

Pranė tash ke qingj vajtorin,
Shtrihem tė fle paksa;
Tė mendoj pėr pagėzorin,
Rendur pas tij qaja.
Larė ujra jetės,
Emri shndrin pashterės
Flori rrezimbujshėm
Kur rish ruaj tufėn.”

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Orfe prej Mon Nov 03, 2008 3:38 pm

PARVERA

Flaut-gurrė,
Mos hesht kurrė!
Zogjsh harenjur
Ditnatshkrehur;
Tej bilbili,
Trill shqetsimi,
Deh lėndinėn,
Festlumtinėn,
Shpirtbujar, hirshkrumbtar, mirsevjen Vitit shendjerm.

Kėrthinjdjalė,
Endrra artė;
Vash sythnjare,
Mjaltonjmadhe;
Gjel krrokthekur,
Dhe ti ēmendur;
Zė gazmendtė,
Puhizdehmtė,
Zemėrplot, dritnurfort, mirsenabujt Vitit dalldipafund.

Qingjth nė thellsy,
Jam tok me ty;
Gjuhvalprushė,
Mė nduk gushė;
Tė shtyj-lermė
Leshbardhkrelmė;
Puthmė dlirur
Fytyrblirur:
Mirseerdhėt Gėzonjtarė Vitit tė ri fatgjelbėrt, mrothtarė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Net Isveizi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi