Elton Ndrecaj

Shko poshtė

Elton Ndrecaj

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 05, 2008 5:51 pm

Elton Ndrecaj
Aktori shqiptar Elton Ndrecaj tregon idetė e tij nė fushėn e kinematografisė

"Unė shkodrani nė Hollivud"

Projektet, njė film shqiptar me VIP-a dhe njė videoklip

Anila Mema

Shpesh e quan veten me fat. Por krahas fatit, vjen puna. Eshtė Elton Ndrecaj, djalosh shkodran, qė njihet nė skenat botėrore si model, kėrcimtar dhe aktor.
Tregon se ka punuar shumė, aq sa shpesh i ėshtė dashur tė pėrballet me vėshtirėsi tė pazakonta. Udhėtimi i tij nga Shqipėria drejt Italisė 13 vite mė parė, i ka hapur shumė dyer tė lakmueshme. Aty u ingranua dhe u bė i njohur si model. Pas tij, stacioni i ri ishte Kalifornia. Fati aty e ndoqi edhe mė shumė. Aty arriti tė thyejė shumė bėrryla pėr tė rendur drejt Hollivudit. Nė fakt, pėr tė tashmė gjithēka ėshtė "via libera". Karriera e tij artistike nis nė kinematografi vite mė parė me filmin "Black & Blue", "Mob Scene", "No rules", "Medium","Ventriloquist", "Living the Dream", "The Gun", "Partners", "Herbie fully loaded" dhe "Untold stories from E.R". Projekti i fundit ka qenė pjesėmarrja nė njė reklamė televizive pėr makina, e cila ėshtė cilėsuar si mė e mira ndėr pesėdhjetė reklama. Gjithashtu kjo reklamė ėshtė mė e klikuara edhe nė adresa tė ndryshme tė internetit. Nė njė intervistė tė dhėnė pėr gazetėn "Panorama" Ndrecaj tregon pjesėmarrjen e tij nė "Borla" dhe projektet e reja, pėr tė cilat ka kohė qė mendon.

Pjesėmarrja juaj nė reklamėn "Borla" ėshtė pritur shumė mirė si nė shfaqjet e saj nė ekranet e televizioneve, ashtu dhe nė adresat e ndryshme tė internetit. Si u bėtė pjesė e kėtij projekti?
Me anėn e menaxherit tim, Rob Ciēone, m'u ofrua njė rol karakteri, tek njė reklamė e rėndėsishme jo vetėm nė nivelin e televizioneve amerikane, por edhe nėpėr tė gjitha linjat ndėrkombėtare tė internetit. Quhet "Borla" dhe ėshtė njė lloj marmite universale, qė pėrdoret nė pėrgjithėsi tek makinat sportive. Pėr kėtė reklamė kam punuar shumė dhe mendoj se kam dhėnė maksimumin tim. Kėtė e them bazuar nė reagimin e regjisorit tim Chris Lombardo, i cili mbeti shumė i kėnaqur me punėn time, gjė qė e ka shprehur edhe nė njė intervistė dhėnė pėr gazetėn e pėrditshme kaliforniane "Los Angeles Times". Por gjithashtu mund tė them se kjo ka qenė njė nga reklamat mė tė suksesshme tė kėsaj periudhe, bazuar nė publikimin nėpėrmjet adresave tė ndryshme nė internet. Deri tani ėshtė cilėsuar reklama mė e mirė mes pesėdhjetė tė tjerave. Kjo pėr mua ėshtė e rėndėsishme, ashtu sikurse edhe ēdo kritikė tjetėr karshi meje, pėr vetė faktin se nėpėrmjet tyre po mė hapen dyer tė reja drejt karrierės sime dhe ēdo ditė e mė shumė po njihem pozitivisht me figura tė reja tė kinematografisė amerikane. Kjo pėr mua nuk ėshtė pak.

Cili ka qenė roli juaj i fundit nė film para kėtij projekti?
Sapo doli nė kinematė amerikane filmi "Herbie Fully Loaded", nė tė cilin unė kam njė rol tė mirė. Dua tė them se ėshtė pritur mjaft mirė, duke parė shitjen e biletave dhe shkrimet qė kanė shkruar pėr tė. Unė kam marrė gjithashtu shumė telefonata nga miq dhe tė afėrm pėr kėtė film, tė cilėt mė uronin pėr pjesėmarrjen time nė tė. Dua tė them "Herbie Fully Loaded" ėshtė njė nga filmat mė tė shtrenjtė tė Walt Disney Productions.

Cilat janė projektet qė po ndėrmerrni kėto kohė?
Tashmė jam nė pritje tė disa kontratave tė reja qė po i negocion menaxheri im, Rob Ciēone. Ende nuk mund tė flas pėr gjėra konkrete, pasi nuk mė pėlqen tė shprehem paraprakisht, por dua tė theksoj se kėtė sezon jam me tė vėrtetė shumė i dhėnė pas punės. Megjithatė mund tė them se, kohėt e fundit ditėt e rėndėsishme kanė qenė tė shumta pėr mua. Kam pasur takime tė tėra pėr shumė plane nė ditėt nė vazhdim. Sapo kemi planifikuar dhe po firmosim kontratat me investitorė pėr njė buxhet prej rreth 3,5 milionė dollarėsh pėr filmin e parė me metrazh tė gjatė tė kunatit tim, Leom. Eshtė njė histori thriller qė titullohet "Last wish", skenarin e tė cilit e ka realizuar vetė Leomi, i cili ėshtė edhe shkrimtar. Sponsorizuesit janė kalifornianė. Ata e kanė pėlqyer dhe pritur mirė skenarin, ndėrsa tashmė po pėrgatitemi pėr tė pėrzgjedhur kastin e aktorėve. Pretendojmė tė marrim tė paktėn njė karakter tė listės "A", qė do tė thotė njė aktore ndėr mė tė njohurat jo vetėm nė Amerikė, por edhe nė kinematė botėrore. Vazhdojnė negociatat dhe kemi kontakte tė ndryshme ēdo ditė me agjentė dhe menaxherė qė pėrfaqėsojnė klasin mė tė lartė tė artistėve amerikanė.

Dy shqiptarė qė synojnė Hollivudin. Nė ē'fazė tė punės jeni tani?
Deri tani janė bėrė pėrzgjedhjet e para, ku regjisor do tė jetė Dish Dog, kameraman i filmit Rezident Evil dhe fituesi i AWARD Robert Kubilos. Sharon Stone dhe Penelope Cruz janė pjesė e kastės sė aktorėve nė kėtė projekt, me tė cilat kemi rėnė dakord vetėm pak ditė mė parė nė njė nga lokalet me famė tė Hollivudit. Ditėt e ardhshme do tė kemi takime tė tjera nė lidhje me projektin me agjentė, menaxherė dhe me aktorė tė njohur si Cameron Diaz, Salma Hayek, Jennifer Aniston, Sandra Bullock, etj.

Cilėt janė miqtė me tė cilėt shoqėrohet Eltoni?
Miku im mė i ngushtė ėshtė Romeo Antonio, njė figurė mjaft e njohur nė historinė e artit tė muzikės amerikane. Ai ėshtė 48 herė fitues i ēmimeve tė ndryshme dhe me mban 5 ēmime Grammys. Kėtė vit investimet e tij tek gjashtė filma arrijnė shifrėn e mbi 100 milionė dollarėsh. Sė bashku kemi nisur njė bashkėpunim kohėt e fundit, ku unė jam asistent producent, pranė Antonios, i cili prej dy vitesh punon si producent nė fushėn e filmit, krahas producentit tė muzikės. Ai gjithashtu ka realizuar tekstet e shumė kėngėve tė njohura si "Gennie in the bottle", kėnduar nga Christina Aguliera, kėngės "I will survive" kėnduar prej grupit tė njohur Destiny Child ose kėngės tjetėr tė njohur "Sexy" , "Motherfucker" kėnduar nga Prince dhe aktualisht po punon si producent nė filmin e quajtur "Vergins", ku marrin pjesė edhe kėngėtarėt e aktorėt e njohur Eminem, Enrique Inglesias, Usher, Beyonce dhe Samuel Jackson.Duke bere regjine e nje klipi
Sė bashku me Romeo Antonion ėshtė duke pėrfunduar njė videoklip me kėngėtarė dhe aktorė tė njohur si Gary Dourdan, protagonisti i telenovelės me famė botėrore "CSI", dhe me kėngėtarin e famshėm, njė nga themeluesit e muzikės Rap amerikan, tė grupit DMS. Ndėrsa pak kohė mė parė, tė gjithė sė bashku morėm pjesė nė koncertin shumė tė njohur tė quajtur "LIVE 8" nė Toronto tė Kanadasė.

Te punosh me dhe per VIP-a
Elton Ndrecaj ka lindur nė Shkodėr. Vite mė parė ka punuar si model nė pasarelat italiane pėr tė famshmit Giorgio Armani, Dolce & Gabbana, Gianfranco Ferre dhe Calvin Klein. Ka pasur fatin tė punojė pėrkrah Natalia Estradės, Xhixhi Sabanit, Brixhild Nilsonit, Valentina Persias, Franēeska Pirit, Elisabeta Ferraēinit, apo dhe tė famshmes Deni Mendez. Ai tregon se ėshtė i vetmi shqiptar qė nuk mundi ta ndjente asnjėherė diferencimin apo dhe mosvlerėsimin.

Nje rol prane "John Gotit"
Fillimisht, njė agjent i FBI-sė, pastaj pjesėtar i njė familjeje tė madhe mafioze nė Amerikė. Mė tej, njė gangster, njė djalė kryeneē qė provon funde tė hidhura. Aktori shqiptar nė Amerikė, Elton Ndrecaj, ka xhiruar njė film me regjisorin e njohur amerikan, Robert Rundle, realizues i filmit tė njohur "Hyper Space". Aktori shqiptar luan nė kėtė film tė titulluar "Force majore", dy role, krahas aktorėve tė zėshėm si Pamela Anderson, Gery Busey apo aktori John Fiore, qė luan te "Soprano".

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi