Sejfulla Myftari (Cekja)

Shko poshtė

Sejfulla Myftari (Cekja)

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 05, 2008 6:13 pm

Sejfulla Myftari (Cekja)
Cekja: Kam qenė njė fėmijė shumė trazovaē

Sejfulla Myftari, ose Cekja, siē quhet ndryshe, (pėrshkak tė emrit tė njė roli qė ka mbetur nė kujtesėn e shqiptarėve), aktualisht ėshtė humoristi mė aktiv dhe mė i adhuruar nga shqiptarėt brenda dhe jashtė Shqipėrisė. Nuk ka telekomedi dhe ambient artistik nė kėto 15-vitet e fundit, ku flitet pėr humor dhe tė mos jetė i pranishėm gjigandi i humorit nga Berati. Nė kėtė intervistė, Cekja tregon, se ku do ta festojė Vitin e Ri, me ēfarė do tė paraqitet para publikut shqiptar, si u njoh me bashkėshorten, ēastet mė tė vėshtira nė jetėn e tij dhe pėrse i’a mbath me vrap sa herė i afrohet ndonjė femėr pėr t’i kėrkuar autograf, apo pėr tė bėrė fotografi me tė.

Ju shoh me tė mėdhenjtė e skenės sė humorit, Koēo Devole, Muharrem Hoxha, Aleko Prodani dhe me disa humoristė tė tjerė tė shquar. Po pėrgatiteni pėr tė dhėnė sė bashku njė koncert pėr Vitin e Ri?
Po pėrgatitem pėr koncertin e madh tė Vitit tė Ri me Radio-Televizionin Publik Shqiptar, ku do tė marrin pjesė aktorėt mė me zė tė Shqipėrisė, si Koēo Devole, Nebi Malko, Muharrem Hoxha dhe disa humoristė tė tjerė tė shquar. Do tė shfaqet nė ekranin e TVSH-sė nė mbrėmjen e Vitit tė Ri dhe me 1 janar 2006. Nė kėtė koncert tė madh do tė ketė kėngėtarė dhe artistė shumė tė njohur nga tė gjitha trevat shqiptare.
Ndėrkohė, qė unė tė prisja pėr intervistė, njė fanse e ēmendur pas jush bėri njė fotografi me ju. Kjo tregon qė keni mė shumė fanse femra?
(Qesh). Mė pėlqen shumė pyetja qė bėni, pasi fanset e mi mė shumė janė femra, por, kohėt e fundit i kam tmerr femrat. Sa shoh njė femėr qė mė afrohet i’a fus vrapit.
Mos kjo tregon qė femrat ju kanė futur nė sherr me gruan?
Inati im pėr femrat ka nisur disa kohė mė parė. Ka lidhje me njė ngjarje qė mė ka ndodhur nė njė lokal tė bukur nė Berat. Nuk po e them emrin e lokalit, por, nė kėtė lokal, po pija kafe bashkė me 5-6 aktorė tė humorit. Nė njė tavolinė afėr nesh ishte njė femėr me njė person, punė e tyre, por, tė nesėrmen mua mė thėrrasin nė Lushnje si dėshimitar. Policia, pasi kishte arrestuar djalin dhe femrėn e lokalit ku isha unė, kishte pyetur pėr personat nė lokal dhe ajo femra pėr tė shpėtuar kishte pėrmendur emrin tim, me shpresė sė meqė isha artist mund tė shpėtonin edhe ata. Por, ndėrkohė ju deklaroni se sa shihni njė femėr i’a fusni me vrap, nga ana tjetėr, kur femrat ju kėrkojnė fotografi, pranoni me gjithė dėshirė. Kjo tregon qė Cekja nuk ka nxjerrė mėsim nga pėsimet? Nuk vazhdoj tė vė mend, megjithatė vajza qė kėrkoi tė bėnte fotografi me mua ėshtė nga vendlindja ime, nga Berati, kėshtu qė jam i mbrojtur dhe nuk mund tė kem asnjė problem me policinė.
Fakti qė shumė femra tė kėrkojnė fotografi dhe autografe tregon qė keni gjakun e ėmbėl?
Kjo, ėshtė mėse e vėrtetė, por mendoj se krahas gjakut tė ėmbėl, jam dhe shumė i komunikueshėm dhe i besueshėm te njerėzit. Di tė sillem me njerėzit. Ndonėse nė ndonjė rast e kanė shfrytėzuar sinqeritetin tim. Njė gjė ka rėndėsi pėr mua, qė njeriu tė jetė i pastėr nė shpirt, tė jetė me zemėr tė gjerė dhe tė ketė familje tė shenjtė.
Ku ishe fėmijė tė rrihnin mėsuesit pėr tė qeshurat qė shkaktonit nė klasė?
Mė rrihnin shumė. Kam qenė mė trazovaēi dhe shakaxhiu i shkollės. Fėmijėrinė e kam kaluar nė Pėrmet dhe mbaj mend qė mėsuesi i biologjisė mė kapte pėr veshi bashkė me fijen e flokut dhe derisa tė kėrciste fija e flokut nuk ma lėshonte veshin.
Si ka nisur rruga juaj drejt humorit?
Krejt rastėsisht. Humorin e kisha pasion qė fėmijė. Fillimisht jam aktivizuar nė Shtėpinė e Pionierit, mė pas nė Shtėpinė Oficerave, pasi babain im ishte oficer. Kur mbarova klasėn e 7-tė, shkova nė Poliēan, ku pėr 3-vjet nė Uzinėn e Poliēanit u aktivizova fuqishėm. Largohem nga Poliēani dhe pėr pėr 3-vjet punova me Estradėn e Ushtarit, me Zef Dedėn, me Koēo Devolen dhe me njė plejadė shumė tė fuqishme aktorėsh. Estrada e Ushtarit pėr mua ka qenė njė universitet i madh. Pasi u largova nga Estrada e Ushtarit kalova nė Berat, ku vazhdoj tė jem edhe sot nė qytetin e mrekullueshėm tė Beratit, qw e kam shumė pėr zemėr, e dua shumė dhe nuk lėviz nga ky qytet. I kam premtuar njė koncert shumė tė madh nė stadium nė prani tė 10-mijė vetave
Keni rėnė shpejt nė gracėn e martesės?
Kam rėnė shumė herėt. U martova shumė shpejt, ime shoqe quhet Drita.
Gruaja, ju ka vėnė ndonjė herė nė siklet tė madh?
Sikletin mė tė madh ma ka krijuar kur mė ka xhiruar me kamerėn e fshehtė, qė sigurisht e keni parė. Kjo shaka e gruas sime, ėshtė shumė e rėndė, nuk e bėn kushdo nė familje filmime tw tilla, por duke ditur mentalitetin e gruas qė ėshtė e mrekullueshme dhe aspak xheloze, ia kam bėrė hallall gjithēka.
Keni interpretuar me femra tė bukura, gruaja ju ka shfaqur xhelozi?
Ndonėse kam interpretuar me femra tė bukura dhe kam bėrė reklama me mise, nė asnjė rrethanė, gruaja nuk ka ushqyer xhelozi pėr mua. Nuk ėshtė fare xheloze, ndaj jam shumė i kėnaqur me familjen dhe me time shoqe.
Fėmijėt tuaj merren me humor?
Goca e madhe ka pasur shenja humori, ka qenė edhe kėngėtare, por martesa e shpejtė e ka larguar nga ky pasion. Kam dy goca, i kam tė martuara, ndėrsa ēunin e vetėm e kam nė gjimnaz.
Cili ėshtė momenti juaj mė i keq?
Momenti im mė i keq, ėshtė kur theva kėmbėn dhe kur mė ndodhi aksidenti ku shtypa njė person.
Cila ėshtė thėnia mė e rėndė qė keni dėgjuar pėr Sejfulla Myftarin?
(Qesh). Kur kam dėgjuar tė thonė: “Cekja dyshohet pėr trafikant”.
Keni realizuar shumė role dhe telekomedi, i mban mend tė gjitha?
Nuk i mbaj mend rolet, por, telekomeditė kapin shifrėn 24.
Tė pėlqen kur tė thėrrasin me emrin tėnd, apo me emrin e personazhit?
Kur mė thėrrasin me emrin tim, por edhe me emrin e personazhit, kjo tregon qė personazhi im ka lėnė gjurmė tek telespektatori. Zakonisht, mė thėrrasin mė shumė me emrin e personazhit. Pėrshembull, “Hyp xhixhi”, Cekja, etj. Shumė njerėz mė njohin si Cekja. Madje, dikur, isha i ftuar si humorist nė Pallatin e Rinisė nė Durrės. Nė afishe ishte shkruarr: I ftuar Sejfulla Myftari, ndėrkohė qė shumė njerėz mė njihnin si Cekja. Njėri nga kėta pyet: -Cili ėshtė ky Sejfulla Myftari”, pasi nuk e kam parė ndonjėherė tė bėjė humor”. Tjetri qė ishte nė krahė tė tij i tha: -Ėshtė Cekja i Beratit. -Aaa, ulėriu ai. Cekėn e njoh, por kėtė Sejfulla Myftarin nuk e njoh.
Pothuajse nė tė gjitha telekomeditė tw shfaqura nė 15-vitet e fundit spikat emri dhe interpretimi juaj i shkėlqyer, kjo peridhė e gjatė dhe kėto role tė mwdha tė kanė lodhur shumė?
Mė kanė lodhur shumė. Nėse tė tjerėt lodhen 50 pėrqind, unė lodhem 150 pėrqind. Nė disa raste, dua tė ēlodhem, por nuk mundem, pasi marr oferta pėr role tė reja. Nuk kam pėrse ta fsheh, por, humori im ėshtė shumė i kėrkuar nga televizionet dhe studiot private.
Pra, mendoni qė humori pėr ju, ėshtė si malli pėr tregtarin, ėshtė biznes?
Padyshim qė edhe arti ėshtė biznes. Duhet t’i marrėsh paratė njė tregtari qė tė xhirosh.
Kam dėgjuar tė thonė, qė Cekja ėshtė humoristi mė i paguar nė Shqipėri dhe ėshtė bėrė njė bos i madh?
Pėrsa i pėrket pagesės, sinqerisht jam shumė mirė, jam i paguar dhe jam krenar pėr kėtė. E thashė pak mė parė, qė askujt nuk i hapet barku pėr Cekėn, apo pėr dikė tjetėr qė tė japi para pėr tė xhiruar. Kėtė nuk e bėn asnjė tregtar, apo biznesmen, nėse kaseta nuk ecėn nė treg. Kur kaseta ime ecėn, atėherė tregtari, pa mbaruar kaseta e parė, mė thotė: -“Aman Ceke, vrapo pėr kasetėn e dytė”. Nėse kasetat me humor qė bėnė Cekja nuk ecėn atėherė tregtari nuk tė jep asnjė kacidhe, pėr xhirime tė tjera. Unė jam shumė mirė, kam njė shtėpi shumė tė mirė nė Berat, njė nė Pogradec, njė nė Sarandė dhe ēdo gjė e kam me punėn dhe me djersėn time.
Sa kaseta xhironi nė vit?
Xhiroj 3-4 katėr kaseta nė vit.
Kur njerėzit tė shohin nė ekran, thonė: -“Lum Cekja, u kėnaq”, nė fakt, mė shumė kėnaqeni, apo lodheni?
Njė intelektual, apo njė artist nuk e shikon nė kėtė mėnyrė. Ēdo punė ka vėshtirėsitė e veta. Tė bėsh njė telekomendi do shumė punė dhe mund. Do tė djersitėsh ditėn e natėn, nė shi e nė tė ftohtė. Pra, ėshtė njė punė e lodhshme dhe nuk ėshtė aq e lehtė, siē mund tė kuptohet nga njerėzit. Ka raste qė pėr njė minutė xhirime rrimė 8-orė, ose 3-4 ditė dhe nuk mund tė xhirojmė fare.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sejfulla Myftari (Cekja)

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 05, 2008 6:14 pm

Gruaja ėshtė llotari

Humoristi rrėfen pėr njohjen me bashkėshorten, duke pohuar se ka qenė me shumė fat

I qethur zero dhe i veshur mjaft sportive, e shohim tė ecė nėpėr rrugėt e kryeqytetit humoristin e njohur beratas Sejfulla Myftari, apo siē jemi mėsuar ta thėrrasim, Cekja. E shohim tė shoqėrohet nga bashkėshortja e tij dhe njėra prej vajzave. Nuk bėn as njė hap tė ulet tė pijė kafe, shqetėsohet nga gazetarė qė s’e lėnė rehat pėr qejfin e tij, nė njė nga lokalet e metropolit, qė ai e viziton shpesh, edhe pse nuk pranon tė jetojė kėtu. Pa shumė hezitime e lė kafenė pėrgjysmė pėr tė dhėnė intervistėn dhe me modesti shprehet se nuk ka ēfarė tė thotė, ndėrsa e di mirė qė kur pėrmendet emri Cekja, tė gjithė ngrenė veshėt dhe presin padyshim diēka prej tij. Tregon se sot fluturon drejt Londrės, e mė pas e pret njė tjetėr turne drejt Bostonit. Tregon se si ėshtė njohur me bashkėshorten e tij dhe se sa xheloz ka qenė nė rini tė vet.

Diēka pėr veprimtarinė tuaj artsitike me se po merreni aktualisht?

Sapo mbylla filmin “trapi i vjetėr”, i cili do tė vazhdojė serialin nė shtator. Ishte njė telekomedi me 7 seri, qė u dha nga “Vizion Plus” “Nesėr nisem pėr nė Londėr. Atje do tė kemi katėr koncerte nė qytete tė ndryshme tė Britanisė. Ėshtė njė ftesė, tė cilėn na e kanė bėrė emigrantėt shqiptarė qė jetojnė nė Londėr. Nė muajin shtator, me kėngėtaren e muzikės popullore Valbona Mema, do tė jem nė Boston tė SHBA. Ndėrsa pjesa tjetėr mė ngelet tė pushoj nė Shqipėri.

Cilėt artistė do tė marrin pjesė nė kėtė turne?


Janė tė ftuar Valbona Mema, Mariza Ikonomi dhe Elida 5. Sapo kemi marrė dhe vizat dhe jemi gati pėr kėtė koncert.

Me qė jemi tek pajisja me viza turistike, a keni hasur ndonjėherė probleme apo pengesa nė marrjen e vizave?

Unė personalisht nuk kam pasur probleme tė tilla. Mė janė dhėnė dhe nė mėnyrė urgjente dhe pa i kontrolluar fare, sidomos nė Ambasadėn Amerikane, sa paraqita pasaportėn mora dokumentet, po kėshtu edhe nė ambasada tė tjera.

Ēfarė do tė pėrmbajė koncerti nga repertori juaj i humorit?


Kryesisht do tė jenė pjesė tė humorit tim, qė ne i kemi pėrzgjedhur.

Meqė jemi nė kohė vere, ku keni menduar t’i kaloni pushimet verore?

Pushimet verore si gjithmonė i kaloj nė qytetin e Pogradecit. Kam blerė njė shtėpi timen atje dhe shkoj ēdo vit. Mė pėlqen shumė liqeni dhe ndjehem mirė. Mė pėlqejnė vendet e qeta larg rrėmujės dhe zhurmės sė pėrditshme.

Aktualisht jetoni nė Berat, a synoni metropolin apo nuk doni tė largoheni nga Berati?

Jo se nuk mė pėlqen Tirana, por mė pėlqen mė tepėr tė jetoj nė vendin tim, tė rri me shokėt me miqtė e mi, me vajzat qė i kam tė martuara aty, nipėrit mbesat, kam edhe njė rreth tė madh miqsh dhe shokėsh, qė nuk do tė mundja tė rrija pa ta.

Si e kaloni kohėn e lirė?

Kohėn e lirė e kaloj si gjithė tė tjerėt. Mė pėlqen tė jetoj nė vende pa zhurmė. Unė kam njė vend tė bukur atje qė quhet Bogovė, qė ėshtė midis Skraparit dhe Beratit. Aty shkoj shpesh pėr fundjavė me miqtė e mi dhe familjen. Ėshtė edhe liqeni qė mė pėlqen shumė.

Ju keni interpretuar shumė role, kė o tė veēonit apo do tė kishit nostalgji pėr tė interpretuar pėrsėri?

Unė do tė veēoja tragjikomedinė “Njė baba tepėr”, me skenar tė Arjan Ēuliqit. Njė tragjikomedi, kur ēdo ditė na lind njė baba tepėr. Kėtu ėshtė dhe njė fenomen, si braktisja e prindit, gjė qė dihet se gjithnjė e mė tepėr vihet nė dukje. Ky ėshtė njė nga filmat mė tė bukur pėr mua, sepse ėshtė tragjikė dhe komike bashkė. Ėshtė njė rol i mrekullueshėm, njė shans qė tė jepet njė herė dhe mua m’u dha. Ishte njė realizim shumė i mirė, dhe qė ėshtė pėlqyer nga publiku. Pėr mua ngelet filmi mė i arrirė.

Ju udhėtoni shpesh nė vende tė ndryshme tė botės, kė vend do tė zgjidhnit pėr tė jetuar?

Absolutisht jo. Nuk do ta ndėrroja vendin tim me asnjė vend tjetėr nė botė. Nė ēdo vend qė shkoj, unė nė tė qindtėn e sekondės jam nė vendin tim. Ne beratasit kemi njė shprehje qė thotė: “rosaku vete ku vete e ka kokėn nė pellgaēe”, dhe unė nuk e zėvendėsoj qytetin tim me asnjė qytet tė botės. Humori bėhet kėtu, nuk bėhet atje.

Diēka pėr bashkėshorten tuaj…

Bashkėshortja ime ėshtė e thjeshtė, shtėpiake. Gjėja e parė e mirė qė ka ėshtė se nuk ėshtė xheloze, gjėja mė e madhe dhe fat pėr mua. Dihet qė gruaja ėshtė llotari, mua mė ka rėnė numri dhjetė. Jam vėrtet i kėnaqur.

Po ju a jeni xheloz pėr tė?

Jo absolutisht qė jo. Fillimisht po, pasi ka qenė shumė e bukur, shumė e mirė, shumė simpatike, pra, kur ka qenė e re.

Mund tė na tregoni si jeni njohur me bashkėshorten tuaj?

Jemi njohur nė Berat, sapo ka mbaruar klasėn e shtatė. Kemi qenė komshinj tek shtėpia e nėnės time. Vėllanė e saj e kam pasur shumė shok. Kur erdhi me pushimet e shkollės aty erdhi edhe ajo, unė fillimisht ia propozova nėnės time dhe kėshtu nisi. Kuptohet nuk qe shumė e lehtė, pasi tė vėllanė e kisha shumė shok. Por nė atė kohė ne ishim mirė, pėrsa i pėrket gjendjes ekonomike, kishim televizor, frigorifer, makinė qepėse. Kėshtu ka qenė atėherė, po tė kishe kėto, ishe derė e parė.

Ēfarė pėlqen tjetėr Cekja?

Muzika e lehtė dhe muzika popullore mė pėlqejnė shumė, po kėshtu mė pėlqen shumė dhe kėrcimi.

Nė pėrgjithėsi artistėt nuk ngelen tė kėnaqur nga ana ekonomike, po Cekja si ndihet nė kėtė aspekt?

Jam i kėnaqur me jetėn time, nuk i shtrij dorėn askujt, jetoj normalisht. I pasur nuk bėhem kurrė, se pasuria ėshtė trashėgimi, por jam shumė i kėnqur dhe kėtė arritje ia dedikoj vetėm punės time. Gjithė kjo karrierė mė ka krijuar njė gjendje ekonomike tė mirė.

Mendoni se humorin e keni tė trashėguar nga ndonjė i afėrmi juaj, apo e keni thjesht pasion?

E kam tė trashėguar nga nėna ime qė quhet Razia, e cila mbahet pėr shumė humor dhe batuta.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sejfulla Myftari (Cekja)

Mesazh  Nimfa prej Wed Nov 05, 2008 6:14 pm

Flet aktori i njohur i humorit, Sejfulla Myftari

“Politikanėt, humoristėt mė tė mirė tė Shqipėrisė”

Jonida Plaku

Eshtė mėsuar tashmė me tė qenin nė qendėr tė vėmendjes, por akoma emocionohet pėrpara ndonjė interviste. Teksa flet i shpenguar nė njė lokal, diku nė qytetin e Beratit, Sejfulla Myftari, apo siē e njohin tė gjithė Cekja, megjithatė pranon tė bisedojė. I pėlqen kur njerėzit i flasin rrugės, apo thonė ndonjė batutė tė tijėn. “Pėr njė aktor humori, tė dijė se sa vlerė ka nė karrierėn e tij, kjo duket qė nė pėrshėndetjet e njerėzve, batutat qė hedhin”, thotė Cekja me njė ndjenjė tė natyrshme humori.
E di Cekja qė ėshtė i famshėm?
Pėr njė aktor humori, tė dijė se sa vlerė ka nė karrierėn e tij, kjo duket qė nė pėrshėndetjet e njerėzve, batutat qė hedhin nė rrugė. Nė Maqedoni, kur isha para disa viteve mė bėri pėrshtypje fakti qė atje mė njihnin dhe mė donin. Nė Strugė pritja ishte e rrallė. Lajmi “Ka ardhur humoristi prej Shqipnie”, u pėrhap aq shpejt sa qė tek klubi ku qėndroja mė rrethoi njė grumbull shumė i madh njerėzish qė mė detyroi qė tė dilja nė njė si shesh dhe tė luaja diēka nga repertori im.
Dini ta krijoni shpejt skenėn, pėrshtateni, improvizoni?
Natyrisht, aktori humorist ėshtė mė praktik, mė jetėsor, mė i pranueshėm, megjithėse humori ėshtė njė gjini e vėshtirė. Dramėn e bėn gati ēdo njeri, por humorin nuk e bėn ēdo person.
Sipas jush ka tė dhėna pėr t’u bėrė humorist gjithkush qė bėn shaka me njerėzit?
Njerėzit qė bėjnė humor aty pėr aty komunikojnė vetėm me njė rreth tė ngushtė njerėzish, si miq e shokė, por nuk nxjerrin dot gjė nė skenė. Ėshtė gjė tjetėr qė tė bėsh humor nė skenė.
Po kokėn pse e qethni zero? Hyn edhe kjo nė rol apo pėr snobizėm?
Koka qethet pėr disa arsye: Pėr t’i rezistuar mungesės sė ujit. Kėta kanė nja pesė vite qė po flasin pėr njė projekt tė KFV-s gjermane qė Berati tė ketė uji 24 orė, por nuk ka gjė, vetėm llafe. E dyta, kur qeth kokėn time mė duket sikur qeth partitė politike e ato do zoti si fara e hithrės apo si ajo ferra qė kur i kėput kokėn ēojnė nga dy a tri bijėza. E treta, ndihem mė i lirshėm. E katėrta pėr arsye roli. E nisa qė tek roli i Xhixhit, tek roli i doktor Zeqo Pilafit dhe vura re qė koka e qethur mė shkonte me karakteret.
Sa tė paguajnė pėr njė rol, apo ėshtė sekret?
Jo, nuk ėshtė shumė sekret se ca gjėra dihen. Ja tė marrėsh 25 000 lekė pėr njė telekomedi njė orė e 20 minuta, ia vlen? Kjo punė ka kėrkuar mbi njė muaj punė nė xhirime me shumė sakrifica.
Nuk gjeni sponsor pėr filmat qė bėni?
Sponsorėt nuk zihen kollaj. Ata nė mė tė shumtėn sponsorizojnė politikanėt se atje e nxjerrin atė qė japin me tendera. Cekja me shokė bėjnė humor e jo tendera. Por mos ta mohojmė se ka edhe dashamirės, por pak gjen sponsorė nė kėto punė.
Telekomedinė, ashtu si edhe Roland Trebicka i keni fort pėr zemėr. Pse nuk luani bashkė?
Fakti qė unė dhe Rolandi nuk luajmė bashkė nuk varet nga ne, por nga regjisorėt. Zakonisht, unė luaj me realizimet e Arian Ēuliqit qė ėshtė edhe skenarist, ndėrsa regjisori i Trebickės nė rastin qė thoni ju ėshtė Pali Kuke.
Ju jeni vetėm interpretues i rolit apo edhe krijues?
Krijimtaria ime nuk ėshtė edhe aq nė letra sesa nė skenė. P.sh vetėm shprehja “Yp Xhixhi”, qė ėshtė kthyer nė batutė nuk ka qenė nė skenar.
Domethėnė improvizoni nė role?
Nė qoftė se aktori humorist nuk improvizon bie nė stampa, nė klishe, ngurtėsohet.
Sipas teje roli e dėmton pamjen, apo pamja rolin?
Humori ėshtė dhunti dhe nuk e dėmton pamja, por ajo i jep kripėn e piperin. Aktori ėshtė elastik.
Beson aktori i humorit nė rolin edukativ tė humorit?
Ajo qė nuk mund tė thuhet seriozisht mund tė thuhet me tė qeshur. Qėllimi i humorit ėshtė qė edhe tė shpotisė edhe tė sensibilizojė. Por ndjeshmėria varet nga natyra e njerėzve dhe e shtetit.
Cili ėshtė mendimi juaj pėr jetėn artistike nė Berat?
Berati ėshtė qytet me njerėz artdashės, por ka njė fatkeqėsi tjetėr; ikjen masive tė qytetarėve dhe artistėve. Kjo ka edhe arsyen e vet, se edhe jeta artistike ėshtė e vaktė.
Ju do ta linit skenėn nga varfėria?
Baaah! Ē’ ėshtė ajo fjalė?! Po rri dot peshku pa ujė.
Ēfarė domimon nė varfėrinė kulturore institucionale, mungesa e fondeve apo mungesa e dėshirės pėr tė zhvilluar artin?
Qė tė dyja, po mė shumė e dyta.
Krahasuar me fusha tė tjera tė jetės, mendoni se edhe humori kalon krizė, apo kriza e fushave tė tjera shėnon kulmin e humorit?
Arti nė tėrėsi ėshtė nė krizė. Pėr humorin lėnda e parė ėshtė pa hesap, por duhet fabrika qė ta pėrpunojė dhe ana financiare. Si puna e atyre domateve qė ka prodhim, por nuk bėhet salcė se nuk ka fabrika, sepse edhe tregu mungon. Humori ėshtė si gjysmė tė gatshmet qė pėrgatitet nė ēast. Nė njė vend tė varfėr ka humor, sepse varfėria pjell ēdo gjė e humori ekuilibron gjėrat.
Mendoni se politika nuk u duhet artistėve?
Politika jo, por politikanėt u duhen shumė se janė figura shumė tė mira dhe shumė interesante pėr publikun, qė kur i shikon nė realitet i merr seriozisht dhe kur i shikon nėpėrmjet artistėve gajaset me ta.
Po ju pse nuk keni luajtur role politikanėsh?
Se do ta pėsoja si Koēo Devole...
Politikanėt shqiptarė i gjejnė batutat mė shpejt, po ju Ceke mund tė mėsoni nga ata si artist?
Po vazhduan kėshtu do tė na falimentojnė. Mjafton qė tė shikosh njė seancė parlamentare dhe bindesh se janė humoristėt mė tė mirė, madje edhe skenaristė...
Ju keni bashkėpunuar shumė me Koēo Devolen. Tashmė qė Devole erdhi nga Amerika keni plane pėr tė punuar sė bashku?
Me Koēon kam bashkėpunuar qė herėt dhe ia vlen tė punosh me tė. Qė erdhi e di dhe isha i bindur se do tė vinte, pėr arsye se nuk rri dot rosaku pa pellgaēe.
Cila ėshtė partnerja juaj mė e kombinuar nė skenė?
Ėshtė interesante tė punosh me aktore femra, madje ėshtė e domosdoshme qė tė jenė nė skenarė. Pranvera Veizi ka qenė mė e preferuara, Mariana Kondi po ashtu. Gjithashtu, nė disa komedi kam punuar edhe me aktoren fierake, Hajrie Rondo.
A keni ndonjė idhull apo model nga artistėt e huaj?
Ben Hill ėshtė njė nga ata. Megjithatė, ēdo artist ka bukurinė dhe veēantinė e vet. Ėshtė si puna e njė panairi lulesh, ku secila ka aromėn dhe bukurinė e vet.
E dini se ngjani me aktorin francez Lui de Fine dhe a keni provuar qė tė luani koprracin e Molierit?
E di se mund ta luaj shumė mirė koprracin, por nuk mė ėshtė dhėnė mundėsia nė kėta teatrot tanė magazinė karrigesh.

“Nė rol nuk hyj kurrė i dehur”

Pėr tė thonė shpesh se nuk futet nė rol pa pirė mė parė njė gotė raki, por vetė Cekja, thotė se nuk e ngatėrron skenėn me jetėn. Megjithatė, pohon se pas ndonjė tekeje bėhet mė i kėndshėm nė lojėn e tij. “Vėrtet qė po tė pi pak bėhem i kėndshėm, por nė rol nuk hyj kurrė i dehur. Njerėzit nuk mund tė mė shohin veēse me syrin e skenės dhe tė ekranit. Presin nga unė qė gjithēka qė nxjerr nga goja t’i bėjė pėr tė qeshur”, thotė Myftari, duke shtuar se njerėzit nuk duan tė shohin tek ai njė Ceke tjetėr.
“Jo, se ju gazetarėt jeni tė ēuditshėm. Kur bėra njė aksident nė Poshnjė, shtypa njė person e qėndrova nė vend. Kur erdhėn gazetarėt mė parė se policia, unė nga mimika e fytyrės pas asaj qė kishte ndodhur u isha dukur se po qeshja”, pėrforcon aktori mendimin e tij, teksa shton se artisti duhet tė jetė i tė gjithė roleve dhe i besueshėm. “Ai duhet tė kapė tipiken dhe ta kthejė nė groteske, se ndryshe nuk do tė ketė jetėgjatėsi. Meritė ėshtė qė krijimtaria tė jetė e qėndrueshme, tė mos jetė limonadė”.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sejfulla Myftari (Cekja)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi