MBAHET FESTIVALI I TRETĖ"ZĖRI I ALFABETIT"-2008

Shko poshtė

MBAHET FESTIVALI I TRETĖ"ZĖRI I ALFABETIT"-2008

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Nov 08, 2008 5:26 pm

Posted in shoqėria on November 8, 2008 by cakolli

MBAHET FESTIVALI I TRETĖ “ZĖRI I ALFABETIT- 2008”

Manastir, mė 8 Nėntor 2008.

Siē na njoftoi Drejtori i Shoqatės Qytetare “Estrada” dhe Organizatori i Festivalit “Zėri i Alfabetit” nė Manastir, z. Habib Rushani, nė kuadėr tė shėnimit jubilar tė 100- Vjetorit tė Kongresit tė Alfabetit, nė Manastir do tė mbahen njė varg manifestimesh kulturore, duke filluar qė nga data 14 e deri mė 22 Nėntor tė kėtij viti.
Ndėr manifestimet e shumta qė do ta shėnojnė kėtė ngjarje tė madhe historike tė kulturės sonė kombėtare , mė datėn 15 Nėntor 2008, duke filluar nga ora 19.00, do tė mbahet Festivali i Tretė i Muzikės Popullore me dimensione mbarėkombėtare “Zėri i Alfabetit -2008” , nė Pallatin e Kulturės nė Manastir.
Nė kėtė Festival, do tė prezantohen 15 kėngėtarė profesional dhe 3 shoqėri kulturore artistike nga trojet e ndryshme shqiptare.
Nga emrat pjesėmarrės, tė cilėt na i dha organizatori i kėtij Festivali, janė:Demir Krasniqi, pėrfaqėsues nga Kosova, i cili do tė prezantohet me kėngėn e tij:”Kurrė nuk shuhet Manastiri”, qė i kushtohet 100- Vjetorit tė Kongresit tė Alabetit tė Manastirit. Po ashtu nga Kosova, do tė prezantohet edhe kėngėtarja Vjollca Buēaj .
Pastaj , do tė prezantohet kėngėtarėt: Habib Rushani nga Manastiri , me kėngėn “Manastiri sot feston”, Nebi Halili nga Gostivari, Dervish Dervishi nga Kėrēova, Nuredin Fetahu nga Kumanova, SHKA “Burimet e Sharrit” nga Tetova, SHKA ”Drita” nga Livadhija e Strugės, SHKA “Bashkimi” nga Manastiri , si dhe disa kėngėtarė tjerė.
Festivali i Tretė “Zėri i Alfabetit – 2008”, do tė hapet me njė referat tė pėrgatitur nga historiani manastiras , Prof. Dr. Reshat Nexhipi.

Gjilan, mė 08 Nėntor 2008. Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MBAHET FESTIVALI I TRETĖ"ZĖRI I ALFABETIT"-2008

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 09, 2008 12:39 am

ZĖRI I ABECESĖ - 2008

shqip

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi