Zemra

Shko poshtė

Zemra

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:10 pm

ZemraZemra peshon maksimumi 300g dhe mund te pompoje 5 litra gjak ne minute pra 8000 litra ne dite dhe me shume se 200 milion litra gjak gjate jetes se nje individi. Zemra e nje femije te vogel ka rreth 120 rrahje ne minute kurse te nje i rritur frekuenca varion nga 70 deri ne 90 rrahje ne minute.

Gjaku ben gjithmone te njejten drejtim, duke arritur nje rruge prej 45 sekondash. Ne cdo rrahje barkushja e majte e zemres leshon rreth 100g gjak, kurse sasia e gjakut qe qarkullon per dite ne zemer eshte ne rregullin e 17000kg. Ne nje vit zemra ben rreth 40 milion rrahje. Zemra e nje elefanti ben 20 rrahje ne minute kurse e nje miu 600 !

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi