Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko posht

Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:12 pm

Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin
1. DORA.

Nj fmij doli t bj pazarin pr nnn e vet.
U b i sakt dhe i kujdeshm.
Bakalli, pr t’ia shprblyer zellin e tij, mori nga dollapi nj kuti plot me karamele, e hapi dhe ia dha ato fmijs.
“Merre! O voglush!”
Fmija mori vetm nj karamele dhe bakalli e inkurajoi at duke thn:
“Merre t gjith ato karamele q i zen dora jote!”.
Fmija e shikoi at me syt e tij t mdhej dhe tha:
“Ah! Ather, merri ti pr mua!”
“Pse?” vijoi bakalli.
“Sepse dora jote sht m e madhe!”

Kur t luteni, mos i matni pyetjet tuaja me dobsit e fes tuaj.
Le t prkujtojm se dora e Zotit sht m e madhe.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:15 pm

2. SHKO TI PR MUA.

Zakonisht nj burr i thoshte gruas s vet
do diel n mngjes:
“Shko ti n Kish e lutu pr ne t dy!”
Edhe miqve u thoshte;
“Nuk ka fare nevoj q t shkoj n Kish.
Gruaja ime shkon dhe lutet pr t dy!”
Nj nat ky burr pa nj ndrr.
Me gruan e vet te dera n parajs
prisnin q t hynin brenda.
Dalngadal dera u hap
dhe dgjuan nj z q i thoshte gruas:
“Ti mund t hysh pr t dy!”
Gruaja hyri dhe dera u mbyll prsri.
Burri u shqetsua dhe u friksua pr s teprmi,
Dhe u zgjua nga gjumi.
M e mrekulluar qe gruaja e tij, t dieln tjetr,
kur, n orarin e Meshs burri i saj i tha:
“Sot do vij edhe un n Kish me ty!”


Un, vetm un, pikrisht un, o Zot,
kam nevoj pr t’u lutur! (dy her).

Jo nna ime, jo babaj im, jam un, o Zot,
q kam nevoj pr t’u lutur…
Jo diakoni, apo shefi im, jam un, o Zot,
q kam nevoj pr t’u lutur.

Un, vetm un…

(Negro Spiritua)
Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:16 pm

PSE VRAPON GJITHMON?

Nga dritarja e tij
nn sheshin e tregut,
Msuesi pa nj prej nxnzve t vet,
nj far Haikel,
duke ecur me shpejtsi,
i zn n pun deri n gryk…
E thirri dhe e ftoi
q t shkoj tek ai.
“Haikel, a e ke par qiellin sot?”
“Jo, Msues!”
“Dhe rrugn, Haikel? A e ke par rrugn kt mngjes?”
“Po, Msues!”
“E tani, e sheh at?”
“Po, Msues, e shoh at!”
“M thuaj far sheh”
“Shoh njerz, kuaj, karroca, tregtar q lvizin,
fshatar q ngrohen,
burra dhe gra q shkojn e kthejn,
ja far un shoh”.
“Haikel, Haikel,- e qortoi me butsi Msuesi –
pas 50 vjet, pas 100 vjet
do t jet gjithmon
nj rrug si kjo
dhe nj treg si ky.
Makina t tjera do t sjellin tregtar t tjer
pr t bler dhe pr t shitur kuaj t tjer.
Por un nuk do t jem m ktu,
edhe ti nuk do t jesh m ktu.
Ather un t pyes, Haikel:
‘Pse vrapon nse as s’ke koh
pr ta shikuar qiellin?’.
A e ke par qiellin kt mngjes?”

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:16 pm

NJ PROBLEM I MADH!

Nj Hebre i devotshm
shkoi nj dit me vrap
te rabini i vet
dhe i tha:
“Rabi, ndodhi nj gj e tmerrshme…
Jam i dshpruar!
Biri im do t martohet me nj t krishtere!”

“Biri yt? –prgjigj Rabini –
m shiko mua dhe birin tim!
Un jam shefi i Komunitetit,
m kqyrin dhe m vshtrojn
mua dhe familjen time!
Na marrin si shembull!
Dhe biri im do edhe ai t martohet me nj t krishtere
dhe do t pagzohet”.

Hebreu i devotshm,
duke dgjuar kto fjal,
heshti nj moment,
i hutuar, pastaj i tha:
“T gjith vijn tek ti,
me problemet e tyre.
T pyes, far bn ti
kur ke nj problem aq t madh?
Prej kujt ti krkon nj ndim, nj kshill?”
Rabini prgjigj:
“far do q t bj edhe un?
Krkoj ndihmn e Hyjit!”.
“Dhe…far t ka thn Hyji?”
“Hyji m tha: ‘Biri yt?...Le ta shikoj Birin tim, Jezusin!”.

Misteri i mishrimit sht krejt ktu.
Nj Zot q thot: “Edhe un!”.

“Ia mohoi vetvetes,
e mori natyrn e shrbtorit
dhe u b i ngjashm me njerz…”
edhe Ai.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:16 pm

6) FOLJA

Nj her, nj ministr ishte ulur
n buz t nj burimi n qytet.
Pr munges vmendjeje,
rrshqiti brenda atij.
Disa njerz,q kalonin andej,
doln prpara,
ia zgjatn dorn
duke thn:
“Ma JEP dorn!”.
Por politikani
nuk e dgjoi fare
dhe nuk ia shtriu dorn atij.
N kt moment arriti nj burr
q e hapi rrugn nprmes njerzve,
duke thn:
“Miq t mi,
ministri yn,
qysh prej lindjes
msoi vetm foljen ‘t marrsh’;
ai nuk e njeh foljen ‘t japsh’.
Duke thn ashtu,
ia zgjati dorn:
“Mirdita, shklqsia juaj:
merrni, pra, dorn time!”.

Menjher ministri e kapi dorn e burrit,
dhe doli nga burimi.

Njerzit shpesh ngatrrojn foljet.
Zoti e njeh vetm foljen ‘t japesh’.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:17 pm

NJ MOTR E DISA VAJZA.

Nj motr e disa vajza,
ishin duke e pastruar Kishn e vet.
E bnin m shum dashuri
dhe entuziazm,
si n qoft do t ishin
duke prgatitur nj katedral
pr Hyjin e tyre.
Erdhi eproria e gjeti
nj karrig me pluhur,
nje bank jasht vendit t zakonshm,
nj vajz me mengt shume t shkurta,
nj tjetr me fundin mbi gjunj
nj tjetr me m shum t kuq buzsh.
T mrekulluarar, dalluan punn
duke i fshir djerst q kullonin
nga do pore e lekurs s tyre.
Pastaj eproria filloi t largohet,
nn syt me hije trishtimit t tyre.
E kur ajo u zhduk fare,
motra tha: “Le t kthehemi n dtyrn ton!”

Jo gjithmon ata q jan autoritar
kan edhe autoritet!

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:17 pm

DUAR T PASTRA.

Pas vdekjes s tij,
nj burr u paraqit tek Zoti.
Me shum krenari,
ai ia tregoi duart e veta,
duke thn:
“O Zot, shiko si jan t pastra duart e mia!”
Zoti i buzqeshi atij,
por me nj hije trishtimi,
dhe i tha:
“sht e vrtet,
Jan t pastra,
por jan edhe boshe!”.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:17 pm

DUAR T PASTRA 2

Shkrimtari Dostojevski tregon historin e nj zonje t pasur, por shum koprrace, q menjher pas vdekjes s saj, gjeti prball asaj nj djall shum t keq q e hoqi n detin e zjarrt t ferrit.
Engjelli i saj rojtar filloi t mendoj i dshpruar nse do t ekzistonte nj mundsi pr ta shptuar at.
Pas nj koh u kujtua pr nj ngjarje q ndodhi shum koh prpara, dhe i tha Zotit:
“Njher kjo zonj ia dhuroi nj qep t kopshtit t saj nj t varfri”.
Zoti i buzqeshi engjllit: “Mir. Fal ksaj qepe, mund t shptohet. Merre qepn,
Do ta afrosh n buz t detit t zjarrt n mnyr q zonja t mund ta marr, dhe pastaj terhiqe jasht.
Nse zonja do t rrij lidhur fort me at vepr t mir t vetm q bri, do t mund t jet e terhequr deri n parajs”.

Engjelli u var sa m shum ishte e mundshme buz t detit t zjarrt dhe e thirri fort gruan:
“Sa m shpejt, ngjitu pr qep!”
Kshtu bri zonja dhe filloi t ngritet kah qiellit.

Por nj prej t dnuarve e kapi paln e veshjes s saj dhe u ngrit lart me t; nj mkatar tjetr e kapi kmbn e t parit dhe u ngrit edhe ai.
Shpejt u formua nj rresht i madh njerzish q ngriteshin kah parajss, lidhur me zonjn q e kapi qepn q engjelli e kishte n dor.
Djajt ishin shum t shqetsuar, sepse ferri ishte gati duke u boshatisur, i ngjitur krejt pas qeps.
Resti i madh arriti deri te dera e parajss. Por zonja ishte me t vrtet, nj koprrace e pandreqshme e n kt moment e pa rreshtin e mkatarve t ngjitur me veshjen e saj dhe bertiti e zemruar: “Qepa sht e imja! Vetm e imja! M lshoni…”. Saktsisht n kt moment qepja u shpartallua dhe gruaja me t gjith ata q e ndiqnin, u rrokullitn n detin e zjarrt.

I dshperuar, prpara kangjellave t parajss, mbeti vetm engjlli rojtar.

I mbush duart e tua me duart e tjerve. Dhe shtrngoj fort.
Do t shptohemi s bashku. Apo nuk do t shptohemi.


Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:18 pm

PRPARIMI

Nj eksplorues prshkonte pyjet e pakufishme t Amazonis, n Ameikn e Jugut.
Ai krkonte fush nafte dhe ecte gjithmon me vrap. Pr dy dit t par, njerzit e vendit q i kishte punsuar pr ti mbartur plakat, u adaptuan vet me ritmin e shpejt dhe nervoz q njeriu i bardh pretendonte prej tyre n gjithka bhej.
Por n mngjesin e dits tret u ndaluan n heshtje, t palvizshme, me nj hije trishtimi n fytyr.
Ishte e qart q nuk kishin absolutisht n mendje q t vazhdonin rrugn.
I padurueshm, eksploruesi, duke u treguar orn dhe me shenja domethnse, krkonte q t kuptonin q duhet t niseni prsri sa m shpejt, sepse ai nuk kishte m koh.
“Nuk mundet, -u prgjigj shefi i tyre – kta njerz kan br rrugn duke ecur me shum shpejtsi e tani presin q shpirtrat e tyre t arrijn n trupat e vet”


Njerzit e epoks ton ecim gjithmon me m shum shpejtsi.
Dhe jan t shqetsuar, t hutuar, t trullosur, dhe t trishtuar.
Kjo ndodh sepse shpirti i tyre mbeti mbrapa dhe nuk arrit n trupat e tyre.


Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:18 pm

POR NE RRIM MBI UJ.

Mbreti Milinda, nj mbret shum i fort, ia tha nj meshtari t moshuar:
“Ti thua se njeriu q bri do t keqe t mundshme pr 100 vjet dhe e krkon falje prej Zotit prpara vdekjes, do t fitoj mundsin t rilind n qiell.
Dhe nse nj njeri bn vetm nj krim dhe nuk pendohet, do t shkoj n ferr.
A sht kjo e drejt? A jan ndoshta 100 krime m t lehta se nj e vetme?”

Meshtari i dha kt prgjigje: “Nse un do ta marr nj gur t vogl sa syri im, dhe e v n siprfaqen e liqenit, do t fundoset apo do t rrij mbi uj?”

“Do t fundoset (mbytet)” prgjigji mbreti.
“Dhe nse do t’i marr 100 gure t mdhej,dhe i v n nj bark dhe e shtyj barkn n liqe, a do t fundosen (mbyten) apo do t rrin mbi uj?”
“Do t rrin mbi uj”.
“Ather 100 gur dhe nj bark jan m t leht se nj gur i vogl?”
Mbreti nuk dinte ka do t prgjigj. Dhe meshtari i moshuar shpjegoi:
“Kshtu, o mbret, u ndodh edhe njerzve. Nj njeri, edhe pse mkatoi shum, nse mbshtetet n Zotin, nuk do t fundoset n ferr. Prkundrazi njeriu q bn keq edhe nj her t vetme, dhe nuk e krkon mshirn e Zotit, do t birret”.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:19 pm

FTES.

Nj njeri i pasur, pronar i nj kshtjelle, bri nj fest t madhe dhe i ftoi t gjith banort e fshatit, q shtrihej afr murve t qytezs s tij.
Por mendoi se kantint e vers, edhe pse shum t mbushura, nuk do t kishin pasur mundsi ta shuajn etjen e nj morie aq t madhe njerzish.
Ky njeri fisnik u krkoi nj nder banorve t fshatit: “Do ta vm n qendr t oborrit, ku do t gostitemi, nj en t madhe.
donjri prej jush le ta sjell vern sipas mundsive t tij, dhe le ta derdh n en.
T gjith pastaj mund t marrin vern sa u nevojtet, dhe do t mjaftoj pr t gjith”.
Nj fshatar, prpara q t niset pr tek kshtjella, mori nj katruve, dhe e mbushi me uj, duke menduar: “Pak uj n nj en t madhe nuk do t vrehet …Askush nuk do ta dij kt!.
Kur arriti n fest e derdhi “vern” e tij n enn e prbashkt dhe u ul n tryez.
Kur t part shkuan pr ta nxjerr vern, nga ventili i ens doli vetm uji.
T gjith kishin menduar t njjt gj. Dhe kishin sjellur vetm uj.

Nse nuk knaqemi pr kt bot, sht shkaku sepse mjaft njerz sjellin vetm ujin.
E gjith krijesat vuajn pr kt.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:19 pm

HIJA

Ditn e par shkollore,
n nj fshat t shkret,
nj fmij ecte pr n shkoll,
hert n mngjes,
s bashku me nnn e vet.
Fmij ishte krejt i marrur
prej hapave t mdha
t hijes s vet
t projektuar nga djelli i mngjesit
q bnt q ai t duket e t ndiet
nj vigan lart m shum se 30 metra.
Menjher nna u ndal.
E shikoi djalin drejt n sy
dhe tha: “O biri im,
mos e shiko hijen tnde n mngjes,
shikoje n mesdit”.

Torrkerry.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:20 pm

DHELPRA.

Nj dhelpr, duke e kundruar hijen e vet
hert n mngjes, tha:
“Sot pr drek do t haj nj deve”.
Pr gjith mngjesin endej andej-kndej
e krkont deven q do t haj.
N mesdit, duke par hijen e vet, tha:
“Pr kt her, mir,
nj mi do t m mjaftonte”.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:21 pm

BETIMI

Nj perandor i lasht kinez
bri nj dit nj betim solemn:

“Do t’i pushtoj dhe do t’i fshij
nga mbretria ime t gjit armiqt e mi”.
Mbas pak kohe, nnshtetasit e tij, t uditur
e pan Perandorin e tyre
q shetiste npr kopshtet e pallatit mbretror
me armiqt e tij m t ashpr,
duke i marr pr krah,
duke qeshur me ta,
dhe duke br shaka s bashku..
“Por,- i tha i mrekulluar nj obortar –
nuk kishe premtuar q do t kishe fshir
nga mbretria jote t gjith armiqt e tu?”
“Me t vrtet isha betuar dhe e kam br,
- prgjigj Perandori -.
Bra q t gjith t ndryshohen
dhe t bhen miq t mi!”.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:21 pm

BETIMI 2 (16)

Nj burr kishte vendosur q t punoj livadhin e vogl afr shtpis s tij, pr t realizuar nj qilim t gjelbr “all’inglese”.
I kushtohej qilimit t gjelbr gjith kohn e lir.
Gati arriti qllimin e vet, kur, n pranver, pa q n qilimin e tij lindnin disa tarasak, me lulet e tyre t verdha dhe shkelqyse.
Sa m shpejt krkoi t’i shkul me gjith rrnj.
Por, t nesrmen dy lule tjera t verdha binin n sy n qilimin e gjelbr t tij.
Shkoj t blej nj helm t fuqishm. U b kot!
Nga ky moment, jeta e tij u b nj luft e vazhdueshme kundr atyre luleve t verdha aq t forta, q do pranver ishin gjithmon m shum. (shumfishoheshin)

“far duhet t bj akoma?” – i tha nj dit, i zemruar dhe i zhgnjyer gruas t vet.
Ajo e qet, i prgjigj: “Pse nuk provon q t’i duash ato?”.
Burri e bri kt prov. Dhe pas nj koh t shkurt, ato lule t verdha i dukeshin atij si nj dor t nj artisti t madh n qilimin e gjelbr t livadhit t tij t vogl.
Dhe filloi t jet i lumtur.

Sa persona t ngacmojn, t nervozojn! Pse nuk krkon t’i duash?

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:21 pm

MJELLJA AFRIKANE

N nj shkoll agrikulturash n Afrik,
msuesi kishte shpjeguar mir
q lopt duhet t mjelleshin mir,
dhe q pr kt as nj pik qumshti
nuk duhej t rrinte n sisorn e tyre,
q t mos vuajn pezmatimin e gjirit.
“A keni kuptuar mir? – pyeti msuesi,
nj burr i madh, i fort, i huaj.
“Po!” – i prgjigjn ata.
Dhe shkuan n shtall pr t’i mjel lopt.
Pas disa minuta nj nxns,
shum i knaqur,
ia tregoi msuesit nj kov me disa litra qumsht.
I mjaftoi nj shikim i shpejt i sisave t lopes
msuesit q t kuptoj q gjysma e qumshtit
nuk qe mjel dhe pr t murmuruar me veten:
“Ah! Kta t prapambetur!”.

Dhe i tha nxnsit:“Aq pak?”.
Dhe nxnsi shtoi: “Pse? Nuk t mjafton?”.

Nse ke ka t mjafton, pse shqetsohsh?


Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:22 pm

SYRI I MARANGOZIT.

Ishte nj her, shum koh prpara,
n nj fshat shum t vogl,
zdrukthtaria e nj marangozi.
Nj dit, n munges t pronarit,
t gjitha veglat e puns s tij
u mblodhn dhe u kshilluan.

Mbledhja u b e gjat dhe plot me gjallri,
disa her edhe shum e ashpr.
diskutohej pr t’i larguar nga bashksia e ndershme
e veglave disa prej tyre.

Nj mori fjaln e tha: “Duhet ta largojm motrn ton Sharrn,
sepse kafshon e na bn t krcejn dhmbt.
ka karakterin m kafshues t toks”

Nj tjetr n vazhdim tha: “Nuk mund ta kemi m ne vllaun ton Zdrugthin:
ka nj karakter t mpreht dhe pedant,
kshtu q i shkul qimet gjithkaje q ai prek”.

“Vellau ekii – protestoi nj tjetr –
ka nj karakter t padurueshm dhe t furishm.
Do t them se sht nj boksier i fuqishm dhe agresiv.
sht ngacmuese dhe provokuese mnyra
me t ciln ai rreh dhe rirreh pandrprer.
Ai na nervozon t gjith! Le ta largojm at!”.

“Dhe Gozhdat?
A mund t jetojm me njerz aq t shpuesit?
Q t ikn edhe Lima dhe Rrashpa.
T jetosh me ta sht nj ferkim, nj mosmarrveshje e vazhdueshme.
E duhet t largohet edhe Letrzmerili
pr arsye q nuk bn asgj tjetr prpos q t grvisht t afermin e vet!”.

Kshtu diskutonin, gjithmon n mnyr m t ashpr,
dhe me m shum gjallri, veglat e marangozit.
Flisnin gjith s bashku.
ekii donte ta largoj limn dhe zdrugthin,
kta krkonin t largoheshin gozhdat dhe ekiin,
e kshtu n rall.
N fund t mbledhjes t gjith kishin larguar gjith t tjert.

Mbledhja u ndrpre prnjhersh nga arritja e marangozit.
T gjitha vegla heshtn kur ai u afrua banakut.
Burri mori nj drras
dhe e sharroi me Sharrn kafshuese,
e zdrukthtoi me Zdrukthin q i shkul qimet gjithkaje q ai prek.
Motra Latore q plagos me vdekje,
motra Rrasha me gjuhn e vrazhd,
Limezmerili q rafshon dhe grvisht,
hyn n veprim menjher pas ksaj.

Marangozi i mori pastaj vllezrit Gozhda,
gjithmon shpuesit
dhe ekiin q rreh dhe prplas.
Ai i prdori t gjitha vegla
edhe pse kishin nj karakter t keq,
pr t ndrtuar nj djep,
nj djep shum t bukur
pr nj fmij q ishte duke lindur,
pr t pranuar jetn.

Zoti na shikon me syrin e marangozit.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:22 pm

FENERT E FIKUR.(19)

Nj shofr u ndalua dhe u gjobit nga policia
sepse voziste me fener t prishura.
Krkoi nj servis pr t’i riparuar.
Por nj makanik nuk kishte koh,
nj tjetr ishte shum i zn,
nj tjetr, pas nj or krkimsh,
nuk e gjeti defektin,
nj tjetr, pas nj shikimi t shpejt
krkoi nj shum t madhe parash pr ta riparuar.
N fund gjeti nj mekanik simpatik e t sigurt n punn e vet.
Ky u afrua makins, me gishtin dftues dy tre her e grvishti
nj vend m par afr parafangs t djatht,
pastaj afr parafangs t majt,
dhe uditrisht fenert u ndizn.
“Sa?”, i pyeti shoferi, duke menduar q 50 cent do t mjaftonin.
“10 Euro”, tha mekaniku.
“Je shum i shtrenjt! Ke grvishur vetm kshtu me thu.
50 centt mjaftojn!”.
Por mekaniku kmbnguli: “Pr grvishjen, 50 cent. Por pr t ditur ku ta bj, 9 euro e 50 cent tjera!”.

Rndsia e njohjes!


Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:23 pm

BORXHI (20)

Nj njeri shum i pasur kishte shum debitor t parregullt. Kur u b shum i moshuar, i thirri nj dit disa prej t cilve q e kishin borxhin m t madh dhe u tha:
“Nse nuk mund t ma ktheni sot borxhin dhe do t m betoni solemnish q do t m’i pagoni borxhet e tua n jetn tuaj t prjetshme, un do ta djeg kambialet q m keni firmosur.

Debitori i par kishte nj borxh t vogl. Betoi q n jetn e prjetshme do t kishte pranuar t jet kali i tij e q do ta kishte uar kudo ai do t kishte dshiruar.

I moshuari e pranoi ofertn dhe i dogji kambialet e tija.

Debitori i dyt kisht nj borxh m t madh, dhe premtoi: “Un jam gati t bhem n jetn tjetr kau yt. Un do t trheq parmendn pr t lruar arn tnde dhe qerret e tua dhe kshtu do ta pagoi borxhin.
I moshuari e pranoi ofertn dhe i dogji kambialet e tija.

I fundi qe nj burr q kishte nj borxh shum t madh. Ai i tha:
“pr t paguar borxin tim, n jetn e prjetshme do t jm babai yt!”.
I moshuari u zemruar jasht mass, mori nj shkop dhe ishte duke e rrahur debitorin e parespektueshm.
Ky e ndal dhe i tha: ‘ M lejo q t shpjegoj prpara q t m rrahsh. Borxhi im sht shtrmadh.nuk mund ta pagoj at duke qen vetm kau yt apo kali yt. Un jam gati t jem babai yt. Kshtu un do t punoj dit e nat pr ty, do t ruaj kur do t jesh i vogl e deri kur do t rritsh. Do t prballoj do sakrific, do ta v n rrezik edhe jetn time q t mos mungoj asgj e kur do t vdes, do t’ia trashgosh gjitha pasurit e mia. A nuk sht m shum se t jem vetm kau apo kali yt? A nuk sht nj ofert e mir pr t paguar borxhin tnd?

Nj vajz u kthye me nj shprkthim inati ndaj nns duke i thn asaj:
“Nse t shqetsoj aq shum, pse ke br q un t lind?”.
Nna u ndje keq, por vajza kishte drejt.
T vendos t ksh nj fmij sht t vendos t kesh me kt person borxhin m e madh q mendja njerzote t mund t imagjinoj.
A ka dika m t madhe q t’i thuash njrit q nuk ekziston: “Tash e tutje ti ekziston sepse un e dua kt?”.

Torrkerry.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:23 pm

BABAI IM

N klasn e 2 t shkolls fillore, fmijt diskutonin mes vete, pr baballart e tyre.
Nj vajz tha: Babai im sht arkitekt ka ndrtuar nga nj shtpi pr do fmij, e tani ka 5 shtpi!
Babai im vazhdoi nj tjetr sht inxhinjer. Ka bler viln m t bukur n qytet.
Nj un i zgjuar tha: babai im i do shum makinat, ka 4 makina n garazh!
Antoni ishte biri i nj bujku, n fillim nuk dinte ka t thonte dhe kishte turp, por ju ndiua mendja e tij dhe tha: Babai im sht i madh: ai luan me mua dhe kujdeset pr mua .

Baballart e vrtet nuk jan ata q “kan”..., por ata q kujdesen pr fmijt e vet.


Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:24 pm

HARKU.

Nj dit, abati i shenjt Antoni
bisedonte me disa prej t rinjve
q kishin zgjedhur t jetonin
si ai n shkrettin.
Nj gjahtar q e prndjekte nj pre,
u afrua atyre me shum respekt.
Por pa q abati i shenjt
dhe nxnsit e tij q e rrethonin,
qeshnin t gzueshm,
dhe duke e tundur kokn,
i qortoi me fjal shum t ashpra.
Abat Antoni i tha
duke e ruajtur gjakftohtsin:
“vje nj shigjet n harkun tnd
dhe e gjuaje at”.
Gjahtari e gjuajti nj shigjet.
Dhe njeriu i shenjt vazhdoi:
“Tani e gjuaj nj tjetr,
pastaj nj tjetr
e nj tjetr
deri n dhjet,
sa m shpejt q t jet e mundur”.
Gjahtari protestoi dhe tha:
“Nse do ta tendos harkun
aq shum her si krkon ti,
ai do t thyhet!”.
Dhe Abat Antoni e shikoi at
duke qeshur dhe i tha:
“Ndodh kshtu edhe n jetn shpirtrore.
Rruga e Zotin ka nevoj pr nj impenjim t fort.
Por n qoft se impenjohemi
n nj mnyr t tepruar,
shpejt do t “thyhemi”.
sht e drejt, pra,
q koh pas kohe
do t kujtohet
se edhe Zoti pushoi, ditn e shtat”.


Sot kujtohu pr harkun...Dhe m shum e m mir kujtohu pr ditn e shtat!

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:24 pm

NGJASHMRI

Nj motr misionare
ia mjekonte me shum dashuri
plagt e neveritshme
nj t grbulurit.
Bnte punn e saj
duke qeshur
dhe duke folur me t smurin,
si nse do ta bnte gjn
m normale t ksaj bote.

N nj far kohe e pyeti t smurin:
“Po ti a beson n Hyjin?”
I grbuluri i mjeri
i nguli syt plot mirnjohjeje asaj,
dhe tha: “Po, tani un besoj n Zotin”.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:24 pm

NGJASHMRI 2

Nj misionar udhtonte me nj tren q ecte shum shpejt n Japoni, dhe e zinte kohn duke u lutur me librin e Liturgjis s orve, hapur. Nj lkundje e fort bri q t rrshqiste n dysheme nj fotografi t Zojs Mari.
Nj fmij i ulur prball misonarit u prkul dhe mori fotografin. Me kureshtje, si t gjith fmijt, prpara q ta kthente at, e shikoi:
“Kush sht kjo Zoj e bukur?” pyeti ai.
“sht... nna ime” prgjigj misionari, pas nj asti ngurrimi.
Fmija e shikoi at e pastaj e shikoi prsri fotografin e Zojs, dhe tha:
“Por, ti nuk je aspak i ngjashm me t!”
Misionari buzqeshi dhe vazhdoi: “E megjithat, pr tr jetn time kam krkuar t i prngjaj asaj, bile vetm pak!

Por ti, kujt i prngjan!?

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:25 pm

HOBI I ZOTIT.


Nj her nj princesh romake ia pyeti rabi-t Jossi ben Chalafta: “far bn Zoti, tr ditt?”

Rabi i prgjigj: “ I bashkon iftet. Vendos kush duhet t martohet me k! Kt burr me kt grua, kt grua me kt burr...”
“Nuk sht dika e madhe –u prgjigj princesha – un mund t’i bashkoj mijra ifte n nj dit”.
Rabi Josi nuk foli asgj.
far bri princesha? Shkoi n pallatin e saj, mori nj mij skllav dhe nj mij skllave dhe i martoi me njri-tjetrin.
Tha: ‘Ky duhet t martohet me at, ajo duhet t martohet me at”.
Gjat nats gati t gjith iftet u grindn dhe u rrahn deri sa gjakosn. T nesrmen, n mngjes shkuan te princesha.
Nj e kishte kokn e ar, tjetra nj sy t mavijosur, nj tjetr hundn e thyer...
Princesha e thirri rabi-n Jossi, ia tregoi ngjarjen, dhe prfundoi bisedn kshtu: “
Kishe drejt ti. E kuptoj tani q vetm Zoti mund t’i bashkoj burra e gra”.
Ather u dgjua nj z nga qielli: “Edhe pr mu nuk sht kjo nj gj e leht”.

Dhe askush nuk dyshon pr kt.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:26 pm

DUKA FILLUAR NGA MBARIMI.

Duke e marr lajmrimin e vdekjes s nj miku t prbashkt.
Shum i pasur, nj burr i pyeti nj tjetri:
“Sa ka lr pasuri?”.
Dhe tjetri i prgjigj atij:
“Gjithka!”.

Torrkerry

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi