Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:26 pm

DUKE FILLUAR NGA MBARIMI (2).
Nė njė vend shumė larg
mretėronte njė princ
qė i pėlqente tė kapadisej
me pasuritė e tia tė jashtėzakonshme.
Ēdo ditė vishej me rroba tė qendisura me ar
dhe tė mbushura me diamantė.
Pastaj, gjithmonė nė mėngjes,
kur dielli i ndriēonte atij nė fytyrė,
dhe bėnte qė tė ndriteshin
me mijėra dhe mijėra shkėlqime rrobat e tija,
dilte nga pallati mbretėror
pėr tė marrė nderimin e nėnshtetasve tė vet.
Kjo ishte njė gjė qė e mbushte plot e pėrplot me gėzim.
Por njė ditė princi e bėri njė kalėrim nė masditė.
Diellin e kishte mbrapa
dhe princi pėr herėn e parė
e pa hijen e vet.
Ishte si njė re e zezė
qė nuk e braktiste atė
as pėr njė ēast.
I zemėruar, princi e nguci kalin e vet.
Ai nuk mundte tė mbretėrojė
atje ku ishte hija e vet.
Do tė kishte shkuar nė kėrkim tė njė vendi
ku nuk do tė kishte absolutisht asnjė hije.
Dhe pėr kėtė vrapoi, dhe vrapoi...pėr shumė ditė...
Por ėshtė akoma duke e vazhduar kalėrimin e tij
edhe sot e kėsaj dite.

Duhet tė mėsojmė tė jetojmė
me hijen e vdekjes afėr nesh.

Torrkerry

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:26 pm

NĖ TREKĖMBĖSH

Ditėn e martesės sė tij,
njė princ hyri solemnisht
nė kryeqytetin e mbretėrisė sė tij,
me nusen e vet.
Tė dy bashkėshortet ecin pėrpara,
nė njė karrocė tė shkėlqyeshme,
pėrmes turmės rreshtuar nė tė dyja anėt e rrugės.
Por nė sheshin pėrballė
hyrjes sė pallatit mbretėror,
tė gjithė heshtėn.
Mbi njė podium tė madh
njė kriminel ishte duke u varė.
I denuari me vdekje e kishte futur kokėn nė lak.
Princesha filloi tė qante.
Princi e pyeti gjyqtarit
nėse do tė ishte e mundur tė anulohet ekzekutimi,
si njė dhuratė martese pėr nusjen e vet.
Pėrgjigja qe: “Absolutisht jo!”
“A ka ndoshta krime qė nuk mund tė falen”,
pyeti princesha shumė emocionuarė.
Njė prej kėshilltarėve tė princit
e pėrkujtoi qė, siaps nje zakoni tė vjetėr tė qytetit,
ēdo person i denuar me vdekje mund tė shpėrblehet
duke paguar njė mijė dukatė.
Ishte njė shumė e jashtėzakonshme.
Ku mund t’i gjendej gjithė kėto para?
Princi e hapi ēantėn e vet,
e zbrazi atė dhe gjeti 800 dukatė.
Princesha, duke kėrkuar nė kuletėn e saj shumė elegante,
gjeti edhe 50 dukatė.
“Nuk mund tė mjaftojnė 850 dukatė?” pyeti ajo.
“Jo, ligji i do 1000 dukatė!”, pėrgjigjėn.
Princesha zbriti nga karroca
e bėri njė mbledhje parash pėr ēeshtjen.
Bėri llogari tė fundit. Ishin 999 dukatė.
Askush tjetėr nuk kishte para.
“Pra, pėr njė dukat ky njeri duhet tė vdesė?”, tha princesha.
“Ėshtė ligji”, pėrgjigj gjyqtari,
i pamėshirrshėm. Dhe i urdhėroi xhelatit qė ta fillojė punėn e tij.
Pikėrisht nė kėtė moment princesha bertiti fort:
“Rrėmoni nė xhepėt e tė denuarit, ndoshta diēka e ka edhe ai”.
Xhelati e dėgjoi princeshėn dhe nga xhepėt e tė denuarit doli njė dukat ari,
atė qė mungonte pėr tė shpėtuar jetėn e tij.


Nė zemrėn e ēdonjėrit ka ajo qė mjafton pėr shpėtimin e jetės sė tij.
Mirėsia, dashuria, lumturia nė shumė njerėz janė si fitilėt e fikur.
Mjafton njė shkrepėse e vogėl pėr t’i ndezur pėrsėri.

Torrkerry

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:27 pm

PELLGU UJI DHE PATAT E EGRA.

Ishte njė herė, nė njė kėnd tė njė fushe tė gjelbėr dhe tė pastėr,
njė liqe i vogėl me ujė shumė tė ēiltėr.
Ishte njė liqe i vogėl, gati njė pellg uji,
por qielli pasqyrohej nė ujin e tij tė pastėr,
dhe e ndryshonte nė njė diamant tė ngėrthyer
nė qilimin e gjelbėr dhe tė butė tė livadheve.

Dielli nė ditė, hėna dhe yjet natėn
takoheshin nė pasqyrė tė ēiltėr tė ujit tė tij.
Shelgjet buzė tij, lulet margerite dhe bari i kodrave pėrreth
ndryheshin nga gėzimi pėr kėtė rrezė qielli tė rėnė nė tokė,
qė e bėnte atė kėnd tė largėt tė tokės tė ngjajshėm me parajsėn.

Por njė ditė, me poterė dhe pėrplasje krahesh
arriti nė buzėt e liqenit
njė tufė patash tė majme dhe prepotentė.
“kua-kua”-tė tė tyre, tė forta dhe tė pushtetshėm,
dhe sqepet e tyre tė forta
e shkatėrruan heshtjen dhe paqen tė pasqyrimit tė qiellit.

Patat e egra ishin kreatyra pratike,
nuk kujdeseshin as pėr pėrshpėritijen e ajrit
as pėr pasqyrimet e kaltra tė ujit tė kulluar.
U zhyten nė pellgun me dhjetėra
dhe filluan ta lėrojnė fundin e tij pėr ta kėrkuar ushqim.
“Tė gelltitnin ushqim dhe tė majmeshin”
ishte qėllimi i tyre i vetėm.
Zhyteshin nė ujė, bėnin vendet tė pista dhe bėnin potere.

Pendėt dhe stėrkitė fluturonin gjithkund.
Gaforra, peshqit dhe tė gjithė kafshet e vogla
qė jetonin nė liqe, nė njė ēast ,
u zdukėn nė gushėn e pangopur tė patave tė egra.
Pluhuri i hollė nė fund tė liqenit, i turbulluar dhe i lėvizur,
u shpėrnda nė ujin tani tė turbullt.
Degė, gjethė dhe algė qė e filtronin ujin
dhe e mbanin nė liqenin, u shpartalluan.
Mbrėmje, kur heshtja u kthye pėrsėri nėpėr kodrat,
ylli i parė e kėrkoi kot shtėpinė e vet nė tokė
dhe hėna nuk pati mundėsi tė pasqyrojė fytyrėn e vet argjendi nė tokė.
Liqeni u ndėrrua nė njė pellg balte,
me njė erė tė keqe dhe pa jetė.
Pellgu ishtė i vdekur.
Ajri ua ēoi lajmin reve, retė yjeve, hėnės dhe diellit.
Nė gjethet e shelgjeve ēanin gushėkuqet dhe laureshėt.
Nė kėtė vend perpara tė mrekullueshėm,
qielli nuk do tė pasqyrohej mė.


Njė mbrėmje, pas nje darke
ku morėn pjesė disa miq,
njė nėnė i tha vajzės sė vet
qė t’i bėjė lutjet e qė pastaj tė flejė gjumė,.
Vajza e dėgjoi nėnėn,
dhe e gjunjėzuar afėr krevatit tė vet,
kėrkoi tė lutej.
Kthehet pėr tė uruar natėn e mirė.
Nėna i tha:
“A e ke thėnė mirė lutjen?”
“Jo, nuk mundem!”
“Nuk mundem? Shko pėrsėri menjėherė,
dhe bėje lutjen tėnde!”.
Vajza shkoi pėrsėri nė dhomėn e vet,
por pas njė ēasti ishte pėrsėri nė sallėn e tė gjithėve.
“Atėherė, e bėre lutjen?”.
“Ah jo, o nėnė, nuk mundem!”.
“Ēfarė? Mė shpjego pse nuk mundem!”.
“Nuk mund tė jem nė heshtje.
Nuk mund ta dėgjoj Atė.
Ju tė gjithė bėni shumė zhurmė”.

Me tė vėrtetė, bėjmė gjithė shumė zhurmė.Kot!

Torrkerry.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:27 pm

MOLLA.

Ēdo mėngjes mbreti i fuqishėm
dhe shumė i pasur nė “Bengodi”
merrte nderime tė nėnshtetasve tė tij.
Kishte pushtuar gjithēka,
qė ėshtė e mundur dhe tani mėrzitej shumė.
Sė bashku me tė tjerėt,
ēdo mėngjes arrinte edhe njė lypės,
qė ja jepte nga njė mollė mbretit.
Pastaj, gjithnjė nė heshtje, largohej.
Mbreti, qė zakonisht i merrte dhuratat mė tė vlershme,
me njė gjest tė shqetėsuar,
e pranonte dhuratėn,
por sapo lypėsi e kthente shpinėn,
mbreti e pėrqeshte,
kurse e imitonin mbretin tė gjithė tė pranishmit.
Lypsi nuk demoralizohej fare pėr kėtė.
Ēdo mėngjes vinte pėrsėri,
pėr ta dorėzuar mollėn e vet nė duart e mbretit.
Ky e pranonte dhe e linte nė njė shportė,
qė e kishte afėr fronit tė vet.
Shporta i mbante tė gjitha molla,
qė lypėsi i solli me mirėsi dhe durim.
E tashmė ishte plot e pėrplotė.
Njė ditė majmuni mė i dashur i mbretit,
e mori njė prej kėtyre frytėve,
e kafshoi, pastaj e gjuajti tek kėmbėt e mbretit.
Ky, i ēuditur, pa qė brenda mollės ishte njė perlė e ndritshme.
U dha urdhėr qė tė hapen tė gjitha molla,
e grumbulluara nė shportė,
e gjeti nė ēdo mollė nga njė perlė tė ēmueshme.
I mrekulluar mbreti e thirri lypėsin dhe e pyeti.
Lypsi ju pėrgjegj:
: “Tė kam sjellur kėta dhurata,o mbret,
qė ta kuptosh qė jeta tė ofron ēdo mėngjes,
nga njė dhuratė jashtėzakonshme,
qė ti e harron dhe e prish kot dhe e hedh tutje,
sepse je rrethuar nga shumė pasuri.
Kjo dhuratė ėshtė dita e re qė fillon”.


Torrkerry

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:27 pm

NGA NESĖR DO TĖ JEM I TRISHTUAR

Nga nesėr do tė jem i trishtuar.Nga nesėr.
Por sot do tė jem i lumtur:
pėr ēka do tė jemi tė trishtuar, pėr ēka?
Pse fryn njė erė e keqe?
Pse duhet tė jem nė vujtje sot,
kur ėshtė nesėr dita nė tė cilėn duhet tė vuajmė?
Ndoshta e nesėrmja ėshtė e mirė,
Ndoshta e nesėrmja ėshtė e qartė.
Ndoshta nesėr do tė ndriēojė ende dielli.
Dhe nuk do tė ketė njė arsye pėr tu trishtuar.
Nga nesėr do tė jem i trishtuar, nga nesėr.
Por sot, sot do tė jem i lumtur:
ēdo ditė e hidhur do ta them nga nesėr,
do tė jem i trishtuar, sot jo.

NJĖ FĖMIJĖ NĖ NJĖ KAMP PĖRQĖNDRIMI, 1941

Torrkerry

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:28 pm

DIFERENCA

Njė ditė,njė princ e thirri nė pallatin e vet
njė tregtar kuajsh, qė solli dy pitokė,
dhe i ofroi pėr shitje.
Tė dy kafshėt ishin tė ngjajshme:
tė rinj, tė fortė, tė formuar mirė.
Por tregtari kėrkonte pėr njė prej tyre njė ēmim tė dyfishtė.
Princi i thirri oborrtarėt e vet duke thėnė:
“Do t’i japė si dhuratė kėta dy kuajt e mrrekullueshėm
atij qė do tė mė shpjegojė
pse njė kushton dy herė mė shumė se tjetrin.
Oborrtarėt u afruan kuajve pėr t’i shikuar mirė,
por nuk panė asnjė diferencė
qė ta justifikonte njė ēmim aq tė ndryshėm.

“Sepse nuk e kuptoni diferencėn mes dy kuajve,
ndoshta do tė jetė mė mirė qė tė provohen,
qė ta keni mundėsi tė kuptoni pse kostoja e tyre ėshtė e ndryshme”.
Dhe shalėt,qė u rrinin kuajve nė mėnyrė tė mrekullueshme,
bėnė qė tė endeshin disa herė rrugėve
nė afėrsinė tė oborrit tė pallatit mbretėror.
Edhe pas kėsaj,, oborrtarėt nuk arritėn ta kuptonin diferencėn mes tyre.
Dhe pėr kėtė Princi shpjegoi:
“ Keni parė, sigurisht,
qė kur vraponin njė prej kuajve
nuk e linte gati asnjė gjurmė pluhuri pas tij,
ndėrsa pas tjetrit pluhuri ngritej i dendur si retė plot me shiun.
Ėshtė pėr kėtė qė kali i parė vlen dyfishtė se tjetri,
sepse e bėn detyrėn e vet duke mos ngritur shumė pluhur.

Por nė shoqėrinė tonė bėjnė mė shumė karrierė ata qė bėjnė mė shumė pluhur.

Torrkerry

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:28 pm

ARSYE TĖ LARTA TĖ SHTETIT.

Biri i njė mbreti u dashurua,
si ndodh edhe nė pėrralla,
me bijėn e bukėpjekėsit
qė ishte shumė e varfėr,
por edhe shumė e bukur.

Dhe u martua me tė.
Pėr disa vite dy bashkėshortėt jetuan
nė lumturi dhe me njė harmoni tė plotė.
Por, pas vdekjes tė atit, biri tij e mori fronin.

Ministrat dhe kėshillėtarėt e tij
sa mė shpejt kėrkuan qė tė kuptonte
qė pėr shpėtimin e mbretėrisė,
ai duhej ta lėshonte gruan e vet,
bijėn e bukėpjekėsit,
pėr tu martuar pastaj me bijėn e njė mbreti tė fuqishėm tė shtetit fqinj,
qė tė kishte me siguri nė kėtė mėnyrė paqe dhe pėrparėsi.

“Lėshoje atė, o mbret;
nė fund tė fundit ajo ėshtė vetėm bija e njė bukėpjekėsi!”
“Siguria e fronit dhe tė nėnshtetėsesve tu
vjen mė parė se gjithēka tjetėr”.

Ministrat kėmbėngulėn aq shumė
sa nė fund mbreti i ri e lėshoi gruan e vet.

“Duhet tė lėshoj ty – i tha gruas –
nesėr do tė kthehesh tek ati yt.
Mund tė marresh me vete atė qė e do mė shumė”.

Atė mbrėmje ngrėnėn sė bashku pėr herėn e fundit.
Gruaja, qė dukej e qetė,
vazhdonte tė derdhė verėn nė gotėn e mbretit.

Kur darka mbaroi, mbretin e pushtoi gjumi mė i rėndė.
Gruaja e mbuloi me njė batanije
dhe e ngarkoi mbi supat e veta.

Tė nesėrmėn mbreti u zgjua nga gjumi
nė shtėpinė e bukėpjekėsit.

“Po, si ėshtė e mundur?” tha ai.
Dhe gruaja, duke buzėqeshur, i pėrgjigj:
“Mė ke thėnė qė unė mundesha tė merrja mė vete
atė qė e doja mė shumė.
E mirė, ajo qė unė dua mė shumė nė kėtė botė, je ti”.

Po ti, ēfarė do tė kishe marrė me vetė?

Torrkerry

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:29 pm

GOZHDA

Njė tregtar kishte arritur fitime,
shumė tė mėdha nė njė panair.
Kishte shitur tė gjtha gjėra e veta
dhe ēanta e tij ishte plot me monedha
argjendi dhe ari.
Pėr t’u treguar i matur,
donte tė kthehet nė shtėpi
pėrpara se tė binte nata,
dhe pėr kėtė vendosi ta nis rrugėn sa mė shpejt.
E lidhi fort mirė ēantėn
mbi shalėn e kalit tė tij,
dhe pastaj e nguci,
duke nisur me vrap.
Nga mesdita u ndal nė njė qytet.
Kujdestari i kalit,
qė e kishte ushqyer dhe pastruar,
duke ia dhėnė nė duar litarėt e frerit,
ia tregoi njė gjė:
“Zotėri, kalit i mungon njė gozhdė
nė hekurin e patkoit tė majtės tė pasme!”.
“S’ka gjė – thotė tregtari –
rruga nuk ėshteė e gjatė:
ka vetėm gjashtė legė.
Patkoi nuk do tė humbet.
E kam me u ngut”.
Pas disa ore tregtari u ndal
te njė bujtinė dhe dha urdhėr
qė t’i jepej kalit njė racion tėrshėre.
Kujdestari, pėrgjegjėsi i shtallės,
u afruar pėr t’i thėnė:
“Zotėri, i mungon njė patkua
kėmbės sė majtė tė pasmes sė kalit.
Nėse jeni dakord, do t’ i mbathi njė patkua tjetėr”.
“Ah jo – pėrgjigj tregtari –
E kam shumė me nguti
dhe sigurisht qė kali do ta durojė mirė rrugėn qė mbetet:
janė vetėm dy legė”.
I hipi kalit pėrsėri dhe vazhdoi rrugėn,
por pas pak kohė kali filloi tė ēalonte.
Nuk ēaloi shumė dhe kėmbėt filluan t’i merreshin
nga lodhja dhe dhembja.
Dhe pas pak kohe, e rrėzoi nė tokė dhe ju thye njė kėmbė kalit.
Kėshtu tregtari u detyrua ta braktisė.
E mori ēantėn, e hodhi atė mbi shpatulla,
e zuri nata kur rruga hynte nė njė pyll,
dy hajdutė ia vodhėn gjithēka pati,
arriti nė shtėpi tė nesėrmen nė mėngjes,
i rrahur dhe i zemėruar.
E gjithēka pėr fajin e njė gozhde tė mallkuar.

Zinxhirėt nuk garantojnė unitetin e martesės.
Janė telat, mijėra dhe mijėra tela tė vegjėl
qė i lidhin nė njė bashkėshortėsi pėr gjitha vitet e martesės.
Shumė tela tė vegjėl qė nuk vlejnė asgjė.
Por ne e kemi gjithmonė me nguti
dhe shpesh i kėpusim ēdonjėrin prej tyre.
Deri kur do tė arrijė...katastrofa.

Torrkerry

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Nimfa prej Sun Nov 09, 2008 11:29 pm

DUART E Zotit, Hyjit.

Njė mėsues udhėtonte
me njė prej nxėnėsvė tė tij,
qė duhej tė kujdesej pėr deven.
Njė mbrėmje arritėn tek njė bujtinė,
dhe nxėnėsi, qė ishtė shumė i lodhur,
nuk e lidhi deven.

“O Zoti, Hyji im,
-luti ai duke shkuar nė krevat –
Ti kujdesu pėr deven:
ta besoj ty atė”.
Tė nesėrmen, nė mėngjes,
deva ishte zhdukur.

“Ku ėshtė deva?”
e pyeti mėsuesi nxėnėsi.

“Nuk e di” pėrgjigj nxėnėsi.
“Duhet t’a pyesėsh Zotin.
Dje isha kaq i lodhur
qė Atij ia kam besuar deven tonė.
Nuk ėshtė faji im nėse ajo iku,
apo e kanė vjedhur.
E kam pyetur pikėrisht Zotin
qė tė kishte kujdes pėr tė.
Ai e ka fajin.
Ti mė nxiton
qė ta kem gjithmonė besim tė plotė
nė Zotin, apo jo?”.

“Ke gjithmonė besim mė tė madh nė Zotin,
por mė parė lidhe deven tėnd”
u pėrgjigj mėsuesi.
“Sepse Zoti nuk ka duar tjera
pėrveē duarve tua”.

Torrkerry

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi