ILLIRIDA - SHTETI I TRETĖ SHQIPTAR

Shko poshtė

ILLIRIDA - SHTETI I TRETĖ SHQIPTAR

Mesazh  Orfe prej Thu Nov 13, 2008 8:44 pm

[b]ILLIRIDA SHTETI I TRETĖ SHQIPTAR

ashtu si, e sa tė veprojmė, me atė 3% pjesėmarrje nė luftė edhe do ta kemi edhe Kosova luftoi pėr ēlirim e bashkim kombėtar, ashtu si ishte vet deklarata e fundit, e Jakup Krasniqit, nė gusht 1999 - por u ndryshua nga kėrkesa maksimale bashkim me shtetin amė, nė republikė, e pasoi ēmilitarizimi i UĒK-sė (qė kur iu thoja ėshtė ēmilitarizim, thonin ma butė 'demilitarizim') dhe mbeti njė pavarėsi ēfarė ėshtė sot Kosova.

Poashtu edhe me Illiriden, po ndjeket proces i njejtė, por na mbesin disa trojet tona pėrsėri nėn maqedonasit, Manastiri, qendra kulturore historike, e shumė tjera troje tona, qė janė popullėzuar me sllavo-maqedon, e me shpėrngulje tė dhunshme me diskriminim ndaj shqiptarėve autokton dhe nuk ėshtė e kjartė dhe as e sigurtė, a do tė pėrfshihen tė gjitha trojet tona nė atė republikė - Illirida. me Nevzat Halilin jam takuar nė Tiranė, e njoh personalisht dhe si shqiptar dukej ashtu me pėrvojė, por disi mė dukej i thartė - anipse dihen qėllimet e tij, pėr njė republikė shqiptare.

Kjo ėshtė njė sfidė, qė duhet shumė kujdes dhe luftė e ashpėr diplomatike, derisa tė vie shansi luftarak, sa jemi gati ta mbrojmė atdheun tonė, sepse pėrsėri mund tė ndodhi dredhimi i liderve politiko-ushtarak, nėn trysninė e jashtme politike, qė edhe Illirida tė bėhet si Kosova sot - atėherė priten vetėm SHBSH (USA) United States of Albania, illiria a ēka tjetėr...

Duhet shumėvigjilencė e madhe, se ēka fshihet e ēka realizohet pas perdes politike - e kush synon njė veprim tė tillė ngase liderėt e sotėm politik, janė brėnda qeverisė maqedonase edhe Nevzati e shfrytėzon pozicionin e tij neutral sot, duke paraqitur planin e republikės - Illirida!

Nuk besoj se pa njė turbullirė tė fortė ushtarake, do tė formohet Illirida - vetėm nėse fuqitė e parashohin,njė shkallėzim tė tmerrshėm, sepse duhej nė fillim tė zhvillohej lufta trefazėshe UĒK-UĒPMB-UĒKombėtare tok, nė tė njejten kohė edhe do tė vinte deri tė formimi i njė republike tė pėrbashkėt shqiptare kuptohet jasht shtetit amė - por qė shqiptarėt jasht Shqipėrisė, do tė ishin bashk nė njė shtet - sikurse republika srpska e Bosnjes, sepse pėr momentin e kohėn, nuk do tė bėhej direkt bashkimi kombėtar!

Kėtu ka me folė e vepruar konkretisht, por kush?

( 11.13.08 )

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi