NJĖ SHEKULL - ABECEJA SHQIPE

Shko poshtė

NJĖ SHEKULL - ABECEJA SHQIPE

Mesazh  Orfe prej Thu Nov 13, 2008 9:27 pm

NJĖ SHEKULL - ABECEA SHQIPE


Njė shekull me shkronja shqipe - abeceja jonė - 14 Nėntor, 2008
dhe pritet pėrpjekje e madhe, pėr kėtė manifestim kombėtar.Nė disa qendra tė botės shqiptare, janė organizuar sympoziume tė ndryshme, por edhe kėtu nė forum pritet fjala jonė, qė pakkush shkroi, bile duke shprehur admirimin kombėtar, ndaj Abecesė Shqipe - tė formuar nė Kongresin e Manastirit - 14. Nėntor, 1908!

Njė shekull Abece Shqipe, e gjuhės ma tė lashtė ballkanike e europiane, qė pėr afėr tremijė vjet robėri, mbeti hallkė e kėputur historike, Abeceja Shqipe-illire-pellgazgjike, qė padyshim ishte gjuha botėrore e kohės, por deri me invazionet bizantine, romake, sllave, turke etj., mbeti Shqipja me germa latine, kur kishte Abecenė e vet tė lashtė, qė e zhduken tok me gjith veprimtaritė: letrare, artistike, politike, filozofike, tė gjithė arsenalin e njė kulture e gjuhe burim tė pėrbashkėt tė gjuhėve i.e. - pushtimet barbare mbi Hillirinė, Ballkanin illirik, kur ''det e m'det - isha zot vet'' Kaspik e Adriatik!

Anipse Abeceja Shqipe, njėshekullore, ėshtė njė ringjallje kombėtare, e njėhistorie tė tėrė illirike, nė popullin shqiptar, tė paepur, e tė pamposhtur, e tė vetmin popull tė paasimiluar ballkanik illirian! Me qindra popuj u asimiluan e u zhduken gjatė pushtimeve histerike dhe populli shqiptar - ruajti gjuhėn, mbizotėroi Trollin Abėror, e mbijetoi robėrinė tremillienuse dhe formoi shkencėn e Albanologjisė dhe sot gjuha illire - illirishtja ėshtėe gjallė, nė Shqipen e sotme tė folur dhe tė shkruar!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NJĖ SHEKULL - ABECEJA SHQIPE

Mesazh  Nimfa prej Fri Nov 14, 2008 3:20 am

Orfe shkruajti:NJĖ SHEKULL - ABECEA SHQIPE


Njė shekull me shkronja shqipe - abeceja jonė - 14 Nėntor, 2008
dhe pritet pėrpjekje e madhe, pėr kėtė manifestim kombėtar.Nė disa qendra tė botės shqiptare, janė organizuar sympoziume tė ndryshme, por edhe kėtu nė forum pritet fjala jonė, qė pakkush shkroi, bile duke shprehur admirimin kombėtar, ndaj Abecesė Shqipe - tė formuar nė Kongresin e Manastirit - 14. Nėntor, 1908!

Njė shekull Abece Shqipe, e gjuhės ma tė lashtė ballkanike e europiane, qė pėr afėr tremijė vjet robėri, mbeti hallkė e kėputur historike, Abeceja Shqipe-illire-pellgazgjike, qė padyshim ishte gjuha botėrore e kohės, por deri me invazionet bizantine, romake, sllave, turke etj., mbeti Shqipja me germa latine, kur kishte Abecenė e vet tė lashtė, qė e zhduken tok me gjith veprimtaritė: letrare, artistike, politike, filozofike, tė gjithė arsenalin e njė kulture e gjuhe burim tė pėrbashkėt tė gjuhėve i.e. - pushtimet barbare mbi Hillirinė, Ballkanin illirik, kur ''det e m'det - isha zot vet'' Kaspik e Adriatik!

Anipse Abeceja Shqipe, njėshekullore, ėshtė njė ringjallje kombėtare, e njėhistorie tė tėrė illirike, nė popullin shqiptar, tė paepur, e tė pamposhtur, e tė vetmin popull tė paasimiluar ballkanik illirian! Me qindra popuj u asimiluan e u zhduken gjatė pushtimeve histerike dhe populli shqiptar - ruajti gjuhėn, mbizotėroi Trollin Abėror, e mbijetoi robėrinė tremillienuse dhe formoi shkencėn e Albanologjisė dhe sot gjuha illire - illirishtja ėshtėe gjallė, nė Shqipen e sotme tė folur dhe tė shkruar!
U befshit shekullor per shkrim qe sollet. study

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi