ALFABET, APO ABECE ?

Shko poshtė

ALFABET, APO ABECE ?

Mesazh  Orfe prej Fri Nov 14, 2008 5:43 pm

Mbase kėto ditė janė jubilare, pėr shkronjat shqipe, ku rikujtojmė formimin e ABECESĖ SHQIPE (14-23 Nėntor, 1908), si fill i diskutimeve: a duhet ta thirrim - alfabet, apo ABECE, pra a duhet tė themi - alfa beta (shkronjat greke), apo ABECEA, shkronjat shqipe? Si mundet e din aq zi, shqiptari sot ta thirrė alfabet, ABECENĖ SHQIPE edhe nėpėr media, nė pėrkujtime artistike, kulturore e shkencore ?

Diskutojmė kejt ēka dijmė pėr ABECENĖ SHQIPE (mos kopjoni asgjė nga shkrimet tjera, por vetėm ēka dini ju)! A B C

14. Nėntor, 1908 - 14. Nėntor, 2008.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ALFABET, APO ABECE ?

Mesazh  Orfe prej Sun Nov 30, 2008 8:35 pm

Nezir Myrta / ABECEA SHQIPE

Kur s'osht pitja, mirė osht edhe laknori!

Pas njė robėrie gati tremijėvjeēare, kur u zhduk illirishtja si gjuhė botėrore e kohės trekontinentale dhe gjuha e Hillirisė (Ballkanit Hillirik), ''det e m'det - isha zot vet'' Kaspik e Adriatik: gjuha e cila mbijetoi me shekuj e epoka historike, e periudha historike - vetėm me Shqipen e folur, apo me Shqipen e Vjetėr, por qė u zhduk barbarisht, e gjith gjuha e historiografia illire, me abece e me tė gjitha shkrimet illirishte - ku sot nuk dihet asnjė vepėr illirishte, asnjė shkrim illirisht - vetėm ndonjė fjalė e lashtė, apo mbishkrim, apo mbishkrime varresh illire!? Po: Bardhilli, Bardhylli (Bardhyli...) mbreti dardhan, qėthemeloi Citibardhin (Beogradin e sotėm tė pushtuar), pra Beogradi, Citibardhi ėshtė kryeqyteti i Dardhanisė, i pushtuar nga sllavėt! Tash vie pyetja: a folėn e shkruan shqip (skipas), Bardhylli, Agroni, e Theuta - Emona, e Leka i Madh, e Pirro, e Gllakukusi ...e vet Homeri e Virgjilli... po shumė para tyre - Hillius 1250 para epokes se re, po Zojsi olympian, qėfliste shqip, po Thiti Skipe tash e 12.800 vjet ma parė - themeluesi i hieroglifeve tė para, e gjuhėve tė para, e shkencės sė parė... po vitet kalendarike deri nė 16 mijė vjet, e teposht deri mė 168 p.e.r., po deri nė shek VII e.r., po Nik Bardhi 730 e.r. kapedan i kapedanve tė Dukagjinit, qė lejoi formimin e principatės sė Rashkės - athua si folen e shkruan - pėrveē se shqip (skipas-arbanisht-illirisht-pellgasisht) ?

Pse priten shqiptarėt deri mė1908 (njė shekull abece shqipe sot),sepse ishin tė kolonizuar, tė pushtuar, tė shkrumbuar barbarisht nga barbarėt, me gjuhė e kulturė e arte, e shkenca e gjith historiografinė illire - qė vet barbari briti: kape barbarin!

Tė gjitha faktet e Kongresit tė Abesesė Shqipe (1908) nė Manastir (Monastirė), jo qė nuk dihen publikisht, por as qė duhet tė dihen, pėr disa qarqe qė pretendojnė tė bėjnė zbulime (ēka dijmė e ēka nuk dijmė, ngase ato fakte rrinė anash, qė paten kongresistėt shumė kundėrshtime), kur dihet se nė atė kongres, moren pjesė disa shoqata, shoqėri shqiptare: Drita, Dituria, nga Stambolli; Bashkimi nga Shkodra; Drita nga Sofia; Dituria, nga Bukureshti; nga mėsonjėtoret kishtare shqiptare etj., por, pas tė gjitha pėrplasjeve theorike, regjionale, fetare, e imperatoriale...dhe shqiptarė tė pavarur, intelektual tė kohės, nga tė gjitha trevat shqiptare pėrafėrsisht - po vendimi ishte sumė i vėshtirė dhe gati i paarrijtshėm - se nga cila abece, duhet tė ndikohet abecea shqipe! - Fati ishte kur zgjodhen e pranuan hapur edhe pa dėshirėn e tė gjithve - abecenė shqipe, me germa llatine (illatine), ku sot kemi fatin tė jemi tė lidhur me gjuhėt i.e. perėndimore, me tekniken e shkrimit shqip! Forma e germes shqipe, ishte forma universale e gjuhėve illatine - por qėnė disa raste shqiptimi i dis tingujve, u bė bukvalisht, si psh. ku-q, illatine, rrodhi - q shqipe, nga sa ishte skipe, skipetar, Skiperia- Skupi, ashtu sikur janė Skodra, Skardi, skepi, skampa etj., qė krijuan jopėrgjegjėse tė sakta nė fonetikėn shqiptare!

Pra, kemi njė abece shqipe, jo tė pėrkryer, jo qė i pėrgjegjet Shqipes sė folur popullore, jo qė i plotėson tė gjitha nevojat fonetike (tė fonetikes istorike), morfologjike (tė morfologjisė historike shqiptare-illirishte), e sintaksike tė vet Shqipes sonė - por, pėrafėrsisht mund tė themi, e thomė - se kemi abece shqipe, abetare shqipe dhe duhet tu jemi mirėnjohės shoqatave shqiptare, nė ato kushte politike e dhune deri edhe dhunė historiografike e huaj mbi shqiptarėt - ku na lanė kėtė abece ēfare e kemi sot, me 36 germa, por qė ka mundur tė thjeshėzohet edhe mė ma pak, e ka mund tė plotėsohet edhe me disa tinguj shqip (ng, nd, si grupe tingujsh, qė quhen sot) - e mbi tė gjitha ma mirė vonė se kurrė - kemi abece shqipe, abetare shqipe - shkrim shqip!

30.11.08.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi