poemė-Rrustem Geci

Shko poshtė

poemė-Rrustem Geci

Mesazh  shaban cakolli prej Wed Nov 19, 2008 3:07 pm

Gjergj Kastrioti

( p o e m ė )

Nė bashkėsinė e popujve

nuk ka njė njeri tė njėjtė

qė mund ta thotė zėshėm

emrin e dhéut dhe atdhéut

emrin e kombit tė tij

sa trimi ynė Skėnderbeu

Nė epokėn e G j e r g j i t

Shqipėria ishte njė tėrėsi;

e zgjuar me ēastet e kohės

dhe e aftė tė mbrojė veten

Nėn qeverisjen e Gjergjit

u skuqėn tė gjithė gurėt

qė atdheun e shqiponjave

askush tė mos e lakmoj

Nė atė epokė tė ndritur

Gjergj Kastrioti, prijsi ynė

bashkoi gjithė shqiptarėt

nė luftė kundėr armikut.2

---------------------------------

Nė takimet e tija nė Durrės

nė Gjirokastėr , e Shkodėr

nė Shkup e nė Kosovė

Gjergji e thėrriste popullin

qė t“ i pėrgjigjeshin luftės

proceseve tė qytetėrimit

Nė Thanė , G j e r g j i foli;

“S“di ēfarė ju bėn tė dashur

s“di ēfarė ju bėn tė lumtur

por, nėn tehun e shpatave

me shpatė duhet t“luftojmė!”

pra, para se t“ia beh lufta

pėrpara se tė vie armiku

kėtu ishte Gjergj Kastrioti

g j a k u ynė i l i r i s ė

Nė ē a s t i n mė tė duhur

nė ēastin mė tė vėshtirė

Gjergji i dha shkėlqim tokės

( dhe theu tėra rrethimet )

qė vrisnin h i s t o r i n ė
3

--------------------------------

Nė njėzet e katėr luftėra

nė njėzet e katėr beteja

nė njėzet e katėr fitore

Gjergji ishte trimi ynė

ai qė i dha pėrgjigje kohės

Princa tė mirė tė Arbrit

mos u ligėshtoni, mbahuni

Jini nė b e t e j a t tuaja

kjo p a s u r i e vetėdijes

mė detyron tė ju kėshilloj;

Shqipėrinė ta duani shumė

qė liria tė jetė, Shqipėri

Princa tė zgjuar tė Arbrit

lufta ėshtė ekuacion , me

tė papritura e tė panjohura

kjo luftė kundėr Turqisė

ėshtė luftė pėr Shqipėrinė

luftė pėr tė ardhmen tonė

4

-----------------------------------

Princa me n a m tė m i r ė

gjaku i luftės nuk humbet

edhe sikur tė na vrasin, edhe

sikur ata tė na m u n d i n

farė e huaj kėtej s“do tė mbijė

Shqipėria ėshtė gjak i moēėm

G j a k i shkruar nė l i b r a

Gjak i s h k r u a r nė kėngė

Nė kėtė vend shumė tė pasur

me klimė tė butė e me det

Tė gjitha parajsat janė kėtu

pėr tė lindur e tė palindur

njė pasuri e bėrė nga zoti

tė gjithė duhet ta mbrojmė

qė shtetin ta bėjmė tė fortė

tė qėndrueshėm e m o d e r n

Shqipėrisė i duhen fitoret

fitoret, dhe asnjė h u m b j e
5

-----------------------------------

Pėr kėtė v e n d e kėtė det

qė ne e quajmė , Shqipėri

kam njė urdhėr tė zemrės

njė urdhėr tė pafjetur, qė mė

bėn tė jem nė k ė m b ė

qė humbjet tė mos i ndjejmė

Shqiptar tė tė gjitha trojeve

mbajeni njėri tjetrin, duajeni

se i humburi do tė paguaj

gjobėn e rėndė tė pushtimit

Nė kėtė orė tė proceseve

Nė kėtė orė tė h i s t o r i s ė

Shqipėria ėshtė atdheu ynė

Adresa e jonė nė kėtė botė !..Rrustem Geci- Dortmund
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi