Arti publicist i tė rinjve

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:02 pm

Hapet njė dritare e re paraqitjeje zgjim ėndrrash e dėshirash…

“Me zemėr mė uroi, mė puthi nė faqe, kur e pėrqafova, ndjeva nė shpirt paqe”.


“L I R SH Ė M”organ periodik kulturor-letrar e shoqėror i Qeverisė sė Nxėnėsve tė Shkollės 9 vjeēare “Andon Zako Ēajupi” Gjirokastėr.

Botohet nė kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi”Albania me qendėr Gjirokastėr.

Nr 1 (001) E mail@ pegasi2003 yooho. com. Ēmimi 50 lekė, 1 Euro, Muaji Nėntor 2008Kjo gazetė reklamohet nėpėrmjet LIDHJES SĖ KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA dhe LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE NDĖRKOMBĖTARĖ nė shumė vende tė botės….

Ku kemi lerė

Nė ē'vend kemi lerė?
Ku na bėjnė nderė?
- Nė Shqipėri.

Po njeriu vetė,
cilė do nė jetė?
- Do vend' e tij.

Ku i duket balta
mė e ėmbėl se mjalta?
- Nė vend tė tij.

Ku munt tė gėzojė
dhe me nder tė rrojė?
- Nė Shqipėri.

Pėrse tė punojė
dhe tė lakėmojė?
- Pėr vend' e tij.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:03 pm

Po nisim njė fillesė tė reArsimi sot ka arritur nė stadet mė tė larta. Nisemi nga fakti qė, ėshtė arsim 9 vjeēar me sistemin 5+4, duke u njehėsuar kėshtu me mjaft nga vendet e tjera evropiane, qė ndjekin tė njėjtin sistem. Tė qenit tė njehėsuar me sistemin arsimor evropian na sjell mė afėr ėndrrės sonė tė vjetėr pėr tė cilėn kemi vite qė aspirojnė breza tė tėra, por na sjell njėkohėsisht detyrime e pėrgjegjėsi tė mėdha. Realiteti qė na rrethon ka nevojė pėr nxėnės tė pėrgatitur, pėr njerėz tė aftė, qė do tė bėhen promotorėt e rinj tė vendit tonė. Nė bankat e shkollės sonė, tė shkollės suaj, ulen pėrditė qindra nxėnės, duke dhėnė kontributin e tyre nė rrugėn e madhe tė dijes. Le tė jetė shkolla vendi i parė ku tė kristalizohen personalitetet krijuese e tė arkitekturės tė sė nesėrmes. Le tė jetė zėri juaj njė sinjal, qė na sjell nėpėrmjet kėsaj gazete nėj copėz tė jetės suaj, duke kontribuar kėshtu nė rritjen e traditave dhe vlerave tė mėdha (tė ēerdhes) tė shkollės sonė “Andon Zako Ēajupi”.

Kjo fillesė do tė lėjė shenjėn e saj tė mirė mbi tė gjithė ne: Drejtorinė, stafin pedagogjik, nxėnėsit.

Ju urojmė Ju, i urojmėkėsaj fillese tė re: “Rrugė tė mbarė, vazhdueshmėri dhe sukses nė misonin tuaj fisnik!”

Drejtoria e Shkollės

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:03 pm

Historiku i Shkollės sonė “ANDON ZAKO ĒAJUPI”Shkolla 9 vjeēare “Andon Zako Ēajupi”” qėndron mbi njė kodėr piante, qė zotėron pamjen e maleve tė Lunxhėrisė, Buretos, Malit tė Gjerė; pėrshėndet, sa ēel, sytė lagjen ”Punėtori”, “Cfakėn, Manalatin, Kalanė, Hazmuratin e njė pjesė tė lagjes “18 Shtatori”, Pazarin e Vjetėr.

Kaluan vite dhe pikėrisht kėtu nė “Bregun e Bajos” qė mbeti si kodėr historike, jo rastėsisht u ngrit shkolla e re 7 vjeēare, deri vitin e kaluar 8 vjeēare dhe sot 9 vjeēare. Shkolla e re filloi veprimtarinė mėsimore nė vitin shkollor 1952-1953, por zanafillėn e kishte mė tė hershme. Nė godinėn e shkollės sė mesme tė pėrgjithshme”Asim Zeneli” (sot) pėr mungesė lokalesh shkollore, por edhe mėsuesish, zhvillonin punėn mėsimore nxėnėsit e shkollės 7 vjeēare “29 nėntori” me drejtor z. Muzafer Asllanin.

Vinin nxėnės nga lagjet “Pllakė”, “Pazar i Vjetėr”, “Meēite”, “Hazmurat”, Lagjja”Punėtore” e tjerė. Me fletore e lapsa, qė ndaheshin mė dysh midis nxėnėsve tė shkollės pėr tė mbajtur shėnime, sepse libra e fletore nuk kishte, nxėnėsit e zellshėm pėrpinin njohuritė, tė cilat jepeshin nga mėsuesit e tyre tė dashur,

Zelli i madh. Kėshtu deri nė vitit 1952 mbaruan dhe morėn dėftesėn lirimi 283 nxėnės (thamė se zanafillėn kjo shkollė e kishte mė tė hershme nė lokalet e shkollės “Asim Zeneli”. Ndėrkohė po mbaronte sė ndėrtuari godina e re pėr shkolėn “29 Nėntori” (pjesa e vjetėr e godinės sė sotme) e para godinė shkollore nė qytetin e Gjirokastrės,

Nuk kishte gėzim mė tė madh, kur mė 1 shtator tė vitit 1952, nė “Bregun e Bajos”, zbardhi mes duartrokitjesh, haresė, zhurmės sė fėmijėve tė shumtė, shkolla e re.Kėtu vinin nxėnės tė lagjes “Punėtori” (mė e prapambetura nė qytet pėr nivelin arsimor dhe ekonomik tė familjarėve, qė kishin vuajtur shfrytėzimin tipik feudo- borgjez gjatė shekujve), 95% e prindėrve ishte analfabetė. Vinin nxėnėsit nga lagjja “Pllakė”, “Pazari i Vjetėr” nga “Meēitja” e “Hazmurati”, duke fluturuar nė kopshtet me pemė. Shkolla gumzhinte ditėn dhe natėn, sepse veē nxėnėsve tė rregullt, qė mėsonin gjithė paraditen e mbasdite mėsonin dhe dy turne tė tjerė, pa shkėputje nga puna. Mėsuesit e kėsaj periudhe ishin: Muzafer Asllani (drejtor i shkollės), Fotaq Kekezi, Lefter Dilo, Pranvera Karagjozi, Vasfie Harxhi e tė tjerė. Ata qė jetojnė, kujtojnė ata vogėlushė tė gėzuar, ndonėse tė veshur keq me ēanta prej lecke, disa dhe me nallane, qė vraponin, qeshnin nė oborrin e shkollės dhe pėrpiqeshin tė mėsonin mirė. Shkolla me kalimin e viteve u amortizua, prandaj nė vitet 1979-1980 mėsimi u zhvillua nė

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:03 pm

mjediset e shkollės “Pandeli Sotiri”, sepse meremetohej ēatia e shkollės. Viti shkollor 1980 -1981 shėnon njė hap tė ri tė rėndėsishėm nė ecurinė e punės nė shkollė. Realizohet pėr herė tė parė detyrimi shkollor 100%, detyrimi shkollor, qė konsolidohet plotėsisht nė vitet pasuese. Nė shkollėn tonė, pėrveē nxėėnsve tė lagjeve tė Gjirokastrės, vinin dhe mėsonin edhe nxėnės tė fshatit “Arshi Lengo” e tė zonės sė SMT. Nga kjo shkollė kanė dalė shumė talente si: Sefedin Braho,Ibrahim Braho, Selaudin Braho, Lushi Braho, Habibaj, Pano Anastasi, e tjerė nė futboll, ku, njė rol tė veēantė, ka dhėnė mėsuesi i pasionuar Lalan Habipi. Nė festivalet edhe ndėrkombėtare tė kngės u dalluan Alfred Habipi e Nilda Basha, tė cilėt morėn ēmime. Me shtimin e nxėnėsve ishte e detyrueshme dhe u bė e mundshme edhe njė shtesė godinė mė 7 nėntor 1986 duke krijuar kushte shuėm tė mira pėr procesin mėsimor edukativ. Nė kėtė shkollė kanė punuar shumė mėsues tė pasionuar si: S. Sino, A. Dedi, V. Muēo, A. Rapi, V. Gogo, H, Harshova, R. Qendro, P. Ksera, Elsa Kaēi, A. Maksakuli, D. Ēene, S. Alikaj, E. Mosko, M. Paparisi e tjerė. Nuk mund tė mos pėrmendet mėsuesi model z. Stefan Qurku, mėsuesi i pasionuar pėr fizikėn me atė kabinet qė i mbijetoi kohės deri nė vitet e tranzicionit. Nė vitet 1991-1992, nė sajė tė punės sė drejtorisė sė shkollės dhe kolektivit tė mėsuesve, preokuptimi i nxėnėsve erdhi duke u rritur. Gjithkush punonte me klasėn e tij, ku jepte mėsim, nė mėyrė qė tranzicioni tė ndihej sa mė pak. Nė vitin shkollor 1993-1994, mė 13 janar, drejtor shkolle u emėrua z. Orest Lulo, mėsues i lėndėve matematikė- fizikėer, i cili pėr dy vjet kryente detyrėn e formatorit tė kėtyre dy lėndėve. Me pėrpjekjet e tij dhe tė shokėve qė e rrethonin N/drejtorėt Fredi Mėhilli e Fatbardha Kasi, puna e kolektivit po ndiente gjithmonė rritje. Mė datėn 01.06.1994, kjo datė do tė kthehej nė njė ditė feste e gėzimi. Mėsues e nxėns do tė festonin sė bashku emrin e ri qė mori shkolla “Andon Zako Ēajupi”, emrin e patriotit e poetit tė madh tė Rilindjes sonė, emėr qė e mbajnė shumė institucione nė Shqipėri.

Nuk mund tė harrohen mėsuesit: E. Rafti, D. Ēene, S. Alikaj, R. Qendro, F. Papingji me pikturat e tij tė mrekullueshem e shabllonet e shkronjave tė alfabetit shqip e greqisht pėr klasėn e parė tė shkollės greke, qė u hap pranė shkollės sonė nė shtator 1996. Nuk mund tė mos pėrmenden, pėrveē drejtorit tė parė tė kėsaj shkolle Muzafer Asllanit nė vitet 1952-1956 dhe Anastas Bilushi nė 19556-1958, Tolo Fidhi 1958-1960, Koēo Sevo 1960-1061, Kristo Ndrico 1961-1964, Muzafer Ēuberi 1964-1970, Tonina Hida 1970-1988, Leonidha Xuhano 1988-1993, Orest Lulo 1993-1998, Katerina Dilo 1999-2001, Kudret Shehu 2001-2005, Orest Lulo 2005 e nė vazhdim tė drejtimit tė shkollės. Nga njė shkollė, e cila shihej me syrin e njerkės sot kjo shkollė ėshtė kthyer nė njė mejdis pune nėn drejtimin e drejtorit z. Orest Lulo, n/drejtore M. Simo, nd’drejtore M. Ēerepi, nė tė cilėn janė zhvilluar shumė mėsime model nė rang republike me mėsuesen e anglishtes Majlinda Rapi e L. Mandili, F. Boga, M. Shanetaj, M. Caushi, M. Ēerepi, S. Kano, T, Kano e tjerė.

Nuk mund tė mos pėrmenden mėsuesit: M. Dilo, G.Lici, I. Haskaj, E. Lango, Z. Doni, E. Muēo, M. Sinani, L. Gjoni, E. Mullaj, V. Zijai, F. Isaraj, M. Tola, F. Lamani, H. Xuhano, A. Sinanaj e tjerė, tė cilėt po kontribuojnė sot pėr edukimin e fėmijėve.

Duke u mbėshtetur nė shumė projekte pėr herė tė parė nė vitin shkollor 2008-2009 nė shkollėn tonė zhvillohet lėnda kompjuter njė ėndėrr, qė u realizua kėtė vit me njė kontigjent kompjuterash prej 12 copėsh, pra me njė kabinet informatike, bazuar nė projektin “Shqipėria nė moshėn e internetit” e akorduar nga Qeveria jonė.

Nė shkollėn tonė punohet me moton: “NĖSE DUAM PAQE E HARMONI TĖ VĖRTETĖ NĖ BOTĖ DUHET TĖ FILLOJMĖ ME FĖMIJĖT”.

Gjirokastėr, 31.10. 2008

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:04 pm

Intervistė

Me Presidenten e Qeverisė sė Nxėnėsve tė shkollės dhe Kryeredaktoren e gazetės “Lirshėm” Sindi IslamajDonatela, redaktore e gazetės “Lirshėm”

Do tė ishte me interes pėr tė gjithė kolektivin e shkollės qė t’ju bėnim disa pyetje pėr tė dalė mė nė pah figura juaj drejtuese dhe veprimtaria juaj. E dimė shumė mirė se ju keni detyra parėsore: Sė pari pėr pėrgatitjen tuaj vetiake pėr njė pėrparim gradual e tė suskseshėm nė mėsime, por edhe pėr veprimtarinė e Qeverisė sė Nxėnėsve qė tashmė do t’i shpalosim edhe nė gazetėn, ndoshta mėtė re tė shkollave nė Shqipėri, tė titulluar “LIRSHĖM”, ē’ndjeni nė kėtė moment historik pėr shkollėn ju dhe atė mediatik, ku shkolla jonė do tė ketė zėrin e saj, tashmė.

Sindi: Ėshtė njė kėnaqėsi e madhe pėr mua tė jap intervistėn e parė nė gazetėn tonė “Lirshėm”, pasi kėshtu mė krijohet mundėsia qė t’i uroj asaj rrugė tė mbarė dhe tė provoj atė entuziazėm qė konkretizohet njė ėndėrr kaq e madhe pėr ne tė gjithė, ku do tė reklamohet gjithēka, qė ėshtė e nevojshme pėr progres. Nė kėtė gazetė qė do tė ketė pėrmbajtje nga jeta e shkollės si dhe do tė sillen rubrika tė pėrzgjedhura nga mentaliteti dhe praktika e nxėnėsve dhe e mėsuesve. Gazeta do tė jetė e hapur, stafi i saj i vėmendėshėm, vetė titullimi i gazetės ėshtė shumė intrigues… Doja tė thoshja qė, nė kohė rekord dhe me instruktim profesional ne arritėm tė nxjerrim numrin e parė…

Donatela: Si ka filluar procesi mėsimor kėtė vit, kur pėr herė tė parė kalohet nė njė system 9vjeēar? A do tė jetė vėshtirė ky lloj aplikimi?

Sindi: Procesi mėsimor si fillesė duket se ka filluar mirė nga tė gjitha aspektet. Ne po kapėrcejmė atė mentalitet qė ishte i pranishėm qė, pasi mbaron klasėn eVIII shkon nė gjimnaz… Tashmė pėr ne ėshtė bėrė mė e dashur kjo shkollė, pasi jemi ambientuar me tė kaq vjet dhe, kur tė shkojmė nė gjimnaz do tė jemi edhe mė tė rritur nė moshė e dije… pėrballohet. Kemi rreth dy muaj qė kemi filluar vitin e ri shkollor dhe shohim njė angazhim total, njė preoku[ptim tė jashtėzakonshėm tė trupės pedagogjike dhe tė gjithė nxėnėsve. Ne jemi munduar si Qeveri Nxėnėsish tė kemi gjithēka nė “dorė” nė vėzhgim dhe tė japim ndihmesėn pėr njė gjendje tė shėndoshė. Tani e veēanta pėr klasėn e IX. Nė pėrgjithėsi thuhet qė mėsimet e klasės sė nėntė janė tė “vėshtira”. Mendoj nė planin personal se janė sa tė lehta, po aq dhe tė vėshtira, pėr vetė faktin qė njohuritė, tė cilat merren janė tė pėrsėritura, por edhe mjaft tė ngjeshura. Mirė, por, prapėseprapė, ne japim maksimumin pėr tė arritur standartet e duhura.

Donatela: Nė ē’nivele janė marrėdhėniet me trupėn pedagogjike, a ka vėshtirėsi nė kėtė kontakt?

Sindi: Jo. Nxėnėsit e shkollės sonė janė mjaft tė drejtpėrdrejtė dhe gjithmonė shprehin hapur atė, qė ndiejnė dhe mendojnė. Dhe kjo nė shumicėne rasteve pritet mirė, pra pozitivisht nga mėsuesit, tė cilėt na konsiderojnė si shokė (mirėpo normalisht ka dhe pėrjashtime) (qesh).

Donatela:Ambientet shkollore a kanė kushte tė mira pėr tė zhvilluar procesin mėsimor dhe aktivitetet e planifikuara?

Sindi: Deri diku janė tė kėnqėshme. Nė pėrgjithėsi ambientet, pra gjithēka janė tė rregullta, por mbetet shumė pėr tė bėrė nė kėtė aspekt, pra kjo quhet punė e papėrfunduar. Mbjellja e pemėve dhe formimi i njė mjedisi tė gjelbėruar ėshtė prioritet. Ky projekt ėshtė nė veprime sipėr.

Donatela:Ēfarė i nevojitet tjetėr gjė madhore shkollės? Ju si Qeveri Nxėnsish a keni ndriēuar me ide?

Sindi: Njė nga punėt mė tė sukseshme, qė kemi bėrė si Qeveri Nxėnėsish, kėto tre vjetėt e fundit, ėshtė vendosja e njė uniforme, por kemi dhe mjaft “shėrbime”, qė i kemi ofruar shkollės, tė cilat kanė lartėsuar emrin e saj dhe konkurrimin me shkollat e tjera, duke dhėnė kontribut e duke treguar potencial.

Donatela:Njė nga shqetėsimet mė tė mėdha tė kohės ėshtė Korrupsioni. Si mendoni ju ka tė korruptuar nė shkollė?

Sindi:Tėkorruptuar? Nuk e di, “pra ku i dihet. Nėse korrupsioni fillon qė nė shkollėn 9 vjeēare, atėherė merre me mend se ēdo tė ndodhė mė lart! Por besoj dhe uroj tė mos ketė, pasi tashmė ne kemi dhe mjetin propogandues me emrin “LIRSHĖM”.. (QEsh)

Donatela:Doja tė na shpalosni pak vetveten pėr njė njohje sa mė tė mirė nga tė tjerėt…

Sindi: E thjeshtė kjo. Mua mė pėlqen leximi, tė shkruaj dhe tė ngrė probleme tė mirėfillta dhe t’u jap rrugėn e zgjidhjes. Paēka se ėshtė shpejt, kėrkoj tė bėhem “juriste”. E kam ėndėrr, por mos ndryshoftė kjo ėndėr mė vonė! Muzika mė pėlqen, madje kėndoj dhe vetė, se ėshtė gjėja mė frymėzuese qė mund tė ekzistojė. Jam e fiksuar pas ritmeve RNB, Hip- Hop dhe pak ROCK, por kryesisht mė pėlqen muzika greke, me tė cilėn kam fituar edhe njohje tė thellė tė gjuhės. .. Kėngėtari im mė i preferuar ėshtė Shpend Kasapi, i cili ėshtė dhe idhulli im nė kėngė, qė po tė flas pėr tė nuk do tė mbaroj dot.

Donatela: A keni takuar ndonjėherė?

Sindi: Jo, por kam gjetur njė mėnyrė tė kontaktoj dhe jam e sigurt qė njė ditė do ta takoj dhe do tė jetė njė nga ditėt mė tė lumtura tė jetės sime(qesh pėrsėri).

Donatela:Tė uroj fat!

Sindi:Faleminderit, por doja tė thosha dhe pėr hobe tė tjera tė miat: Nė pėrgjithėsi mė pėlqejnė sportet, pasi jam tip sportive. Jam e dhėnė pas basketbollit, ēiklizmit, notit, por kur ka ndeshje futbolli e sidomos, kur laun Milani, nuk e ndėrroj futbolin me asnjė sport tjetėr dhe veprimtari tjetėr.Ju e dini se unė jam e aktivizuar nėpėr tė gjitha veprimtaritė e shkollės, por mė pėlqejnė edhe veprimtaritė qė bėhen nė qytet, por fatkeqėsisht jo gjithmonė mund tė shkoj.

Faleminderit pėr sa mė informuat!

Donatela: Faleminderit dhe juve.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:05 pm

E para zgjidhje e rėndėsishme: Uniforma e shkollės dhe tashmė realizimi i daljes sė gazetės “Lirshėm”

Qeveria e Nxėnėsve 2008-2009

Nga Joana LlapiQeveria e Nxėnėsve nė shkollėn tonė u themelua pėr herė tė parė pėrpara 4 - 5 vjetėve dhe ka pasur nė pėrbėrje tė saj anėtarė nxėnės rtė dalluar, tė cilėt gjatė gjithė kohės e kanė nderuar shkollėn tonė,

Kėtė vit Qeveria e Nxėnėsve pėrbėhet nga kėta anėtarė: Sindi Islamaj (presidente), Kledi Deko (Kryetar), Xhuljano Teleku (senator), Joana Llapi (sekretare), Klajdi Mema (financier), Kristina Koēo (senatore), Jani Dani (Senator), Aleksia Skėnderaj (Senatore), Kostandin Dhima (Senator), Frosina Ildi (senatore).

Qeveria e Nxėnėsve ėshtė njė “fjalė” me peshė mjaft tė madhe, por ajo pėrdoret nga tė gjithė ne fėmijėt, adoleshentėt, nxėnėsit. Krijimi i njė qeverie nxėnėsish ėshtė nxitur nga neni 12 i Kushtetutės mbi tė Drejtat e Fėmijės, e cila thotė se ēdo fėmijė ka tė drejtė tė shprehė lirshėm mendimin e tij. Kjo ėshtė ajo praktikė pune, qė ndjekim dhe veprojmė me Qeverinė e Nxėnėsve; shprehim hapur dhe pa frikė atė qė mendojmė. Nė kėtė mėnyrė godasim ato fakte qė nuk na pėlqejnė dhe mbi tė gjitha ato fakte, qė pengojnė shkollėn tonė tė eci me hapat e duhura.

Pėr tė krijuar Qeverinė e Nxėnėsve fillimisht u zgjodh njė grup pune i pėrzgjedhur nxėnėsish, tė cilėt, mė pas, u njohėn me mėnyrėn sesi funksionon kjo qeveri dhe arritėn nėpėrmjet saj tė krijojnė njė Qeveri Nxėnėsish, ku nuk ka lakmi “paraja” apo fama (siē ndodh zakonisht nėpėr qeveritė e mėdha), por ka veē sinqeritet, vullnet, dėshirė tė madhe pėr ta bėrė shkollėn tonė sa mė tė mirė dhe sa mė tė dashur pėr kėdo. Qeveria e Nxėnėsve nė shkollėn tonė filloi tė funksionojė qysh nė vitin 2004-2005, ku mėsuese koordinatore ka qenė mėsuese Moza Caushi dhe pjesėtar tė Qeverisė sė Nxėnėsve nxėnės tė ndryshėm dhe tė dalluar, tė cilėt tashmė janė maturantė mjaft tė zotė. Mė pas koordinimin e Qeverisė e mori mėsuesi Tase Kano, i cili me realizimin e koordinimit tė tij arriti tė realizonte veprimtari mjaft tė rėndėsishme. Mendojmė se gjėja mė me vlerė, qė ka arritur Qeveria e Nxėnėsve ėshtė vendosja e njė uniforme. Kjo gjė u arrit nga puna e madhe qė bėri Presidentja e parvjetshme, Eni Minxha, kryetarja Sindi Islamaj dhe senatorėt e tjerė: Ingrid Mevlani, Lizabeta Babameto e tjerė. Kjo punė kaq e madhe u pasua mbi njė projekt mbi tė cilin punoi Qeveria e sivjetshme. Ky projekt kishte si qėllim kryesor nxjerrjen e gazetės “Lirshėm”, dhe kjo siē shihet po realizohet. Kuptohet qė gjithė kjo u realizua falė punės sė pėrkushtuar tė mėsuesit koordinativ Tase Kano, Qeverisė sė Nxėnėsve dhe anėtarėve tė saj si: Sindi Islamaj (Presidentja), Kledi Deko (Kryetar), Joana Llapi (sekretare) dhe selatorėt e tjerė si: Xhuliano Qeleku, Klajdi Mema (financier), Kristina Koēa, Jani Dono., Aleksia Skėnderaj, Kostandin Dhima, Frosina Ildi.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:05 pm

Planprogram i Qeverisė sė Nxėnėsve

Punohet materiali:”Analizė e veprimtarive tė vitit tė kaluar,

puna e kryer dhe cili nga parimet duhet tė na tėrheqė

nė procesin demokratik zgjedhor nė institucionet shkollore”. Shtator 2008Zgjedhja e qeverisė. Njohja e anėtarėve me tė drejtat dhe detyrat Tetor

Aktivitet nė nderim tė shenjtėrimit tė Nėnė TerezėsKongresi i Manastirit dhe rėndėsia historike e gjuhėsore e tij Java e dytė e nėntorit

Dita universale e fėmijėve

Festat e 28-29 nėntorit

Dalja e gazetės “Lirshėm”Dita botėrore kundėr AIDS Dhjetor 2008

Funksionimi i Ansamblit tė shkollės

Aktivitete me rastin e festive tė fundvitit

Ndėrmjetėsimi ndėrmjet moshatarėve Janar 2009

dhe mėsuesve. Respekti i gjithanshėm.

Ekspozitė pikture Shkurt

Dita Ndėrkombėtare e gjuhės

Takim poetik Mars

Festat e 7 – Marsit

Pasdite shkencore Prill

Aktivitete pėr festėn e 1 qershorit Maj - Qershor

Aktivitet me rastin e mbylljes sė vitit shkollor Qershor

VEPRIMTARI KULTURORE PĖR VITIN SHKOLLOR 2008 -20091. “Dita ndėrkombėtare kundėr dhunės ndaj grave” (Datė 25 nėntor ).

2. “Dita Ndėrkombėtare e Solidaritetit me popullin palestinez” (Datė 30 Nėntor).

3. “Dita Botėrore e ludės kundėr AIDS-it” (datė 1 Dhjetor).

4. “Dita Ndėrkombėtare pėr zhdukjen e skllavėrisė”( Datė 2 dhjetor).

5. “Dita Ndėrkombėtare e invalidėve” (Data 3 dhjetor).

6. “Dita Ndėrkombėtare e vullnetarėve pėr zhvillimin social dhe ekonomik” (datė 5 dhjetor).

7. “Dita ndėrkombėtare e antikorrupsionit” (datė 9 dhjetor).

8. “Dita Ndėrkombėtare e solidaritetit kombėtare” (datė 20 dhjetor).

9. “Dita ndėrkombėtare kundėr duhanit” (31 Maj).

10. “Dita Ndėrkombėtare e fėmijėve tė pafajshėm”( datė 4 qershor).

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:05 pm

Rrethet shkollore gjallėrojnė veprimtarinė dhe nxitin iteligjencėn

nga Kledi Deko,Viola KėndellaNė shkollėn tonė “Andon Zako Ēajupi” si nė ēdo shkollė tjetėr ka rrethe tė lėndėve tė ndryshme. Rrethe tė tilla janė pėr lėndėt shkencore dhe ato shoqėrore. Nė kėto rrethe bėjnė pjesė: rrethi i fizikės, matematikės, kimisė, letėrsisė, historisė, gjeografisė e tjerė. Njė nga rrethet qė ka mė shumė rėndėsi ėshtė rrethi i gjuhėve tė huaja si: anglisht, frėngjisht dhe italisht. Shpesh herė kėto rrethe organizojnė konkurse ose veprimtari tė ndryshme, tė cilat kanė si synim vėnien nė dukje tė gjuhėve botėrore. Anėtarė tė kėtyre rretheve janė vetė nxėnėsit nga klasa e pestė deri nė tė nėntė. Nė njė datė tė caktuar realizohen mbledhje tė ndryshme, ku marrin pjesė kėta anėtarė, por edhe mėsuesit tė cilėt japin lėndėt pėrkatėse, sipas emėrtimit tė rretheve. Gjatė mbledhjeve diskutohen vėshtirėsitė, qė hasen gjatė orėve tė nėsimit dhe konceptet qė janė tė pakuptueshme nga nxėnėsit, qė kanė vėshtirėsi nė kėto lėndė dhe pėr mėnyrėn sesi duhet t’i ndihmojnė ata pėr tė ecur me njė hap me tėrsinė e klasės. Ndėr mėsuesit qė drejtojnė kėto rrethe nė shkollėn tonė janė: Merita Dilo, Tase Kano, Mimoza Caushi, Majlinda Shametaj, Ilir Kaso, Matilda Ēerepi, Lica Lici e tjerė. Ndėr anėtarėt mė tė mirė dhe mė aktivė janė renditur nxėnėsit, qė janė pėrgjithėsisht nxėnės tė dalluar dhe tė aftė pėr njė diskutim e kontribut sa mė tė mire nė kėto rrethe. Kėta anėtarėjanė tė shumtė, midis syresh veēojmė: Arbiola Karalli, Ani Shametaj, Altin Ajdini, Joana Llapi, Kledi Deko, Hasan Sheno, Ermela Agalliu, Ledja Bishi, Ergys Mandili, Ernela Agalliu, Viola Kėndella, Femina Abazi, Sindi Islamaj, Grigor Muēo, Xhuljana Teleku e tjerė.

Pas ēdo mbledhje shihet rezultati nė lidhje me kushtet dhe objektivat e vendosura, ky rezultati nė shumicėn e rasteve ėshtė pozitiv, por ka dhe raste tė veēanta qė rezulton edhe negativ. E rėndėsishmja ėshtė nxjerrja e rezultatit faktik dhe tentativat pozitive pėr pėrmirėsim.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:06 pm

Dy kėndvėshtrime pėr njė objektArbiola Karalli

Qyteti im i Gjirokastrės ėshtė ndėrtuar nė shpatin e Malit tė Gjerė. Nga larg ajo i ngjan njė shqiponje nė fluturim. Nė mes tė saj qėndron kalaja madhėshtore e Argjirosė. Gjirokastra ėshtė njė qytet me vlera tė rralla arkitektonike. Ajo ėshtė pasuri e UNESCOS. Rrugėt e saj janė tė shtruara me kalldrėm. Nė kėtė qytet jetojnė njerėz bujarė dhe tė kulturuar. Nga gjiri i kėtij qyteti kanė dalė njerėz inteligjentė. Ka nxjerrė shumė figura tė shquara tė penės dhe tė pushkės. Pėrmendim midis syresh shkrimtarin e madh Ismail Kadare, gjuhėtarin e madh dhe tė shquar Eqrem Ēabej, emrin e tė cilit e mban Univertsiteti i Gjirokastrės e shumė e shumė tė tjerė shkrimtarė, patriotė, luftėtarė e diplomatė. Nė vitet e demokracisė qyteti im ka pėsuar ndryshime si ēdo qytet i Shqipėrisė. Janė hapur shumė aktivitete biznesesh tė fuqishme, tė cilat kryejnė njė aktivitet tė rėndėsishėm pėr progresin demokratik dhe ekonomik tė qytetit tonė. Kjo ėshtė Gjirokastra ime dhe juaja me pak fjalė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:06 pm

Metaforė “gurė mbi gurė”

Gjirokastra, qyteti im

nga Juvelta Maze

Tė soditėsh Gjirokastrėn nga Kalaja dhe Kėculla, pikat mė tė larta tė qytetit, ėshtė dhe do tė mbetet njė dukuri shumė e veēantė, sepse ėshtė shumė e vėshtirė qė ta shikosh tė gjithė, ashtu siē e dėshiron. Kjo ėshtė nė fund tė fundit Gjirokastra, qyteti, qė duhet vizituar patjetėr. Njė qytet pėrballė malit me njė pamje mjaft mbresėlėnėse dhe njėkohėsisht mbėshtetur nė njė shpatull mali. Gurė dhe mure, ēati dhe oxhaqe, shkallė e harkate, sokakė dhe kalldrėme guri, sofate e porta tė vjetra, qė s’mbahen mend kur janė ndėrtuar. Gjithēka kėtu pėrmblidhet me njė metaforė “gurė mbi gurė”. Qyteti me imazhin e tij tė gurtė, herė real e herė fantazmagorik, duket sikur ka dalė nga pėrrallat, ngjan sikur ėshtė ngritur pėr tė zgjuar ide tė mėdha, tė tėrheq si magnet me atė grinė e pėrhershme dhe mbizotėruese, qė s’ėshtė tjetėr, veēse ngjyra, e cila tregon vjetėrsinė e gurit dhe tė vetė qytetit, si njė tempull guri.

Nė kėtė qytet vihet re njė ndryshim pozitiv nė rikthimin e ēekanėve tė gurėpunuesve nė ndėrtimine rrugėve tė saj, tė cilat janė krenare pėr kėtė qytet (qytetin tim). Akoma mė shumė pėr qytetin tim do t’ju tregoj, pasi ta keni vizituar.

Gjirokastra ime ėshtė shumė e bukur,

qėndisur me gurė, ngjason porsi flutur.

Pranė dritares rri dhe mendoj:

Gjirokastra ime, padyshim, do tė ndritojė…

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:07 pm

Nė fokus : Ēėshtje tė mėsimdhėnies

nga Matilda ĒerepiNė qendėr tė vėmėndjes sė mėsuesve dhe tė tė gjithė hallkave tė arsimit sot ėshtė pėrsosja e strategjisė sė mėsimdhėnies e mėsimnxėnies. Prej vitesh tashmė punohet me strategjinė “Me nė qendėr nxėnėsin dhe rezultatet e nxėnėsve”, metodologji, qė ka rezultuar e sukseshėme dhe frytdhėnėse nė sinkronizim tė plotė me hapat pėrpara qė ka hedhur arsimi ynė si dhe me kėrkesat e kohės. Prej kohėsh nė arsim ėshtė studiuar dhe provuar se nxėnėsit i pranojnė e i pėrvetėsojnė mė mirė njohuritė duke qenė vetė aktorėt kryesorė tė orės sė mėsimit. Harmonizimi i mirė i metodave e teknikave bėn qė nė klasė tė zhvillohet njė mėsim gjithėpėrfshirės, ku asnjė nga nxėnėsit nuk ndihet i pėrjashtuar. Rezultatet kanė qenė tė mira dhe me kategoritė e nxėnėsve tė dobėt, tė cilėt te mėsimdhėnia tradicionale ndiheshin tė lėnė “pas” nga nxėnėsit e tjerė. Nė mėsimdhėnien e sotme njė rol tė rėndėsishėm zė dhe pėrdorimi i bazės materiale me shfrytėzimin e saj me efikasitet tė lartė duke ua konkretizuar nxėnėsve njohuritė nė praktikė. Njė ndėr faktorėt e rėndėsishėm tė mėsimdhėnies, ndėr tė tjera, ėshtė dhe stafi pedagogjik, pėrgatitja shkencore e tij nė mėnyrė qė te nxėnėsit tė transmetojė profesionalisht njohuritė e lėndės. I rėndėsishėm ėshtė dhe komunikimi, i cili ėshtė vendimtar nė disa raste pėr tė arritur dhe rezultate tė mira dhe pėr tė krijuar partneritet tė qėndrueshėm. Mbi kėtė temė nuk janė kurrė tė tepėrta pėrvojat individuale, argumentat dhe mbi tė gjitha demokratizimi nė arsimin tonė. Kalojmė nga mėsuesi tradicional tek mėsuesi bashkėkohor, i cili ėshtė i ndjeshėm kundrejt nxėnėsit tė tij dhe jo thjesht njė mėsimdhėnės.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:07 pm

Problemore

Rubrika : SHQETĖSIMEFemina Abazi, klasa e IXBTė gjithė ne jetojmė nė njė planet qė quhet TOKĖ dhe tė gjithė jemi tė barabartė. Shqetėsimet janė njė ironi fati pėr ēdo ditė, orė, sekondė tė jetės njerėzore. Viktimat nė kėtė mes jemi ne fėmijėt, qė pėrballemi ēdo ditė me to, por mė shumė adoleshentėt, qė nuk mundt’i kuptojė ēdo njeri. Unė jam njė adoleshente nga shkolla 9 vjeēare “Andon Zako Ēajupi”. Ēdo nxėnės ashtu si dhe unė has gjithmonė shqetėsime. Nė disa raste e kuptojmė qė shkaktarė tė kėtyre shqetėsimeve jemi ne, por edhe mėsuesit, tė cilėt nuk mbeten pas. Mėsuesėt janė ata, qė na lėndojnė me fjalė dhe veprat e tyre, sikur ne tė ishim njė send pa vlerė, prandaj edhe ne nervozohemi nė njė farė mėnyre. Ky ėshtė botkuptimi ynė dhe pse mund tė jetė i gabuar. Shqetėsimet kryesore, qė ne hasim pėrditė janė: Mosmarrėveshjet Mėsues - Nxėnės, Nxėnės - Nxėnės, fyerjet e ndryshme, gjithashtu dhe pėrdorimi i dhunės fizike. (Kjo e fundit rrallė dhe ka pėrjashtime pėr pjesėn mė tė madhe tė mėsuesve). Pėrveē kėtyre ne e duam ambientin e shkolės mė tė pastėr, mė tė bukur, duke e gjelbėruar atė, duke mbjellė pemė dhe jo duke i prerė ato. Shqetėsimet tona nuk kanė fund, prandaj unė po i mbyll kėtu, duke menduar se kam thėnė mė kryesoret. Shpresoj qė mėsuesit, mėsueset apo dhe vetė nxėnsit tė mos jenė keqkuptuar dhe gjithashtu po shpresoj t’i lexojnė mirė shqetėsimet tona duke vendosur diēka nė mendje.

Ju faleminderit

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:08 pm

“Shkolla ėshtė drita e jetės”. Tė veshim uniformat e shkollės dhe tė dimė tė komunikojmė nė radhė tė parė pėr veten, pastaj pėr tė tjerėt.Uniforma dhe mėnyrė e komunikimit nėshkollė

nga Liljana Golemi, klasa e IXB

Tė gjithė nė kėtė botė jemi tė barabartė dhe kemi tė drejta tė barabarta. Por secili nga ne mund tė ketė ekonomi ose veshje mė tė mirė. Nxėnėsit qė mund tė kenė kėto veēori, tė cilat i pėrmenda pak mė sipėr ndihen mirė, por ka nga ata nxėnės, qė nuk kanė mundėsi pėr tė ndėrruar veshjet e tyre ēdo ditė dhe nė kėtė mėnyrė ata e ndiejnė veten paksa ndryshe nga tė tjerėt. Por qė tė gjithė tė ndjejmė se jemi tė barabartė dhe ēdo ditė mos tė vrasim mendjen se ēfarė do tė veshim. Uniforma ėshtė zgjidhja e tė gjitha kėtyre, pėrveē faktit qė na bėn tė dukemi nxėnės tė vėrtetė. Ndoshta kjo fjalė nuk u pėlqen tė gjithėve, por duhet tė kuptojmė qė ēdo veshje pėrshtatet me vendin nė tė cilin ndodhemi. P.sh. njė minifund dhe njė bluzė e hapur nuk mund tė vishen nė shkollė, sepse vėmendja e tė gjithė djemve tė klasės largohet nga mėsimi dhe shkon tek ato bluza tė hapura, sikur ato tė ishin tema kryesore tė mėsimit… Jo vetėm njė uniformė na bėn ne tė dukemi tė edukuar ose tė kulturuar, por mėnyra e tė folurit ėshtė ajo, qė tregon sesi secili prej nesh shfaq veten e tij. Ne nxėnėsit e tepėrojmė ndonjėherė ”me tė folurin e tmerrshėm”, kryesisht djemtė, tė cilėt mendojnė se tregojnė zgjuarsi ose trimėri, por duhet tė dinė se zgjuarsia tregojnė ata, qė flasin si nxėnės tė kulturuar e nuk marrin nėnat nėpėr gojė, sepse janė ato qė i mėsojnė tė hedhin hapat e para; i mėsojnė tė flasin e tė dinė tė respektojnė tė tjerėt. Do tė doja t’ju thoja tė gjithė nxėnėsve se ne jemi e ardhmja e Shqipėrisė dhe kemi pėr ta bėrė Shqipėrinė njė Shqipėri Evropiane. Ta tregojmė veten tonė si njerėz tė kulturuar dhe t’u tregojmė tė gjithėve qė Shqipėria do tė arrijė atje, ku kemi dashur gjithmonė, por vetėm nėse ne dimė si tė veprojmė.

“Shkolla ėshtė drita e jetės”. Tė veshim uniformat e shkollės dhe tė dimė tė komunikojmė nė radhė tė parė pėr veten, pastaj pėr tė tjerėt.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:08 pm

Krijimi ėshtė art i veēantė dhe ne nė kėtė rrugėtim tė bukur jemi nisurLe tė zgjojmė ėndrrat[b]Shpėrthimet poetike kėrkojnė qė tė administrohen dhe tė nxiten. Nė redaksinė e gazetės « LIRSHĖM » kanė mbėrritur mjaft krijime tė nxėnėsve, qė shprehin ndjenjėn me njė temanikė tė larmishme. Duhet tė nxiten kėta nxėnės tė talentuar. Madje kjo rubrikė krijon premisėn pėr tė parė nivelin krijues tė nxėnėsve dhe ėshtė njė ballafaqim publik midis nxėnėsve tė shkollave 9 vjeēare. Shpesh herė ndiqet njė praktikė e gabuar. Bėhen konkurse, apo prezantime tė krijimeve nė « FJALA POETIKE » dhe juritė, nuk kanė nė pėrbėrjen e tyre njerėz tė penės, poetė, shkrimtarė tė afirmuar. Shpesh ata, qė do tė fitojnė janė pėrcaktuar mė parė. Kjo praktikė duhet tė eliminohet.
Ledion Qendro

Dėbora bie lehtė ,

si vesa pėrmbi gjeth,

e butė e brishtė,

re vogėl.

Ē’kam frikė

se mos mė vdesė…

Dėbora bie lehtė,

si flutur e zbardhur.

Mė dehu kjo natyrė

me flutura mbuluar…MonotoniE njėjta zhurmė

nėpėr rrugė …

Mė mėrzitur

hapat e kalimtarėve,

tė gjithė, pothuajse,

ecin me njė ritėm,

Tė njėtat fytyra,

Pothuajse, ēdo ditė,

m’u mėrzitėn rrugėt

dhe njerėzit hipokritė.* *

Natėn tė gjithė humbasin nėpėr ėndrra,

ndėrsa unė gjumin sfidoj.

Flas me hėnėn, me yjet, me qiellin,

ndryshe nga tė tjerėt,

zgjuar ėndėrroj.

Pres njė yll tė kėputet e tė bjerė

e unė atė ēast tė shpreh njė dėshirė,

Tė thėrras emrin tėnd me qindra herė

e tė vazhdoj tė ėndėrroj nė errėsirė.Hasan ShenoSi njė tingull muzike “fjala nėnė”

rrjedh nga shpirti fėminor.

Shpirti i nėnės, shpirt i pastėr,

ka pėrbrenda njė det “Hyjnor”…Malli pėr atdheunVite kanė kaluar,

larg nė vetmi,

por s’tė kam harruar,

e dashura Shqipėri.Rrugėt me kalldrėm

mė shfaqen nė sy,

fytyrat e njerėzve

i shoh tek ty…

Kur ndodhesh larg

mėrguar.

Ēdo tė thotė Atdhe,

ke pėr ta kuptuar!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:09 pm

Liljana GolemiNė natėn me hėnė

vallėzoj rreth yjeve,

nė ajrin e pastėr,

kėndoj rreth maleve e pyjeve,…

Nė ditėn plot shkėlqim

fluturoj rreth qiejve

dhe veē me pak fjalė

gjithė jetėn adhurime…

Femina AbaziPse vallė kjo botė plot ngjyra,

po mė duket si shtrigė me 100 fytyra?

Pse vallė sot, kur qielli ka kaltėrsi,

sytė e mi shohin bardhė e zi?

Zemra ime po tretet ngadalė,

pėr njė dashuri qė koha e ka ndalė.

Pėr ty, i dashur, po vajtoj,

tė ulem nė gjunjė e tė kėrkoj,

tė mos harrosh atė dashurim,…

Mallkuar qofshin sytė e mi,

mallkuar qofsh dhe ti

qė shpirtin ma le nė lėndim…

mė shkatėrove zemrėn…

Lamtumirė, ti qė mbete vetėm njė emėr.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:11 pm

Pertisian Zhibaj

Klasa e IXBPėrpjekje pėr tė dhėnė “pėrvojė” dashurimi.

A duhet tė nxitet nėj besnikėri e tillė nė dashurim?… Le tė diskutojmė

Shumė njerėz nė kėtė botė mendojnė se me dashuri do tė arrijmė gjithēka, por gabohen rėndė. Nga dashuria humb gjithēka, humb jetėn, humb lumturinė, humb gėzimin dhe fiton luftė, lot, vuajtje dhe zhgėnjim. Dashuria me shikim tė parė ėshtė ėshtė “improvizim”, ėshtė ndoshta, pėr fat tė keq nė disa raste, dramė dhe pikėllim. Dikur vite mė parė jetonin bashkė njė vajzė dhe njė djalė. Nė natėn e errėt e me shi djali pyet me ēudi: “Ēdo tė bėje ti, zemėr, sikur unė tė mos jetoj?!”

“Edhe unė nė prehėrin tėnd shpirtin do ta sakrifikoj”.

Kaluan vite dhe fati e degdisi rrugėve tė tij, ata u larguan dhe u ndanė si fėmijė. Ata kishin kohė pa u takuar e pa u parė. Njėri tjetrit nė telefon nuk i kishin dalė. Njė ditė nė lajme prezantuesja tha: “Nė fshatin pranė, dy ditė mė pare, ka vdekur njė djalė…”, dhe fotografinė tregoi. Ajo, siē po qėndiste, e njohu dhe gishtin shpoi. Qė nga ajo ditė nuk hante e as pinte, vetėm e sėmurė nė shtrat rrinte. Nėna e merakosur pranė i qėndronte… As doktori nuk e gjente ē’sėmundje e mundonte. Kaluan dy muaj dhe gjendja e saj po vėshtirėsohej dhe ajo e tmerruar avash- avash nga jeta po largohej. Atėherė ajo i tha nėnės: “Dėgjo, dy muaj mė pare, nė fshatin pranė, ka vdekur njė djalė, tė lutem pranė tij tė mė bėsh njė varr…” . Kjo ishte fjala e fundit qė ajo shqiptoi, pastaj e heshtur sytė i perėndoi. Meqė ishte amaneti i fundit, nėna ia plotėsoi. Nė gėrmadhat e tyre kjo ėshtė shkruar qė ta lexojnė brez pas brezi ata qė janė tė dashuruar.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:11 pm

Luiza Lazaj

Klasa e VIIIA

Ē’tė pikturoj vallė?

Jam ulur nė tryezė dhe nis tė pikturoj.

Po ēfarė tė pikturoj vallė?

Tė pikturoj njė trim me kalė?

Apo mos ndoshta natyrėn e qetė,

njė natyrė tė vėrtetė?

Nuk di si tė nisem nė pikturim,

kam shumė gjera nė mendim.

Ndoshta Piter Panin apo Borėbardhėn…

Po nga kėta cilin vallė?

Nė dorė mora penelin,

me tė kaltėr e nisa qiellin,

me tė verdhė diellin,

e bėra dhe njė lėndinė,

plot me bar e trėndelinė.

As lulet nuk munguan,

por mė shumė e zbukuruan…

por edhe lumi nuk mungoi,

si njė pasqyrė natyrėn zbukuroi…

Ngjyra ngjyra e plot lezet,

e pėrfundova natyrėn e qetė…

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:12 pm

Arbiola Karalli

I pafat

I vetėm nė shtėpi

I vetmuar, pa njeri, si qiri qė shuhet,

ti po rri i heshtur, kėrkon tė flesh,

por nuk fle dot.

Kėrkon tė qeshėsh, por nuk qesh dot.

brenda nė shtėpi tė ka mbėrthyer vetmia;

larg atdheut ti qėndron

dhe kujton me dashuri Atdheun.Lutėsia e nėnėsDjalit tė saj dėshmorFilloj tė shkruaj,

tė shkruaj ca fjalė

mes dhimbjes dhe trishtimit,

tė thur vargje pėr nėnėn qė pret djalin e saj.

“Eja , bir i nėnės, eja mė gėzo!

Ndiej mallkim, bir, qė mua mė shtrėngon…

Pa ty nėna nuk ka jetė,

pa ty nėna s’rri kurrė e qertė.

Eja, eja, bir, mė shtrėngo, tė tė puth duart e buta,

Eja tė mposht mallin,

flokėt prej argjendi tė t’i ledhatoj si dikur.

Eja sa mė shpejt, o biri im i dashur,

eja tė mė marrėsh dhe tė ikim tė dy si shenjtorė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:12 pm

INKURAJIMXhelo Zilfo

*

Ti mė thua:

“ Shpirt i mamit , zemėro!”

Ti, moj nėnė , nėnėzo,

tė kam xhan s’tė lėndoj,

kurrė nuk do tė zemėroj…

*

Mėsuesja jonė e dashur,

ti pėr ne je prind i dytė,

tė kemi nė zemėr,

na mban porsi sytė…Mario ZaniGjirokastėr, vendlindja ime,

mbete pėrherė nė zemrėn time…

Sado larg qė tė shkoj,

Ty, jo kurrė s’tė harroj…

Kėtu u linda, kėtu u rrita,

edhe jotja ėshtė merita,

pėr kėtė qė jam unė sot,

pėr atė qė do tė bėhem mot…

Edhe pse jam larg me kilometra,

nė zemėr

vetėm me milimetra…Megi Bineri

Bukuria

Qiriri prej meje ka mėsuar,

tė digjet e tė pėrvlohet…

Duke u pėrvėluar

tė qeshė e tė gėzohet,

tė bėhet zjarr e flakė,

tė tretet pak e nga pak,…

Ti i mėsove trandafilit,

tė ēelė e tė lulėzohet,

tė pėrvėlojė bilbilin

e ta bėjė tė pėlcasė,

njė fjalė tė mos i flasė,

dhe nga kjo t’i vijė njė e mire

tė zbukurohet mė shumė

e tė mos tė ketė mėshirė

po ta lėrė dhe pa gjumė.Aldona RabajJeta ėshtė si njė trėndafil …

Lehtė ta kėpusėsh,

por vėshtirė ta lulėzosh.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:13 pm

Zakeo Jano

Falja dashurinėDashuria ėshtė e shtrenjtė,

jo gjithkush e ka,

Dashurinė kėrkon

dhe askush ta fal.

Pse shumė njerėz sot

s’janė si unė e ti,

dashurinė e tyre

s’e ndajnė me njeri.

Dashurinė tėnde

dikush e kėrkon,

falja ti atė,

pse kaq e mundon.

Ai ėshtė i vetėm

dhe pa lumturi,

kaq shumė e gėzon

veē kjo dashuri.

Dashurinė tėnde,

qė i ri t’ia japėsh

dhe me zemėr plot

dorėn qė t’ia zgjatėsh.

Pse nuk ke mėshirė,

ki pak dhėmbshuri,

ashtu si ty ta falėn

falja edhe ti.

Mėso dhe ti,

mėso prej dashurisė,

mėso ti prej jetės

dhe prej mirėsisė.

Mos u bėj gjakftohtė,

ai ėshtė si ti,

falja ngrohtėsinė,

jepja dashurinė.

Ti do tė jesh i lumtur,

kur ai tė jetė,

dashurinė tėnde,

pret ai tė ketė.

Dashurinė dhuroje

bėje ti tė lumtur,

jetėn zbukuroja,

bėja mė tė bukur.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:13 pm

Kuriozitete e Mite

Pėr dijeni

Sot njihen 15 lloje tė ndryshme kanceresh, qė shkaktohen nga duhani.

Njeriu, qė tymos njė paketė nė ditė, nė njė vit ka depozitur nė mushkėri 1kg blozė.

Ēdo cigare, qė pini shkatėrron tetė minuta jetė.

Rreth 1.1 miliardė njerėz, nė mbarė botėn, pijnė duhan.

Nė vitin 1990 ka pasur 3 milionė vdekje tė lidhura me duhanin.

Pritet qė nė vitin 2025 -2030 vdekjet tė rrriten me 10 milion.

Nė njė dhomė, ku ėshtė pirė 1 paketė cigare personat e pranishėm kanė thitur tym tė barabartė me prirjen e pesė cigareve.

Njė cigare ėshtė ēelėsi i njė pakete dhe i njė fundi tė tmerrshėm.

Duhani ul aftėsinė pėr shijuar e pėr tė nuhatur, shton parakohe rrudhat dhe, sipas disa studimeve tė kohėve tė fundit, ndikon keq edhe pėr dėgjimin. Nė njė dhomė, qė ka tym duhani monoksidi i karbonit hyn nė gjak tek ai, qė nuk e pi pas 30’.

Nga pirja e duhanit shkaktohen: 99% e rasteve nė tru, 85% e rasteve hemoragji nė tru, 90% e rasteve kancer nė mushkėri, 99% e rasteve kancer i laringut, 80% e rasteve kancer nė stomak, 56% e rasteve kancer nė pankreas, 90% e rasteve sėmundje e zemrės.

Pėrgatiti: Femina AbaziKuriozitete

Numri mė i madh i tė vdekurve u shkaktua nga thatėsia. U shėnua mes viteve 1876-1879 nė Kinė me rreth 9-13 milionė viktima. (E pėrgatiti Megi Bineri)Flutura e natės kaktungrėnėse

Flutura e natės ha me shumė oreks. Nganjėherė mbllaēitet nė rrugėt pėrmes brezit tė madh tė kostuar tė katuesve nė Australi. Ajo ka shkuar nė Meksiko, ku bimėt me gjemba japin frute tė pėlqyera dhe prodhim tė rėndėsishėm bujqėsor. (E pėrgatiti Aldona Rabaj)Fjalė tė urta

Larg atij, q ė tė lėvdon, duaj atė qė tė qorton.

Libri ėshtė arena e tė mėsuarit.

Duaje librin burimin e diturive.

Thika nuk dhėmb nė mish tė huaj.

Nuk ėshtė e thėnė tė dish gjithēka.

Atdheu ėshtė si familja, e ndejmė nevojėn e tij, kur na mungon…

Ai qė nderon Atdheun, kur ėshtė i vogėl, do t’i dalė zot, kur tė rritet.

I mblodhi: Hasan Sheno

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:14 pm

Sa e vėshtirė pritjanga Kristiana Dono

Kjo fjalė e dhimbshme. Nė shumė vende njerėzit presin pėr gjėra tė ndryshme. Nė Shqipėri nėnat presin lajmet nga djemtė qė kanė mėrguar. Nė Amerikė, gratė, vajzat dhe nėnat presin djemtė dhe burrat, qė kanė vajtur nė luftė. Nė vendet e botės sė tretė njerėzit presin dhe shpresojnė pėr njė jetė mė tė mirė. Nė azilet e vendeve tė ndryshme pleqtė presin vdekjen t’u vijė. Nė maternitete tė ndryshme nėnat presin fėmijėt e tyre tė vijnė nė jetė. Nė vende tė tjera jetimorėt presin prindėr qė t’i adoptojnė kėta fėmiėj.Ashtu si gonxhja e trėndafilti qė pret tė ēelė. Ashtu siē pret zogu qė vezėt tė ēelin, ashtu siē pret shqiponja e vogėl tė fluturojė, ashtu dhe ne presim qė jeta jonė tė ndjekė rrjedhėn.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:14 pm

Pėrēapje pėr t’u futur nė labirinth krijimi

Donatela Kanani

Njė natė e errėt vetėm pėr ty

Me pamjen e njė njeriu qė ecėn ngadalė, ndien dhimbje, por ecėn pa fjalė. Nė perėndimin e ditės dhe pse e lodhur, eci dhe eci me sytė e njomur! Mbi zemrėn e kalbur, shpirtin e tretur, nė zjarrin e pashuar me buzėn e etur. Nga pamja e lire, nga brenda prangosur, nė sjellje tė mirė, ndėrgjegje tė “sosur”… Me jetė tė shndėrruar nga ndjenjat e zjarrta. Sa humbje, sa lot, o Zot, sa trishtim po ndiej tani tej, thellė nė shpirtin tim. Jam e brengosur, e vrarė si me thikė dhe mė duket siku trupin po ma bėjnė copė e ēikė. Nėse do tė ekzistonte vetėm mirėsia, njerėzit do tė ishin tė velur nga dashuria. Vuaj, vuaj dhe akoma do tė vuaj si njė e prangosur nė veten time. Them kur do tė vijė ajo ditė qė do tė mund tė lė shpirtin tim tė lire. Sadoqė them jam e mbushur me hakmarrje… Kurrė nuk kam dashur qė njerėzit tė vuajnė pėr shkakun tim dhe ndoshta ju e dini… Jam e lėnduar pa masė. Po pres qė jeta ime tė shuhet si njė kandil qė ėshtė tepėr i ri dhe tė mos ketė mundėsi tė ketė atė zjarr pėrsėri. Si njė natė e errėt tani po ndihem pėrsėri. Kur vetmia dhe mendja tė pushton, pothuajse ēdo gjė e harron dhe pėr njė ēast ti krahasohesh me njė njeri, qė ka humbur kujtesėn, duke tė lėnė mbresa. Edhe sa akoma do tė vazhdojė vetmia; nė venat e mia tė burojė si njė sėmundje qė ti kėrkon qė ta kurosh, por vetėm pėr disa njerėz ajo vazhdon duke buruar akoma dhe ti nuk ke mundur ta kurosh atė as me ato pak ėndrra. Qielli sonte ėshtė gri unė nga vetmia po tretem si qiri. Retė pėrpiqen tė qajnė duke lėnė vetminė t’ia dalė mbanė. Sa pak dritė qė paska nė dhomėn time, sa errėsirė qenka kėtu! Sot edhe dhimbja po mė mundon kot… Po mė kujtohet dikush qė ia arriti qėllimit tė mė lėndonte duke mė lėnė kujtime tė hidhura, por qė nuk ekziston mė pėr mua dhe pėr ty, sepse qielli tashmė u nxi; humbi dhe kujtesa ime bashkė me ty. Retė nisėn tė vajtojnė pėr njė kujtim qė kurrė mė kėtej e tutje nuk do tė ekzistojė. Shkuan ėndrra, shkuan vuajtjet pėr njė tė pashpresė qė me zė tė ulėt lulet. Ja po nis njė ditė e re plot gėzim qė mė vonė kthehet pėrsėri nė njė trishtim

Iku shkoi dhe drita… Tani po ndodhem nė errėsirė dhe jam e rrethuar nga njė shirit i zi i pakuptimtė. Dikush po pėrqiqet tė mė thotė qė gjeja e mire ekziston nė kėtė botė. Dhe unė po pėrpiqem tė besoj. Nata e errėt po mė ndjek nga pas, duke mė pėshpėritur me zė tė ėmbėl, duke mė thėnė: “Unė jam mikja jote, Nata. Kam qenė dhe unė dikur si ty. Tė dėgjova duke pėshpėritur dhe njė moment m’u duk sikur unė isha si dikur njė njeri. Por mė dėgjo nėse zemra jote ėshtė natė, ti nuk do tė jesh shumė ditėgjatė. Kėtė mesazh e ke nga mikja jote “Natė” ”.

Po rri e po mendohem tė iki me natėn dhe ndoshta gjej pak lumturi apo tė rri nė dritė me zemėr tė mirė.

E mendova: “Do tė rri me dritė, me zemėr tė nxirrė, sepse vetėm kėshtu do tė mund tė shkruaj pėrsėri..

Njė natė e errėt vetėm pėr ty”.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:15 pm

Interesantja nė faqet e gazetės sonėMe atė hedhjen si prej kanguri, nxitoj tė vendos diku aty flamurin shqiptar.Mariglena Bishani, klasa e IXA

Udhėtim nė hapėsirė

6 mars 2008. Sot ėshtė dita mė e veēantė e jetės sime. Unė jam njeriu me moshė mė tė re, qė do tė zgjerojė vizitėn pėrtej kufijve tė rruzullit tokėsor. Jam gati tė shoh ato qė Zoti ka krijuar me dorėn e tij. Pėr pesėmbėdhjetė minuta duhet tė nisemi. Tė gjithė po mė ndihmojnė tė vishem me atė veshjen e veēantė prej astronauteje. Minutat ikin, sa hap dhe mbyll sytė. Tani mbeti vetėm njė minutė, njė minutė qė do tė numėrohet mbrapsht dhe do tė shėnojė nisjen tonė. Unė ndodhem brenda anijes kozmike, sė bashku me kolegėte mi. Jashtė janė mbledhur me qindra njerėz, qė duan tė shohin kėtė nisje spektakolare. Tė gjithė janė paksa nė ankth dhe kėtė e shoh tek njerėzit qė i mbajnė duart tė kryqėzuara dhe tek tė afėrmit tanė, qė luten here pas herė. Numėrimi tashmė ka filluar: 60, 59, 58, 57…3,2,1 dhe njė zė i forte, qė thotė “Nisu!”. Mekanizmat lėvizėse tė anijes kozmike vihen nė punė dhe nė fund arrijmė tė ngrihemi. Tani, nė kėto momente, ndjenjat e mia janė tė ngatėrruar se kurrė me emocione, lumturi dhe ankth nė tė njėtėn kohė. Anija kozmike po ecėn me njė shpejtėsi marrarendėse. Udhėtimi ynė do tė zgjasė plot dy javė. Ky ėshtė njė udhėtim tepėr i veēantė pėr njė pesėmbėdhjetėvejeēare si unė. Mė nė fund gjendemi nė hapėsirė. O Zot, sa e mrekullueshme! Ēdo gjė qė shoh ėshtė unike dhe e bukur dhe e bukur! Nė kėtė hapėsirė tė pafundme shoh yjet, asteroidet, meteorėt, ėndėrr gjatė gjithė kohės. Destinacioni ynė ėshtė planeti i famshėm i hėnės. Udhėtimi ynė vazhdon e vazhdon. Sot ėshtė data 19 mars 2008. Tashmė, pas shumė e shumė ditėsh tė bukura, pra edhe tė lodhshme brenda atyre katėr mureve tė hekurta tė anijes kozmike, ne gjendemi nė hėnė. Bėjmė njė ulje tė ngadaltė dhe mė pas hapet dera, tė gjithė tė gėzuar dhe tė entuziazmuar zbresim dhe mė nė fund arrijmė ėndrrėn tonė. Arrijmė atė ėndėrr qė kėmba jonė tė shkelė nė tokėn e shkrifėt tė hėnės. Me atė hedhjen si prej kanguri, nxitoj tė vendos diku aty flamurin shqiptar. Tani ne e kemi njė dėshimtar qėdo t’i tregojė botės qė dhe shqiptarėt janė tė aftė ta nderojnė veten e tyre. Vizita mbaroi. Ishte vėrtete shumė e shkurtėr, por mua m’u duk njė pėrjetėsi. Tani ka ardhur koha tė kthehemi. Kolegu ynė, Mikeli, po na i bėn me shenjė qė tė mblidhemi tė gjithė nė anijen kozmike. Po afrohemi drejt derės, por pėrpara se tė hyjmė brenda, kthejmė edhe njė herė kokėn prapa dhe mė pas largohemi mė tė plotė se kurrė, qė mė nė fund ia arritėm qėllimit. Qė tani e tutje pėr tė gjithė ne do tė fillojė monotonia e pėrditshme dhe nė momentet, kur do tė jemi tė vetmuar, do tė na ngushėllojnė kujtimet e mbetura nga ai planet i mrekullueshėm, qė sapo lamė pas. Sot data shėnon 2 prill 2008. Kjo botė shėnon edhe mbėrritjen tonė nė tokė. Jemi tė gjithė tė lumtur qė udhėtimi pėrfundon me sukses. Tani po hapet dera. Sa shumė njerėz gazetarė dhe kamera pa fund gjenden kėtu! Fotografėt po na verbojnė me dritat e aparateve dhe veshėt po na shurdhohen nga shkrepjet e tyre. Mjafton njė tapet i kuq pėr tė parakaluar dhe unė jam e famshme. Mė vjen keq qė duhet t’i vijė fundi rrėfimit tim pėr nė hėnė, por besoj se e kuptoni, tani qė jam e famshme, kam shumė intervista pėr tė dhėnė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:15 pm

Faqja jonė e tregimit

Sprovė

Ėngjėlli ynė i pafat Adela…

Nga Sindi Islamaj

Sa ditė e bukur, sa natė e ngrohtė! Po pse ne jemi kaq tė ngrohtė?! Tė gjithė po qeshim, tė gjithė po gėzojmė, veē ne si grup rrimė dhe vajtojmė… Po pse po qajmė? S’e kuptoj,… Mos ndoshta pėr Zotin tone, qė na tradhėtoi?! Po vuajmė pėr njė ėngjėll tė ri, qė Zoti s’e la nė gjirin tonė tė rrinte! Po kush tė mori larg nga ne? Po kush ta mori shpirtin e ėmbėl e ta ēoi lart nė re?! Kush ta mori bukurinė? Kush na e fashiti dashurinė? Kush tė pa dhe tė hėngri me sy? Kush ta fashiti dhe ta rrėmbeu atė ēiltėrsi? Kush na shkatėrroi? Kush na mallkoi dhe trėndafilin tonė kaq larg e ēoi?! Po pse pikėrisht ty, o ylli ynė? Pse ty, o ėngjėlli ynė? Ēfarė kemi bėrė qė kėtė ta “meritojmė”? Nė kėtė ditė qė tė gjithė po marrim dhe japim dashurinė, ne po tė japim ty pėr tė tė mos tė marrė pėrsėri. Pse, o ZOT, pse na e more, pse kaq e pashpirt me tė u tregove?! Ikėn ėndrrat, vajtėn shpresat e asaj familjeje, qė fati po ia gllabėron brezat. S’ka mė dashuri, jo s’ka mė lumturi pėr atė familje, pėr atė shoqėri, ku gjithēka fluturoi si era bashkė me ato sytė e tu, ADELA. Kėtė ditė tė ngrohtė shkurti dhimbja mbuloi shpirtin, sytė tona si mantel i zi i veshur me lot. Sot qė ti, e dashur, ditėlindjen tėnde feston, ne frytet e humbjes sė shoqes sonė tė vajtojmė?!

Sa dhimbje, sa lot, sa vaj i derdhur pėr yllin tonė tė bukur qė nė shtratin e vdekjes dergjet e vdekur! Sa e hidhur kjo ndjesi, sa na dhemb, kur mendojmė se s’do tė kemi mė ty… Pa na thuaj, o ZOT, si t’ia bėjmė ne tani? Ku tė gjejmė forcė pėrsėri tė qeshim? Ku tė gjejmė prapė shoqen tonė tė flasim, tė gėzojmė?! Tė besojmė tek ty, o dashuri? Si tė besojmė ne te ty, kur ti nuk mendove aspak pėr dy sy, tė cilėt me gjithė forcėn qė kishim tė dedikoheshin nė ēdo ēast ty! Si tė ulemi nė ato banka? Si tė shkelim nė ato klasa, kur na bėjnė tė mendojmė veē pėr njė emėr, qė tani e mori nė gjirin e saj parajsa? Ku je, o Zot, ku je tani? Merrna tė gjitha ato ēka kemi, veē atė qė duam jo; veē ėngjėllin tonė kthenani, ju lutem, na e plotėso kėtė dėshirė. Vonė… sa vonė… Nuk ka mė jetė mė pėr ėngjėllin tonė. Po ikėn qė tė mos kthehet mė kurrė… Dhe njė tjetėr po na qėllon me gurė. Jemi tė mbytur e s’dimė ē’tė bėjmė. Na iku dhe zėri, po lotėt s’kanė mbaruar. Urojmė qė kjo tė jetė veē njė ėndėrr dhe jo realja qė po na shikon vėngėr. Dhe faqet e fletave po mbarojnė, veē dhimbjet tona me klithma nuk pushojnė, po flasin, po qajnė, po vujanė pėr njė bukuri qė vdekja po e fik, sikurse njė qiri. Po gdhihet dhe qielli na duket i zi, ndėrkohė qė shtyllat e muajve mbajnė emrin e saj me shirit tė zi,… Nuk kemi mė fuqi tė vuajmė e tė shkatėrrohemi, ndėrkohė qė banesės sė fundit po i drejtohemi. Nuk kemi fuqi tė tė lėmė vetėm ty! E si mund ta lėmė vetėm atė ėmbėlsi. Thjesht ėshtė gjėja mė vėshtirė nė botė qė ty tė tė themi lamtumirė sot. Ti ke vdekur, por as vdekja nuk po tė prish dot prapė,… Duket sikur je nė gjumė dhe sheh ėndėrr sot. Ej, zemra ime, mos fli tani tė lutem! Ti zgjohu, hapi ata sy. Pse nuk zgjohesh? Pse s’pėrmendesh? Ende e hutuar nėpėr ėndrra endesh? Me kė tė flasim, me kė tė bėrtasim? Po tė shtrėngojmė, por buzėt e tua nuk lėvizin qė tė na lehtėsojnė. Dhe kjo na bėn tė kuptojmė se kėtu ēdo gjė mbaron. Nė kėtė ditė shkurti, kur qielli ėshtė plot yje, ti po largohesh nga ne pėr t’u bėrė njė prej tyre. Mallkuar qoftė kjo date, qė mori ėngjėllin tonė tė pafat!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi