Arti publicist i tė rinjve

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:26 pm

Nga Letėrsia Botėrore e sotme

Informacion i ri

ngaAleksandra ShabaniSi rrjedhojė e lidhėsisė sė krijuar me shumė simotra nė botė kohėt e fundit na kanė ardhur nė Lidhjen e Krijuesve “Pegasi” Gjirokastėr shumė materiale interesante qė botohen sot edhe nė fushėn letrare.

Ėshtė pėr t’u pėrmendur kėtu revista braziliane e poetit, shkrimtarit dhe botuesit Jose Roberto Sechi, e cila ka njė ndėrtim kompozicional tė bukur. Nė kėtė revistė tė quajtur “Pense Aqui” revista de arte Postal, ekspozohen punime nga e gjithė Bota tė kėsaj gjinie, tė cilat tregojnė pėr zhvillimin e njė letėrsie eksperimentale nėpėmjet kosakrimit tė mendimit me figurėn e vizatuar, ku njė rol parėsor lot arti postal. Vetėm me njė vėzhgim inteligjent mund tė konceptosh e tė shtjellosh se ēfarė ėshtė dashur tė pėrcjellėsh me “diagramėn” e paraqitur. Pėr tė krijuar njė ide tė qartė nė lidhje sa mė sipėr po publikojmė dy skicime tė tilla:

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:26 pm

Piknik nė malin e Ēajupit

U shtrimė nė bar dhe filluam tė rrotulloheshim qė nga maja e njė maloreje. Ishte njė aventurė e paharrueshme!…

Antoneta QiriciNjė fletė nga ditari im

E shtunė, 20.04.2005.

I dashuri ditari im! Sot pėr mua ka qenė dita mė e bukur e jetės sime, njė ditė e mbushur plot me surpriza. Surprizėn mė tė bukur ma bėnė prindėrit qė nė mėngjes. Sa hapa sytė, mė erdhi mami te koka dhe mė tha se do tė shkonim pėr piknik nėMalin e Ēajupit. Kur mora vesh kėtė gjė, u ēova menjėherė nga krevati shumė e gėzuar,lava sytė dhe po pėrgatitesha. Nė atė kohė ra zilja e derės, e cila mė dha njė ndjesi tė ēuditshme. Vrapova pėr ta hapur dhe ē’tė shoh? Para meje qėndronte kushėrira e ardhur nga Greqia. Kjo ishte njė surprizė tjetėr e veēantė pėr mua. Mė pas, u pėrgatitėm dhe u nisėm pėr piknik. Duke ecur shihja shumė gjera tė bukura,tė cilat nuk i kisha parė kurrė nė jetėn time. Vendi, ku po kaloja, dukej si njė qilim shumėngjyrėsh, ku kishte lloj – lloj bimėsh. Dėgjoheshin tingujt e ėmbėl tė kėngės sė bilbilave, tė cilėt dukeshin sikur konkuronin pėr ēmimin e artė. Kur po ecja, pashė nėj qukapik, i cili ēukiste nė njė pemė pėr tė gjetur gjahun e vet. Mė nė fund arritėm te njė vend, i cili me bukurinė e tij tė bėnte tė ndiheshe si nė pėrrallė. Vendosėm ēantat diku nė hije dhe, ndėrkohė qė tė rriturit po rehatoheshin, ne fėmijėt filluam tė dėfreheshim. Ishte njė lėndinė plot lule dhe gjelbėrim, qė tė mrekullonte me pamjen dhe aromėn e saj. U shtrimė nė bar dhe filluam tė rrotulloheshim qė nga maja e njė maloreje. Ishte njė aventurė e paharrueshme!…

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:27 pm

Rubrika: Peizazhi bukuror shqiptarRIZA LAHI *
PĖRBALLĖ KORFUZIT CA MARGARITARĖ TĖ PAPARĖ…, TĖ MĖDHENJ

- Uji ma i kthjelltė nė botė ashtė uji i Ksamilit, – u dėgjua pėshpėritja nė formė psherėtime e Asllan Bajramit, reporterit tė Televizionit te Kosovės nė Tiranė.

Nė vend tė ndonjė reagimi, si klithmė pranvere, shpėrtheu hareja e njė vajze:

- Ua…Ē’ėshtė kjo lule? Sa naziqe…Si njė vogėlushe, qė druan se mos i prishen flokėt qė ia ka krehur mami nė tė zbardhur tė ditės.

- Quhet “Piperi i egėr.”

- Po, pėrse ia kanė vėnė kėtė emėr tė ēuditshėm?…

- Se gjėja mė e rrallė ėshtė piperi i egėr.

- Po…

Vajza puliste sytė e ēuditur shumė. Ajo kishte veshur njė bluzė tė verdhė ku shkruhej “Uestern Union” dhe ngjante sikur ishte futur e tėra nė njė portokall. Nė njė portokall tė ndezur keq nga dielli i Sarandės.

- Po…Kjo, sikur…Mos ka rėnė kėtu nga kopshtiet e Parajsės ?…Pėrdejt nė kopėshtin e jugut tė Shqipėrisė?.. Sa e brishtė…Si njė vajzė gjimnaziste qė ka vėnė tė kuq tė lehtė buzėve e druan se mos i prishet.

- Ndaj dhe ėshtė nė pemė. Pema ėshtė e fortė. “Piperi i egėr” do tė mbėshtetet te njė gjė e fortė dhe mbėshtetet te trungu i saj.

Vajza qė rri shtangur para lules, nė tė vėrtetė po fjaloset me mua, por i ngjan sikur ėshtė duke folur me degėt burrėrore tė lules nazemadhe.

Ca mė tej - njė pishė e lartė alpine. Nėpėr tė skuqin lulet e njė bugenvileje.

- Edhe kjo, bugenvilja, nga Parajsa ka rėnė? Apo kėtė ngjyrėn e kuqe ia kanė dhuruar molusqet e thellėsive tė Jonit?

Bugenvilja lulendezur u ngjiste ojnave tė njė vajze tė rėnė nė dashuri me njė malėsor; njė Zhuljete Mesdhetare qė flet e flet papushuar gjėra dashurie, ndėrsa malėsori i saj hesht me thepat e vet tė gjelbėr. Kur tė vijė dimri, bugenvilja pa gjethe e pa lule, do t’i ngjasė kufomės sė njė vajze, tė cilėn e mban para krahėve i dashuri i saj i heshtur. Qė e mban pa ndjerė tė lodhur, duke i dhuruar frymė, duke ia fshehur lakuriqėsinė me gjethet e gjelbra thepa – thepa, derisa tė vijė stina e dashurisė.

Vajza e shtangur para “Piperit tė kuq” e para bugenviles, qė pėrmbyt tė dashurin me tė puthura tė kuqe, ėshtė pikėrisht njė shqiptare e re. Shqiptaret e reja janė vajzat mė tė bukura qė rrojnė ngado nėpėr brigjet e Mesdheut. Pėrvec pamjes vajzėrore, qė ndeshet ngado nėpėr universin femėror tė rruzullit tonė tė vogėl, dhe bohēeja e luleve femėrore shqiptare ėshtė nga mė tė bukurat, ato kanė edhe njė ekstra bukuri, krejt tė vecantė dhe unikale tė tyren. Si njė aureolė e huazuar nga Ave Maria, ato kanė me bollėk; ato i rrethon si njė aromė ajrore ndjenja e turpit. Kjo ndjenjė thuajse ka humbur nėpėr Evropė, por ende jo te shqiptaret e reja, kudo qė tė ndodhen e tė rrojnė ato.

Vajza qė jemi duke pikturuar, pėr shėmbėll, ėshtė nga njė vend i Skandinav. Ėshtė bijė emigrantėsh shqiptarė dhe ka ardhur pėr herėn e parė nė vendin qė prindėrit e saj kanė ėndėrruar tėrė jetėn. I ngjet njė hėne qė, nė vend qė tė zhytet nė det, ka ardhur kėtu, buzė Korfuzit tė famshėm.Ajo ka ardhur nė vėndin, ku rrojnė njerėz tė ēuditshėm shumė. Sikurse deti nuk ka pėr ta ditur kurrė se sa miliona breza njerėzish kanė rėnė nė dashuri me kaltrinėn e tij, edhe shqiptarėt nuk kanė pėr ta ditur kurrė sasinė e floririt tė virgjėr qė ka oqeani i shpirtit tė tyre.…

Vallė tė ketė ndonjė vajzė mė tė bukur nė Korfuzin pėrballė, se sa ky ėngjėll flokėderdhur?

Vajza quhet Klodina dhe nėna e saj shqiptare nuk e ka lejuar tė vazhdonte tė konkurronte nė mes tė dymbėdhjetė vajzave mė tė bukura tė Norvegjisė. Klodina kishte shkuar nė dymbėdhjetėshe pa i treguar nėnės.

Hėna qė na ndriti, /Ajo na paditi…/Mos padit, moj hanė/Tė tė fal gjerdanė…

Kėshtu flitet nė njė kėngė shqiptare, ku lodrohet me shqisėn e mahnitėshme tė turpit.

Edhe nėna ime, kur mė ka parė pėr herėn e parė me rrobet e lėkurta tė pilotit, kur i kam hyrė menjėherė nė folezėn e saj tė vjetėr tė shtėpisė sonė nė qytetin verior tė Shkodrės, sikur…sikur…Nė vend qė tė gėzohej me mua, mė vėshtronte e shtangur. Kur unė flaka matanė rrobet dhe e ngrita hopa para duarve, ajo ēeli menjėherė…E ndjeu se Ai ishte pikėrisht biri i saj: unė.

Mbase ka patur tė drejtė nėna e kėsaj perrije…Mbase ka qenė e mbėrthyer nga ndjenjat si tė nėnės sime atė mėngjes, kur u soll njė aeroplan fare ulėt nėpėr Shkodėr…

- Nuk ka ujė ma tė kthjelltė nė botė se sa uji i Ksamilit – u dėgjua pėshpėrima nė formė pasthirrme e Asllan Bajramit, por, pa asnjė pėrgjigje prej askujt.

Si shtatė portokaj tė mėdhej me bluzat e verdha “Uestern Union”, vajzat u futėn nė “kombin” (mikrobuzin) e njė shoferi me mollėza tė dala e nofulla tė forta, njė lab tipik.

Labi vuri menjėherė njė kasetė me kėngė kosovare dhe, sapo u shpaluan para syve tanė ishujt e vegjėl tė Ksamilit, ai ndaloi.

- Nuk ka ujė ma tė kthjelltė nė tanė botėn se uji i Ksamilit – u dėgjua psherėtima e Asllan Bajramit, qė kaloi sėrish si njė plumb i shtėnė nė shtuf.

Pas tij - zėri i shoferit lab:

- Mos mė fyeni, ju lutem. Jam edhe unė i gėzuar sa edhe ju, - dhe ndezi makinėn pėr t’u larguar, pa marrė paratė, mirėpo, tė shtatė vajzat dhe Agim Spahiu, ia mbushėn prehėrin me para, ndėrsa ai skuqej e skuqej.

Agim Spahiu ėshtė nė krye tė kėtyre vajzave tė reja. Ky banon nė Suedi ku ka arritur dy maja interesante. Ėshtė Nėnkryetari i Unionit tė shqiptarėve atje, por edhe parlamentar nė njė regjion tė atij vendi me gjatėsi ajrore dhjetė herė mė tė madhe se Shqipėria.

- I ke nga “Uestern Unioni”, – i thanė ata, duke qeshur shoferit , dhe i dhuruan njė flamur shqiptar me njė shirit ngjitur me tė, ku shkruhej “Uestern Union”.

- Mė jepni edhe njė flamur tjetėr, ju lutem, – kėrkoi labi diēka, pėrpara se tė largohej.

- E pėrse tė duhet? – pyeti vajza mė e re e me vetulla kureshtare, e quajtur Adelina.

- Njėrėn ta vė nė makinė, e tjetrėn ta ruaj pėr te varri im….

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:28 pm

Xxx

Kur tė shtatė portokallėt e mėdhej nisėn tė spėrkatnin me stėrkala njėra - tjetrėn, edhe Agim Spahiun, edhe mua. Unė, pėr ēudinė e tyre, i kisha tretur sytė si guhak.

Po mė sillej nė mendje tėr Riviera jonė, bregut tė sė cilės i kam rėnė me dhjetra herė me aeroplan. Dhe…kur ka qenė veēanėrisht kthjellėt, unė kam dalluar nga treqind metra fundin e detit… E nga ta dinin kėto vajza se mua mė kishte pėrmbytur nostalgjia e rinisė sime, kur, si fluturoja e mbytesha nė djersė qė nė agimin qė nis tė zbardhė si me krahė ėngjėjsh e deri nė pikun e vapės, qė nga aeroplani, i sulesha detit tė papėrsėritshėm tė Jonit shqiptar?

Vajzat mė lagėn edhe njė herė e mė spėrkatėn me tė qeshura, derisa qesha edhe unė si ato..

U dėgjua pėrsėri pėshpėrima nė formė psherėtime e Asllan Bajramit tė RTK “Uji ma i kthjelltė nė botė asht uji i Ksamilit”.

Kėtė radhė e dėgjuan tė gjitha vajzat. Ato, nė vend qė ta mbytnin me tė puthura bablokun sykaltėr, e rrethuan si shtatė hėna portokalli.

Kamermani 23 vjecar, qė quhej Dullė, qė t’u tėrhiqte vėmendjen vajzave, tė cilat nuk po ia varnin fare, u hodh nė ujė me gjithė rrobe. U zhyt. Dhe dolli qė andej pas tridhjetė metrash, duke buēitur “heeeeejjjj”.

Kosovaret e bukura ia bėnė me dorė dhe ai dolli nga ujėt, duke fluturuar si njė skifter.

Si njė skifter i qeshur e me sytė blu, sikur t’ia kishte dhuruar Joni i Sarandės brenda njė ēasti.* Shėnim pėr autorin – Ėshtė i vitlindjes 1950 dhe ka shėrbyer pėr mbi tridhjetė vite si pilot nė radhėt e Forcave Ajrore tė Shqipėrisė. Ėshtė i njohur nė vendin e tij edhe si gazetar dhe si autor i mbi 15 librave tė botuara, kryesisht poetikė, pėr fėmijė, prozė dhe pėrkthime. Ėshtė sjellėsi pėr herėn e parė nė gjuhėn shqipe i poezive tė zgjedhura tė poetit tė madh tė Orientit Xhelaludin Rumiu..

Rizai ėshtė Kryetar I Lidhjes sė krijuesve”Pegasi” Gjirokastėr, pėr Degėn e Tiranės. U zgjodh anėtar ikėshillit tė Pėrgjithshėm tė Lidhjes sė “Pegasi"- t Konferencėn e Pėrgjithsme, nė janar tė vitit 2005

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:28 pm

Krijime nė anglisht
SILVI A. PETA
The friendshipIf you ėill have a friend,

that ėill love you up to the end,

your life ėill be priceless

and ėill never end!This is the secret of life

concluded by me,…

A person ėithout friends

is like the forest ėithout any tree.


A dreamThe “Ritz” hotel

is beside me

and lots of servants

honour me.I am so happy,

i am so glad

mr. Silvi is honorable

and his car is red.Everything is gold

prepared for me,

for mr. Silvi

the king of luxery.Ėhat’s happening?

Damn, everything’s gone

it ėas a dream

a life to postpone!THE SUN

I DON’T LIKE RAIN,

IT BRINGS ME PAIN,

I LIKE SUN

IT BRINGS ME FUN.SUN IS THE BEST

FROM EAST TO ĖEAST.
SUN IS ĖORTHFROM SOUTH TO NORTH!

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:29 pm

Gėzim i vjeshtės


Anglezja shqipfolėseXhoi ėshtė e vogėl, shumė e vogėl. Ngjason si kukull. Xhoi, apo “Gėzimi i Vjeshtės”, shkon ēdo ditė nė kopshtin “Soros” tė lagjes “18 shtatori” Gjirokastėr, me shumė dėshirė. Vishet bukur me shije dhe shoqėruar nga babai i saj, Shoni, ecėn si njė flutur. Tė pėrshėndet me buzėqeshjen e saj karakteristike qė prodhon njė vogėlushe, pale kur tė njeh i ndrisin sytė e bukur, tė montuar nė fytyrėn shprehėse. Gjatė gjithė ditės ka dėshirė tė mėsojė vjersha tė bukura, t’i recitojė ato me shokėt dhe shoqet e saj.

E pyes: “Xhoi, tė pėlqen kopshti?”Ajo mė vėshtron me sytė e saj dhe nga buzėt e tėndafilta del njė: “Po!”

“Ēfarė mėsoni nė kopsht ju, Xhoi?”

Fillon tė jetė e lirshme dhe tė mos pengohet, pasi unė e Xhoi kemi lidhje tė vjetra. Unė asaj i kam kushtuar njė poemth, e cila u shkrua nė shqip dhe mė vonė u pėrkthye dhe nė anglisht nga babai i saj, qė e njeh mjaft mirė “gjuhėn vitale - shqipe” (siē shprehet ai pėr gjuhėn tonė tė pasur), e titulluar me emrin e saj dhe, madje, ky poemth, fragmente tė saj janė botuar edhe nė revista letrare jashtė vendit.

“Xhaxhi, ne nė kopsht mėsojmė vjersha, lozim me lodra tė bukura, vizatojmė, mėsojmė numrat. Shikojmė piktura dhe flasim pėr to… Bėjmė shumė punė nė kopsht ….”

E dėgjoj me kujdes anglezen e vogėl Xhoi dhe entuziazmohem qė ajo do tė flasė vetėm shqip…

“Po me edukatoret si shkoni?…”

“Do tė tė them, nė rast se do tė shkruash mirė pėr to ?” Dhe qesh. Qesh dhe unė dhe Shoni.

“Mirė do tė shkruaj, nė rast se ato kujdesen pėr ju dhe ju mėsojnė… “

“Unė kam edukatore ….. dhe e dua dhe mė do shumė… E njeh ti xhaxhi, edukatoren”. Unė tund kokėn pėr tė miratuar ajo mė thotė: “Ėshtė shumė e mirė. Na do tė gjithėve…”

“Po shoqe dhe shokė qė shkon mirė me ta nė kopsht ke?”

“Si s’kam… Plot.”

“Mė thuaj disa prej tyre qė, kur tė lexojnė pėr ty, tė kėnaqen edhe ata qė u doli emri…
Dhe Xhoi fillon tė thotė e emrat e tyre. Tė parėn pėrmend Sarushen, qė ka shoqėri me tė.

“Po nė shtėpi si ja ēon me babin me mamin?” – e pyes.

“Mirė po unė loz me Xhorxhin…” dhe tregon vėllain e saj tė vogėl, i cili ėshtė tip shumė i lėvizshėm dhe ndonjė herė Shoni e “dėnon” duke e vendosur “nė kafazin” e bukur (model krevati portativ pėr fėmijėt).

“E do fort vėllain?” e pyes. Ajo mė shikon duke picėruar sytė e saj tė blunjtė dhe mė pėrgjigjet si njė e rritur: “Si s’e dua. E dua shumė. Unė vdes pėr Xhorxhin… Dėgjo, xhaxhi, Xhorxhi, fjalėn e parė qė ka thėnė ka qenė emri i tij “XHORXH”. Kjo e ēuditi edhe babin edhe mamin..’”

“Kjo, Xhoi, po mė ēudit edhe mua. Ti kur ishe e vogėl dhe fole pėr herė tė parė, ē’fjalė the?”

“Unė fola “mami”, “babi”…”

“Kush tė ka thėnė?

“Babi me mamin…” Tė gjithė qeshim. Unė vazhdova: “Ndėrsa Xhorxhi foli emrin e tij…”

Pastaj e pyeta Xhoin e vogėl pėr qytetin: “Tė pėlqen Gjirokastra?”

“Shumė si Notingami…”

Xhoit i kėrkova tė recitojė njė vjershė dhe ajo e recitoi bukur. Pastaj recitoi njė fragment nga poemthi im anglisht:

The heavenly emissaries,

come doėn to earth vith this cubis neės

“Autumn Joy is born”

The hurried anxiety of birth

Overėhelms the eyes and face,

The comes the smile,

and ėe hear the gurgle of the voice,

This birth someėhat more special

than the others.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:29 pm

Klarku i vogėl, stėrnipi i shpikėsit tė aeroplanitTi, gjysh, nuk e di, po unė kam mėsuar njė vjershė tė njė xhaxhi qė i kėndon nipit tė tij Klarkut, tė cilin ne e kemi nė kopsht. Ai xhaxhi qė e ka shkruar ėshtė gjyshi i tij. Thonė se stėrgjyshi i xhaxhi poetit ka shpikur njė aeroplan. S’di sa e vėrtetė ėshtė? Kėtė ti, gjysh, duhet ta dish mirė.

- Po ėshtė e vėrtetė. Ai, qė ju ka thėnė kėshtu e ka thėnė mirė. Ka qenė njė shpikės kėtu nė qytetin tonė tė gurtė, i cili bėri emėr dhe pėr tė flitet shumė. Kur tė rritesh t’i do ta mėsosh edhe kėtė. Po tani le tė dėgjojmė se ē’ka shkruar nipi i shpikėsit pėr Klarkun e vogėl, shokun tuaj.
Gjysh, unė them se poetėt i duan fėmijėt si shpirt. Tė pėlqen kjo?- Si s’mė pėlqen, Sarushe. Poetėt janė me ndjenja dhe gjithmonė i duan dhe kujdesen pėr fėmijėt.

- Unė them, gjysh, se ata na kėnaqin ne me ato qė shkruajnė.

Qyteti ynė i gurtė ka pasur dhe ka shumė poetė qė kanė shkruar bukur pėr fėmijėt dhe, pavarėsisht se ata s’janė gjallė sot, fėmijėt u recitojnė krijimet etyre.

- Pra, gjysh, ata janė gjallė, apo, siē thotė edukatorja jonė janė tė pėrjetshėm.

- Krijimtaria , Sarushe , gjithmonė mbetet e gjallė. Kėtė ti duhet ta mėsosh mirė.

Dhe Sarushja filloi recitimin e poetit, nipit tė shpikėsit tė aeroplanit.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:30 pm

Vullkan ndjenjashNipit , Klarkit tė vogėl
S’e di ti, shpirt,


se ē’ndjenja mė sjell mua…


Belbezimi yt: Botė tė pamatė…


Kur zgjat me gėzim doēakat e tua


dhe vjen drejt meje turrėvrap.


Vullkan ndjenjash nė shpirt,


qė s’i them dot.


Hapėsirė e gjerė,


e mbushur me gėzim


cicėrimėza e thjeshtė:


“Babaxhot!”1)


Ėshtė pranvera jote


qė ngroh dimrin tim.


Shėnim: 1) gjysh nė dialektin gjirokastrit

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:30 pm

Kėshillime praktike e shkencore nga pėrvoja si mėsues i profilizuar nė edukimin fizik
Bukuria juajnga Fori A. Shabani

Doni tė jeni tė bukur, por jo vetėm nga pamja e jashtme, por edhe nga shpirti edhe nga ndjenjat dhe me veprime drejta tė ndėrgjegjshme. Ruani dhjetė porositė.

Kryesorja:

Seriozė nė tė folur edhe nė punė. Ji serioz tė tė dua mė mirė. Me djersėn e ballit haje bukėn tėnde dhe ji i pėrmbajtur pėr ēdo gjė. Mos plotėso dėshirat e zemrės, por pėr ēdo gjė pyet trurin. Ai tė ndihmon, nuk gabon, tė shpie nė rrugė tė drejtė.

Mendojmė qė tė mbash gjithė jetėn tė re, tė jesh i ri, tė mos “kalosh” rininė, duhet tė dėshirosh, tė dashurosh atė, duhet tė jesh i thjeshtė, i matur, i qetė me njė qėndrim tė papėrkulur. Tė jesh i vendosur dhe i drejtė, i vėrtetė, i sinqertė; tė duash veten, tė tutė e tė gjithė. Tė mos i hash tjetrit, atė qė s’dėshiron tė ta bėjnė ty. Duaji tė gjithė. Tė jesh gjithmonė sy dhe veshė; tė bėsh eksperiment dhe tė nxjerrėsh pėrfundime se jeta qė ke pėrpara ėshtė:

Eksperiment dhe eksperiencė dhe Krijuesi tė ndriēoftė mendjen pėr tė mirė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:31 pm

Kėshillime praktike e shkencore nga pėrvoja si mėsues i profilizuar nė edukimin fizik
Bukuria juajnga Fori A. Shabani

Doni tė jeni tė bukur, por jo vetėm nga pamja e jashtme, por edhe nga shpirti edhe nga ndjenjat dhe me veprime drejta tė ndėrgjegjshme. Ruani dhjetė porositė.

Kryesorja:

Seriozė nė tė folur edhe nė punė. Ji serioz tė tė dua mė mirė. Me djersėn e ballit haje bukėn tėnde dhe ji i pėrmbajtur pėr ēdo gjė. Mos plotėso dėshirat e zemrės, por pėr ēdo gjė pyet trurin. Ai tė ndihmon, nuk gabon, tė shpie nė rrugė tė drejtė.

Mendojmė qė tė mbash gjithė jetėn tė re, tė jesh i ri, tė mos “kalosh” rininė, duhet tė dėshirosh, tė dashurosh atė, duhet tė jesh i thjeshtė, i matur, i qetė me njė qėndrim tė papėrkulur. Tė jesh i vendosur dhe i drejtė, i vėrtetė, i sinqertė; tė duash veten, tė tutė e tė gjithė. Tė mos i hash tjetrit, atė qė s’dėshiron tė ta bėjnė ty. Duaji tė gjithė. Tė jesh gjithmonė sy dhe veshė; tė bėsh eksperiment dhe tė nxjerrėsh pėrfundime se jeta qė ke pėrpara ėshtė:

Eksperiment dhe eksperiencė dhe Krijuesi tė ndriēoftė mendjen pėr tė mirė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:31 pm

Graziano Giudetti
Fėmijėt

Fėmijėt,

Kur me sqimė britmat tuaja

do tė dhjetfishoni avujt e furrnaltės

dhe do tė zbardhni suva tė zeza

me buzėqeshje tė ēiltėra tė fėmijėrisė,

ndoshta edhe unė do tė rigjej

luginėn e lodrave

tė atyre pėrkėdheljeve tė lehta

tani thurni intriga reve tė ndryshme.Ju fėmijė

Do tė rriteni nė kėmbė tė reja,

Duke sfiduar rrugė e pallate,

Lubi tė ēuditshėm stampuar nga naftaDhe unė mbushem

me atė qė mėngjesi

nxin nė lindje,

me ajėrin e hirtė e tė amullt,

pa zhurmė drite e kėngėsh

nė novelat e stinėve.Unė do tė bėhem fragment,

Flutur ngjyrė gjaku

Pėr tė ecur hijerėndė nė valle

E kėrcime nėpėr fusha

Edhe tė ndryshoj nė retė e padukshme

tė rėnda, korbat erėmirė,

qė prekin ulėt

fole e strehė zemrash

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:32 pm

Ana d’Eredita

Nėnės simeZhytur thellėsisht

nė pjesėn mė tė thellė

tė mendimeve tona

ėshtė gjithmonė prezente brenda nesh:

Dėshira tė kuptohemi,

tė duhemi e tė jemi bashkėpunėtore dhe mike

nė ēdo moment!

Nėnė, je ti

Shoqja ime e vėrtetė

dhe e sinqertė e jetės;

je ti personi i vėrtetė

mbi tė cilėn mund tė besoj

nė momentet mė tė rėndėsishme;

je ti mbėshtetja

pėr ditėt e mia tė trishtuara;

je ti qė ke kapacitetin e vėrtetė

pėr tė dashur

pa asnjė rezervė…

Ēdo ditė qė shkon

Vė re sa

ėshtė e thellė dhe e pakufishme

e mira qė na lidh

dhe na mbush me gėzim

e dashuri zemrat tona!

Mbaje gjithmonė nė shpirtin tėnd tė mirė

kujtimin e njė vajze

qė tė ka dashur dhe admiruar gjithmonė

e qė ka kėrkuar tė bėjė prej teje

“shėmbullin” dhe “modelin” e jetės tėnde!Me shumė nderim dhe dashuri Ana,

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:32 pm

Ja si mbahet fytyra dhe trupi i bukurFillojmė me sytė, veshėt, fytyra me gjithēka, flokėt, dhėmbėt, lėkura, kėmbėt e tjera.SytėMendohet se mė vonė njerėzit nuk do tė vėnė syza fare, sepse edhe nėnat do tė fillojnė qė tė mos vėnė syza.Kėshtu edhe pasardhėsit ashtu do tė bėjnė se sytė do t’i kenė tė fortė; s’do tė vuajnė njerėzit nga miopia dhe presviopia, gllafkoma, perdja e syrit dhe tensioni. Ja njė lajm i bukur pėr pasardhėsit qė japin gjyshėrit pėr fėmijėt e dhe pėr nipėrit e mbesat e tyre, se rol tė madh do tė lozė ushqimi i pasur nė vitamina, qė kėrkojnė sytė, vitaminat A. gjalpė i freskėt dhe krem, qė sytė tė mos humbasin tė pamit e shkėlqyer, gjaku duhet t’u sjellė shumica nga Grupi A nga B (……………..) dhe C triptofani. Nė se do tė mbroni sytė nga lodhja duhet t’u jepni syve ēdo ditė 10.000 njėsi nga grupi i vit. A (mėlēi, karrotė, pjeshkė, fruta, lakra tė gjelbėra, si spinaq dhe majdanos. Pini qumėsht qė siguron rimpoflavimin, lėng limoni, portokall, greipfrut dhe C. vezė, djath, mish, qė tė mos mungojė TRIPTOFALI.

Nėse i doni sytė mundohuni t’i ēlodhni qė tė fuqizohet nervi optik. Mundohuni t’u siguroni lente tė pushtetshme dhe nė vendin e duhur, skelet tė rregullt, sipas fytyrės suaj me dimensione nga hunda tek syri dhe nofullat me lente me ngjyra, sidomos gratė. T’i vini syzet, kur i kini nevojė, kur keni presviopi nga dyzet vjet e lart. Mos i vini syzat, kur ecni. Kur nuk i duroni t’i nxirrni, t’i hiqni pėr njė kohė tė shkurtėr, disa herė nė ditė. Kur ēlodheni pėr vete, ēlodhni edhe sytė tuaj.. I mbyllni sytė dhe formoni njė barrikadė me pėllėmbėt tuaja, duke mos i shtypur, por qetė pa i lodhur. Merrni frymė lirisht, qetėsohuni shpirtėrisht dhe mos mendoni gjėra qė s’ju pėlqejnė. Mundohuni t’i stėrvitni, t’u bėni ushtrime qė mė kryesorėt janė pesė.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:32 pm

1. Ktheni sytė lart, pastaj poshtė duke mos lėvizur kokėn.

2. Ktheni sytė lart pastaj majtas sa tė mundeni mė shumė.

3. Shikoni lart- majtas nga ana e syrit tė majtė, mandej ulėt nga qeshja e syrit tė djathtė.

4. Shihni lart- djathtas nga qoshja e syrit, pastaj majtas nga ana syrit majtas.

5. Ktheni sytė avash- avash pėrpara nga e majta, pastaj nga ana e djathtė disa herė. Ushtrimi jep efekt dhe ėshtė e mirė qė tė bėhet disa herė.

Nė vend me lule, nė kopsht jashtė, shikoni pėrpara hundėn dhe pastaj ngrini kokėn lart. Shikoni horizontin po kėshtu edhe pėr syrin e majtė e tjera. Vendosni t’i mbylln sytėi dhe hapni ata pėr t’i ēlodhur. Kur ecni t’i mbyllni dhe t’i hapni nė ēdo hap. Kur tė lexoni t’i mbyllni dhe t’i hapni nė ēdo rresht. Kjo do t’u bėhet shprehi dhe do tė kėnaqeni se sytė do t’u ēlodhen

Pėr perden nuk mendojnė mirė. Ajo ėshtė njė lloj mungullirė qė sa vjen dhe nuk lejon tė parit. Kjo ėshtė shenja e diabetit, prandaj kontrollini kėtė tė fundit( me rreze lazėr hiqet mugullira, brenda orėve, mandej duhen ilaēe kokliret me pak shpenzime). Nga ushqimet rrjedh katarrakti perdja mungon vitamina B2…..umpoflavini. Kur kalon tė dyzetat duhen vitaminat qė pėrmendėm mė lart. T’i kontrolloni sytė vazhdimisht se gjendja juaj varet nga gjendja e syve. T’i ushtroni dhe tė kujdeseni, t’i ēlodhni se nuk do tė mbeten gjithmonė ashtu. Nuk folėm pėr ndėrtimin se ėshtė i komplikuar. Shkencėtarėt qė bėn shpikje, t’u thuash tė bėjnė njė sy njeriu, nuk ekanė kėtė mundėsi.Vetėm njė di qė ta bėjė kėtė: Ai qė na ka krijuar. Ruani ēdo gjė qė ju rrethon se ėshtė pėr tė mirėn tuaj. Tė ruajmė ēdo gjė si sytė e ballit (Falė dritės sė syve, komunikojmė me njėrėzit tanė dhe me gjithė ato qė shohim nė mjedisin qė na rrethon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:33 pm

VeshėtNė pėrgjithėsi njeriu lind me njė dėgjim tė pėrsosur, sidoqoftė nė njė lartėsi mė tė lartė se nevojat e tij. Natyra ia ka dhėnė kėtė dhuratė, pse nė fillim tė jetės sė tij ishte i rrethuar nga kafshė tė egra dhe gjithfarėsh armiq, qė e kėrcėnonin dhe duhej tė mbrohej me ēdo kusht pėr ta pėrballuar jetėn, duke u ndeshur me ta... Por ne tani nuk banojmė nė shpella. Dėgjimi vjen shpejt dhe ėshtė njė nga shqisat qė largohet mė herėt. Shumė janė ata, qė ruajnė nje dėgjim tė mirė derisa vdesin, por kjo rrallė varet nga shėrbimi qė u bėjnė dhe i ruajnė nga ujėt, lagėshtia e tjera. Madje janė disa qė nuk iu bėn pėrshtypje zhurma e madhe. Madje kėnaqen me zhurmė tė mėdha dhe zėra tė fuqishėm. Kujdes, poqese dėgjimi ka defekt, vraponi tė kontaktoni nga ē’shkak vjen kjo anomali. Mos harroni se veshi ėshtė i ndarė nė tri pjesė: i parmė, llapa, i mesmi me daullen, i ndėrlikuar, i treti me qimet qė kthejnė zėrat nė fjalė e qė pėrfundon me tri kocka. Veshi ėshtė i rėndėsishėm nga ky mund tė shkaktohen sėmundje tė ndryshme, tė shumta, deri tek humbja e ekuilibrit e tė tjera.

Duhet qė pėr ēdo gjė qė ndodh nė jetė duhet ta prisni me kurajo dhe tė mėnjanoni nevrikun, kur dėgjimi ka pėsuar defekt, tė mos e fsheni, mos u turpėroni, gjėra qė ndodhin dhe mos e lini se mund t’u bėhet problem, tė mos dėgjoni ē’thuhet e ē’thonė ata qė u rrethojnė. Vetėm durimi duhet nė kėto raste, se nuk ekziston ndonjė ilaē ēuditbėrės, qė t’u shėrojė nga sėmundja e veshit, megjithėse janė gjetur makineri, qė pėrdoren pėr tė sjellė deri diku gjendjen e mėparshme, por jo saktėsisht.

Si pėrfundim u gjet se sėmundja ka filluar qė nė fėmijėri dhe mungesa evit. A ose mosmjaftimi i saj ėshtė shkak, gjė qė, e cila, shėrohet gjithashtu me grupin e vitaminės B. Kjo mungesė shfaqet nė fillesė me njė lėng qė cėnon nervin, mandej bashkimin e disa nervave, qė quhen gangliodhi mė tepėr njė prej vitaminave B6 (pirodhoksini) mungesa sjell dhermatinin (lėkurė tė fortė nė pjesėn e parė tė veshit. Mungesa e vitaminės E sjell shkatėrrim tė muskujve tė veshit ose njė fryrje tė labirintit tė tij, kurse mungesa e Vit A sjell anomali tė rrezikshme nė kockat e veshit tė tretė (pjesės sė tretė tė tij), kurse vitamina C luan njė rol serioz pėr zhvillimin e gjithė nervave. Ata qė kanė pėsuar pak mosdėgjim ėshtė i nevojshėm pėrdorimi i portokalleve, limonave me lėngje dhe greipfrut, kos, djath dhe njė pjesė sallatė jeshile. Mundet me operacion tė vendoset njė daulle artificiale nė “veshin” e jashtėm, qė tė pranojė zėrat nga ambienti e qė t’i kthejė i treti nė fjalė me qimet e brendshme.

vijon

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Nimfa prej Tue Nov 25, 2008 6:33 pm

Gazeta botohet nėn drejtimin e Kryetarit tė Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” me qendėr nė Gjirokastėr Kristaq F. Shabani 03550692553056

Kryeredaktor:Agron Shele

Z/Kryeredaktore: Aleksandra Shabani

Redaktore: Luljeta Xhaxhiu, Desela Nuredini

Informacion: Sejda Braho, JonidaNika

Kėshilli botues: Petro Dudi (kryetar i Kėshillit botues), Antoneta Mallta, Shaniko Bici, Dino Ēiēo, Islam Kalemi .

Adresa: Lidhja e Krijuesve “Pegasi” Lagjja “18 shtatori” Pallati 87/4 Gjirokastėr, Albania Tel.003558465867

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arti publicist i tė rinjve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi