Historik i shkurt i flamurit shqiptar. -

Shko poshtė

Historik i shkurt i flamurit shqiptar. -

Mesazh  Orfe prej Fri Nov 28, 2008 6:38 am

Nezir Myrta / FLAMURI SHQIPTARHistorik i shkurt i flamurit shqiptar. -


Flamuri shqiptar, apo flakadani, flakruesi shqiptar, si emėrtim nga prijėsi, qė e mbajti lartė nė dorė, ai i pari qė prini nė beteja tė pėrgjakshme - pishtari, pishtari i lirisė, shih - kėtu kemi fjalėn pishtar, pishtari, qė vie nga fjala - pishė, pisha, dru bjeshkor, qė kallet shpejt dhe rri kallur - tė cilin e pėrdorėn edhe flamur, flakrues - pishtari flakrues, pishtari flamuri - si symbol shqiptar, ka shqiponjen dykrerėshe tė zezė, nė fushėn e kuqe - gjaku i derdhur pėr lirinė!


Shqiponja si symbol u bė flamur gjatė epokave historike, tek disa popuj, e provuan dhe e sprovuan qėllimin e pėrdorimit dhe hyjnimit tė saj, nė rrethe politike e fetare - por pak popuj mbeten origjinalisht symbolikės sė shqiponjes - qė justifikuan emrin e tyre, qė janė pėrgjegjėsitė e vet shqiponjes, apo qė janė ekuivalent, synonim tė zogut mbretėror tė qiellit - shqiponjes! Duhet tė keshė diēka dhunėti natyrore, qė t'i pėrkasish tėnd, e posaqėrisht t'i keshė vetitė, karakteristikat gjeniale tė zogut tė qiellit,tė cilin pak e njohin, si aftėsi, shkathtėsi, symprehtėsi, e tė jeshė vet synonim i shqiponjes!

Shqiponja ėshtė symbol kosmik, symbol hyjnor hyllirik, qė lidhet me emrin - Zojs - zeus, ku nga vet emri - zojs, rrodhi emėrtimi shqip pėr Krijuesin - Zojs - Zot, si shkrepėsi i rrufeve qiellore, si zoni i qiellit - Zojsi. Edhe nga mythet e legjendat kemi diē reale, kur Zojsi ishte vet adhuruesi i shqiponjes dhe kur ndrroi jetė - u shndėrrua nė shqiponjė!

Zojsi fliste shqip, gjuhėn e shqipes, pėr atė thomė konceptin Bijt e Shqipes, apo bijt e zojsit, bijt e zotit edhe zoti fliste shqip - ai kryezoti i Olympit edhe na sot themi se jemi bijt e shqipes - shqiptar! Zojsi zoni i qiellit, zoni i rrufeve qiellore
ishte zoti i paraardhėsve tė shqiptarėve dhe shqiptarėt me plot tė drejtė janė bijt e zotit dhe flasin gjuhėn e zotit - gjuhėn e perėndive! Por, sa justifikohet sot emri shqiptar, si biri i zėrit, krismės sė shkreptėtimes sė rrufesė, duhet ta ndjejė nė shpirt e mendje e zemėr secili shqiptar!

Shqiponja symbol kosmik, si lidhje shpirtėrore me fuqitė qiellore, ishte symboli kombėtar i Hititėve, fisit tė dardhanėve paratrojan egjean euro-aziatik, si symbol me dy krerė, duke personifikuar dy anėt e jetės, dy anėt e energjisė, dy anėt e lidhjes sė njeriut me hyjnitė qiellore: psikėn dhe trupin, psikofiziken e njeriut, qė janė nė lidhshmėri me Krijuesin e universit, hapėsirės infinit tė paskajshme qiellore - Kaus (Chaos), qė pėrbėn filizofinė hermetike, sekrete, filozofinė e fshehtėsisė qiellore, me tė cilėn kanė fat pak njerėz tė lidhen!

Disa theori thonė se, mbeti shqiponja e zezė, nga dėnimi i Prometheut nga Zojsi - Zeusi, si vjedhėsi i zjarrit nga perėnditė e Olympit dhe iu dhuroi njerėzimit, qė zojsi e mallkoi Prometheun, qė tradhtoi perėnditė, iu dha zjarrin njerėzve edhe nuk dinė ta pėrdorin pėr tė mirė, po pėr shkatrrime, kallje, luftėra zjarri! Prometheu u dėnua lidhur nė njė shkemb nė Kaukaz, ku Zojsi caktoi njė shqiponjė, ta sqepojė pėrditė, derisa ta lėj pashpirt, si vdekje e tmerrshme, pėr tradhėtinė e tij ndaj perėndive edhe mbeti shqiponja e zezė!

Shqiponjen dykrerėshe e patėn edhe dy anėt e krishtėrimit, kur u nda kisha e krishterė, nė orthodokėse e katolike dhe zgjati mbi tre shekuj, por qė ra nga pėrdorimi. Poashtu mė zbulimin e flamurit shqiptar, nga atdhetari Faik Konitza, nga njė arkivė frenge, nė frengjishte, rrodhi pėrshkrimi me fjalė i symbolit kombėtar shqiptar - shqipja e zezė nė fushėn e kuqe tė gjakut, por qė nuk jepen skjarime tė duhura, pėr domethėnien e shqipes dykrenare - e ajoėshtė symbolika e dy vllazėrve tė njė Ame trungu illirian - gegė e toskė!

Pėr shqipen e zezė nė flamur, do tė thoja se, nuk ėshtė pa njė shkas e qėllim tė caktuar - e zeza tradhėtia ndaj atdheut, qė i bėnė nėpėr shekuj paritė, principatat shqiptare, duke bėrė lidhje martesore edhe me armiqtė edhe duke tradhėtuar atdheun, ku dihen raste tė tilla historikisht...!

Sot ma shumė se kurrė, duhet tė jemi nėlidhje tė gjithmonshme kombėtare, kur shihet reflektimi politiko-diplomatik euro-botėror, qė tė paksohet kombi numerikisht, sidomos me pavarėsinėe Kosovės si shtet multietnik e nėsėr tė ndonjė shteti tjetėr, duke u larguar gradualisht nga etniteti - shqiptar, gjoja se nuk po bėjka dy shtete shqiptare nė Ballkan, e po bėjka dy Kore (Veriore e Jugore), dy amerika (veriore e jugore), si kontinente.

Kėtė vit duhet tė jetė viti historik i mbajtjes sa ma madhėshtore tė Ditės sė Flamurit Kombėtar Shqiptar dhe le ta dij ēdokushi, se kombi shqiptar nukndahet, edhepse ndahen shtete tė pavarura dhe nė njė tėardhme do tėkemi Shtetet e Bashkuara Shqiptare - kur justifikojmė emtrin e shqipes si symbol kombėtar edhe symbol kosmik!

Flamuri i Kosovės, si flamur europian, i njė shteti eksperiment multietnik, me njė hymn pa tekst, sikur i ceremonive fetare, gjoja se nuk po bėjka tė ketė historik shqiptar, kur shqiptarėt mbi 90% tė Kosovės, nuk paskan tė drejtė fjale e hymni me tekst, duke shuar orekset servo-ruse
nga friga se nukdotė mbetet asnjė serv nė Kosovė - se po mbetka Kosova etnike shqiptare! Sa komike me qeshė me gojė nė grusht, kur dihet vizioni i bombes biologjike shqiptare, ku kah viti 2050, tė gjith servėt do tė mbesin pakicė kombėtare nė Ballkan (edhe shenim i akademisė serve).

Nė Kosovė janė tė ndara festat, festa shtetėrore 17 shkurti 2008 dhe festa kombėtare 28 Nėntori 1912!


Kėtė vit Gėzuar edhe ma madhėrishėm se kurrė nė histori - Dita e Flamurit Kombėtar Shqiptar! Tė gjithė pėr Flamurin!

(09.11.2008)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historik i shkurt i flamurit shqiptar. -

Mesazh  Orfe prej Fri Nov 28, 2008 6:38 am

Nezir Myrta / FLAMURI KOMBĖTAR
Historiku i emrit - flamurEMRI FLAMUR VIE NGA FJALA SHQIPE - FLAKĖ
Emri - flamur, vie nga fjala shqipe-illire - flakė, si symbol i cilėsive, karakteristikave gjenetike, genit gjenealogjik tė njė kombi, si symbol i qendreses pėr tė mbijetuar ekzistencėn e njeriut, shoqėrisė, si portretizim i subjektit popull, si symbol i diturisė dhe guximit heroik tė njė popullit, si personifikim i shpirtit revolucionar e atdhetar tė njė popullit, si justifikim i trimėrisė dhe sakrificės sė njė popullit, si pamje figurative atdhedashėse tė fizionomisė historike tė njė popullit, si domethėnie e vyrtyteve, si paraqitje vizuele e si njohje e emancipimit tė njė popullit botėrisht, duke paraqitur me shenja fiktive, domethėnėse, kuptimplote, gjeohistorike e gjeopolitike - symboliken e njė popullit!

Flamuri ėshtė Letėrnjoftimi i njė popullit!

Flamuri, si symbol kombėtar, e ka historikun e vet shumė tė lashtė, qė nė parahistori, qe nga komuniteti primitiv, sistemi i parė i historisė njerėzore, nė fillim tė fėmijėrisė sė njeriut, nė fillimin e pėrdorimit tė tij nė grupe sulmuese apo mbrojtėse, si symbolikė natyrore - si flakė, pas zbulimit tė zjarrit - sikur nė sulm, apo nė mbrojtje, njeri ndėr tė parėt e njė grupi njerėzish, si ma kryesori, si prijės doli nė ballė, si drejtues guximtar flakada - prini me njė flakė druri tė kallur ngritur nė dorė, duke iu dhėnė shokėve zemėr e guxim heroik, deri nė fitore!


Tevona, paraqitja fizionomike nga symboli natyror - flaka, mori sfondin e permasave autentike gjeohistorike tė njė popullit, synimet e shprehjen natyrore, tė natyrės sė vendit dhe natyrės sė njeriut, si symbol pėrgjegjės karakteristik i popullit dhe si symbol i gjakut tė derdhur pėr lirinė, si dėshmia e dėshmorėve, e deri tek emėrtimi symbolizues - emblema e kombit, qė duket, qendron nė ballė kombi nė liri, e paqje edhe valon nėpėr stuhitė e luftėrave pėr liri!


Flamuri, si symbol kombėtar, me formimin e kombit, daton qe nga fillimet e kryengritjeve tė para, tė popujve liridashės, e atdhetarė, nė fillim tė historisė njerėzore, si kryengritje nė grupe njerėzish, pra kryengritje - duke ngritur krye, kundėr padrejtėsive histerike, tė regjimeve tė para, shfrytėzuese, shtypėse tė tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut, pėr tė ndryshuar jetėn e robėrisė, nė njė jetė tė lirė!

Flamuri valon i qetė nė paqje dhe valon furishėm nė luftė!

Emri shqip - flamur, ka domethėnie tė fjalės - flakė, flaka,si fjalė shumė e hershme - fllama, si kuptim i dritės, flakės sė zjarrit, ku kemi emėrtime tė ndryshme nėpėr gjuhėt indo-europiane e botėrore: gjer. flame, ang. flag, qė nga rrėnja - flam - rrodhi emėrtimi flamur, e nė realitet,nė gjuhėn shqipe do tė ishte njė emėrtim krejt shqip - flakada, flakadan, flakėrues apo ndonjė emėrtim i ngjajshėm, po me kuptimin e fjalės shqipe - flakė!


Ashtu sikurse shumė fjalė tjera shqipe edhe si emėrtime,nė tė shumtėn e rasteve, kaluan nėpėr gjuhė tjera, qė sot dikujt mund t'i duken si fjalė tė huaja,por qė nė realitet, vetėm janė siellur rrotull, sepse prejardhjen e kanė mu nė Shqipen e Vjetėr, e cila mund ta shpjegojė edhe antikuitin!


Shqipja shpjegon botėn antike dhe antikuitin!


(09. 10. 2008)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi