HARMONIA NDĖRFETARE

Shko poshtė

HARMONIA NDĖRFETARE

Mesazh  Orfe prej Wed Dec 03, 2008 9:23 am

KONCEPTI - HARMONIA NDĖRFETARE

(Kėtu ndoshta dikujt i duket si befasi, po ishte dikund tjetėr kjo bisedė, e shtruar si themė - harmonia fetare)


Sėpari, shprehja - harmoni fetare, nuk ėshtė togfjalėsh, por koncept me dy fjalė tė ndara, sikurse ėshtė koncepti - dituri natyre, kritikė letrare, folja shqipe, veprim ndjenjash, orvatje sigurie, luftė ēlirimtare, bashkim kombėtar etj.

Togfjalėshi ėshtė emėrtimi i pėrbėrė nga dy e ma shumė fjalė nė njė tė vetme, tė pandashme, bashkė-bashkemėrtim nė njė emėrtim tė vetėm psh: bashkėbisedimi, bashkėharmonia, jashtėtokėsorėt, bashkėluftėtarėt, bashkatdhetarėt, antikombėtarėt, bashkmoshatarėt, bashkudhėtarėt, dis-harmonia, mosekzistenca, atdhedashuria, mirėkuptimi, bashkėrenditja, bashkėshortėt etj.

Koncepti - harmoni fetare, ėshtė harmonia brėnda njė feje, por kėtu nė kėtė themė, kur po dihet qėllimi - duhet tė kuptohet, e shtrohet si koncept - harmoni ndėrfetare, kur ėshtė fjala, si harmoni nė mes feve shqiptare 3 fe - pra - harmoni ndėrfetare - shqiptare, sepse kur thua - harmoni fetare, kuptohet toleranca, bashkveprimi, respekti, mirėsjellja, ndihma reciproke, lidhja bashkvepruese e bashkjetuese dhe dashuria njerėzore - nė mes tė antarėve tė njė feje.

Harmonia ndėrfetare shqiptare, ka ekzistuar dhe ekziston, anipse sa pėr syrata siē thot dikush, nė syrin e kombit shqiptar trefetar dhe nuk ka si tė mos ekzistojė harmoni ndėrfetare, pėrserisa gjitjmonė kishim e kemi probėemin e ēėshtjes shqiptare tė pazgjidhur, e kudo nė ēdo pjesė, trevė, ku filloi realizimi i njė organizimit ushtarak e luftarak - ushtarėt ishin tė tre feve padallim. Nga ana tjetėrnuk mund tė flitet as ka vend pėr diskutim dyshimi tė harmonisė ndėrfetare shqiptare, pėrderisa pėrqindja e popullit shqiptar nėpėr tre fetė dihet.

Dikush e mendon si bashkėjetėsė, si fejesė, martesė etj., na e dijmė se bashkėjetojmė, e bashkėveprojmė pėr ēėshtjen kombėtare shqiptare, bashkėluftojmė kundėr secilit okupatori, pushtuesi mbi tokat tona - por respekti reciprok, humanizmi reciprok, nderimi reciprok, adhurimi reciprok, mirėsjellja reciproke etj., janė vetėm nė besimin nė njė zot!

Harmoni ndėrfetare shqiptare, kuptojmė: respekt-humanizėm-nderim-adhurim-mirėsjellje-njerėzi-moral - RECIPROK. Kurse sikur shprehet dikush, pėr fejesė e martesė, nėse nisemi nga theoria fetare, vet fjala - fejesė, lidhet me rrėnjen e fjalės - fe (fe+jesė), feje+sė, qė kuptohet si lidhje gjaku, pėr ta marrė njeritjetrin, marrėdhėnie gjaku, marrėdhėnie trashigimore paramartesore, ta marrin jjeritjetrin - tė martohen - nė martesė - mes pjesėtarėve tė njė feje - a kur thohet psh. ndėrfejesė, ndėrmartesė, kuptohet si lidhje gjaku me fetė tjera, respektivisht mes popullit trefatarė shqiptar, apo me tjerėt...

Harmoni ndėrfetare ėshtė kur respektojnė ritet e festat e besimet reciprokisht, hiē ma shumė as hiē ma pak se sa respekton e nderon fenė tėnde - bashkėharmoni ndėrfetare, duke bashkėfestuar festat e njeritjetrit, bashkėgėzime familjare, bashkėngushlime familjare, bashkėrenditje tė veprimeve shoqėrore e kombėtare, bashkėpunime pėr ekzistencė, ndihma reciproke pėr tė tejkaluar gjendje tė vėshtira e rreziqe eventuale, qė i ndodhin njeritjetrit, dasma e vdekje tė pėrbashkėta - mbase bashkėjetojmė me tre fetė (tona) - mbase kemi njė gjuhė e njė gjak e komb shqiptar!

Po kėnd e gėzon ma sė shumėti dhe kush inicon, pėrpiqet pėr njė harmoni ndėrfetare shqiptare? Kjo ėshtė pyetja madhore. Janė: krijuesit, poetėt, shkrimtarėt, publicistėt, historianėt, shkencėtarėt, E VĖRTETĖ KOMBĖTARĖ por edhe klerikėt e vėrtetė kombėtarė edhe grupe e persona individ me moral e atdhetarizėm tė lartė kombėtar!

Harmoni ndėrfetare shqiptare, duhet tė kuptojmė thellė e mirė logjikisht, qė ashtu si siellemi symėsy me njeritjetrin ndėrfetar - poashtu besnikėrisht edhe tė shprehemi brėnda rrethit familjar e shoqėror edhe brendafetar edhe pėrballė bote! Kjo do tė quhej harmoni fetare, ndėrfetare shqiptare!

Po na shqiptarėt, jemi populli ma i vogėl - me tre fetė ma tė mėdha botėrore

dhe njė harmoni ndėrfetare (sepse harmoni fetare kemi nė secilėn fe) - duhet patjetėr, sinqerisht, realisht, reciprokisht - sepse nė tė kundėrten (sikur po vėrehen rrudhje syri anash), nuk fotohet asgjė e mirė kombėtare - as vet zoti nuk na don tė ndarė e pėrēarė e tė copėtuar - kur nuk jemi nė gjendje tė bashkohemi kombėtarisht!

Po more po, duhet tė dihet vijimi i udhės, kur pretendojmė qėllim tė mirė, pėr njė bashkim tė shqiptarėve edhe si forum edhe si popull dhe mos tė shprehemi nė mėnyrė lakonike, se ka punė e mbipunė, ka detyrė e mbidetyrė, qė don zgjidhje - por jo duke u shprehur nė thelb tė ēėshtjes edhe duke shtėrzyer, e nė tė njejtin moment vendimprerės, vendimmarrės, vendimshprehės - duke raplluar gishtin e madh me tė tretin kokallė (nėse mė kuptuat)!


[i]

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi