Shkrimtare shqiptare

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtė

Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:22 am

NĖ MUNDSH

Nė mundsh ta ruash arsyen kur bota humb fillin
E fajin ty ta hedh – dhe vetes ti besosh,
Sa herė tė dyshojnė e s’tė pėrfillin,
Por edhe dyshimet drejtė t’i gjykosh.
Nė munsh tė rrish nė pritje, nė pritje pa u lodhur,
A, kur tė urrejnė, urrejtje mos tė ushqesh
Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
Me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh.

Nė mundsh tė mendosh, por jo nė shkatėrrim
Tė ėndėrrosh por jo rob ėndėrrimesh,
Dhe t’i trajtosh njėlloj e padallim
Ngadhnjim e shpartallim – burim mashtrimesh.
Nė durofsh dot thėnjet e tua tė drejta
Nė kurthe pėr tradhtarėt, kopukėt tė t’i kthejnė
T’i shohėsh tė thyera gjėrat mė te shtrenjta
E prap t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė.

Nė mundsh fitoret qė ke korrur t’i flijosh
Si nė kumor, nė njė tė vetme lojė,
Tė rrezikosh, tė humbėsh, e prap t’ia fillosh
Dhe humbjen kurrė t’mos e zėshė nė gojė
Nė durofsh dot muskul, nerv, puls e zemėr
Tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka tė duket e kotė,
E tė qėndrosh kur s’ke mė asgjė veē vullnetit
Qė veē njė fjalė “ QĖNDRO” gjithnjė tė thotė.

Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin ta ruash
A tė ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė t'vėrbon
Nėse armiku ose miku s’tė bėjnė dot tė vuash
Dhe gjithēka e ēmon, por veē sa meriton.
Nė mundsh tė mbushėsh dy minuta aq tė rėnda
Me vepra qė peshojnė–Dije dhe mos ke asnjė dyshim
Se jotja do jetė bota me cka ka brenda
Dhe burrė tė do jesh, o biri im!

( Ēmimi Nobel pėr poezi, 1907 )

RUDYARD KIPLING
1865-1936

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:22 am

Pertej reve, pertej qiellit!
Pertej.... pertej..... pertej......


Pertej ajrit, pertej boshllekut!
Pertej.......pertej.......pertej.....


Pertej shpirtit, pertej njerezores!
pertej....pertej.......pertej......

Eh!............. asgjeja!!!


(Tonin Nikolli)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:22 am

Ti je ...s'e di

As yll nuk je, as hėnė, as hyri,
As rreze dielli terrin pėr tė ndritur,
S'ke rėnė nga qielli tė tregosh ēudi,
As dorė mjeshtri nuk tė ka skalitur...

Shum' net' i kam kaluar unė pa gjumė,
dhe ditėt si nė gjumė unė i kam kaluar,
Dhe sa mė shum mendoj ē'je, aq mė shumė
e ndjej se je zjarr qė s'ka tė shuar.

Muzafer Xhaxhiu

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:23 am

Nuk kam kohė tė merrem me ty!...

Mjaft mė bezdise me xhelozinė tėnde!
Gjeta pak kohė tė ta them ndėr sy:
Bota ime ėshtė mė e madhe se ēdo dhėmbje
Lermė tė lutem, nuk merrem dot me ty!

Unė vij tė pėrkėdhel e ti kurr nuk ngopesh
Ankohesh, psherėtin e pastaj thua: - mė ke xhan?
Vėrtitesh brenda vehtes e prej saj friksohesh
Nuk kam kohė tė merrem me ty taman!

E di se do trishtohesh dhe do kėrkosh pardon
Por unė e ndjej nga larg, do mbetesh po ajo!
Sa mė shumė tė tė dua, ti pėrsėri dyshon
Mė ndjek nga pas si hije, pastaj pyet: - a mė do!?

Tani fli dhe pafsh endrrat mė tė bukura
Unė do vij fshehurazi e tė tė puth nė sy
Se lulet mezi presin, mbi to, tė ndalet flutura…
Ika…sepse nuk kam kohė tė merrem me ty!

A.Doci.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:23 am

DUA TĖ BĖHEM ANKTHI I YT!

Buzė njė liqeni me ujė tė embėl

qė thonė legjendat: "ish akullnajė"

Eci menduar dhe shpesh ndal kėmbėt

se mė vjen pranė, mirazh i saj!...


Nėse legjendat diku mbėshteten

dhe ka mundsi tė jetė ashtu...

Sot kam vendosur tė shkrij vetvehten

duke tė puthur dy sytė e tu...


Dimri i shkuar ngriu gjithė botėn

akujt zaptuan strehėt e shpirtit.

Po dashurija ky rit i moēėm

neve tė dyve na vuri gishtin!


"Dilni nga rreshti! Mjaft tė penduar!"

Ishte njė thirrje, qė s'di nga erdhi.

Mbetėm papritmas krejt tė hutuar

Rrezet e ngrohta ndjenja i derdhi.


Kishim kaluar 6 kontinente

Por ky i gjashti, ishte seē ishte!..

mes akullnajash cikma na merrte

Dhe na pėrplaste keq, xhelozishte...


Sa ēohej njėri, tjetri rrėxohej

Era e shpifjes bėnte hatanė.

Bora e frikės mbi ne lėshohej

dhe na mbulonte tej e matanė...


Rrinin tė fjetur, rrinim tė strukur

Bile as frymė nuk merrnim fare

Valangė e njerzve na kishte futur

shtat pash nėn dhé, varr pėr nėn varre...


Por befas ngjau dhe mrekullia

Nga njė ngulēimė qė s’di nga doli

Dorėn fisnike na dha dashuria

Dhe nga nėnvarret nė drit na nxorri.


Mos iu fshih dritės, mos i mbyll sytė!

Sekretin tonė s’e di njeri!

Nėse mes nesh do vij njė i dytė

Ndoshta atėherė quhet tradhti!…


Dua tė bėhem dashnor i krisur!

Dua tė bėhem dhe lot tek syt’

Dua tė bėhem gjumi i prishur!

Dua tė bėhem pra ankthi i yt…

A.Doci

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:23 am

NĖ MUNDSH

Nė mundsh ta ruash arsyen kur bota humbe fillin
E fajin ty ta hedh – dhe vetes ti besosh,
Sa herė tė dyshojnė e s’tė pėrfillin,
Por edhe dyshimet drejtė t’i gjykosh.
Nė munshd te rish nė pritje, nė pritje pa u lodhur,
A, kur tė urrejnė, urrejtje mos tė ushqesh
Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
Me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh.

Nė mundsh tė mendosh, por jo nė shkatėrrim
Tė ėndėrrosh por jo rob ėndėrrimesh,
Dhe t’i trajtosh njėlloj e padallim
Ngadhnjim e shpartallim – burim mashtrimesh.
Nė durofsh dot thėnjet e tua tė drejta
Nė kurthe pėr tradhtarėt, kopukėt tė t’i kthejnė
T’i shohėsh tė thyera gjėrat mė te shtrenjta
E prap t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė.

Nė mundsh fitoret qė ke korrur t’i flijosh
Si nė kumor, nė njė tė vetme lojė,
Tė rrezikosh, tė humbėsh, e prap t’ia fillosh
Dhe humbjen kurrė t’mos e zėshė nė gojė
Nė durofsh dot muskul, nerv, puls e zemėr
Tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka tė duket e kotė,
E tė qėndrosh kur s’ke mė asgjė veē vullnetit
Qė veē njė fjalė “ QĖNDRO” gjithnjė tė thotė.

Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin ta ruash
A tė ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė t'vėrbon
Nėse armiku ose miku s’tė bėjnė dot tė vuash
Dhe gjithēka e ēmon, por veē sa meriton.
Nė mundsh tė mbushėsh dy minuta aq tė rėnda
Me vepra qė peshojnė–Dije dhe mos ke asnjė dyshim
Se jotja do jetė bota me cka ka brenda
Dhe engjull do jesh, o syri im!

R.Kipling

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:24 am

Nuk mund ti njeher gojen ta mbyllesh
apo me duhet une veshet fort ti dyllos
Nuk mund arsyen ta ruaj kur ti terheq fillin
si kodra mbas bregut, budalleqe me ok
Nuk mund te pres, u lodha se prituri
durimi me ty pergjithmon mu sos

Nuk mund te mendoj pervec se per rrenim
kjo bote nuk e ka hak kurrsesi qetesin
Nuk mund drejtesi te kerkoj as te shprehem
padrejtesia fron me eshte bere me kohe
Nuk mund asgje te flijoj, ti s'e meriton
dhe ca me pak kjo bote, asgje s'i peshon
Nuk mund fitoret, as humbjet, kujtimet
diku large meje, tej ti flak
Nuk mund bordellove qe me epsh u qasem
tundimit nuk i bej dot ball
Nuk mund maskarenjeve tu bej shoqeri
pa marre dicka, a shume, te humb si njeri
Nuk mund te mbush jo asnje moment
c'rendesi ka vepra?! diten e nis me plogeshti
Se e jona s'do jetė kurre bota me cka ka brenda
botes i perkasim une e ti,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:24 am

Shtrati i vdekjes....

Shtrati i vdekjes me pret
aty nen ate dritare
ku djelli s'hyn shume
dergjem une dhe pres diten
ate dite qe do i them
lamtumire kesaj bote
do qaj dhimbjen e fundit
to qesh lumturine e fundit
shtrati i vdekjes
gjyqi im final..
te kem gabuar shume
apo te kem qene nje engjell
mbi kete toke..
nahh kam vrare, lenduar
por sme kane lene mangut dhe mua
thikat e fatit, dashurise...
me dhimbset vetja...
cuditerisht se dija ta desha jeten
me shume sesa ato momente
kur desha ti jepja fund saj...
por ma paskan bere me hile
ata ma dhane jeten
ata do ma marrin....
se di pse ndihem kaq e lumtur
kur di qe se kam te gjate
ditet e mia po shkojne drejt varrit
dhe ne vend te pezmatohem
une qesh , dua te kercej...
sot e morra lajmin...
ngela e shokuar por jo e lenduar
mos po prisja valle, ikjen time?
dhe gjate gjithe kesaj kohe
mundohesha ta ushqeja qenien time
me moskokecarrje por vertet po shkoj..
dhimbje sndjej, vetem se shpirti
ka marr nje nivel tjeter, sjam une
mbase kthetrat e vdekjes kane filluar
punen e tyre dhe po me hajne te gjalle
shtrati i vdekjes sime, finalja
kapitulli i fundit....
ato ckam bere ne jete
i bera sepse i ndjeva..
i bera sepse edhe gabova..
por per me shume i zbatova..
sepse jetova, te hidhuren te embelen
jete, tragji/komedia yjnore
dhe une personazhi i saj...
me kaprico tek tuk desha ..
ti beja vije skenarit te saj
por me kot.. do vdes dhe po ndodh...
Lamtumire miqte e mire nga
shtrati i vdekjes...
intuita me thote se do jete bukur
se di, mbase, por sdo ju le pa ju thene...
Hasta la pasta!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:24 am

Ismail Kadare

TĖ HUAJ JEMI

Tė huaj jemi ne prej kohėsh
Ē’ish pėr t’u thėnė ėshtė thėnė.
Si gurėt qė zėnė vend nė tokė
Njė jetė vend ne kemi zėnė.

Drejt njėri tjetrit kemi mbyllur
Tė gjitha rrugėt edhe shtigjet
Si dy qytete mesjetarė
Me mure, heshta dhe me pirgje.

Por natėn kur i lodhur truri
Portat i Mbyll me qetėsi,
Ti gjen njė shteg dhe futesh mbrenda
Njė shteg qė vetėm ti e di.

Futesh dhe si n’rrugica parqesh
Shetit mes cirkonvolucionesh.
Hyn nėpėr ėndrra e shkujdesur,
Fanitesh, qesh, ma bėn me dorė.

Po kur mėngjesi zė ofrohet
Nis shqetėsohesh edhe ti.
Dhe heshturazi del pėrjashta
Nga shtegu qė veē ti e di.

E dita vjen. Rrjedh prap jeta
Dhe ne tė dy si dhe mė parė
Mė ftohtė rrimė e tė pamposhtur
Si dy qytete mesjetarė.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:25 am

Ismail

TI ISHE PĖR MUA

Ti ishe pėr mua e pamposhtur si Troja
Troja qė unė dot s’e pushtoja.
Ti ishe pėr mua e pakuptueshme,
Mė e pakuptueshme se mbishkrimet etruske

Vetėm nė ėndrra, ah, nė ėndrra
T’i pėrqafoja flokėt e dendura.
Gaz mė shumė ndjeja tek tė pushtoja
Se gjithė grekėt kur ra Troja.

Vetėm nė ėndrra m’ishe e kuptueshme,
Ti, e shtrenjta ime etruske.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:25 am

Nė parkun qė mbuluan fletėt

Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrisht.


Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.


Nga vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.


Qė ti tė vije kaq e bukur
Me kėta flokė, me kėtė hap
Toka tė egrėn klimė e zbuti
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.


Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
Qė te kjo botė tė vije ti...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:25 am

Petro Marko

APOLOGJIA IME
(JETES)

...Marrezi, turp turp dhe
mekate
per jeten e terbuar
se kur me ndal, o gjenerate,
qe vuan rruges ndonje nate,
me merr per te denuar
dhe, me nje ze qe vret,
ngahera me pyet:
-Ku linde, o i ri?
-O jete, linda ne shkreti!
-Ku rron dhe ku vete,
ne c'dhera e ne c'dete?!
-Cudi! C'kerkon prej meje ti
dhe si, o jete, pyet,
kurse ne varferi
me hodhe kur me gjete
te lindur nga skelete
pa drite, pa liri?
-Njeri!
Nga vete, as me thua?
-S'e di! Jo, Nuk e di!
Po lerme, o jete, c'ke me
mua?
-Dua ta di, po dua!
-Atehere, jete e krisur,
per mua mos pyet
se qysh ne n'agim kam nisur
te shkel si skllav i shkrete
mbi gjurma shprese drite...
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
-O mekatar,
as faliu ligjes sime,
bindu i cmendur enderrtar,
s'jeton me shqetesime!...
-Mu thell' ne brendesire
ku ndjenja rron e lire,
ku dhembja dhemb e prekur
nga ligja jote e fuqiplote,
ne gjirin tim si hekur,
si hekur e celik,
qello,qello, o me kamxhik;
pa frik' e pa meshire
e pa pendim,
se mu ne thellesire
te shpirtit, ne nje kend,
lindi nje shqetesim
qe celi varrin tend..

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:26 am

Migjeni
MELODI E KĖPUTUN

Melodi e kėputun - lot i kjartė nga syni
i njė grues sė dashun...
andje e pėrplasun,
xhevahir i tretun,
njė andėrr e shkelun,
buzė e paputhun
nė melodin e kėputun.
Nga vaji i heshtun shkunden supat e zhveshun,
verbojnė nga zbardhimi...
e ther, ther hidhnimi
pėr ēasteet e rrėshqitun,
pėr fatin e ikun,
pėr gėzimin e humbun
nė melodin e kėputun.
Brrylat ndėr gjujė tė mpshtetun, ftyrė nė shplakė e fundosun:
Qan grueja e pikllueme
me zemėr tė piskueme
(njė kitarė e gjymtun,
za kange i mbytun
nė buzė nga dhimb' e puthun
nė melodin e kėputun).
Hesht njeriu pran grues qė qan e turpnueme...
syni i venitet
nė tė loti vėrvitet,
diēka nxjerr nga xhepi
grues ia lė - dhe sė shpejti
e len gruen e humbun
nė melodin e kėputun.
Por kur vjen ndoj tjetėr, epshi kapėrthehet,
gjaqet turbullohen,
pėrzihen, pėrvlohen,
ēohen peshė, tėrbohen
... e vetėm ndėgjohen
ahtėt e molisun
nė melodin e grisun.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:26 am

Ne leksion

Shi ne rruge bie pa pushim
C'po mendon atje ti shpirti im?
Ne ate kend, e vetme, c'te mundon?
S'mban shenime, vija vizaton.
Tetembedhjete vjece nuk eshte shpejt
qe menduar xhamat t'i veresh
duhemi por zemra sec te ndjell
Syte e bukur trembur pse mi hedh?
Koha iken klasen do kujtosh
do te gdhihet befas nje mengjes
syte rreth do hedhesh te shikosh
se si derdhet shiu ne mes resh
Por ne banken prane s'do ta gjesh
djalin qe e desh dhe te desh.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:26 am

Po iki..

Po iki..
sa gjera me mbeten pergjysem
tek ti..
Sorkadhja ,qe prej duaresh,
ja nxora gjahtarit
Ende ri shtrire, e pa prekur
Portokallin ,qe keputa ne dege
As ta qeroj , nuk harrita dot!
deri midis yjesh u ngjta
Po s'harrita , t'i numeroja dot
E nxora ujin prej pusi
Po as ne gote, nuk e hodha dot
Trendafilat i solla ne shporte
Po vazot dot nuk ua gedhenda
Me dashuri akoma s'qesh ngopur..
Po iki..
Sa gjera me mbeten pergjysem , tek po iki..

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:27 am

VETEM NJE JAVE JETOVA


Te henen jetoja mes imagjinatave te prinderve te mi!

Te marten linda per bukuri!

Te merkuren u rrita sadopak!

Te enjten mesova te tere misteret e botes per merak!

Te premten dashurova nje njeri!

Te shtunen u martova sa ēudi!

Te dielen vdiqa per te mos lindur kurre me,
.....................................................po tani?!

Nje jave kaloi,
nje jave jetova,
nje maratone ka qene,
nje lume qe e kaperceva...

Dje nuk isha,
s'do te jem as neser,
por sot jam ketu
edhe kjo me intereson!

Edhe pse vdekja ka nje veshtrim te tmerrshem
nuk eshte edhe aq e keqe,
edhe atehere kur kjo koha ime mbi planet
...........................................papritur mbaron!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:27 am

C'mu rendua koka e m'u be sa nje thes
kujt t'i hedh faj,hajt te gjorit nenkrese,
hoqa te parin e vura nje te dyte
pa hoqa e vura dhe te tjere
po mendja s'largohej dot nga"ēna zuri zvetnim i mjere"
Dhe ngritur,teksa nje te shkrete po ndizja
seē me ra nder zemer deshire deshirembetesja:
qe nenkresat vertet me faje te ishin
e ne vete njeri te mund te sillnin.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:27 am

Oh sa kam deshir ta dish
Ta puth e ta puth doren tende
E pran teje te bie pak me pas
Dhe vdekjen ta pres me aq endje

C`me duhen ditet qe vine?
Asgje s`me hyn me ne sy
Dielli prap boten do ndrije
Por i verber do jem un` paty

Sa vite u bene,sa vite
U desheme askush s`e mor vesh
Pra cohu tani,ty te lutem
Nje fjale ma thuaj,a me qesh

Mes jetes time kalove
Si yllin qe terrin e ndrit!...
Pra cohu tani ti e vdekur
Me doren e ftoht me vrit

Se jeta pa ty do me jete
Nje nate e mbetur pa yll
Me vrit pra me doren e ftohte
Qe syte prane teje ti mbyll
N.HIKMET.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:28 am

VARGJE PER LUFTEN DHE DASHURINE

Ne kembesorira dhe marina
Pirateria merr dafina
Ndaj vargun tim s'e vlen;
Une dua gjak te derdh ne ndeshje,
Ne jetedhenesen perleshje,
Qe dashuri i them.


E mburr te miren e njerezise,
Them: rrofte lufte e dashurise,
Qe boten gjalle mban!
Ja, kjo eshte lufta e vertete,
Qe lind nje shpirt dhe s'mbyt tridhjete
Me top e jatagan!


Robert Burns (1759-1796)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:28 am

S'KA ASGJE PER E QESHUR


S'i kam dashur kurre gjerat e bujshme
Dhe shpesh jam menduar duhan duke pire;
Ka gjera lakuriqe qe s'jane te turpshme,
Sic ka dhe gjera te cndershme te veshura mire.
Ja,e verteta rri lakuriqe ngahere,
Ja, dhe genjeshtra me petka rri veshur!
Me thoni: cila ka turpin dhe cila ka ndere?
Kjo qe ju thashe s'ka gje per te qeshur!

D.Agolli

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:29 am

Vėgime andrrashDikur andrrojsha pėr t`egrėn dashuni,

Pėr kaēurrela, lule e pėr mall,

Pėr buzėt e ambla e pėr tė idhta fjalė,

Pėr t`trishta kangė e t`zymta melodi.Venitė e tretė mė janė ato andrrime,

E tretė mė asht dhe pamja e adhunueme!

M`ka mbetė veē ēk a mė afshe t`pėrvėlueme,

Dikur kam derdhė nė t`butat vargėzime.Veē ti m`ke mbetė, o kanga jetime!Shko tash

Dhe ti-kėrkoje pamjen qė tu tret!

Dhe, kur ta gjejsh , prej meje ma pėrshėndet:

Tė zbraztės hije i ēoj tė zbraztin afsh!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:29 am

Ėndėrrat


Ti po mbyll sytė, i dėrrmuar

Nga puna e tmerrshme kėtu nėn tokė.

Patjetėr je duke ėndėrruar,

Se ėndėrrave pranga s’u vėnė dot.Dhe le ta bėjnė ferr galerinė,

Ti vuan qė tė mbetesh engjėll.

Mbi supe si flatra ke mirėsinė

Dhe fluturon nėpėr ėndėrr.Ku vete kėshtu?Ah, unė e di

Dhe ėndėrrat lidhen mes kaosit

Dhe kanė ftohtė ashtu si ti

Veē me kapotėn e tė burgosurit,Dhe s’po tė them qė i vrasin ėndėrrat

Qė tė kam shėtitur ndėr varrėt e tyre.

Ndodh qė na vrasin mė parė se ėndėrrat

Dhe qajnė ato mbi ne si velushe.Befas u zgjove. Buzėqesh i trembur,

Sapo u ktheve nga ai vend i lumtur.

Balli i mbushur plot me ėndėrr

E di qė bėhet... mė i bukur.


Visar Zhiti
Spaē, dimėr 1982

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:29 am

"Grotesk tragjik"

Kishe vdekur ti.
Me ty bota gjysmė ferr, gjysmė parajsė.
Ti ike. Mbeti vetėm ferri.
Njerėzit papritur u shėndėrruan nė Djaj.
Tani e kuptoj pse ike nga kjo botė,
ike
dhe le shkėlqimin si kometė.
Varri i saj do ngrihet nė njė kohė rekord.
Une ecja i vetėm drejt varrezave,
Dy- tre zogj qė mė deshėn,
Mbi arkivol ēukisnin,
Njė si lutje fetare.
O Zot!
Tė gjallė s'mė deshėn,
S'dashkan as tė vdekur?...
I perzėnė nga jeta,
I papranuar nga vdekja,
Endesha varrezave fytyrė-eksod.
Nė njė lėndinė pastaj u shtriva,

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:30 am

ELEGJI PER BABANE

Ti nuk je me.

As do na shohesh,
as do te shohim,baba, me kurre.
Ti nuk je me...

Emrin tend e mori ky gur.

X

Vdekja-si vdekje,
gjithmone e dhimbshme,
gjithmone e verdhe...

Me nje kordhele
tufa kujtimesh ne zemer na lidh.

Tufa kujtimesh
edhe elegjish.

X

Jam i trishtuar e me mori malli.
Dhe mbi trishtime e mall duke ecur
ngjita rrugen e ngushte te fshatit.

Shtyva deren e varrezes se vogel
dhe t'erdha te varri...

X

C'fjale te pathena do me flasesh?
C'fjale te reja deshiron te degjosh?
Prej ketij varri
tani,baba,
c'do me japesh?
....................

X

Erdha te marr
cfare ne perket prej ketij varri.

Kujtime te dhimbshme.
Vuajtje krenare.
Ti mos me thuaj:
"Biro...jane te trishtuara".

Baba i gjore!
Une edhe pa to
do te isha ne jete edhe me i trishtuar.

X

Dhe kur te vdes
s'dua asgje
vec nje varr te thjeshte.

Atje ne bregdet
ku neper net
bisedojne ylet me qiparisat.

Dhe fjale te kaltera
flet e shperndan
deti matane.
Fjale qe i njohim
qe i kuptojme
une
me babane...


Fatos Arapi u lind me 1930 ne Vlore. Studimet e mesmei kreu ne qytetin e lindjes, ato te lartat ne Sofje per ekonomi. Ka punuar si gazetar dhe si pedagog ne Universitetin e Tiranes. Ka botuar shume vellime me poezi se "Shtigje oetike", "Duke dale prej enderres","Ku shkoni statuja", "Dafina ne shi" etj.
Arapi ka shkruar edhe disa roma dhe drama si "Gjon
Muzaka", "Drama e partizanit pa emer" si edhe studime te ndryshme mes te cilave shquhet permbledhja "Kenge te mocme shqiptare" etj.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Orfe prej Thu Dec 04, 2008 5:30 am

ENDRRA IME


Endrra ime ka sy pranvere,
dhe floket behen bime
peme
lule
Endrra ime ka trajten e duarve te mija
kur prekin tere dridhje
buzen e kalter
te nje bregu te larget
Endrra ime eshte celesi i valeve qe hyjne
ne qerpikun e pergjumur te muzgut
feshferitje e eres qe deperton mes degeve te kohes
harresa qe ngec mes kreshtave te ngjarjeve
dhe vonohet duke u ngaterruar mes figurave te
shperfytyruara
kreherit te mbremjes
Endrra ime eshte fanella e shpuar nga plumbat e
betejave
pikellimi i lidhseve te kepuceve prane varrit
ne agim
dhe lulja e kuqe
fushave te se ardhmes
Endrra ime eshte prekja e rrezes se pare mbi dritaren
e gjumit
hapi i zemres drejt qyteteve te mengjesit
Eshte e trokitura e paqes ne deren e madhe te botes
guri qe i kendon bukes se neserme
dhe torba e shpresave qe ngjit te perpjeten e drites
Endrra ime je ti qe mban mbi supet e tua tashme te
kerrusura
tere peshen e ketij horizonti te ngrysur
dhe rri e pret pa u lodhur
karvanin e gjate te diejve
qe do te vijne.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi