Shkrimtare shqiptare

Faqja 5 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:43 pm

Zef Serembe

Zogjte e bukur kendojne me hare
Po zemra do me plas mua ne gji
I merguar qaje jeten ne kete dhe
Merzitem ne katund, merzitem ne vetmi..
Tere shkelqimi me hapet para vedit
Qe me zgjon trute e mia ne mendime shume
Ah! mu doq zemra mua te shkretit
Aq sa pushoje vetem kur bie ne gjume.
Arberia matan detit ne na kujton
Se te huaj jemi ne kete dhe
Eh! sa vjet shkuan e zemra nuk harron
Qe nga Turku mbetem pa memedhe
Hakmarrja na jep shprese e na ndrion
Se po fryne ere e akullt me ze
Se ka qene arbereshi sot po harron
E si vjen turp aspak te rri e te fle

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:44 pm

Nostalgi

- Sergej Esenin -

Te kujtohen ato nete mike e dashur?
Shetitjet tona buze Neves se ngrire
Nen dritat e zbehta te fenerve te vjeter
Dy zemra, dy duar pa then naten e mir

Nuk ta harroj akullin ne qerpik
Ne syte e tu te kalter qe rrinin si kurora
Pushkinin recitoje gjat bulevardit antik
Dhe putheshim me zjarr gjer te Aurora

U ndame mike e dashur, u ndame pa deshire
Si akulli mbi Neve qe cahet nga pranvera
Malli me keput tek degjoj Nataline
Lermontovin tend sonte ma sjell Era.

- perkthyer nga Jusuf Vrioni -

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:46 pm

Sergej Esenin

Ere, ere e debores, moj ere
Merrmi vitet ne krahet e tu
Dua djalke te jem dhe nje here
Apo lule e lugines diku,,

Nen nje fyell bariu plot dhimbje
Dua syte t'i mbyll ne harrim
Zile yjesh, me boren e mbremjes
te me bien ne vesh pa pushim

Oh! sa bukur e dredh ajo kengen
Ne tufan deshperimi kur derdh
Do te desha diku me nje kembe
ndane rruges te rrija, si bredh

Hingellima ne terr kur te ndjeja
te pushtoja kacuben perbri..
Zgjati putrat, o henez, drejt meje
Merrmi brengat ne qiell tek ti

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:47 pm

Georges Brassens (1920-1982)

Percjella martesore

Martesa dashurie, martesa per para,
Kam pare te martohen plot burra edhe gra,
Qofte zotrinj te larte, qofte njerez te mjere,
Qe mbahen si floktare, qe hiqen si notere.

Po dhe sikur te rroja sa ’do te rroje kjo bote
Do ruaja perjete kujtimin gezimplote
Te asaj dite dasme, kur nena e ati im
Ne dyert e bashkise shkuan per celebrim.

Dhe qe t’iu them te drejten, mbi qerren prej dru lisi,
Qe e terhiqnin miqte dhe e shtynte farefisi,
Te dy dashnoret e vjeter e bene ate martese
Pas shume vjet dashurie, pas shume vjet fejese.

Percjelle si e jona s’kish bere vaki mbi toke
Sa s’na perpinte turma me syte kokerdhoke.
Sehir rrinte na bente nje bote e pavlere,
Qe nje te tille dasme s’kish pare asnjehere.

Ja ku nis e fryn era qe ngre me pikellim
Femijet e korit, bashke me kapen e atit tim.
Ja ku nis bie shiu me pikat e medha,
Sikur kete martese kerkon ta ndale se s’ka

Nusen me sy perlotur kurre s’kam per ta harruar,
Qe nje tufe lulesh tundte si kukull neper duar.
Une per ta ngushelluar, me sa kisha fuqi
I bija harmonikes si ne nje liturgji.

Me grusht kanosnin qiellin gjithe femijet e nderit.
Therrisnin: “Vazhdon dasma, ne emer t’Jupiterit!”
Paka se njerezit tallnin, paka se zotat s’donin,
Dasma vazhdonte punen dhe nusen e uronin.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:48 pm

Pablo Neruda

Mund t shkruaj

Mund t shkruaj vargjet m t trishta kt nat.

T shkruaj, pr shmbull:”Nata sht yjsuar,
Dhe drithruesit, t kaltrit yje, atje larg.”

Era e nats sillet n qiell dhe kndon.

Mund t shkruaj vargjet m t trishta kt nat.
E doja, dhe ajo m donte nganjher gjithashtu.

N net si kjo e kisha ndr kraht e mia.
E puthja aq shum her nn qiellin e pafund.

Ajo m donte, dhe un e doja nganjher gjithashtu.
E si t mos doja t till sy t mdhenj trheqs.

Mund t shkruaj vargjet m t trishta kt nat.
Duke menduar q nuk e kam. Duke ndjer q e humba.

T dgjoj natn e pamas, m e pamas pa t.
Vargjet bien mbi shpirtin si mbi barin vesa.

Po ’rndsi ka kur dashuria ime nuk mund ta ruante
Nata sht yjsuar dhe ajo nuk sht me mua.

Kjo sht e gjitha. S largu dikush kndon. Atje larg..
Shpirti im nuk ndjehet mir se e humbi at.

Si t jen duke krkuar syt e mi vshtrojn pr t.
Zemra ime vshtron, por ajo nuk sht me mua.

E njjta nat q zbardhllon t njjtat pem
Ne vet, ata t athershmit, nuk jemi t njjtt.

M nuk e dua, sht e qart, por sa shum e doja
Zri im vshtron pr ern q t takoj veshin e saj.

E tjetrit. Do jet e tjetrit. Si para puthjeve t mia.
Zri i saj, trupi i saj i tejdukshm. Syt e saj t paskaj.

Un nuk e dua, sht e qart, por mbase e dua.
sht kaq e shkurtr dashuria, dhe kaq i madh harrimi.

Sepse n net si kjo e mbaja at mes krahve,
Shpirti im ndjehet keq q e ka humbur.

Megjithse kjo sht dhimbja e fundit q ajo me shkaktoi,
Dhe kto jan vargjet e fundit q un ja shkruaj.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:48 pm

Pablo Neruda

DALENGADAL VDES….

Dalngadal vdes ai q bhet skllav i zakonit,
q prsrit t njjtat gjra do dit,
q nuk ndryshon rrug,
q nuk rrezikon,
q nuk ndryshon ngjyrn e veshjeve,
q nuk i flet atij q nuk e njeh.
Dalngadal vdes ai q nuk prmbys tryezn,
q sht i paknaqur nga puna,
q nuk rrezikon sigurin nga pasiguria pr t ndjekur nj ndrr,
q nuk i lejon vetes asnjher n jet t thyej rregullat e vendosura.
Dalngadal vdes ai q nuk udhton,
q nuk lexon,
q nuk dgjon muzik,
q nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
Dalngadal vdes ai q shprfill krenarin e tij,
q nuk i l t tjert ta ndihmojn,
q i kalon ditt duke u qar pr fatin e tij t keq,
q ankohet pr shiun q nuk pushon.
Dalngadal vdes ai q i shmanget projektit para se t filloj,
q nuk pyet pr gjrat q nuk i di, dhe
q nuk prgjigjet pr gjrat q di.
E shmangim vdekjen me doza t vogla,
duke kujtuar gjithmon se t jesh gjall
krkon nj prpjekje shum m t madhe
se thjesht fakti q marrim frym.
Vetm durimi i paepur
do t na bj t arrijm
lumturin m t madhe.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:49 pm

Pablo Neruda

Dashuria

Grua do desha te isha biri yt, per te pire
qumeshtin nga gjite si nga nje ujvare
per te pare e ndier, perkrah te te kem
ne qeshjen e arte e ne zerin e kristalte.

Per te ndier ne krahet e mia si Perendia nder lumenj
e adhuruar deri ne kockat e trishtuara prej pluhuri e gerqele
keshtu qenia jote te kalonte pa dhimbje perbri meje
e do te vinte nder strofa-e paster nga cdo e keqe.

Si do dija te dashuroja grua, sa do te dija
te dashuroja,te dashuroja si askush nuk ka ditur kurre
te vdisja e te te doja akoma me shume
e akoma me shume te te doja, me shume.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:49 pm

Per zemren time

Pablo Neruda

Per zemren time mjafton kraherori yt,
per lirine tende mjaftojne krahet e mi.
prej gojes sime gjer ne qiell do ngrihet
gjithcka qe thelle ne shpirtin tend flinte.

Vegimi i cdo dite eshte te ti.
Dhe ti je vesa ne zemer te lules.
Kur ti mungon zhduket horizonti.
Si nje dallge je qe perjetesisht iken.

Une thashe qe ti kendoje neper ere
si pisha e larte dhe e heshtur.
Trishtohesh pernjeheresh si nje rruge.

E mirepritur je si nje shteg i vjeter,
ku gelojne oshetimat, zerat nostalgjike.
Sapo une zgjohem-ikin, fluturojne
zogjte qe flinin ne shpirtin tend.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:50 pm

Pablo Neruda

Mali dhe lumi

N vendin tim gjendet nj mal.
N vendin tim gjendet nj lum.

Eja me mua,

Nata ngjitet prmbi mal.
Uria zbret posht n lum.

Eja me mua.

Cilt jan at q vuajn?
Un nuk i njoh, por jan njerzit e mi.

Eja me mua.

Un nuk e di, por ata me thirrn
Dhe m thon: “Ne vuajm.”

Eja me mua.

Dhe ata m thon: “Njerzit e tu
Njerzit e tu t pafat,
Midis malit dhe lumit
Me uri dhe pikllim,
Ata nuk duan t ndeshen vet,
Ata po t presin ty, mik.”

Oh ti, njeri q e dua,
I vockli, kokrra e kuqe
E grurit,
Ndeshja do t jet e ashpr,
Jeta do t jet e ashpr,
Por ti do t vish me mua.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:50 pm

Pablo Neruda

Lavdi Dites se Lumtur

Kesaj here me lini te jem i lumtur,
nuk i ndodhi asgje askujt,
nuk jam asgjekundi,
ndodh qe jam i lumtur,
deri ne te fundit thellesi te zemres.
Duke ecur, duke fjetur a duke shkruar,
fare mund te bej, jam i lumtur.
Jam me i panumert se bari ne kullote.
Ndjej lekuren si nje peme e rigjalleruar,
uji poshte e zogjte ne maje,
deti porsi unaze rreth jetes sime,
e guatuar prej buke e shkembi - toka,
ajri kendon porsi nje kitare.
Ti afer meje mbi rere, je rere,
ti kendon dhe je kenga.
Bota eshte sot shpirti im,
kenge e rere, bota sot eshte goja jote,
me lini mbi gojen tende e mbi rere
te jem i lumtur,
te jem i lumtur patjeter,
sepse marr fryme e merr fryme,
te jem i lumtur, ngaqe te prek
dhe eshte sikur te prekja lekuren blu te qiellit
dhe freskine e tij.
Sot lermeni qe te jem i lumtur, une e mjaft,
me apo pa te gjithe, te jem i lumtur me barin
e me reren, te jem i lumtur me ajrin e token,
te jem i lumtur me ty, me gojen tende,
te jem i lumtur.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:51 pm

1. Edgar
Allan Poe

KORBI

Nj mesnat i trishtuar, po mendoja
I drobitur i drrmuar
Dhe qndroja mbi nj vllim t harruar,
Me kokn mbi t.
Nj trokitje kam dgjuar, nj goditje shum
T leht.
Q ishte gati n t shuar te dera, prmbi t.
Ndonj vizitor troket te dera, po mendoja
Pr kt
Kjo do t jet, asgj m.
Ah e kujtoj mir, at nat dhjetori krejt t nxir.
Thngjijt duke u shuar, hijen linin dhe terr
sillnin n do or.
Isha n ankth t vinte dita, m kot gjith natn
Prita.
Q librat t qetonin plagn pr t dashurn
Lenor
Vajzn rrezezjarrt q n qiell quhet Lenor
Po n tokn ton, pa emr prgjithmon.
Perdet e purpurta, t lehta, prej mndafshi,
me fshfrim,
Po me futnin drithrim q s'e kisha ndjer
kurr, si at.
Kur zemra dridhej krejt, q t ishte m e qet, i thoja se nj mysafir, krkon t vij tek un,
tashm.
Ndonj vizitor pa shpres, krkon t hyj
tek un tashm.
Kjo do t jet, asgj m!

Ndrkoh mora zemr, t mos prisja asgj
tjetr.
Dhe i thash: "Zot a zonj s'e dgjova at
zhurm.
At trokitje aq t leht, po dremisja krejt i
qet.
Krkoj t falur, q n fillim asgj s'dgjova
un"
Pas ksaj i tronditur, i habitur, dern hapa un.
Errsir, asgj m shum!
Po vshtroja i hutuar, npr drithma i tmerruar.
Po dyshoja, ndrroja, 't ishte ajo zhurm.
Shihja ndrra q askush s'i kishte par, n
qetsin e heshtur nga 'do an.
Ve nj tingull kisha ndjer, q e thoja si n
gjum,
Dgjoja Lenor, si jehon-zhurm, q e
pshprisja i prgjum.
Vetm kaq, asgj m shum!
U ktheva n dhom, me shpirt t prvluar,
i hutuar
I shqetsuar, befas trokitje m t fort dgjoj
un.
N dritaren mbyllur mir, po troket ky
fatnxir,
Do vshtroj, q t gjej kush e solli kt
zhurm,
Ta zgjidh kt mister, t qetsohem nga
kjo zhurm.
sht era, asgj m shum!
Dhe s'e zgjata, dritaren e hapa, me flatra plot
me pende,
Hyn nj korb si i shenjt, hijernd pa thn
asgj,
Pa qndruar, si nj zot a zonj, i lasht si
ather,
Mbi nj bust Palade prmbi der, pa bre gj.
Ulet n t, pa nj zhurm, pa krkuar tjetr gj.
Vetm ulet, asgj m!
Ky korb plot shklqim, solli gaz n tmerrin
tim,
Nga kjo pamje kaq krenare q e mban
korbi me zor,
"E shoh q t kan qethur, po nuk je zog
i trembur,
Pa ma thuaj korb i zi, emrin tnd mbretror
N brigjet e nxira t Plutonit, ku je zot
mbretror. "
Krret korbi "Nevermore"
Mbeta krejt i habitur kur dgjoj t ket
thrritur,
Korbi fjal q dridhen brenda n kraharor.
Askush nuk mendon t dgjoj zog t zi, q
flet si njeri
Dhe krret pa pushuar, i tmerruar mbi bustin
skulpturor,
Me z kngtor, prmbi bustin skulpturor.
S'e ka emrin "Nevermore"
Ky korb kaq krenar q rri vetmitar, vetm thot,
Ato fjal, q i solli npr bot, n acarin dimror.
Ato vetm ka n shpirt, vetm ato pshprit.
Po do t ik n agim, t m lr t pashpres,
n terror.
Si t tjer do t shkoj, q t mbetem n terror.
Krret korbi "Nevermore"
Tashm i trembur npr nat, q qetsia u
prish prap
S'ka dyshim me vete thash, q ky korb
pa humor.
Kto fjale vetm di, kt refren kaq t zi.
Ndonj zotri i shkret, ia ka thn at pror,
Dhe tani, mbushur me melankoli, korbi thot
pror.
Vetm "Never, nevermore"
Ai vazhdonte at avaz, dhe n fytyre m sillte gaz.
Nj kolltuk q ngjallte shum kujtime, n kt or.
E ova para ders sime, i zhytur n ndrrime. Krkoja t msoja, 'do t thot ky korb-horr.
Ogurzi, i drobitur, i vrenjtur, faqezi,
ky korb-horr.
Me krrkrimn "Nevermore".
E vshtroja si i ngrir, i zhytur n mendime,
Korbi me sy prej vettime, n dritn e prkor.
Po e digjte zemrn time, mbi mbulesn kadife,
Q nj llamb e ndrinte at atje me ndriim
shklqimor,
N ngjyrn vjollc thosha: ajo n ndriimin shklqimor
S'do t ulet "Nevermore"
Papritmas kisha ndjer, nj arome, nj si er,
Q nj engjll e kish sjelle me temjanin mbretror.
Me tingllima, po pa u dgjuar, mbi qilimin
pushmbuluar.
Fatkeq, zoti nepenth t ka sjell dhe lng qiellor,
Lenorn t harrosh, pra pije tashm lngun qiellor!
Krret korbi "Nevermore"
Profet thirra shpirtnxir, zog a djall i pamshir,
Po profet je, ndonse tashm ke nur djallzor.
Je i trisht, po i patrembur, ke ardhur ti tani,
N kto brigje me vetmi dhe magji, n shpirtin e gjor,
Ne Galad a ka balsam t qetoj zemrn e gjor.
Krret korbi "Nevermore"
Profet thirra shpirtnxir, zog a djall i pamshir,
Po profet je, ndonse tashm ke nur djallzor.
Pr kt qiell dhe pr kt zot, q t dy
i falemi sot,
Thuaji shpirtit a do t gjej kur t shkoj
n qiellin engjllor,
Vajzn rrezezjarrt q quhet Lenor n qiellin
engjllor.
Kerret korbi "Nevermore"
Le t jet kjo tingllim pr ndarjen ton,
thirra npr dhom.
Shko prsri, te Plutoni sterr i zi, npr terrin
shkmbor.
Pend ti mos lr asnj, mos m mashtro m.
Lre bustin ti tani, t jem n vetmi,
ti korb - horr,
Hiqe sqepin nga zemra ime, hiqe formn
e mallkuar o zog - horr!
Krret korbi "Nevermore"
Dhe mbi bust qndron prher, pa lvizur
korbi sterr.
Mbi Paladn ngjyrzbeht, me vshtrimin
tmerr - terror,
Qndron i hutuar, me sy t prvluar, duke ndrruar.
Dhe drita q mbi t bie, lshon posht nj si hije, me valzim drithmor.
Dhe shpirti q m mori theror, n valzimin drithmor,
S 'do te ngrihet - nevermore.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:52 pm

MIGJENI

Zgjimi

O vullnete te ndrydhuna nder grushta te celikta te
te shekujve te kaluem!
O vullnete te shtypuna me themra te ngurta te
te titajve te terbuem,
te cilet n'udhe per ne theqafje ketej pari i rane
dhe vatrat tona ne mjerim i perlane...
O vullnete te ndrydhuna!
O vullnete te shtypuna!
Shkundeni prangat te mprapshta! E me brime
ngadhenjyese,
me hove viganesh, deshirash flatruese,
turrnju ne te gjitha anet dhe poshte ne dhe zbritni
- ndosht' aty keni per te gjete fillin e nji hymni,
qe Ilyri e vjeter nder kremtime kendonte,
ndersa zemra e kombit ne liri kumbonte.
O vullnete te ndrydhuna!
O vullnete te shtypuna!
Tash shegjetat e flakta te shprehjes suaj zharitese
drejtoni kah qiella ne ball te hyut a te dreqit
i cili fatin tone mbytte ne mnije te vete perpise -
ta dije se te Birt' e Shqipes folen ja ngrehen
vetvetit.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:54 pm

DRITERO AGOLLI

Mos ma kujto

E shkuara ka caste dhe ore te hidhura, mos ma kujto
per shembull, me pe me duar te lidhura, mos ma kujto!

Per shembull me pe ne rruge te pire, mos ma kujto,
Te pire e te humbur, te share e te grire, mos ma kujto!

Per shembull me rrahen dy-tre vagabonde, mos ma kujto,
Tek shihja nje grerez tek rrinte mbi gonxhe, mos ma kujto!

Per shembull pesova diku nje disfate, mos ma kujto,
Dhe gjumi s'me zinte me dite e me nate, mos ma kujto!

Per shembull me pe duke ecur e qare, mos ma kujto,
Mbeshtetur pas murit me zemer te vrare, mos ma kujto!

Per shembull me pe duke ngrene e genjyer, mos ma kujto,
Te prishur, te shturur, te rene e te thyer, mos ma kujto!

Per shembull ne shtrat s'u bera per burre, mos ma kujto,
I turpshem i drodha si qengj nen lekure, mos ma kujto!

E shkuara ka ore dhe caste te hidhura, mos ma kujto,
Ka drojtje dhe heshtje kur lipsen te thirrura, mos ma kujto!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 5 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi