Shkrimtare shqiptare

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:19 pm

Ismail Kadare

Kristal

Ka koh q s'shihemi dhe ndjej
si t harroj une dalngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokt dhe gjithka.

Tani krkoj posht e lart
nj vend ku ty t t lshoj
nje strof a not, a nj brilant
ku t t l, t puth, t shkoj.

N s't pranoft asnj varr
asnj mermer, a morg kristal
mos duhet vall prap t t mbart
gjysm t vdekur, gjysm t gjall.

N s'gjetsha hon ku t t hedh
do gjej nj fush a nj lulnaj
ku butsisht porsi polen
gjithkund, gjithkund t t shprndaj.

T t mashtroj ndoshta kshtu
dhe t t puth t ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harrim ish ky a s'ish harrim.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:20 pm

Pa Ty

- Ismail Kadare -

Ti ike udhes se pafundme,
ku zverdhin druret gjetherenes.
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medaljon i henes.

Lejleket iken. Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi,
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.

Tani ne fusha shkoj menduar,
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si donkishote.

C'te bej po them me veten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Kur qerrja baltrave ben shkrime,
Te lashta si te Gjon Buzukut?

Do shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene.
Ne gryke e di qe do me ngelet
I ftohti medaljom i henes.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:22 pm

Legjende e pakujtuar

Bindu! Vdekja jote u tret
nga pakenaqesia e zemres se vuajtur.
Ky shpirt ndali dhe mendjen
dhe trupin nga gezimi te zhvatur!
A kam pasur guxim te kujtoj lotet e mi
kur ty fillova te te dua?
Qenkam legjende jo njeri
qe heshtja goditi tek mua.
As kam pyetur e pritur me kurre
si skllave e trembur nga syte
i mban dot ti lotet si dikur
dhe fjalet qe kam dashur ti mbyt?
Mendoje veten tende te shuajtur
si atehere dikur edhe une
skllav i frikes se humbjes ke mbetur
e pervec qarjes s’njeh tjeter pune.
Bindu! Qe mbive mbi Mars,
planeti i zjarrit te pashuar.
Une nje engjell si dikur s’jam me,
qe ti ke luajtur duke mohuar.
U trete, o legjende lojrash
dhe formova legjenden time.
Trupi yt eshte fund hojnash
qe gezon sot zemra ime!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:23 pm

Fatos Arapi

Atdheu

Atdheu sht dhembje, sht dhembje,
Nj prill i piklluar n shpirt.
Atdheu sht kryqi, sht kryqi.
E mban – edhe t mban ty – n shpirt.

Atdheu sht toka e premtuar.
Ti shkel si nj zot dhe s’e ke ndn kmb.
Atdheu s’ka fjal, ka sy t trishtuar.
Vdes dashuria n dashuri q t mend.

Atdheu sht buka e uritur:
T ikn nga duart e dot nuk e ngop.
ndrr dhe ankth dhe shpres e sfilitur.
Me syt n’errsir vetveten krkon.

Atdheu sht varr i hapur, sht varr.
Nj jet drejt tij shkon me bes q bind.
N nj pik loti mbyt lotin fatvrar.
N nj pik loti lirin e lind.

Atdheu yt i vogli, i vogli,
ai hyjnori, i pavdekshmi – loti.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:24 pm

Mitrovica
T ruajn ushtri t huaja dhe ushtri t huaja t ndajn
Edhe ktu nj ur po e shenjt nuk sht
Nj lum q prpin fmijt, dhe si gjarpr n qaf na shtngon
Nj gjarpr q prqartur varret dhe nntokn han
Diell i prmbysur, liria varg i prhirt
Gdhendur trishtimit, me njrin sy s’po t shoh m…Mitrovic !!!

(Bujar Salihu)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:24 pm

LULEKUQJA

- Asdreni -

Lulkuqja e mjera
Asgjkund s’ka shtpi
E shkon jetn n’arrati
Ajo s'sht si t tjera
S’ka stoli!

Fushs, kodrs, del vetiu
Vers ngrohet, dimrit ngrin
Vet shkundet, vet mbin
Dhe, kur skuqet, vjen veriu
Dhe e prfshin.

Npr kmb gjith’ e shkelin,
Vend n kopshtet ajo s’ka
Dor ndihme kurrr s’pa;
As e mbjellin, as e vjelin
Shkoi u tha…

Po ve ngjyra e saj si zjarri,
Si nj yll q xixllon
Tr bota e imiton
sht shenj pr s mbari
Nga shikon.

Ajo ngjyr kur z shfaqet
Mbreti frone shkon e l
Njerz robr fare s’sheh
Vjen e drejta del n faqet
Si Zot je.

Ajo ngjyr nd’ato flet
sht shpresa q tregon
Nj t ardhme q’ndrron
sht flamuri yn vet
Q valon!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:25 pm

Vetmija e nanes

- Llazar Siliqi -

Si neper gjume ende nder veshe i vinin,
qeshje gazmore, kenge, zhurme
Fshiu syte, u ngirt
Jashte me mija duar ngrinin
Flamure e pankarta lart mbi turme!...

- Zgjohu bir, u bame vone...
I biri, si gjithmone s'bezani
- Zgjohu bir, e nanes iu mek zani.
Nder sy i buluen dy lot pa hiri.

- O shpirt i nanes, ti me fal,
lotet e dij, kurre s'te pelqenin ty!
U bana vone, o bir, tashti do dal,
- do dalim bashke te dy...

Djali s'bezan,
Qe nga fotografija buzeqesh.
E nanes ja i ngjan sikur i thote:
- Prit, tash kam me u veshe
dhe shkojme bashke o nane.

Nje Maj eshte sot
Si sot ishte pranvere
kur e percolli per te fundit here
me zemer te ngasherueme e pa lot.

Sa vite ka qe me s'e pa?...
- Sa vite qe me s'te kam shikue?...
Sa vite ka qe ate e grin vetmija
dhe rron e gjora dhembjen tue durue
me syte te fotografija?

- U plaka bir...
Vec ti, ne cdo pranvere m' dukesh
ma i ri...
- Ashtu lum nana, asht.
Atdheu rinohet e rinohem edhe une,
Me Atdheun tim jam ne feste, hidhnime, pune!

- Te dalim nane, larg prej nesh vetmija!
Te dalim jashte, kenge e valle!
Te shohim, te gezohemi,
Ti - e gjalle,
Une - qe nga fotografija!

Parakalojne para tribunes
heronjte e luftes e te punes

E ne ate lume te gjalle njerezor
te lumtun, gazmor
ate dite njerezija pane
tue ece prane e prane
Bir dhe Nane!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:29 pm

Koha e pamjaftueshme

- Ismail Kadare -

S'kam kohe te harroj shume gjera
Qe nga mendja ti nxjerr perjete.
Per tragjiket e vjeter e shkreptimat
Do t'me duhen se paku dy vjet.

Dhe ndoshta po aq per Danten,
Per frengjishten tok me plazhet po aq,
Ndoshta grate do te jem duke fshire
Kur muzgu do te afrohet nderkaq.

Si udhetari me peshe te tepert
Para avionit qe niset pas pak
I ngarkuar rendshem ende
Do t'afrohem tek varri humbak.

Nga supet si ta heq kete barre?
Ku ta hedh kete peshe, si?
Me te s'mund te zbres atje poshte
Por as lart dot s'e le kurrsesi.

I menduar gjer ne cast te fundit
Nga mosthenia, nga pengu tragjik,
Nje shenje ndoshta te pakuptueshme
Do t'ju bej te gjitheve e do ik.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:30 pm

Fragment dshmorve
O ata t'lumt, qi dhan jetn,
o ata t'lumt, qi shkrin vehten,
qi pr Mbret e vend t Parve,
qi pr erz e nder t'Shqiptarve
derdhn gjakun tue luftue,
porsi t'Part u pa'n punue!
Leht u kjoft mbi vorr ledina,
but u kjofshin moti e stina,
ak'lli, bora e serotina:
e der' t' kndoj n'mal ndo' i Zan,
e der' t' ket n' det uj e ran,
der' sa t'shndrisin diell e han,
ata kurr mos u harrojshin,
n'kang e n'valle por u kndojshin.
E njaj gjak, qi kan dikue,
ban, o Zot, qi t'jes tue velue
pr m'ia xe zemrn Shqiptarit,
pr kah vendi e gjuha e t'Parit!
Mos ta harrojme vepren e tyre.
Amen.
Gjergj Fishta

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:30 pm

Mos m thoni....

Mos m thoni se vdiq,
Mos m thoni se nuk sht m,
I miri e i bukuri i nns,
sht n zemr tashm.
Mos m thoni, ku e qlluan plumbat
Nna e di, n kraharor
eln bozhuret e gjakut,
si lulkuqet n dbor.
Mos m thoni se s'vjen m,
Do e pres te pragu i ders,
E ai do tvij si gjithnj,
Sikur flladi i pranvers.

Do tvij si agimi dits,
Zemra e nns do tvij,
I ndritshm si rrezja e diellit,
Magjeps si hyjni.
Mos m thoni se jam e vetme,
Se kam mbetur fillikat,
Ai do t vij me shok netve,
Pushkn do e var mbi shtrat

Mos m thoni se vdiq im bir,
Ai ka rn, por nuk ka vdekur
N udhn e liris pr ku ishte nisur,
Duhej derdh gjak pr t arritur

Secili prej tyre kishte mall pr atdhe,
Por mbi t gjitha nj dshir
Ta zhdukin errsirn e rnd,
Q Kosova tjetoj e pamvarur dhe e lir

Mos m thoni, asgj mos m thoni,
Ai do t vij rishtas si agu i dits,
Fshijeni lotin dhe shikoni, lart
Ai sht mbi bjeshkt e Drenics.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:31 pm

Vajtimet e Atdheut

M s'tu nda zjarri, m s't'u nda flaka
M s't'u nda vrasja, ndjekja,shuplaka,
M s't'u nda therja, mbytja grabitja,
M s't'u nda shtypja, vojtja, drobitja.

Gra, burra, foshnja pr dit vriten,
Nga vendi vet zhveshur po qiten;
Digjen katundet e prvlohen,
Ah, shpirti m kputet, prej kujt s'ndalohn.
U germadhove, u coptove,
Krejt u trondite krejt u shkretove.

Qani, vllezr, Kosovn, qani!
Pr gjmzezn ca dit zi mbani!

Qytetrimi ku asht vall?
Prse Europa nuk i sheh hall?
Si s'po dgjohet topi i shkret?
Si s'shihet flaka qi del mbi ret?
Si nuk dgjohet rnkimi i shpirtit?
Pse s'kshillohet kombi gjakpirs?
N bot, thua, s'ngeli bamirs.
Qysh u shurdhua bota e ter?
S'shohin barbari gjer sot 'ka ber

Qani, vllezr, Kosovn, qani!
Pr gjmzezn ca dit zi mbani!

Me top u shuan vllezrit tan,
Malet dhe fushat ndr gjak i lan.
I vran, i shuan, i handakosn.
N vend t tyre tjetr vndosn.
Sa pasuri q patn ua perlan.
S'di me 't drejt dreqvet ia dhan!
M digjet shpirti, kam shum frik,
Se do t'i sosje kjo politik,
Fill shqiptari nuk do te len?
Fatzijt e gjor ku do te vejn?

Qani, vllezr, Kosovn, qani!
Pr gjmzezn ca dit zi mbani!

N ket shekull kjo politik
Mrekulli, quhet e them pa frik,
Kjo politik racmbaruese
Pr dit grin pleq, trima, nuse
Kjo politk lugate shtrig
Dhelpr dinake, kuedr e lig
Faroj vllezr me qindra mij
I madh i Vogl duhet ta dij
Fol, o moj bot e qytetrimit
Prse po shkulet kjo rac e trimit.

Qani, vllezr, Kosovn, qani!
Pr gjmzezn ca dit zi mbani!


Kosov e bukur, oj shpresa jon
Bujare, trime, ke qen si i thon
Sot t zu halli, n zgjedh ngele,
Kurban po bhesh pr dit si dele.
Kurban po bhesh dit bajrami,
N Ballkan therret ve shqiptari.
Kshtu pse s'duket Xhebraili?
T t shptonte nga thojnt e mpreht
T t shptonte nga zjarri i nxeht
Ty moj Kosov, e madhe shpres
Se ndaj ty ruhet edhe sot besa,
M'i madhi krahu i Shqiperise!
M'e madhja erdhe e Trimris!

Qani, vllezr, Kosovn, qani!
Pr gjmzezn ca dit zi mbani!

Pjesa m e madhe e Shqipris
Iu dha Serbit e Greqis
Vetm i ardhi keq Perndis
Pr at gjakun e foshnjris,
Dua t'i lutem pak qeveris
T marr masat e ligjsis:
T'i lutet Frances dhe Anglis
T'i pritet hovi pake Serbis
Dhe pr amrit, fqinj te Greqis.

Qani Kosoven dhe amerin
Pr gjmzezet zgjatni zin!

Nip i Pellazgut, o komb i vjetr!
Nga ti m'i i vjetr nuk ndodhet tjetr,
Dyzet ke patur milione frym
Te pakoi koha, te kriu si brym.
Le Arijanen, Durrs u mbshtete,
Nga fati i shkrete si nje grusht mbete.
Edhe ktuze shprehje nuk gjete.
Mento ku ishe, ku je , ku vete,
Tashti pa krahe ke mbetur fare
Pr nj te vjetr komb, turp e marre

Qani Kosoven dhe amerin
Se i kmbejn si bagtin!

Ka vdekur fare civilizimi;
Sot ve nj lustr ka Perndim.
Iku mshira erdhi rrnimi!
Po del mbi qiejt nga do rnkimi,
N fund te toks hyfte gzimi!
Kur po shfaroset nj komb ma trimi,
Kurse ka vdekur krejt njerzimi,
Kurse nuk paska bab a vlla jetimi,
Fare mos qoft shtypi dhe shkrimi!

Qani Kosoven dhe amerin
Pr gjmzezet zgjatni zin!

Mos i ndaj lotet, qaj Vardar plaku!
Nat'e dit ecn t lahet gjaku
Gjaku i shenjt q derdh barbari,
Me te ushqehet sot do fill bari,
O shale i shkret, qysh duron valle?
Pse nuk po shkrihesh, qysh je i gjall?
Shembuni male, mbett te shkret!
Shembuni bashk me gjith tepet!
Kur komb bujari pr dit po shuhet,
Ty, moj Kosov, jeta 't duhet?
Kur dhe Evropa s'po ta sheh hallin
Pr dit ju therin, ju marrin mallin
Pr dit ju derdhet gjaku
Shpresa ka mbetur vetem te Hakku.

Qani, vllezr, Kosovn, qani!
Pr gjmzezn ca dit zi mbani!

*************************
(Kushtuar bombardimit
t Drenics nga Serbt n Qershor 1924)
nga Hafiz Ali Kora
Marrur nga revista "Zani i Nalt"
organ i Komunitetit MyslimanShqiptar,

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:31 pm

Vrulli

Zogj t bukur kndojn me hare,
po zemra do t'm plase mua n gji.
I helmuar e shkoj jetn te ky dhe,
mrzitem n katund, n vetmi.

Hapet prpara meje deti i shklqyer,
q zgjon n trut e mi mendime shum,
e shqetsimi zemrn time jerr,
aq sa vetm pushoj kur bie n gjum.

Arbri matan detit na kujton,
se ne t huaj jemi te ky dhe.
Sa mot shkuan! E zemra nuk harron,
q nga turku mbetem pa mmdhe...


Zef Serembe

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:31 pm

Pr Mmdhen

Pr mmdhen, pr mmdhen
Vraponi burra, se s'ka me prit.
T vdesim sot me besa-bes
pran flamurit t kuq q'u ngrit.

Pran flamurit, pran flamurit,
me shpat zhveshur shqiptarisht,
Pr dhen' e babs edhe t burrit
kemi me vdekur sot burrrisht.


E Drini plak me oshtima
mbi Shqiprin valt po dredh;
Tosk' edhe Geg, si vettima
armikut bini se dita erdhi.


Ejani burra malit prpjet
duke u betuar vdekj' a liri.
Se s'ka m'e mbl n kt jet,
kur vdes shqiptari pr Shqipri!


M.Grameno.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:32 pm

Te Ura, te UraVraponi, o burra,
Me arm, me topa, me kordh' e me shpata,
Se dolli kuedra e errt nga nata,
Se ngriti bajrakun e lyer me gjak
Dhe sulet prej Shjakut n Durrs me-vrap.

Kuedr'e Turqis,
Hyen'e uris,
E rrahur nga Greku, nga Serbi e Bullgari
Do gjak t ththinj dhe vjen te Shqiptari,
Si gjarpr zvarniset, i sillet prqark,
Me dinin n goj, me helmin n bark.

Kuedrn e vrar
E hasi m par
Thomsoni n Vlor, kur vinte prej detit
Me katrqint krah, lubi' e Dovletit;
E zuri pr gryke, e shtriu prdhe
Nga thonjt' i rrmbeu t mjerin Atdhe.

Pastaj pr s dyti
N Durrs e mbyti
Dhe kokn ia shtypi me top nga Kalaja,
Kur hodhi Esadin nga Froni, nga maja,
Nga forca n pluhr, nga bregu n det,
Me grusht prej rrufeje, q ngrin e q tret.

Kuedra e thyer,
N turp e prlyer
Prmblidhet e kthehet nga toka n Durrs
Dhe ngrihet m'e fort, n Gjol, afr Urs.
Shqiptar'i verbuar vrsulet n det,
Shkel Flamur dhe Nn dhe vllezr po vret.

"Dy her t theva,
T shtriva, t ndeva,
Po prap u-ngjalle dhe prap u-ngrite,
Prit-m, the, prit-m!" Dhe prap' iu-vrvite,
Dhe hovin kuedrs ia preve, po re,
Kalors i huaj, q vdiqe pr ne!

Nga Ura, nga Ura
Po ikni, o burra?
Ju ikni, po hij' e Kalorsit s'ikn!
Kuedrs trbuar ajo i fut frikn,
Se urn e ruan, se Ur'n e mpron
Stihia - Shqiponj, me qip e me thonj.

Te ura, te Ura,
Vajtoni, o burra,
Thomsonin e ngrat q ju vet' e vrat,
Q pas nuk i rat, po vetm e lat,
Kur shkonte kaluar t vdes pr ne,
Pr ju, t mallkuar, q s'doni Atdhe.
Korrik, 1914
Fan Noli

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:32 pm

SHEN PJETRI NE MANGALL

Fryn' e fryn veriu,
Ngrin, mrdhin i ziu
Dhe mangallit i afrohet
Q t ngrohet.

Krishtin brnda e gjykojn
Dhe pas ligjs e dnojn,
E goditin dhe e shtyjn,
E pshtyjn.

S'del askush q t'a shptonj,
Roma do t'a kryqsonj,
Triumfon Legaliteti
Dhe Laneti.

Kur e rrahin dhe e tallin
Pjetri ngulet mbi mangallin;
Kur e pa, u-koll kndezi
Nga qymezi.

Dhe nj shrbtore i tha:
"Je dhe ti nj nga ata!"
Po Shn Pjetri proteston,
E mohon.

Kruspull mbi mangallin mblidhet,
Po djek dorn dhe prdridhet;
Se 'kndon bandill kndezi
Nga qymezi:

"S'ka e s'ka si heroizma,
Edhe si idealizma,
Po kur dimr del behari
S'ka si zjarri."

-"Nga ata je!"- thot' ajo,
E mohon Shn Pjetri: -"Jo!
As e njoh, as e kam par,
Moj e marr!"

Kruspull mbi mangallin mblidhet,
Po djek mjekrn dhe prdridhet;
Se 'kndon bandill kndezi
Nga qymezi:

"Shkab' e shkmb me poz' e fjal,
Se 'na dolle shkrumb e gal,
N je trim ktu tregoje,
Shko shptoje."

Thot'ajo: -"Je, mos gnje!"
Pjetri e mohon me be:
-"Jo, pr Zotin, moj aman,
S'jam e s'jam."

Kruspull mbi mangallin mblidhet,
Po djek gjuhn dhe prdridhet;
Se 'kndon bandill kndezi
Nga qymezi:

-"Simon Pjetr, Bar Jona,
Kshtu ndahet kjo dynja:
Kryqi andej, ktej buxhaku
Dhe allaku.

Se ' e dogje, se ' e fike,
Gjel me gjmb' e kng' armike.
Dhe ndrgjegjen se ' ia pove,
Se 'ia zgjove.

Se 'vajton Shn Pjetri hidhur,
Lesh-lshuar, duar-lidhur,
Tri her' e mohoj pa gdhir,
Faqe-nxir.

Fan Noli

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:38 pm

Sergej Esenin

Ti s'me do? s'te dhimsen sado pakez?
Nuk ta mbushkam syrin apo si?
prapseprap ti ndizesh e merr flake
tek shtrengohesh supeve te mi

Mike, epsh e tera, lajka s'dua
As i vrazhdet nuk te sillem dot
Ve me thuaj :sa keshtu si mua
puthur e shtrenguar ke gjer sot?

Une e di, te gjithe hije u bene
Dhe s'ta shuan zjarrin pa mbarim
Preher pa ulur ti s'ke lene
Si po rri tani ne preherin tim

Ne se keto caste ndonje tjeter
Sjell ndermend ti, syckat kur pulit
Mos pande se po merzitem teper
Tjeter kend dhe une kam ne shpirt

S'eshte fat kjo lidhje mendjelehte
po nje flake casti vec, ta dish
Si te njoha rastesishte i qete
"Mirembetesh " do te them serish

Edhe ti do marresh udhen tende
Do besh pluhur ditet plot merzi
Vecse mos lakmo ti marresh mendjen
Kujt s'ka njohur puthje e dashuri

krahe per krah me ndonje tjeter djale
Udhes kur te shkosh ti , ku ta dish?
Mbase dhe une do kem dale
Per shetitje, e shihemi serish

Ti me fort pas tjetrit do te ngjitesh
Dhe me kryet ulur ftotesishte
"Mirembrema " do me pershperitesh
Kurse une "mirembrema, Miss"

Dhe asgje nuk do me trubulloje
S'do me dridhet shpirti per asgje
Kush ka dashur s'mund te dashuroje
Kush u dogj nje here, s'digjet me...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:39 pm

Sergej Esenin

Nje leter,te tille ne jete
Pa shkak
S`do ta shruaja kurre.
Marr qyrkun e shkoj ne plevice
Te prehem ashtu si dikur
Kaloj neper kopshtin e heshtur
Aroma,puhi dhe freski
Ah, gardhi i shtrenjte c`me duket
Tani qe e shoh perseri
As gjashtembedhjete s`pac mbushur
Tek kjo der` e vogel,te kjo
Me zerin e saja te embel
Nje vashez dikur me tha :"Jo!"?
E shkruar, e larget ,e shtrenjt!...
Ne zemer e ruaj ende
Sa shum ahere ne deshem
Po ja qe na deshen dhe ne

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:40 pm

Sergej Esenin

Enderronjes une jam, qe territ
Ngjyren blu te syrit e perhumb
Erdha te kjo jete si te tjeret
Tok me ta,T'a shtyje si te mund

Ne te puth , kete shprehi ma quaj
se kam puthur shume gjer tani
Fije shkrepsesh sikur ndez e shuaj
Gjithesahere flas per dashuri

"Vdes per ty" "Te dua" "Pergjithemon"
kurse shpirti thelle asgje nuk ndjen
Po te rrishe e te remosh pasionet
Te verteten kurre nuk e gjen

Ndaj s'ngushtohem forte ,, per te kerkuar
Zjarr e prush prej teje kot me kot
Ti je nje meshteknez e krijuar
Enkas dhe per mua dhe per bote

Gjithesesi edhe pse kaq te afert
Ty te mbaj e zgjedhen ta duroj
Xhelozi nuk ndjej per ty dhe ashper
As qe te gjykoj a te mallkoj

Enderronjes une jam qe territ
Ngjuren blu te syrit e perhumb
Dhe me ty jam mpleksur si te tjeret
Tok me ta , ta shtyj ashtu simund...

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:41 pm

Elegji

Pas shpine mal, perballe det,
Vend qe e ha enigma e vet.
Enigma e ujkut qe me bisht
Delet qe prek e ndjekin cmendurisht.

Bregdetin perle e dheun ar
Kam prona e s’jam askund pronar
Kam menuri, s’jam diplomat
Bej art e s’gjej dot mecenat.

N’Europe rroj, s’jam as Azi
Qaj nen nje Shpend tri Shqiperi
Kam nafte e krom e shkoj shes gjak
S’rroj as si indigjen, zezak…

Ky vend shtrydh vaj nga drunjte e vet
Sa ’derdh Shkumbini uje ne det
Ky vend qeth lesh nga dhente e tij
Sa vesh me triko tri Greqi.

Tri Franca me madem per top
Dhe tri te tjera molle i ngop.
Me drite e ndrit Ballkanin krejt,
Me plazh e thek nje kontinent.

Rroj ne Paris, jam parisian
Kam gen sojlliu si princ gjerman.
Nevaden njoh, udira shpik,
Sa here shpetoj nga bishti i lig.

Mermerin shet, plitharin ble,
W.C.- ne vend gatimi ke
Lypsar nuk je e doren shtrin
Te vdesesh do e s’ke qefin.

Ti token fal e varrin ble,
Ke president e strehe s’ke.
Ke burreri, perdite e tret
Ne radhe e shtrydh, ne zyra e vret.

Tre burgje mban ne nje ati,
Tri uniforma ne nje shtepi.
E besen mburr, e besen prish
Balade e thur mes pabesish.

S’ngrys as tri dite ne tri parti
Nderron tri fe per tre dhrahmi.
Shtron fle perdhe e ar tregeton
Bordell nuk ke e kurveron.

S’njeh skllaveri e foshnja shet,
S’njeh kult e qan nen monument
Ndjek pas do prijes mendurisht
Si delja qe ujku e prek me bisht.

O popull, bre, klith uleri,
Kaq zyra pse, kaq ministri?
Ben banakierin milioner,
Flak tre poete, mban nje kapter.

S’te tremb as plumb, as peshkaqen,
Me tra Otranton kapercen.
Nje moter qan, nje nuse klith,
Ti thua “mos” e duart lidh.

Fal pasuri, jap shpirtin tim
E marr perbuzje e burg shperblim.
E nen Flamur me Shpend te Zi
Coptuar qaj tri Shqiperi…

’pendim, ’flijim prej meje pret
Ky vend qe e ha enigma e vet?
E ’qenka, oh, gjithe ky shkretim,
O zot, nga ’fron leshon mallkim?

- Koi Petriti -

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:41 pm

Rafael Alberti

Kng

Do t desha t kndoj, t jem
Lule e popullit tim.

T m kullos nj lop
E popullit tim.

T m mbaj n vesh
Nj bujk i popullit tim.

T m dgjoj hna
E popullit tim.

T m lagin lumenjt
Dhe detet e popullit tim.

T m kpus nj upz
E popullit tim.

T m varros toka
E zemrs s popullit tim.

Sepse, si e sheh, jam vetm,
Pa popullin tim.

(Ndonse me popullin tim)

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:42 pm

Ali Asllani:

Hakerime

qe nga Korca gjer te Shkodra mbreteron nje erresire,
neper fusha,neper kodra,vershellne nje egersire!
Pra,o burra ,hani e pini,hanipini or'e cas,
per cakallin,nat' e erret,eshte ras'e deli ras'!

Hani,pini dhe rrembeni,mbushni xhepe,mbushni arka,
te pabrek ju gjeti dreka,milioner' ju gjeti darka!
Hani,pini e rrembeni,mbushni arka ,mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t'ju pergjigjet peqe,lepe!(urdhero,siurdheron)

Ai rron per zoterine tuaj,pun' e tija,djers'e ballit,
esht' kafshit per gojen tuaj.Rrofte goja e cakallit!
Shyqyr zotit,s'ka me mire,lumturi dhe bukuri,
dhe vjen e ju qan hallin,varni buz' dhe turi!

Hani pini dhe rrembeni,eshte koha e cakenjevet;
hani,pini dhe rrembeni,esht' bot' e maskarenjevet;
Hani,pini,vidhni,mblidhni gjith'aksione,monopole.
ekselenca dhe shkelqesa,tutti quanti come vuole!

Nenshkrim i zoteris suaj neper banka vlen milion,
ju shkelqen ne kraharuar dekorata,''Grand Cordon"
Dhe kerkoni me ballhapur (!) komb i varfer t'ju therres'
gjith' me emrin tingellonjes:Ekselenca e Shkelqes'
dhe te quheni perhera luftetar' e patriot',
ne ka zot dhe do duroj',posht ky zot,ky palo zot!

Grand Cordon i zotris' sate,qe ne gji te kan'vendosur
esht'peshtyma e gjakosur e atdheut te veremosur;
dhe kolltuku ku ke hipur,duke hequr nderin zvarr',
esht' trikembeshi qe perdita varet kombi ne litar!
Dhe zotrote kurulldise,dic u bere e pandeh,
kunder burrit te vertete ze e vjell e ze leh!

E na tunde,na lekunde,neper salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok' te heq per hunde.
Rrofte miku yt i huaj,qe per dita los e qesh,
te gradoi kater shkalle,pse i the dy fjal' ne vesh!

Koha dridhet e perdridhet ,do vij' dita qe do zgjidhet
dhe nga trasta pem' e kalbur doemos jasht'do hidhet!
Koha dridhet e perdridhet ,prej gradimit kater shkalle
nuk do mbetet gje ne dore vecse vul'e zeze' ne balle

Mirpo ju qe s'keni patur as nevoj' as gje te keqe,
me perpara nga te gjithe,ju i that' armikut ''Peqe!"
Qe te zinit nje kolltuk,aq u ulet u perkulet,
sa ne pragun e armikut vajtet si kopil u ngulet!
As ju hahet,as ju pihet,vetem titulli ju kihet...
Teksa fshat' i varfer digjet...kryekurva krihet!

Sidomos ju dredharake,jume zemra aq te nxira,
ju dinake,ju shushunja,ju gjahtar' ne erresira!
C'na pa syri ,c'na pa syri!...hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri,te i ligu,te spiuni me i ndyri!

dallavera neper zyra,dallavera ne pazar,
dallavera me te huaj,dallavera me shqipter'
Vetem,vetem dallavera,dhe ne dem te ketij vendi
qe ju rriti,qe ju ngriti,qe ju ngopi,qe ju dendi!

Nese kombi vete mbare,neser ju veproni ndryshe,
dylli benet si te duash,kukuvajk' dhe dallandyshe...
kukuvajkea gjith' me lajka,neser silleni bujar,
nene dore e nene maska,shkoni jepni nje kapar!

Dhe kujtoni tash e tutje me te tilla dallavera
kukuvajka do pertypi zoge e zoga si perhera...
Ja ,ja grushti do te bjeri perrmbi krye te zuzareve,
koha eshtee maskarenjeve,po Atdheu i shqiptareve!

Edhe ju te roberuar,rob ne dor'te metelikut(te pareve.shenim i imi)
fshihni sofrat e kujtdoj'puthni kembet e armikut!
qe ta kesh armikun mik e pandehni mencuri,
mjafton berja pasanik,pasanik dhe bej i ri,
dhe u bete pasanike,me pallate,me vetura
kurse burrat me fisnike japin shpirtin ne tortura!

vendi qenka sofr'e qorrit,vlen per goj' e per lefyte,(fyti.shenimi im)
beni sikur veni vetull'shoku shokut kreni syte(nxirni syte)
Dhe per nje kerkoni pese,po me mir' njezet e pese.
Le te rroje batakciu dhe i miri te vdese!

Per nje dit' qe nis e vertete do mbaroj'me bubullime,
ky i sotmi,zer' i erret ,benet vetetime
dhe i bije rrufeja pasuris' dhe ,kesi lloj,
nuk ju mbetet gje ne dore,vetem nje kafshit' per goj'!

A e dini qe fitimi brenda kater vjet mizor'
nuk esht' yti nuk esht' imi,eshte i kombit arberor,
esht' i syrit ne lot mekur,esht' i vendit djegur pjekur,
ju do thoni si te doni...po e drejta dermon hekur!

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:42 pm

TRATHTORT

Shok, kemi ne mest tn
Shum' armik' e trathtor!
Popo! mos u qoft thn!
Ve q s'kan gj n dor.

Harruan mmdhen
Dh' e lan kombin tn
E nj tjatr na gjen!
Popo! mos u qofte thn!

Lan zonjn e lvduar
E zun nj kurv shtrig,
T ndyr' e t mallkuar,
T flliqur e t lig.

Lan mmn t xhveshur
Dhe mundohen pr bot,
Pa dhe bota duke qeshur
U thot: mundohi kot!

Qysh u bn Efialt
E nuk e njohin t mirn,
Uthulln pandehin mjalt
Edhe drit errsirn!

Buk' e mmdheut znt
Tradhtort e pabes!
Dhe Zoti drrmn u dhnt,
Kurr mos pain pjes!

Miqt' armiq i kan br,
Armikt miq i zun,
Qysh jan fyell t tr!
'sht kjo e madhe pun!

Fajn' e math kur do ta njohin
Njerzit e mallkuar?
Dritn pse nuk e shohin,
Apo jan t verbuar?

Jan s gjithash t marr
Dhe t liq me t vrtet,
Mmdheut bjn varr,
Po do t bien vet,

Se mbretron e vrteta,
S'del kurr gnjeshtr' e shkret
T'ish ashtu, qe prishur jeta,
S'kish mbetur gj e vrtet.

Ata turpin fitojn,
Nderr' e tyre posht' e hedhin
Dhe armikt gzojn
E n errsirt bredhin.

Nuk sht kurr haruar
Dh'e mira dh'e lig' e shkret,
T gjitha jan paguar,
S'ka mbetur gj n jet.

Lerini, pa do ta gjjn,
T vrtetn do ta njohin,
Se tani s'e din c'bjn,
Jan t verbr e s'shohin.

O, popo 'turp kan marr!
Jan br tradhtor
Dhe s'jan m shqiptar,
Se nga kombi hoqn dor.

Me t huajn u bn,
Me armikn' e Shqipris,
S'duan gjuhn tn
Armikt' e Perndis!

Ndjej, o Zot, se nuk din
Se 'bjn, jan mahnitur,
Rrahin t prishin shtpin
Pun' e lig' edh' e mrzitur.

T gjort jan n gjum,
T vrtetn s'e din,
Do t mundohen shum,
Pasdaj mntt do t'u vin.

Vllazrin' e harrojn
Dhe kombin e mmdhen,
Dhe armikt dgjojn
Edhe s'din se ku ven.

Hiqni dor, hiqni dor!
Mblithni mntt' e tuprohi,
Mos u bni trathtor,
Se pasdaj do t pendohi.Naim Frasheri

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:43 pm

Millosh Gjergj Nikolla-MigjeniRecital i Malsorit0, si nuk kam nj grusht t fort
t'i bij mu n zemr malit q s'bzan,
ta dij dhe ai se 'domethan i dobt -
n'agoni t prdihet si vigan i vram.

Un lugat si hij' e trazueme,
trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit,
endem mbi bark t malit me ujn e zgjueme
dhe me klithma t paknaqura t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse prdit
mbi lkur t tij, n loj varrimtare,
krkoj me gjet nj kafshat ma t mir...
Por m rren shaka, shpresa gnjeshtare.

Mali hesht, dhe n heshtje qesh.
E un vuej, dhe n vuejtje vdes.
Po un, kur? heu! kur kam pr t'u qesh?
Apo ndoshta duhet ma par t vdes?

0, si nuk kam nj grusht t fuqishm!
Malit, q hesht, mu n zemr me ia njesh!
Ta shof si dridhet nga grusht' i paligjshm...
E un t knaqem, t knaqem tu' u qesh

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:43 pm

Jul Variboba
Kanka e t zgjuarit


Zgjou,bir,jo m gjum,
ngjou,se mi fjjte shum.
Jeta ime,xha m'u zgjo,
zgjou se bre nino.
Vjen nj leg pekurar'
pruesion ti vizitar.
Gjegj si loznjin,si kndonjin,
dhen e detin e gjmonjin,
Karramunxa e fishkarole,
surdullina e rusinjole,
mir bukur e ngular, -
o i vjersh! Ti rikriar.
Gjegji,bir,e iu gzo,
me kto duars i beko.
Ruaj rigale i ti sualltin,
gjith mandrn e rzuatin.
Nga me dor ti kit qengje,
i sht' e bardh' si nji skamngje.
i sht' e tener kjo gjiz'!
Ruaj e suall ki kaiapriz.
E kaciqin me kit dhi
e suall ki buzzi.
E gastratin pjot lesh
e suall ki kmblesh.
'sht' i mbl ki huall!
Erdh Nikolla e t'e suall.
Nji manure pratunere
e njo zok si kajulere
e nji t'egrith pllumb
e suall Ngjisku me nji tumb
Via,bir,zgjou,pravoi,
pekurart bekoi.
Erdh edhe nji leg' divote
tue knduar parambote.
Ruaji,bir,e i gzo,
zgjou se bre nino.
Vjen Xhudita me nji gjel,
zun fill ajo kangjel.
Suall Malita nji kapua,
e e motra nji pagua.
Pes brac xagarele
suall e ve Rutiele.
Suall e bija ca kstanja,
kirgorina edhe milanja.
Suall Rakelea nji brez
se t'e ngjeshinj nd'at mes.
Me nji fash rikamat
erdh Suzana i me nat.
Lia suall dica skutina,
e ca ve Carafina,
e Dilusha,i u martua,
suall nji kez',m'e suall mua.
Ruaji gjith' e i beko,
zgjou se bre nino.

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:43 pm

Un e dua Shqiperin

S'kam iflik e s'kam pallate,
S'kam dyqan me kater kate,
Po e dua Shqiperine
Per nje stan ne trebeshine,
Per nje shkarp e per nje gur,
Per nje gardh e per nje mur,
Per kasollen mbi Selishte,
Per dy ara ne Zallishte,
Per nje lope e per nje gomar,
Per nje Balo,nje manar.
Une e dua Shqiperine
Si bari dhe si fshatar.
Une e dua Shqiperine,
Per terfilin mi lendine,
Per nje vaze gjeraqine,
Dhe per ujet qe buron
Nga nje shkem e gurgullon
Neper lista gjetheshume,
Edhe zbret perposh ne lume.
Une e dua Shqiperine
Per nje lule trendeline,
Per nje zok qe fluturon,
Per bilbilin qe kendon
Ne ato ferra ne ato hije
Kenge malli e dashurie,
Kenge shpirti te helmuare.
Une e dua Shqiperine
Si poet i dhemshuruare.
Une e dua Shqiperine
Qe nga Korca e Vranine,
Ku del bujku qe me nate
Me parmende dhe me shate,
Mbjell e korr me djell,me hene
Dhe s'ka buke per te ngrene,
Ku nallbani dhe samarxhiu
Mjeshtri,kallfa e kallajxhiu,
Krrusen dite e krrusen nate,
qe te hane buke thate,
Ku hamalli neper skela
Ngarkon hekur dhe varela,
Kembe zbathur,***** cjerre
Punon vetem per te tjere.

Une e dua Shqiperine
Qe nga Shkupi e Janine,
Ku nje popull derezi
Heq e vuan roberi
Po ka shpirtin luftetar.
Une e dua Shqiperine
Si shqiptar e bir shqiptar.

Lam Kodra

_________________


.* )
..) .*)
(. (. . : (.*`*-->>>>
"""""""""""
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e antarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht n krye Shko posht

Re: Shkrimtare shqiptare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht n krye Shko posht

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi