KOMBI

Shko poshtė

KOMBI

Mesazh  Orfe prej Fri Dec 05, 2008 9:22 am

K O M B I

Nuk ėshtė ēėshtja qė po bėhet ndonjė ballancim njėsishė, siē mendon dikush
'cila ėshtė mė e rėndėsishme, koka a trupi', por mu kėtu fillon filli i mbarėdhe devijimi nga kuptimi i veprimit kombėtar, na prore thomė konceptet: ēėshtja kombėtare, ēėshtja politike, ēėshtja fetare dhe posa tė fillon veprimi organizativ, nuk nisemi nė esencė, thelb, bėrthamė tė shėndoshė dhe i pėrziejmė kėto koncepte nė histori - kur njė gjė themerore, primare duhet tė dihet qė nė fillim - cili koncept na bashkon tė gjithve - kombi e gjuha kombėtare ėshtė Njė, e tjerat koncepte sipėr, janė pjesė tė kombit, tė cilat ndihmojnė kombin, tė bashkohet atdheu - si e drejtė e patjetėrsueshme, qė nuk mund ta mohoi askush! Tė gjitha konceptet tjera, si ēėshtja politike, ēėshtja fetare, janė tė kontestueshme nė veprim organizativ, sepse asnjera nuk pėrbėn tėrėsinė e kombit, po si pjesė, faktorė organizativ, mund tė bėjnė shumė efekt, poqėse veprojnė drejtė, nė aparatin kombėtar, pa pretendime e ndikime vėrtet, kur mendojnė a janė ''koka a trupi'', mund tė jenė fuqitė e popullit, nė luftėn e tyre tė veēantė! Si psh.lufta politike e liderėve partiak nė irjm, pėr thyerjen e arbitrarizmit maqedonas, pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės (anipse prej ndėrprerjes sė tre luftėrave ēlirimtare nė trojet tona po ēalon lokomotiva historike, po ecėn binarėve, por ende historia jonė nuk po flet e vendosė shqip;), apo lufta politike e klerikėve fetarė, nė senzibilizimin e ēėshtjes sė pavarėsisė, tek vendet islamike, ku edhepse kishin mundėsira, tė bėjnė luftė konstante politiko-fetare, nė aspektin njėfetar, nuk ia dolėn, se presioni sistematik eurolindor rus e ai aziatik, ishin e janė me ndikim tė fuqishėm politik, ekonomik e social, jovetėm nė botėn arabe, po edhe nė kombet e mėdha kinez e hindian e ma gjėrė. Ku bota arabe duhej ta njihte kosovėn me kohė, por ata kėrkuan qė populli shqiptar i Kosovės, me pėrkatėsi islame, paskėsha qenė dashur, tė prezantohet si popull musliman (siē e thonė burimet e sigurta atje), ēka do tė binim ndesh, me ardhmėrinė tonė! Ardhmėria i prinė botės! Ajo ėshtė qėllimi i botės! E pse na nuk i kuptojmė drejtė kėto koncepte, ku edhe kur vendosim tė shprehemi e veprojmė drejtė, sikur me zor e nxierrim esenciale fjalėn Komb, duke aluduar nė botėn shpirtėrore, kur gjuha shqipe ėshtė shpirti i kombit shqiptar! 'Njėsia e gjuhės ėshtė njėsia e kombit'!

A duhet tė pėrmbahemi tek TĖRĖSIA, ajo qė ėshtė esenca e atdheut, thelbi i atdheut, kur duam e dėshirojmė tė jemi ATDHETARĖ, ku ka madhėshti ma tė madhe dhe heroizėm, se tė thirremi atdhetarė?

Kombi (Nation) ėshtė justifikimi politik e fetar i njė populli!

Kush na bashkon tė gjithve pėrveē - kombit?

Nė cilindo koncept tjetėr sipėr, pa e cenuar assesi, do tė ishim tė kontestueshėm, e do tė hasnim nė pengesa kolosale, deri tek shtypja kombėtare (ashtu si edhe e kemi prezente, me moton politike ''jo ndryshim harte'' kur mund tė vendosim pėr bashkimin e kombit edhe ma e keqe se sa shtypja e tre luftėrave ēlirimtare - tė cilat luftėra ishin pėr bashkimin e kombit!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KOMBI

Mesazh  Orfe prej Fri Dec 05, 2008 9:25 am

Tė nderuarit e mi, emri kombi kur po e dijmė fortmirė se ėshtė mbi tė gjitha (komb-nation), e qenka sipas stabilit, pyetje e panevojshme, pse atėherė disa qesin para tij disa ēėshtje tjera
pse kur hyjnė disa e kanė si primare, esenciale njė ēėshtje politike, pse dikush nė emėr tė kombit, ējerret pėr propagandė politike tė njė partie politike? Pse derdhen aq energji nė emėrtė kombit, duke folur pėr njė lider politik, kur politika ėshtė e vlershme,pėr vetėm aq kohė sa ėshtė nė pushtet (po flasim pėr Ballkanin, apo edhe mė gjėrė), pse dikush e bėn liderin e partisė sė tij politike mbi kombin, se ai mund ta bėj kėtė e atė, jep energji tė panevojshme, bile edhe tė dėmshme, e pėrēarėse brėnda kombit?
Parimisht psh. stabili, kur po e dijtkemi, a ėshtė e dėmshme, pėrēarėse pėr kombin, kur dikush krijon konflike ndėr ma tė ndryshmet, bile edhe tė rrezikshme, nė emėr tė njė lideri politik
e ku pikėrisht duke dėmtuar inisiativat kombėtare, pikėrisht kur organizohet diēka pėr kombin e deri tek ēėshtja madhore e bashkimit tė kombit? E pse tė thirremi nė bashkimin e kombit, kur pėr njė ide politike tėnden psh. nė vend se tė bėhet diē organizative pėr bashkimin e kombit - jovetėm se dėmtohet e pėrēahet kombi, por mu nga kėto shkaqe edhe derisot ka mbetur e pazgjidhur ēėshtja kombėtare shqiptare!?! A nuk jemi dėshmitarė tė gjallė, kur vetėm njė inisiativė e bashkimit, po tė fillohet, secila ide e ideologji politike, kėrkon medoemos qė vetėm lideri i asaj partie duhet ta bėjė - kur dihet se kishim e kemi disa rryma politike!? Psh. rrymat politike tė shkuara: zogista, ballista, indipendent, enverista, demokrat, socialista etj., pse nuk e vejnė gishtin kokės, se tė gjithė janė sėpari shqiptarė, i pėrkasin kombit shqiptar dhe pse nuk janė unike tė gjitha rrymat politike, kur dihet se tė gjitha e kanė veē njė komb?! Pse nuk jemi tė bashkuar pėr - njė komb - njė shtet? Posecila rrymė don ta vėjė liderin e saj nė krye tė kombit? Pse jemi tė ndarė edhe veprojmė tė ndarė pėr kombin, kur dijmė e kuptojmėse tėgjithė i takojmė njė - kombit shqiptar?

Pėr bashkimin e kombit, aspak nuk na duhen ideologjitė politike, por vetėm njė Ideologjia Kombėtare! Kjo jovetėm qė tė gjitha rrymat politike janė nėn kombin, e duhet tė jenė nė shėrbim tė kombit (e ato as qė mendojnė pėrkombin, kur vet shprehen edhe u shprehen, se nuk ka bashkim kombėtar edhe as qėmunden historikisht ta bėjnė bashkimin e kombit). Derisot historikisht, rrymat politike e lideret e tyre, vetėm shkatrruan ideologjinė kombėtare, duke ruajtur karriget e tyre politike, sistemet, se nuk bėn e nuk len bota tė bėhet bashkimi i kombit shqiptar! Ata shuan ideologjinė kombėtare saherė u filluan inisiativa bashkimi, ata kundlrshtuan dhe sot kundėrshtojnė deri tek Sali Berisha, Rugova, Nano etj. Njė Rexhep Meidan, paraqiti njė moto - njė komb - njė qendrim (edhe ai nėvend tė thoshte - njė komb - njė atdhe, njė shtet, e fshihte nėn pezhishkė politike me fjalėn - qendrim)!

Pse liderėt politik:asnuk dijnė, as nuk ndihmojnė, por vetėm penguan historikisht edhe sot pėngojnė bashkimin e kombit, bile edhe shkatrruan e shkatrrojnė, secilen nismė kombėtare, deri edhe tek ndėshkimet ndaj nismėtarėve, organizatorėve tė njė procesi tėbashkimit kombėtar edhe i burgosen, vranė, zhduken tėrėsisht personalitetet qė filluan bashkimin e kombit - me pretekst se po ua prishin pozitat politike shtetėrore!A nuk ishte edhe ėshtė ky krim kundėr kombit? Pse? Sepse u rrezikuan historikisht pozitat politike tėliderėve politik e shtetėror edhe rrezikohen edhe sotekėsajdite! Mu kėtu qėndron esenca e pengimit tė bashkimit kombėtar! U fillua mė '92 pėr njė Kuvend Mbarėkombėtarė, zgjodhem Prof. Teki Tartarin, Rexhep Qosjen e Ismail Kadarenė - tre bashkėkryetarė tė kuvendit, kur posa filloi zbatimi nė Tiranė, filluan rrebeshet politike nga Tirana e Prishtina e Beogradi, e Shkupi, e Athina e Moska - se nuk bėn se socialistėt nė pushtet, duan ta bėjnėbashkimin kombėtar shqiptar, se nuk bėn ish-komunistėt ta bashkojnė kombin, filluan shantazhet, injorimet, demaskimet politike ndėr ma tė ndryshmet e ma ēnjerėzoret - posa u formua, u lexua dhe filloi aplikimi i Platformės kombėtare - filluan spijunimet, tradhėtitė pikėrisht nga partitė e liderėt politik - me pyetjet: kush janė ata qė duan ta bėjnė bashkimin kombėtar, pse ata, ata nuk kanė tė drejtė, ata duan tė veprojnėmbi politikėn e kohės - ata janė shkatrruesit e kombit, ata duna tėna rrezikojnė botėrisht pozitat politike dhe bien ndesh me tė fuqitė e politiken botėrore, ata... ata... edhe kuvendi dėshtoi (ishja e jam dėshmitarė i gjallė)! Edhe posa rifilluan lėvizje bashkimi, u arrestuan, burgosen liderėt e lėvizjeve kombėtare deri tek i madhi Ukshin Hoti, mu pėr shkak tė kėsaj tentative tė tij, UNIKOMBI edhe e pėsoi me burgosje e deri nė rrezikim jete, e deri sot mbeti i zhdukur!

Shihni pse shtrova kėtė pyetje!

Kjo pyetje jo e panevojshme pėrdikend, por ėshtė shumė madhore, shihni sa e ndėrlikuar ėshtė kjo pyetje - kombi a politika!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi