E SA TĖ JEMI GJALLĖ

Shko poshtė

E SA TĖ JEMI GJALLĖ

Mesazh  Orfe prej Fri Dec 05, 2008 9:41 am

SA TĖ JEMI GJALLĖ - SHTETI KOSOVA E KOSOVA TJETĖR LINDORE JANĖ SHQIPTARE!

GJEGJE PUTINIT: 'AS LONG AS WE LIVE, KOSOVO IS PART OF SERBIA'.


Shkruan: Nezir Myrta


Vetėm shikoni hartėn politike tė Servisė, e veshtronie Kosovėn, sa duket e vogėl, e copėtuar si njė krahinė titiste (po edhe element konstituiv ish-federativ, i ish-shtetit tė ngordhur definitivisht pa shpirt ish-jugosllav, si operimi i fundit) - e mėsonie onomasiologjinė me toponomistikėn e antroponominė e lashtė dardane deri tek Naissa dardane e Citibardhi i Bardhyllit Dardhan (shek.V ParaKrishtit), Beogradi - me tė gjitha emėrtimet e qyteteve sot nė zemėr tė Servisė: Leskoviku, Dardha, Gurshumi, Zharra, krahinat Topliku e Albaniku, krejt kėto tė pushtuara e barbarizuara nga pokėta servo-rus, e Njė Kosovė Lindore sot ėshtė shqiptare: Presheva, Medvegja, Bujanoci, Kumanova (filli shqptar nėn IRJM, qė ėshtė nė rradhė). Edhe gjykoni si e pushtuan (1913) duke kafshuar rrethepėrēark trollin kosovar - sot nė hartė duket aq e vogėl - afėr Servisė Sė Madhe, me pushtim mbi 5000 km katrore tokė shqiptare - edhe sot kėrrleshen me klerikė, duke ia zbehur egzistencėn vet pakicės 5% serve - me huliganizėm, gjoja po diegin flamuj, makina e me goma rrugėve - krejt kjo SIKUR NUK KANĖ ASGJĖ TĖ KEQE ME SHQIPTARĖT, qė luanisht shpallen e festuan shtetėsinė sovrane tė Kosovės! Pse? Sepse servėt sot duan ta ruajnė fqinjėsinė e ardhme me Kosovėn, sepse e dinė fort e mirė, se Kosova ėshtė Bukė e gatuar, e gatshme nė sofrėn shqiptare!
Punė e kryer! Po halli ėshtė tek ndarja e Veriut mitrovicas, tre komunat, asaj i prijnė rrebelimet!

Halli i madh - Trepēa! Ulurima pėr gllabėrime tė fundit me pretekst tejoqeanik! Si duket kjo ėshtė ora e madhe shqiptare e zgjimit edhe tė trojeve tjera shqiptare nėn sllavo-grekėt dhe signalet pėr njė hartė krejt tjetėr tė Ballkanit!

Kjo skenė politike-vodke, gjoja grupe tė dehura, e rini, qiti nė ballė, dieg flamuj asajde ku kruhen pėrdit e natė - gjoja njohen SHBA-t shtetin Kosova, e Kosova ėshtė aty afėr nė grykė tė tyre, duke mos dashur ta kuptojnė, se ėshtė vet fqinji i tyre shteti ma i ri nė botė, duke e kuptuar se sot gjaku shqiptar rreh njėsoj i njėsuar nė damarėt e gjith kombit kudo qė ndohet - e vet politikajt ma tepėr se manaxherr putinian - rri strukur edhe duke shpurdhur nėntokėn juridike tė Legjislativit Ndėrkombtarė, me shkop e laps, gjoja po ndajnė drejtėsinė, duke harruar pondlat qė ua mbuloi Perėndimi, e i ndihmoi ēlirimet e pavarėsitė e atyre popujve tek hunda ruse - ku derisot ishin njė shekull nėn kėrrbaēin e xhandarrit rrus! Ato vende ish-ruse, sot janė nė dritėn e realizimit tė pavarėsisė!

Tė ligj shkijet - po ku ishin nga e diella 17.02.08, qėė nuk lėvizėn veshin? Nė njerėn anė, bllokojnė KS tė OKB-sė si Kremlinin, nė tjetren - gjoja po anullojnė shtetėsinė e Kosovės, qė veē Zoti mund ta bėjė njė gja mtė tillė sot e gjithė jetėn mbi tokė! E nė tjetren - Kosova ėshtė vet emri i Serbisė, zemra e thembra! Nė tjetrėn anė Putini ēierret - sa tė jemi gjallė, Kosova ėshtė e Servisė! E nė tjetren, ballglaca Gorba - e bėn mbimenaxherrin e politikės botėrore!

E Na thomė - sa tė jemi gjallė, shteti Kosova, edhe Kosova Tjetėr Lindore nė Servinė - do tė jenė shqiptare! Se lashtėsia e popullit shqiptarė po vėrtetohet edhe nga ata qė deridje dyshonin, se mund tė bėjmė shtet, tok me veglat e tyre shkurrave tona politike! Kjo Kosova Shqiptare, ėshtė vetėm njė e pesta pjesė e atdheut shqiptar ballkanik edhe bėri e bėn ēudira historike, e vėrtetoi vetveten si rrėnja e trungu lashtė dardan, me gjithė fuqinė e botės sė civilizuar Perėndimore me vete, me adhurimin ma tė madh qė nuk mbahet mend nė historinė botėrore - njė pregatitje e shpallje burrėrore e pavarėsisė mė 17.02.08., me adhurimin e zėrit politik e gjithė botės progresive pesėkontinentale, ashtu natyrshėm, qetė, historikisht, me plan-program tė realizuar nė kohė tė duhur, me festimet ma tė bukura tė botės shqiptare anekand rruzullimit - ashtu sikur ta kishte pregatitur e realizuar vet Zoti! E kush - njė Kosovė, njė e Pesta Pjesė e Atdheut Shqiptar ballkanik! E tash - ēka? Nė emėr tė theos, me shkrepsa fėmijėsh, drogirantesh, pijanecėsh - tė shtyrė po nga vet, Koshtunica e Tadiqi ‘’properėndimor’‘, qė ikė prapanicėn gjoja tek politika fashistoide rumune - gjoja sikur Bushi nė Afrikė - gjoja po kapet e po ngjahet gomari me Atin!

Mirė e kanė servėt - 78 ditė bombardime lojėra, se sikur tė iu binin tre ditė rrast e pėr merak, do tu binin tash nė gjunj, se lere ma tu vinin zjarr ambasadave - se ua kanė kruar tepėėr shpinden, e kur tė kruhet tepėr - shkruhet keq!

Njėherė kruhet, e tevona shkruhet!

Kur thonim mė ''98, se Kosova ėshtė ēėshtje botrore, fazanėt rus e serv, kėndonin me dolli vodke - e tash kur panėė tėė vėėrteten, hapareten me ofenziva juridike - e diegin vendin e tyre, se nuk ėėshtėė trimėri as heroizėm ta kallesh simbolin e dikujt nėė vend tėėnd, e nuk e din se do tėė kallesh tok me tė! Kujtojnė se kanė Kinėn me vete! Ajo nuk rrezikon TUFĖĖN 2 billionshe, pėėr vodkaxhinjtė beogradas e moskovit! Ai ballglaca, kur ishte koha e vėrtetė ta mbronte vendin e madh, iku si lepuri dhe tash, kur vet fqinjet e tij thonė ''tash ėshtė vonė tė kėndosh''
ēon kokėn si struci nga zalli, gjoja Putini na qenka ma tepėr se manaxher politik''!

Pėrmendin Iranin, ballglacat e harrojnė se nuk dihet pse eksportoi 8 eksporte uranium atje...! Mendojnė se Washingtoni e Brukselli hanė bar! Ballancimi politik veē ėshtė bėrė gati! Nuk ėshtė halli tek Kosova shtet.

U kruan tepėr, e mund tė shkruhet shumė keq, pas eklipsit kėsaj 'Hane tė Skuqur'!

Servo-ruset duhet me i mbushė mend njėherė e mirė, se nuk e dinė veten se s'janė ma Eklips i Diellit tė Lirisė mbi Ballkan!

VĖRTET MBRETĖĖRIA E RE PO VIE!

Njujork, 22. 02.08.

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E SA TĖ JEMI GJALLĖ

Mesazh  Orfe prej Fri Dec 05, 2008 9:44 am

Emri - serbia, vie nga greq.(serbia), ku tingulli b greq. ėshtė v dhe emėrtimi real ėshtė: servia, servi, servėt (SHĖRBĖTORĖ) ku edhe vet origjinalisht, koncepti (srpski jezik), do tė thot: srp+ski = srp=drapėr, qė ishin korrtarė nė arat dardhane, qe kur erdhen me dyndjet sllave nė Ballkanin illirik nė shek. VI-VII era e re... 513 e.r.

ashtu sikundėr pėr emėrtimin shqiptar nė Greqi - arvanit, arvanitėt, arvanitas (ku b greke = v shqipe dhe krejt gabim na i thirrim - arvanit, arvanitėt, kur duhet tė thohet: ARBAN, ARBANIT, ARBANITĖT - ARBANIA

ARBANIA - e jo Ēamėria! BOTA ANTIKE ARBANE!

shumė tinguj u morėn direkt nė Shqipen ashtu sikundėr edhe (ku)q latine, qė nė shumė raste duhej t theksohej - k shqip, ajo theksohet direkt - q, si shqipe - kur ėshtė skipe, sipetar - SKIPERIA

Ngase nuk mund tė theksohej botėrisht SHQIPĖRIA, kur duhej tė ishte SKIPERIA edhe mbeti i njohur emėrtimi ALBANIA, ashtu sikur KOSOVA sot. Pra, botėrisht thirremi albanian e kosovar, si shtetas - KURSE NA JEMI SHQIPTAR TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖT BALLKANIK!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E SA TĖ JEMI GJALLĖ

Mesazh  Orfe prej Fri Dec 05, 2008 9:46 am

Tė nderuar Jeni Ju, qė mbani gjallė, e vėni nė lėvizje historinė
se shkrimet, studimet po qė se nuk lavrohen, lexohen, studjohen, analizohen, diskutohen...ato mbesin myshqe lisash! Dhe, mos ngurroni as hezitoni tė dini gjithēka...se Historia jonė ėshtė veē hallka tė kėputura nga zinxhiri antik dhe duhet lidhur, koordinuar mirė, nga njė a disa epoka nė kohėn tonė dhe ėshtė mjaftė vėshtirė, e turbulltė ėshtė historia e mėsuar sipas diktateve politike tė regjimeve... Pra kur ta zėshė shtrydhe fort e mirė derisa mos tė piklojė matutje...:-)
e shfrytėzini rastet me shumė intelektualė tjerė kėtu - shtrydhni fort, ku t'i zėni... se koha nuk premton...Smile


Theoria ime mbi onomasiologjinė ballkanike pėrkon ma shumė me bardhėsinė, dritėn, ashtu sikur janė edhe toponomet - citibardhi - citi=citet=qytet, beogradi, Citibardhi i Bardhillit (illi=ylli i bardhė, qė na e keqtheksojmė - Bardhyli, ku edhe ndėrtoi atė qytet dhe njihej nga shek.IV PK, si kryeqytet i Dardhanisė antike...poashtu hidronomet: Ibardhi (Ibri) lumi i bardhė, pastaj Drini i Bardhė - ku lidhet edhe me lumin Drina (Drina e Drini) qė ishin territore dardhane...Poashtu edhe etninomi - nomi etnik - emri etnik - Albania, qė nuk ka tė bėj me alp=alb, p=b, qė i bie malsorė, por ka tė bėjė me alb=bardh, ashtu siē e spjegoj nė ethymologjinė e emrit Albania...

Poashtu edhe vet emri - ilir, ka tė bėj me dritėn, Hillin=illin=yllin e dritės Diellin dhe pėr atė edhe u quajtėn paraardhėsit tanė - hillir, hillirian dhe krejt Ballkani Hillirik - Kaspik e Adriatik, i gjithė Ballkani i sotėm ishte yni dhe sot duket terrina mjergullira historike - tė mendohet, e vendoset e vėrteta historike nė mendjet tona... se nuk jemi mėsuar ta njohim Tė Vėrteten tonė - por veē ēka thanė grekėt, latinėt, bizantinėt, romakėt, sllavėt...e deri tek Hunėt mongol, qė formuan shtetin Hungaria...e deri tek pushtimet shekullore europiane... qė sot tentojnė t'i korrigjojnė gabimet historike mbi popullin e territorin shqiptar!


Bardhilli udhėhoqi shtetin dardhan tok me perandorėt tjerė deri tek Gentsi (Genti, Genci), 168 PK, kur pėrfundimisht ra perandoriA ILLIRE nėn romakėt...ashtu duke u pushtuar tokat tona derisa duke u rrudhur nga pushtimet, pas Citibardhit tė Bardhillit, dolen me kryeqytet tė Dardhanisė Shkupin, e pas tkurrjes territoriale illire nga pushtimet, deri tek Shkodra e Theutės dhe pas 500 vitesh pushtimi illirik mbi Romėn, ajo iu kundėrvua Illirisė duke e shuar definitifisht gjeohistorikisht Ballkanin illirik... derisot sa ka mbetur toka shqiptare tė copėtuara nė 5-6 shtete...

Historia neve na duket si njė fantazmė e largėt dhe tė gjithė e dinė se ka ekzistuar perandoriA illire, gjuha illire, historiografia illire, shkenca illire (skenca skipe), ku rrodhi gjith civilizimi botėror... e sot as pėrmendet askund ajo BOTA ILLIRE, por veē botė greke, latine, bizantine, sllave etj... ku gjatė pushtimeve morėn dhunshėm dijetarėt illirian, i vendosen oborreve mbretėrore pushtuese dhe as qė guxuan as tė deklarohen illir a shqiptar!!!

Sot duhet bėrė sytė katėr - tė mėsohet E Vėrteta!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E SA TĖ JEMI GJALLĖ

Mesazh  Orfe prej Fri Dec 26, 2008 6:22 am

KOSOVA IS ALBANIA F*CK YOU SERBIA!

Digjet flamuri serv nė Gjakovė (23.12.2008).


Dikush ende sheh ėndrra, se Rusia (Servia ėshtė njė copė bisht rusi) do ta pranon shtetin e Kosovės
as Shqipėrinė nuk e kanė pranuar derisa e coptuan duke ia marrur Djepin e Dardhanisė
e as Kosovėn nuk e pranon kurrė, derisa ta coptojė duke nxierrur enkllava serve!

Rasti nė Gjakovė nuk ėshtė akt adoleshent, sikurse dikush mendon, sepse duhen kufinj tė hekurt - atėherė dhunshėm do ta pranojė!

Ēfarė shteti i brisht ishte Shqipėria nga viti 1912 deri mė 1924 - 12 vjet shtet i brishtė edhe atėherė pėrsėri pėrmes gishtit poshtė, e pėrsėri mė 1945, e deri mė sot - duke pritur shiun pėrsėkthjellti, vrau rrufeja pėrsėkthjellti, duke grabitur tokat tona, copa-copa, si ujqit mbi njė dele delegatėsh! Derikurė aktuale prralla e gomarit dhe ujkut - bėrezoėndėrr! Adoleshent mund tė jetė njė anjė grup, e jo mbi 7 mijė persona! Edhe nė demostratat e 1968, 1981, 1989
na thonin adoleshent e kundėrrrevlucionarė- por aty nė ato dridhje filloi themeli i ēlirimit tė Kosovės e edhe mė 1998, na thoshin adoleshent e ēka tjetėr... por Ata adoleshentėt bėnė tė digjej flakė Beogradi mė 24 Mars 1999! Nga ''burrėria e inteligjenca'', nga tre luftėra njerapastjetres (1998-2001), humbem Kosovėn Lindore, Jugore e Perėndimore, duke i quajtur adoleshent e ēka tjetėr... (s'po ma qet goja)! Nuk prishet rrotullimi i Tokės, nėse edhe kėto forume shqiptare - tė veprojnė diēka konkretisht nė bashkimin e kombit, kur tė gjithė thirren nė bashkimin shqiptar! Nė cilin shtet sado tė brisht, do inagurohej njė PTT mes shtetit tjetėr - sikur nė Graēanicė? Ēfarė do tė ndodhte nė njė situatė tė tillė konkretisht, thuase ua ka lėnė babacari ta lodrojnė Tokėn e Shqipeve? Hė, vėshtirė e rrezik apo nuk na lėnė tjerėt?!
Nuk ėshtė njė akt adoleshent, rasti nė Gjakovė!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E SA TĖ JEMI GJALLĖ

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi