Zeshkania, biondina

Shko poshtė

Zeshkania, biondina

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 12:04 pmShkėlqimi i sedeftė dhe ngjyrat e pemėve janė tė preferuara pėr grim. Ky stil u pėrshtatet tė gjithave, sepse pėrcjell ngjyrėn e tenit dhe tė flokėve. Nė vazhdim tė kėtij teksti do t'ju ndihmojmė qė tė zgjedhni atė qė mė sė miri ju pėrshtatet dhe do t'ju shpjegojmė tė gjitha veprimet e zbukurimit - hap pas hapi.

Zeshkania: Nxirreni nė pah fytyrėn

Lulet dhe pemėt

Ngjyrat lulevathi, vishnje dhe ciklamini... janė mijėra nuanca tė ngjyrės sė trėndafiltė, tė cilat mund tė pėrdoren gjatė kėsaj stine. Ngjyrat e buta u pėrshtaten edhe biondinave qė kanė ten tė shkėlqyeshėm, por edhe atyre qė kanė flokė ngjyrė gėshtenje.

Dozojeni ngjyrėn

Nuk ėshtė lehtė tė kapėsh sasinė e vėrtetė tė prodhimeve. Nė qoftė se shfrytėzoni tė kuqtė nė formė pluhuri, para se me brushė tė kaloni mbi fytyrė, fryjini majat e brushės.Si tė zgjedhni

Flokėt tė zezė nuk e formėsojnė pėrherė fytyrėn me ngjyra tė ngrohta. Me rastin e zgjedhjes sė bazės sė lėngėt, hijesimit dhe tė kuqtė le t'ju ndihmojė rregulla nė vijim: nė qoftė se lėkurėn e keni krejtėsisht tė shkėlqyeshme, zgjidhni nuanca tė ftohta ngjyrė tė trandafiltė, nė qoftė se ju ėshtė ėshtė pak e verdhė, mė mirė do t'i pėrshtatet ngjyra pjeshke, ndėrsa ngjyrat e errta i pėrshtaten tenit ngjyrė tė artė. Tė kuqtė e trėndafiltė ėshtė i nevojshėm tė qitet me kujdes. Qitni grimin pėrherė nė dritė natyrore (drita e neonit nuk e tregon ngjyrėn e vėrtetė), qitni ngapak prodhime dhe gradualisht shtojeni sasinė. Po nė qoftė se e teproni? Pėrmirėsojeni gabimin me pudėr. Mbajeni mend se tė kuqtė e errėt "banon" nė fytyrėn e rrumbullakėt, ndėrsa tė kuqtė e shkėlqyeshėm dhe tė vizėllueshėm zbusin vijat e fytyrės.

Buzė tė flakta

Nė qoftė se keni ten tė errėt natyror, kursejeni kohėn dhe mundin: mos pėrdorni karmin ngjyrė tė butė tė trėndafiltė, i cili nuk do tė duket, mė mirė ju pėrshtatet ngjyra ciklamini apo lule vathi. Nė qoftė se dėshironi qė buzėt t'ju duken mė tė plota, qitni shkėlqim, nė qoftė se keni buzė tė formėsuara mirė, shfrytėzojeni shkėlqimin mesatar.Pėr sy

Nė qoftė se shfrytėzoni hijesim tė trėndafiltė pėr sy, mjafton qė nė buzė tė qitni vetėm shkėlqim, por vetėm pasi t'i keni vizatuar me lapsin qė ka ngjyrėn e tenit tuaj. Hijesimet e trėndafilta mund t'i pėrzieni me ngjyra tė tjera dhe nė atė mėnyrė tė fitoni ngjyrėn tuaj speciale. E bronzta dhe e arta u pėrshtaten atyre qė kanė ten dhe lėkurė tė rrezitur, derisa ngjyra e mullagės dhe ngjyra vjollce mė mirė u pėrshtaten femrave qė kanė ten tė verdhė.

Harmonizojini

Kundėr njollave dhe pėr fiksimin e ngjyrave, mbi faqe kalojeni pudrėn nė formė pluhuri, pėrdoreni brushėn e gjerė me formė tė rrumbullakėt.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zeshkania, biondina

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 12:05 pm

[SIZE="3"]Biondina: theksojini sytė[/SIZE]

Hijesojini Shkėlqimin e hijesimit qiteni duke filluar nga kėndi i brendshėm i kapakut tė sipėrm deri te vetulla.

Vizatojini

Pėrskaj vijės sė qerpikut tė kapakut tė poshtėm tėrhiqeni njė vijė tė hollė. Fillojani nga kėndi i brendshėm dhe tėhollojeni vijėn nė drejtim tė pjesės sė jashtme tė syrit.

Plotėsojini

Qitni maskaranė pa njolla dhe pa mundim: me gisht ngriteni ngadalė kapakun e syrit deri nė atė mėnyrė qė qerpikėt pak tė rrafshohen, ndėrkaq brusha duhet tė rrėshqasė lehtė nė tė.

Harmonia natyrore Biondinat kanė njė pėrparėsi, sepse ngjyra e flokėve dhe e tenit tė tyre u pėrshtaten pothuajse tė gjitha nuancave. E verdha, e portokallta, ngjyra pjeshke... pėrsosmėrisht u pėrshtaten.

Guximshėm

Syve shumė mirė do t'u pėrshtaten nuancat e ngjyrės sė tjegullės, bashkė me lapsin e zi tė cilin duhet hijesuar nė mėnyrė qė pamja tė fitojė nė thellėsi. Sytė e shkėlqyeshėm kurrė mos i grimoni "tone mbi tone" por me ngjyra kontrasti, me nuanca tė ftohta nė qoftė se keni sy tė kaltėr apo tė kaltėr nė tė pėrhimtė, me nuanca ngjyrė bedunice dhe bronzi nė qoftė se sytė i keni tė gjelbėr.Sytė dhe vetullat

Mbajeni mend se vetullat janė kornizė natyrore e syve, andaj patjetėr duhet tė jenė tė pėrsosura. Nė qoftė se janė tė vizėllueshme, pak i hijesoni me njė vijė pothuajse tė padukshme tė hijesimit tė cilėn duhet ta bėni me brushė. Qerpikėt e vizėllueshėm dhe tė rrallė biondinave u imponojnė njė pėrmirėsim tė vogėl. Sė paku pėr ēaste tė rėndėsishme shfrytėzojeni maskaranė e cila do t'i bėjė tė duken mė tė thellė dhe do t'i plotėsojė. Sytė e shkėlqyeshėm janė tė ndjeshėm nga ata tė gėshtenjtė dhe tė gjelbėrit, lehtė skuqen dhe nė kontakt me grimcat e pluhurit tė hijesimit djegin. Andaj shfrytėzojini vetėm prodhimet hipoalergjente. Do tė mbroni sytė, por edhe grimin, sepse sytė nuk do t'ju lotojnė.Buzėt tė buta

Meqė tėrė kujdesin ia keni kushtuar syve, buzėt ngjyrosini me nuanca tė buta ngjyrė qelibari apo trėndafili. Pėr grim tė mbrėmjes qitni njė shtresė tė hollė karmini nė formė lapsi apo kreme, karmine tė buta dhe njė shtresė shkėlqimi shumė pak tė dukshėm.

cdodite.com

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
Nimfa
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi