PROZE- nga autore te ndryshem.

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:05 pm

- Jo, erdha vetėm t’ju pyes, sepse edhe ju nuk u futėt nė zyrėn time.
- Meshkujt nė njohjen apo prezantimin e parė janė tė dyzuar, tė tėrhequr, ndėrsa femrat janė mė tė shpenguara.
- Pse?
- Meshkujt nga natyra janė nė gjurmim dhe kėrkim, femrat janė nė pritje. Kėrkimi ėshtė lodhje, seleksionimi nevrikllėk, pritja ėshtė komoditet,- fillova tė filozofoja sikur tė kisha pėrpara njė studente dhe pėrdorja tė gjitha aftėsitė e mia pėr t’i mbushur mendjen. Nuk e di ē’mė kishte hipur tė flisja kaq shumė. Kaq normalisht mund tė flisja pėr njė muaj. Fillova ta kundroja nga koka te kėmbėt. Kishte njė trup mesatar, elegant. Gjoksin e kishte tė vogėl, por shumė tė bukur, me majė tė kėndshme si mollėt starkinge nė fillesat e pjekurisė. Pantallonat e zeza tė ngjitura pas trupit tregonin kėmbėt tepėr tė bukura, tė drejta, ku kofshėt deri nė perėndimin e vitheve ishin nė harmoni me belin e hollė dhe me krahėt. Vetėm ngjyrėn e syve nuk munda ta pėrcaktoja saktė. Lėvizja e diellit nėpėr re, ndriēimi i dobėt i dritės, largėsia, nuk ma pasqyronin tė qartė kėtė ngjyrė.
- Shumė keni lexuar mbi filozofinė. Nė fakt erdha pėr t’ju pyetur se ku ka ndonjė dyqan apo klub kėtu afėr.
I sqarova me duar dhe me fjalė ēka mė pyeti. Ajo u largua duke mė falėnderuar dhe duke lėnė pas erėn e njė parfumi tė shtrenjtė. Hiret e trupit edhe nga mbrapa ishin perfekte. Shikimi i syve tė mi instinktivisht e mblodhi tė gjithė trupin e saj nga mbrapa, duke ledhatuar lakimet perfekte. Nė zyrėn time mbeti era e parfumit tė saj prej jargavani si falėnderim pėr mikpritjen.
Nėpėr korridore pėrhapej zhurma e takave tė saj. Ishte njė zhurmė e kėndshme, qė ndoshta i mungonte prej kohėsh atij korridori. Tak, tak, tak. Tingulli ishte i prerė, me distancė kohe tė barabartė. Nė atė ecje dhe tingull nuk kishte zvarritje kėpucėsh, hapa tė gjatė. Ecja kryhej natyrshėm, pa marrė parasysh zhurmėn. Thembra e kėmbės vendosej fort nė tokė, e sigurt dhe pastaj sfumohej me vendosjen e majave tė kėmbėve. Ishte njė ecje interesante, qė mund ta dalloje mes mijėra ecjesh po t’i kushtoje pak rėndėsi dhe kėrshėri nė momentet e para tė fiksimit. Me atė lloj rendjeje krenare, me siguri qė flokėt e saj vezullonin kėndshėm mbi supe, si kallėzat e grurit tė pjekur gjatė njė puhize ere mbrėmėsore.
Tė nesėrmen erdha mė shpejt nė punė. Nė orėn 8.00, nė korridor dėgjova zhurmėn e njė troku femėror. Po, ishte zhurma e ecjes sė Ermirės. Nga tė gjitha ecjet nė korridor, ajo ishte mė me tingull dhe e veēantė. Pėr ditė me radhė ne as u pamė, as u takuam. Qysh prej ardhjes sė Ermirės, takimet dhe bisedat me kolegun tim Blenardin ishin bėrė tė rastėsishme. Mua mė vinte rėndė tė shkoja nė zyrė, ndėrsa ai patjetėr qė duhej t’i mėsonte tė fshehtat e punės Ermirės, si dhe duhej tė dilte tė pinte kafe me tė derisa tė njihej me shokėt e shoqet e tjera tė punės. Blenardi nga natyra ėshtė i qeshur dhe herė pas here nė zyrėn e tyre dėgjoja njė duet interesant tė qeshurash. Kėshtu vazhduan disa ditė. Nė orėn tetė pa dy minuta, takat dhe trokitja e veēantė e tyre nė pllakat e korridorit mė jepnin sinjalin e ardhjes sė Ermirės.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:06 pm

Nga dita nė ditė ajo zhurmė karakteristike tė ecuri m’u bė pjesė e punės. Nėse nuk do tė dėgjoja atė trokitje, ora pėr mua do tė mbetej tetė pa dy minuta. Nuk di ēfarė ndieja brenda vetes. Ecja, e qeshura e pėrmbajtur, tė folurit me delikatesė, flokėt si ēapkėne, zėri qė dilte i qartė dhe i rrumbullakosur nga goja e saj, mė gėrryenin pėrbrenda si ngrėnia e njė limoni para buke. Ē’po ndodhte me mua? Njė zė brenda vetes mė thoshte se nė ambientet e punės kishte ndryshuar njė situatė e vjetėr, me tė cilėn isha ambientuar dhe qė mė jepte njė normalitet nė punė. Ndoshta kishin kaluar dy javė pa u parė me Ermirėn, ndoshta mė shumė, kur dėgjova tė kėrciturėn e takave nė korridor qė ndaluan para derės sime. Dėgjova trokitjen e butė tė saj, pasi gishtat e saj tė hollė dhe delikatė nuk mund tė trokisnin mė fort.
- Hyr! – thashė pa i shqitur sytė nga kompjuteri.
- Mirėmėngjesi,- mė tha ajo duke mė dhuruar buzėqeshjen e ėmbėl, qė i ngjante ngrėnies sė njė akulloreje pas njė ecjeje tė gjatė nėpėr vapė. E shihja me bisht tė syrit pėr tė mos i lėnė tė kuptonte se e dija ardhjen e saj nga trokitja e kėpucėve nė pllakat e korridorit.
- Mirėmėngjesi,- i thashė pas disa sekondash, duke hequr shikimin nga kompjuteri dhe duke u drejtuar nga ajo. Ende nė buzė kishte buzėqeshjen-akullore. Kishte veshur njė bluzė gjysmėgolf rozė, reflektimi i sė cilės i jepte njė ndriēim mė tė bukur fytyrės sė freskėt. Pėrpara mbante njė kuti me amareta.
- Urdhėroni, merrni. Ėshtė njė qerasje modeste me rastin e fillimit tė punės.
- Pse, sot keni filluar punė? - pyeta me gjysmė ironi. Ajo e shtoi dozėn e buzėqeshjes dhe mė tha:
- Gjithmonė i sertė dhe i pandreqshėm. Mė afroi kutinė me ėmbėlsira.
- Mos prishet gjė planifikimi familjar apo shoqėror po tė marr dy? Ekonomi tregu ėshtė dhe ēdo harxhim bėhet i studiuar.
- I kam marrė masat pėr tipat e vėshtirė, planifikimi im nuk prishet edhe po tė merrni tre. Kjo nuk do tė thotė qė po tė keni uri nuk mund tė merrni katėr. Nuk besoj se jeni aq llupės sa mundoheni tė ma mbushni mendjen me fjalė. Siē duket, nuk ju rrihet pa thumbuar edhe kur ju ofrojnė ėmbėlsira. Ēudi, s’kisha parė njė mashkull kaq tė prapė dhe tė pakėnaqur me femrat!
- Ndėrsa unė s’kisha parė njė femėr kaq kurnace,- e provokova enkas pėr ta nxehur apo pėr ta nxjerrė nga natyra e saj e paqtė qė tė impononte vėmendje. Mė hipi njė dėshirė tė shija se ē’ngjyrė do t’i merrte fytyra po tė nevrikosej.
- Ē’lidhje ka me kurnacėrinė?- ngriti ajo vetullat hark pėrpjetė pėr njė padrejtėsi qė mendoi se po i bėhej, por nuk i prishi replikat e qetėsisė.
- Njė femre si ti, me kėtė luk dhe temperament qė mua mė duken si ndėrthurje e kolerikut me flegmatikun, do t’i shkonte mė pėr shtat ta linte kutinė nė tavolinė dhe tė thoshte: Merrni sa tė doni.
Ajo puliti sytė, kafshoi paksa buzėn e djathtė dhe mė tha nė mėnyrė kurioze:
- Nuk e di nėse ka femėr qė mund tė rrijė mė shumė se 10 minuta me ju. Ju sa tė krijoni situata, po aq dhe tė sfilitni nervat.
- Atė tė parėn e kishe mirė. Kėtė tė dytėn e the pėr sport. Se nė fakt debatoj dhe nuk lėshoj pe me femrat, pasi ato janė pak nazemadhe dhe duan aq vėmendje sa tė prishin llogaritė.
- Pse ndjenja ėshtė llogari? - shfryu ajo nėn hundė.
- Pse zonjė, nuk e dini se shumė femra ndjenjėn e barazojnė me pronėn, paranė?
- Pak, ato qė kanė mangėsi nė inteligjencė, performancė dhe njohje shoqėrore Por, mesa shoh, inati qė ke ndaj femrave buron nga vėshtirėsia e tipit qė ke. Ti nuk e merr mundimin t’i njohėsh femrat, prandaj ato tė duken tė papranueshme. Nė radhė tė parė ti duhet tė njohėsh veten dhe tė pozicionosh mentalitetin tėnd nė raport me kohėn dhe vendin qė zėnė femrat sot nė shoqėrinė e ekonomisė sė tregut. Ndoshta ju duket ofendim ndaj kryeneēėsisė anakronike mashkullore shqiptare pėr t’i bėrė kompliment njė femre. Femra ka njė natyrė delikate tė destinuar pėr t’i bėrė komplimente. Ajo pėrfaqėson gjallesėn dhe delikatesėn e jetės njerėzore, ku burrat shuajnė zemėrimin, epshin, vrazhdėsinė dhe natyra ruan trashėgiminė breznore.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:07 pm

Pėr njė intelektual kjo ėshtė absurde. Femrat nga natyra janė delikate, tė brishta qė, ashtu si lulet, kanė nevojė pėr pėrkujdesjet qė tė ndriēojnė. Tė respektosh njė femėr do tė thotė tė respektosh mė shumė vetveten dhe jo ta ofendosh atė. Kujdes, mos u sposto nga jeta! Pa njė femėr nė jetėn tėnde dita tė bėhet mė e zbehtė, ėndrrat mė tė pakapshme, jeta mė e zymtė, e ardhmja pa perspektivė, e pėrditshmja inkoherente. Femra dhe dashuria janė si ajo lulja nė mes tė shkretėtirės, motivojnė dėshirėn pėr jetėn, sepse edhe nė mes tė kėsaj shkretėtire ka diēka tė bukur qė tė nxit ta arrish dhe t’i japėsh kuptim jetės. Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė. Me kutinė e amaretave nė duar bėri njė prapaktheu, i dha njė lėvizje djathtas-lart kokės duke valėzuar flokėt e praruar dhe doli me nxitim nga dera, duke e pėrplasur atė mbi forcėn qė lejonin aftėsitė e saj fizike. Unė, me
bėrrylat e mbėshtetur mbi syprinėn e tavolinės, shihja ende nė drejtim tė derės. Ajo la mbrapa erėn karakteristike tė parfumit (erė jargavani), ndėrsa nė korridor ende vazhdonte gjėmimi karakteristik i takave tė saj.
- Si iku ajo ashtu?- pyeta veten. Nuk mund ta prisja njė largim tė tillė nga njė femėr. Por kryesorja ėshtė se asnjėherė nuk mė ka bėrė pėrshtypje njė largim i tillė. Pėrkundrazi, ndihesha mė i qetė kur ato largoheshin duke mė lėnė tė qetė nė punėn time. Pėrbrenda zieja. Ē’kisha kėshtu? Zagushi kur temperatura jashtė ishte nė nivelet e tė mbajturit normal tė xhaketės. Duart i lėvizja kot mbi tastierėn e kompjuterit, duke formuar lloj-lloj fjalėsh pa kuptim. Doja tė ēohesha dhe tė shkoja nė zyrėn e saj, ta bindja se ajo nuk ishte e sigurt nė ato qė thoshte. Sigurisht, sepse ajo e la pėrgjysmė debatin. I jepja tė drejtė vetes me atė kokėfortėsinė time. Nuk isha fare i qetė. Isha i nervozuar, jashtė natyrės sime, qė kur kishte tė bėnte me femrat, indiferenca i kalonte kufijtė e tė qenit njeri normal. Mendimet m’i pėrkeqėsuan sėrishmi tak-taket e takave tė saj nė korridor. Si duket,
i qerasi tė gjithė me amareta dhe kthehej nė zyrėn e saj. U bėra tė ēohesha dhe ta ftoja tė fillonim debatin. Sa vendosa dorėn te doreza e derės, ftohtėsia e metalit sikur ma davariti tundimin. U ktheva sėrish dhe u ula nė karrige. Krak - u dėgjua kėrcitja e derės qė u mbyll.
- Ē’bėn ajo tani? - thosha me vete. Sigurisht qė mendonte si unė pėr debatin e lėnė pėrgjysmė. Nuk e di si iku ai tetorėsh sfilitės. Kur nėpėr korridor filluan tė dėgjoheshin kėrcitjet e dyerve dhe tė ēelėsave nė brava, unė vendosa tė punoja. Kisha njė material nė dorė qė duhej patjetėr t’ia dorėzoja eprorit tė nesėrmen. Sėrish nė korridor tingulli i kėpucėve tė saj. Prita mos kthehej tė mė pėrshėndeste. Zemra mė rrihte fort sa dukej se do tė mė dilte nga kraharori. Por jo, zhurma e takave pas ēdo trokitjeje e shtonte largėsinė. Kur ajo zhurmė u shua thuajse fare, iu ktheva punės.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:08 pm

Atė mbrėmje ika vonė nė shtėpi, sikurse tė nesėrmen nė mėngjes erdha mė shpejt se herėt e tjera. Doja t’i jepja dorėn e fundit materialit. U mbylla nė zyrė dhe u zhyta nė punė. Kur i vura pikėn e fundit, pashė orėn qė ēuditėrisht shėnonte
09-00. Pra nė zyrė kisha 1 orė e 10 minuta. Nuk mė besohej. Po Ermira, nuk kishte ardhur sot? Si nuk e ndjeva trokitjen karakteristike tė kėpucėve tė saj nė korridor? Me siguri nuk ka ardhur,- thashė me vete. Mos vallė ėshtė sėmurė? Dhe brenda vetes ndjeva njė alarm tė paemėrtuar. Asnjėherė nuk isha alarmuar pėr mungesa tė tilla tė vartėsve tė mi dhe jo mė pėr njė punonjėse tė re qė nuk e kisha njohur ende mirė. Ra zilja e telefonit, ishte Blenardi, shefi i Ermirės dhe shoku im.
- Do tė vish tė pimė njė kafe? Jam edhe me atė punonjėsen e re. Dil njė herė nga guaska,- qeshi ai nė telefon me atė ėmbėlsinė e tij.
- Faleminderit, por kam njė material nė dorė,- gėnjeva, sepse materialin sapo e kisha pėrfunduar. E ndjeva se u skuqa. Kur gėnjej, edhe pa zarar, skuqem deri nė vesh. Doja si dreqi tė shkoja, por e kuptoja lehtė brenda vetes se do tė ndihesha keq. Isha i bindur se nė kėtė rast, duke pasur parasysh etjen time pėr tė kundėrshtuar femrat dhe heshtjen kur nuk jam tek pėr tek me to, do ta thelloja edhe mė shumė bindjen e saj se unė isha njė mashkull burracak, kokėfortė dhe i pandryshueshėm nė sjelljen me femrat. Unė e di se si e mbajta veten kur dėgjova zhurmėn e hapave tė tyre nė korridor. Njė zot e di se ē’mė gozhdoi nė karrige si mumie dhe nuk mė la tė turresha drejt tyre si njė adoleshent kur i turret sė dashurės, e cila largohet pas njė zėnke banale.
- Kėshtu ėshtė dashuria?- pyeta veten.
- Po, kėshtu ėshtė,- mė ktheu pėrgjigje dikush nga brenda meje.
Pra, unė kisha rėnė nė dashuri? Unė, mashkulli i pabindur, kokėfortė, qė pėrleshesha me fjalė nė ēdo ēast me to, vjen njė moment kohor i paparashikuar dhe bie nėn tutelėn e dashurisė sė panjohur, aq mė tepėr tė njė gruaje? O Zot, mė kthjello mendjen! Me kėto mendime kaluan ditė tė tėra. Kėrcitje takash nė korridor, ndonjė pėrshėndetje e rastėsishme para godinės sė zyrave kur ajo ishte e shoqėruar, tė rrahura tė forta zemre, psherėtima tė brendshme dhe tė jashtme, imagjinata nga mė tė pakapshmet. Shkollotitje nė punė, hutime nė biseda mes miqsh, kujdes mė i madh pėr lukun, veshėt pipėz pėr tė dėgjuar kėrcitjen e takave, drithėrima kur dėgjoja trokitje nė derė, prishje humori nė dyndjen e herėpashershme tė miqve, orė tė tėra mendimesh tė turbullta..

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:08 pm

Kėshtu dy muaj, muaj ankthi dhe pritjeje tė njė trokitjeje nė derė apo tė njė ftese pėr kafe, kur nė fakt duhej tė isha unė ai qė duhej ta hidhja njė hap tė tillė.
Atė fundjavė tė parė prilli, padurimi kishte arritur kulmin. Ishin minutat e fundit tė orarit zyrtar. Me Ermirėn vetėm sa isha pėrshėndetur nė orėt e para tė mėngjesit, kur po dilja pėr tė marrė njė shishe ujė, ajo po futej nė zyrė sė bashku me Blenardin. Kur u pėrshėndetėm, ajo mė buzėqeshi ndryshe nga herėt e tjera. Ajo pėrshėndetje kishte njė pėrzemėrsi, provokim, afinitet. Atė ditė ajo ishte veshur si asnjėherė tjetėr. Njė fustan ngjyrė lejla pėrmbi gju, i puthitur pas trupit, ia nxirrte nė pah tė gjitha hiret e linjave qė Zoti ia kishte falur pa doganė. Beli i hollė, kofshėt harkore dhe tė ngjeshura, pulpat e hajthme qė ndrisnin si qelibar, buzėt e ndritshme me njė ngjyrim lėkure dhe dekolteja e hapur deri nė fillimin e rrumbullakėsisė sė gjinjve, e bėnin tepėr provokuese. Nuk mund tė thosha se ishte shumė e bukur, por me prezencėn e saj tė ofronte feminilitet kaq tundues, sa asnjė
mashkull nuk mund t’i lėshonte pe, qoftė edhe mashkulli mė indiferent. Dukej se parapėrgatitej pėr dashuri ose pėr njė vizitė tė rėndėsishme. Performanca e saj tė linte tė kuptoje qė shijet e saj kėrkonin njė respekt perfekt midis modės dhe respektit pėr vendin e punės. Silueta e saj nuk m’u hoq asnjė minutė nga mendja atė ditė pranvere. Rrija i mbėshtetur nė karrige me sytė lart nė tavan, duke u dhėnė syve imazhe tė ndryshme, pamje tė lukut tė saj, ku objektivi i projeksionit ishte tavani i zyrės.
Nė korridor filluan kėrcitjet e bravave. Dalėngadalė zhurmat shterėn. Gjithēka ra nė qetėsi. E hoqa shikimin nga tavani dhe ndėrpreva mendimet iluzive me projeksione tė lėvizjeve tė Ermirės.
- Po ajo si iku?- pyeta veten. Si nuk e dėgjova ecjen e saj karakteristike nė korridor? Mos vallė ajo u sfumua nga zhurmat e tepėrta tė nxitimit fundjavor? Ēudi?!
Kur nė korridor njė lėvizje brave, pastaj tak, tak, tak. Ishte tingulli i lėvizjes sė takave tė saj. Ritmi i rrahjes sė zemrės sime ishte i njėllojtė me ritmin e lėvizjes sė takave tė saj. Tak, tak, tak, zemra! Tak, tak, tak, ritmi takave tė saj nė korridor. Mos mė bėnin veshėt, apo me tė vėrtetė ajo zhurmė takash po afrohej drejt derės sė zyrės sime? Nė derė u dėgjuan dy tė trokiturat e saj.
- Hyr! – thashė nė njė gjendje ankthi. Dera u hap ngadalė dhe nė gjysmėderėn e hapur u shfaq silueta e asaj qė prisja, Ermirės. Ajo qėndroi pėr disa ēaste duke mė buzėqeshur te dera, pastaj bėri dy hapa para duke lėnė derėn hapur.
- Mos keni ndonjė problem? Mund t’ju ndihmoj? - i thashė duke u ngritur nė kėmbė. Gjaku brenda trupit filloi tė mė ziente. Ajo ktheu kokėn paksa nė profil dhe nė fytyrė mblodhi njė nėnqeshje provokuese qė, o Zot! Nuk po fliste, por mė shihte me atė nėnqeshjen provokuese qė dukej sikur thoshte: Nuk po mė kupton?
Nė korridor njė qetėsi varri.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:09 pm

Dera gjysmė e hapur ishte treguesi mė i qartė i njė mbretėrie heshtjeje, sa edhe frymėmarrjet tona ndiheshin aq qartė sa dukej sikur ishim njė trup.
- Mos doni t’ju ēoj me makinė nė shtėpi? - mė shkoi goja nė tė kundėrt tė mendimit.
- Jo, kam kohė. Sot jam beqare, fėmijėt me burrin janė nisur nė mėngjes pėr nė Gjirokastėr. Kthehen nė darkė. Duke ngritur vetullat harkpėrpjetė dukej sikur mė thoshte: Nuk tė pėlqen?
Humba ēdo lloj gjykimi. Instinktivisht dora mė shkoi te ēelėsat qė i kisha vendosur mbi syprinėn e tavolinės. Me dy hapa u gjenda te dera. E rrotullova vrullshėm ēelėsin te brava sa ajo mori rrotullimet e mbylljes sė plotė. Fika dritėn e zyrės. Ajo ra menjėherė nė gjysmerrėsirė. Ermira mė shihte me po atė qėndrimin e mėparshėm. Sa e bukur dukej! Sa delikate dhe provokuese! Organi im mashkullor kishte marrė pėrmasat mė tė plota tė ngasjes. Si asnjėherė nė jetėn time nuk isha ndierė kaq i etur dhe i papushtetshėm pėrpara njė gruaje dhe logjikės sime tė ftohtė. E kapa pėr beli me tė dyja duart sa m’u duk se e kėputa nė mes. Pastaj fillova ta mbuloja me tė puthura ku tė mundja. Buzėt e mia nuk reshtėn pėr mėse dy minuta duke u ngulur me kėnaqėsinė mė tė madhe epshore nė ballė, nė sy, faqe e gushė e nė buzėt e saj qumėshtore. Ajo nuk po bėnte asnjė veprim. Qėndronte ashtu, mė kėmbė, ende
me buzėqeshjen dhe indiferentizmin epshor qė zor ta komandosh nė tė tilla raste. Unė hoqa kollaren dhe e hodha mbi karrige. Zbėrtheva kėmishėn dhe e shtrova nė shesh si ēarēaf. Tė njėjtėn gjė bėra edhe me kanotierėn. Nė dyshemenė e zyrės u formua njė lloj qilimi improvizues nė gjatėsinė e trupit tė Ermirės. Ajo rrinte po ashtu, duke parė po me atė indiferencė veprimet e mia. Pastaj u sula tek ajo. I hoqa fustanin dhe para meje u shfaq si nė pėrralla ajo grua gjysmėlakuriq. Dukej si statujė. Nė atė gjysmerrėsirė, ai trup i bardhė tė ndillte afshin shtazarak tė jetės. Ia hoqa mbathjet dhe sytienat aq rrufeshėm, sa ajo atėherė mė pa me ēudinė e saj karakteristike, qė e shprehte me mbledhjen e vetullave dhe hapjen paksa tė gojės.
E shtriva nė dysheme. Mjekrėn time e vendosa nė fillimet e fundkofshėve, duke puthur atė pjesė tė trupit ku brisku pastėrtor merr atė pjesė qė ndodhet vetėm disa milimetra larg organit aq tė pushtetshėm tė femrave. Mjekra ime filloi tė ngjitej lart me gjithė gjatėsinė e trupit qė pushtohet nga vendosja e parė e mjekrės deri nė buzėt e hajthme. Te trupi i saj ndjeva vetėm disa drithėrima, por ajo nuk kreu asnjė lėvizje me duar apo me gojė mbi trupin tim. Ekstaza ime kishte kaluar nė brimat e shejtanit. Ēdo gjė pėrreth mė dukej e errėt, si njė natė dimri nė mes tė pyllit. Organi im mashkullor depėrtoi nė oazin e saj tė paqtė me njė rebelim komiti, qė zbret nga mali prej vitesh tė tėra nė parajsėn e krevatit dashuror.
- Oh! - dėgjova nga goja e saj. Njė “oh”

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:09 pm

si pėrkėdhelje puhize detare nė mesditėn pranverore. Asgjė tjetėr. Ajo rrinte si statujė, duke mos bėrė as lėvizjen mė tė vogėl. Njė statujė e mermertė si ato tė Butrintit, qė tė provokojnė t’i shohėsh, por jo t’i prekėsh. Unė as qė mendoja pėr tė, pasi ēdo pikė mishtore e trupit tim kishte marrė zjarrminė e ngjizjes brenda trupit tė saj. Fillova tė lėvizja, ta mbėshtillja rreth vetes, ta shtrėngoja, ta ledhatoja, ta puthja, ta lėpija, ashtu si kisha lexuar apo parė nė filmat pornografikė. Ishte hera e parė qė bija si njė lugat mbi njė qenie kaq delikate. Nė filma ēdo gjė mė dukej e pėshtirė dhe ofezė pėr personalitetin tim, nėse do tė veproja nė jetė nė atė mėnyrė. Kurrė nuk e mendoja veten nė ato raporte ku po bėhesha eksploruesi dhe i pangopuri i njė femre. Frymėmarrja po mė shpejtohej. E ndjeva se pas disa sekondash nga organizmi mashkullor do tė rridhte ai lėngu i bardhė, i
trashė, qė tė jepte kėnaqėsinė mė tė magjishme mashkullore. Kėtė e kisha provuar nė adoleshencėn time, kur masturbohesha netėve nė dhomėn time sekretmbajtėse. Frymėmarrja po arrinte kulmin e shpejtėsisė. Fillova tė rėnkoja paksa. Kur ja… Nė ato momente ajo mė dha njė tė shtyrė dhe u ēua nė kėmbė. Penisi im, nga ai ndryshim i menjėhershėm i temperaturės, u tkurr menjėherė nė momentin mė delikat, kur kėnaqėsia pėrjashton hidhėrimin, kur nė kanalet e veēanta tė orgazmės qumėshti im i bardhė mashkullor kishte arritur afėrsisht nė pikėn e zbrazjes.
Mbeta ashtu me gjunjė nė shesh, mbi kėmishėn time tė bardhė, duke kundruar ende me zili lakuriqėsinė e trupit tė saj tė bukur. Pėr aq kohė sa unė vuaja stepjen e ngrysjes sė orgazmės, ajo u vesh, rregulloi me duar flokėt, vendosi ēantėn nė parakrahun e majtė dhe u largua pa thėnė asnjė fjalė. Nuk mė besohej. Isha nė ėndėrr? Ē’pati ajo? Ashtu me pantallona nėpėr duar u zvarra deri te dera. Zgjata kokėn, kishte kohė qė trokitja e takave tė saj nėpėr korridor ishte shuar. Mbylla derėn me ēelės dhe ndeza dritėn. Isha mpirė i tėri. Vrapova te telefoni dhe formova numrin e saj. Ajo sikur e priste kėtė telefonatė dhe e hapi menjėherė, duke thėnė e qeshur:
- Urdhėroni zotėri!
Kjo pėrgjigje sikur mė ngrohu, por mė lagu pantallonat me qumėshtin e bardhė qė ishte nė buzėn e zbritjes sė organit, nė pritje tė njė veprimi apo zėrit tė ngrohtė tė saj, pavarėsisht distancės.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:10 pm

- Ermira, pse ike ashtu?
- Ika ashtu si e meritoje.
- Pse? - pyeta me gjysmė zėri.
- Sepse ti nuk di si tė sillesh me femrat. Ti nuk di t’i trajtosh dhe t’u japėsh vendin e duhur. Ti je njė mendjemadh, qė e shikon gjininė femėrore si njė vegėl pa vlerė, vetėm pėr tė shfryrė epshet mashkullore, pėr tė gatuar apo larė, i sheh me pėrēmim. Ti me femrat flet aq mekanikisht, sa ato tė duken si pjesė e tepėrt dhe e padėshirueshme e njė shoqėrie. Nuk ke ndjesinė e vėrtetė tė dashurisė, tė etikės, tė tė bėrit kompliment si njė domosdoshmėri ndaj seksit tė dobėt. Ti nuk arrin tė kapėsh arsyen e vlerėsimit ndaj qenies femėrore, dėshirėn pėr tė kultivuar respektin ndaj gjinisė sonė.
- Ermira, ēfarė po thua? Pėrplasa dorėn e majtė nė tavolinė.
- Ato qė mė keni thėnė ju pėr femrat muaj tė tėrė, ato po them.
- Atėherė si e hodhėt njė hap tė tillė qė tė bėnit seks me mua?
- Unė nuk bėra seks. Seks, si njė derr i pangopur, u munduat tė bėnit ju. Unė pranova me koshiencė, duke shkelur njė pjesė tė personalitetit, njė kontakt fizik pėr tė provuar dhe parė nga afėr se ku arrin burrnia e njė megalomani dhe tė ashtuquajturi indiferent ndaj femrės. E patė sa vleni pėrpara njė femre? Mua zėre se deshėn tė mė pėrdhunonin.
- Ti po bėn shaka. Nuk mund tė vije tek unė ashtu kot.
- Erdha e vetėdijshme ashtu kot. Dhe e vendosa skenarin ashtu si desha. Ju lashė nė gjunjė pėrpara njė ekstaze mashkullore tė pamotivuar.
- Nė emėr tė kujt e bėre kėtė gjunjėzim?
- Nė emėr tė respektit pėr femrat. Tė atyre femrave pėrpara tė cilave ju mundoheni tė hiqeni fodull, edhe pse jeni kokėbosh. Respekti ndaj femrės nuk shpreh dobėsinė e njė mashkulli, por shkallėn e kulturės dhe emancipimit tė tij. Ne nuk jemi tė mira, tė bukura, tė zgjuara vetėm atėherė kur pėrmbushim dėshirat tuaja shtazore mashkullore. Jo! Ne jemi gjithmonė qenie tė brishta, delikate, por me njė forcė tė brendshme shpirtėrore dhe njerėzore qė pak meshkuj mund ta kuptojnė sot nė Shqipėri.
- Ermira tė lutem, unė tė dashuroj.
- Pse i thua sot kėto fjalė dhe jo ditė mė parė? I thua sot, sepse sot provove magjinė, bukurinė, pėrsosmėrinė e seksit. Ndjeve nga afėr erėn dhe bukurinė e magjisė seksuale femėrore. Po mos ta provoje kėtė magji, ende do tė mendoje si mė parė duke na parė me nėnvleftėsim. Jam e bindur se pa magjinė e pushtetshme tė seksit, ti kurrė nuk do ta thoshe fjalėn “tė dua”. Para kėsaj fjale, nėpėr kurorėn femėrore duhet tė kalojnė tė tjera erėra tė ngrohta, puhi ledhatuese, fjalė mikluese. Por ti nuk ke dashur t’i japėsh tek asnjė femėr, sepse nuk je munduar tė kuptosh botėn e tyre tė brendshme aq tė pasur. Prandaj dhe femrat i sheh me indiferencė. Ndėrsa unė e kam gjetur dashurinė time dhe nuk kam nevojė pėr atė dashuri pa ėmbėlsinė e brendshme qė ti nuk e ke brenda vetes. Sinjali i celularit u mbyll. Unė rrija ende me receptorin e telefonit nė dorė dhe me pantallonat nėpėr kėmbė. Trashėsia

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 06, 2008 8:11 pm

e qumėshtit mashkullor kishte lėnė gjurmė nė pantallona. U ula nė karrige, ku ndjeva ashpėrsinė e veshjes prej basme nė lakuriqėsinė e tė ndenjurave tė mia. Koka po mė bymehej nga inati. Isha gati tė ēohesha, tė bėrtisja, tė ulėrija, tė pėrplasja karrige, tavolina, telefona, tastiera nė ēimenton e zyrės, ku ende qėndronin tė shtrira kėmisha dhe kanotiera. Ende te kėmisha qėndronte shenja e formės sė trupit tė saj nga djersėt dhe kontakti me ēimenton. Nuk mė bėhej t’i merrja. Edhe pse ishin bėrė pis, do tė doja qė ato dy rroba tė trupit tim, me erėn e trupit tė saj, tė ēimentoheshin pėrjetėsisht nė atė katror pllakash tė zyrės sime si relike tė dashurisė sime tė parė. Ashtu, me gjysmėlakuriqėsinė time, ato rroba aty mė dukeshin si dėshmitare qortuese tė njė prej momenteve mė fyese, mė pėrulėse ndaj qenies sime. Kurrė nuk e kisha menduar qė do tė merrja njė mėsim dhe njė pėsim tė
tillė nga njė femėr. E quajta veten tė depersonalizuar shumė, larg atyre instinkteve qė i vishja vetes sime nė jetėn e pėrditshme si poliedrik, i ekuilibruar, enigmatik, i aftė pėr tė pėrmbysur situata tė disfavorshme.
Jo! Isha njė hiē. Njė dėshtak dhe krejt i ofenduar qysh nė dashurinė e parė. Aq mė tepėr me njė grua. Nuk e di sa orė ndenja ashtu duke kuvenduar me rrobat e vendosura nė dysheme, nėn hijen e pantallonave nėpėr kėmbė. Sa turp! Burri me pantallona nėpėr kėmbė. Burrė qė nuk ėshtė i aftė tė mbrojė dashurinė. Kur i mora pėr t’i veshur, kėmisha dhe kanotiera ishin bėrė pėr faqe tė zezė. I shkunda, i spėrkata me pak livandė dhe i vesha. Trupi m’u rrėqeth. Nė ato rroba qėndronin bashkė dashuria dhe dėshmia e dėshtimit tim. Nga zyra dola natėn, qė njerėzit tė mos mė shikonin gjurmėt dhe njollat e zeza nė kėmishė. Rojės sė natės iu vodha duke bėrė tė paparin. Nė rrugė thuajse vrapova pėr nė shtėpi. U vidhesha njerėzve. Sa hapa derėn e shtėpisė u futa nė banjė. Pyetjes sė nėnės se pse isha bėrė pis, iu pėrgjigja se mė ra nga njė ballkon uji i pistė qė vinte nga ujitja e luleve.
Tė nesėrmen, pantallonat, kollaren, tė mbathurat, kanotierėn, kėmishėn dhe ēorapet e asaj pasditeje i mblodha nė njė qese celefoni dhe i hodha te mbeturinat. Vetėm ashtu, duke mos i parė mė, duke mos i veshur mė, nuk do tė mė kujtohej mė ajo ditė. Ditė kur unė njoha rėndėsinė femėrore, tė pėrēmuar instinktivisht nga dėshira idiote pėr tė nxjerrė nė pah superioritetin e pabazuar dhe idiotesk mashkullor apo, mė mirė tė themi, njoha sinqerisht sa dhe si duhet tė qėndrojnė raportet e vėrteta ndėrmjet gjinive tė bazuara mbi arsyen, rėndėsinė, individin, kohėn, vendin, intelektin, dashurinė... Veten e ndieja tė pazotin pėr tė qenė i sinqertė me personalitetin. E ndieja qė shkolla mė kishte larguar nga jeta reale, nga njerėzit, nga koha, nga zhvillimet. Jeta ishte mė e gjallė, mė e bukur, mė e vėshtirė, mė interesante, mė e zhurmshme, mė e pasigurt, mė... Indiferenca dhe fodullėku im brenda katėr
mureve tė zyrės dhe shkollės, pastaj shtėpisė, jetesa vetėm me rezultatet e shkollės, disiplina nė punė dhe korrektesa e tepruar, mė kishin hequr tė drejtėn e tė parit dhe tė vlerėsimit real tė shoqėrisė.Albert Zholi

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:19 pm

Ty te dilte gjumi gjithmone para meje...Pas shpines ndjeja ngrohtesine qe vec ti di ta japesh...rreze veshit puthjen e bute peshperitese..."shpirt zgjohu!"...duart e tua delikate nen sqetullat e mija...gishterinjte e tyre lodronin pergjumerisht mes gjoksit tim leshator...ndersa gjinjte e tu te vegjel e te ngrohte me perconin nga kurrizi per ne gjithe trupin ate rrenqethje kapitese... teresisht kapitulluese...nen prangen e kofshezes tende mbi timen dredhurazi hedhur...goja jote si nje kenaqesi e paperballueshme thithese drakulonte e tera pikerisht ne ate pjese te qafes sime ku sipas grekerve te lashte kalonin te gjitha pasionet dhe tundimet e qenjes...me bente prene me te deshirueshme te dhembeve te tu te mprehte qe si pelegrine te mengjezit paralajmeronin fillimin e nje dite ku demonet e tundimit do te deshmonin perseri qe ishin sklleverit e tu... e puthitur e tera pas trupit tim si nje kafshez me nje frymemarrje llahtarisht epshore...me spazmat e barkut tend pas mesit tim leshuar......me fundbarkun tend te pyllezuar aq hijshem pas vitheve te mija ferkuar...ndersa njera dore i dhuronte zgjimin e rradhes organit tim te pergjumur nga pagjumesite e tejzgjatura...tjetra me ndihmen e thonjve-kthetra pasi kish shetitur neper fytyren time te parruajtur...pasi kish perkedhelur disi gushen...mustaqet...hunden...syte e mi te mbyllur...me nje levizje te befte kish mberther mjekren time disi te parruar...dhe me nje levizje energjike e kish kthyer nga ajo mase thithese buzesh te nje gruaje ne zgjim...qe etshem... paperballueshmerisht embel...kish leshuar ne trajten e nje gjuhe...te bute...te laget...thelle...tere magjine e saj ne gojen time gjysem te hapur qe vec kish arritur te leshonte nje renkim...dhe t'ia falte pafundesisht tere hapesiren e saj zjarreve te asaj gruaje te jashtezakonshme syte e se ciles ne ate ore tunduese te mengjezit me ngjasonin me dy liqene kaltersisht jeshile mes vorbulla dallgesh... brenda te cileve dy rrathe te zjarrte ngjyre portokalli mbronin dy rubine te zinj ne te cilat pasqyrohej prej kohesh pergjumja...zgjimi dhe... imazhi im.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:19 pm

PERVJETORI - tregim


Tė kish qenė vėrtet njė flutur budallaqe qė i ish afruar zjarrit mė shumė nga sa duhej ? A mund tė kish bėrė ndryshe vallė?
Sidoqoftė ishte tepėr vonė pėr tė menduar gjėra tė tilla. Tani ajo ndodhej nė kėtė vagon tė errėt e tė pistė tė trenit tė mallrave qė lidhte dy qytetet sėbashku. Mė saktė, qytezėn ku ajo punonte me qytetin ku jetonte. Qytezėn ku nuk e priste askush vec orėve tė gjata e tė mėrzitshme tė punės me qytetin ku e priste ai, njeriu i ėndėrrave tė saja, i shoqi. Atė ditė kishin pėrvjetorin e parė tė martesės sė tyre.
Prania e saj nė vagonin gjysėm tė errėt tė njė treni mallrash nuk e bėnte gruan e re dhe tė brishtė njė flutur dhe as vagonin e vjetėr zjarr.
Zjarri ndodhej disa metra mė tutje nė trajtėn e njė djaloshi tė panjohur qė nė atė ecje tė zvarrė qė treni kish bėrė duke kaluar mes qytezės, i kish zgjatur dorėn rrėmbimthi gruas sė re qė priste anash shinave, duke e futur fluturimthi brenda asaj vjetėrsire tė hekurt.
Atė gjė te cuditshme qė kish dalluar nė sytė e ndritshėm tė djaloshit nė castin fluturues , ndėrsa dora e saj e brishtė i ishte dorėzuar aq dėshirėplotė dorės sė fuqishme tė tij, ia kishin pėrforcuar qartė fjalėt e vetme qė ai kish pėshpėritur qetėsisht brenda gjysėmerrėsirės sė vagonit.
"Si nuk pate frikė qė hype me mua kėtu? Ku e di ti qė unė nuk tė bėj asgjė? Kur tė vinė tunelet…"
“Ti nuk do tė guxosh tė mė bėsh asgjė!” ish pėrgjigjur ajo e shokuar nga ajo mikpritje e zymtė qė po i premtonin minutat e ardhėshme tė udhėtimit.

Treni i vjetėr gjarpėronte zvarritur shinave qė asaj i ishin dukur si gjithmonė tė ngjashme me udhėt e destinit. Njė destin qė domosdoshmėrisht do tė kalonte nėpėr tre tunelet qė do shfaqeshin pak minuta mė vonė…Mė tutje shtrihej lugina e zymtė mes malesh edhe mė tė zymtė…dhe pas tyre qyteti ku e priste pėrqafimi dhe krahėt e ngrohtė tė dashurisė…
Vecse disa vjet me pare i kish pritur me padurim ato tunele…E sapo dashuruar me atė qė sot e priste tėrė gėzim tė festonin njėvjetorin e martesės…Sa e sa puthje tė ndaluara pėr sytė e tė tjerėve kishin fshehur ato tunele…Sa e sa pėshpėrima dhe rėnkime pasionante, tėrė ajo zhurmė dalldisėse e dashurisė sė konkretizuar…shurdhuar nėn kumbimin e rrotave tė hekurta qė pėrshkonin tej pėrtej ato tunele…
Por sot gjithshka ishte aq ndryshe…Ideja se tunelet paskėtaj mund tė shndroheshin nė njė kujtim tė dhimbshėm. vrastar dhe aq tė padėshirueshėm papritmas i kish zhvendosur cdo mendim tjetėr…
Ka momente nė jetė kur destini ėshtė aq afėr dhe aq konkret saqė pothuajse mund ta prekėsh me dorė.
Nuk i kish shkuar kurrė ndėrmėnd qė ky djalosh i ri , flokegjate, nofullgjere dhe lekure piste tė cilin e kish njohur rastėsisht vec njė jave mė parė , ky djalosh tė cilit nuk i dinte as emrin, tė bėhej kaq papritur strumbullari i shumė mendimeve dhe ndjesive qė kishin tashmė mė shumė lidhje me pasigurinė se sa me kuriozitetin.

"Si nuk pate frikė qė hype me mua kėtu? Ku e di ti qė unė nuk tė bėj asgjė? Kur tė vinė tunelet…"

Tunelet donin edhe nja 5 minuta tė shfaqeshin…Dy te parėt ishin tė shkurtėr…E cmund t’i bėnte ai nė ato pak caste qė treni do hynte nėpėr to? I treti ishte i gjatė…tepėr i gjatė dhe mėse i favorshėm qė djaloshi tė mbante premtimin e tij torturues.

Nė trurin e saj paniku i fillimit ia la vėndin njė qetesie nė dukje kapitulluese…Duhet tė mbronte veten nga krahėt e tij tė fuqishėm. Kish ngulur sytė nė trupin e djaloshit dhe pėr herė tė parė kish dalluar tiparet e tij, fytyrėn ku spikasnin nofullat e gjėra mashkullore dhe trupi i lidhur…Jo. Ajo nuk mund tė bėnte asgjė pėr tė pėrballuar mashkullin qė i mbėshtetur pas dritares sė vetme tė vagonit vazhdonte tė thithte cigaret qė i ndizte njėrėn nė bishtin e tjetrės.
Mosperfillja e tij ndaj pranisė sė saj atje nė atė qosh tė vagonit e bente ne sytė e gruas tė re edhe mė tė sigurtė pėr atė qė pritej tė ndodhte…
“ O zot…sa mendjelehtė ish treguar….Mund te kishte pritur nė stacion…ndonjė makinė e rastit do tė kalonte patjetėr…Fundja i dashuri i saj atje larg…mund tė kish pritur…sic e kish pritur sa e sa herė…O Zot…c’kish qenė tėrė ajo ngutje e pamenduar…Vallė…destini ? “

Ideja se nga casti nė cast mund tė gjendej e pėrdhunuar e kish mpirė tė tėrėn. Mpirja i kish hequr fillimisht brishtėsinė e natyrshme tė qėnjes sė saj…pastaj ankthin…dhe nė fund …frikėn.
Nuk ndjente frikė cuditėrisht. Ndjente vec mllef. Mė shumė pėr vetveten se sa pėr djaloshin ezmer…

“O Zot…Mbromė…dhe mė jep forcė …” Ketu i ndėrpritej lutja…Forcė pėr cfarė ? Pėr tė pėrballuar atė trup tė fuqishėm qė edhe pse I kthyer me kurriz nga ajo pėrsėri dukej tepėr kėrcėnues …?
“ O Zot…mbromė…mbromė dhe bėj qė ai tė ndryshojė mendjen e tij tė keqe…”…

Nuk pati kohė tė conte deri nė fund lutjen e saj…Tėrė rrapėllimė treni hyri nė gojėn e tunelit e cila ishte shfaqur aq papritur pas njė kthese….
Nė errėsirėn e plotė kish dalluar njė dritėz cigareje tė fluturonte jashtė dhe….e mbledhur nė qoshen e saj ish pėrpjekur tė mirrte me mend atė qė mesa duket kishte filluar tė ndodhte…Djaloshi tani duhet tė ishte fare pranė saj dhe nė tė qindėn e sekondės ajo do ndjente duart e tij mbi trupin e saj… Por…befas si njė feksje…gjithashtu rrapėlluese…u shfaq drita nė fund tė tunelit dhe njė cast mė vonė treni pėrsėri gjarpėronte mes luginės sė humbur….
Djaloshi ishte akoma i palėvizur…aty…i mbeshtetur pas dritares sė vetme dhe po ndizte njė cigare tjetėr , si gjithmonė pa i hedhur as edhe njė vėshtrim presė sė tij …

Gruaja e re kish lėshuar disi atė tendosje tė detyrueshme instinktive tė trupit qė i kish falur hyrja nė tunel…Asgjė nuk kish ndodhur…Zoti e kish dėgjuar lutjen e saj…Deri nė tunelin e dytė kishte akoma edhe shumė kilometra. Kėshtu qė ajo do kishte kohe jo vetem t’i lutej pėrsėri Mirėbėresit tė saj , por edhe tė mendonte mė me qetėsi situatėn e papritur nė tė cilėn e kish futur dėshira pėr tė qenė njė orė e mė parė nė krahėt e atij burri bjond qė e priste me njė tufė me lule nė duar diku nė vendin ku ai priste gjithmonė tė shtunave kthimin e saj nga qyteza e humbur…

“Zemra ime, nesėr kemi njė vjetorin e martesės sonė! Do ta festojmė sic e meritojmė: me lule, qirinj, dashuri dhe sex!”…Fytyrėn e saj e kishte pėrshkruar njė tis i lehtė ngjyrė rozė dhe zemra i kish rrahur fort…Kish harruar ku ndodhej dhe padashur kujtimi i fjalėve tė tė shoqit i kish vizatuar njė buzėqeshje naļve nė buzėt e thara…Kishte mall…shumė mall…sikur tė kishte vite pa e parė…I mungonte butėsia e tij…zėri i tij i ngrohtė…sytė e paqtė me atė vėshtrim pothuajse fėminor edhe kur ishte i zemėruar…ndjeu shumė mall pėr atė dhomėz qė ishte bėrė streha e dashurisė sė tyre fiks njė vit mė parė…Ah sa do donte tė ishte nė kėto caste aty…ta zbukuronte me lulet qė i kish sjellė ai…tė vishej me fustanin qė i pėlqente atij…dhe pastaj..nėn dritėn e qirinjve tė premtuar tė bėnin dashuri si kurrė ndonjeherė mė parė…”

Njė lėvizje e beftė e djaloshit e kish pėrmėndur nga ajo parajsė kujtimesh . I kish ardhur inat qė ai e kish parė tė buzėqeshur. Edhe ai kish buzeqeshur…mė saktė…sytė e tij nuk kishin ndricimin e verbėr tė fillimit…Kishin njė tjetėr ndricim…Mė njerėzor…Mė ftues…
Por nėnqeshja qė kish pasuar atė buzėqeshje tė papritur e kish zhveshur pėrsėri kėtė imazh ndofta tė paqenė , thjeshtė pjellė tė dėshirės sė gruas sė re qė Zoti ta dėgjonte pėrsėri lutjen e saj…
Kish nėnqeshur…pa folur asnje fjalė…

Befas pėrsėri goja e errėt e malit u shfaq pėr tė dytėn herė dhe pėr tė dytėn herė rrapėllima kumboi nė tėrė qėnjen e saj duke e bėrė tė pėrjetonte atė qė nuk kish ndodhur mė parė..e qė do ndodhte tani…

Tuneli i dytė ishte fare i vogėl…As edhe njė puthje nuk mund tė jepej tamam nė ato sekonda tė pakta errėsire…Kėtė gjė ai e dinte mirė, por mesa dukej e dinte edhe gruaja e re e cila cuditėrisht e kaloi qetėsisht kėtė shans tė dytė tė asaj qė e kish quajtur destin…

Kish hedhur vėshtrimin nga dritarja…Lugina qe shtrihej nė dy anėt e shinave dhe dy kodra qė shfaqeshin diku larg nė tė dy anėt e tyre i kishin ngjasuar gruas sė re cuditėrisht me njė trup tė shtrirė femre…me kofshėt e hapura…me gjinjtė e bėshėm…mes sė ciles depėrtontė rėnkueshėm ai tren i vjetėr mallrash…Njė grua qė gjithsesi dukej e nėnshtruar dhe nė pritje…Silueta e djaloshit ezmer dukej sikur e ndihmonte nė kėtė pėrfytyrim…Pėrdhunues i dhunshėm…i ashper..i zhurmshėm…renkues si treni i hekurt…por jo i vjetėr si ai…
Nė tė vėrtetė djaloshi nuk kish shfaqur asgjė tė dhunshme..asgjė tė ashpėr…asgjė tė frikshme vec atyre fjalive tronditėse tė atij fillim qė asaj i dukej sikur kish ndodhur shumė kohė mė parė…dikur nė njė tė kaluar tė largėt e tė parrezikshme tashmė…

Pėr herė tė parė e kish parė djaloshin disa ditė mė parė kur kishin udhėtuar nė tė njėjtin autobus…Kjo kish ndodhur dy herė dhe nė tė dy rastet djaloshi kish qenė i qeshur dhe i sjellshėm nė ato pak fjalė qė kishin shkėmbyer…Madje nė mėndjen e saj ajo e kishte quajtur tė kėndshėm dhe simpatik…

Por tani nė tėrė kėtė orė tė pafund udhėtimi ai nuk kish folur asnjė fjalė tė vetme. Do kish dashur tė fliste me tė. Tė pėrballej me atė qė nuk dinte…atė tė panjohurėn torturuese…Ideja se ai donte ta pėrdhunonte atė i deshifrohej nė disa caste si njė dėshirė normale e nje mashkulli pėr ta zotėruar gruan e re trupbrishtė. Pra…ai e dėshironte atė. E deshironte dhe…aty…mes atij vagoni tė pistė…
Atė ditė..pikėrisht atė ditė ndjehej e dėshiruar nga dy pėrsonat mė tė skajshėm tė universit tė saj erotik, nga ai, bashkėshorti i saj, njeriu qė ajo njihte mė shumė se cdokėnd tjetėr,njeriu qė do ishte bashkėudhėtari i saj i pėrjetshėm dhe nga ky djalosh kėtu, njė i panjohur i parėndėsishėm nė jetėn e saj, njė njeri qė ndoshta nuk do e shihte mė kurrė nė jetė…
Ajo kurrė nuk i ish dhėnė njė tė panjohuri…madje as edhe ndonjė tė njohuri…I shoqi kish qenė i vetmi mashkull i jetės sė saj tė deriatėhershme…
Netėve tė vetmuara mes epshesh kish masturbuar me imazhe burrash tė panjohur, zakonisht tipa tė fuqishėm dhe muskulozė si ky djaloshi kėtu tė cilėt e kishin trajtuar ashtu sic nuk ishte trajtuar kurrė nga i shoqi, si njė kurvė tė bindur , tė gatshme e tė nėnshtruar ndaj fuqisė mashkullore qė fantazia e saj e materializonte ne organe tė mėdhenj e tė fortė dhe nė gjokse tė dirsur leshatorė…

Djaloshi vazhdonte cigarepirjen e tij me sytė ngulur pikėrisht andej nga do tė shfaqej goja e fundit e malit…Ajo gojė nga e cila gruaja e re do tė dilte nė mos e kafshuar, e ndryshuar pėrjetė…

Cuditėrsht nuk i ish lutur mė Zotit…ndėrsa goja e betontė mes malit ish shfaqur me tėrė urinė e saj…Rrapėllima shurdhuese tashmė nuk e godiste nė stomak, por diku , nė fundbarkun e saj…Sytė i kish ngulur te dritėz e cigares sė djaloshit…Ajo akoma vazhdonte tė lėvizte sėbashku me dorėn e tij…ndėrsa treni ishte penetruar tėrėsisht nė atė vaginė malore qė kundėr tėrė strukturave anatomike udhėhiqte drejt trupit, nėn gjinjtė - kodra dhe mė pas drejt gojės sė asaj femre me tė cilėn i kishte pėrngjasuar lugina mes malesh gruas sė re….

Dikur ajo levizi…bėri ca hapa mes errėsirės…ndaloi njė cast…por cigarja vazhdonte tė flakėzonte nė dorėn e atij tjetrit….U perpoq tė bėnte zhurmė, njė zhurmė sa pėr ti tėrhequr vėmėndjen djaloshit dhe cigares sė tij…por mė kot. Rapėllima kish marrė tonet rėnkimtare tė malit tė pėrdhunuar keqaz…
Instinktivisht kish pėshpėritur “O Zot…mbromė….mbromė nga…”…Nuk e dinte tashmė se nga se duhet ta mbronte ai Zot qė e kish mbrojtur dy herė mė parė…
E pashpresė gruaja e re ishte mbledhur nė qoshen e vagonit duke mallkuar zhurmėn e llahtarshme…Kish filluar ta urrente kėtė tunel tashmė…mė shumė se sa nė fillim, por jo pėr tė njėjtėn arėsye…

Penetrimi i malit kish mbaruar…Kish qenė mė i dhimbshėm se penetrimi i njė virgjėreshe…Treni i kish mbaruar tre orgazmat e tij tė rutinės…Pėrtej shfaqej qyteti…

Gruaja e re nuk donte ta besonte qė ai tunel i fundit kish mbaruar aq shpejt…Ashtu sic ishte…me kokėn e fshehur pas gjunjėve te saj tė mbledhur kish qėndruar edhe pėr disa minuta akoma nė atė ėndėrrmakth tė pazakontė….
Papritur treni kish ndalur…
“Zonje arritėm…Mirupafshim!”…
Kur kish ngritur kokėn ai nuk ishte mė aty…Ish zhdukur si me magji…Perdhe dukej vetėm njė mbeturinė e cigares sė tij tė sapohedhur…Tymi qė akoma dilte prej saj ishte e vetmja gjurmė e tij…Ish ngritur e trullosur dhe akoma mė e trullosur ish vėrsulur mbi atė bisht cigareje dhe e kish thithur tėrė afsh…Pastaj kish shkruar te dritarja e vetme e vagonit…ish mbėshtetur ca caste aty ku ish mbėshtetur ai…kish flakur jashtė mbeturinėn e tij nė trajtė cigareje…dhe..kish zbritur e qetė shkallėt e hekurta…

Diku…te vėndi i zakonshėm e priste i shoqi…U pėrqafuan mė fort se zakonisht…lulet ranė pėrdhe…u puthėn plot mall, por atė natė nė shtrat…nuk kishin bėrė dashuri…
Ajo nuk kish dashur.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:20 pm

MUZGJE TĖ NGRIRĖ - tregim


Shumė vjet kanė kaluar qė nga takimi ynė i fundit. Nga ndarja jonė. Shumė gjėra kanė ndryshuar nė kėto vjet. Unė s’jam mė ai qė mban mend ti. Flokėt mė janė rralluar dhe thinjur, por besoj se vazhdoj tė jem akoma tėrheqės. Tė paktėn, kėshtu mė thonė…
Djali ynė pas ca javėsh mbush gjashtė vjec. I bukur dhe i zgjuar. Ai s’tė njeh ty, ndonėse tė ngjan shumė. Pyet vazhdimisht pėr ty, si ishe ti, a ishe e bukur dhe e mirė…Dhe unė, duke thithur cigaren, i tregoj historinė e njė vajze tė bukur qė u bė njė grua tėrheqėse, te njė gruaje tėrheqėse qė sa shkujdesur u bė nėnė, tė njė nėne qė mendjelehtėsisht u bė pėrsėri vajzė…Kėtu ai gjithmonė ma ndėrpret rrėfimin tim e mė pyet : “ Pse, babi, a bėhet nėna pėrsėri vajzė?” dhe mė ngul vėshtrimin e syve tė tij tė kthjellėt.
Do tė doja t’i pėrgjigjesha , por nuk e di nėse do mundet tė kuptojė qė nganjėherė, nė mes tė ngricės sė dimrit celin ca lule qė mimozėrisht ngatėrrojnė stinėn. “ Po mirė, babi, c’bėri pastaj ajo vajza?” “Nuk e di…” i pėrgjigjem pa patur frikė se mos e genjej. “ Ti gjithmonė “nuk e di” mė thua!”, ankohet ai dhe e heq dockėn e tij nga dora ime dhe vrapon gjoja sikur do tė largohet nga unė. Bėn ca hapa, ndalon, kthehet nga unė dhe mė vėshtron nė sy.
Edhe ti kėshtu ikje dikur, tė kujtohet? Kur tė ngacmoja me ndonjė fjalė, si tė doja tė tė shihja sytė e bukur nė caste zemėrimi…
Ai kthehet sic ktheheshe ti dikur, mė hidhet nė qafė e me sytė e pėrlotur mė pyet nėse e kam xhan. E shtėrngoj fort nė krahėt e mi, rrotullohem disa herė me tė nė duar nė mes tė rrugės dhe e puth nė flokėt e butė dukė I pėshpėritur qė e dua shumė, shumė, shumė. Ai kėnaqet dhe duke mė dhėnė pėrsėri dockėn vazhdon rrugėn krah meje duke u pėrpjekur t’I bėjė hapat sa tė mijtė…

Ti nuk e di se c’do tė thotė tė kesh nė krah vazhdimisht nė shėtitjet e mbrėmjes njė fėmijė kurioz, jo pėr jashtėtokėsorėt, por pėr…nėnėn e tij tė panjohur. Por ndoshta ti e di fort mirė c’do tė thotė tė mos e kesh prane atė fėmijė tė panjohur, se kur u largove ti nga ai, ai ishte vecse disa muajsh, i pamundur pėr tė tė pyetur edhe ty : “Mami, a mė ke shumė xhan?”…
Tashmė ai ėshtė rritur. Flet ėmbėl. Pyet hidhur. Hesht mendueshėm.

A e kupton ti c’do tė thotė “fėmijė i menduar” ? Para ca kohėsh e dėrgova nė njė kopėsht tė bukur plot vogėlushė tė gėzuar dhe tė lumtur. Njė ditė prej ditėsh, kur shkova ta marr, ai me tė mė parė mua u shkreh nė vaj dhe mes lotėsh mė pyeti: “Tė gjithė fėmijėt e tjerė i marrin nėnat e tyre, kurse mua mė merr gjithmonė ti…Pse nuk vjen ajo tė mė marrė?”. Nuk e cova mė nė kopėsht.
Njė herė tjetėr, ndėrsa po luante nė oborr tė pallatit me moshatarėt e tij njė vajzė e pyeti “Po ti ku e ke mamin ?” Ai pasi u step njė cast, iu pėrgjigj” Mė ka vdekur…” dhe u kthye nga unė e mė shkeli syrin…
Ti je sekreti i tij…e fshehta e tij brenguese qė ai ia tregon vec heshtjes dhe pikėpyetjeve qė mbushin parakohe trurin e tij tė brishtė…
Kurrė nuk tė shaj nė sytė e fėmijės sonė, ndonėse mund tė kisha dhjetra arėsye pėr ta bėrė kėtė gjė, arėsye qė s’kanė tė bėjnė me mua, por me pjellėn tonė tė mrekullueshme…
Cfarė do qė tė bėsh, sido qė tė sillesh, edhe sikur tė martohesh dhe tė divorcohesh dhjetė herė ti pėrsėri do jesh nėna e tij. Nėna me tė cilėn ai dėshiron tė krenohet si tė gjithė fėmijėt e botės…
Nė ditėlindjen e tij ti mungon vazhdimisht, por jo dhurata jote : unė pėrgatis gjithmonė dy dhurata, njė nga unė e njė tjetėr nga ty. Mbi “tėnden” shkruaj “ Me shumė dashuri dhe mall nga mami yt!”…Ta shohėsh sa gėzohet dhe lumturohet nga pakoja e gėnjeshtėrt…Kur e pyes se cfarė dhurate dėshiron t’i sjellė plaku i vitit tė Ri, ai mė pėrgjigjet “Mamin tim!”…

Edhe pak ditė vijnė Krishtlindjet, mė pas viti i Ri…Ne i festonim bukur ato…E mban mėnd ? Me dhurata…muzikė…dhe…dashuri nė shtėpinė tonė tė vogėl tė dikurshme…
Tani po bie dėborė. Njė dėborė e butė dhe e ngathėt, ndoshta e pasigurtė pėr mikpritjen qė njerėzit e veshur trashė do t’i tregojnė. Njerėzit zakonisht e duan dėborėn, lozin me tė, rrokullisen shpenguar dhe akoma mė shpengueshėm i flasin njėri tjetrit fjalė tė ėmbėla dashurie qė rėnja e dėborės ua bėn edhe mė tė kuptueshme e mė tė sinqerta…Gjithmonė kam pasur pėrshtypjen se nė njė ditė me dėborė ėshtė e vėshtirė t’i thuash tė dashurės gėnjeshtra.
Edhe ty tė pėlqente shumė dėbora. Ndoshta pėr kėtė arėsye zgjodhe njė ditė tė nxehtė gushti pėr tė mė gėnjyer…
Sidoqoftė…kanė kaluar kaq vjet qė atėhere dhe mund tė kesh ndrruar mendje pėr dėborėn dhe gėnjeshtren…

Fėmija ynė po qėllon me topa bore njė grua tė re e tė bukur qė po kalon prane nesh. Unė bėj sikur e qortoj tim bir dhe shikoj mirėsjellshėm gruan e re. Ėshtė me tė vėrtetė e bukur dhe ndoshta edhe seksi, ndonėse ėshtė veshur me njė qyrk tė trashė dhe nė kokė ka vėnė njė kapuc tė zi e tė leshtė, si ai qė harruam dikur nė stolat e njė parku plot me pemė tė dėborta…
Gruaja e re ėshtė larguar tashmė. Im bir mė pyet “ Tė pėlqeu ajo teta me kapele ?” dhe mė qėllon edhe mua me njė topth dėbore. Ėshtė xheloz si ti dhe te tė gjitha femrat qė rastis tė shoqėrohen me mua pėrpiqet tė gjejė difekte nė mėnyrė qė pastaj tė ketė mundėsi t’i shajė duke thėnė “s’qėnka hic e bukur!”…

Para nesh kalon njė cift, me sa duket, tė dashuruarish. Ata puthen nė buzė pėr disa caste, ajo me sytė mbyllur dhe ai disi mė i ndėrgjegjshėm pėr praninė e njerėzve tė tjerė pranė tyre. Im bir ndalon hapat dhe me duart nė xhepa u afrohet tė dashuruarve dhe i pėrfshin me kurreshtjen fėminore me vėshtrimin e tij kėrkues…”Po mami kėshtu i mbyllte sytė kur e puthje? “
I pėrgjigjem duke pohuar me kokė dhe pasi i zgjas dorėn vazhdojmė pėrsėri shėtitjen tonė tė pėrnatėshme…

Ti nuk e njeh botėn e njė fėmije, sidomos tė njė fėmije pa nėnė, sidomos tė njė fėmije qė e di qė diku larg, sidoqoftė, ka njė nėnė. Ai mban mend vec njė imazh qė muajt qė ti ishe praėn tij e fiksuan nė kujtesėn e tij tė re.
Imazhin e njė gruaje tė bukur qė i qėndronte pranė krevatit tė vockėl nė njė dhomė tė mbushur plot e pėrplot me lodra, kukulla dhe muzikė…Ndėr vite ai ėshtė mesuar me atė imazh…tashmė ai ėshtė rritur aq sa tė kuptoje qė njė nėnė mund tė bėjė mė shumė gjėra se sa tė qėndruarit prane krevatit ku fle foshnja e saj e lumtur. Ti pėr shėmbull, mund ta merrje atė nga kopėshti. Ti s’e kupton se sa e rėndėsishme ėshtė kjo gjė pėr fėmijėt. E pėrfytyron dot? Njė fėmijė sheh se si vogėlushėt e tjerė puthen dhe pėrkėdhelen nga nėnat e tyre qė plot dashuri dhe kurreshtje dėgjojnė se si e kanė kaluar paraditen vogėlushėt e tyre, ndėrkohė qė mami i tij s’po vjen akoma. Ai nis e zemėrohet me mamin e tij tė vonuar dhe sytė i mbushen me lotė…Tani askush s’e ka mendjen te ai. Tė gjithė nxitojnė tė ikin nė shtėpitė e tyre. Mė nė fund dikush thėrret emrin e tij dhe ai vrapon me padurim drejt derės, me njė lutje tė pathėnė kurrė me zė tė lartė qė pas derės sė dhomės tė shikojė…mamin e tij! Por jo…Edhe sot mami paska harruar tė vijė. Pėrsėri ka ardhur babi…Ah ky babi….!
Dhe mami “harron” tė vijė edhe nesėr,edhe pasnesėr, edhe tė gjitha tė pasnesėrmet. Vjen njė moment qė ai e kupton qė njė nėnė nuk mund tė vonohet kaq gjatė. Qė njė nėnė nuk mund tė harrojė kaq gjatė…Dhe ai rebelohet ndaj kujtimit tė asaj gruaje qė dikur i qėndronte pranė krevatit tė vockėl, ai rebelohet ndaj teje, tė vonuarės sė pėrhershme…

Ti dhe unė jemi pjesė e lotit tė tij, e lodrave tė tij, e gjumit dhe ėndėrrave tė tij. Unė me praninė time dhe ti me mungesėn tėnde. Ai tė do nė mungesė, tė shan nė mungesė, tė kėrkon nė mungesė, tė harron nė mungesė…
Ti do ta kuptosh kėtė gjė kur njė ditė pėrballė tij do tė ndjesh lotėt e nxehtė tė rrokullisen faqeve tė tua kur ai tė tė pyesė : “Ku ishe kaq shumė kohė, nėnė?”…
Vėrtet, c’bėn tani ? Akoma fluturon nė qiejt e pranverės trullosėse – shpikje universale e cdo flirti apo flutura budallackė iu afrua mė shumė sec duhej flakės magjike tė qiririt…?

Njė herė bėra njė shaka idiote me fėmijėn tonė. Ndėrsa po ecnim rrugės, papritmas ndalova dhe i tregova me gisht njė grua qė tė ngjante ty dhe I thashė atij : “E sheh atė gruan atje? Ajo ėshtė mami jot…”
Ai vrapoi drejt saj dhe iu hodh pas trupit duke e pėrfshirė me krahėt e tij tė vegjėl dhe duke fshehur fytyrėn pas barkut tė saj dhe e pyeti: “Vėrtetė je mami im ti?”
Gruaja e panjohur i pėrkėdheli flokėt dhe e pyeti “Pse nuk e njeh mamin tėnd ti xhan i vogėl?”…
U kthye te unė i pėrlotur dhe mu lut :”Tė lutem , babi, thuaji mamit tė kthehet! Tė premtoj qė do tė qėndroj shumė urtė dhe do sillem mirė!”

U pėrpoqa ta bind qė kthimi yt nuk ėshtė mė nė dorėn time. As nė tėnden. U pėrpoqa t’i shpjegoj qė rikthimet e vėrteta nuk ekzistojnė. Se kur rikthehesh pak gjėra kanė mbetur ashtu sic ishin nė castin e largimit. Se nė rikthim mund tė gjesh gjėra tė reja qė ndoshta nuk tė pėlqejnė. Se rikthimet ngrihen nė bazė tė pendimit dhe nėse nesėr do tė tė lindėte pėrsėri nevoja pėr njė ikje tjetėr a do kishte vallė vlerė pendimi …
Ai sigurisht nuk i kupton tė gjitha kėto, por sidoqoftė,kupton pjesėn mė tė dhimbshme tė ligjėratės sime. Qė ti nuk mund tė rikthehesh kurrė…A nuk ėshtė vėrtetė e dhimbshme pėr njė fėmijė qė pėr herė tė parė nė jetėn e tij ai tė njihet me konceptin “kurre” qė ka tė bėjė me rikthimin e nėnės sė tij?

Pas ndarjes sonė jeta ime vazhdoi rrjedhėn e saj tė zakonshme, me ditė me diell, me ditė me shi…Sigurisht ka pasur edhe ditė tė vecanta ku bukuria e jetės mė ka hedhur nė krahėt e ndonjė dashurie apo dashuricke tjetėr…Pas teje kam pėrjetuar edhe ndarje tė tjera e pastaj i kam thėnė vetes “ Kjo ėshtė jeta,,,perpiqu ta duash edhe kur ajo duket sikur nuk tė pėrfill!”
Se jeta nuk ka vec njė tė ardhme…Cdo e nesėrme ėshtė njė e ardhme..nganjėherė tė ardhmet janė aq tė ngjashme me tė shkuarėn, por kjo nuk mė trishton, pėrkundrazi, mė pėlqen…Tė gjesh te e nesėrmja qė mund tė jetė njė dashuri e re, hovet dhe pasionet e dashurive tė shkuara, tė suksesshme dhe tė dėshtuara, atė pjesė tė vetvetes qė e kishe kujtuar tė humbur pėrjetė….a nuk ėshtė njė mrekulli…?

Tani qė po shkruaj kėto rreshta mė duket se kam hyrė bashkė me tim bir nė Luna Park…ne Lodrėn e Labirintheve ku hymė bashkė dikur…
Ti e humbje shumė lehtė rrugėn…tė kujtohet? Ta merrnin mendjen ato guva dhe korridore me drita magjepsėse dhe ti e tunduar nga e panjohura qė tė priste nė to e lėshoje veten nė atė mister rozė dhe hapat e tu humbisnin thellė tyre…Mė pas unė vija e tė kėrkoja. Tė gjeja tė hutuar para njė porte ku lexonte: “Futu ketu dhe tako lumturinė!”. Tė therrisja, por ti humbisje pas saj…Dhe une humbisja pas teje…Por gjithmonė u pėrballėm me dyer tė reja…me emra joshės…Mė nė fund u gjenda para njė muri tė ashpėr ku dikush dėshpėrimisht kish shkruar :”O Zot, pse mė gėnjeve?”
Mė pas arrita edhe une, jo nė kėrkim tė lumturisė, por nė kėrkim tėnd. Tė putha fort, shumė fort, e mban mėnd ? Dhe ti more kurajo nga ajo puthje dhe vrapove pėrsėri drejt daljes. Pėrsėri dyer tė panumėrta para nesh…pėrsėri emra joshės…Labirinthi i Kėnaqėsisė,…i Pasurisė…i Magjisė Dashurore…i Lumturisė sė Pėrjetėshme…
Ishte edhe njė labyrinth tjetėr…I Kotėsisė…
Unė hyra atje dhe dola shumė shpejt pėrjashtė…nė ajrin e pastėr…ndėrsa ti u vonove shumė….
Kur mė nė fund te dera e Labirintheve u shfaq fytyra jote, pashė se ishe tėrėsisht e rraskapitur dhe e frikėsuar…Kurrė mė pas nuk tė sugjerova ta provoje edhe njė herė atė lodėr zhgėnjyese tundimplotė…

Edhe tani, mes labirinthit tė pafund tė pyetjeve tė fėmijės sonė, shoh para meje dyer, dyer tė panumėrta ku trokas pa pushim nė kėrkim tė njė tė panjohure aq tė njohur…E panjohur pėr tė, e njohur pėr mua…
Dyer ku unė nuk dua tė trokas mė, dyer ku im bir troket me shpresėn e madhe se pas tyre nuk do t’i shfaqet fjala vrastare “kurre”.
Nuk e di se c’dyer hap ti tani…Njė gjė e di mirė…Pas tyre nuk do tė shfaqet kurrė fytyra ime, por hija e saj, sic tė shfaqet nė gjumin e trazuar prane atyre qė labirinthet e jetės t’i vunė pėrpara pėr tė ta bėrė mė tė lehtė ikjen drejt njė bote tjetėr, ku lumturia tė shfaqet pas derės sė parė, pas tė trokiturės sė parė, aq lehtė, me krahė fluturash budallacka qė s’dinė se cfarė kėrkojnė…
Mos u frikėso nga hija ime….Nuk ėshtė flaka e qiririt….Ėshtė hija e saj qė nuk tė djeg, por qė si njė ėngjėll mbrojtės do tė qėndrojė pas tė gjitha dyerve qė ti tė mos humbėsh mė udhėn, sic humbe udhėn tonė tė vjetėr….

( fund)
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:21 pm

TE DIVORCUARIT- tregim


Ishte i pari seks qė po bėnin qė pas ndarjes sė tyre vite mė parė. Ai ishte zhveshur i pari gjatė kohės qė ajo kish hyrė nė banjė pėr tė urinuar. Kish hequr me rrėmbim kėmishėn dhe kėpucėt, pastaj pantallonat dhe mbathjet qė i kish flakur shkujdesur diku mbi njė karrige tė vjetėr. Nxitimthi kish hyrė nė shtrat,si tė dėshironte qė ajo tė mos shikonte trupin e tij tė deformuar nga tė dhjamosurit, leshin e gjoksit tėrėsisht tė thinjur dhe barkun e neveritshėm qė i rėndonte aq shėmtuar mbi gjenitalet. Kėto tė fundit, ashtu sic ishte shtrirė, pothuajse nuk i dukeshin fare. Para se tė mbulohej me carcaf nuk kishte harruar tė fikte edhe dritėn. Kish mbyllur sytė.
Pas ca castesh ishte dėgjuar zhurma e sifonit nė banjė dhe e kish marrė me mend se po t’i kish hapur sytė nė ato caste, do ta kish parė atė tė ndrojtur e tė pasigurtė pėr atė qė do tė bėnte atė natė pas kaq shumė vjet ndarjeje. I kish ardhur mirė nga ky pėrfytyrim qė ndoshta do t’i falte asaj njė farė zonjėllėku, njė farė respekti qė ajo do t’i tregonte atij,ashtu e mpirė te pragu i derės.
Nė fakt ishte zhgėnjyer keqaz. Ajo kish qėndruar nė mes tė dhomės dhe kish filluar tė zhvishej krejt natyrshėm, sic ish zhveshur cdo mbrėmje nė tėrė ato vite tė gjata e tė largėta tė martesės sė tyre tė gjymtuar deri nė invaliditet…
Pasi kish hequr edhe ato qė zakonisht hiqen tė fundit, mbathjet, ajo kish ndezur dritėn, ish kthyer nga ai qė me sytė e skuqur po e ndiqte nė dukje indiferent dhe e kish pyetur e qetė:”Si tė dukem?”
Buzėqeshja e saj vėrtetonte mė sė miri se, jo vetėm qė pasiguria nuk mund tė zinte vend mbi atė krijesė tė kėndėshme, por edhe qė ishte tepėr e sigurtė pėr suksesin e pamjes qė servirte. Si dikur, e buzėqeshur, me flokėt e bukur lėshuar mbi gjinjtė e plotė e mbi shpatullat e lėmuara duke u tundur aq femėrisht mbi kėmbėt e hijshme.
Ai kish buzėqeshur disi i sforcuar. I kish ardhur inat qė edhe pas kaq vitesh ajo ishte pėrsėri tėrheqėse dhe sexy si njė vajzė e re. Pėrpjekja e tij pėr tė gjetur shenja mplakjeje nė atė trup dyzetėvjecareje kish pėrfunduar nė dėshtim tė plotė. Megjithatė ishte ngushėlluar nga fakti qė atė natė ajo do tė ishte e tija dhe seksi i saj do t’i pėrkiste pėrsėri atij.
Ndėrsa ajo ishte afruar drejt shtratit, ai kish vėnė re se pubisi i saj ish rruar me kujdes nė formėn e njė trekėndėshi.
“Ndoshta ai tjetri ėshtė mėsues gjeometrie ose nė rastin mė tė mirė,ndonjė piktor kubist…”, kish menduar nė heshtje. Mė mirė tė kish qenė mėsues ai tjetri. Kėshtu sė paku do tė ngushėllohej disi nga ideja qė mėsuesit nė pėrgjithėsi janė qėnje ordinere e tė pėrgjithshme,kilja e tė cilėve kushton fare pak. Sa kushton? Njė trekėndėsh lesh.
“Fike dritėn!”, kish murmuritur, ndėrsa i kish bėrė vend nė shtratin e ngushtė. Pas ca castesh, lakuriq dhe tė etur pėr njėri-tjetrin, kishin hyrė nė labirinthet e lodrės erotike, tė ndricuar herė nga djersa qė bulėzonte mes gjinjve tė saj e herė nga rėnkimet e tij…Ishin puthur njė copė herė tė mirė. Mė pas duart e tij kishin nisur tė pėrkėdhelnin atė trup drithėronjės qė fėrkohej ritmikisht mbi trupin e tij tė dhjamosur. Ajo kish ndjerė organin e tij tė ngrohtė tė pulsonte midis shalėve tė saja dhe ishte pozicionuar ashtu sic kish bėrė me mijėra herė me atė burrė,pikėrisht ashtu sic i pėlqente atij, e ulur mbi atė gjė tė mishtė e tė fortė, si tė donte ta mbyste,ta kėpuste e mė pas…ta mėshironte nė qurravitjen e tij aq tė dėshirueshme, aq tė dhimbshme, aq rėnkuese…
E shkėputur tėrėsisht nga toka, ajo kish ndjerė fluturimin e qėnjes sė saj nėpėr labirinthet rozė tė fantazisė dhe kur arriti diku, nė njėrin nga skajet e atyre udhėve magjike, pikėrisht aty ku strukej mendimi “ai ėshtė i imi”, pikėrisht aty, ajo ish lėshuar e tėra…Vetvetja s’ish mė e saj. Natyrisht as e tij. Sigurisht as e atij tjetrit. Prej disa castesh ajo i pėrkiste njė gjendjeje kondensimi shpirtėror pas takimit me idenė e largėt dhe tė ftohtė “ai ėshtė i imi”. Njė gjėndje nga e cila nuk dilte dot dhe as qė donte tė dilte. Ai ishte atje, poshtė saj. Rėnkues dhe i nėnshtruar. C’mund tė kėrkonte mė shumė nga njė burrė? Aq mė tepėr nga ish bashkėshorti i saj…

Ndėrkohė, ai, pėr cudi, shpirtėrisht ishte mėse esėll. Ish pėrpjekur tė hipte, si dikur,mbi qilimin magjik tė fantazisė dhe tė fluturonte,tė harronte, tė dehej me atė trup epshor e ndoshta tė arrinte edhe ai atje, tek skaji ku prehen njėkohėsisht trupi dhe shpirti, nė atė ferr aq tė kėndshėm ku edhe mė i virtytshmi do tė hynte kokėulur e plot dėshirė…
Dikur, shumė vite mė parė, nė fantazinė e tij erotike ajo pėrpiqej ta tradhėtonte vazhdimisht me ushtarė, tė burgosur, bujq apo djelmosha shpatullgjėrė, por nė castin e fundit ajo kthehej tek ai, ashtu e ndezur nga epshet, duke e djegur atė vetė nė zjarrin e orgazmave tė njėpasnjėshme, nėn rėnkimet dhe klithmat qė tė kujtonin njė luftė pėr jetė a vdekje nė mes tė dy bishave tė egra e tė verbėra…
Tashmė ai e dinte fort mirė qė larg fantazive, ajo e kish tradhėtuar,e kish braktisur pėr njė tjetėr, (o Zot,jo me piktorin kubist apo pubist!) dhe pikėrisht kėtu ajo lojė fantastike e trurit ndėrpritej, tretej dhe shndėrrohej nė njė tė vėrtetė tė frikshme qė e kish torturuar vite e vite me rradhė. Njė impotencė jo e organit, por e trurit tė tij tė lodhur nga mijėra “pse?”.
Kėshtu i kish ndodhur edhe atė natė. Gjithshka kish shkuar deri tek skaji i lartpėrmendur e pastaj gjithshka ishte rrėzuar mbi atė shtrat, ku njėra po rifitonte njė betejė tė humbur vite mė parė, ndėrsa tjetri duke u pėrpjekur tė rifitonte atė qė s’rifitohesh mė…Atė qė tashmė thjeshtė falesh.

Ideja se nė atė pėrleshje epshi dhe ndjenjash atij do t’i falesh, do t’i dhurohej dicka kish nisur ta torturonte qė nė castet e para tė asaj agonie rozė.
“Pėrse s’u prishe?”, e kish pėrmendur zėri i saj. Ai nuk ish pėrgjigjur. Ish ngritur dhe kish ndezur njė cigare. Pastaj ishte shtrirė pėrsėri pranė saj.
“C’punė bėn ai?”. Kish pyetur si tė kish dashur t’i tregonte asaj se tashmė shumė gjėra ishte mė e lehtė tė thuheshin.
“Pse s’u prishe?”. Kėtė herė pyetja e saj i erdhi si njė gozhdė e ndryshkur, e shkelur nė ecjen e tij tė shkujdesur.
“S’tė josh mė?”
Ai kish thithur cigaren fort dhe me sytė e drejtuar jashtė dritares, diku nė qiell, kish menduar se ndoshta do tė kish qenė mė mirė tė mos ndodhte ajo qė ndodhi, ajo qė po ndodhte, ajo qė s’ndodhi.Tė paktėn tė mos ishin takuar. Pėr vite me rradhė kish ėndėrruar pėr tė, kish qarė, kish sharė atė dhe veten. Kohėt e fundit nuk shante mė. Ishte bindur pėr faktin e thjeshtė se gjėrat kanė njė destin qė sado tė pėrpiqesh nuk e ndryshon dot. E kish mėsuar veten me tė vėrtetėn e egėr se , nė raport me gjėrat qė nuk vareshin prej tij, ai s’ishte gjė tjetėr vecse njė i huaj, njė lloj spektatori i heshtur qė mund tė duartrokiste apo tė shante vetėm nė heshtje, njė heshtje qė i pėrkiste vetėm atij dhe pamundėsisė pėr tė ndryshuar rrjedhėn e gjėrave.
Shpesh gjatė viteve tė fundit ish ndjerė i mjerė, cuditėrisht, edhe kur kish qenė i gėzuar apo mes castesh lumturie kalimtare. Kjo sepse e kish kuptuar qė nė fund tė fundit nuk mund tė shmangte kurrė tė qėnurit vetėm, i vetėm apo i vetmuar midis turmės sė zhurmshme tė njerėzve.
“Nuk po mė pėrgjigjesh, i dashur!”. Zėri i saj ishte i qetė, por kėrkues. Duhej patjetėr njė pohim i tij qė ajo “ai ėshtė i imi” tė fluturonte pėrsėri nė skajin rozė.
“Ngrihemi!”, kish folur pa e kthyer kokėn.
Ishin veshur si tė zemėruar. Nė heshtje. Dy-tri here kish nisur tė kėndonte nėpėr dhėmbė njė motiv tė lehtė, por nė atė qetėsi qė sundonte dhomėn e kish kuptuar qė ajo mėrmėrimė kish patur dicka cingruese, acaruese, ndoshta tė papranueshme. Ndaj kish heshtur.

Pas disa minutash ishin nė makinėn e tij. Mė vonė,tek rufisnin kakaon e ngrohtė me qumėsht nė njė bar luksoz, ishin ndjerė mė tė qetė. Njė copė herė tė mirė kishin heshtur dhe kishin vėshtruar klientėt qė hynin e dilnin zhurmshėm, vajzat simpatike qė shėrbenin dhe ca palma tė vogla qė zbukuronin hyrjen e barit. Pastaj kishin vėshtruar njėri-tjetrin.
Asaj i kishte ardhur keq pėr plakjen e tij tė parakohėshme. Njė ndjenjė faji e kish pushtuar tė tėrėn kur kish menduar qė njė pjesė e madhe e kėsaj plakjeje nuk i pėrkiste kalimit tė viteve, por asaj vetė.Kish dashur ta pėrqafonte me dhėmbshuri, ta pėrkėdhelte nė flokėt e thinjur, t’ia puthte duart fisnike, ta afronte atė fytyrė tė trishtuar nė gjoksin e saj, si pėr t’i thėnė njė “mė fal!” tė munguar, si pėr t’i dhėnė pak nga rinia e saj,nga rrahjet e zemrės sė saj qė pas kaq vitesh po pėrjetonte njė lloj aritmie qė i ngjante asaj tė adoleshentėve para njė takimi…
“C’punė bėn ai?”, kish thyer heshtjen zėri i tij.
“Piktor.”, ish pėrgjigjur ajo pa e parė nė sy.
“Piktor???”.
Kish nėnqeshur hidhurazi dhe kish ndezur njė cigare. Nė fantazinė e tij ajo kurrė s’kish tentuar tė shkonte me piktorė apo qėnje inteligjente nė pėrgjithėsi. Ish ndjerė pėrsėri i mjerė. Njė mjerim qė s’kish asgjė fisnike apo altruiste. Njė mjerim qė i kish ngjarė mė shumė njė urrejtjeje pėr atė tjetrin, e para urrejtje pas kaq vitesh. Mė pas ky mjerim kish marrė tonet e njė zilie dhe ai e kish ndjerė veten mė tė lehtėsuar qė ai fluks urrejtjeje kish ikur aq shpejt, si njė fosile qė zhduket nga duart duke na lėnė mes gishtėrinjve pluhur, pak nga pluhuri i kohės,i pamjaftueshėm pėr restaurimin e saj…
Ndėrsa kish thithur me afsh cigaren, i kish hedhur sytė pėrsėri mbi tė. Ja ku ish ajo, e bukur, sexy, e vetėsigurtė si tė gjitha dyzetėvjecaret qė mė nė fund arrijnė nė atė moment jetėsor ku mund tė qėndrojnė tė qeta pėrballė ndėrgjegjes, pa patur frikė nga trokitjet e sė shkuarės mbi tė nesėrmen…
Pėr herė tė parė pas kaq vitesh ai e kish kuptuar qė tashmė ajo ishte njė e huaj qė shpirtėrisht i pėrkiste atij tjetrit, piktorit kubist, gjurmėt e tė cilit ai i kish parandjerė duke parė pubisin e rruar trekėndėsh, mė tė dybrinjėnjėshėm nga sa duhej.
Grua piktori. E kish pėrfytyruar se si mund tė pozonte ajo para tė shoqit pubist,se si ai mund ta pėrkėdhelte atė krijesė nudo me penelin e tij, se si mund tė pėrlyheshin me bojėrat, se si mund tė shkriheshin gazit, se si mund tė putheshin e bėnin dashuri pėrdhe, midis dhjetra kutive me bojė e penela, telajo, ku ai netėve do tė kish hedhur copa kofshėsh, gjinjsh, supesh apo thjeshtė trekėndėshin e zi tė dybrinjėnjėshėm, si pėr tė ndihmuar njė orgazėm tė vonuar e aq tė pritur…
Me realizmin qė e kish karakterizuar gjithė jetės ai e kish kuptuar tashmė qė para tij nuk qėndronte mė ish gruaja e tij, por gruaja e atij tjetrit, femra e atij tjetrit, me tė cilėn ai vetė s’mund tė bėnte asgjė, ndėrsa ai tjetri, piktori, po tė donte edhe mund tė mos e pikturonte, pa e humbur tė drejtėn ta quante “e imja”.
Kurrė nuk e kish vėnė nė dyshim qė dashuria dhe urrejtja i kishin nėnproduktet tė njėjta: xhelozia, zilia dhe njė dėshirė e papėrballueshme pėr tė zotėruar qoftė edhe pėr njė cast shkakun e kėtyre ndjenjave sa fisnike, aq edhe primitive. Ndėrkohė ish bindur edhe mė shumė qė ajo ish pėr tė njė e huaj, duke parė qė shumė gjėra mbi trupin e saj ishin gjėra qė nuk kishin lidhje me guston e tij: flokėt e ngjyer, njė gjerdan floriri mbi qafė, disa unaza nė gishtėrinjtė e hollė. E mbi tė gjitha ai fustan dekolte gurkali. Nė tėrė jetėn e tyre bashkėshortore ajo s’kish veshur kurrė ndonjė gjė ngjyrė gurkali. Kish qeshur hidhur duke menduar qė sikur t’i kishte dhuruar njė fustan nė atė ngjyrė,ndoshta ajo s’do tė ishte larguar kurrė nga ai…
Megjithatė po i pėlqente kjo grua qė kish pėrpara. Sa mė shumė qė gjente nė tė detaje tė reja, shenja tė gustos sė atij tjetrit, aq mė shumė bindej qė ajo s’i pėrkiste
mė atij, aq mė shumė donte ta zotėronte atė grua piktori.
“A je e lumtur me atė trap?”, kish pyetur pėrsėri.
Ajo kish rrudhur vetullat me tė dėgjuar fjalėn “trap”.
“Nuk ėshtė trap.Dhe….jam e lumtur mė nė fund!”
“Sidoqoftė, prano ngushėllimet e mia pėr lumturinė tėnde familjare!”, kish vazhduar tė tallej, i vetėsigurtė pas kaq orėsh mjerimi dhe inferioriteti para asaj krijese tė bukur e tėrheqėse qė pa u turpėruar aspak i kish pohuar lumturinė e saj.
“Atėhere pėrse erdhe?”.
“Doja tė tė shihja.”
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:21 pm

Ish ndjerė i mikluar nga pėrgjigja e saj. Pra, gruaja e piktorit dėshironte ta shihte,ta takonte, tė shtrihej e tė bėnte dashuri me tė. Nė fakt ajo vazhdonte tė ishte tėrheqėse pėr tė. Kėtė e kish ndjerė i pari vėshtrimi i tij qė s’bėnte gjė tjetėr vecse pėrkėdhelte tėrė qėnjen e saj, nė atė shėtitje pas vitesh mbi sytė, buzėt dhe kėmbėt e saja qė i zbuloheshin aq ethshėm nė tė carėn e gjatė tė fustanit.
Aty pėr aty i kish lindur pėrsėri urrejtja, jo pėr atė, por pėr piktorin e saj.
I kish qėlluar edhe herė tė tjera tė urrente dikė qė s’e njihte e qė s’e kish parė kurrė nė jetė. Pėrgjithėsisht kishin qenė vrasės dhe politikanė. Por kėsaj rradhe ai po urrente njė piktor, ndoshta tė talentuar e tė suksesshėm. Mė tė suksesshėm se ai. E dinte mirė qė shpesh suksesi ishte dicka tepėr e vogėl,shpesh e pakapshme,qė vėrtitet nė jetėn tonė herė si njė ėndėrr, herė si njė fjalė, herė si njė grua e qė ne nuk e dimė qė vėrtitet pikėrisht nėn hundėn tonė, i padukshėm e i heshtur nė pritje tė vėmėndjes qė dikushi mund t’ia falė aq shpejt e menjėherė. Mos vallė kėtė sukses-grua ai e kish pasė dėnuar me mosvėmėndje? Mos vallė vitet qė kishin kaluar bashkė kishin qenė pikėrisht suksesi dhe ai s’e kish ditur? Apo vallė, kjo grua ishte shndėrruar nė sukses me tė rėnė nė duart e bojatisura tė atij tjetrit?
Tani para tij qėndronte suksesi i atij tjetrit, mė saktė,mossuksesi i tij. Dėshtimi i tij. Ajo vazhdonte tė qėndronte para tij si njė pikturė erotike qė ai dėshironte ta shqyente, ta griste, ta dhunonte nė mėnyrė qė ai tjetri tė mos kishte mė me se tė mburrej.
E kish njohur pėr vite me rradhė pushtetin e asaj gruaje dhe e kish marrė me mėnd se si do tė qurravitej piktori i saj kur tė kuptonte se nė krijimin e asaj kreature arti kishin kontribuar edhe tė tjerė. Dhe mė e tmerrshmja, ai nga autor i saj do tė shndėrrohej, qoftė edhe pėr pak caste, nė njė humbės tė saj, njė humbės kubist i trishtuar qė nė mungesė tė kreaturės sexy do tė vizatonte vec trekėndėsha tė zinj tė dybrinjėnjėshėm ose nė rastin mė tė keq, ovale ngjyrė rozė mbi njė sfond tė errėt…
Qė duhet t’i shkaktonte vuajtje atij tjetrit kjo nuk vihej mė nė dyshim. Edhe vetė organi i tij ishte i sigurtė se gjithshka kish arritur nė skajin e fundit, nė zgripin e fundit, vėshtrimet, biseda, gotat bosh dhe dėshira e ethėshme pėr t’i dhunuar suksesin atij tjetrit.
“C’po mendon?”.
Sytė e saj tė mėdhenj ishin drejtuar nga ai. Eksplorues, tė bukur ku vendin e qetėsisė dhe indiferencės sė mėparėshme e kish zėnė njė lloj zhbirimi qė ai e kish deshifruar si njė dėshirė tė saj pėr tė mos luftuar mė, si njė “u bė c’u bė,tani le tė mbetemi miq!”.
“Ikim!”
Kish paguar dhe pasi i kish hapur rrugėn asaj, e kish ndjekur pas mes pėr mes lokalit tė zhurmshėm drejt daljes.
Ishin orėt e para tė mėngjezit dhe ajri i ftohtė e i pastėr, duke hyrė befas nė mushkėritė e tyre, u krijoi idenė se midis tyre, tani e tutje, gjithshka do tė ishte e ftohtė,por e pastėr,dicka e kristaltė qė ata kurrė nuk do ta zotėronin, por thjesht do ta vėshtronin me kėrshėri.
Ai e kish ndjerė qė sa mė shumė i afroheshin stacionit tė trenit ku ajo do tė hipte,aq mė shumė rėndohej nga afrimi i castit tė fundit.Do tė pėrqafoheshin,ndoshta ajo do ta puthte, do t’i thoshte “natėn e mirė” e do tė humbiste mes pasagjerėve tė tjerė pėr t’u shfaqur pas pak castesh nė njėrėn nga dritaret e trenit.Treni do tė nisej dhe njė dorė e vogėl do ta pėrshėndeste, ndėrsa vėshtrimi i saj do ta spėrkaste me pak trishtim gri.
Deri kėtu kish mundur tė pėrfytyronte. Pėr mė tej imagjinata nuk i premtonte vecse dicka tė paqartė,nė ngjyrė gri, si njė thinjė apo hi cigareje, dicka qė me siguri do tė ishte e tmerrshme.Tmerri qėndronte nė atė qė ai s’ishte i zoti tė imagjinonte mė tej.
Gjithshka kėputej pikėrisht nė castin kur treni do tė fillonte tė largohej sėbashku me “natėn e mirė”-n e saj, si edhe me atė spėrkatje tė trishtė syri…Mė pas, ndoshta pas njė ore, ajo do tė arrinte atje, nė studion e piktorit tė saj dhe mes epshesh do tė bėnin dashuri tė cmėndur, sic ndodh rėndom nė orėt e para tė mėngjezit.
Kishte frenuar pėr tė mos shtypur njė mace. Nuk kish qenė e zezė. Pasi kish sharė nėpėr dhėmbė, kish ndezur njė cigare tjetėr. Ishin fare pranė stacionit qė ndricohej nga ca drita tė verdha e tė zbehta qė i kishin ngjasuar me copėza hėne qė ndoshta ai piktori i saj i kish vėnė aty pėr t’ia bėrė mė tė lehtė kthimin asaj. Pėrsėri piktori. Kish ndjerė pėrsėri shtėrngimin e urrejtjes.
Qė tė urrente njė tė panjohur ishte dicka e cuditshme deri-diku, por qė ta urrente dy herė brenda pak orėve kjo kish qenė lodhėse. Dicka brenda tij kish nisur t’i thoshte se kubisti e meritonte njė ndėshkim tė vogėl, ndoshta edhe ajo, gruaja e tij pubiste, ndoshta pikėrisht pubisi i saj trekėndėsh duhej ndėshkuar, plagosur, deformuar nė mėnyrė tė pariparueshme, sic mund tė grisim njė pikturė.
Ai trekėndėsh i zi leshi, vepėr e tjetrit, duhej cbėrė. Le ta kuptonte piktori qė vepra e tij nuk ishte edhe aq origjinale, aq e tij. Le ta kuptonte ai qė shpesh nė jetė gjėra tepėr tė rėndėsishme peshojnė sa njė trekėndėsh i zi leshi. Fundja le tė tregohej tolerant ai farė piktori e tė lyente e tė vizatonte trekėndėsha tė tjerė tė dybrinjėnjėshėm ku tė donte mbi trupin e saj. Po tė dėshironte, edhe atje nė qendėr tė gravitetit ku pas pak duhej tė ndodhte ndėshkimi…
Ai ish kthyer nga ajo dhe duke e vėshtruar me ngulm e kish pyetur:
“Ke qejf?”
“Ku?”
“Kėtu!”.
Disa caste mė vonė ajo kish ndjerė t’i lageshin kofshėt e lėmuara dhe vithet nga sperma e tij e ngrohtė qė ai ia kishte pėrhapur dhe lyer me qetėsi, si njė lloj anestezie para operacionit tė dhimbshėm. Kish vėnė pastaj buzėt mbi pubisin dybrinjėnjėshėm dhe duke e kafshuar lehtė kish ndjerė njė emergjencė tė llahtarshme pėr ta shqyer me dhėmbėt e tij atė masė tė errėt e tė ngrohtė qė atij kurrė s’i kish shkuar ndėrmėnd se pas kaq vitesh do tė luante edhe rolin e njė tryeze trekėndėshe, ku tre vetė bisedonin vazhdimisht, pa qenė kurrė qė tė tre tė pranishėm, gjė qė ishte pasqyruar edhe nė guston e njėanėshme pėr formėn dybrinjėnjėshe tė kėsaj tryeze leshtėrisht tė mishtė.
Nė tė vėrtetė nuk kish ndodhur asgjė e dhimbshme. Seksbėrja e tyre kishte mbaruar me sukses tė plotė…
Ishin veshur pėrsėri dhe kishin ndezur nga njė cigare tjetėr.
“Pas pak do tė shkosh te ai,ėėė?”
“Ėhė!”
“Dua tė mė bėsh njė nder,tė lutem!”
“Fol,shpirt!”
“Rruaje atė trekėndėsh tė zi e te dybrinjėnjėshėm nė pubisin tėnd!Jepi cfarė forme tė duash, vec atė jo! Hape kroskotin. Ka njė makinė rroje aty.Tė lutem tani,shpejt! Mos mė keqkupto! Duhet!”
Ca caste dėgjuan zhaurimėn e qimeve qė priteshin e mė pas pubisi kish ndrirė i bardhė, si njė penelatė qė nata e kish hedhur me dorėn e hėnės pikėrisht atje ku u krye sakrilegji…
Nuk kish qenė shumė e vėshtirė tė prishej ajo gjeometri gjenitale e zezė qė piktori, sipas mėndjes sė tjetrit, e kish lėnė si njė lloj tabele “Ndalim qarkullimi!” tė trafikut rrugor.Ndėshkimi mė nė fund ish kryer.Ai e kish ndjerė triumfin si dicka qė i kish ndalur nė cepat e buzėve tė tij duke ndėrtuar te kėto tė fundit njė nėnqeshje qė ai e kish parė tė arėsyeshme ta zgjaste vetėm njė cast.Gjithnjė kish qenė i mendimnit qė kalimi nga njė gjėndje shpirtėrore nė tjetrėn duhet tė zgjaste vec njė cast. Dashuria, urrejtja, xhelozia, tradhėtia ,hakmarrj a. Nėse do tė zgjasnin mė shumė ato do tė ktheheshin nė njė ankth qė nė fund tė fundit tė hedhin nė mėshirėn e stėrzgjatur tė dilemave shumėvjecare…
Nuk kish dashur kurrė ta varfėronte jetėn e tij nė atė mėnyrė qė castet tė pėrsėriteshin aq te njėjtė me rregullsinė e semaforėve udhėve tė jetės.
Ajo do tė shkonte nė shtėpi dhe piktori do tė squllej i tėri nga trishtimi kur tė shihte se asaj i kish humbur hajmalia e tij e zezė,pėr tė cilėn ai, pubisti-kubist, kish harxhuar orė tė tėra vėzhgimi gjatė seksbėrjeve tė rradhės…
Pas pak do tė ndaheshin.
“U kėnaqe?” e kish pyetur ajo duke e parė me ngulm.
“Po.” Ish pėrgjigjur ai pa e fshehur kėnaqėsinė.
“Do tė habitet piktori yt…!”, kish shtuar me kėrshėri.
“Ndoshta…”
U puthėn dhe u ndanė pa thėnė “natėn e mirė”.
Ndėrsa po kthehej nė shtėpi,teksa makina kish dredhuar njė rruge tė ngushtė mes pishash kish menduar qė megjithatė jeta e parė si dramė ishte njė pjesė tėrheqėse e luajtur nga aktorė tė kėqinj, por e parė si komedi s’ishte vecse njė pjesė e mjerė e luajtur mjeshtrisht nga aktorė si ai, ajo dhe piktori i saj. Kėsaj nate ai kish qenė njė aktor i keq i dramės sė tij,ndėrsa ajo e mrekullueshme nė shpengimin e saj.
Mė vonė e kish kuptuar qė drama e tij nė tė vėrtetė nuk ekzistonte dhe pėrpjekja e tij pėr tė cėnuar sadopak komedinė e lumtur tė atyre dy tjerėve iu duk bajate dhe pavlerė. E c’rėndėsi kishte nėse piktori do tė hidhėrohej apo lumturohej nga modifikimi i atij leshi tė trekėndėsht? Mos vallė paskėtaj do tė ndryshonte mėnyra se si ai pėrgatiste nė vetmi cajin e pasdites apo mos vallė do t’i lehtėsohej tė hekurosurit e kėmishave tė veta mes avullit dhe tymit tė cigareve?
Ai e dinte qė asgjė nuk do tė ndryshonte nė jetėn e tij. Shumė-shumė do tė kujtonte atė sakrilegj sa herė qė tė rruhej mengjezeve pa emėr. Do tė kujtonte atė femėr qė s’ish mė e tija. Po sa femra nė botė nuk ishin tė tijat?
Tė mėrzitej nga ky fakt ishte po aq e mundur sa tė lumturohej kur dilte ndonjėherė nga dyert me drita tė kuqe tė shtėpive publike,nėn vėshtrimet rozė tė “mamasė” qė nė cdo ikje i uronte rikthim.
Kish arritur nė shtėpi. U drejtua te telefoni. Mesazhi i parė ishte i saj: ”Atij i pėlqeu shumė modifikimi!U eksitua dhe tani do tė bėjmė dashuri! Natėn e mirė!”
E kish dėgjuar nė indiferencė tė plotė.Truri filloi t’i punonte instiktivisht pėrsėri pėr dicka mė gravitacionale nė trupin e femrės, pėr atė trekėndėsh leshi qė nga natyra e gjėrave ngjason me njė tryezė ku duhen detyrimisht tre vetė, njė tryezė bixhozi ku i fituar mund tė dalėsh vecse duke humbur….

(dhjetor,1996)
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:21 pm

FLETĖ NGA DITARI I NJĖ PROSTITUTE - tregimE hėnė

U ktheva nė dhomėn time e lodhur pėr vdekje. Kisha shumė klientė sonte. Dy prej tyre ishin dy marinarė tė huaj . Mė palluan si tė tėrbuar ,mė dėrmuan tė tėrėn me organet e tyre tė fortė qė me sa dukej kishin shumė kohė pa rėnė nė gopin e njė femre . Mė paguajtėn mirė dhe kur u larguan mė falenderuan- gjė mjaft e rrallė pėr njė bordell. Kur dola jashtė nė rrugė njė makinė ndaloi para meje dhe njė djalosh mė dha njė pusullė. Mė ftonin nė njė seks-parti qė do tė bėhej nė shtėpinė e njė tė njohurit tim. Shpresoj tė mos e pėsojmė si herėn e fundit ku nė vėnd qė tė argėtonin koqet e tyre tė fishkura , pleqtė kishin pirė e bėrė tapė e nė fund na kishin rrahur ashtu sic ishim lakuriq. Nuk i denoncuam sepse na paguajtėn mirė, ashtu sic paguajnė pleqtė. Tani po shkoj tė bėj njė banjė dhe tė fle.

E martė

Mėngjez shumė i bukur dhe i kthjellėt. Nga dritarja vėshtroj , ashtu sic bėj cdo mėngjez , nxėnėsit qė nxitojnė pėr nė shkollė dhe prindėr tė kujdesshėm qė cojnė vogėlushėt e tyre nė cerdhe . Dy ėndėrrat e mija mė tė mėdha janė tė kisha qenė edhe unė studente dhe tė kisha edhe unė njė vajzė tė vockėl dhe tė bukur qė ta coja cdo mėngjez nė cerdhe . Ta puthja nė sytė e pėrlotur e tė pėrlotesha edhe vetė kur ajo tė mė thėrriste :” Mami mos harro tė mė marrėsh ! “.
Edhe tani qė po shkruaj kėto rreshta lotėt mė kanė mbushur sytė . Nuk e di por tek cdo vogėlushe mė duket se shoh vegjėlinė time qė nė tė vėrtetė ka qenė shumė e hidhur ,aspak e ėmbėl si e kėtyre vogėlushėve qė shoh cdo mėngjez . Kurrė nuk arrita t’i shoh prindėrit e mi. Nuk i kam thėrritur ndonjė gruaje “nėnė “ dhe s’mė ka thirrur askush “ nėnė “. Jam jetime. Megjithatė, kjo gjė s’mė ka penguar t’i shijoj mėngjezet e kthjellėt plot ajėr tė pastėr dhe shpresė. Pas pak do tė ha mėngjezin tim tė thjeshtė dhe mė pas do tė shtrihem nė kanape me poezitė e njė shoqes sime – poete dhe prostitutė – nė dorė.

E mėrkurė , ora 4 e mėngjezit…

O Zot i madh ! Cfarė rrėmuje e tmerrshme u bė nė partin e mbrėmshėm. Ishim gjashtė vajza dhe dhjetė burra ( mė i riu rreth tė dyzetave ). Muzikė , pije dhe seks. Ishin tė njėjtėt pleq, por kėtė herė u sollėn mė mirė . Mė bėri pėrshtypje njėri prej tyre , Andrea . Mė kish sjellur lule dhe njė varėse tė florinjtė . E kalova natėn me tė. Vetėm me tė. Mua mė pėlqejnė kėto lloj zbavitjesh kolektive , sidomos pėr faktin se ke mundėsi tė ndrrosh partner, tė shkosh me grup, tė shohėsh e tė tė shohin plot epsh , ndėrsa ti pėrpėlitesh nė agoninė e seksit – gjėra qė do t’i ėndėrronte edhe gruaja mė e moralshme . Ėshtė njė gjė qė ia vlen ta bėsh edhe falas, packa se tė paguajnė pesėfish.
Por mbrėmė nė castin qė Andrea mė dhuroi lulet, ndjeva dicka brenda meje , dicka qė s’mund tė paguhej, por qė vec falej. Ndėrsa po bėnim seks tė shtrirė mes carcafėve tė zhubrosur e tė lagur nga djersa , ndėrsa dora e tij nė vėnd qė tė shtrydhte format e mija eksituese ,pėr orė tė tėra kish pėrkėdhelur flokėt dhe duart e mija, butėsisht dhe lehtė – lehtė, aq lehtė sa qė ajo prekje nuk ndjehej nė lėkurė, por nė shpirt .
Bėra seks apo dashuri ? Sa budallaqe jam…! Vjen njė burrė e mė dhuron lule e unė kujtoj se ka rėnė nė dashuri me mua . Naivitete qė u kanė hije adoleshenteve e jo njė prostitute tridhjetėvjecare . Megjithatė kish dicka tė vecantė nė prekjen e tij, dicka qė unė nga instikti dhe pėrvoja e di qė ėshtė tepėr e rrallė . Fundja a nuk shkruan edhe Mopasani se “ nė dhomėn e njė ***** gjithmonė ka vend pėr njė tufė me lule “ ?

E enjte , pasdite …

Para pak castesh erdhi e zonja e shtėpisė pėr tė marrė qiranė e muajit . Ėshtė krijesė shumė zemėrgjėrė dhe e mirė . Piu kafenė e saj tė ngrohtė dhe duke mė parė fatin nė llumin e filxhanit tim mė tha qė sė shpejti do tė kisha ndryshime tė rėndėsishme nė jetė . Ka dhjetė vjetė qė thotė kėshtu e shkreta , por fati im s’po ndryshon . E thonė pastaj “ Pac fatin e kurvės !”…Ndoshta e kanė fjalėn pėr kurvat qė s’punojnė nė bordell, por zyrave , shkollave apo laboratorėve…Ndoshta.

E premte…

I mbarova sė lexuari poezitė e Linės . Sa bukur shkruan ajo pėr dashurinė . Edhe pėr lulet. Edhe pėr zogjtė . Sikur tė shkruaja edhe unė aq bukur, do tė shkruaja pėr…Vėrtetė pėr c’gjė mund tė shkruaja unė ? Pėr prindėrit e mi tė panjohur ? Pėr fėmijėrinė dhe rininė time ? Apo pėr dashurinė time ?
Unė s’kam tė dashur, por ta zėmė se kam…Andrean pėr shembull . Ja ca fjalė poetike pėr atė :
“Sikur tė isha perėndi,
dheun, ajrin dhe ujėrat,
ėngjėjt dhe djajtė tė pėrulur para meje,
amėshimin , hapėsirėn , qiejt , botėrat,
tė gjitha do t’i jepja pėr njė tė puthur prej teje…!”

Ah sikur tė ishin tė mijtė kėto vargje tė Hygoit…Por me siguri edhe ai ndonjė gruaje qė ka qenė njė cikė kurvė do t’ia ketė kushtuar ,pavarėsisht se Hygoit i ėshtė dukur si virgjėreshė. Po e lė rehat Hygoin dhe po ia fus njė gjumi tė mirė se nata e tmerrshme e punės vjen shumė shpejt dhe ikėn aq ngadalė…

E shtunė…

Sot kur dola pėr tė psonisur njė grua e re, e veshur shume chic , u afrua pranė meje dhe duke mė kapur fort nga dora mė tha :” Po ty moj kurvė rrugėsh nuk tė mjaftojnė beqarėt qė tė hyping nė bordellin e qelbur ,por kėrkon ta bėsh edhe me tė martuarit e tė shkatėrrosh familjet ? Larg tim shoqi ,ndryshe do tė tė mbys me duart e mia…! “.
Kaq tha dhe u largua me tė shpejtė duke mė lėnė tė hutuar nė mes tė rrugės. Cila tė jetė vallė ? Mos vallė gruaja e Andreas ? Nuk ėshtė hera e parė qė dėgjoj tė tilla fjalė , por cuditėrisht ėshtė hera e parė qė ndjehem kaq keq. Si mė tha ? “ Kurva e rrugėve…”. Vėrtetė jam prostitutė dhe punoj nė bordell , por kjo s’do tė thotė qė jam kurvė nė kuptimin qė ajo kish marrė me mend. Se nė atė kuptim tė gjitha gratė janė kurva. Vėrtetė s’kam familje, vėrtetė s’kam njė tė dashur, njė burrė , por pikėrisht mungesa e tyre mė ka bėrė tė vetėdijshme pėr vlerėn e tyre. Por nė fund tė fundit mirė do tė bėja. Nė qoftėse ai burrė gjeti te unė kurva ato qė s’mund t’i gjente te ajo zonja e bukur dhe luksoze , natyrisht , faji nuk ėshtė i imi , ndaj s’ka pėrse tė mė vrasė ndėrgjegja. Po shkoj tė vė njė cd tė Madonės e tė qetėsohem me pak muzikė . Eh, o Zot! Tė rrosh a tė mos rrosh ! Tė pallohesh apo tė mos pallohesh , sic thotė Lina.

E diel , paradite…

Sot e kam pushim . Ėshtė dita kur unė shkruaj mė shumė nė ditarin tim , nė ditarin e njė prostitute . Qė kur hapa sytė nė mėngjez nisa tė filozofoj si budallackė pėr gjėra tė mėdha si psh, shteti , presidenti dhe Qeveria , ministrat, gratė dhe dashnoret e tyre…Kėshtu psh arrita tė zbuloj qė gruaja e njė ministry tė suksesshėm duhet tė jetė patjetėr kurvė , dashnori i saj – njė karrierist i ri dhe gruaja e kėtij tė fundit prostitutė. Se pėr mua kurva dhe prostituta nuk janė e njėjta gjė . Kurva pallohet pėr qejfin e vet , prostituta pėr qejfin e tė tjerėve . Ashtu si dhe unė . Pėr qejfin e tė tjerėve . Dhe pėr paratė e tyre . Pėr paratė e mija . Tė trupit tim . Por s’ėshtė e thėnė tė prostituosh vec pėr para . mund t’i jepesh tjetrit edhe pėr njė vend tė mirė pune pėr vete apo pėr tėt shoq , pėr njė bursė jashtė shtetit , pėr karrierė ,pėr njė orė tė florinjtė apo edhe pėr njė copė bukė . Nėse unė do tė isha dashnorja e Presidentit cili burrė s’do tė mė ėndėrronte pėr grua ? Le tė shpresoj tė bėhem e dashura e Andreas e ai mė pas tė bėhet President . Pastaj do tė dalė edhe falli i filxhanit qė shtie cdo ditė te teto Vana.
Tani m’u kujtua njė gallatė e vogėl e Linės nė shtėpinė e kushurirės sė vet. Kish ardhur pėr vizitė njė shoqe e kushurirės qė punonte nė njė ministri .Duke u prezantuar ajo i kish thėnė Linės : “Unė punoj sekretare e ministrit. Po ti ?” “ Dicka e ngjajshme me punėn tėnde.”. ish pėrgjigjur Lina , “Punoj nė njė bordell! “. Mysafirja mezi ishte gėlltitur , packa se mė pas ,nė kofidencė , i kish thėnė Linės “ Lum ti me gjithė ata meshkuj ! “.

E diel ,pasdite…

Ėndėrra ime mė e madhe ėshtė t’i pėrkas njė burri .Vetėm njė burri tė cilit do t’i falja gjithshka , nė fillim rahjet e zemrės e pastaj trupin tim . Do t’ia jepja dashurinė , dhimbjen , dhėmbshurinė , lotin e sinqertė dhe lule , me mijėra lule tė bukura qė do t’ia dhuroja cdo ditė tė jetės mes puthjesh tė zjarrta. Do t’i falja kujdesin qė ai kurrė tė mos kujtonte kujdesin e tė ėmės , do t’i falja prehjen dhe qetėsinė qė ai kurrė s’e ka gjetur as nė kėndin mė tė qetė tė ndonjė kishe , do t’i falja besnikėrinė qė ndoshta s’ia ka falur as qeni i vet . Dhe si shpėrblim pėr tė gjitha kėto prej tij do tė kėkoja vec njė gjė . Tė ekzistonte , tė jetonte … pėr veten e tij e ndoshta njė ditė edhe pėr mua .
Pastaj do tė kishim edhe fėmijė tė bukur e tė pastėr , mė tė mirėt nė botė , me nėnėn mė tė mirė nga tė gjitha nėnat . Oh sa e lumtur do tė isha sikur njė ditė dikush tė thotė pėr mua “ Kam gruan mė tė mrekullueshme “ e njė zė fėmije tė shtonte “ Edhe unė kam mamin mė tė mirė nė botė ! “. Pastaj le tė vdisja…

E hėnė …

Kur po bėnja dushin e mėngjezit i hodha njė vėshtrim tė vėmėndshėm trupit tim nė pasqyrė . Ishte nė formė tė shkėlqyer , sa s’mund tė rrija pa e fėrkuar kudo me admirim . S’ka faj Lina qė mė thotė aq shpesh “ Pėr njė femėr me trupin tėnd do tė shkatėrroja tėrė pasurinė time pėr t’u bėrė mashkull qė tė tė zotėroja e tė tė bėja timen…! “
Dje kam masturbuar me idenė qė njė ditė mund tė bėhem gruaja e Andreas . Mė shtohet epshi pėr tė edhe nga fakti qė ajo gruaja qė mė pati quajtur “ kurva e rrugėve “ ka shumė mundėsi tė jetė e shoqja .

E martė …

Ėshtė e habitshme . Mbrėmė kisha pesė klientė dhe mė tė pestė arrita orgazmėn , pėrsėri duke pėrfytyruar Andrean nė vėnd tė tyre . Rasti i fundit kish qenė njė vit mė parė kur isha shtrirė me njė student qė mua mė bėri tė pėrjetoja historinė e vjetėr tė cvirgjėrimit tim kėtu e pesėmbėdhjetė vjetė tė shkuar nė njė depo tė errėt tė Jetimores.

E mėrkurė , mesditė…

Shkuam me Linėn tė blejmė dhurata pėr tė vegjlit jetimė tė qytetit tonė .Lina bleu shumė kukulla dhe arushė tė vegjėl , ndėrsa unė bleva kordele me lule shumėngjyrėshe dhe njė kukull tepėr tė madhe qė paraqiste njė grua tė bukur me duart e zgjatura pėrpara sikur priste dikė . Jetimėt e vegjėl sa e panė i thirrėn “ Mami!” dhe u vėrsulėn ta puthnin e ta pėrqafonin , sikur tė kish qenė e vėrtetė , ashtu sic donin ata ,ashtu sic kisha dashur edhe unė tė ishte…

E enjte…

Sot nė mėngjez postieri mė solli njė letėr nė njė zarf tė bukur, tė zbukuruar me ca zemra tė plagosura nga shigjetat e dashurisė . E hapa me padurim . Nuk ishte nga Andrea . Ishte njė poezi e vogėl e Linės . Poezi pornografike nė formė gjėagjėze . “ Hyn i fortė e del i butė / pika pika i kullojnė trutė …?! “.
Ah moj kurvickė e vogėl ! Ta tregoj unė ty atė gjėagjėzėn ! Ngrihem menjėherė , marr buzėkuqin dhe pasi i lyeva mirė e mirė buzėt e vulves sime , mora njė copė letėr tė bardhė dhe e puthita mirė pas tyre deri sa nė letėr mbeti forma dhe shenja e tyre e kuqe…Ia postova menjėherė.

E premte…

Qė nė mėngjez ra zilja e derės . Ishte Lina qė sapo mė pa m’u hodh nė qafė duke mė puthur e pa harruar tė mė thotė qė e kishte marrė edhe letrėn time tė cilėn e kish puthur disa herė duke kujtuar se kish puthur gojėn time tė bukur e buzėt e mia tė trasha . Kur ia tregova qė ato vėrtetė kishin qenė buzė, por buzėt e seksit tim, u shqyem gazit sa asaj i shpėtoi shurra…

E shtunė…

Mbrėmė kishim pėrsėri seks-parti . Andrea nuk ishte mes tė tjerėve . Ndoshta ia ka mbledhur e shoqja . M’u vardis njė burrė plak qė pretendonte qė tė kishte organin mė tė madh nė botė . E kishte vėrtetė tė madh ,por megjithatė nuk pata orgazėm edhe pse kisha pirė ca alkool . Ndoshta e kish fajin mungesa e Andreas.
Mė duket se kam rėnė nė dashuri me tė . Pėrsėri na pagajtėn shumė mirė . Lina nuk erdhi pasi kishte randevoux me tė dashurin e saj .

E dielė , paradite…

Erdhi edhe e diela . Sa tė tjera do tė vinė akoma ? Ndoshta mė shumė , ndoshta mė pak … Nė garderobėn time , midis shumė fustanesh , ndodhet edhe njė fustan qė s’e kam veshur kurrė . Fustani i nusėrisė qė e bleva me rrogėn e parė tė prostitucionit . Ėshtė i bardhė si ėndėrrat e mija tė dikurshme . Ka mbetur i harruar nė njė cep tė dollapit . Si vetė ėndėrrat .Por me njė ndryshim .Ai ka mbetur i ri , i paprekur , ndėrsa ėndėrrat mė janė vjetėruar , mė janė thinjur e kanė zėnė tė flasin me vete si pleq tė drobitur tė ulur buzė njė pėrroi apo lumi ku dikur vinin me tė dashurat e qė tashmė vijnė thjeshtė pėr tė shurruar…Ndoshta edhe pėr tė masturbuar . Mė vjen keq vetėm pėr njė gjė .ta kasha veshur dikur , atėhere kur duhej e qė jo pėr fajin tim nuk e vesha .
Nejse . Tani po ndez njė cigare . Jo nga mėrzia .Thjeshtė kot . Kam tymosur me mijėra cigare nga mėrzia , i kam thither me afsh deri nė fund e mė ėshtė dukur se bashkė me tymin thithja shpresa e nxirrja brenga dhe nė fund mbeta bosh … si paketa.Kam tymosur me mijėra cigare nga kėnaqėsia dhe kam fluturuar nė ajėr e kaltėr si tymi mes ėndėrrimesh e vegimesh ku shėtiste herė njė vogėlushe lozanjare e herė njė vajzė sqimatare veshur nė tė bardha… Por mė shpesh kam tymosur kot , sic po tymos tani .

E diel , pasdite…

Surpriza mė e madhe e viteve tė fundit : Para njė ore bie zilja e portės , e hap dhe para meje shoh Andrean . Ish ndarė nga e shoqja pas sherresh e debatesh tė shumtė ku ishte pėrmendur edhe emri im . Mė erdhi edhe mirė edhe keq , ndoshta se te ne gratė pėrzihen nė tė njėjtėn masė altruizmi dhe egoizmi .
Nė momentin pėrfundimtar tė ndarjes , pasi ajo i kish thėnė “ shko tani te ajo kurva jote ! “ , Andrea i ish pėrgjigjur qė “ tė gjitha gratė pasi cvirgjėrohen janė njė lloj i vecantė *****…”
Pimė pak konjak dhe tymosėm cigare sikur tė ishim miq tė vjetėr . Kur u ngrit pėr tė ikur iu luta tė qėndronte edhe pak . mė premtoi qė do tė kthehej nga ora dhjetė e darkės . Mė puthi dhe u largua i heshtur . Tani qė po shkruaj kėto rreshta nuk e di se si s’po mė del zemra , jo nga krahėrori , por nga fundi i barkut…

E hėnė , pasdite…

Sapo jam zgjuar nga gjumi mė i ėmbėl i jetės sime . Ishte njė natė mjalti .
Puthje , pėrqafime dhe njė seks i mrekullueshėm qė filloi me pėshpėritjet nė rrėzė tė veshit , diku rreth qafės sime e qė mbaroi me ngrohtėsinė qė shpėrndante mbi trupin tim dhe mbi kofshėt e mija sperma e bardhė qė Andrea e lėshoi dridhurazi dhe symbyllur mes epshit ,dhimbjes dhe kėnaqėsisė…
Na zuri gjumi shumė vonė , ndoshta pak para se tė zbardhte dita e re qė unė e dija qė do tė ishte njė ditė e zakonshme , plot njerėz , zogj e makina qė do tė nxitonin pėrsėri drejt njė gėnjeshtre tė re me emrin shpresė e qė vonė , shumė vonė , do tė ktheheshin bosh dhe gri nė shtėpitė , foletė dhe garazhet qė tashmė do tė kishin njė copėz gėnjeshtėr mė shumė , njė copėz tė grisur shprese mė shumė , njė gri mė shumė mes buzėqeshjeve , nėnqeshjeve dhe qeshjeve , tė gjitha gri si tymi dhe hiri i cigares apo si thinjat nė flokėt e njė fallxheshe qė mė kot kėrkon ngjyrėn e bardhė mes llumit tė zi tė kafesė nė fundin e njė filxhani qė mund tė jetė fundi i njė shpirti apo edhe fundi i njė dite gri qė filloi aq e bukur dhe e bardhė…
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:22 pm

Jashteqitjet e shpirtit...

Krijuesi ishte afer perfundimit te vepres se tij. Balta kishte filluar te merrte formen e duhur, formen qe Ai e pagezoi me emrin NJERI.
I beri gojen qe ai te ushqehej, stomakun qe te treste ushqimin dhe qe asgje e panevojshme te mos mbetej ne trupin e tij i beri edhe nje vrime ne fund nga e cila do te dilnin jashteqitjet e panevojshme. Keshtu pra mbaroi me TRUPIN e njeriut.
Me pas i vuri krijeses se tij prej balte edhe fryme, dmth SHPIRT.
Dhe SHPIRTIT i dha mundesine te ushqehej. Ushqimi shpirteror do te kalonte drejt shpirtit nga syte e kokes se TRUPIT , nga lekura e tij si edhe nga nje mekanizem teper i nderlikuar ndijimesh dhe perceptimesh ku gatuhej ky ushqim i domosdoshem e jetik i SHPIRTIT.
Por ky SHPIRT qe do ushqehej vazhdimisht (ashtu si edhe TRUPI) kishte nevoje edhe per nje sistem jashteqitjeje, si ai i TRUPIT.
Krijuesi kish rene ne mendime. Nese edhe SHPIRTI do te pajisej me ate sistem si edhe TRUPI atehere njeriu do te behej nje krijese e persosur. Si Ai... Por i persosur duhej te mbetej vec Ai, Krijuesi.
SHPIRTI nuk duhej pajisur me sistem jashteqitjeje. Jashteqitjet e tij le te mbeteshin brenda tij perjetesisht per t'iu kujtuar njerezve qe nuk jane dhe nuk mund te jene te persosura.
Le te mbeteshin perjetesisht bashke, ushqimi dhe jashteqitjet e SHPIRTIT. Le te ishte edhe si nje lloj denimi paraprak per krijesen e ardheshme mekatare njerezore.
Keshtu mendoi Ai dhe keshtu beri...
Qe atehere kane kaluar shume kohe dhe njerezit vazhdojne dilemen e tyre per te percaktuar se cfare eshte ushqim shpirteror dhe cfare eshte jashteqitje shpirterore. Nganjehere keto gjera jane aq te ngaterruara sa qe duken sikur jane e njejta gje. Dhe njerezit vazhdojne te ushqejne shpirterat e tyre sidoqofte...
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:22 pm

Me dhimbje...

--------------------------------------------------------------------------------

Gjyshes dhe nenes sime me dhimbje...!


Ajo ishte vetem 13 vjec kur mbeti jetime. Prinderit ia mori gripi spanjoll.Leshverdhe dhe e bukur si drita , jetimja nje dite prej ditesh ra ne sy te nje familjeje qe mbahej si paria e krahines.Ajo familje kishte 4 djem. Djali i madh i asaj familjeje studionte ne vendin e piramidave dhe faraoneve per regjizure dhe arte te bukura. Kur erdhi ne vendlindje me pushimet e veres ata u fejuan. Ai 24 vjec ajo 17. Nje vit me vone u martuan. Qendruan bashke ate vere njezet dite. Ajo mbeti shtatzene, ndersa ai u largua perseri drejt vendit te huaj ku studionte.Lindi nje vajze te mrekullueshme bjonde si ajo dhe syzeze si ai. Vitin tjeter filloi lufta. Vendi u pushtua....italianet...gjermanet. Gjate kesaj kohe ai nuk erdhi, por leterkembimi i tyre i dendur mbante gjalle premtimet e dashurise.Nga fundi i vitit 1944 ai i dergoi familjes se tij nje leter ku i kerkonte t'ia conin gruan dhe vajzen 5 vjecare ne kufirin me Greqine ku do i priste ai. Me ne fund pas peripecive te luftes familja duhej te ribashkohej. Fatkeqesisht ne vend te huaj, pasi ne atdhe pushtetin po e merrnin komunistet. Por familja e tij ia fshehu letren gruas se re dhe vajzes se saj. Ai priti me kot tej kufirit, ndersa e shoqja ngryste ditet ne shoqerine e se bijes dhe te vjehrres se saj te brengosur. Kishte ardhur viti 1945 dhe asnje nga djemte e saj nuk ndodhej ne familje. Dy u arratisen. Ishin shpallur kriminele lufte nga Hoxha. Tjetri ne burg me 101 vjet burg si armik i popullit.Qe te tre kishin braktisur studimet jashte shtetit e ishin kthyer ne Atdhe per te luftuar pushtuesin. Tjetri ishte ai, djali i madh, bashkeshorti i kesaj nuseje te re dhe babai i asaj vogelusheje qe nuk e kish pare kurre te jatin e as ai ate.
Nje dite prej ditesh nusja e re u largua nga ajo shtepi ku kishte nuseruar pa burre per 7 vjet me rradhe.I shoqi kish cuar leter ku e lajmeronte se lufta i kish ndare perfundimisht dhe e keshillonte te shihte jeten e saj. E kishte ndare aq lehtesisht...me nje cope leter te papritur.Keshtu iku nga ajo shtepi ku kishte jetuar me burre vetem njezet dite. Njezet dite. U vesh me te zeza sikur t'i kish vdekur burri.
Shkoi te shtepia e nje kushuririt te saj, por atje nuk gjeti vec sherbetoren plake qe i tregoi se edhe ate e kishin arestuar komunistet. Pas ca ditesh qendrimi aty shfaqet nje patrulle e partizaneve e cila i merr nene e bije dhe i con ne degen e brendeshme te Vlores. Nje hetues katil i propozon dy variante: Ose te ndahej nga i shoqi ligjerisht dhe t'i shpetonte etiketimit "e deklasuar" ose te mbante akoma ligjerisht mbiemrin e tij dhe te pranonte pasojat e tmerrshme e te qenurit gruaja e nje "armiku te popullit". Ajo nuk pranoi te firmoste divorcin. Edhe pse kish jetuar vetem njezet dite me ate burre, edhe pse ai i kish cuar haberin e ndarjes, edhe pse e kishin larguar nga ajo shtepi e tija, perseri nusja e re mbajti ate premtim qe i kish dhene vite me pare atij dhe qe ne vazhdim ia kish dhene edhe te bijes qe vazhdimisht e pyeste " Mama, kam baba une?"...
Keshtu pasuan vitet e nje internimi te gjate per nene e bije ne nje province te humbur verilindore ku njerezit nuk flisnin shqip....ndersa atij iu ndalua kthimi ne Atdhe dhe emri i tij u rradhit ne listen e personave te padeshiruar per Shqiperine Komuniste...

Me vone internimi u kthye thjeshte ne debim. Aresyeja e internimit ishte i shoqi, "armik i popullit"...
Nje dite prej ditesh ne kinema u shfaq nje dokumentar per turneun ansamblit te kengeve e valleve ne Egjipt. Ne ekranin e madh njerezit pane se si nje shqiptar i shquar i Kairos , njeherazi kryetar i kolonise se Shqiptareve te Egjiptit (para tij kete post e kish mbajtur Cajupi i famshem) i kish mikpritur ne vilen e tij per 8 dite me rradhe te gjithe solistet e ansamblit dhe dokumentari ishte bere nga vete ai.Nga ekrani ai pershendeste atdheun e tij dhe vecanerisht gruan dhe vajzen e tij te vetme qe jetonin ne nje qytet verilindor te Atdheut...Ishte ai. "Armiku i popullit" dhe ato dy gra te reja , te deklasuara e te debuara nga vendi i tyre qe qanin ne fund te salles ishin gruaja dhe vajza e tij e vetme...

(pjesa e mesiperme eshte marre nga nje roman dokumentar per kalvarin e nje familjeje intelektualesh nen rregjimin komunist...Se shpejti ne proces botues...)
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:23 pm

KUR NJE FEMIJE DESHIRON NJE GRUA…


Meqenėse kam lindur nė fillim tė viteve 60-tė,i bie qė fėmijėria ime tė shtrihet deri nga mesi i viteve 70-tė.Ndėrkohė qė Europa po shijonte frutet e revolucionit seksual,nė vendin tonė diktatori me njė fjalim sugjestionues pėr turmėn e verbėr tė injorantėve vrastarė shtoi nė rradhėt e armiqve tė Atdheut ,vec botės imperialiste dhe revizioniste,edhe njė armik tė paparashikuar me emrin bota e Seksit.Gjithsesi fjalimi makabėr i diktatorit arriti tė frenonte epshet kolektive tė turmės,por jo ato individuale.Jeta e fshehtė erotike e qytetarėve vazhdonte rrjedhėn e saj si brenda ashtu edhe jashtė martesės socialiste.Por tė vetmet krijesa “tė privilegjuara” ishin fėmijėt tė cilėt, pavarėsisht nga fjalimet programatike tė Pėrbindėshit, rriteshin disi mė fiziologjikisht nga sa jetonin dhe plakeshin prindėrit e tyre qė nė pjesėn dėrmuese bėnin dashuri me dritėn fikur dhe jo nėn vėshtrimin e portretit tė diktatorit tė varur nė tė gjitha muret e Atdheut.

Qė kur isha fėmijė,ndonėse pa ndonjė ide tė saktė,mendoja qė fjala “seks” pėrkthehej “dicka e ndaluar dhe e turpshme”.Njė herė hyra fshehurazi nė kinema (nga njė vrimė qė ndodhej nė murin e saj),ndėrsa po shfaqej njė film titulli i tė cilit nuk mė kujtohet,sepse pėr mua nė ato kohė kishte mė shumė rėndėsi shėnimi i vėnė nė fund tė shpalljes:”Ndalohet hyrja pėr personat nėn 16 vjec!”.Dhe unė s’isha vecse njė kalama i klasės sė katėrt fillore.
Filmi kishte luftė dhe tė vrarė,si edhe disa skena ku njė burrė puthej me njė grua.Nėse nė skenat me luftė spektatorėt heshtnin,pėrkundrazi,sapo nisnin tė puthurat,ata gjallėroheshin,qeshnin,madje njėri u ngrit nga salla dhe u pėrpoq tė puthte personazhen mbi perden e ekranit,por arriti t’i puthte vec kofshėn,sepse natyrisht ishte i shkurtėr pėrballė ekranit tė madh.Me sa mbaj mėnd, ai nuk ishte nėn 16 vjec,por njė goxha burrė.
Pėrse tė ndalohej hyrja pėr ne nėn 16 vjecarėt? Pėr hir tė njė burri qė puthte tė shoqen para se tė nisej nė luftė? Po pėrse ishin tė ndaluara puthjet pėr moshėn time?
Ndėrsa i bėja vetes kėto pyetje,sillja ndėrmėnd sa e sa raste kur prindėrit e mi putheshin dhe ne fėmijėt kėnaqeshim dhe qeshnim duke u ngatėrruar nėpėr kėmbėt e tyre,ndėrsa gjyshja e lumtur thoshte:”Kėshtu ju pafsha gjithmonė, tė dashurit e mi!Tė lumtur e tė dashur me fėmijėt pranė!”
Dicka tjetėr qė mė bėnte pėrshtypje nė fėmijėrinė time ishte fakti qė kudo nė rrugė, bulevard, shihja tė shėtisnin zakonisht burrat vec e gratė vec.Kėtij fakti i vinte kapakun “rradha e burrave” dhe “rradha e grave” nėpėr dyqane.Pyesja veten:”Pėrderisa burrat dhe gratė duan tė rrijnė vec e vec,pėrse martohen atėhere me njėri-tjetrin?

Njė nga lojėrat mė tė preferuara tė fėmijėrisė sime ishte me qenin e Gonit,shokut tim tė ngushtė.Me njė shkop ngacmonim organin seksual tė qenit deri sa atij t’i kullonin jargė nga lart e nga …poshtė.Ca shokė tė tjerė argėtoheshin ndryshe:ata ndiqnin macet dhe macokėt qė nė Shkurt kishin muajin e mjaltit…Dhe tė nesėrmen nė klasė ziheshim se kush e kish patur mė tė madh organin,qeni i Gonit apo macoku i Becit.
Nė kėtė moshė dy ngjarje patėn efekt tė madh nė jetėn time fėminore.Isha rreth 12 vjec dhe nga seksi dija,si tė gjithė moshatarėt e mi,tė sharat mė tė ndyra qė s’linim rast pa i pėrdorur tė shoqėruara edhe nga gishti i mesit i pėrthyer qė zakonisht e pėrdornim kur nuk mund tė thėrrisnim “tė q… nėnėn!”.Pikėrisht nė kėtė epokė tė turbullt qėlloi qė tė kishim njė mėsuese kujdestare tė re dhe tė bukur.Si kujdestar i klasės qė isha,nė mbarim tė orėve tė mėsimit, i raportoja pėr mbarėvajtjen e ditės shkollore tė klasės sonė.Njė ditė,kur mėsimi kish mbaruar dhe nxėnėsit ishin larguar,hyra nė klasė,kur c’tė shoh: mėsuesja kish vėnė njėrėn kėmbė mbi karrige dhe po ngrinte corapin.Sytė e mi u ngulėn mbi mishin e bardhė tė kofshės sė saj nė kontrast me corapin e errėt dhe duke kėrkuar instiktivisht tė shihnin dicka mė shumė(qė unė ndonėse nuk e kisha parė kurrė,e dija qė ekzistonte midis kofshėve tė saj),u ngritėn lart.Por nuk pashė asgjė,sepse mėsuesja e kish ulur kėmbėn e qetė dhe pasi mori raportimin tim mė falenderoi dhe u largua.E vėshtrova me aq vėmėndje dhe hutim largimin e saj,sa qė besoj qė ,pėr herė tė parė nė jetėn time fėminore,pikėrisht atė ditė kuptova qė gruaja e tėrheq burrin me kėmbėt,kofshėt dhe mė atė lėvizje tė vitheve qė kish bėrė qė organi im i vogėl tė forcohej papritur.
Me vrap nxitova pėr te shtėpia e Gonit dhe me njė frymė i tregova atė qė kisha parė:Njė kofshė tė bardhė nėn njė corape tė errėt!Qė atė ditė mezi e prisja mbarimin e mėsimit qė tė raportoja pėr mungesat dhe tė shihja “dicka” tė bardhė(e pse jo edhe tė zezė),por pas ca javėsh mė hoqėn nga kujdestar dhe kėshtu e humba atė castin “bardhezi”.

Njė mbrėmje, ndėrsa po hanim darkė nė shtėpi,papritmas babai pa orėn,ndėrroi kanalin e televizorit dhe na u drejtua ne fėmijėve:”Hani shpejt e flini gjumė se nesėr do tė shkoni nė shkollė!” “Po nesėr ėshtė e dielė,babi!”. “Gjumė!”.Pėrgjigja kish ardhur e fortė kėtė herė.Pas gjysėm ore nė shtrat nuk flija ,por vrisja mėndjen:”Pėrse babi pa orėn,ndrroi kanalin e televizorit dhe na urdhėroi ne fėmijėve tė flinim gjumė ?”.
U ngrita nga shtrati dhe lehtė-lehtė hapa derėn e dhomės sime tė gjumit dhe i heshtur si njė fantazėm u drejtova drejt dhomės sė ndenjes.Nė errėsirė,duke u dridhur nga frika,vura syrin nė vrimėn e celėsit qė mė lejonte tė shihja ekranin e televizorit.Ajo qė pashė mė tronditi:Mbi njė shtrat njė burrė krejtėsisht lakuriq i shtrirė mbi njė grua edhe ajo lakuriqe e qė mua mė kujtoi mėsuesen time.Ishte hera e parė qė po shihja njė grua lakuriq.Nė mėndje mė mbetėn gjinjtė e mėdhenj,format e rrumbullakta tė vitheveve,kofshėt e bardha dhe njolla e zezė e leshit midis kofshėve qė duart e burrit e fėrkonin vazhdimisht.U ktheva i heshtur,por tėrėsisht i dalldisur nė shtratin tim dhe ndėrsa qėndrova me sytė mbyllur duke pėrfytyruar skenen e televizorit,truri im prej fėmije i lidhi atė nė mėnyrė tė cuditshme me organet seksuale tė qenit,aktet e maceve dhe kofshėn e bardhė tė mėsueses dhe ndoshta pėr herė tė parė i dhashė tė drejtė mėsueses qė na thoshte se njeriu e ka prejardhjen nga kafshėt.Rėnkimet e asaj gruas nė televizor mė kujtuan rėnkimet e maceve nė Shkurt.Ndoshta atė natė nisėn tė ravijėzoheshin nė trurin tim konturet e para dhe disi tė turbullta tė fjalės “seks”.
Tė nesėrmen i tregova Gonit atė qė kisha parė nga vrima e celsit.Biseduam gjatė mbi kėtė temė.Po atė ditė u propozuam cunave tė klasės tė shkonim nė mbrėmje te Llixhat e qytetit dhe nga vrimat e ajrosjes tė shikonim se si bėnin banjėn termale femrat,sigurisht lakuriqe,pra do tė shihnim gjinj,shalė,vithe dhe natyrisht edhe atė gjėnė qė e dinim a priori qė ishte me lesh.
Gjithshka shkoi sic e kishim menduar,me pėrjashtim tė fillimit: Kishim vėnė syrin nė njėrėn nga vrimat e po prisnim tė largohej avulli i dendur qė na pengonte pamjen.Nė ethe dėgjonim se si gėlltiteshim me vėshtirėsinė qė tė krijon padurimi.Kur avulli u davarit u shfaq fillimisht njė njollė e zezė leshi dhe njė trup qė po fėrkohej.ne ndaluam frymėn nė pritje tė qartėsimit tė pamjes torturuese.
“Oh si qėnka!”,tha njėri prej nesh.”Bo,bo,tėrė lesh tė zi…!”,ia priti njė tjetėr.
Por kur pamja u qartėsua edhe mė u tėrbuam nga inati qė leshi i pėrkiste njė plaku kockė e lėkurė qė ndėrsa lahej,nuk harroi tė hiqte protezat e dhėmbėve e t’i vinte pranė peshqirit dhe sapunit.Gjithsesi ky inat zgjati pak,sepse nga vrimat e tjera sytė tanė tė shqyer filluam tė shihnin e tė shijonin gjinj tė fryrė,kofshė,vithe,lesh dhe sigurisht edhe ate gjene nen te.
Kur po ktheheshim pėr nė qytet,Xani,njė jevg mbetės disa vjet mė i madh se ne thėrriti:”Cuna,shikoni kėtu,shikoni!”
vijon
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:24 pm

Kish zbėrthyer pantallonat dhe kish nxjerrė gjėnė e tij tė ngrehur.”Nxirreni tė gjithė dhe tė shohim se kush e ka mė tė madh!”.
Instiktivisht dhe nėn ndikimin e “Llixhave” bėmė sic tha jevgu.”Fėrkojini se rritet!” na kėshilloi ai.Ndėrsa ne po luanim me “bilbilat” tanė tė vegjėl,Xani masturboi dhe pėr herė tė parė ne pamė se si pas disa lėvizjeve tė dorės nga organi i tij dolėn disa spruco tė bardha.”Kjo ėshtė sperma,cuna!” vazhdoi leksionin e tij jevgu Xan duke na treguar para fytyrės masėn e bardhė qė varej nėpėr gishtėrinjtė e tij.

Kėto ngjarje ,si edhe disa tė tjera si kėto,erdhėn nė jetėn time pikėrisht atėhere kur duhej,duke mė futur ngadalė nė atė periudhė tė jetės kur djemtė nuk pranojnė mė t’i lajė nėna apo motra e madhe,nė atė pjesė tė jetės ku midis fletėve tė librave tė shkollės fshihnim fotografi porno,pothuajse tė grisura nga pėrdorimi i zgjatur:ndoshta njė brez i tėrė kishte masturbuar me tė njėjtėn fotografi!Erdhi ajo pjesė e jetės kur djemtė kėrkojnė me insistim qė pantallonat e tyre tė jenė si ato tė tė rriturve,me tė ashtuquajturin “dyqan” pėrpara.Kjo lidhej me idenė qė tashmė ishim rritur.Vėrtetė c’na mungonte? Tė gjitha i kishim.Tė gjitha punonin.Tė gjitha prisnin.Vec njė femėr!
Kėshtu fillova tė ėndėrroja pėr trupin e njė femre.E cuditshme ėshtė,por asnjėra nga shoqet e klasės nuk mė tėrhiqte,me pėrjashtim tė njėrės qė kishte filluar t’i fryhej e formėzohej aq bukur gjoksi.Mė vonė mėsova se ajo ,nga dėshira pėr t’u rritur sa mė parė,vishte nėn kanatjere sutienat e sė ėmės.Nga dėshira pėr t’u rritur sa mė parė.
Po pėrse,vallė,duam qė tė rritemi sa mė parė?Ndoshta qė tė bėjmė ato gjėra qė nė moshėn e “dėshirės pėrvėluese” na ndalohen.E c’gjė na ndalohet mė shumė?Seksi,akti seksual aq i dėshiruar nga tė gjithė,aq i “urryer” nga njė pjesė hipokrite moralizuesish e prindėrish,viktima tė njė absurditeti tė shpikur nga ca pleq matufė dhe nga ca krijesa tė shėmtuara e tepėr mashkullore pėr t’u quajtur gra e qė ne pėr mungesė terminologjie i thėrrasim me tė njėjtin emėr qė thėrrasim edhe femrėn natyrale.
Pra,isha bėrė katėrmbėdhjetė vjec dhe masturboja pothuajse cdo ditė duke ėndėrruar mes epshit pėr njė femėr,vajzė apo grua lakuriq.

Shkolla mbaroi,pushimet verore,ideja “s’ka mė mėsim”,ditėt e nxehta,fustanet e holla tė femrave,tė gjitha kėto e vinin edhe mė nė pah kėrkesėn e ethėshme pėr tė parė nga afėr njė femėr lakuriq,pėr ta zotėrruar atė.S’vonoi shumė dhe rasti erdhi…
Nė plazh,nė kampin e pionierėve.Udhėheqsja e kompanisė sime,e re,e bėshme sic e kėrkonte fantazia ime,me kofshė tė plota e tė bukura,me gjoks tė kėrcyer dhe natyrisht me vithe tė harkuara si tė pelave.Dikur,ėndėrroja gjithmonė pėr trupin e bėshėm tė ndonjė gruaje,por kurrė pėr ndonjė vajzė tė brishtė.Habitesha pėrse mė tėrhiqnin gratė trupmadhe,tė bėshme,me gjinj e vithe tė mėdha,gratė e tipit “pela”.
Tani e di pse-nė.Njeriu nuk e duron dot barazinė,aq mė shumė nė aktin seksual.As barazinė e moshave,as atė fizike,ashtu sic nuk pranon (si rregull) as barazinė e sekseve.
Gjatė aktit seksual barazia ėshtė tepėr e padurueshme,tamam si njė betejė qė zgjat pambarimisht e pafituar nga asnjėra palė apo si njė lojė shahu qė pėrfundon barazim pas pėrsėritjes sė tė njėjtave lėvizje.Nė seks nuk ka barazim apo remi.Dikush duhet tė fitojė mbi agoninė e tjetrit,dikush duhet tė thotė “mos,mjaft” e dikush duhet tė thotė “vazhdo,jepi”,dikush duhet tė ndjehet triumfator,ndėrsa tjetri i dėrmuar,Dikush dėshiron tė shtrydhėe e dikush tė shtrydhet.Nė cdo akt seksual sadizmi dhe masokizmi,qoftė edhe nė formėn e tyre mė tė civilizuar,kalojnė nga njėri partner te tjetri, po aq natyrshėm se edhe nata qė largohet pėr t’ia lėnė vendin ditės.Dritė dhe hije.Dritėhije seksuale.Gri si ėndėrra.Gri si thinja.Gri si hiri.Gri si njerėzit.Nė larminė dhe ndryshueshmėrinė e dėshirave,emocioneve,ndjenjave,epsheve,pasioneve,i deve dhe veprimeve njerėzore cila ngjyrė do t’i shkonte mė shumė pėr shtat njeriut?

Pra,nė plazh,pranė udhėheqses sė bėshme qė vishte njė palė rroba banje disi tė vogla pėr gjinjtė dhe “Kodrėn e Bukurisė”(sipas latinėve) qė i spikaste mes kofshėve tė puthitura.Shtrirė nė rėrė pranė njėri-tjetrit, unė me sytė e ngulur te sqetulla e saj leshatore qė shndriste nga djersa dhe ajo e vetėdijshme pėr efektin qė mė shkaktonte mua prania e saj ashtu sic ishte,plot mish,epsh,djersė,rėrė,plot aromė gruaje(qė mė mirė se gjithshka pėr mua, edhe dikur,por edhe sot,e pėrfaqėson aroma e sqetullės sė njė gruaje tė djersitur jo nga puna,por nga pritja e gjatė…).
I vura vetes qėllim ta shihja tė zhveshur atė femėr dhe mendova se rasti mė i mirė do tė ishte kur ajo shplahej nė dush,pasi tė ishte zhveshur nga rrobat e vogla e tė tepėrta tė banjės(megjithėse vite mė vonė do tė mė tėrhiqte mė shumė njė trup gjysmė i zhveshur,ashtu si dikur para dyerve tė kinemasė ku mė tėrhiqte mė shumė shpallja “ndalohet”, se sa titulli i filmit).
Kėshtu,njė pasdite ,ndėrsa po bėja njė vrimė nė murin e drunjtė tė sallės sė dusheve,vura re edhe njė vrimė tjetėr.Kush tjetėr synonte tė shihte “atė” qė doja tė shihja unė?Solla ndėrmėnd tė gjithė shokėt e mi,por asnjėri nga ata s’ishte pėr atė punėhumica e tyre qante se i kishte marrė malli pėr mamatė,ndėrsa tė tjerėt grindeshin pėr fara pishash.Tashmė pėr mua ishin bėrė dy mistere.trupi lakuriq i femrės dhe spektatori tjetėr.
Udhėheqsja zakonisht e bėnte dushin nė kohėn kur pionierėt pėrgatiteshin pėr tė hyrė nė menxė,sepse atėhere dushet ishin tė lira.U nisa drejt vendit “tė bekuar”,kur c’tė shoh:Guzhinieri plak i kampit po vėshtronte i lumtur nga vrima “e tij”.Po masturbonte duke u dridhur i tėri nga ekstaza qė po pėrjetonte.Deri atėhere kisha patur pėrshtypjen se vetėm adoleshentėt e gėzonin privilegjin e masturbimit.Tek e pashė plakun tė dridhej si i ndėrkryer,edhe unė i pėrfshirė tashmė nga vala e epshit,vura syrin nė vrimėn time nė anėn tjetėr tė kabinės sė drunjtė.
Mes ujit qė rridhte mbi trupin e femrės ,avujve dhe shkumės sė sapunit dalloja ato gjėra qė mė shtynin edhe mė egėrsisht nė dallgėt e epshit.Dy duar tė etėshme fėrkonin lehtė,ngadalė,pothuajse me pėrtesė format e gjinjve,thithat e tyre tė erektuar,barkun pak tė dhjamosur dhe duke u ulur mė poshtė drejt seksit ato humbisnin mes leshit tė zi e tė dendur,tė lagur nga shkuma dhe uji,rrėshqisnin lehtė mes kofshėve tė puthitura duke kaluar ngadalė nga pas formave tė mėdha tė bythėve duke i lėmuar ato me sapunin qė rrėshqiste aq ėmbėlsisht mbi atė lėkurė tė butė,tė ngrohtė e tė shndritshme,pastaj dy duart u kthyen pėrsėri nėn pjesėn leshatore dhe ndaluan aty,pėrsėri filluan tė lėviznin,kėtė herė pa sapunin,duke u ndarė,njėra u zhyt nė buzėt e trėndafilta tė asaj mase mishtore qė tashmė i ngjante njė kafshėze me goje gjysėm tė hapur dhe tjetra u ngrit pėrsėri lart,drejt gjinjve ,duke i fėrkuar thithat e mėdhenj me majat e gishtėrinjve.Lėvizjet e tėrė trupit tė femrės nisėn t’u nėnshtroheshin pikėrisht atyre gishtėrinjve qė si gjarpėrinj shtėrngues nuk fėrkonin mė,nuk pėrkėdhelnin,por vec shtrydhnin,shtrydhnin me njė egėrsi tė frikshme ato forma deri para njė casti tė buta e tė paqta,tani tė tendosura,tė forta,nė njė luftė epshi kundėr atyre gjarpėrinjve qė nė tė vėrtetė mė shumė se sa i luftonin,iu nėnshtroheshin nė njė mėnyrė disi “kundėrshtuese” dhe e gjithė kjo luftė me vetveten,kjo dėshirė fizike,tėrėsisht e dėshirueshme dhe e pakundėrshtueshme pėr tė qenė njėkohėsisht fitimtar dhe humbės i kėtij rebelimi tė trupit ndaj shpirtit apo i mishit ndaj frymės,shprehej mė sė miri nė fytyrėn e femrėsy sy tė mbyllur nė njė lutje drithėruese qė lufta tė mos mbaronte aq shpejt,qė palėt ndėrluftuese,nė asnjė mėnyrė,tė mos binin nė ujdi pėr njė armėpushim,pra, qė gishtėrinjtė-gjarpėrinj tė helmonin me cdo kusht cdo pjesė tė atij trupi qė nė cdo cast,ashtu gjysėm i helmuar nga helmi-epsh kthehej nė njė gjarpėr tė vetėm,gjigand,nė dukje i pamundshėm nga asgjė,qė pėrdridhej rreth vetes nė agoninė e njė vetasgjėsimi…
Mes gulcimeve tė egra,papritmas,dy sytė u hapėn,pothuajse u shqyen,njė vėshtrim i vakur drejt asgjėkundit kėrkoi,dėshiroi prej kėtij asgjėkundi dicka tė vėrtetė,tė prekshme,qė nėn kėtė vėshtrim tė shkatėrrohej e tė thėrmohej nė mėnyrė tė pariparueshme,por duke mos gjetur dot njė materie tė tillė,ai u kthye nga asgjėkundi bosh dhe plot me pėrfytyrimin e asaj dickaje qė nuk kish mundur ta gjente dhe…hyri nė sytė nga tė cilėt kish dalė pak mė parė duke i mbyllur ata sy pas vetes,si njė i dehur qė duke u kthyer nė shtėpi pas njė dehjeje tė gjatė dhe tė stėrlodhshme pėrplas fort pas vetes derėn; nė tė njėjtin cast u dėgjua njė rėnkim i thellė,njė “ah” qė doli jo nga goja,por nga tėrė trupi i femrės.
Lufta cuditėrisht kish mbaruar nė kulmin e saj,ndoshta nga lodhja,kėputja dhe kapitullimi i njėkohėshėm i tė dyja palėve:trupi i saj ish lėshuar i tėri nė tokė mė njėrėn dorė akoma tė ngrirė mes shalėve tė mbledhura nėn vete dhe dora tjetėr e varur mbi tubin metalik tė dushit nga i cili uji i ngrohtė vazhdonte tė kullonte mbi kurmin e saj duke u pėrzierė me djersėn qė pėrsėri shkėlqente mbi sqetullėn leshatore,mbi gjinjtė e lėshuar mbi barkun e rrudhosur dhe nėpėr pyllin e zi tė Kodrės sė Bukurisė,pikėrisht aty ku u humb dhe u fitua beteja…

U pėrmenda nga kjo agoni epshi dhe duke ndjerė spermėn e ngrohtė mes gishtėrinjve e kuptova qė nga beteja isha vrarė dhe kisha vdekur edhe unė.Edhe plaku qė ish larguar pa mė parė.U shtriva i lodhur mbi rėrėn e pėrzjerė me halat e pishave dhe fjeta,nuk e di se sa,por e kujtoj qė me t’u zgjuar masturbova pėrsėri me vegimin e asaj qė mė ndryshoi nė njė mėnyrė aq tė shpejtė e tė pakthyeshme nga djalė nė mashkull.Ky vegim ose mė mirė kujtimi i asaj ngjarjeje mė shoqėroi nė shumė masturbime tė mėvonshme deri ditėn kur unė provova aktin e parė seksual tė jetės sime,duke ndikuar nė njė farė mėnyre edhe nė vetė kryerjen e kėtij riti tė aqdėshirueshėm cvirgjėrimi.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:24 pm

HERA E PARE

Hera ime e parė erdhi papritur e pakujtuar njė ditė tė nxehtė gushti nė njė dhomė hoteli tė njė qyteti tė vogėl jugor ku kisha shkuar si pjesmarrės i njė kampionati shahu pėr tė rinjtė.
Isha 16 vjec dhe deri nė kėtė moshė pėrvec masturbimit tė pėrditshėm kisha nė arsenalin e sukseseve tė mia edhe disa puthje me ca moshatare tė mijat. Po ashtu , njė ditė mė kishte puthur edhe njė fqinja ime dyzetėvjecare ,por isha i bindur qė ajo puthje bėnte pjesė nė arsenalin e sukseseve tė saj.
Pra po qėndroja i vetėm nė dhomėn e hotelit ,me njė libėr shahu nė dorė duke u pėrgatitur pėr ndeshjen e pasdites. Avujt e vapės hynin nė dhomė asfiksues e tė rėndė, pėrziheshin me erėn e trupit tim tė dirsur ,me erėn e dhomės sė vjetėr tė hotelit dhe me erėn e klorit qė vinte nga nevojtorja pėrballė. Dikur u shtriva i lodhur dhe instiktivisht fillova tė fėrkoj zogun tim qė nė cast nisi tė fryhej e tė forcohej .Isha lakuriq dhe carcafin e kisha shkelmuar nė fund tė shtratit. Nisa tė masturboj lehtė me sytė mbyllur duke fantazuar pėr tė mijtėn herė udhėheqsen e pionierėve qė me kalimin e kohės tjetėrsohej nė fantazinė time duke marrė tiparet e grave qė mė kishin ngjallur epshe nė periudha tė caktuara.
Fantazia ime e atėhershme pėrmbante edhe nėnprodukte jo reale , por subkoshiente , tė sadomasokizmit ku sadiste ishin gjithmonė gratė. Nė njė periudhė tė mėvonėshme sadizmi kaloi nė anėn time, sidomos kur kisha tė bėja me vajza shumė mė tė reja se unė nė moshė. Kjo gjė ndoshta shpjegohet me faktin qė kur njė djalė i vogėl bėn seks me njė grua shumė mė tė rritur si nė moshė ,ashtu edhe nė energji seksuale trupore , ėshtė i vetėdijshėm pėr vuajtjen seksuale qė e pret. Cėshtje inferioriteti , qoftė edhe virtual.

Kėshtu pra , isha zhytur i tėri nė ėndėrrimin tim erotik ,kur papritmas dėgjoj zhurmėn e njė celėsi qė pėrpiqej tė hapte derėn time. Doja tė reagoja ndaj asaj zhurme qė ma ndėrpreu aq papritur kėnaqėsinė, por e ndjeva veten tė paaftė pėr tė bėrė qoftė edhe njė lėvizje tė vetme, pėrvec se tė hiqesha sikur po flija. Dera u hap. Dikush kish hyrė nė dhomėn time dhe po qėndronte palėvizur, gjė qė unė e pėrceptoja fare mirė nga qetėsia qė mbizotėronte dhomėn. Dėgjohej vec frymėmarrja ime sė cilės pėrpiqesha t'i jepja tonet e frymėmarrjes sė njė tė pėrgjumuri.
Nuk e di se sa caste kish zgjatur ajo gjėndje, por e kujtoj mire qė gjatė asaj njėsie kohore isha pėrpjekur tė gjeja se kush ma kish prishur qetėsinė. E kisha kuptuar qė duhej tė ishte pastruesja qė kish ardhur pėr ndėrrimin e carcafėve.
Kisha imagjinuar gjithashtu edhe se cfarė po shihte ajo grua me sytė e shqyer mbi trupin tim lakuriq, madje kisha patur kohė tė mendoj edhe se cfarė kishte ndjerė ajo nė ato caste duke parė organin tim mė kryenec se kurrė. Nuk kisha patur kohė vec pėr njė gjė : pėr t'u mbuluar me carcaf.
Ndėrkaq pastruesja kish tėrhequr derėn duke e kycur pėrsėri duke mė lėnė mua tė dėgjoja hapat e saj qė largoheshin korridorit tė ngushtė tė hotelit.
Isha ngritur si i dehur nga kėnaqėsia qė mė jepte ideja qė njė grua mė kish parė lakuriq , por, pėr habinė time tė jashtėzakonshme, dera u hap pėrsėri dhe kėtė herė isha pėrballė pastrueses, kėsaj gruaje rreth tė dyzetepesave, me gjoks tė plotė dhe me trup tė shėndoshė e tepėr tė trashe qė mund tė ngacmonte vetėm epshin dhe fantazinė e njė tė burgosuri, tė njė ushtari apo tė njė adoleshenti tė virgjėr sic isha unė. Lakuriq pėrballė saj dhe kėtė herė jo nė gjume, por i zgjuar, plot epsh dhe frikė pėr atė qė mė priste.
Mbaj mėnd qė pastruesja, pasi mė kish thėnė " me kė tallesh ti ,mor picirruk" , mė kish mbėrthyer me krahėt e fortė duke mė puthur me njė padurim tė dukshėm, duke mė kafshuar nė buzė, gushė, shpatulla, ndėrkohė qė dora e saj ishte ulur poshtė trupit tim duke mė fėrkuar barkun, leshin poshtė tij dhe komplet atė masė tė butė e tė fortė njėkohėsisht qė nisi tė pulsojė nė ato duar qė kushedi sa meshkuj kishin ledhatuar...
Instiktivisht, duke ndjerė trupin e saj tė puthitej pas timit nisa ta puth nė fytyrė, nė buzėt e etura qė po mė thithnin gjuhėn qė elektrizohej nga dridhjet, nga ngrohtėsia e lagur e gjuhės sė saj dhe me duart e mija, pėr herė tė parė nė jetėn time, nisa tė zbėrthej fustanin e njė gruaje , tė pėrkėdhelja gjinjtė e saj tė mėdhenj, tė ngrohtė, tė rėndė, me thitha tė erektuar, t'i puth e t'i kafshoj ashtu te derdhur mbi fytyrėn time duke mė mėsuar pėr herė tė parė e pėrgjithmonė magjinė qė fshihet te gjinjtė e njė gruaje.
Ndėrkaq ishim rrėzuar mbi shtrat; trupi i saj i shėndetshėm, plot djersė dhe fuqi, gjinjtė qė dridheshin ashtu lėshuar mbi gjoksin tim akoma tė dobėt e tė pa zhvilluar mirė, rėnkimet tona si rėnkimet e dy kafshėve apo tė dy mundėsave qė ndeshen pėr jetė a vdekje, duart e mija qė pėrpiqeshin tė shtėrngonin fort vithet e saj tė mėdha, duart e saja qė pėrpiqeshin tė drejtonin organin tim drejt vorbullės sė saj leshatore, njė e ngritur cuditėrisht e lehtė dhe e menjėhershme e trupit tė saj tė bėshėm dhe ...hera e parė kish filluar tė ndodhte nė njė mėnyrė dehėse, trullosėse, marramendėse, lodhėse dhe shplodhėse, e ngrohtė, e ngrohtė, e ngrohtė, aty nė qendėr tė trupave tanė, nė qendėr tė botės...Vallė a ekzistonte botė tjetėr pėr mua nė ato caste ?
Ndjeja shtėrngimin e ėmbėl tė asaj vorbulle mishtore dhe tė ngrohtė e tė lėngėshme tashmė qė lėvizte poshtė e lart mbi pistonin tim tė fortė, tė ngrohtė, aq tė domosdoshėm pėr atė pastruese nė prag tė pleqėrisė qė mua nė ato caste mė ish dukur si perėndeshė e plotfuqishme mbi epshin dhe rėnkimet e mia. E kisha lėshuar veten tėrėsisht nė duart e kėsaj perėndeshe i nėnshtruar ndaj puthjeve, kafshimeve dhe shtėrngimeve epshore tė duarve dhe kofshėve tė saj tė fuqishme; cdo pjesė e trupit tė asaj gruaje mė dukej e fuqishme, e frikshme, sunduese, ndėrsa vetja ime shumė i dobėt, i pafuqishėm, ndaj edhe i isha bindur trupit dhe zėrit tė saj qė duke u dridhur dhe rėnkuar mė ish lutur ( apo urdhėruar) "Mė fort...oh mė fort... aman...prishu...tani...tani...shpirti im!"
Nė njė cast, i ndodhur mbi tė, duke parė fytyrėn e saj tė deformuar nga gulcimet, buzėt qė i kafshonte me dhėmbė, djersėt qė i lagnin flokėt disi tė thinjur anash, gjinjtė tashmė tė squllur e me thithat e rrafshtė, kofshėt e ngritura pėrpjetė dhe spazmat e tėrė trupit tė saj, pra, duke e parė nga lart kėtė agoni tė saj, e kuptova qė nė tė vėrtetė isha shumė mė i fuqishėm se ajo, e kuptova qė akti seksual, akti mė i rėndėsishėm i jetės njerėzore, ėshtė nė fund tė fundit njė luftė, njė betejė qė duhet fituar me cdo kusht, edhe pse ndonjėherė mund ta humbje, sic po e humbte ajo grua e shėndoshė dhe e fuqishme, perėndeshė deri para pak casteve e tashmė e shtrirė nėn trupin dhe organin tim, e lodhur, e pafuqishme, e mundur, skllave...
Ajo e kish arritur orgazmėn e saj, por symbyllurazi nė tė vėrtetė ajo nuk po qante humbjen e saj, por timen qė s'vonoi tė vinte bashkė me njė spruco tė fortė sperme qė unė me dėshirėn ( apo urdhėrin ) e saj e lėshova nė rrėzė tė shalėve tė saja, aty ku mbaron leshi i seksit.
Kishim mbaruar. Pastruesja kish ikur pasi mė kish puthur gjithė dhembshuri nė faqe dhe buzė, por pa epsh , duke mė thėnė "Je moshatar me tim bir !"
I lumtur deri nė hutim, ashtu lakuriq sic isha, vrapova deri te dera gjysėm e hapur e dhomės dhe arrita t'i them "Faleminderit, shumė faleminderit !"
U ktheva pėrsėri nė dhomėn time ku tashmė kundėrmimit tė klorit i ishte shtuar edhe kundėrmimi i spermės dhe djersės sė betejės sė sapo mbaruar .
Pėr herė tė parė nė jetė do tė masturboja me njė imazh tė ri,atė tė asaj pastruese gjysėm tė plakur qė aq natyrshėm me kishte futur nė botėn e mrekullueshme tė seksit...
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:25 pm

AJSBERGU GRI

Jam nė atė moshė kur me pak pėrpjekje kuptoj se nganjėherė kam ca gjėra tė pėrbashkėta me njerėzit. Pėrvec anatomisė dhe gjenetikės, janė edhe disa arėsye tė tjera qė ma pėrforcojnė kėtė ide. Unė ec cdo ditė nė tė njėjtin bulevard ku shėtisin me mijėra tė tjerė, dėgjoj shpesh tė njėjtat melodi qė iu pėlqejnė edhe tė tjerėve, ha ushqime tė njėjta me ta. Gjithashtu pėrdor tė njėjtėn letėr higjienike si pjesa dėrmuese(dhe e dėrmuar) e njerėzve dhe ajo qė ėshtė mė kryesorja, kurrė nuk mė shkon ndėrmend qė 1+1 nuk bėjnė 2, fakt ky nga i cili besoj se fillojnė gjysma e fatkeqėsive tė kėsaj bote.
Kundėr dėshirės sime sot do tė pėrpiqem tė mos shkruaj mbi njerėzit qė, ta themi midis nesh, nuk i honeps fare. Pėr praninė e tyre kam nevojė vetėm nė rastet kur dua tė ndjehem i vetmuar. Shpesh futem midis tyre dhe si me magji e ndjej qė rrethohem nga njė ndjenjė e mrekullueshme vetmie, shumė mė e admirueshme se ajo e Robinsonit.
A ju ka qėlluar ndonjėherė tė sodisni pėr disa minuta kalimtarėt nėn dritaren tuaj? Po tė pėrqėndroheni pak mbi atė turmė laramane dhe po tė jeni disi tė ngeshėm, do ta kuptoni se sa qesharake dhe poshtėruese ėshtė tė jesh njė nga tė turmės, njė i nėnshtruar i ritmit idiot qė karakterizon zakonisht turmat.
Java e njė turme fillon me entuziazem (sigurisht tė hėnave), vashdon (zakonisht tė enjteve) me devocion dhe pėrfundon week-end-eve me mjerim tė plotė.
Vitet e vetmisė midis njerėzve mė kanė mėsuar dy gjėra pėr ata dhe pėr vetveten:t'i urrej si turmė dhe tė mos i urrej si individė. Torturohem keqazi kur, fjala vjen, ndodhem nė shoqėrinė e disa vajzave dhe djemve llafazanė qė flasin e flasin pėr orė tė tėra, pa harruar tė qeshin tė lumtur pėr bukurine e tyre, pėr dhėmbėt e bardhė e tė bukur, pėr trupat e tyre aq sexy nėn fustanet e ngushta dhe gjysėmtransparente. Me pak inteligjencė e kuptoj qė nė tė vėrtetė janė tė shėmtuar sapo dėgjoj bisedėn e tyre mburravece dhe kotėsinė e qėllimit tė saj. Pėr mua, momenti kur gojėt e tyre nisin tė flasin ėshtė momenti mė sublim: nė ato caste ndjej gravitetin e vetmisė sime tė mė tėrheqė thellė nė universin tim, atje ku veprojnė tė tjera ligje, tė papėrsėritshėm, ligjet e mija.
Biseda e tyre e mėrzitshme mund tė zgjasė dy orė. Po aq zgjat edhe fluturimi im nė universin tim magjik. Me t'u ndėrprerė biseda e tyre,me njė shpejtėsi marramendėse unė kthehem nga universi im midis tyre dhe me pak, fare pak pėrpjekje e ndjej se nė tė vėrtetė kur gojėt i kanė tė mbyllura nuk janė edhe aq tė shėmtuar. Dhe kur ndodh kjo mund tė ndodhė edhe ajo tjetra: lėshoj ndonjė vėshtrim mbi ndonjė gjoks tė spikatur nėn njė kėmishė apo mbi dy kofshė te hatashme qė mbulohen dhe zbulohen njėsoj nga minifundi i ngushtė. Nė caste tė tilla, si pėr tė mė bindur edhe njė herė, se sidoqoftė kam disa gjėra tė pėrbashkėta me njerėzit, organi im reagon me kryenecesi, here-here duke kapėrcyer edhe barrierėn e bezdisshme tė llastikut tė mbathjeve. Nė fakt do tė ishte dicka mė humane e mė demokratike sikur tė mos vishja fare mbathje, ashtu sic bėj atje, nė universin tim, ku trupi dhe shpirti me njė lakuriqėsi tė pėrkryer ndjellin njėri-tjetrin, lodrojnė e pushojnė nė qendrėn e trupit tim, pikėrisht atje ku duhet tė fillojė demokratizimi i lartpėrmendur. Nejse.
Prej kohėsh jetoj nė shoqėrinė e kėndėshme tė dėshirave dhe mosdėshirave tė mia, tė sukseseve dhe dėshtimeve. Suksesi im mė i madh ėshtė vetmia.
Nė ditėt tona vetmia e vėrtetė ėshtė privilegj qė pak qėnje e arrijnė kur dhe sic duhet. Sepse ka dy lloj vetmish, njėra- ajo e madhja, e vėrteta, ku ti ndjehesh zot i heshtjes, qetėsisė, i tingėllimės sė vetvetes pas mureve tė ashpra e tė pasuvatuara tė shpirtit, tingėllimė qė krijon hymnin e shpirtit, hymn qė nuk kėndohet, por qė rėnkohet nė tonalitete rebele ku kėnga nuk arrin pothuajse kurrė. Kėtė lloj vetmie nuk mund tė m'a cėnojė askush, qoftė kjo edhe vetmia e pėrkohėshme e ndonjė krijese flokėgjatė e pasionante qė fati apo rasti e pėrplasin pėr pak caste nė universin tim. Kjo jo pėr mungesė mikpritjeje, por thjeshtė njė mbrojtje instiktive pėr tė mos u zhgėnjyer mė pas...
Ekziston edhe ajo vetmia tjetėr, e vogla, qė mė zė shpesh nė shoqerinė e tė tjerėve. Eshtė e vogėl pėr arėsye se e vogėl ėshtė edhe koha qė unė vė nė dizpozicion tė tė tjerėve. Eshtė nderi mė i madh dhe i vetėm qė mund t'u bėj njerėzve. Jo se nuk dua, por se nuk mundem. Pėrndryshe do tė vetėasgjėsohesha sė bashku me universin tim ku gjithshka lind, jeton dhe vdes vec pėr mua. Aty jam unė Krijuesi dhe i Krijuari, vrasėsi dhe i vrari, dashuria dhe urrejtja. Tėrė kėto gjėndje tė kundėrta tek unė ndodhin njėkohėsisht e pėrsosmėrisht. Si njė lloj simbioze, njė luftė-paqe gri si muzgu, e vendosur me dėshirėn time nė kundėrshtim tė plotė me kėnaqėsinė time. Dicka anormale? Sigurisht. Eshtė thjeshtė dicka anormale dhe pikėrisht ky anormalitet mė jep kėnaqėsinė e tė qėnurit ndryshe, anti apo alter.
Nuk e di se si do tė shkonte jeta ime sikur pėr njė cast ta humbisja kėtė anormalitet. E pėrfytyroj se si do tė katandisesha. Njė njeri i rėndomtė nga tė turmės sė lumtur e hokatare, d.m.th. njėri nga ata-njerėzit. A ka ofendim mė tė madh se sa tė jesh(pėr shembull) me dy miq (njė nocion tashmė dalėboje) e tė tė takojė dikush tjetėr qė pas ndarjes nga ju do t'i thoshte tė shoqes nė shtėpi: "Isha me 3(tre) tė njohur" duke tė kthyer lehtėsisht nė njė numėr:1+1+1 baras 3 ???
Dėshpėrohem kur njerėzit mundohen tė maskojnė alter egon e tyre (sigurisht kur e kanė njė tė tillė). Alter ego-ja e pashprehur kurrė bėn pjesė nė kodin gjenetik tė hipokritėve.

Vetvetja ime. Fillon kudo nė trupshpirtin tim, pėr tė vazhduar mė pas tek pėrshtypja (shpesh e pakėndėshme) qė u lė njė kategorie njerėzish prania ime e pėr tė pėrfunduar mė pas me njė gjėndje atipike qė e dua dhe e kuptoj vetėm unė. Kjo gjėndje e rrallė s'ėshtė gjė tjetėr vecse ajo qė matematikisht shprehet me shumėzim te botės me zero. (Nė fakt mė vjen shumė keq qė e vė zeron(0) e sinqertė dhe tė pafajshme nė marrėdhėnje me botėn dhe njerėzit qė s'e meritojnė aspak kėtė nder. Numri zero ėshtė i vetmi numėr qė nuk mė bezdis.

Gjėja e parė qė bėj me t'u zgjuar ėshtė tė siguruarit e vetvetes. (Sigurisht jo tek Sigal apo Atlantik!).Me fjalė tė tjera, sapo hap sytė shoh tavanin e bardhė, perden plot me kubizma gri e tė zinj, komodinėn, abazhurin nė tė majtė, pantoflat e kthyera pėrmbys pranė shtratit. Pastaj nė njė stad tė dytė vėshtroj mbathjet e hedhura shkujdesur nė fund tė shtratit dhe nė kėtė cast e kuptoj qė jam fare lakuriq. Pasi hedh njė sy tjetėr, disi mė tė vėmėndėshėm, nė tėrė trupin tim,(sidomos nė gjenitalet e nė zonėn pėrreth tyre), e marr me mend qė ato shenja mavi aty-ketu m'i ka lėnė Klara qė mesa duket po fle akoma si njė qingj pranė meje me kurrizin kthyer nga une.

Keni tentuar ndonjėherė tė mblidhni copat e vetvetes? Apo nuk e kuptoni se c'do tė thotė kjo fjalė? Natyrisht qė nuk e kuptoni, sepse JU dhe UNE ndryshojmė edhe nė kėtė pikė.
Nė momentin e zgjimit unė bindem qė po zgjohet njė krijesė disi e vecantė, e pėrbėrė nga qindra copėza jetėsh dhe vdekjesh, tė shpėrndara kudo rreth meje dhe rreth pjesės tjetėr tė botės tė cilat duhet tė mblidhen domosdoshmėrisht sic ishin nė momentet kur ndodhin kėto jetė dhe vdekje, dicka si njė degjenerim rigjenerues i qėnjes sime.
Unė nuk marr jetė nga jeta e tė tjerėve, por nga vdekjet e mia qė janė tė panumėrta sepse tė panumėrta janė edhe momentet kur qėnja ime(planeti) dhe vetvetja(atmosfera ime) bien nė kontakt me reston e botės. Ec nė rrugė dhe papritur syri im padashje vėshtron njė krijesė tė rėndomtė njerėzore qė ecėn pėrkrah meje si teveqel. Ky vėshtrim nė kodin tim quhet vėshtrim i vdekur. Eshtė detyrė i imja ta ringjall. Ringjallja e atij vėshtrimi tė shpenzuar kot, (besoj se biem dakort qė cdo gjė e shpenzuar kot ėshtė vdekje), realizohet duke kaluar nėpėr disa filtra si ai i neverisė, i pėrcmimit, i urrejtjes, i injorimit dhe sė fundi i shumėzimit me zero tė shkaktarit teveqel tė vdekjes sė vėshtrimit nė fjalė. Kur ai vėshtrim kthehet pėrsėri nė syrin tim, i filtruar e pa asnjė gjurmė tė pjesės tjetėr tė botės, (tė cilėn unė natyrisht e pėrcmoj), atėhere unė e vendos atė nė rradhė, diku prapa syrit tim, ndoshta shumė afėr vendit ku zakonisht ndodh ngrysja e vetullave(nga ana e pasme e padukshme).
Aty ai (vėshtrimi) mund tė jetė nė shoqėrinė e heshtur, por tė vėrtetė tė disa vėshtrimeve tė tjera tė reanimuar pas pėrballjes me ndonjė buzėqeshje hipokrite apo me ndonjė shenjė tė moralit njerėzor. Sa do tė qėndrojė nė pritje? Zakonisht vėshtrimet e syrit janė tė destinuar pėr vdekje dhe ringjallje tė vazhdueshme. Jane BREZI I SIGURIMIT tė qėnjes sime, janė bodigardėt e mi, kamikazėt e vetėm qė ringjallen. (A nuk ishte edhe Jezui njė kamikaz i tillė?). Ata vdesin dhe ringjallen me qindra herė brenda njė dite.
Ndryshe ndodh me vėshtrimet e shpirtit. Ato nuk vdesin kurrė, sepse ato nuk kanė aspak funksion mbrojtės tė qėnjes sime edhe sepse nuk iu shkon pėr shtat uniforma dhe disiplina ushtarake. Ato janė vetė qėnja ime e transformuar mrekullisht nė dicka tė lartė, pothuajse hyjnore,qė askush nė botė nuk mund ta kuptojė. Ky fakt mė bėn tė lumtur.
Vėshtrimet e shpirtit tim kalojnė vec nėpėr njė filtėr, nė atė tė admirimit. Nė shpirtin tim cdo cast i ngjan njė ceremonie kulti ku hyjnizohen ato gjėra qė e plotėsojnė kėtė shpirt dhe sigurisht unė adhuroj gjithshka qė ka lidhje me shpirtin tim.
vijon
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:25 pm

Kėshtu pra, cdo mėngjez, mė saktė, nė cdo zgjim, nis tė mbledh dhe tė rimbledh vetveten. Njė copė e gjej te mbathjet e nėpėrkėmbura (njė copė e mirė vetveteje!), disa pjesė tė tjera te tavani i bardhė(qė nuk e fus te pjesa tjetėr e botės), dicka tjetėr tek tavlla e cigareve gjithmonė plot me hirin e pashkundur tė natės sė shkuar. Deri nė kėto momente kam siguruar aq vetvehte sa mė nevojitet pėr tė kuptuar se ku ndodhem. Nė dhomėn time. Kėrkoj akoma. Dua tė siguroj sa mė shumė vetvete qė tė jetė e mundur. Dua qė nė castin kur do tė ndez njė cigare, i ulur lakuriq nė njėrin nga kolltuqet e mi e me vėshtrimin nga ardhmėria e ditės sė re, (qė unė e konceptoj si njė vėshtrim tė pėrhumbur mbi kubizmat gri tė perdeve), vetvetja tė jetė e gatėshme pėr momentin sublim kur unė them fjalėn magjike: "Universi ka dy pjesė: Unė dhe pjesa tjetėr e tij!". Pas kėtij casti sublim unė jam i gatshėm pėr tė jetuar dhe vdekur ditėn time 24 orėshe(dhe jo 24 karatėshe) sa mė thjeshtė tė jetė e mundur. Meqė ra fjala te thjeshtėsia e jetės dhe e vdekjes, kam njė aftėsi pothuajse tė lindur pėr ta perceptuar si tepėr tė thjeshtė dhe tė natyrshme edhe gjėnė mė tė ndėrlikuar e tė pazakontė. Pas kėtij casti sublim unė jam nė gjendje tė pėrballoj tėrė sulmet qė krijesat ordinere-njerėzit- mund t'i bėjnė qėnjes sime me armėt e tyre tė sofistikuara si buzėqeshjet, puthjet, lotėt, miqėsitė dhe mirėsjelljet.
Dikur, vite mė parė, nuk isha edhe aq i padėmtueshėm nga armėt e lartpėrmendura. Mbaj mend njė herė kur vetėm pėr hir tė njė puthjeje tė dhėnė njė natė gushti, unė humba pothuajse plot 6 vjet tė jetės sime, mes puthjesh, seksi, dashurish, xhelozish dhe urrejtjesh tė mjaftueshme pėr tė thinjur njė dyzinė tė porsalindurish tė pafajshėm.
Megjithatė, ato 6 vjet mė mėsuan gjėra tė thjeshta, tepėr tė thjeshta. Shpesh dashuria dhe urrejtja veshin tė njėjtin petk tė pudrosur me njė neveri gri, bijė legjitime e njė nate epshore midis kujtimit dhe harrimit mbi njė shtrat mashtrues ėndėrrimi...
Nė ata 6 vjet e kuptova mirė se sa i fortė duhet tė jesh pėr tė pėrballuar tundimet, nga mė tė ultat e deri te ato hyjnore, tė pėrballosh njė hapje shalėsh nga gruaja e mikut tėnd, tė mos vrasėsh dashnorin e gruas tėnde, tė kujdesesh pėr jetėn e gjyshit nėntėdhjetėvjecar vetėm e vetėm qė ti tė jesh trashėguesi i pasurisė sė tij, tė hiqesh si besimtar fanatik vec pėr hir tė njė putane greke qė edhe mes orgazmave tė bordellit pėshpėrit lutjen e mbrėmjes...Nėse do tė vazhdoja listėn e gjatė tė tundimeve, besoj se do tė ishte mė e udhės tė hipja mbi njė gjysėmdrejtėz nė kėrkim tė skajit tjetėr...
Sa herė qė jam i detyruar tė hyj nė marrėdhėnje me njerėzit (dhe kjo ndodh cdo ditė), ndjej qelbėsirėllėkun e shoqėrise tė mė pėrmutė me njė erė mė tė padurueshme se vetė muti i njė zboristi diku nė llogore...(Meqė ra fjala, a mendoni vėrtetė se keni mė shumė vlerė se muti juaj?)

Zakonisht kur jam nė shtėpi dhe kur nė trurin tim nuk ka ndonjė ngacmues pėr tė shkruajtur, unė sjell ndėrmend gjėra qė me pak durim dhe pėrpjekje mund tė bėhen realitet. Kėshtu pėr shembull, nėse do tė trokas nė portėn e fqinjės pėrballė e di qė dy minuta pasi ajo tė mė ketė hapur derėn, unė do tė jem nė krahėt e saj tė ngrohtė nė njė pėrqafim nga ata qė mbarojnė vetėm atėhere kur njeri ndjen nevojėn e tė zhveshurit ose kur tjetri pėrvėlohet nga dėshira pėr t'i thjeshtuar mė shumė gjėrat qė aq shpesh komplikohen para njė shtrati tė huaj...Do ta pėrkėdhel nė gjinjtė e fryrė dhe nė trekėndėshin e leshtė pubik, ndėrsa ajo do tė mė kundėrshtojė sic kundėrshtojnė zakonisht bashkėshortet e pabesa: do tė perplaset mbi shtrat bashkė me mua dhe pasi tė hajė tegelin do tė mė pėrgatisė njė kafe tė ngrohtė me qumėsht e do tė nisė tė shajė bashkėshortin e saj. Kurrė s'i kam kuptuar gratė nė kėtė pikė. Mirė qė e tradhėtojnė burrin e tyre,po c'kanė qė e shajnė tė shkretin?
Kam frikė se do ta kem mė tė madh se i shoqi i saj dhe nė kėtė mėnyrė do t'i jap fqinjės sime njė argument mė shumė pėr tradhėtinė e saj. Megjithėse edhe mė tė vogėl sikur ta kem, jam i sigurtė qė ajo do tė kėmbėngulė se i tė shoqit ėshtė mė i vogėl. E tmerrshme! Hidhen poshtė 10 vjet martesė pėr njė centimetėr mė shumė!!!
Njė ide tjetėr qė mė gudulis mėngjezeve ėshtė edhe vizita tek shtėpia e njė mikut tim. Nė fakt aty tani banon vetėm e shoqja. Ai vetė punon prej njė viti jashtė shtetit. Ajo ėshtė tepėr sensuale dhe me tė vėrtetė kam dėshirė ta fus nė shtratin tim, por kjo dėshirė mė fashitet me tė kujtuar mikun tim qė nuk e meriton aspak kėtė tradhėti tė dyfishtė. Megjithatė ekziston njė lojė erotike midis nesh. Cdo mbrėmje ajo mė telefonon dhe nėse unė jam fillikat nė shtėpi,nis menjėherė njė dialog erotik me fjalinė time tė preferuar: "Cfarė ke veshur tani?". Ajo zakonisht pėrgjigjet: "Jam fare lakuriq...".
Mė vonė, kur rastis tė shihemi rrugėve tė qytetit takohemi e flasim si tė mos ketė ndodhur asgjė. Nė fakt asgjė nuk ka ndodhur. Megjithatė mė torturon mendimi qė asaj ia ka qejfi me mua, njė qejf i paracaktuar pėr tė precipituar nė linjėn telefonike. Njė natė para se ta mbyllnim teleseksin tonė e pyeta "Si ndjehesh tani?". "Mė duket se abortova", m'u pėrgjigj.
Ndoshta edhe miku im di dicka pėr simpatitė tona, por, pėr arėsye qė i pėrkasin vetėm atij, tregohet tolerant.Ndoshta ėshtė thjeshtė njė lloj dėmshpėrblimi qė ai mė bėn mua: Klara ka qenė e dashura e tij pėr njė vit rresht nė rininė e saj tė hershme.
Na ka qėlluar shpesh tė darkojmė sė bashku nė shtėpine time apo tė tyren. Kemi qenė tepėr tė lirshėm. Klara expozonte gjinjtė e mrekullueshėm teksa servirte supėn e nxehtė, ndėrsa sytė e mikut tim shėtisnin paq mbi pamjen joshėse. Ndėrkohė zakonisht mua mė duhet tė bisedoj me gruan e tij pėr njė film tė Tinto Brasit tė shfaqur njė natė mė parė. Mė vonė unė mund tė ulem pranė saj duke i lexuar disa nga shkrimet e mia erotike. S'mė bėn pėrshtypje fakti qė unė nuk bėhem xheloz pėr Klarėn. Fundja ai po shikon gjysėm tė zbuluar ata gjinj qė i ka shijuar lakuriq pėr njė vit rresht. Por mė habit mosxhelozia e tij. Apo mos vallė unė jam heroi i ndonjė fantazie tė tyre seksuale dhe si i tillė prania ime provokuese praėn tė shoqes ia pėrmirėson orgazmat mikut tim?
Jeta mė ka bindur se miqėsia gjithmonė ka nevojė pėr njė dozė tė lehtė e tė tolerueshme erotizmi tė fshehtė qė tė jetė e vėrtetė dhe e pastėr, pėrndryshe do tė jetė njė miqėsi hipokrite e nė rastin mė tė keq njė hipokrizi miqėsore.
Miku im ėshtė aq inteligjent sa tė kuptojė qė mua mė pėlqen gruaja e tij sensuale, por nga ana tjetėr mė njeh aq mirė sa e di qė unė kurrė s'do ta cėnoja as me majėn e thoit gruan e tij tėrheqėse. Kjo ėshtė njė e vėrtetė absolute, ndaj edhe miqėsia jonė suksesshėm u reziston tundimeve reciproke.
Edhe Klara shpesh pėrfshihet nga nivele tė larta adrenaline nėse gjatė seksbėrjes, para apo pas saj, ne do tė flasim pėr ciftin nė fjalė. Shpesh kur e shoh qė orgazma e saj vėshtirėsohet, mjafton tė pėrmend emrat e tyre dhe ajo tė arrijė nė qiellin e shtatė. Mė pas Klara mė rrėfen se emri i gruas sė mikut tim e exiton mė shumė. Unė i besoj edhe pse e di qė ajo gėnjen.A do tė ndryshonte gjė po tė mos i besoja?

A ju ka qėlluar t'ju vdesė ndonjė pjesėtar i familjes? Nėse po, besoj se e keni provuar atė ndjesinė e tė qėnurit nė qendėr tė vėmėndjes. Ju qėndroni i ulur nė njė kolltuk nė krye tė dhomės dhe pėr disa ditė rresht prisni ngushėllimet. Nė ditėt nė vazhdim ju e kuptoni qė vdekja ėshtė njė dukuri tepėr e rėndomtė qė me kalimin e ditėve e humbet solemnitetin dhe rėndėsinė e vet. Megjithatė jeni i detyruar tė shihni shprehje tė larmishme tė hipokrizisė, sidomos nė darkėn e pėrmotėshme, ku njerėzit bisedojnė pėr gjithshka, pėr pronat, pėr seksin, pėr makinėn e re tė fqinjit, pėr cdo gjė vec vdekjes dhe tė vdekurit. Ti ngre gotėn e rakisė, por lotėt nuk tė lėnė tė gėlltitesh, ndėrsa fare pranė teje, diku pėrballė, njė farė kushuriri yt shqyen i ekzaltuar mishrat e ngrohta dhe byrekun tradicional, pa harruar qė herė pas here tė gromėsijė i kėnaqur. Ty tė vjen t'ia thyesh kokėn me ndonjė pjatė, por megjithatė i buzėqesh i pėrmbajtur dhe i sjellshėm, madje nė njė moment zemėrgjerėsie i ofron edhe njė kruajtėse (tė papėrdorur) dhėmbėsh. Mė pas sytė e tu ngulen mbi shpatullat e zeshkėta tė njė kushėrirės tėnde tė largėt (nga ato qė i afron vetėm rasti i vdekjes) qė po flirton nė atė cast me kunatin e saj tė pasur dhe injorant nė qafėn e tė cilit rėndojnė ca varėse tė trasha floriri. Kushėrirės tėnde sigurisht qė i pėlqejnė florinjtė dhe florimbajtėsit. S'do tė ishte keq nė ndonjė rast tjetėr t'ia puthje shpatullat e rreshkura nga dielli i beharit. Ndoshta edhe asaj do t'i pėlqente. Ku i dihet? Ndoshta nuk jeni edhe aq kushurinj sa thonė...

Vazhdimisht shoh nė ėndėrr njė ajsberg gri. Aq shpesh sa qė edhe kur zgjohem mė duket se mund tė pėrplasem me tė. Njė ajsberg gri qė nuk lundron ujėrave tė ftohta tė Veriut, por qė si njė orendi e domosdoshme e tė pėrditshmes mė del pėrpara nė rrugė, nė shtrat, nė dhomė, nė banjė, kur flas nė telefon, kur paguaj qiranė, kur ndaloj makinėn pėr ta furnizuar me karburant, kur shikoj sutienat e Klarės apo sqetullat e dirsura tė njė plazhisteje adoleshente, kur lexoj ditarin tim, kur vė lule mbi varrin e tim eti...
Njė masė e akullt gri, ndoshta prej eteri qė pėrshkon gjithshka dhe pėrshkohet prej gjithshkaje. Njė masė qė po mė bėn gri cdo ditė e mė shumė. Hi dhe thinja...
Diku kam lexuar pėr lindjen e njė foshnje tė thinjur. E besoj. E pse tė mos e besoj?
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:29 pm

E PAPERBALLUESHMJA

Ti je nė atė moshė qė ėndėrrojnė djemtė e rinj dhe qė adhurojnė pleqtė, nė atė moshė kur s'tė shqetėson mė rruga e bėrė, por ajo pjesė e vogėl rruge qė tė ka mbetur pėr tė pėrshkuar deri atje ku mbarojnė tė gjitha udhėt, rrugėt, rrugicat, monopatet dhe autostradat e jetės.
Deri atje ku s'ka mė as rrugė, as udhėtarė, as zhurma hapash e as semaforė. Deri atje ku s'ka lule tė bukura shumėngjyrėshe nga ato qė tė dhuronin vite mė parė mes puthjeve dhe lotėve tė dashurisė ata qė t'u pėrgjėruan aq shumė, ata qė "nuk mund tė jetonin pa ty".
Deri atje ku ka vec rrėnjė tė forta shkurresh, bimėsh apo edhe lule erėshumė tė hedhura mbi muret e drunjtė tė banesės tėnde tė fundit, e vetmja pronė ekskluzivisht e jotja-dhuratė parikthim e mėmės Natyrė.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:30 pm

Je pesėdhjetėvjecare.

Ti tmerrohesh kur con ndėrmėnd kėto gjėra kaq fiziologjike. Ngrihesh rrėmbimthi nga shtrati i ngrohtė, vrapon drejt dritares, hap perdet e mėndafshta dhe hedh vėshtrimin mbi rrugėn qė shtrihet nėn dritaret e tua, e qetė dhe e bindur ndaj hapave indiferentė tė kalimtarėve dhe rrotave mizore tė makinave qė me uturrimėn e tyre e prishin kėtė mėngjez tė paqtė e tė kthjellėt.
Me njė dashuri qė as vetė nuk e di se nga tė vjen, vėshtrimi yt pėrkėdhel pemėt, kalimtarėt, ca pellgje tė ndyra uji qė pasqyrojnė aq gjallėrisht rrezet e diellit, shtėpitė pėrballė me tjegullat e sapolyera nga ndonjė merakli, tymin qė del nga oxhaku i vjetėr i furrės, ndoshta gjėja mė e lashtė e qytetit tėnd tė vogėl tė harruar nė cepin e grisur tė hartės.
Pastaj ti pasi largohesh nga dritarja duke lėnė mbi xhamin e ftohtė avujt e frymės tėnde dhe shenjėn e hundės, rend drejt pasqyrės.
Ke shumė kohė qė s'e ke parė veten ashtu sic je tani, lakuriq, me flokė tė shperndarė mbi supet e tulta, me gjinjtė e fryrė tė varur mbi barkun e dhjamosur e plot rrudha qė tė rėndon aq shėmtuar mbi seksin qė pothuajse ėshtė fshehur plotėsisht mes tulit tė kofshėve tė trasha ku ca varice kanė nisur tė shfaqen si ca xhunga tė errėta e tė forta, tė vetmet gjėra tė forta nė atė trup.
Pamja qė pasqyra tė dhuron natyrisht ėshtė e shėmtuar dhe aspak inkurajuese. Sepse ti thjeshtė harrove qė mėnyra mė e keqe pėr tė filluar njė ditė tė re tė jetės nė moshėn tėnde ėshtė tė parėt e vetvetes lakuriq nė pasqyrė.
Largohesh me tė shpejtė nga pasqyra fatale dhe hyn nė banjė enkas pėr njė dush tė ngrohtė. Mes avujve tė kėndshėm format e trupit sikur zėnė tė pėrmirėsohen disi nga pamja e tyre e mjerė. Ndjehesh pak mė e lehtėsuar e nis e kėndon nėn zė njė kėngė sė cilės i mban mend vetėm refrenin. Natyrisht ky lloj lehtėsimi tė zhduket me t'u zhdukur edhe avujt e ngrohtė. Me peshqirin krahėve futesh pėrsėri nė dhomėn e gjumit dhe , pasi hap njėrin nga sirtarėt e komosė luksoze, nis e nxjerr ndėrresat e pastra kundėrmuese.
Tmerrohesh nga forma idiote e mbathjeve, tė denja pėr njė shtatėdhjetėvjecare invalide dhe nga sutienat tepėr tė mėdha qė kur i vesh tė mbulojnė ushtarakisht tėrė gjoksin dhe gjysmėn e kurrizit, pasi sigurisht, barkun e fryrė dhe pjesėn tjetėr tė vitheve, deri lart afėr sutienave, ta mbulojnė mbathjet gjigande.
"O Zot, c'janė kėto qė vesh?", mendon e pėrfshirė nga njė ngėrc i pazakontė. Zhvishesh pėrsėri dhe nis e kėrkon mė kot, nė fillim ngadalė e mė pas me rrėmbim, mes ndėrresave qė i hedh tėrė nerva sa majtas djathtas mbi krevatin e pafajshėm e akoma tė pėrgjumur.
Kėrkon dicka tė bukur, dicka mė tėrheqėse, mė seksi. Fatkeqe ulesh nė buzė tė krevatit dhe nis e mendohesh ashtu sic mendohen dyzetvjecaret me tėrė forcėn e logjikės e tė mėkatit tė shkrira nė njė tė vetme nė atė qė jemi mėsuar ta quajmė pėrvoja e tė dyzetave.
Pėrpiqesh tė sjellėsh ndėr mend herėn e fundi tė seksbėrjes. Ajo kish ndodhur vite mė parė, pak kohė para se yt shoq t'i linte lamtumirėn kėsaj bote me dėshirėn e tij, aq normale pėr njė piktor tė talentuar e tė censuruar sic kish qenė ai. Kishe qarė hidhurazi pėr ikjen e tij pa kthim. Mė vonė lotėt t'i kish zėvėndėsuar njė lloj trishtimi qė niste poshtė, diku nė qendėr tė qėnjes tėnde, vazhdonte mė lart drejt gjinjve dhe zemrės nė formė tė njė shtrėngimi qė qetėsohej disi vec nga tė pėrqafuarit e jastėkut netėve tė pafundme mes vetmisė, pėr t'u vendosur pėrfundimisht lart, nė fytyrėn tėnde, mė saktė, nė kėndet e syve, nė trajtė tė njė mallėngjimi tė ngurosur qė iu kish dhėnė syve pamje mė fisnike e mė tė qetė.
Nė vitet qė pasuan ti jetove njė lloj virgjėrie, njė lloj agjėrimi, e mbyllur nė vetvete si njė molusk i harruar diku rrėzė njė shkėmbi ku prej kohėsh nuk pėrplasen mė valėt e detit, ku prej kohėsh nuk ulet ndonjė cift dashnorėsh qė mes casteve erotike gjen kohė edhe pėr tė mbledhur guacka qė mė pas do tė zbukurojnė hijshėm qafėn dhe gjinjtė e vajzės...
Mendueshėm ecėn mbi tapetin e qėndisur ironikisht me figurėn e dy trupave joshės tė mbėrthyer nė agoninė e epshit. Hedh ca konjak mbi gotėn e kristaltė dhe pasi ndez njė cigare afrohesh pėrsėri pranė dritares. E hap atė, por e mbyll menjėherė e besdisur nga rryma e ftohtė e ajrit tė mėngjezit dhe nga ulurimat e shitėsit tė zarzavateve pėrballė qė njofton kalimtarėt se sot, pikėrisht sot, kastravecat shiten mė lirė se bananet.
"Idioti!", thua me vete dhe lėshohesh mbi njėrin nga kolltukėt e ultė qė prej kohėsh nuk janė fundosur nėn peshėn e ndonjė vizitori.
Prej kohėsh s'tė dhurojnė mė lule, prej shumė kohėsh s'ke marrė letra dashurie. Prej vitesh telefoni yt hesht si njė gėrmuq i zi qė ashtu i pa zė e shton edhe mė shumė shėmtimin e tij.
Hedh pėrsėri konjak nė gotėn e boshatisur e pėrhumbur e tėra nė shkretaninė e kujtimeve nė pėrpjekje pėr tė gjetur ndonjė oaz ku shpirti yt tė shijojė pak, vec pak jetė. Thith tėrė afsh cigaren tymi i sė cilės krijon aq magjishėm rreth teje rrathė tė mrekullueshėm qė herė ngjajnė me oaze tė kristaltė e herė me pellgje tė ndotur ku megjithatė rrezet e diellit pasqyrohen me tė njėjtėn bukuri dhe forcė pa u ndotur nga pisllėku i kristaltė qė buron prej tyre.
Bėn ca hapa nėpėr dhomė dhe ndalon para njė etazheri tė vogėl-varrezė e shumė albumeve, fotografish, letrash, suveniresh, poezish e pikturash qė pluhuri i kohės i ka mbuluar si tė donte tė sigurohej, si tė donte tė vėrtetonte qė vendi mė i pėrshtatshėm pėr tė hedhur velin e tij tė trishtuar janė ato gjėra tė vogla qė na lidhin me tė kaluarėn, me kėtė gjethe tė verdhė, shpesh edhe tė vyshkur, ku cizmja e pamėshirėshme e tė nesėrmes pėrpiqet tė mos shkelė me hapin e saj tė verbėr.
Merr njėrin nga albumet, por nuk e hap, thjeshtė i heq pluhurin dhe e vė pėrsėri nė vendin e tij. Pastaj dora jote drejtohet pėr nga dosja e vjetėr e lėkurtė brenda sė cilės ti ke konservuar letrat e dashurisė dhe tė urrejtjes qė atėhere kur ishe njė adoleshente e shpenguar dhe tekanjoze. E hedh edhe atė mbi shtrat dhe pasi mbush pėrsėri me konjak gotėn e boshatisur lėshohesh shkujdesur mbi krevatin dopjo, relike e gjymtuar nė "dopjollėkun" e saj, dėshmitar memec i sa e sa psherėtimave tė zhdukura thellė netėve pa emėr, netėve me emėr qė aq mizorisht trokasin nė skutat mė tė errėta tė kujtesės si tė duan tė tė zgjojnė nga letargjia e tejzgjatur.
Nis e shfleton letrat e vjetra, disi tė zverdhura nga kalimi i viteve dhe nga leximi i shpeshtė, argėtim prej kohėsh i lėnė pasdore... pothuajse nė harresė. Kėnaqesh, qesh, buzėqesh, nevrikosesh e mbledh buzėt me pėrcmim. Megjithatė buzėqesh pėrsėri e kėnaqur, jeton ca caste lumturinė e dikurshme, vetja te duket papritmas ashtu sic shkruhet nė ato letra, "ėngjėll naiv qė rrezaton bukuri dhe ciltėrsi", "femra mė sexy qė kam njohur me njė trup qė edhe mė impotentin do ta bėnte baba tė lumtur binjakėsh".
Dikush tjeter, ndoshta yt shoq, shkruan se gjoksi yt ėshtė krijuar pėr tė qenė pėrjetė i zbukuar nėn dritėn e zbehtė tė hėnės...
Por pėr fat tė keq, nė fund tė cdo letre, pranė fjalėve tė zakonshme "tė dua shumė" ose "i yti pėrjetė", ndodhej tragjikisht edhe data e tė shkruarit tė saj, ca numra ditėsh, muajsh e vitesh tė largėt, tė largėt, tė largėt, tė thinjur nė plakjen e tyre tė pakuptuar, tė braktisur keqazi nė verbėrinė dhe nė invaliditetin e tyre tė pariparueshėm.
Ndjehesh pėrsėri e mjerė dhe fatkeqe. I flak tutje letrat vrastare dhe aspak ngushėlluese qė ashtu tė hedhura nė zemrim e sipėr e shtojnė edhe mė shumė pikėllimin nė shoqėrinė e tyre me ndėrresat e tmerrshme qė akoma vrasin me praninė e tyre elokuente.
Do tė bėje mirė tė ngriheshe nga shtrati e tė vije ndonjė cd qė do tė mbushte dhomėn me tinguj tė kėndshėm. Sepse ti ke nevojė pėr pak muzikė nė vetminė tėnde prozaike, mes qetėsisė sė gurtė tė mureve tė apartamentit tėnd qė bėhet mė e thellė nga prania e ftohtė e oxhakut tė mermertė ku prej kohėsh nuk ndizet mė zjarr, ku prej kohėsh askush nuk luan urėt e zjarrit netėve tė gjata tė dimrit.
Tinguj ala Shostakovic do tė pėrplasen pas kėsaj hapėsire ajri, letrash, mbathjesh dhe orendish tė destinuara pėr vetmi dhe papritur ti ndjen njė nevojė tė papėrballueshme pėr tė qenė heroina sentimentale e dikujt qė tė dėrgon mijra lule tė freskėta, e dikujt qė tė shkruan letra tė pafundme dashurie e nė rastin mė tė keq e dikujt qė pret cdo natė nėn dritaren tėnde mes pikėllimit qė i fal shiu i ftohtė dhe mungesa e krijesės tėnde pas xhamit tė avullt...
Rrotullohesh me krahėt hapur, si njė flutur rreth llambės qė shpejt do tė fiket dhe zėri yt i shėmtuar e aspak melodioz pėrpiqet tė bėjė pak vend midis notave tė harmonishme. Kėndon dhe vallėzon si dikur, e kėnaqur dhe e qeshur. Pas pak melodia mbaron, por ti nxiton dhe e kthen pėrsėri diskun nė kėtė vals marramendės. Pėrjeton pėrsėri caste tė harruara.
E lodhur nga kėnaqėsia pėrplasesh mbi kanape dhe qesh e qesh me zė tė lartė, ashtu sic ėshtė e natyrshme tė qeshin vetėm virgjėreshat tek ndjejnė t'u afrohet cvirgjėrimi i aqpritur.
Pėrsėri nevoja e papėrballueshme tė shfaqet nė trajtė tė njė dėshire pėr tė dashuruar dikė (njėsoj do tė tė kėnaqte edhe dėshira pėr tė tradhėtuar dikė).
Ngrihesh, vishesh dhe del jashtė nė rrugėn zhurmėplotė ku askush nuk di gjė pėr atė, tė papėrballueshmen tėnde. Pasi pėrshėndet idiotin e zarzavateve, drejtohesh pėr nga qendra e qytetthit, atje ku kryqėzohen tė gjitha rrugėt, bulevardet dhe kanalet e ujrave tė zeza, atje ku kalojnė cdo ditė njerėzit,i diotėt dhe tė cmėndurit, nė njė ritual tė pėrbashkėt hapash qė nxitojnė vetėm drejt qėndrės. "Tė arrijmė nė qendėr, pastaj le tė bėhet c'tė bėhet!", duket sikur thonė hapat e tyre. Sepse ti ke kuptuar dicka mbi hapat qekur ishe e aq vockėl sa ngatėrroheshe mes kėmbėve tė kalimtarėve: hapat qė drejtohen pėr nga qendra janė tė shpejtė e tė sigurtė; ata qė kthehen-tė ngathėt e tė lodhur, disi tė zhgėnjyer nga shpejtėsia e tyre e pakuptimtė.
Njė pasiguri tė shoqėron nė tė ecurėn tėnde, edhe pse natyrisht po shkon drejt qendrės. Pėrplasesh me njė djalosh qė dikė pėrshėndet me gishtin e mesit, ngatėrrohesh mes njė grupi nxėnėsish qė godasin njėri tjetrin me cantat e zbukuruara me vizatime origjinale qė s'mund t'i gjesh as nė nevojtoret e burgut, dikush tė godet me bėrryl e pasi tė vėshtron nė gjinjtė e mėdhenj tė thotė "mė fal". Ti natyrisht dėshiron qė pėrplasja tė kish zgjatur ca mė shumė, po ashtu edhe pardoni i tij e aq mė tepėr vėshtrimi i tij ngulmues mbi gjinjtė qė askush vec teje nuk e di se sa tė varur janė.
Kthen kokėn pas me shpresė se mos vallė dicka e re mund tė lindė nga ai brryl,por brryli tashmė ėshtė i sigurtė nėn krahun e ngrohtė tė njė kacurrelseje qė hargaliset nga lumturia dhe idiotėsia qė i fal brryli nė fjalė.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Nimfa prej Wed Dec 10, 2008 7:30 pm

Ndalon hapat para njė dyqani lulesh, afron kokėn pas xhamit e pėrhumbur nė larminė e tyre. Nga brenda njė bukuroshe tė fton me njė lėvizje tė sprovuar tė dorės. Hyn dhe shėtit nė pavionin e gjėrė ku disa cifte dhe disa tė rinj pėrpiqen tė zgjedhin dicka tė vecantė nė atė lėndinė shumėngjyrėshe lulesh tė transferuar mes komoditetit tė xhamtė tė pavionit.Ty s'tė shqetėson fakti qė je vetėm, sepse zakonisht lulet blihen vetėm. Ja, edhe kjo vajzė pranė teje ėshtė vetėm, por me siguri ajo e di fare mirė se ku do t'i adresojė ato lule. Ndoshta tek ndonjė djalė i bukur si ajo, ndoshta tek ndonjė burrė i martuar, ndoshta tek i dashuri i saj sakat, ndoshta...me mijėra ndoshta. Apo ky djaloshi tjetėr qė duke u menduar nuk harron tė hajė edhe thonjtė, njė mėnyrė efikase tė menduari mes dilemės sė zgjedhjes.Ndoshta pėr njė vajzė, pėr njė grua apo pėr njė varr.
Njė gjė ėshtė e sigurtė. Askush nė tėrė botėn nuk po blen njė lule pėr ty nė kėtė cast. Ky mendim tė tmerron dhe instiktivisht rrėmben njė buqetė tė bukur, paguan dhe largohesh pa vėnė re buzėqeshjen e shtirė tė shiteses.
Sapo del nė rrugė e ndjen qė nevoja e papėrballueshme ka nisur tė tė japė njė kėnaqėsi tė vecantė qė ti e shpreh duke u ndalur herė pas here pėr tė shijuar bukurinė e luleve dhe aromėn e tyre tė vecantė. Nga turbullimi jetėdhėnės i castit nuk sheh rrugėn dhe pėrplasesh mbi njė karrocė invalidi ku qėndron njė i verbėr, i parruajtur e i palarė qė buzėqesh i lumturuar nėn joshjen e ngrohtė qė i fal prania e trupit tėnd mbi tė tijin.
I kėrkon tė falur dhe pasi ai tė pėrgjigjet: "S'ka gjė bukuroshe!", ti mendon qė i verbėri nuk kish qenė edhe aq pa gusto.
Dita ėshtė e bukur dhe tashmė dielli jo vetėm shndrin, por edhe ngroh qytetin e mbėrdhirė nga dimri dhe tė qėnurit nė cepin verilindor tė hartės. Hapat drejtohen pėr nga parku i vogėl plot shelgje lotonjės, aq tė gjelbėr dhe romantikė nė lotimin e tyre qė mbulonte kėndshėm rrugicėzat e parkut tė zbukuruara me ca mozaikė abstraktė e tė pakuptimtė, ide e ndonjė arkitekti pijanec pak caste pasi kish pėshtyrė nė fytyrėn e dikujt nė zėnkė e sipėr. Kėtė ide ta pėrforcon edhe prania e ca pllakave "Mos pėshtyni nė tokė!" qė arkitekti e kish parė tė arėsyeshme t'i vendoste pikėrisht nėn hapat dhe pėshtymat e kalimtarėve.
Ulesh mbi njėrin nga stolat. Ndez njė cigare dhe pas pak e kupton qė nė atė mori stolash vetėm ai ku je ulur ti nuk ėshtė dėshmitar casti i njė puthjeje, pėrqafimi, tė paktėn i njė zėri tė ngrohtė apo i njė pėshpėrime drithėronjėse.
Nė stolin pėrballė njė cift ka ngrirė nė njė pėrqafim nga ata tė pėrjetshmit e tė pavdekshmit qė ti nga pėrvoja e di qė nuk zgjasin edhe aq shumė sa thuhet nėpėr romanet e Mopasanit. Deri sot nė mėngjez ti pothuajse kishe harruar qė nė botė vec rrugėve, plehrave dhe gazetave ekzistonin edhe pėrqafimet qė herė me magjinė e kontaktit e herė me ftohtėsinė e neveritshme tė gjarpėrit tė pėrfshinin gjithė jetės mes njė marramendjeje qė, edhe nėse nuk tė lumturonte, tė dhuronte ndjenjėn e tė qėnurit ndryshe nga c'kishe qenė njė cast mė parė, ndjenjė qė njerėzit gabimisht janė mėsuar ta kėrkojnė pikėrisht atje ku s'ėshtė, brenda kornizave tė gėnjeshtėrta tė moralit e nderit kolektiv.
Mė nė fund pėrqafimi pėrballė ka mbaruar. Madje me sukses tė plotė. Kėtė ti e kupton nė shkėlqimin lapanjoz e tė pėrulur tė vėshtrimit tė djaloshit mbi buzėt e fryra tė fatlumes qė me duart e dridhura pėrpiqet tė rregullojė flokėt e cmėndur.
Do tė dėshiroje shumė qė edhe ti tė kishe nevojė tė rregulloje flokėt qė si pėr inat tė dėshirės sė papėrballueshme qėndrojnė mbi kokėn tėnde aq tė sistemuar e tė qetė, pasojė kjo e shoqėrisė sė tejzgjatur me krėhėrin e fildishtė nėn vėshtrimin mizor tė pasqyrės. Ndėrmėnd tė vjen shprehja e njė poeti sipas tė cilit krehėri mė i mirė pėr flokėt e njė vashe janė gishtėrinjtė e tė dashurit tė saj.
Sa e sa gjėra tė kėndėshme mund tė dhurojnė gishtėrinjtė! Mund tė tė pėrkėdhelin lehtė gushėn dhe gjinjtė e ndjeshėm, mund tė tė ushqejnė aq bukur mėngjezin mbi shtratin e ngrohtė, mund tė tė lumturojnė, ndėrsa ti lėpin prej tyre mjaltin e ėmbėl qė derdhet ngadalė buzėve tė tua.
Fundja gishtėrinjtė mund tė shkruanin njė letėr drithėronjėse e pėrvėluese si puthja.
Pėrsėri letra. Letra aq tė pranishme me mungesėn e tyre. S'do tė bėje keq tė nxirrje nga canta e vogėl njė laps dhe njė copė letėr tė bardhė qė patjetėr duhet tė cvirgjėrohet nga rreshtat e pamėshirshėm nė bardhėsinė e saj.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: PROZE- nga autore te ndryshem.

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi