VETĖM DHĖNDUERVE U KĖNDOJMĖ PĖR SĖ GJALLI

Shko poshtė

VETĖM DHĖNDUERVE U KĖNDOJMĖ PĖR SĖ GJALLI

Mesazh  shaban cakolli prej Sat Dec 06, 2008 10:48 pm

Koment

VETĖM DHĖNDURĖT KĖNDOHEN PĖR SĖ GJALLI

Gjatė karrierės sime si kėngėtar krijues , mė ka rėnė qė tė pėrballem me lloj – lloj njerėzish tė mentaliteteve tė ndryshme . Dihet se shijet dhe kėrkesat e njerėzve ndaj kėngės dhe muzikės janė tė ndryshme, ashtu siē janė edhe zhanret e muzikės tė ndryshme.

Nė opusin tim krijues nė zhanrin e muzikės popullore, sidomos tė asaj rapsodike dhe lirike, mė se 70% tė kėngėve tė mia , i takojnė ngjarjeve historike, trimave legjendarė, heronjve, dėshmorėve dhe figurave mė tė ndritura tė kombit tonė , gjithandej trojeve etnike shqiptare. Kėto kėngė mė bėjnė tė jam krenar dhe t’i kėndoj me gjithė frymėn e shpirtit qė kam.

Mirėpo, jo rrallė herė , mė ka rastisur qė tė zhvilloj dialogje tė pa kėndshme me njerėz qė kanė ambicie tė njė mentaliteti tė sėmurė nga lashtėsia dhe primitivizmi i trashėguar ndėr shekuj . Njerėzit e vuajtur nga njė mentalitet i tillė, do tė dėshironin qė edhe atyre tė iu thuren kėngė dhe tė kėndohen pėr sė gjalli, pa e bėrė asnjė hap nė tė mirė tė popullit, kombit dhe atdheut!

Njerėzit e njė mentaliteti tė kėtillė (pa asnjė meritė), do tė ėndėrronin qė tė futen nė analet e historisė sė kėngės shqiptare, nė historinė kombėtare dhe tė rreshtohen me elitėn e trimave tė atdheut! Ata, do tė donin qė kėngėt e tyre , tė jehojnė fuqishėm nėpėr tregje, vetura, koncerte, e sidomos nėpėr odat e burrave, ku do tė pėrcilleshin vazhdimisht me rrebeshe rafalėsh nėpėr tavanet e odave dhe shtėpive tė huaja, nė mėnyrė qė edhe bota femėrore dhe fėmijėt, tė mėsonin e tė dėgjojnė pėr “trimėritė” dhe “burrėritė” e tyre!

Tė ushqyer nga njė mentalitet i kėtillė, shumė njerėz nė jetėn time mė kanė ndalur rrugėve dhe mė kanė kėrkuar qė t’ iu thuri dhe t’ iu kėndoj kėngė?!

Tė tillėt, me njė mllef dhe nervozė tė pa matur , mė drejtohen kėshtu:

“More, ti, krejt dynjasė ju kėndove dhe i qite nė kėngė, vetėm mua jo?!”

Pėrpjekjet e mia, pėr t’ i bindur se kėnga nuk mund t’ i kushtohet secilit njeri, asnjėherė nuk kanė qenė bindėse dhe tė suksesshme !

Pėrveē atyre, tė cilėt mė drejtohen drejtpėrsėdrejti me kėrkesa pėr t’ iu kushtuar dhe kėnduar kėngė personalisht atyre, ėshtė edhe njė grup tjetėr individėsh qė janė simpatizantė tė sėmurė ndaj liderėve tė tyre politik dhe tė tillėt janė edhe mė agresiv se sa ata tė parėt, nga se ata dinė tė shprehin kėrkesat e tyre edhe me fjalė e tone kėrcėnuese!

Po e marr shembull njė rast shumė tė freskėt, i cili mė ndodhi kėto ditė , mu nė sheshin e qytetit tim:

Duke shėtitur nėpėr sheshin e qytetit sė bashku me njė mik timin, pa pritur mė doli pėrpara njė njeri bukur i moshuar, i veshur pedant e me kravatė, qė nė shikim tė parė dukej tė jetė ndonjė intelektual i ngritur! U ndal mu pėrpara meje dhe mė pėrshėndeti, duke mė pyetur:” A je ti, Demir Krasniqi?”

Unė, iu pėrgjigja me urtėsi dhe modesti: “Po , vet unė jam Demir Krasniqi, por Ju kėrkoj falje, nga se Juve nuk po ju njoh !”

Kalimtari i pispillosur deri nė kokė, ma ktheu me njė buzėqeshje ironike:

“Po, po . Ju kėngėtarėt nuk e njihni askėnd, pos vetės ! Por, unė jam njė zyrtar i lartė i drejtėsisė, i cili ju adhuroj dhe me kėngėt tuaja, jam rritur! Por tash, kam fillua tė ta marr inati, nga se krejt kėngėtarėt e regjioneve tjera, po ju kushtojnė kėngė dhe po i kėndojnė liderėt e vet tė gjallė, kurse Ti, pėr krejt dynjanė ke krijuar kėngė, vetėm pėr liderėt e gjallė tė Anamoravės, jo! E pėr kėtė , tė ndala qė tė tregoj se nuk e ke mirė, nga se unė jam njė jurist me fakultet dhe ne kemi nevojė qė t’ iu kėndojmė liderėve tanė politik sa janė tė gjallė, se kur tė vdesin, nuk mund t’ i dėgjojnė kėngėt e veta!”

Sjellja e kėtillė e kėtij juristi, mė habiti dhe mė shokoi ! Pasi mė nxori nga takti, mė detyroi qė t’ ia them edhe unė , dy – tri fjalė:

“Mė vjen keq, zotėri jurist, qė Ju , nuk po e ditkeni se nga ana juridike ėshtė vepėr e rėndė penale, qė t’ i kėndosh kėngė njeriut pėr sė gjalli, pa marrė para sysh se pėr kėnd ėshtė fjala!

E dyta: - Nė traditat dhe zakonet tona popullore, vetėm dhėndurėve iu kėndohen kėngė pėr sė gjalli, e askujt tjetėr!

Vajzat , iu kėndojnė kėngė me defe – dhėndurėve, nja tri ditė para se tė martohet, me qėllim qė t’ ia lavdėrojnė nusen, t’ a trimėrojnė atė, pėr t’ ia hequr tremėn dhe frikėn para se tė hyjė dhėndėr, nga se nė kohėrat mė tė vjetra djemtė e ri martoheshin me vajzat qė ua caktonin prindėrit, pa u pa kurrė me to , deri nė natėn e martesės, andaj edhe kishin frikė shumė nė natėn e parė tė martesės!

Ndėrsa, sa iu pėrket liderėve tanė tė gjallė, nuk mendoj se ka nevojė qė t’ ua heqim tremėn me kėngė, pėr t’ u marrė me politikė dhe pėr ta drejtuar popullin nė rrugė tė drejtė e tė mbarė!”

Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: VETĖM DHĖNDUERVE U KĖNDOJMĖ PĖR SĖ GJALLI

Mesazh  Orfe prej Sat Dec 06, 2008 11:42 pm

shaban cakolli shkruajti:Koment

VETĖM DHĖNDURĖT KĖNDOHEN PĖR SĖ GJALLI

Gjatė karrierės sime si kėngėtar krijues , mė ka rėnė qė tė pėrballem me lloj – lloj njerėzish tė mentaliteteve tė ndryshme . Dihet se shijet dhe kėrkesat e njerėzve ndaj kėngės dhe muzikės janė tė ndryshme, ashtu siē janė edhe zhanret e muzikės tė ndryshme.

Nė opusin tim krijues nė zhanrin e muzikės popullore, sidomos tė asaj rapsodike dhe lirike, mė se 70% tė kėngėve tė mia , i takojnė ngjarjeve historike, trimave legjendarė, heronjve, dėshmorėve dhe figurave mė tė ndritura tė kombit tonė , gjithandej trojeve etnike shqiptare. Kėto kėngė mė bėjnė tė jam krenar dhe t’i kėndoj me gjithė frymėn e shpirtit qė kam.

Mirėpo, jo rrallė herė , mė ka rastisur qė tė zhvilloj dialogje tė pa kėndshme me njerėz qė kanė ambicie tė njė mentaliteti tė sėmurė nga lashtėsia dhe primitivizmi i trashėguar ndėr shekuj . Njerėzit e vuajtur nga njė mentalitet i tillė, do tė dėshironin qė edhe atyre tė iu thuren kėngė dhe tė kėndohen pėr sė gjalli, pa e bėrė asnjė hap nė tė mirė tė popullit, kombit dhe atdheut!

Njerėzit e njė mentaliteti tė kėtillė (pa asnjė meritė), do tė ėndėrronin qė tė futen nė analet e historisė sė kėngės shqiptare, nė historinė kombėtare dhe tė rreshtohen me elitėn e trimave tė atdheut! Ata, do tė donin qė kėngėt e tyre , tė jehojnė fuqishėm nėpėr tregje, vetura, koncerte, e sidomos nėpėr odat e burrave, ku do tė pėrcilleshin vazhdimisht me rrebeshe rafalėsh nėpėr tavanet e odave dhe shtėpive tė huaja, nė mėnyrė qė edhe bota femėrore dhe fėmijėt, tė mėsonin e tė dėgjojnė pėr “trimėritė” dhe “burrėritė” e tyre!

Tė ushqyer nga njė mentalitet i kėtillė, shumė njerėz nė jetėn time mė kanė ndalur rrugėve dhe mė kanė kėrkuar qė t’ iu thuri dhe t’ iu kėndoj kėngė?!

Tė tillėt, me njė mllef dhe nervozė tė pa matur , mė drejtohen kėshtu:

“More, ti, krejt dynjasė ju kėndove dhe i qite nė kėngė, vetėm mua jo?!”

Pėrpjekjet e mia, pėr t’ i bindur se kėnga nuk mund t’ i kushtohet secilit njeri, asnjėherė nuk kanė qenė bindėse dhe tė suksesshme !

Pėrveē atyre, tė cilėt mė drejtohen drejtpėrsėdrejti me kėrkesa pėr t’ iu kushtuar dhe kėnduar kėngė personalisht atyre, ėshtė edhe njė grup tjetėr individėsh qė janė simpatizantė tė sėmurė ndaj liderėve tė tyre politik dhe tė tillėt janė edhe mė agresiv se sa ata tė parėt, nga se ata dinė tė shprehin kėrkesat e tyre edhe me fjalė e tone kėrcėnuese!

Po e marr shembull njė rast shumė tė freskėt, i cili mė ndodhi kėto ditė , mu nė sheshin e qytetit tim:

Duke shėtitur nėpėr sheshin e qytetit sė bashku me njė mik timin, pa pritur mė doli pėrpara njė njeri bukur i moshuar, i veshur pedant e me kravatė, qė nė shikim tė parė dukej tė jetė ndonjė intelektual i ngritur! U ndal mu pėrpara meje dhe mė pėrshėndeti, duke mė pyetur:” A je ti, Demir Krasniqi?”

Unė, iu pėrgjigja me urtėsi dhe modesti: “Po , vet unė jam Demir Krasniqi, por Ju kėrkoj falje, nga se Juve nuk po ju njoh !”

Kalimtari i pispillosur deri nė kokė, ma ktheu me njė buzėqeshje ironike:

“Po, po . Ju kėngėtarėt nuk e njihni askėnd, pos vetės ! Por, unė jam njė zyrtar i lartė i drejtėsisė, i cili ju adhuroj dhe me kėngėt tuaja, jam rritur! Por tash, kam fillua tė ta marr inati, nga se krejt kėngėtarėt e regjioneve tjera, po ju kushtojnė kėngė dhe po i kėndojnė liderėt e vet tė gjallė, kurse Ti, pėr krejt dynjanė ke krijuar kėngė, vetėm pėr liderėt e gjallė tė Anamoravės, jo! E pėr kėtė , tė ndala qė tė tregoj se nuk e ke mirė, nga se unė jam njė jurist me fakultet dhe ne kemi nevojė qė t’ iu kėndojmė liderėve tanė politik sa janė tė gjallė, se kur tė vdesin, nuk mund t’ i dėgjojnė kėngėt e veta!”

Sjellja e kėtillė e kėtij juristi, mė habiti dhe mė shokoi ! Pasi mė nxori nga takti, mė detyroi qė t’ ia them edhe unė , dy – tri fjalė:

“Mė vjen keq, zotėri jurist, qė Ju , nuk po e ditkeni se nga ana juridike ėshtė vepėr e rėndė penale, qė t’ i kėndosh kėngė njeriut pėr sė gjalli, pa marrė para sysh se pėr kėnd ėshtė fjala!

E dyta: - Nė traditat dhe zakonet tona popullore, vetėm dhėndurėve iu kėndohen kėngė pėr sė gjalli, e askujt tjetėr!

Vajzat , iu kėndojnė kėngė me defe – dhėndurėve, nja tri ditė para se tė martohet, me qėllim qė t’ ia lavdėrojnė nusen, t’ a trimėrojnė atė, pėr t’ ia hequr tremėn dhe frikėn para se tė hyjė dhėndėr, nga se nė kohėrat mė tė vjetra djemtė e ri martoheshin me vajzat qė ua caktonin prindėrit, pa u pa kurrė me to , deri nė natėn e martesės, andaj edhe kishin frikė shumė nė natėn e parė tė martesės!

Ndėrsa, sa iu pėrket liderėve tanė tė gjallė, nuk mendoj se ka nevojė qė t’ ua heqim tremėn me kėngė, pėr t’ u marrė me politikė dhe pėr ta drejtuar popullin nė rrugė tė drejtė e tė mbarė!”

Demir KRASNIQI

i nderuari shaban cakolli a Demir Krasniqi... (sipas tė dhėnave tuaja) - njeriut qė meriton t'i kendohet kėnga (edhe sipas mendimit tė tij), mendoj se duhet ta dijmė hapur kush qenka ai jurist-lider hero, se pa e njohtė populli, nuk mund t'i kendohet kengė (bilse sot kur jemi tė lirė)
tadijmė kush ėshtė ai hero 'i harruar', se ka edhe kur dikush shpotitė, e provokime tė ndryshme... Besoj se nuk ka ēka fshehet pėr njė shqiptar, qė paska merituar tė mbetet nė kėngėn shqiptare (sipas tij)!

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi