poetja jonė Elinda Marku

Shko poshtė

poetja jonė Elinda Marku

Mesazh  shaban cakolli prej Tue Dec 09, 2008 3:47 pm

Shekullit tim

I lava rete gri
I bera te bardha
si carcafet e se dieles.
I thava rete gri,
te lara.

Une e dashura e shiut
qe para lindjes sime.
Nuk desha me shi!
Mesova si braktiset
dashuria e hershme
si ekzistenca ime.
...Te kam fyer qielli im!
...Te kam fyer ne maj!
...Te kam fyer se ...
te kam dashur
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poetja jonė Elinda Marku

Mesazh  shaban cakolli prej Tue Dec 09, 2008 3:48 pm

Humnera e trishtimit

Do te varem
ne humneren e pafuqise,
se bashkimit me ty.
Te jetoj pa ty.
Nuk mundem,Jo.
Fjalet e lamtumires,
do ti lidh litar
e do varem!
Syte e mij driteshkurter
qe u munden,
nga pamundesite e mundhme
jane te trishtushem
ne thellesi.
Do te varem
ne humneren...
e trishtimit tim.
Ne humneren e trishtimit tone
do te varem!
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poetja jonė Elinda Marku

Mesazh  shaban cakolli prej Tue Dec 09, 2008 3:48 pm

Pa korrigjime

Shkruaj legjenden e shekullit
te ardhshem.
Sajoj ishuj te bardhe
ne detin e zi.
Mbjell zogj ne kopeshtin
e fjales.
Kuptim te pakuptimte i
jap ndarjes.
Dhe i fshij te gjitha...
Filloj prape nga e para
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poetja jonė Elinda Marku

Mesazh  shaban cakolli prej Tue Dec 09, 2008 3:48 pm

Nenes


Teksa e percillnin
ne vendin e pakthyeshem
(Parajse qofte)
une qava
aq sa ndjeva se...
edhe shpresa vdes!
Shpresa ime shpresehumbur,
u ul buze varrit
ende bosh,
mua mu duk se
u hodh...
por ... ah por...!
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poetja jonė Elinda Marku

Mesazh  shaban cakolli prej Tue Dec 09, 2008 3:49 pm

Ngjyra e heshtjes

Me kot e kerkova
fatbardhesine,
ne ngjyren e bardhe
te reve te zeza.
Ne fleten e bardhe
te zizuar me heshtjen
Ne ngjyren e bardhe
te kuajve "fatndjelles"

e bardha qenkeka
shendruar ne korb,
kob!Keto poezi jane marre nga libri Struktura e Ferrit i poeteshes Elinda Marku
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poetja jonė Elinda Marku

Mesazh  Orfe prej Wed Dec 10, 2008 10:07 pm

Shekullit tim

I lava rete gri
I bera te bardha
si carcafet e se dieles.
I thava rete gri,
te lara.

Elinda Marku


Portreti poetik i femrės shqiptare, na ka munguar prore, pėr shumė arsyera, e ndėr mė kryesoret, derisot ishte mungesa e lirisė sė shqiptarit nė robėri shekullore, ku pėrkundėr mbijetesės nėpėr rrebeshet e ashpra qė i zunė frymėn vet frymėmarrjes natyrale, ku poetėt shqiptar, lėngonin pėr pakėz frymė pėr mushkėritė e pėlcitura nga tymosjet kanceroide politike - femra jonė poetike, as qė kishte as tė vetmen mundėsi krijuese, pėrveē pėrkundjes sė djepit shqiptar, me dhėmbin e ujkut nė kaptyll - roje mėsyshi nga orėt e liga tė kohės! E nė vend tė femres sonė krijuese poetike, derisot pothuajse kishim vetėm - femrėn krijuese tė fėmijve shqiptar, qė posa rriteshin - herreshin nga politikat e regjimeve vrastare!
Sot, pėrkundėr pėrkundjes sė djepit shqiptar, me ninullat fatkobe tė shkuara - femra jonė poetike shpėrthen me talentin e saj krijues, pėrkundėr kushteve e disfatave tė vėshtira, tė mos themi edhe disfata tė tmerrshme, ende tė ndryera nė shpirtin krijues, qė shpėrthejnė kudo nė atdhe e tretdhe, jovetėm si shprehje e thjeshtė e ndjenjave tė brendshme poetike - por edhe si vertikale tė fjalės krijuese, ndjenja origjinale nga gjaku i fjalės poetike shqiptare, nga geni i lashtė kumbues, me shpėrthime ndjenjash klithma origjinale, me metafora moderne, ku motivin e ngritin mbi nivelet e thjeshtėsisė, deri nė apokalipsa kulmore, tė poezisė botėrore - e tillė femrė jona krijuese ėshtė edhe Elinda Marku. Kėtė poeteshė shqiptare e kam hasur nėpėr shtypin shqiptar dhe elektronik, ku gjithnjė mė ka bėrė pėrshtypje, mėnyra e shprehjes si klithmė e fjalės poetike, anipse me njė narracion modern, qė ka krijuar individualitetin e saj krijues dhe i shprehim mirėnjohje dhe vrull krijues, qė gurra e saj poetike, nga frymėzimet e rastit - tė mos ndalet sė rrjedhuri dhe tė mbetet gurrė e pashterrshme krijuese, duke pasuruar poezinė shqiptare, aq sa na mungon femra poetike! Le tė jenė kėto fjalė nxitje, pėr shpėrthime tė reja poetike!

Nenes


Teksa e percillnin
ne vendin e pakthyeshem
(Parajse qofte)
une qava
aq sa ndjeva se...
edhe shpresa vdes!
Shpresa ime shpresehumbur,
u ul buze varrit
ende bosh,
mua mu duk se
u hodh...
por ... ah por...!

Elinda Marku

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poetja jonė Elinda Marku

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi