Fragmente nga 10 letra tė famshme dashurie:

Shko poshtė

Fragmente nga 10 letra tė famshme dashurie:

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 13, 2008 8:35 pm

Fragmente nga 10 letra tė famshme dashurie:Sigmund Freud i shkruan Martha Bernays

"Vogėlushja ime e dashur, e dija qė, vetėm kur tė ishe larg, do tė ndėrgjegjėsohesha pėr lumturinė time tė pamasė, dhe po aq, edhe pėr pėrmasėn e saktė tė asaj qė mė mungon...”

Gustave Flaubert i shkruan Louise Colet

"Dashuria, nė fund, nuk ėshtė kuriozitet superan, njė uri e panjohur qė tė shtyn nė stuhi me gjoksin e hapur dhe kokėn ulur."

Alfred De Musset i shkruan George Sand

"Nė ditėn kur tė lashė nė Venezia, ti m'u dorėzove njė ditė tė tėrė. Sot nisem pėrgjithmonė, dhe vetėm, pa njė mik, pa njė qen. Tė kėrkoj njė orė dhe njė puthje tė fundit."

James Joyce i shkruan Nora Barnacle Joyce

"Siē do tė jetė i gjatė udhėtimi i kthimit, do tė jetė edhe e mrekullueshme puthja jonė e parė. Mos qaj, e dashur, kur tė mė shohėsh. Dua t'i shoh sytė tu tė bukur dhe tė ndritshėm. Cila do tė jetė fjala e parė qė do tė mė thuash, kush e di? Tė mendoj gjithnjė. Kur shkoj nė shtrat nata ėshtė gjithnjė njė lloj torture pėr mua... Jepmu mua, e gjitha, e gjitha kur tė shihemi. E gjitha ėshtė e shenjtė, fshehur pėr tė tjerėt, duhet tė ma ofrosh lirshėm. Dua tė jem zot i trupit dhe shpirtit tėnd..."

Lord Byron i shkruan Teresa Guiccioli

"Nė atė fjalė, tė bukur nė tė gjithė botėn, por akoma mė tė bukur nė tėnden - Amor mio - ėshtė kuptimi i qenies sime tani e pėrjetė..."

John Keats i shkruan Fanny Brawne

"Nuk dua tė shoh asgjė tjetėr pos Kėnaqėsisė nė sytė e tu, Dashurisė mbi buzėn tėnde, Lumturisė nė hapat e tua. Ti je gjithnjė e re, puthja jote e fundit qe gjithnjė mė e ėmbla, buzėqeshja jote e fundit ajo mė e shndritshmja, gjesti yt mė i fundit ai mė joshėsi..."

Victor Hugo i shkruan Juliette Drowet

"Kjo letėr nuk ėshtė letėr, nuk ėshtė veēse njė fjalė, por ama njė fjalė, sado qė shkurt, engjėlli im i ėmbėl, pėrmbyll njė puthje tė gjatė si jeta dhe njė dashuri tė gjatė si pėrjetėsia."

Napoleon Bonaparti i shkruan Joséphine de Beauharnais

"Njė puthje mbi zemėr, njė tjetėr pak mė poshtė, njė tjetėr edhe mė poshtė, akoma edhe mė poshtė..."

Giosue Carducci i shkruan Lidias

"Lamtumirė, bukuroshe, lamtumirė, e dashur, grua e fisme. Dua tė tė them sa e papėrmastė mė ėshtė rritur dashuria pėr ty kėtyre ditėve: por nuk ka fjalė aq tė dashura dhe tė thella ta thonė. Faleminderit, faleminderit, faleminderit!... Mbase do tė bėj ende diēka tė denjė. Ndėrkaq tė dua: dhe ėshtė diēka hyjnore tė duash, tė duash kėshtu?"

Friedrich Nietzche i shkruan Mathilde Trempedach

"Zonjushė, ju sonte do tė shkruani diēka pėr mua, edhe unė dua tė shkruaj diēka pėr ju. Kėrko ndihmė nga kuraja jote pėr tė mos u trembur pėrpara pyetjes qė jam duke ju bėrė: doni tė bėheni gruaj ime?"
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fragmente nga 10 letra tė famshme dashurie:

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 13, 2008 8:37 pm

Rrezon@ shkruajti:Fragmente nga 10 letra tė famshme dashurie:


Friedrich Nietzche i shkruan Mathilde Trempedach

"Zonjushė, ju sonte do tė shkruani diēka pėr mua, edhe unė dua tė shkruaj diēka pėr ju. Kėrko ndihmė nga kuraja jote pėr tė mos u trembur pėrpara pyetjes qė jam duke ju bėrė: doni tė bėheni gruaj ime?"

Nga te gjithe kjo me pelqeu me shume !
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi