"HIJET E ERĖRAVE"-RRUSTEM GECI

Shko poshtė

"HIJET E ERĖRAVE"-RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Dec 14, 2008 5:27 pm

Rrustem Geci, poezi nga libri mė i ri “ Hijet e erėrave”

Enciklopedia e fakteve

( I kushtohet, 17 mijė tė rėnėve tė Kosovės

nga gjenocidi serb )

Ēastin qė dorėn bėmė grusht

dhe bukėn e gojės bashkuam

serbia urdhėroi ushtrinė e saj

qė krimi i tyre tė mos harrohet

Me urrejtjen mė tė pėrtejme

serbėt gjenociduan shqiptarėt

popullin shumicė nė Kosovė

Gjenocidi serb mbi shqiptarėt

s“ishte fjalė boshe, as i sajuar

ai v r a u , qėlloi dhe plagosi

popullin mė tė lashtė tė tokės

ēfarė janė serbėt,kush janė ata

lexoni emrat e tė pushkatuarve

emrat e gropave me v a r r e

emrat e 1 milion tė ndjekurve

emrat e mijėra tė pagjeturve
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "HIJET E ERĖRAVE"-RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Dec 14, 2008 5:28 pm

U D H Ė T

Ngushticės sė shpirtit

Shtyhen aktorė tragjik

E kaluara dhe e sotmja

E ardhmja, koha pas saj

Nė kėtė shfaqje tė jetės

Nxitojnė plot n j e r ė z

Y j e nga mė tė rinjtė

Diej nga tė mėdhenjė

Nė hyrje tė sė vėrtetės

Do tė presim nė radhė

Bashkė me veten tonė

Do presin dhe tė tjerėt

Nė kėtė botė tė pasur

S“hyhet i pa dashuruar

Ky ėshtė jetė - realiteti

Nė ngushticėn e sopirti
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "HIJET E ERĖRAVE"-RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Dec 14, 2008 5:28 pm

MANASTIRI

Nė p e m ė n e gjuhės

lexoj tė kaluarėn time

13 mijė vjet pellazgji

dhe 3 mijė vjet i l i r i

Nė atė orė tė historisė

tė Kongresit tė Abesė

gjuhėn shqipe e bėmė

me shkronja moderne

Alfabeti i Manastirit

ishin kthesė e madhe

pėr tė gjithė shqiptarėt

qė bukės i thonė bukė

Ajo ditė e Manastirit

ishte njė rilindje e jona

13 mijė vjet pellazgji

miliiarda vjet Shqipėri
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "HIJET E ERĖRAVE"-RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Dec 14, 2008 5:29 pm

ARKEOLOGU

Mbi kėtė grumbull dheu

kėrkoj dorėn tėnde, fletėt

tuaja; emrin tim tė parė

kėrkoj tė motshmit e mi

Mbi kėtė grumbull dheu

jam qė ta lexoj tokėn

si njė l i b ė r tė kohės

si njė libėr tė shekujve

Nė kėtė ardhje tė vonė

unė dua tė marr diēka

unė dua tė lexoj diēka

nga thėllimat e tė parėve

Kosovė iliriote , tregomė

tregomė tė fshehtat tuaja

poezinė dhe teatrin tėnd

ku unė mund tė njihem
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "HIJET E ERĖRAVE"-RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Dec 14, 2008 5:29 pm

P E T R I T I

Mbrėmje ishte ai takim

kur unė e ti u pėrqafuam

nėn pemėt mė me mollė

nėn qiellin mė me y j e

Nė atė takim me miken

ne i rrėzuam gjithė lotėt

qė ajo m b r ė m j e jona

tė mos jet veē e puthur

N“atė mbrėmje me gusht

kur unė e ti u pėrqafuam

Nga d a s h u r i a jonė

edhe l o t ė t gėzoheshin

E diele ishte ajo mbrėmje

nė kopshtin me m o l l ė

mes tokės e q i e l l i t

m i k j a ishte e bukura
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "HIJET E ERĖRAVE"-RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Dec 14, 2008 5:30 pm

P R U S H I

Jam nė mes tė rebelėve

me trimat mė me pėrvojė

nė kėtė vend ku ndodhem

afėr ka “bujtės” tė ndryshėm

Nė vuajtjet e tė pafjeturve

mėndje tė forta mė thėrasin

sa herė mė mungon gjeniu

vendi i tij mbetet b o s h

Forcė e tė jetuarit s“ lėkundet

as kur erėrat shkulin rrėnjė

fjala, e l i r ė e ka qėllimin

dhe tė guximshėm vendimin

Jetoj me mė tė pa gjumėt

me njerėzit mė me pėrvojė

K r i j o j me mė tė z o t ė t

ku prushi e tymi s“frikėsojnė
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "HIJET E ERĖRAVE"-RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej Sun Dec 14, 2008 5:30 pm

A M I

Prej yjeve tė shiut

deri te yjet e barit

kohės unė i marr

aq sa edhe i jap

Koha s“ ka kufij

as javė , apo muaj

por kujtesė tė fortė

tė heshtjes sė egėr

Nė katedralen e saj

rendin gjitha kohėt

dhe tė gjitha erėrat

prej a j r i t fillojnė

Ndiz flakėn zemėr

dhe farėn hidhe

qė lulet tė qelin

tė blerta me ngjyra
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "HIJET E ERĖRAVE"-RRUSTEM GECI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi