cikėl poetik nga Dalan Luzaj

Shko poshtė

cikėl poetik nga Dalan Luzaj

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Dec 18, 2008 1:17 pm

TĖ KUJTOJ

Tė kujtoj tė brishtė tė njomė,
Ndaj s’mund faji mbi ty,
Lėnduar, heshtur tė uron,
Muzg e mbrėmje ardhtė plot qetėsi.
Ju kujtoj afėr dhe larg,
Kur rrėshqite, brenda diē ndjeve,
Unė si fajtor zėnė nė ēark,
Jashtė s’u vrave,
Brenda, zemrėn time theve.
Ju kujtoj tė dridhur, jo fajtore,
Vjen njė ēast e nderon dy jetė,
Pėr ty, heshtjen mbaj pėr dore,
Pėr ēdo natė flas e mė flet,
Gjithėsesi ngrica aq e fortė.
Delikate, pranė tė ndjej sėrish,
Kur largojmė, ftohtė e mė ftohtė,
Si ikon nė ndritsh mes qirish!
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikėl poetik nga Dalan Luzaj

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Dec 18, 2008 1:18 pm

ZEMRAT

Kthej zemrėn atje, ku je,
Tė ndjej, si rreh zemra juaj!
Nė pastė zjarr e s’mė dhe,
Te unė do thahet pjesa juaj.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikėl poetik nga Dalan Luzaj

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Dec 18, 2008 1:18 pm

KTHIM

Nga larg me zėrin diē mė nise,
Kthen sėrish ditė e re,
Ndarjes mjegullėn ia grise,
Nga shpirti diell kur mė dhe.
Tė pėrshėndes, diē mė tepėr,
U thanė me det e oqean,
Pa mundur kurrė, tė hedh nė letėr,
Ē’ndjej…
Kur ti afron e mė rri pranė.
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikėl poetik nga Dalan Luzaj

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Dec 18, 2008 1:18 pm

JETA JONĖ

Kėshtu ėshtė jeta, miku im,
Sa pak na qeshi aq na rreu.
Cdo humbje brenda lė trashėgim,
Trashėgimi thellė, ngadalė na breu.
Syrit dritėn na i morėn,
Ndėshkimi binte mbi ndėshkim,
Nė tė gjelbėr si halorėt,
Jetuam, nė cilėn stinė?
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikėl poetik nga Dalan Luzaj

Mesazh  shaban cakolli prej Thu Dec 18, 2008 1:19 pm

DO TĖ PRES

Do tė pres the, maji i shkrepur,
E para vjen zemra, pak do vonoj,
Sytė nėpėr flakė, prushi do ju ket’ngelur,
Pėrshėndetja; buzėve do rremojė.
Koha do tė ik, ngelur s’kemi ne,
Do kujtosh Majin, mos s’tu besua?
Nėn njė krah pulebardhe deti u fsheh,
Shqep njė luleshqere, se s’beson tek mua!
avatar
shaban cakolli
advancues
advancues

Numri i postimeve : 606
Registration date : 12/08/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikėl poetik nga Dalan Luzaj

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi