Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke

Shko poshtė

Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 20, 2008 7:36 pm

Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke
Cdo gje heret a vone do te shokje ne vendin e vet.
Populli shqiptar ka nje shprehje e cila thote;
Guri i rėndė nė vendin e vet
Le te rrjeshtojme pra disa fjale ketu ne trajtim etimologjik.

Nga pellazgjishtja
1-) heq.......... e bene ; ..........elko = terheq
2-) qaj ...........e bene ; .........kleo = qaj
3-) hepem......e bene ;...........epome = ndjek, perkulem
4-) pjek..........e bene ;...........peko = pjek
5-) dhjes........e bene ;...........qeso = pėgėr
6-) ki..............e bene ;...........kio = fekondoj
7-) rriell..........e bene ;............reo = rrjedh
8-) ziej...........e bene ;............zetho = vloj ( zesti = vape)
9-) miel..........e bene ;............a-meli-o = mjel
10-) jam.........e bene ;...........eime (ime) = jam
11-) kam........e bene ;........... exo (eko) = kam
__________________________


Oqeanos = (n)uk ke anė
xaos (kaos) = vjen nga fjala ha-ės = qe te perlan
skia, vjen nga fjala = hie-ja = hije, siluete
glossa-gloxa = gluha = gjuha
a-nip-sios= vjen nga = nip
lik-os =vjen nga = ujk-u=ulk-u = ujk
dhrakon= vjen nga dreq-i = dragoi
dhuri-os = vjen nga druri = dru, prej nga edhe dhris ( dhrasos)
niks, nikt-os = vjen nga =nata
il-os = vjen nga hell
lakana = lakra
thoraks =vjen nga = thurės, e thurur, nga roli i kraharorit per te mbrojtur.
simei-on = vjen nga shenjė
andhano = vjen nga = andė = anda = ėnda = ėndje
thira =vjen nga dera = porte
minis = vjen nga mėni-a = mėri=zemėrim
pirs-os = vjen nga prush ( pir, pirros =zjarr)
varvaros = vjen nga bėrr-bėrr ose vėrr-vėrr, sepse prapashtesa greke -os, nuk mungon kurre neper fjalet e formuara, pra kemi vėrrvėrr-os.Ose pėrr-pėrr-pėrr ( si B**he turtulli, qe flet shume dhe keq). Kjo fjale, perdoret per menyren e keqe te te folurit te greqishtes dhe latinishtes dhe jo, per te shenuar rracen. Varvaros ose barbare, quheshin ata qe nuk flisnin mire ato dy gjuhe, pra ne shenje ironie mbi quheshin bėrr-bėrr -ėt.
oasis = vjen nga = ujėsi = vend me ujė
mixos (mikos) = vjen nga = mykė
meli = vjen nga mjate
kak-os =vjen nga = i keq = kakė
tini = vjen nga = ti-nė, ti, ty
Vizantion (Bizant) = vjen nga = buza
Sikelia ( Siēilia) = vjen nga = si kali , ose si-kel-ia = koke kali. Ate forme ka Siēilia. Dikur, ēil i thoshin kalit, i cili ka shume sinonime me gjuhen shqipe, si gjoku, kulli= mėz, gjithashtu edhe ēil.
Vrindhison (Brindisi) = vjen nga = brin dashi.
Italianet thone ; te ngreme nje brinsidi, pra nje dolli.Por te mos harrojme se dollite ngriheshin me bri dikur, se ai ishte gota.
Kerkira = vjen nga = kėrcuri
Dhrepan-on = vjen nga drapėn (Dhrapani)
Mitilini == vjen nga = mut i lėnė
Avissinia (Abisinia) = vjen nga = avissos = a vith-os = pa fund; pa B**hė sic e quanin Abisinine ne ate kohe. Pa vithe.
Dhirraqion = vjen nga = Dyrrhėzat, Dyrrėsi = Durrės
Odhiseus = vjen nga = udhė s`sheu = qe nuk e shihte rrugen.
Aqileus (Akili) = vjen nga = Aqilehti = aq i lehtė = Akili.
Agamemnon = vjen nga = Aqėmemėnt = kaq me mend, iteligjent.
Menelaos = vjen nga = Mendja e la
Eleni = vjen nga = e-lėna, e braktisura, qe e kane lene mende.
Aiaks = vjen nga = jakės = gjakės= vrases.
Palamidhis = vjen nga = pallė-madhi, shpikes i madh.
Kujtojme ketu se greket e kane shume te perhapur prapashtesen midhi sepse kemi edhe emrin e Arkimedit = Arqimidhi, Arqimidhi = kryemadhi, (arqi= koke=fillim=krye),pra inteligjent, sic themi ne sot; koke e madhe. Kurse greket kurre nuk thone sot per nje njeri iteligjent frazen ; megalo qefali=koke e madhe, pasi keshtu kuptojne nje koke me permasa te medha, jo nje njeri inteligjent.
Likomidhi = vjen nga =ujkmadhi.
Perseri doli prapashtesa midhi = madhi
Arqimidhi = vjen nga = arqi =krye = pra, Arqimidhi= kryemadhi.
Pitagoras = vjen nga = B**hegjeri. Emrin e vertete e ka patur Aristokle.
Kassandhra = vjen nga = qe sheh enderra = ka sa enderra.
Dhe vertet roli i Kasandres ishte parashikimi, falli, shikimi i enderrave.
Midhia - vjen nga= e madheja = e madhja
Athina = vjen nga = e thėna
Poseidhon = vjen nga = e pati denė = atij i ra deti ne pjese.
Poseidoni ishte perendia e detit. Nje nga mallkimet e tij e zuri dhe Odisene qe u soll deteve duke mos gjetur rrugen e duhur per kthim.
Pallas = vjen nga = i pall (atij) = ia pret, ka imagjinate, etj.
Dhimitir = vjen nga = dheu - moter
Apollon = vjen nga = Ap udhen ( Ap ullen)
Edhe sot bashktingelloret ''dh'' dhe ''ll'' ne mes shqipetareve shepsh zevendesohen natyrshmerisht.
Zeus = vjen nga = za-ės = zėė-ės = zėmadhi, zėforti. Zeusi ishte perendia qe kishte rrufene ne duart e tij dhe ndeshkonte me rrufe.
Kelti = vjen nga = kielltet = keltet = blu si qielli
Ligurėt = vjen nga = ligurė = ligur, dobesuar
Tuskėt = vjen nga = dushkut(tė), ata te dushkut ( tė Dodonės)
Thrakes = vjen nga = te trashet = Traket
Iliri = vjen nga = tė lyrėt
Eoles = vjen nga = Eolėt= tė hollėt.
Iones (jonianėt) = vjen nga = jon-ėt, tanėt.
Dhories = vjen nga = dorėt = te forte, por, te rende.
Dhardhanes = vjen nga = dėrdėnėt = te forte e dėrdėnė.
Leleges = lelegėt = vjen nga = lejlek = te bardhe si lejlek.
Argjiei = argėt = vjen nga = te bardhet.
Ivires = iberėt = vjen nga = te gerėt = te gjerėt
Troes = vjen nga = trojanėt = trujanėt = ata jane plot tru.
Atridhet = vjen nga = atridėt = bijte e stergjysherve, atrėt = etėrit, atė=baba.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 20, 2008 7:36 pm

Ne zberthimin etimologjik te ketyre fjaleve, perse eshte nevoja ta ritheksoj perseri qe nuk jane te miat, por, te shkencetarit Robert d'Angely. Kjo gje shkruhet ne fund te postimit atje, me lart.
As qe ka fare imagjinate aty, sic themi nga nje here ne...ja nusja ...ja dhenderri.
Fjalet jane aty...dhe nuk kane nevoje fare per imagjinate. Po qe se ndokush ka kundershtim, le te sjelle variantin grek.
Ky shkencetar ka studiuar edhe kushtet historike e politike te asaj kohe kur filloi te formohej gjuha greke dhe ajo latine, qe...per cudi, keto gjuhe vdiqen qe te dyja.
Por, ne kete rast nuk kemi vdekje, por, evolimin e gjuheve te sapo mbjella...ato filluan te rriteshin dhe keto gjuhe u mbollen ne fushen e shqipes sipas fakteve shkencore.
Nuk eshte fantazia ime dhe e askujt tjeter....por, eshte e verteta e zbuluar dhe e shkundur nga pluhuri i kohes, ajo qe na e tregon.

Per Pitagoren...po marr vetem fjalen e dyte te ketij emri pra kemi;
Pita + gora
Sot greket pjesen e dyte te fjales e perdorin per te treguar tregun.
Agora, e thone sot.
ne lidhjen llogjike qe del ne analizen e kesaj fjale ( pa e futur direkt Robert d'Angelyn ketu) del se, ne vendin qe kryhet shitblerja, nuk kemi nje korridor te holle, apo nje dhome te vogel, por, kemi nje shesh te gjere = gora, nga ku njerzit reklamojne prodhimet e tyre, pra kemi nje gjeresi = gore.
Pra nuk del hic si i pa sakte shkencetari Robert d'Angely.
Fjala gjere ne shqipen perdoret shume dhe sa per tregun kjo eshte e formuar direkt nga folja tregoj
Kurse italianet e kane nga fjala mall pra mercato = merce. Pra italianet e thone keshtu ; po iki te blej ne malltore
Greket e thone keshtu ; po iki te blej tek gjersia
Ne te dyja restet lidhja llogjike nuk humbet tek keto dy gjuhe, si tek latinishtja = italishja si dhe tek greqishtja e vjeter = greqishtja e re.
Kurse kjo shqipja e mallkuar, jo se e ke me te sakte kete fjale, por e ka me efikase.
Po iki ne treg....pra atje ku tregohen mallrat.
Por ne e kishim me shume tek fjala gora qe eshte dhe pjesa e dyte e emrit te Pitagores i cili emrin e vertete e ka patur Aristokle.

Po te analizojme emrin e Arkimedit = Arqimidhi.
Po te zberthehet ky emer me gjuhen e sotme greke del se, me te vertete ermi i tij eshte Kryemadhi.
Tani, lind pyetja si e kane greket cilesorin ''E madhe, i madh '' etj?
Dhe si e kane shqiptaret?
Greket e kane me fjalen ''megalo'' gje e cila as qe ka lidhje me realitetin e emrit te Arkimedit. Pra del qarte se ne kohen qe jetonte Arkimedi, nuk egzistonte mbiemri cilesor '' i madh '' ne greqisht ashtu sic e kane sot = megalo, por, filtej shqipja dhe cdo gje cilesohej me kete gjuhe, si dege e pellazgeve qe dhe greket jane.
Ate fjalen ''midhi'' nga e gjeten greket? Sepse nuk eshte vetem Arkimedi qe ka kete mbarese tek emri i tij.

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke

Mesazh  Orfe prej Mon Dec 22, 2008 10:28 am

po vet emri - grek, vie nga fjala - graecia, pėrsėri edhe kjo vie nga shqipja - gra-grae-graeci-a = gra, grua - Graecia

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi