Poezi Per Nenen ....

Shko poshtė

Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Fri Dec 26, 2008 3:25 am

Letra e Nenes"

Biri im, kjo ėshtė njė

letėr,
nga nėna jote, njė plakė e gjorė.
Mbas kohės qė na largoi, si askėnd tjetėr,
mė nė fund lapsin mora nė

dorė!

2.
Sa herė loti rrugėn ma preu,
mjegull e syve shikimin vodhi.
Diell i zjarrtė acarin theu,
zemėr e

nėnės tutje s’tė hodhi!

O biri im, shoh qė je rritur,
je bėrė i madh, nė trup e mendje…
Veē mos harro, gjykim i

ndritur,
t’keqen flak nga shpirti, pa fjalė, me endje!

4.
Si tė gjithė nėnat, ashtu dhe unė,
shikimin tres

tutje, larg, tek e ardhmja…
Kurrė mos harro, tė dua shumė,
e drejta e nėnės ėshtė mė e madhja!

5.
Tė paktėn

kėtė letėr, ti bir, lexoje,
aty, veē dhembjes, ka plot urime.
Mė pas, nė do, grise, coptoje,
siē ke coptuar dhe

zemrėn time!

6.
Para 40 vitesh, kur njė doktoreshė,
pėr shtatzėninė mė lajmėroi,
mes shoqesh u ndjeva si

luaneshė,
krah’ i gėzimit botėn pushtoi!

7.
Tė gjitha nėnat e dinė se e mira,
merr tjetėr vlerė kur pret njė

fėmijė.
Bashkė me agimet mė tė bukura, mė tė dlira
dhe det i trazuar i shqetėsimeve do tė vijė!
8
Nė trup tė

mbajta jo pak, nėntė muaj,
flija e ngrihesha me vėshtirėsi.
Si mund tė mendoja qė do t’bėhesha e huaj,
kur vuajtjet

mė shtonin veē dashuri!?

9.
Asgjė s’ma zvogėlonte dashurinė pėr ty,
dita-ditės mezi prisja tė tė shihja.
E ku

kish mė tė lumtur se ne tė dy,
pėr tė varrosur djallin rrėmihja, rrėmihja!…

10.
Gėzohesha tek ndjeja t’ėmblat

lėvizje,
pėr peshėn tėnde, qė shtohej ēdo ditė.
Tė ndjeja tek rriteshe dhembje pas dhembjeje,
mes momentesh tė

mbushura plot shpresa e frikė!

11.
Mė nė fund erdh’ ēasti kur ankthi larg humbi,
mes dhembjesh qė as lapsi, as

gjuha s’mund t’i shprehė.
Mbas shumė mundimesh jeta vdekjen mundi,
dhuratėn qė ta jep Zoti askush s’mund ta

bjerrė!…

12.
E qara jote u pėrzie me lotėt e mi,
tė shihja e s’ngopesha nga gėzimi, mrekullia…
Pėr vite tė

tėra tė mbajta nė gji,
tė lava, tė shplava me duart e mia!

Prehrin e bėra shtrat pėr ty, o bir,
qumėshtin tim

ushqimin mė tė preferuar.
Nė netėt e gjata t’i ndrisje si xhevahir,
unė vigjėloja e qetė, e

lumturuar!…

14.
Lodhesha aq shumė, qė ti tė gėzoje,
mirėsitė e mėsimit prisja tė shijoja.
Prisja me padurim

diē tė mė kėrkoje
e me gjithė shpirt, bir, tė ta dhuroja!

15.
Kaluan mjaft vite e unė me kėtė

gjendje,
mėndeshė e gėzuar, durimtare e mirė.
Pėr ty s’ndjeja lodhje, mėdyshje e hamendje,
shėrbėtore e papėrtuar,

pa sqimė, pa smirė!…

16.
Dhe nuk tė vonuan shenjat e burrėrisė,
kish ardhur koha pėr tė tė martuar.
Mė nė

fund po ndaheshe nga krahėt e djalėrisė,
njė agim i ri tė ishte afruar!

17.
Martesa s’vonoi, ky ligj i

bekuar,
por, oh, qė n’ditėn e dasmės zemra m’u thėrmua.
Lotė gėzimi me dhembje rridhnin ngatėrruar,
njė re e

ēuditshme pranė m’u afrua!…

Dhe sot, sa keq qė s’je mė ai qė njoh,
mė braktise dhe e harrove, ti bir, hakun

tim.
Kalojnė vite tė tėra e unė nuk tė shoh,
zėrin s’ta dėgjoj e kridhem nė trishtim!…

19.
O bir i dashur,

s’tė kėrkoj shumė, veē pak,
kėtė sjellje nėnėmira kurrė nuk e priti.
Tashmė jam e lodhur, e dobėsuar, plakė,
si e

mohove atė qė tė rriti!?

20.
Nėse njė e huaj diē do tė dhuronte,
do t’i ishit mirėnjohės, si ti dhe

fėmija.
Vallė, si mundi djali kaq shpejt tė harronte,
mirėsitė e nėnės, nga zemėrligėsia!?

21.
Sa herė qė

zemra ime pėr ty mirė dėgjon,
sa shumė qė gėzohet, aq shtang e hutuar.
اfarė gjynahu kam bėrė qė nuk mė

viziton,
mos vallė hakun tėnd s’e kam plotėsuar?!…

22.
O biri im i shtrenjtė, dua tė tė shoh,
nė mes

besimtarėsh e jo me qafirėt.
Mė jep shpėrblimin e mos mė moho,
mėshira e All-llahut ėshtė pėr tė mirėt!
23.
A

s’ka ardhur koha qė zemra tė tė zbutet,
pėr njė plakė tė pėrvuajtur qė e coptoi malli?
Zemra e njeriut si aspak nuk

tutet,
kur nėnėn e ka flakur porsi njė gur zalli!?…

24.
Jo bir, jo, s’do ankohem e lutem kundėr teje,
s’do e

shfaq zemėrimin, do e bluaj nė vetvete.
Asgjė s’ka fuqi tė tė ndajė prej meje,
paēka se pikėllimi po mė tret ndėr

vete!

25.
Dyert e qiellit do tė hapeshin shpejt,
s’do tė kish pengesė pėr lutjet e mia.
All-llahu do t’i

pėrgjigjej kėsaj nėne tė shkretė,
mbi ty e familjen tėnde do zbriste fatkeqėsia!

26.
Oh, jo, nuk do ta bėj, se

ti je im bir,
ke qenė dhe do tė mbetesh pranverė e jetės sime.
Ke ndritur e mė ndrit porsi xhevahir,
paēka se mė ke

lėnė mes detit plot gulēime!

27.
Kthe rrugė, biri im, thinjat po tė dalin,
vitet kalojnė shpejt e do tė bėhesh

plak.
Me lot tė mėrzisė ke pėr ta lutur dhe ti djalin,
e vėrteta ėshtė e vėrtetė dhe haku ėshtė hak!

Ki frikė tė

madhin Zot ndaj nėnės qė tė pret,
besimi i vėrtetė di t’i mposhtė pengesat.
Pendohu tek Krijuesi, si rob i

sinqertė,
e dije se tek All-llahu grumbullohen ankesat!

29.
Kushdo qė bėn mirė, qoftė sa njė thėrrmijė,
do ta

shohė atė, pa mė tė voglin dyshim.
Por dhe dėnimi shpejt do ta arrijė,
atė qė bėn keq e s’ngutet nė pendim!…
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Fri Dec 26, 2008 3:26 am

1.
Shpirti im ėshtė

pėrmalluar
Ėshtė tretur bėrė shkumė
Ka shumė kohė s’tė kam takuar
Tė dua nėnė tė dua shumė.

2.
Syri im

ėshtė duke qarė
Po rrjedh lot tamam si shi,
ka shumė kohė qė s’tė kam parė
ka kohė nėnė qė s’rri me ty.

3.


Veshi im ėshtė shurdhuar
ėshtė bėrė porsi bori,
zėrin tend mė s’ka dėgjuar
shėrohet nėnė po t’dėgjoi

ty.

4.
Goja ime rri e heshtur
ska dėshirė tė nxjerr mė fjalė
shpirti im ėshtė shumė i etur
e dogji

malli pėr ty o nėnė.

5.
Zemra ime digjet flakė
nga malli u bė hi e shkrumb,
tė kujtoj unė ditė e natė


dua nėnė tė dua shumė.

6.
Dora ime mė nuk shkruan
rri e ngrirė porsi njė shkėmb,
zemra ime pėr ty

vuan
shpirti nėnė pėr ty mė dhėmb.

7.
Kėmba ime s’do tė ecė
si njė lis qėndron nė vėnd,
s’di ē’tė bėjė

kėmba e shkretė
do tė vij nė drejtimin tėnd.

8.
Ti je yll qė shumė ndriēon
mėshira e Zotit mbi

tokė,
ti je ajo qė mė gėzon
pa ty s’ka kuptim kjo botė.

9.
Ti je hėna qė dritė bėn
me kėtė dritė gjej

rrugėn unė
ti ēdo dhembje ma shėron
tė dua nėnė tė dua shumė.

10.
Me pėrgjėrim zemra ime
tė lutet ēdo

ditė o Zot
mėshiro Ti nėnėn time
dhe tė gjitha nėnat nė botė
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Fri Dec 26, 2008 3:28 am

Nėna ime!! Duart tuaja dridheshin e unė

shkoja nė pakthim
Piskata: Ah.. Prit mos shko ti pa shkuar unė
Ende vazhdon brenda nesh dashuria pėr ty
Ja ku ne

po i shtrijmė gabimet tona mbi varrė
Nuk ka mbet nga rruga jonė pėrveēse nderit tė arritjes

* * *

Nėna

ime!! Kush ėshtė tani qė mė udhėzon mua nėse humbi rrugėn
Kush ėshtė qė mė flet mua pėr ullishtat e atdheun e vrarė


Kush ėshtė qė mė uron mua pėr tė mė ndihmuar Zoti!!
O nėna ime
Mė thuaj ngase unė jamė i vetmuari i shtėpisė qė

pret
Ngase nuk ka gjė qė mė ngroh.. se dielli im ka pėrenduar

* * *

Nėna ime!! Mos qaj!! Dhe kush qan pėr

jetėn e pėrdhosur?!
Kjo ėshtė kohė pėr ata qė ballin e kan mbėshtjellė me pambuk
Kjo ėshtė kohė pėr ata qė rrinė ulur

afėr flamujve e kolltuqeve
Sa bėrtita: O frikacak, pėrse tėrhjekja dhe rrahja e tupanave?!
Mos pastroni turpin e

humbjes por pastroni lėshimet nga truni

* * *

Nėna ime!! Po ndėgjoj nga mbrapa nė mungesė vringėllimėn e

kuajve
Dhe po shoh pas tyre njė gjeneratė qė u pėrpoq tė bėnte tė pamunduren
I dhanė qiellit hieshinė e tij dhe tokės

ngjyrat e stinėve
Mos u ēudit, ngase kaloi koha e vajtimeve pėr shekujt e shkuar!!
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Fri Dec 26, 2008 3:29 am

PĖR NĖNĖNSikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
Sikur doren e

saj ta prekja teksa ndieja mall,
Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
Do te isha e lumtur,

zemra do te me behej mal.

Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
t'ia

shkepusja e ta merrja mbi vete,
Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
Do te isha e lumtur, do me

behej se e kisha shpetuar.

Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja

fort shtrenguar mbi gji,
Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin


Do te ndieja veten me mire,

Lot nuk do te kisha,
ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat
qe jeten ne

mergim e shkojne
e qe nenen dot nuk e gezojne
e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne.

Te kam ne zemer o zemer

qe me jep fryme
per nje dite me shume
shprese e dashuri.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Fri Dec 26, 2008 3:29 am

E LASHE NENEN TIME

Kur lashe familjen time.

- Shume ne zemer u lendova.

- Mu duke vetja e mosmirfillte,

- qe nga ata u largova.


- E lashe nenen time...!

- Me koke menjane.

- Kur e pershendeta...

- dy pika lot mbi te me rane!!


- Ika... ika... nga ata u largova.

- Per nje jete me te mire,

- rrugen e kurbetit mora.


- Me shume pengesa dhe veshtiresi.

- Fytyra e perlotur e nenes,

- me ndiqte nga pas gjithnji...!


- Dhe zeri i embel i saje me thoshte.....

- "vazhdo...vazhdo... rrugen tende..."

- Me frike mos te jeshe,

- se mua dhe zotin nga pas do te na kesh.

- Gjersa rrugen tende, bije te gjeshe.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Fri Dec 26, 2008 3:30 am

MBAS NJE KOHE TE GJATE ....

Mbas nje kohe te gjate.

- U ktheva ne vendin tim.

- Kaq shume me kish munguar

- Po prisja me padurim.


- Kur hapin e pare hodha,

- ne token shqiptare.

- Me trupin e rreshqethur " therrita"....

- Nene rilinda nga e para.


- Papritur nje ze se c'me ka therritur...!

- Mire se u ktheve bije,

- ka kaq vite mezi te kemi pritur.

- Kur babin me mall perqafova.

- Nje therje ne shpirt se c'perjetova.

- Fjalet me iken, dhe s'munda te flisja.

- Nga gezimi madh mendoja se do vdisja.


- Ne kete moment nje dore se c'me shtrengoji.

- Dhe me krahet e vogla,

- per beli me pushtoji.

- Kjo dore dhe keto krahe !!!

-Ishin te vellait qe me mbushen me vaje.

- Moter... moter... gjithmone te kam therritur.

- Me le shume te vogel... shiko sa jam rritur.


- Kjo dite e bukur.

- Kjo dite bashkimi.

- Ne syte tane vetetinte vetem gezimi.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Fri Dec 26, 2008 3:31 am

C'ESHTE NJE FJALE E BUKUR !!!


-C'eshte nje fjale e bukur,

- qe tingellon si mjalte.

- Kater shkronja ka,

- s'eshte shume e gjate.


- Eshte fjala pare,

- qe kemi mesuar.

-Dhe c'do gje per ne ka bere,

- c'ka pasur ne duar.- Me gjithe forcen e saj,

- ne na eshte perkushtuar.

- Dhe plot dashuri na ka dhuruar.


- Eshte nje fjale e bukur.

- Qe nuk harrohet lehte.

- Eshte fjala "Nene..."

- Qe ne zemrat tona qendron perjete.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Orfe prej Fri Dec 26, 2008 4:47 am

EPITAF MBI VARRIN E NĖNĖS

Mall e pata tė flas me ty,
sikur flet Nėna me Djalė -
Njė gurrė Kroi dua mbi kry'
T'rrjedh lot malli pa ndalė!

(Mai,04.1983)

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  *Illira* prej Sat Dec 27, 2008 3:03 pm

Tahir Kolgjini

FLIJIMET
E NANĖS SHQIPTARE

(poemth)
(nxjerrė nga SHEJZAT)

Isha rritun bukur shum sa nji far’ voci,
si me thanun,
Pėr tė shkue nė shkollė fillore, lakmi rrethit pėr me i lanun.
Nji ditė vere, dit’e gjatė, qi prej vape me u tėrmeke,
E shoh nanėn tue lavrue, fort ngėrmue pėrmbi jeke,
Tue iu dhanun urdhėn qeve:
-Hajt ir, hajt, hallall ju qoftė,
Ē’ju kam dhanun tagji elbi, bar’ e kashtė e qulle tė ngroftė!-
Komandonte qe e almise, si ma i miri burrė nė dhe,
Pėr tė kryem punė bujksije, si ma i miri bujk
ndėr ne,
Pėr ta bamė arėn ugare, qė ish djerrė qė tri vjet,
Pėr ta mbjellun n’muejt e vjeshtės me parmendė o me ēdo mjet.
N’djers’ e n’pluhun ishte mbytun, i kullonte llom nga ftyra,
ishte lodhun, ish postatun, paraqitej ngjyra ngjyra.

-”Ah moj loke i thash’ dhimbshėm, po m’vjen keq se qenke lodhun.
A s’m’i l’shon almiset mue pak nė ndihmė pėr t’u ndodhun?
Mbasi penda n’vendet tona asht pėr gra nji punė e randė.
Kosė e lavėr janė pėr burra, gurė e baltė, me nxjerrun landė!”
M’u pėrgjegjė me fjalė bujare:
-”Hajt more bir, m’u bafsh katund,
Nuk don nana me t’helmue; ē’asht ndėr ne, nuk asht gjithkund:
Kur Ti ishe n’djep, i vogėl, msyni anmiku vend pėr vend.
Krejt polemi rroki armėt, kush ish burrė, mbarė e me rend,
Edhe gra, nji palė, u lėshuen, si ulkojat e kėsaj ane,
Pėr me bajtujn bukė e nozull, mjete tjera dhe xhebhane,
Pėr t’i dalun ballė pėr ballė e grykė mė grykė, si ē’ish zakoni,
Pėr shqiptarėt burra trima n’kohė tė vjetra e tė s’voni,
Qė nuk dinė se kah del plumbi, se ē’asht vrasa, se ē’asht mbeta,
Kur luftojnė pėr nder e sedėr, pėr Atdhe e troje t’veta.
Dhe Yt atė ishte bashkue me kėt rragje luftėtare,
Pėr tė shkue n’ballė tė luftės, ku kish krisė lufta batare,
Dhe pėrpara se tė nisej, me nji za me plot urti,
M’u drejtue me kambėngulje, tue m’bamė kėt porosi:

-Pėr kėt jetė unė ta kam lanun, pėr at jetė un’ ta kėrkofsha,
Rritma djalin si ka hije, -mos ma rrit si pulė ndėr kosha!-
Qi t’m’i dalė zot Flamurti, si simbol qi na e kanė lanun,
Gjyshat tonė, burrat e vjetėr, edhe jetėn pėr me e dhanun,
Tue luftue kundėr anmikut, kur n’Atdhe ai ta ket prekun,
N’asht se shkrue asht pėr mue nė kėt luftė dėshmor me dekun!
Edhe mbet trimnisht si kushi; pėr mbi Tė vegoftė drita,
U kujtoftė me tė mira sa t’vazhdojė nata e dita!

* * *
“Pra, lum nana..., m’paē uratėn, kambė ku ve, ku ban ferkem,
Un’ si grue e nanė shqiptare -si besnike e burrit tem-,
Qi pėrpiqet pėr familje e pėr rreth e ē’ka pėranė,
Qi pėrpiqet dhe pėr Fis e pėr tė fismin Komb tė tanė,
Tue ngarendun ku t’jetė puna ma e vėshtira me mundime,
Tue e bamė egis vetveten ndėr rreziqe tė jetesės,
Tue u kredhun pa kursime nėpėr pellgje tė trishtesės,
Herė me magje e punė shpjake, herė me gja e herė me blege,
Herė me kmese, herė me latoshe, lis mė lis e degė mė degė,
Herė me krrabza o me gjylpana, herė me bosht e herė me furkė,
Herė me lamsh e herė me pasma shpat mė shpat e sukė mė sukė,

Herė me vekė o me punė dore, tue hakatun pa ia damė,
Herė me pleh e herė me ara, simbas shortit, qi ka ramė,
Diku ngime e diku unet, me bark thatė si t’ketė qillue,
Pa u ungjun, pa pushue, qysh se drita t’ketė
fillue,

Fushė e megje, bjeshkė e male pa i marrun parasysh,
Kur nuk kanė, me shokė e vllazėn tue e damė kacorėn dyshė,
Si ē’na e la zakon i pari, gjysh mbas gjyshi e brez mbas brezi,
Me i ndihmue njani tjetrit, qoftė Ilia, qoftė Elezi,
Sepse ndera e faqja e bardhė pėr shqiptarėt qi kanė mend,
Ose dhuna e fatkeqėsia, iu vjen bashkė vend pėr vend.”

** ** **
“Pra, lum nana..., Ti me qenė se je copė e trupit tem,
Gjithashtu -dhe dije mirė se - i t’em burrit je nji rrem,
Qi ka mbetun si dėshmorė nė fushė tė nderit pėr Atdhe,
Mall tue lanun, jetė tue dhanun, tue bamė fli gjithshka pėr ne,
E qi mue m’porositi pėr me t’rritun si ka hije,
Pėr me shkue n’gjurma t’babės, pa u shmangun asnji fije,
Kam m et’mbajtun, kam me t’rritun, tu tė punue ding e dang,
Kam me t’mbajtun ndezė oxhakun,
kam me t’mbajtun shpi e plang,
Pėr me ruejtun amanetin, qi s’e kalbė as tokė
as det,
Qi Yt atė ma kish dorėzue, sa t’kem frymėn
nė kėt jetė,
Kur u damė pėr herė tė fundit, tue qamė me lot pėr faqe,
Kur ishem tue e pėrcjellun rreth katundit me bajraqe...”

** ** **
Anishka, moj zemra e nanės, un’ jam nanė e atė pėr Ty,
Do t’punoj e do tė lvirem, nė kėtė s’ka tetė e dy,
Ja me pendė e me almise, o me mjete tjera lloje,
Por me thonj do t’i pėrvishem e me dhambė,
simbas nevoje,
Der’ sa Ti, nė moshė madhore me shėndet e mirė tė rritesh,
Pėr tė zanė vendin e babės n’moshė burrnije kur tė ngjitesh,
Pėr t’kujtue nanė e babė, pėr t’mendue vlla e motėr,
Pėr tė dashtun far’ e fisin pėr tė ēmue vend e votėr...
Mandej vijnė detyra tjera me flijime si pėrherė,
Qi tė parėt i kanė pėrballun: Komb, Flamur, Liri me nderė!...”
avatar
*Illira*
advancues
advancues

Numri i postimeve : 242
Localisation :
Registration date : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 27, 2008 3:07 pm

PER NANEN

Ashte pake kange pa fund me kendue,
Ashte pake vargje pa fund me shkrue,
Ashte pake me i thur hymne pa ja nda,
Ashte pake me ja fal zemren qe ajo ta ka ba.

Prej krahnorit te saj vjen ne jete,
Ne dashnin e saj shpresen e mbshtet,
Ne momentin ma te veshtir "thrret o Nane",
E bekimi i saj te mbulon ne cdo ane.

Se ashte krijesa ma e madhe e dashnis,
Se ashte shpirti ma i madh i ngrohtesise,
Edhe kur te mbaroje drita e diellit e hannes
S'ka per te mbarue madhshtija e Nanes.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 27, 2008 3:08 pm

Dege e kumbulles renduar nga bora
Me trokiti lehte mbi xhamin tim
Mua befas m’u kujtua nena
Kur me zgjonte heret ne agim

Ky mengjes i sotem, gri, i lagesht
Bryme e ngrire ne udhe e ne mendime
Si nje nape hollake dhe e akullt
Ma tronditi keq kujtesen time

Shpejt harrova ditet e veshtira
Kur mjerimi ulur rri ne fron
Por ndodh shpesh kur neteve pa gjume
Vjen nje ankth e fytin ma shtrengon

Mblidhem kruspull, pres nje dore te dashur
Te m’i largoje makthet dhe dyshimet
Jam si foshnje e trembur ato caste
Dua vetem fjale nga nena ime:

-Ngrehu, zemer, dielli u ngjit lart
Zgjohu, shpirt, se zogjte ia thirren kenges…
Dege e kumbulles qe troket mbi xham
Po me ngjan si dore e bardhe e nenes…
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 27, 2008 3:11 pm

Nenes:

Ti je yll i pashuar
je si zane e zbukuruar
qe nuk te mposht
as diell e hene
o moj e shtrenjta nene.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 27, 2008 3:11 pm

Sikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
Sikur doren e saj ta prekja teksa ndieja mall,
Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
Do te isha e lumtur, zemra do te me behej mal.

Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
t'ia shkepusja e ta merrja mbi vete,
Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
Do te isha e lumtur, do me behej se e kisha shpetuar.

Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja fort shtrenguar mbi gji,
Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin
Do te ndieja veten me mire,

Lot nuk do te kisha,
ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat
qe jeten ne mergim e shkojne
e qe nenen dot nuk e gezojne
e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne.

Te kam ne zemer o zemer qe me jep fryme
per nje dite me shume
shprese e dashuri.
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 27, 2008 3:14 pm

avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Sat Dec 27, 2008 5:27 pm

EPITAF MBI VARRIN E NĖNĖS

Mall e pata tė flas me ty,
sikur flet Nėna me Djalė -
Njė gurrė Kroi dua mbi kry'
T'rrjedh lot malli pa ndalė!

(Mai,04.198
Me shiun binė lot Nėne
Yllber jam ndali vaje
Riga shiu lotėsh prejė -
Ti kur rrezon -
Ama ti jetėn vijon...


Edituar pėr herė tė fundit nga Bili nė Sat Jul 31, 2010 12:58 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Orfe prej Sat Dec 27, 2008 10:03 pm

JO EPITAF


Vetiu Ti
E Gjallė Je nė tinguj
Bukuri e Fjetur
I Gjallė Zėri Yt
Je Prore -
E Pavdekshme!

Me shiun binė lot Nėne
Yllber jam ndali vaje
Riga shiu lotėsh prejė -
Ti kur rrezon -
Ama ti jetėn vijon...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Nimfa prej Thu Mar 03, 2011 11:57 pm

Vetiu Ti
E Gjallė Je nė tinguj
Bukuri e Fjetur
I Gjallė Zėri Yt
Je Prore -
E Pavdekshme!

Me shiun binė lot Nėne
Yllber jam ndali vaje
Riga shiu lotėsh prejė -
Ti kur rrezon -
Ama ti jetėn vijon...

Vetiu Ti
E Gjallė Je nė tinguj
Bukuri e Fjetur
I Gjallė Zėri Yt
Je Prore -
E Pavdekshme!

Me shiun binė lot Nėne


Veē buzėt e tua nė njė puthje

i mbledh kur tė vijmė pranė.

Sa ndjenjė ke brenda teje,

as vdekja s’mundet ta marrė!
Yllber jam ndali vaje
Riga shiu lotėsh prejė -
Ti kur rrezon -
Ama ti jetėn vijon...

_________________


.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …
˜"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"°••ŗ°"˜Øؘ"° ••ŗ˜
avatar
Nimfa
Administator
Administator

Numri i postimeve : 4292
Age : 58
Registration date : 27/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://radio.allgoo.net/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Per Nenen ....

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi