SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Shko poshtė

SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?

Mesazh  Orfe prej Fri Jan 02, 2009 5:58 pm

SI MUND TA NJOHESH KARAKTERIN E NJERIUT?Ta njohesh karakterin e njeriut, sa ėshtė vėshtirė, poaq ėshtė edhe lehtė, kur ke zgjuarėsi, mendjemprehtėsi, kur e vėrenė, pėrcepton njeriun nė fjalėt e para tė tij/saj (sado qė mundohet tė fshehet, maskohet, mbulohet me dinakėri).

Demosteni shkroi librin ''MBI KARAKTERET'' dhe na jep njė shenim shumėtėfrytshėm, pėr karakteret e njohjen e tyre... Ai thot: kur takon njeriun, e sheh apo parasheh krejt karakterin e tij/saj.

Unė them, se krejt mvaret kah i shkojnė sytė njeriut, i shkon edhe mendja. Dikush posa fillon biseden, ta ndėrprenė me fjalėt: shih atė kalė, si kullotė. Shih atė gomar. Shih ai/ajo si ecėn. Shih, ata si grinden. Shih ata si shikojnė si vjedullakėt nėpėr bira. Shih atė si pispilloset. Shih ata si urrehen. Shih ai/ajo sa budallė qenka. Shih ai/ajo ēfarė na flet. Shih si u rrahen, apo u vra x y. Shih ai si vjedhė, plaēkitė. Shih ai/ajo si mashtron etj.

Thonė: miku tė shikon nė sy - armiku nė kėmbė, pra vish kėpucė tė bukura, tė plasėsh armikun dhe mbaj sytė tė pastėr, tė ēiltėr, tė dashur pėr mikun.

Po tė analizojmė karakteret e antarėve tė njė forumit, krejt lehtė mund tė vlerėsojmė edhe karakteret e tyre, mu nė fjalėt e tyre, sepse fjalėt tregojnė karakteret (dinak, dhelparak, shties, shpifės, intrigues, injorant, dashakeq, smirėzi, ngatrrestar, shakaxhi, i pabesė, i paskrupulltė, i sėmurė psikik, psikopat, psikoman, shizofren, manupilues, vegėl e huaj, tradhėtorė, kriminel, vrasės, spijun, monafik, kapadahi, sharllatan, mistrec, mendjemadh, hipokrit, hasretxhi, posta e dreqit etj. dhe tash ju gjeni tė kundėrtat pozitive tė gjith kėtyre karaktereve negative tė njeriut, qė i hasim pothuaj nė tė gjitha forumet tona, po edhe nė bisedat me ta, qe nga filli i bisedave...

Krejt mvaret me kėnd ke bisedė, me kėnd ke punė, me kėnd ke shoqėri, miqėsi, dashuri, e me kėnd jeton. Poashtu krejt mvaret edhe kush je ti pėrballė atyre pėrgjegjėseve?

Pra, kush je ti dhe me kėnd flet edhe kush ėshtė ai/ajo dhe me kėnd flet ai/ajo.

Qėllimisht kėto thema tė sotme, i bėra tek Biseda e lirė, sepse sa ju duket e lehtė, poaqė ėshtė edhe ma e vėshtira - biseda e lirė, sepse vetiu ėshtė universaliteti i njeriut, ku shihet e gjith karakteristika e tij/saj dhe e gjithė shoqėria, miqėsia, dashuria e jeta po edhe vet fati.

Nuk thanė kot: tregom me kėnd rrin, tė kallxoj kush je ti. Nėndejsh me hoxhė - bėhesh hoxhė, e nėse rrin me dreq - bėhesh dreq!

Pyetja madhore, primare, kryesore, esenciale, thelbėsore: kush jam unė?

1. Njeri qė beson shumė, apo besoj edhe njėkohėsisht mbaj nėn kontroll vetveten, e tjetrin
2. Shoqėrohem me gjithkėnd - apo i zgjedhi shokėt/shoqet
3. Miqėsohem me gjithkėnd - apo i zgjedhi miqėt tepėr, e pastaj mbledhi lėvozhgat
4. Dashuroj shumė e tepėr sinqerisht - apo dua e dashuroj veēsa pėr njė interes personal
5. Veproj, sakrifikoj, flijohem pėr atdheun - apo fshehem, shikoj nga bregu, nuk mė intereson
6. Mendoj e veproj pėr mirė, apo mė del keq, injorohem, xhelozohem, manipulohem, intrigohem
7. Mundohem tė jemė UNĖ, apo paraqitem sikur duhet tė jemė nė tė vėrtetė!

Lexues tė nderuar

Kėto thema tė sotme, janėpaksa tėvėshtira e ndoshta tė pakapshme pėr dikend, por me njė sy kritik, menēuri, drejtėsi e guxim - secili mund tė spjegoj diēka... pėrndryshe jemi tėdetyruar, tė mėsojmė shumė, e tė flasim sa ma pak e pėr merak - rrallė e pėrmall...

_________________
avatar
Orfe
advancues
advancues

Numri i postimeve : 740
Registration date : 02/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi